הגדה השמאלית

במה ביקורתית לחברה ותרבות


מאת: ב-6 בנובמבר, 2010 אין תגובות

פורום דו קיום בנגב לשוויון אזרחי ממשיך במסורת גם השנה, בהעברת סדרת הרצאות בנושא הבדואים בנגב. במרכז ההרצאות: נושאים המשמעותיים המשפיעים על חיי האוכלוסייה הבדואית בנגב .דובר הפורום מסר "אנו מאמינים כי לימוד מעמיק של הנושא יקדם את הבחינה הביקורתית של המצב ויוביל את משתתפי הסדנא לגיבוש דעה עצמית מושכלת בנושא". הסדרה תתחיל ביום שלישי הקרוב (2 בנובמבר) ותכלול חמישה מפגשים מדי יום שלישי בשעה 20:00 וסיור מסכם.

מפגש ראשון יוקדש ל"בדואים בנגב – רקע היסטורי" עם פרופ' אבינועם (מרצה במחלקה לגיאוגרפיה ופיתוח סביבתי באוניברסיטת בן גוריון). פרופ' מאיר ירצה על הרקע ההיסטורי של קהילות הבדואים בנגב ,השבטים שחיו בנגב בתקופות היסטוריות שונות, פרנסתם והחזקתם באדמות עד לשנת 1948 והסוגיות שהתרחשו מקום המדינה ועד היום.

במפגש שני: הבדואים וזכויות ילידים – ד"ר בתיה רודד- יום ג', 9 בנובמבר. ד"ר רודד היא מרצה במחלקה לגיאוגרפיה ופיתוח סביבתי באוניברסיטת בן גוריון. הבדואים בנגב הינם ילידי המרחב. האו"ם קבע הגדרה לעמים ילידים והבדואים עונים להגדרה זו. המרצה תסקור את מצבם של הבדואים בנגב בהשוואה לעמים ילידים אחרים ולזכויות הניתנות לקבוצות ועמים ילידים ברחבי העולם.

מפגש שלישי: כפרים בלתי מוכרים בנגב – ד"ר עאמר אלהוזייל ונורי אלעוקבי – יום ג, ' 16 בנובמבר. ד"ר  אלהוזייל הוא מ"מ יו"ר עיריית רהט ומייסד המועצה האזורית לכפרים הלא מוכרים ואלעוקבי – יו"ר העמותה  להגנת זכויות הבדואים בנגב.  בנגב ישנם 45 כפרים ערבים -בדואים המכונים "כפרים בלתי מוכרים", הכפרים הללו אינם מחוברים לתשתיות ומתבצעות בהם הריסות של בתים ומבנים תחת טענה לבנייה לא חוקית. בהרצאה זו יציגו שני הדוברים את ההיסטוריה של הכפרים הללו ויסבירו כיצד הם הפכו לבלתי מוכרים ע"י ממשלות ישראל –  כמו כן יציגו פיתרונות אפשריים לסוגיה זו. אלעוקבי יציג גם כן את המאבק האזרחי והמשפטי הארוך שהוא מנהל על מנת להחזיר את שבטו אל אדמותיו.

מפגש רביעי: נשים בקהילה הערבית עם עו"ד ראויה אבו רביעה – יום ג', 23 בנובמבר.  עו"ד  אבו רביעה  היא משפטנית באגודה לזכויות האזרח . אחד השינויים  החשובים שעוברים על האוכלוסיה הבדואית בנגב הוא במעמדן של הנשים. עו"ד אבו רביעה תנתח את השינוי שעברו הנשים במעמדן ובכלל מה הם ההישגים שהשיגו ומהן הבעיות שעדיין לא נמצא להם פיתרון. אבו-רביעה תתייחס גם לתפקיד הארגונים הפועלים למען הנשים בנגב.

מפגש חמישי: דיון בנושא סוגיית הבדואים בנגב ופתרונות אפשריים- יום ג', 30 בנובמבר. בפאנל המסכם ייקחו חלק בעלי תפקידים מן האוכלוסייה הבדואית ונציגי הממסד וידונו על הבעיות והפתרונות העתידיים. בין המשתתפים בפאנל: ח"כ טאלב אלסאנע, פאיז אבו סהיבאן, יהודה בכר.

יצוין שהשתתפות בסדנא כרוכה בהרשמה מראש ובעלות סמלית.

לפרטים נוספים והרשמה – מומתאז 050-7701118, Mumtaz@dukium.org

הסדנא תתקיים במולתקא-מפגש, רח' שלמה המלך 7, באר שבע.

תגובות

הגיבו כאן

אורך תגובה מקסימלי: 1000 תווים

הרשמה לעדכונים בדוא"ל

Subscribe via Email

מומלצים