הגדה השמאלית

במה ביקורתית לחברה ותרבות


מאת: ב-29 בספטמבר, 2010 14 תגובות

אם חלקנו הטילו ספק, הרי שעכשיו כבר אין ספק. ליברמן יהיה ראש הממשלה הבא של מדינת ישראל. כמו שחקן שחמט ממוצע, כמו מתמטיקאי היודע לפתור בעיות חשבון פשוטות, כך הבין גם ליברמן כיצד הופכים לראש ממשלה במדינת הנבערים, במיוחד כשאתה עצמך מייצג במוצאך את הגוף הימני המובהק ביותר באוכלוסיה הישראלית.

מאז עליית נתניהו לשלטון, נצר ליברמן את פיו ולשונו ואף המעיט בהצגת פניו בתקשורת הישראלית. הוא חמק ממצלמות ודחה ראיונות, כאילו היו וירוס מדבק. להוציא, כמובן, הצהרות שטחיות בנוגע לחקירותיו בדבר חשדות פליליים חמורים ביותר. עכשיו הוא החליט לצאת לקהל. והעיתוי, פשוט לא היה יכול להיות יותר טוב. בשבועות הספורים שעברו מאז נפתחו השיחות בוושינגטון להשגת הסכם שלום עם העמית הפלסטיני, הושמעו הצהרות אשר הטריפו את דעת הישראלים. חלקם אף הגיבו באלימות מילולית חריפה ביותר נגד נשיא ארה"ב, ברק אובמה. ואז החליט ליברמן שזה הזמן למהלך משלו.

לא יהיה הסכם בשנים הקרובות. כך התבטא [ב-28 בספטמבר] שר החוץ של ישראל, אביגדור ליברמן, והלם בעוצמה בהצהרות נתניהו וממשלת ישראל, הממהרים עתה להתנער מדברי הילד הרע במשרד החוץ הישראלי. אבל בואו נביט מהלך אחד קדימה. נניח שנתניהו וליברמן מאמינים באמת בדרכים שונות, ומופע האימים של שר החוץ של מדינת ישראל מאמש, הנוגד לחלוטין את הצהרות ישראל בדבר הנכונות להסכם שלום והשגתו בתוך שנה, הוא המייצג את המצב לאשורו. הרי שבין שניהם ליברמן נהנה מתמיכה אבסולוטית מצד הקונצנזוס הישראלי. טוקבקיסטים זועקים לנוכח דבריו "ראש הממשלה הבא", ואפילו כמה עכברים תקשורתיים שהסתירו את תמיכתם בליברמן חושפים כעת את פניהם האמיתיות. מאז הפסקת האינתיפאדה השנייה זזים הישראלים יותר ויותר ימינה.

נשיא ארה"ב לשעבר ביל קלינטון, הצליח לעורר מחדש דיון ישן כשהצהיר כי המהגרים הרוסים לישראל הם אחד המכשולים המרכזיים להסכם שלום עם הפלסטינים. את דבריו אמר קלינטון במהלך שיחה עם בלוגרים בניו יורק. לפי הדיווח, קלינטון סיפר לבלוגרים על שיחה שניהל עם נתן שרנסקי, שהיה השר היחיד שהתנגד להצעה להסכם שלום בקמפ דיוויד בשנת 2000. "אני לא יכול לתמוך בזה", אמר אז שרנסקי לטענת קלינטון: "אני רוסי. הגעתי מאחת המדינות הגדולות בעולם לאחת מהקטנות ביותר. אתה רוצה שאני אחלק אותה לשתיים? לא, תודה".

מה אתם חושבים שיקרה כאן באמת אם ליברמן יהיה ראש הממשלה? מה יעלה בגורל היהודים בישראל? הבה נציץ בקצרה: ליברמן מאמין כי יש לאפשר מכירת מזון לא כשר במסגרת החוק; ליברמן, התומך בביטול המונופול החרדי בבתי הדין הרבניים הביא רבנים מקובלים להכריז על איסור התמיכה בו; יד ימינו, ח"כ מיכאלי, טענה בזמנו כי אסור לשלוח את להקת טיפקס לאירוויזיון כיוון שחבריה הינם בעלי חזות ערבית (מתכוונת לקובי עוז ושאר חברי הלהקה היהודים מזרחים).

