הגדה השמאלית

במה ביקורתית לחברה ותרבות


מאת: ב-19 בנובמבר, 2010 19 תגובות

בין אם ראש הממשלה בנימין נתניהו יאות להכריז על הקפאת בניה נוספת בשטחים הכבושים, כבקשת ארה"ב, בין שלא, נראה שהצבע הוורוד חזר ללחיי נתניהו עם ניצחון הימין האמריקאי בבחירות לקונגרס.  הוא הצליח לסחוב את השנתיים הראשונות לכהונת אובמה מבלי שעשה ויתור ממשי אחד, להוציא כמה נאומים נמלצים שלא מחייבים מעשה של ממש.

נתניהו ויועציו מוגיעים את מוחם איך מעבירים עוד שנתיים בהילוך סרק,  עד לסיום כהונת אובמה בתקווה שלא ייבחר מחדש. למעשה אין לנתניהו סיבה של ממש לייחל למפלתו של אובמה משום שבניגוד לחששות הימין בישראל, הנשיא ברק אובמה התגלה בכל הקשר לישראל כנמר של ניירות ונאומים שאינם מלווים בנשיכות כואבות. להיפך, אובמה התגאה שתרם לביטחון ישראל יותר מכל נשיא לפניו. הוא איכזב לא רק את הבוחרים האמריקאים שהפנו לו עורף, לפי שעה הוא מאכזב גם את מחנה השלום בישראל.

בעוד נתניהו מנהל מו"מ קשוח עם הממשל האמריקאי בדבר התנאים המדויקים להקפאה נוספת של שלושה חודשים בבנייה בשטחים הכבושים, הזדרז אובמה והעניק כמקדמה חבילת סיוע ותמיכה, הכוללת 20 מטוסי 35F בשווי של שלושה מיליארד דולר, והמשך התמיכה האמריקאית בפרויקט הגרעין הישראלי.

כאמור אכזבה. הדבר האחרון שישראל זקוקה לו זה עוד צעצועי מלחמה יקרים. ישראל כבר חמושה עד מעל לצווארה, הרבה מעבר למה שזקוקה מדינה שוחרת שלום. כל הציוד היקר הזה יקל על ממשלת ישראל ליזום עוד הרפתקה מלחמתית.

planeF35

אילו היה הנשיא אובמה רציני בהצהרותיו על שלום ישראלי פלסטיני וישראלי סורי  שיובילו לשלום אזורי, הדבר האחרון שהיה עליו לעשות, אם בכלל, זה לשלוח עוד מטוסים לישראל ולהגן על חימושה הגרעיני. במקום לפטם את מכונת המלחמה הישראלית, ראוי לכפות על ישראל את פירוק נשקה הגרעיני במסגרת מזרח תיכון חופשי מנשק השמדה המונית, שהרי החימוש הגרעיני הישראלי מלבה מרוץ חימוש גרעיני באזור,  דבר המנוגד להצהרות אובמה על עולם נקי מנשק גרעיני.  במקביל יש לקצץ בחבילות הסיוע הצבאי והאזרחי לישראל כאות אזהרה כי התמיכה אינה מובטחת אם מדיניות הכיבוש והאפרטהייד יימשכו.

לוחמי חופש שהפכו לשוללי חופש

בשנת 1944 הגלו שלטונות הכיבוש הבריטיים למעלה מ-200 חברי מחתרות האצ"ל והלח"י למחנות מעצר באריתריאה וקניה. הם הוחזקו במחנות 4 שנים, ולאחר הקמת המדינה ב-1948 שוחררו וחזרו לישראל.

בתקופת מעצרם היו ניסיונות בריחה רבים, מרביתם נכשלו, אחד הצליח.  רבים מהם הפכו עם השנים לנושאי משרות בכירות בפוליטיקה ישראלית, בהם חברי כנסת,שרים, שופטים, כולל ראש ממשלה אחד, יצחק שמיר.

אסירים אלה איישו את ספינת הדגל של מדיניות הכיבוש, ההתנחלות והאפרטהייד.  מי שראו בעצמם לוחמי חופש נגד אימפריאליזם וקולוניאליזם הפכו לקולוניאליסטים שוללי חופש של אחרים.

