הגדה השמאלית

במה ביקורתית לחברה ותרבות


מאת: ב-11 בנובמבר, 2010 4 תגובות

כ-120 אלף בני-אדם הצטרפו בשנה שעברה למעגל העוני. כך עולה מדו"ח העוני של הביטוח הלאומי שפורסם השבוע. בסך הכל חיים בישראל 850,300 ילדים עניים. מהנתונים עולה כי כמעט שניים מכל חמישה ילדים הם עניים.

מהדו"ח עולה עוד כי 15 אלף משפחות, רובן מרובות ילדים, ירדו מתחת לקו העוני בשנת 2009. רבים מה"עניים החדשים" הם שכירים ובני משפחותיהם. בסך הכל חיות בישראל 435 אלף משפחות עניות. כמו כן, אחוז המשפחות העניות זינק מ-19.9% בשנת 2008 ל-25% בשנה שעברה. אחוז העניים מבין התושבים עלה מ-23.7% ל-25%. אחוז הילדים העניים עלה מ-34% בשנת 2008 ל-36.4% בשנה שעברה. במסיבת העיתונאים שקיים שר הרווחה יצחק הרצוג עם פרסום הדו"ח הוא הסביר כי הסיבה לגידול בעוני בישראל נעוצה ב"משבר הכלכלי העולמי".

כבר למחרת נמסר, כי שכרו הממוצע של מנהל בחברה בורסאיות בישראל הוא כ-5 מיליון שקל בשנה. התגמול כולל שכר בסיס, מענקים וכן אופציות בתוכניות דומות המבוססות על הקצאת מניות. מדובר בזינוק של כ-18% לעומת שנת 2008, שבה הסתכם שכרו הממוצע של מנכ"ל באותן חברות בכ-4.1 מיליון שקלים "בלבד". כך עולה מנתונים שפרסמה חברת רואי החשבון קסלמן את קסלמן במהלך כנס שערכה בתל אביב.

marxlenintalk

ממוצע השכר של מנכ"ל חברה הנסחרת במדד ת"א 25 (25 מניות העילית) עמד אשתקד על 8.1 מיליון שקל. מנכ"ל של חברת נדל"ן גדולה הנסחרת בבורסה (מדד נדל"ן 15) עמד אשתקד על 4.3 מיליון שקל ואילו מנכ"ל של חברה הנסחרת במדד של פיננסים 15 (בנקים, חברות ביטוח וכו') הסתכם בשנה שעברה ב-6.7 מיליון שקל – זינוק אדיר לעומת 4.7 מיליון שקל שהרוויח ב-2008. אנשי פירמת רואי החשבון הסבירו כי התגמול ה"צנוע" שקיבלו המנהלים ב-2008 היווה ירידה לעומת שנת 2007 בשל המשבר הכלכלי, אך בשנת 2009 חזר התגמול לגדול ואף עלה בהרבה על זה של 2007, כאילו לא היה משבר קפיטליסטי. הרי ידוע שעל פי ראש הממשלה, בנימין נתניהו, ושר האוצר יובל שטייניץ "המשק הישראלי עבר את המשבר ויצאה ממנו כמעט וללא פגיעה".

כך, שבאותה ממשלה, שר האוצר מתרץ את העמקת העוני במשבר הקפיטליסטי ואילו ראש הממשלה ושר האוצר סבורים שהמשבר פסח על ישראל. בדומה לפאוסט, לממשלת ישראל שתי נשמות: הכלכלה פורחת ומתמודדת בהצלחה עם המשבר הכלכלי הקשה שנרשם בעשרות השנים האחרונות. לעומת זאת, החברה במשבר: מספר העניים גדל מדי שנה בשנה. במונחים מספריים: בתוך שנה אחת שכרם (5 מיליון שקל!) של מנהלים בחברות הציבוריות זינק בכ-18% וממש באותה שנה מספר המשפחות העניות גדל בכ-25%.

כעת בעלי ההון יכולים להמשיך ולחגוג על חשבון שכרם ההולך ונשחק של העובדים. הרי "אין משבר בישראל". ברור לכל שממשלת ישראל אינה יכולה להתמודד עם העמקת העוני, כי "מדובר במשבר עולמי".

תגובות
נושאים: מאמרים

4 תגובות

 1. כלבויניק הגיב:

  לדעתי,פשוט גאוני.דוידי תפס כאן את השלטון הקפיטליסטי עם התחתונים למטה.אפילו ילד בגן יכול להבין את פרדוקס השחיתות הזה (ע"פ העובדות הברורות והנתונים החותכים).
  סתירה בסיסית ומהותית,במשפט אחד (המשפט האחרון במאמר הקצר והקולע),שמספר הכל על חברתנו המתנוונת.
  שאפו.

 2. אהם.
  לא נוטה להסכים, הנתונים מאד מאד שטחיים ולמען האמת – פרט לניתוחים מופשטים של "קו העוני" לא היה כאן יותר מדי חדש. ל"כולבויניק" – אני לא יודע איזה מכנסיים ואיזה למטה, לפי תגובתך כנראה שכדי לתפוס את הקפיטליזם צריך פשוט לצלם אותו מתרוצץ בתחתונים. ב-ר-ו-ר שאין קשר מהותי וישיר בין המשבר העולמי לעוני בישראל, זו סתם היתפסות לפליטת פה, ואם זו המטרה העיקרית של הכתבה הזו עדיף היה אם לא היו כותבים אותה מלכתחילה.
  לא בוחר צד בוויכוח, אבל הנה מישהו מהמחנה השני שלפחות יודע לעשות כתבה מקיפה שמביעה דיעה אמיתית:

 3. עיניים לראותEYES2C הגיב:

  כ-120 אלף בני-אדם הצטרפו בשנה שעברה למעגל העוני.
  וכמה הצטרפו לחד"ש? רק מעטים. כי אנו לא מצליחים לחדור בעד מסך התעמולה השיקרי של הימין, שגם "קונה" את חסרי הדיור בהצעותיו הנדיבות להצטרף למתנחלים המסובסדים על אדמתה השדודה של פלסטין.

  • דניאל קלטי הגיב:

   עיניים,
   העם הזה כהניסטי – ושום-דבר לא יעזור.

   ככה זה, כשאנו בוחרים להפקיר, את כל ילדי-ישראל, למערכת שטיפת-המוח הפשיסטית…

הגיבו כאן

אורך תגובה מקסימלי: 1000 תווים

הרשמה לעדכונים בדוא"ל

Subscribe via Email

מומלצים