שלא יהיה לכם ספק, ליברמן ואנשי מפלגתו מחזיקים בדעות פוליטיות שספק רב אם הן מקובלות בקרב אלה השמחים על הצהרותיו באו"ם, שסבכו את מדינת ישראל ואפשרו לשונאיה להוכיח כי ישראל אכן לא מעוניינת בשלום וכי ליברמן מייצג את הדעה הרווחת.

ליברמן למד את כללי המשחק והוא יודע מתי לשתוק ומתי לפרוץ החוצה. מקורביו מספרים שאפילו הוא לא האמין שזה יהיה כל כך פשוט. אפילו הוא עצמו רועד מהתרגשות לקראת עתידו הפוליטי. השאלה שיש לשאול היא, האם גם אתם רועדים? ולא, לא מהתרגשות.

* הכותב הינו יו"ר ארגון סלון דבורה

לעוד מאמרים במדור דעות.

תגובות
נושאים: מאמרים

14 תגובות

 1. shira הגיב:

  ליברמן מזכיר לי ספר שקראתי "הקריירה של ניקודם דיזמה".
  מדובר שם על איש בור, עלוב ועני, אבל עדיין אנושי בפולין של לפני 100-150 שנה. הוא התגלגל דרך צירופי מקרים לתפקידים בכירים ולעמדות מפתח, עד שהוא נהייה (כמעט אני חושבת ) ראש ממשלת פולין!
  הוא לא נהייה חכם לאורך שנות התרמית, הוא גם לא נהייה מתוחכם והוא לא למד שום דבר חדש, אבל דרך השתיקות כשצריך ולהגיד כל מיני משפטים סתמיים שנשמעים אידאליסטיים ולוחמניים, הוא טיפס למעלה, על גבם של כל חכמי החלם.
  ליברמן לא צריך להיות אינטיליגנט (הוא גם לא יהיה). הוא צריך לקרוא את המפה בחושים של צייד רעב ולמזלו, בעם טיפש ומטופש עסקינן ולכן הוא גם לא צריך, כמו ניקודם, להסתיר אי ידיעת אנגלית או שהוא ממעמד נחות ורחוק מאוד מהאצולה הפולנית. למזלו הנוסף של ליבי, גם זה עבר. הוא יכול להיות סתם בהמה וללעוס לחמניה בפה פתוח כמו בוש ועדיין להיות ראש ממשלה.

  והאמת? לא צריך לבכות על כך. רק כשמדינה או חברה מסתאבת והופכת למושחתת ומגוחכת עד כדי שהכל בא רקוב, רק אז מובטח שהיא תהרס אבל תקום מחדש. לצערי, אני לא מאמינה בתיקון של הארץ אלא במפלה ותקומה מחודשת ולכן ליברמן כראש הממשלה מזרז את מה שאני אישית מעוניינת בו.

  • דניאל קלטי הגיב:

   פולין של לפני 100-150 שנה??

   לא היתה אז פולין, בכלל!!

   פולין הוקמה מחדש רק ב-1919, בעקבות הסכמי-ורסאי.

   הספר שהזכרת, מדבר על שנות השלושים.

   • סתם שאלה הגיב:

    במה שונה הספר עליו אתם מתווכחים מהנובלה של ירז'י קוזינסקי "להיות שם",שכתב אח"כ גם את התסריט לסרט משנת 1979 בעל אותו שם,עם פיטר סלרס.
    הסרט זיכה את קוזינסקי באוסקר לתסריט ב 1980?
    מדובר באותה קו עלילה,ממש ואותו רעיון בסיסי.
    האם הסופר (שניצל בנס ממסע הרצח של צ'רלס מנסון-היה מוזמן לאותה מסיבה אצל פולנסקי,רק התעכב בשדה התעופה ואיחר להגיע),היה פלאגיאט (גנב סיפרותי)?
    הוא נולד ב1933 (מת ב1991) ולבטח לא היה יכול לכתוב את ספרו לפני הספר בו אתם מדברים.