מי שנותרו בחיים מדיירי מחנות המעצר בקניה, הם היום בני 80 ויותר. חלק מהם חזרו לקניה, למסע זיכרונות וביקרו במחנה בו שהו. הטלוויזיה הממלכתית הקרינה לאחרונה סרט דוקומנטרי על המסע. צבא קניה אירח את הקשישים בכבוד רב, כיאה ללוחמי חופש. הקריין בסרט דיבר על אחוות לוחמים בין מחתרת המאו מאו הקנייתית שלחמה בכיבוש הבריטי לבין קשישי האצ"ל והלח"י.  אני בספק אם המארחים מצבא קניה היו מודעים לכך כי חלק מאורחיהם הפכו לגזענים וקולוניאליסטים נגדם נאבק נשיאם הראשון ג'ומו קניאטה.

אחת הסצנות שזכורה לי, נוגעת לאביה של שרת התרבות לימור לבנת שנמנה עם העצירים.  בכניסה לביתן בו שהה, אמר כי אפשר לעצור אדם פיזית, אבל אי אפשר לדכא את רוח החופש המפעמת בו. יפה. כמה עצוב שהאב שכח עקרון נאצל זה כאשר מדובר בפלסטינים. מדינת ישראל הכניסה לכלא ולמחנות מעצר במשך 43 שנות כיבוש עשרות אלפי לוחמי ושוחרי חופש פלסטינים. כעשרת אלפים מהם נתונים היום  בבתי הכלא. את רוח החופש והמאבק נגד הכיבוש הם לא איבדו.

שרת התרבות לימור לבנת, השייכת לאגף הקיצוני של הליכוד, תומכת נלהבת במשטר הכיבוש והאפרטהייד, מנהלת בימים אלה מאבק נגד רוח החופש המפעמת באמנים שמסרבים לשעשע את המתנחלים באזורי הכיבוש.

עצוב לראות מדוכאים שהפכו למדכאים.

חוצפה בחזקת שישה מיליון

המתנחל ח"כ מיכאל בן ארי מ"האיחוד הלאומי", איש תנועת "כך" לשעבר שהוצאה מחוץ לחוק, מגדיר עצמו גם כיום כתלמידו של הרב כהנא. להזכיר נשכחות: בית המשפט העליון, שעושה כה רבות למען הכיבוש וההתנחלויות, לא יכול היה להתעלם  מהגזענות הבוטה של כהנא ותנועתו, והעיר כי האידיאולוגיה שלהם מזכירה את הימים האפלים של גרמניה הנאצית.

לפני ימים ספורים ביקרה בכנסת סגנית יו"ר הבונדסטאג (הפרלמנט הגרמני) פטרה פאו, חברת מפלגת השמאל. מיכאל בן ארי קידם את  פניה בעת ביקורה בכנסת בצעקות "אין מחילה לאנשי הדמים" ו"שישה מיליון יהודים עומדים איתי". (הערה בסוגריים: מאחר ובין ששת מיליוני הנרצחים היו גם כמה אנשי שמאל, וגם הדודה שלי שאבי העיד עליה שלא הייתה גזענית, אני מרשה לעצמי לגרוע אותם מששת המיליונים בשמם דיבר בן ארי).

פטרה פאו היא ילידת 1963,  גם בן ארי הוא יליד אותה שנה, אבל איזה הבדל בין השניים. פטרה פאו הפיקה את הלקחים מתקופת השואה. לכן היא נאבקת נגד גזענות ואנטישמיות ובעד זכויות אדם אוניברסליות.  בן ארי, הוא ההפך הגמור. מתנחל גזען שתומך בטרנספר לערבים. הלקח שהפיק מהשואה, הוא,  שמותר לו להיות גזען ופשיסט. מבין חברי הכנסת הוא הדבר הקרוב ביות לאידיאולוגיה ששלטה בגרמניה בשנות ה-30 של המאה ה-20. (יש עוד חברי כנסת שמשייטים באותו מרחב, אבל בן ארי גובר על כולם).  בן ארי, שסירב לגנות את שריפת המסגד בכפר יאסוף, הוא בן דמותו הרעיוני של הגרמני מליל הבדולח ששרף בתי כנסת. (ואת זה אני אומר גם כניצול פרעות ליל הבדולח בברלין).

