הגדה השמאלית

במה ביקורתית לחברה ותרבות


מאת: ב-4 באוגוסט, 2010 5 תגובות

1.באחרונה הופיעו בדפוס 191 עמודים מפוארים ומושקעים, בלשון המעטה ובלשון נדל"נית, המציגים את תכנית המתאר העתידית של בית המקדש השלישי. מחבר הספר הוא מנחם מקובר, רב כמובן איך לא, המחזיק בשורה ארוכה של פעילויות לקידום הפרויקט. על פי התכנית הכללית עתיד המפעל להיבנות מהמסד עד הטפחות בידיים אנושיות או לרדת קומפלט מהשמים ואז מה שיישאר זה רק פה ושם עבודות חשמל ואינסטלציה. מה שהבוצינא מקובר ואלו הנוהים אחריו ואחרי רעיון העיוועים אינם יודעים שהחלק המרכזי בבניין העתידי, לשכת המדיחים, כבר כאן במלוא הדרה הישראלית-אמריקנית.

    
הבסיס הרעיוני להקמת בית המקדש השלישי, על פי המקוברים למיניהם, נמצא אצל גדולי הנביאים, הקמרדים המהפכנים ישעיהו (פרק ב’ פסוקים א-ד) ומיכה ( פרק ד’ א-ה), בשני נוסחים מאד דומים ומקבילים: "והיה באחרית הימים נכון יהיה הר בית-יהווה בראש ההרים ונשא מגבעות ונהרו אליו כול הגויים…"  הקווים הכללים של הפרויקט לקוחים מתוך הטריפ של יחזקאל בן-בוזי הידוע ב"חלונות הגבוהים" בתואר: "בומבה של נביא". החבר חזקל, הטעון בכמה ג’וינטים הלוואי עלינו, מוביל את הקורא בפרקים ח-יא למבוכים, לחצרות, לפתחים וכמובן למזבח. דמות כמראה אש אוחזת בציצית ראשו "ויבא אותי אל פתח החצר ואראה והנה חור אחד בקיר. ויאמר אלי: "בן אדם חתר נא בקיר ואחתור בקיר והנה פתח אחד…" וכן הלאה וכן הלאה. חלק גדול מהתכנית העתידית מסתמך על מבנה בית המקדש השני, שעבר מן העולם בהוראת האדווקט בצעירותו והקיסר בערוב ימיו, מר טיטוס "האלוהי", כפי שמופיע בכתבים עתיקים. על פי כמה איורים בספר, שיצא בהוצאת "דני" הירושלמית, כמה חלקים של בית המקדש השלישי יפעלו ככור אטומי. דימונה אאוט, י-ם אין.
 
מקום מכריע בפרויקט נתון ללשכת המדיחים שלמעשה היה ויהיה בית מטבחיים של קורבנות מעולם החי המיועדים להפיס את דעתו האל הזועם ולמלא את הכרסים של הכוהנים, שאולי פה ושם יזרקו איזו עצם ללוויים. האזור הצפון מזרחי של בית המקדש בימי בית שני שימש כמקום "השחיטה, ההפשט וההדחה של קרבנות קדשי הקודשים," נאמר בספר המהודר לעייפה, "אלא שבימי הבית השני לשכה זו לא הייתה מקורה, בעוד שבבית השלישי היא לשכה סגורה…פתח הלשכה היה לכוון השער הצפוני ולא לכיוון העזרה כדי שהעם הנמצאים בעזרה לא יראו את הפרש והזוהמה הנמצאים בה." (עמ’ 64)
       