  • שמואל הגיב:

   "13. המהפכן נכנס לעולם המדיני, המעמדי, המשכיל וחי בו רק מתוך אמונה מלאה בהרס המוחלט והמיידי שלו. הוא אינו מהפכן אם דבר כלשהו בעולם זה מעורר בו תחושה של חמלה…
   24. לכן האגודה אינה אינה חותרת להשליט על העם שום ארגון חברתי מלמעלה. סדר זה יקום אך ורק מתוך התנועה העממית ומתוך החיים. אך זה כבר יהיה עניין לדורות הבאים. עניינו הוא רק בהרס איום ונורא, מוחלט, מלא ואכזר." (נצ'אייב).

   כל פעם שאני קצת מדוכא מהמצב הפוליטי, אני נכנס לאתר שלכם להתעודד. כאן מתארים את ההצלחה של המתנחלים, את הגזענות והלאומנות של הציבור המטומטם, את השליטה הקפיטליסטית בעולם.

   הספר שאני קורא עכשיו, שדים של דוסטויבסקי, קצת עוזר לי להבין מה מניע אתכם, המהפכנים. תמיד שאלתי את עצמי כיצד אינכם חושבים מה יהיו תוצאות מעשיכם, האם אין לכם שכל ישר להבין שלעיתים אם הולכים עם אידיאל כלשהו עד הסוף התוצאה תהיה חורבן גמור. אדם נורמלי, שאינו מהפכן בנשמתו, בודק איזו אופציה עדיפה במבט הכולל מבין שתיים. המהפכן סובר שעולם ישן צריך להחריב עד היסוד, תוך אמונה שעל גבי השברים יבנה משהו טוב יותר.

   תודה.

 2. יתכן שישראל ביתנו, בצירוף אי-אלו פורשי ליכוד, תהיה המפלגה הגדולה ביותר בכנסת הבאה. אבל אני מעריך שבמקרה כזה הליכוד יעדיף ללכת לממשלה בראשות קדימה ולא בראשות ליברמן.

 3. בטרם יהיה מאוחר
  יש לחשב איך מחזירים לשמאל את השפיות
  ואיך משכנעים את הרב הדומם
  שדממה לא תפתןר את הבעיות

  ועוד בנושא בקישור המצורף
  http://cafe.themarker.com/user/403419/

 4. סדרן דשא הגיב:

  מי שמיחל לעלית ליברמן ע"מ לזרז את התרסקות המערכת השלטונית,או אז לקוות להתרחשותה של תקומת רנסנס,אינו אלא נאיבי ואפילו נאיבי מסוכן.משום שמדובר כאן בשפיכת המים עם התינוק.אחרי המפלה ה”מיוחלת”,יתכן מאד שלא יישאר כאן ולו אדם אחד ע"מ לבצע את התקומה שתבוא אחרי.יתרה מכך,קימת אפשרות סבירה שהליברמן כן ינצח,אז דיקטטורה פשיסטית תקנה לה שליטה במקומותינו,תעבור מדור לדור,תהפוך חיינו וחיי ילדנו בישראל לגיהנום ורובנו בסופו של יום,נהפוך לגולים חסרי פספורט,בעל כורחנו.
  כפי שציין כאן אחד מהמגיבים,את השמאל צריך להחזיר לשפיות,הוא לא פרט כיצד ניתן לעשות זאת.אני גם משוכנע שחלק גדול מהקוראים לא יסכימו אתו,משום שלדעתם,רוב העם,הוא זה שאינו שפוי ואילו השמאל העקבי דווקא כן וכן. אני לעומת זאת סובר כמותו וחושב שהשמאל הישראלי,אם לא יצא לגמרי משפיותו והשתגע,אזי לפחות נמצא במצב התנהלותי והתארגנותי קשה ביותר:
  נתן לדעתי,להחזיר את הש"י לפסים,רק בדרך אחת: שדרוג הדמוקרטיה ואיתו שדרוג הסוציאליזם.הש"י חייב להבין שהתשובה יכולה לצמוח רק מהקרקע של חד"ש.כלומר איחוד סוציאליסטי יהודי ערבי שווה בשווה,על מצע גידול אידאולוגי,שמהווה מעבדת אוונגארד מתקדמת,עם כלים מתאימים ומוכנות למשנה סדורה. מפלגה זו חיבת להתחיל ולהתארגן כמפלגת שמאל אמיתית,מודל ראשוני,אב טפוס: כלומר,ליצר מלמטה את שורשי העשב שירכיבו אותה ולבנות את האינטרנציונל הפנימי שלה על בסיס דמוקרטי מובהק ע"מ שיוכל בהמשך לשלוח זרועת החוצה תוך כדי הפרדת רשויות מוחלטת כבר בתוך שורש העשב הבודד ובמקביל להתחיל בבנית חוקה ישראלית פלסטינית שתשרת את הפדרציה העתידית של ישראל ופלסטין.אין דרך אחרת. חבל על הזמן האוזל.