לנשיא שמעון פרס העיר "שאינו נשיא של הערבים" סגנון בו השתמשו הנאצים כלפי אנשי שמאל גרמנים שהואשמו "כמשרתי היהודים". (ודווקא כלפי פרס שעשה כה רבות למען המתנחלים, רק משום שגינה את שריפת המסגד).

כאשר בן ארי מדבר בשם ששת המיליונים, זאת עזות מצח מסדר גודל של האיש שהועמד לדין על רצח הוריו וביקש רחמים מבית המשפט בגלל היותו יתום. גם להיות גזען וגם לדבר בשם קורבנות הגזענות הוא חוצפה בחזקת שישה מיליון.

פטרה פאו היא אחותי ובן ארי הוא אויבי.

צדק מתחיל בבית

מאות אסירים פולניים משפצים בתי קברות יהודיים. זהו פרויקט משותף של שרות בתי הסוהר בישראל עם מקבילו הפולני. שרות בתי הסוהר בישראל מסייע במימון הפרויקט באמצעות תרומות של יהודים עשירים באנגליה.

אני מציע לשרות בתי הסוהר בישראל לאמץ את הרעיון בישראל. יש  בתי קברות מוסלמים שחוללו על ידי שלטונות ישראל, ואפשר לגייס את האסירים הישראלים לעבודות שיפוץ ושיקום בתי קברות מוסלמים.

לפני שמרחיקים לפולין ראוי לתקן עוולות בבית.

תגובות
נושאים: מאמרים

19 תגובות

 1. דניאל קלטי הגיב:

  מסכים לחלוטין עם הכל, מלבד עם ההערה האחרונה, התומכת בניצול מפלצתי, של עובדי-כפייה.

 2. טובה שיבר הגיב:

  ספירו מאוכזב קשות ממשל אובמה: כפי הנראה קיווה כי תצומצם אספקת נשק מתקדם לישראל, והנה קרה להיפך: לא רק שאספקה כזו לא צומצמה אלא הורחבה וממשל אובאמה שספירו תלה בו תקוות רבות כול כך נאות לספק לישראל מטוסי 35 מטוסי חמקן שיוכלו לחסל את פרוייקט הגרעין האירני לפני שהמטורף מטהרן יצליח לפתח נשק אטומי, וגם תסריט כזה, אם יתגשם, יגרום לספירו תסכול עמוק.

  כפי הנראה גם אובאמה מבין שנשק אטומי בידיה של איראן מהווה סכנה לא רק לישראל אלא לעולם כולו.

  ספירו וחבריו לדעה עתידים להיות מתוסכלים עוד זמן רב: נבואות הזעם שלהם בדבר אסון איום ונורא שיתרגש על מדינת ישראל אם לא תסכים לכל דרישות הפלסטינים יתנפצו אל קרקע המציאות כפי שכל תחזיותיהם התבררו כשגויות ומנותקות מן המציאות: מסע הטרור ביוזמת ערפאת וחבורתו נכשל כישלון חרוץ, הטרור הודבר לחלוטין -למרות המנטרה השיקרית ש"לא ניתן לנצח טרור באמצעים צבאיים", הרשות הפלסטינית נקרעה לשתי מדינות נפרדות המסוכסכות זו עם זו, ומה שנותר לשמאל העיקבי הוא לילל ולקטר מרה על אכזבתם מאובמה.

  כמה עצוב!

