הגדה השמאלית

במה ביקורתית לחברה ותרבות


מאת: ב-12 באוגוסט, 2010 4 תגובות

התאחדות התעשיינים ביקשה השבוע ממשרד התמ"ת לסייע במימון של 2,000 שקל לעובד ישראלי במפעלים בשטחים הכבושים, שיחליף עובד פלסטיני. זאת, אם תתממש כוונת הרשות הפלסטינית לאסור בחוק תעסוקה ברחבי ההתנחלויות מתחילת 2011. במשרד התמ"ת בוחנים חלופות סיוע למעסיקים בעיקר באמצעות מסלול תעסוקה, המיועד למימון העסקת עובדים בפריפריה, בכלל זה לקידום העסקת חרדים וערבים. על פי מקורבים לתעשיינים, הסכמה ברוח זו כבר גובשה עקרונית עם משרד התמ"ת, אולם טרם נחתמה.

 

חלופה נוספת שנבחנת היא אישור להעסקת עובדים זרים בהתנחלויות. עם זאת, כיוון שזו נחשבת בעייתית יותר מבחינה חקיקתית ופוליטית, ההערכה היא, כי החלופה שסיכוייה טובים יותר להתממש היא פיצוי כספי למעסיקים. זאת, מתוך ההנחה כי ישראלים לא יהיו מוכנים לעבוד בשטחים בשכר הרעב שמקבלים הפלסטינים. אך כאן טמונה הבעיה. אם הכספים המיועדים לתעסוקה בפריפריה, לחרדים ולערבים יופנו לסבסוד המעסיקים בשטחים – הצעד עלול לעורר מחאה גדולה. לכן, התעשיינים מובילים מהלך להגדלת תקציב מסלול התעסוקה. על פי תחשיבי התעשיינים, עלות החלפת העובדים הפלסטינים זולים בישראלים "יקרים" (שיקבלו שכר שסביב שכר המינימום) תהיה כ-44 מליון שקל בחודש, כשתקציב כל מסלול התעסוקה הוא 50 מיליון שקל בשנה. כך, שיש להוסיף לתקציב קרוב ל-500 מיליון שקל לסבסוד העבודה בשטחי הכיבוש. 500 מיליון שקל זה לא מעט כסף. סכום זה מהווה כעשירית מתקציב ההשכלה הגבוהה בישראל. או פי עשרה ממה שמהממשלה משקיעה כעת לעידוד התעסוקה.

בהתאחדות התעשיינים מתייחסים בדאגה לאפשרות שהחוק הפלסטיני יתממש ובתוך כחצי שנה ייפגעו מפעלי התעשייה בשטחים פגיעה קשה. הרי הם מתבססים על שכר רעב, ובלי  עובדים בשכר רעב – אין עבודה ואין רווחים. על פי נתונים שבידי ישראל, בהתנחלויות מועסקים 22 אלף פלסטינים, מהם 11 אלף בבנייה, 8,000 במסחר ותעשייה ו-3,000 בחקלאות. התעשיינים מבקשים "להבטיח פיצוי הולם למפעלים בשטחים שייפגעו מחרם פלסטיני". פיצוי הולם? הרי הם כבר קיבלו קרקע בחצי חינם, תמריצים ומעניקים ומים שנגזלו מהפלסטינים.

 

אך אין לשכוח שבדרישות התעשיינים ישנו הצורך להגן על האינטרסים של בעלי ההון כמעמד, אבל גם על האינטרסים האישיים-פרטיים של אחדים מהם. נשיא התאחדות התעשיינים, שרגא ברוש, המנהל את המגעים לקבלת "פיצוי" מהממשלה במקרה של הפסקת תעסוקת פלסטינים בהתנחלויות, מחזיק מפעל באזור התעשייה ברקן המעסיק כ-65 עובדים, רובם פלסטינים.

 

אותו משרד התמ"ת, שבראשו עומד אחד מאושיות מפלגת העבודה, השר בנימין בן-אליעזר, גם בוחן "בחיוב", להעניק 200 מיליון דולר (כ-750 מיליון שקל) לחברה הרב-לאומית "אינטל". ההמלצה לסיוע של שר התמ"ת, התקבלה על סמך דו"ח שחברת אינטל עצמה מימנה. זאת, כדי להבטיח גיוס של 200 עובדים נוספים במפעלי החברה שבקרית גת.

 

וכך פועל ההיגיון במדינת ההון והשלטון: תוך שבוע מחליטים להעניק סיוע של כ-500 מיליון שקל (לשנה) למפעלים שמעבר לגבולות המדינה ועוד לסבסד בכ-750 מיליון שקל לחברה רב-לאומית הפטורה למעשה מכל תשלום במס על רווחיה במדינת ישראל. הנדיבות של הממשלה כלפי המעסיקים לא יודעת גבולות – גם לא יודעת גבולות מדיניים. הנדיבות של הממשלה כלפי אזרחיה: העובדים, הגמלאים, המובטלים ומקבלי הקצבאות זה סיפור אחר. עבורם, פשוט, אין כסף.

תגובות
נושאים: מאמרים

4 תגובות

 1. חפציבה דה-סוטול, "מסע ארוך" הגיב:

  מעניין גם מהי נדיבות ההסתדרות כלפי עסקניה הבכירים, ביחס לנדיבותה כלפי הפועלים הפשוטים. לדוגמא, הפנסיה של אק-עסקן אחד, בעברו הלא רחוק, מזכיר מועצת פועלים בעיר כלשהי בפריפריה, היא 13.7 אלף ש"ח בחודש. לא רע.

 2. מה הקטע, גב’ חפציבה? הגיב:

  מה הקטע, גב’ חפציבה? מהו הדיוק הקשר בין הפנסיה של כמה נבחרי ההסתדדרות למדינות התעשיינים ובעלי ההון לחזק את ההתנחלויות? לפעמים אני חושבת שהתגובות המתפרסמות באתר זה הן לא יותר מניסיון לחיסול חשבונות אישי עם כותב/ת המאמר מאשר לתרום תרומה כלשהי לוויכוח. אבג, גם מנסים לחסל חשבונות גם לא מפרסמים את שמם. פחדנים שכאלה.

  מרים ג’ונס

 3. אלי אמינוב הגיב:

  הקולוניזציה הציונית הצריכה גם בשנות העשרים והשלושים של המאה שעברה סבסוד של המעבידים היהודים כדי שיסכימו להעביד עובדים יהודים. זה איננו אופיני לשטחים שנכבשו ב67 אלא לכל ההתנהלות ההסטורית של סילוק הפועלים הערבים מין השוק למען העבודה העברית. הקפיטליזם הציוני היה תמיד פרזיטי ונהנה מפרוטקשן של הסוציאליסטים הציונים. אז למה שממשלת ליכוד לא תעשה כך גם?

 4. הרחבה למאמר מאת מנהלת קו לעובד הגיב:

  הרחבה למאמר חשוב זה, במאמר נוסף שפרסמה מנהלת קו לעובד, חנה זהר, "סבסוד הניצול":

  — קישור —

הגיבו כאן

אורך תגובה מקסימלי: 1000 תווים

הרשמה לעדכונים בדוא"ל

Subscribe via Email

מומלצים