 5. עמי הגיב:

  ההשוואה של ליברמן להיטלר בתמונה המצורפת למאמר היא עלובה ומגונה.

 6. אמתי הגיב:

  הצללית של היטלר על רקע הפוסטר של שר החוץ היא לא פחות מאשר הסטה פרועה.

  • דניאל קלטי הגיב:

   אמתי,
   כדרך הטוקבקיסטים הכהניסטים, גם אתה, אינך יודע עברית:

   "הסתה" כותבים בתי"ו.

   "הסטה" פירושה: להסיט את הדיון למקום אחר.

   • מיכאל הגיב:

    האם זו היא דרך האינטלקטואלים הנאורים? לזלזל במי שכותב עם שגיאות כתיב?
    לי זה נראה כמו דרך עלובה להגיב… תתבייש לך

 7. noam הגיב:

  ההכלאה בין היטלר לליברמן היא עוד הוכחה שהשמאל משתמש בערכי חירות האדם וכבודו כסלוגנים ריקים שנועדו למשוך לקוחות כמו שהליצן של מקדונלדס מושך ילדים לסניפיו
  השמאל עושה שימוש זהה בערכים קדושים של שלום שיוויון חיים וחופש כמו מפרסמים קפיטליסטים המשווקים טמפונים מצילי חיים,שמפואים המשרים ביטחון וקוטג'ים של שלום בית
  רק מי שמזלזל בחיי אדם בכלל ובחיי יהודים בפרט יכול לעשות כזו הכלאה חולנית של הרוצח הכי גדול בהיסטוריה עם שר חוץ של מדינה הולכת ומצטמקת שהפלישה הכי גדולה שלה לאירופה הייתה פאקן במבה

 8. מיכאל הגיב:

  לגבי ליברמן תרשו לי לתקן אותכם. אני מבין שאתם לא אוהבים אותו אבל תהיו כנים עם עצמכם, הבן אדם רחוק מלהיות טיפש או בור, הוא הקים מאפס מפלגה חזקה וממושמעת בלהבדיל משלושת המפלגות האחרות כגון העבודה, הליכוד וקדימה(בדיחה של מפלגה). הוא הצעיד את התנועה לרמה גבוהה של כוח והוא עשה את זה לא בזכות שתיקות אלא בזכות גישה חד משמעית ובלתי מתפשרת. אתם יכולים לרמוז לפלילים אבל במדינת חוק כל עוד לא הוגש כתב אישום אין טעם לדרוש מפוליטיקאי להתפטר ובינתיים הסחבת סביב כתב האישור גורמת לי להרים גבה… איכשהו זה נורא נוח שכל החשדות צצות בדיוק לקראת הבחירות פעם אחרי פעם ונעלמות אחר כך.
  בנאומו אודות תהליך השלום הוא אמר את מה שרוב העם הישראלי חושב, שלא הגיוני שבמצב הנוכחי יהיה שלום. אי אפשר לעשות שלום כל עוד הם לא מוותרים על זכות השיבה ולא מכירים בזכות קיומינו. גם אם ניסוג לגבולות 67 ונפנה הכל כולל אריאל הם עדיין ידרשו את זכות השיבה. זה מה שליברמן אמר ואני מסכים איתו. אם הוא יהיה רה"מ ככל הנראה שהוא יקיים את כל הבטחותיו ותגלו שהוא לא כזה ימני כפי שהתקשורת מנסה לצייר אותו. הוא רוצה לפעול למען שירות לאומי למגזר הערבי, שינוי שיטת הממשל לשיטה נשיאותית, הרמת אחוז החסימה כפי שמקובל במדינות נורמליות לצורך מניעת סחטנות סקטוריאלית ועוד דברים רבים אחרים. אני לא כותב מטעמו אגב. אני פשוט מאמין בו

הגיבו כאן

אורך תגובה מקסימלי: 1000 תווים

הרשמה לעדכונים בדוא"ל

Subscribe via Email

מומלצים