 3. אילו היה דיוויד קמרון רציני Had DAVID CAMERON been SERIOUS הגיב:

  הוא היה מונע מקצינים ישראלים ללמוד את סודות ניהול הכיבוש ב- JSCSC
  הקולג' הצבאי הבריטי Joint Services Command and Staff College –
  מסתבר שאל"מ אל"מ גיא חזות "מח"ט יהודה" למד איך עושים פשעי מלחמה מהבריטים.
  כך למדנו מאתר דו"צ וגם מכתבה של ניסים מוסק, ב"העוקץ".
  The Gauleiter of Judea, COLONEL GUY HAZUT, who was trained in Britain's JSCSC — orders to close areas for the MEDIA by mobile phone.
  לכן בריטניה צריכה להבהיר האם התנגדותה לכיבוש היא אמיתי או שמא רק "הסברתית".
  Is the British g'ment's Policy to OPPOSE Israel's ILLEGAL OCCUPATION, but a
  HASBARA gimmick?
  It is time for Britain stopped training "IDF" officers in the skills of military occupation

  http://www.youtube.com/watch?v=Kk8gG0IUs5Q&feature=player_embedded

  • דניאל קלטי הגיב:

   באמת הפתעה!!

   הרי בהשוואה למה, שבריטאניה עוללה – לא רק בהסטוריה הרחוקה והפחות-רחוקה, אלא גם ממש עכשיו – הישראלים עדיין בארגז-החול.

 4. גדעון ספירו הגיב:

  לדניאל.
  אתה מתאר לעצמך שגם אני מתנגד לעבודות כפיה, ובישראל, עם כל הביקורת, אין עבודות כפיה בקונוטציות שמושג זה מייצג.
  תקנות שב"ס בדבר תעסוקת אסירים, מלמדות שעבודה, מה עוד מחוץ לבית הסוהר, הוא סוג של צ'ופר, תמורת תשלום. אני משער שגם בפולין אין עבודות כפיה בהקשר הנ"ל. להלן הקישור לתקנות:
  http://www.ips.gov.il/NR/rdonlyres/27216F4B-3E87-47BA-96F7-47EA0EFD8724/0/046200.pdf
  דרך אגב, בינתיים נודע לי כי לא מכבר ניקו אסירים את בית הקברות היהודי בצפת.

  לטובה שיבר,
  יש לך בעיות בהבנת הנקרא. אני מסכים בכל לב עם אובמה שנשק גרעיני בידי איראן הוא סכנה, אבל לדעתי הוא מסוכן גם בידי ישראל. בניגוד אליך, אני סבור שנשק גרעיני בידי כל אחת ממדינות המזרח התיכון הוא סכנה. לכן אני בעד פרוז כל האזור מנשק גרעיני. כל עוד ישראל היא בעלת חימוש גרעיני היא מעודדת מרוץ חימוש גרעיני, ומזרח תיכון מגורען הוא מזרח תיכון יותר מסוכן.
  יש לך גישה סטראוטיפית באשר לעמדות אנשי שמאל. אינני מכיר איש שמאל אחד שתומך "בכל הדרישות הפלסטיניות" כהגדרתך. אני תומך בסיום הכיבוש ומשטר האפרטהייד שישראל כוננה בשטחים הכבושים, בין באמצעות נסיגה לקו הירוק, בין באמצעות סיפוח כל השטחים ויצירת מדינה חדשה,ישראלית פלסטינית.
  את טוענת שישראל חיסלה את הטרור הפלסטיני בניגוד להנחה שלא ניתן לנצח טרור באמצעים צבאיים. אכן, לא ניתן לנצח תנועת התנגדות של עם הנאבק על חרותו באמצעים צבאיים. הטרור של המדוכא הוא הוא טרור נגדי לטרור של המדכא, במקרה זה, צבא הכיבוש הישראלי. תנועת ההתנגדות הפלסטינית פועלת בתנאים קשים, של אזור גאורגרפי קטן וקל יחסית לשליטת הכובש. אין לה מרחבים, אין ג'ונגלים או הרים אליהם היא יכולה לסגת ומשם לחזור ולתקוף, ועל אף זאת ישראל לא הצליחה לחסל את ההתנגדות הפלסטינית. הייתה אינתיפאדה ראשונה, הייתה שנייה, עתה יש הפוגה (בעיקר בגלל שיתוף הפעולה של הרשות הפלסינית) ואם הכיבוש יימשך תבוא שלישית ורביעית, בגלים שביניהם תהיה אשליית תמימים כמוך שמאמינים כי הצליחו לחסלה. שלא לדבר על הנזקים שהכיבוש גורם לחברה הישראלית.