2.את הפרש והזוהמה של לשכת המדיחים העכשווית והמקומית אפשר לראות בכול מקום ובכול פינה; אחרי שהכוחות הנאורים, שחלקם הגדול צמח מתוך תנועת העבודה, הצליחו להחריב את ההסתדרות ולחסל את האיגודים המקצועיים ברוח המפלגה הרפובליקנית האמריקנית, נסללה הדרך לתורת ההדחה של הדרוויניזם הציוני. אמנם הביטוי הציבורי הבולט לתפיסה זו בא לידיי ביטוי בתוכניות טלביזיה אומללות כ"הישרדות", "כוכב נולד", ועוד כהנה וכהנה.  אך מאחורי הקלעים של דעת קהל אילמת ושל אופוזיציה גוועת מתחוללים כבר שנים לא מעטות קרבות מאסף בתחום יחסי העבודה: תוספת היוקר במיגזר הציבורי מגרדת את התחתית, ההסכמים הקיבוציים נושמים עוד איכשהו, אלו הענפיים והמפעליים כבר כמעט שלא, מרבית העובדים במשק הפרטי עתירי הידיים העובדות הודחו אל אזור קו העוני, ועדים נאבקים בציפורניים על חייהם וחלק ניכר  מציבור העובדים מתקבץ סביב שכר המינימום, שבמקומות עבודה רבים אינו משולם כחוק.


בהעדר סולידריות חברתית, שהתקיימה בעבר המתרחק כמו טיל בליסטי בצורות סבירות פחות או יותר, אם כי הרבה פחות מאשר הוצגה על תעמולני תנועת העבודה מנוחתה עדן, יד ההדחות ניכרת לא רק בתחום העבודה; כל שני ורביעי מדיחים מאמני כדורגל וכדורסל. אם אפשר היה אז היו נוקטים כך כלפי שופטי בית המשפט העליון. חטיבות שלמות בחברה הישראלית הנאורה והגזענית פועלות במרץ רב ובאמצעות השליחים שלהם בבית הנבחרים להדיח עשרים אחוזים של האוכלוסיה אל ירכתי החברה, ואם אפשר אז גם לטרנספר אותם אל מעבר לגבול. מערכת החינוך המצטיינת בשנות החמישים והששים הודחה אל הספסלים האחוריים וכן הלאה וכן הלאה.


הריקבון בממלכת דנמרק הוא כאין וכאפס לעומת זה המשתולל בישות המקומית. אז בשביל מה צריך בית מקדש שלישי אם הוא כבר קיים בצורתו הדוחה והקורבנית בכול פינה ובכול מקום.  וכדי שהתמונה לא תהא שחורה משחור אפשר בכול זאת להתנחם כי מציון תצא תורה (הולילנד) ודבר ה’ מירושלים (שייח’ ג’ראח).

תגובות
נושאים: מאמרים

5 תגובות

 1. אבשלום קווה הגיב:

  למכובדי דודו פלמה, מי יתן ונוכל, אתה ואני- עורבים בערוב ימינו ודי קאקרים – להשיב עטרה ליושנה ולשבת עם אחרים שוב בכלא. בנסיבות הקיימות אין מקום מוצדק מזה.

 2. אמנון נוימן הגיב:

  מנית פשעיהם של משטרים פשיסטו נאצים עדיין לא שינתה ולא מנעה את מיצוים הרצחני מעולם .
  הוקעתם ללא בנית ארגון, מערכת, שתבלום אותם משתווה להצלחתם של ילדי הנרות לאחר רצח רבין . ביגון קודר, ובלב דואב. אמנון

 3. ק.א. הגיב:

  עושה הרושם שהכותב מתלבט בדיוק בנקודה שאני מתלבט בה. לאמור האם אלו הם סימפטומים לטירוף או לסתם פשע? לדעתי בגרעינה של התופעה עומדת פשיעה נטו. אל הגרעין הקרימינלי נמשכים (באופן מובן) גם מטורפים. הפושעים מחשבים בלילה את מידת היעילות שתגרם להם מצירופם של מטורפים לשורותיהם. או שמי יודע אולי בעצם מדובר על מצב הפוך? המרחק מהווה בד"כ הקלה למטרד התודעתי הזה.

 4. דודו פלמה הגיב:

  אבשלום, היה כבוד לשבת איתך בכלא.

 5. מבין עניין הגיב:

  אני מבין ש ק.א הוא גם קרימינולוג וגם פסיכיאטר. זה מרשים.

הגיבו כאן

אורך תגובה מקסימלי: 1000 תווים

הרשמה לעדכונים בדוא"ל

Subscribe via Email

מומלצים