  למגיב "אילו היה דייויד קמרון רציני"
  אתה צודק. ההתנגדות של בריטניה ושאר מדינות מערב ארופה לכיבוש היא בשלב זה הסברתית בלבד, ובאופן מעשי ממשיכים לתמוך בישראל, בכסף, בנשק, בהשתלמויות צבאיות ועוד.

  לסתם אחד,
  נעים לקרוא. תודה.

 5. סתם אחד הגיב:

  אחת הרעות החולות בענישה ולא רק בישראל,היא דרך הענישה של עברינים שפשעו כלפי אזרחים אחרים ("בין אדם לחברו" ולא כלפי המדינה ומוסדותיה).המדינה "לוקחת בעלות" על העונש ומטילה על הנאשם את מה שנראה לה: עונש מאסר ולפעמים גם,איזה קנס כספי,בד"כ סמלי,מופחת ובלתי מיצג,לטובת הנפגעים.
  את קורבנות הפשע היא שולחת,אח"כ,לחפש את הצדק האישי בצורת תביעה אזרחית לפיצויים,מהפושע עצמו, מחברות הביטוח הפרטיות,מהביטוח הלאומי או משאר מוסדות המדינה,הכל בהתאם לטיבה של הפגיעה.
  כלומר שלוש רעות חולות:
  האחת שהפושע שנכנס לבית הסוהר,ברוב המקרים אננו עובד,גם אין לו בד"כ רכוש ממנו ניתן לחלט את הפיצויים.כלומר אין את מי לתבוע ואין גם פיצויים והיה והקורבן או העברין לא היו מבוטחים למשל.
  השניה: תביעות אזרחיות נגד הפושע עצמו,כמו גם כנגד כל שאר החייבים בפיצויים והיה וישנם כאלה,הן ארוכות,מיגעות ובעיקר עולות בכסף רב לתובעים (הקורבנות),שלעיתים קרובות אין בידם את היכולת לממן פעילויות משפטיות אלה (בהרבה מקרים כתוצאה מהפשע עצמו: למשל אובדן יכולת ההשתכרות,או סתם רכוש וכספים שנגנבו והיו יכולים לשמש את הקורבן בתביעותיו).
  והשלישית: לאסירים בישראל ובארצות אחרות,אין מוטיבציה ראויה להיטיב התנהגותם בכלא ולבטח לא לרצות ללמוד מקצוע מכניס ולהפוך לבעל מיומנויות יצרניות,העשויות לתרום לחברה ובעיקר אם העונשים ארוכים וכבדים.

  לתוך הואקום הזה אפשר היה בקלות להכניס את הנושא של עבודות אסירים (לא כפיה ח"ו),תמורת תשלום נאות (כנהוג בשוק מחוץ לכותלי הכלא),לכיסוי הפיצויים לקורבן.
  כלומר כאשר שופט דן בענין פלילי,הוא יהיה חיב להטיל על הנאשם בנוסף לעונש המאסר,גם את תשלום הפיצויים ההוגן לקורבן.זאת כאופציה ותמריץ לאותו עברין לשנס מותניו בכלא ולפנות לעבודה יצרנית שתוכל לממן את התשלום הנדרש,הכל לגופו של ענין ובהתאם לנסיבות.היה והשלים מכסת תשלומו,שחרורו המוקדם ידון בועדות השחרורים,היה והתעצל ולא עמד בפרעון החוב,ימשיך להיות מעוכב במאסר ולא יזכה בחנינה.
  זהו אלף בית של צדק ואי עשיתו הוא אחד הסימנים הבולטים לכך שבבתי הדין של ימינו לא נעשה הצדק כי אם החוק.כלומר נדרשת כאן פעילות אזרחית (שלי,שלך,שלנו) למען חקיקה מתאימה.

 6. טובה שיבר הגיב:

  לגדעון,
  אז אני מבינה שכיום עיקר הפעילות שלך ושל אלה המצדדים במזרח תיכון מפורז מנשק גרעיני מתמקדץ הפעילות למניעת פיתוח נשק אטומי ע"י משטר האייתולות.

  כיצד באה פעילות זו לידי ביטוי?

  אודה לך אם תפרט.

 7. טובה שיבר הגיב:

  האם יש איזה דיבור על משט של פעילים למען פירוז המזה"ת לאיזה נמל באירן בכדי למחות על פיתוח נשק גרעיני?

  אני משערת שלאור ההצלחה הגדולה של המשט לעזה אפשר לארגן משט דומה שיעורר את דעת הקהל העולמית ליוזמת פירוז המז"הת מנשק גרעיני.

 8. טובה שיבר הגיב:

  ואם ישראל תהיה בסכנה קיומית תצדיק שימוש בנשק אטומי?

 9. גדעון ספירו הגיב:

  לטובה שיבר,
  באיראן מטפל כל העולם, בישראל כמעט אףאחד. כישראלים תפקידנו קודםכל לדאוג לכך שישראל, שהכניסה נשק גרעיני למזרח התיכון תתפרק מנשקה הגרעיני, לפני שכל האזור יתחמש בנשק זה. על פי המידע המצוי בידי ארה"ב, ישראל, רוסיה והסוכנות בוינה לאיראן אין נשק גרעיני, ולדברי מנהיגיה גם אין לה תוכניות כאלה, (כך טענה גם ישראל בשעתו, לכן אני מתייחס באי אמון להצהרות כאלה), אבל במערב מניחים כי יש לה תוכניות להתחמש בנשק זה. כל עוד ישראל היא מעצמה גרעינית שאינה מוכנה להתפרק ממנו, הדבר מהווה תמריץ לאיראן ולכל אחד אחר באזור להצטייד בנשק גרעיני. ישראל היא כאן שחקן מפתח, ויש להפעיל עליה, כבעלת חימוש גרעיני, לפחות אותו לחץ שמופעל על איראן שעדיין אין לה חימוש כזה.
  בתשובה לשאלתך: אני נגד שימוש בנשק אטומי. נקודה. על מנת להגיע לכך צריך ליצור מצב שלאף מנהיג לא תהיה אופציה כזו.

 10. טובה שיבר הגיב:

  אני מסיקה מתשובתך שאם ישראל תהיה על סף השמדה אין לה הזכות להשתמש בנשק אטומי?

 11. טובה שיבר הגיב:

  או במילים אחרות שלא תעשה דבר למנוע את השמדתה?

 12. גדעון ספירו הגיב:

  התעמולה הישראלית קדחה לראשים את המנטרה של "השמדת ישראל" שצריכה להצדיק כל מעשה נבלה של ישראל. לא נשקפת כל סכנת השמדה לשיראל, מבחוץ, לא עתה ולא בעבר, והשאלה שלך דומה לשאלה מה הייתי עושה אם לסבתא היו גלגלים. יש בהחלט סכנה להשמדת ישראל, אבל היא מבפנים, כתוצאה ממדיניות המשלה. הנשק הגרעיני בישראל הוא נשק התאבדותי, ולכן מאבקי נגד חימושה הגרעיני של ישראל, הוא למעשה ניסיון למנוע את השמדתה. וזה עונה גם על שאלתך השנייה.

 13. טובה שיבר הגיב:

  אני סבורה שמי שקדח לתודעת העולם את המנטרה של השמדת ישראל (ללא מרכאות) הוא מר אחמדיניג'אד: אם אני זוכרת נכון האיש הצהיר מפורשות שיש למחות את היישות הציונית מעל פני האדמה.

  ולגבי סכנת השמדה לישראל: לא שכנעת אותנו שנשק אטומי בידי משטר האייתולות לא יופנה כנד היישות הציונית -ראה דוגמת ארה"ב שהפעילה נשק כזה בתום מלחמת העולם השניה כשיפן לא היוותה יריב משמעותי.
  כיום -על פי משנתך שלך -ישראל מהווה איום למזרח התיכון כולו, מחרחרת מלחמות, אימפריאליסטית, אפרדהיידיסטית, פאשיסטית ומדוע שלא להפטר מ"ספחת" זו ולשחרר בכך את עמי המזרח התיכון מנוכחותה המעיקה?

  • טובה שיבר הגיב:

   מה זה הנימוק החבוט "באירן מטפל כל העולם" האם בשל כך אתה מוציא פטור שהפגנות נגד המשטר האירני?

   דומה הדבר לנימוק ש"בישראל מטפל כל העולם" ולכן אני, גידעון ספירו, פטור מלהפגין נגדה, לכתוב מאמרים חוצבי להבות בגנותה, לפנות במכתבים לבית המשפט העליון שלה, למזכ"ל האו"ם, לראשי ממשלתה (כפי שכבודו מפרסם בשפע באתר זה).

   תמהני.

 14. ברק הגיב:

  לגדעון ספירו – אני מוחה על הטענה שלישראל לא נשקפת כל סכנה קיומית!
  כבר שלוש פעמים ניסו לסיים את קיומה של מדינת ישראל (מלחמת השחרור, מלחמת ששת הימים ומלחמת יום כיפור), ואם מדינת ישראל תפחית מדריכותה ומעוצמתה ושכינינו יחשבו שיש להם סיכוי אז תהיה בטוח שגם תהיה פעם רביעית. לכן כל התחמשות צבאית חשובה לישראל, גם אם אנחנו לא חושבים שישראל צריכה להשתמש בה, ולו בגלל הסכנה המתמדת למלחמה עם שכינינו (שכזכור אף אחד מהם אינו מדינה דמוקרטית שוחרת שלום). אם כל המדינות במזרח התיכון יהפכו לדמוקרטיות ליברליות אז אני מסכים שיהיה אפשר לטעון שאין שום איום חיצוני על ישראל, אבל כל עוד מדובר בדיקטטורים שמפיצים אנטישמיות כחלק מהתעמולה שלהם אי-אפשר להתעלם מהסכנה הקיומית של מדינת ישראל.
  לגבי אובמה, אם הוא רוצה לקדם את הסיכוי שלו להיבחר שוב אז כדאי שהוא יקדם את תהליך השלום. אם הוא יעכיר את היחסים עם ישראל אז יאשימו אותו באנטישמיות ולא יצביעו בו. זו היתה הדרך היחידה מבחינתו לקדם את תהליך השלום מבלי לפגוע ביחסים עם ישראל. צריך לזכור שכל המטוסים האלה הם בתמורה להקפאה נוספת שכנראה לא הייתה קוראת אחרת. מה אתה מעדיף, שלא תהיה הקפאה או שלישראל יהיה עוד קצת נשק?

  לגבי כל העניין של מירוץ חימוש גרעיני, מי אמר שזה דבר רע?
  המלחמה הקרה נשארה קרה רק בגלל מאזן הגרעין בין ארצות הברית לבין ברית המועצות, אחרת סביר מאוד להניח שהמלחמה היתה הופכת למלחמה חמה באיזשהו שלב. אולי זה רק יעזור לשמור על שלום במזרח התיכון, ובעצם זה טוב שלאירן יהיה נשק גרעיני כי ככה ישראל תימנע מלפעול נגדה באופן צבאי ובמקביל אירן תימנע מלפעול נגד ישראל באופן צבאי. מצד שני, ברית המועצות הייתה קומוניסטית ולא איסלמית קיצונית, ולכן נמנעה משימוש בנשק גרעיני. האיסלם הקיצוני דוגל בהתאבדויות, ולכן יש סכנה שלא איכפת לאחמדינג'ד מזה שגם המדינה שלו תותקף גרעינית על ידי ישראל ולכן ישתמש בנשק גרעיני בכל זאת. הרי זה מבטיח לו 72 בתולות בגן-עדן אם הוא מקריב את עצמו בשביל להרוג יהודים. האם לדעתכם אירן תשתמש בנשק גרעיני במידה ויהיה לה נשק גרעיני?

 15. קורא אנגלי הגיב:

  לא שוחד אלא צייתנות…

  http://www.mattbors.com/archives/701.html

הגיבו כאן

אורך תגובה מקסימלי: 1000 תווים

הרשמה לעדכונים בדוא"ל

Subscribe via Email

מומלצים