הגדה השמאלית

במה ביקורתית לחברה ותרבות


מאת: ב-7 בפברואר, 2011 7 תגובות

העובדה שזיעה הופיעה על מצחו של ביבי נתניהו למראה המרי הערבי המחודש לא מאד מפתיעה. מנקודת מבטו, ההתעוררות החברתית הפושטת בעולם הערבי מעלה באוב את רוח הרפאים של הדרקון הערבי, שלפי האגדה, הוכנע ב-48' ושוב ב-67' בידי אותו צבר פרחח חמוש בקרבין ורכוב על מגש של כסף. העובדה שהאפשרות למשטרים ייצוגיים יותר במדינות ערב מעוררת פחד במנהיגות הישראלית חושפת את הערווה של הסכסוך הישראלי-ערבי, סכסוך שהפך למכונת כסף ולקריירות צבאיות ופוליטיות מרופדות בהון אישי, הכל בחסות משלם המיסים האמריקאי, בכל צידי המתרסים.

העובדה שאגלי זיעה הופיעו על מצחה של הילרי קלינטון מספרת סיפור אחר לגמרי. העיתונות והמנהיגות האמריקאית הגיבו בעיקר בשפיות מתונה. בלי להתחייב ליותר מדי, אובמה מיהר לבטא את תמיכתו בעם המצרי וקרא למעבר מסודר ממשטר הדיכוי למשטר אחר. בסך הכל, התקוממות חברתית לא אלימה מזכירה לאמריקאים את מרטין לותר קינג, את המאבק לזכויות האזרח של שנות השישים, או את התנועה נגד מלחמת וייטנאם – נקודות אור בהסטוריה האמריקאית, ללא ספק. יתרה מכך, הזעם המצרי-ערבי נגד התערבות אמריקאית זוכה לתהודה חיובית, כאשר עיתונאים אמריקאים דיווחו על מיכלי הגז המדמיע עם המילים Made in USA שנמצאו בככר תחריר.  בזכות הכיסוי התקשורתי הנרחב למדו האמריקאים על מיליארדי הדולרים שזורמים למצרים ל"סיוע" צבאי.

מאידך ישנם המשוגעים מהימין. הפטפטנים של Fox כבר הכריזו שאוטוטו תוקם כליפות פן-אסלאמית , שמייד תפעל לרמיסת ישראל ולחיסול ארה"ב. איש החזון, ג'ון מקיין, טען שגלי המרי בעולם הערבי כמוהם כווירוס מסוכן שיש להכחידו מה שיותר מהר. פרנק גפני הפליא והאשים את ממשל אובמה בכך שעשה יד אחת עם האחים המוסלמים להפיכת השלטון במצרים כדי להקים מדינה מוסלמית. לפתע המשוגעים לא אוהבים regime change.

מוטיב הפחד מעליית האחים המוסלמים היא החוליה המקשרת את הראשים המדברים מהימין ומן השמאל. לא חשוב כמה פעמים יאמרו שלאחים המוסלמים יש תמיכה יחסית נמוכה ברחוב המצרי; שהאחים המוסלמים אינם אל-קעידה, שלאחים המוסלמים אין קשר לאייטולות של איראן. הכל לא חשוב, הן מימין והן משמאל חוששים מהבוגימן האיסלאמי-פוליטי – תנועה חברתית-דתית המעלה על נס את הביקורת על מדיניות החוץ של ארה"ב.

muslimBros

אך גם בימים אלה של התעוררות ומחאה תפקיד הצבא המצרי כמנגנון מייצג את "צבא העם" נשאר בעינו. כמו בישראל, הצבא וכוחות הביטחון המצריים הינם המסלול למימוש שאיפות פוליטיות. המשטר הבא, יהיה דמוקרטי ככל שיהיה, ישען על התמיכה של הצבא, והצבא ימשיך לשחק תפקיד מרכזי, גם אם נחבא, בניהול המדינה.

והצבא ניזון מסיוע אמריקאי. וסיוע אמריקאי לא בא בחינם.

ארה"ב תמשיך לצפות שמצרים תמשיך לתחזק את מרתפי העינויים, את דלתות הצינוק של עזה; תמשיך לתמוך במאמץ הישראלי-אמריקאי-אש"פי לדיכוי החמאס, ושמסלול ה-VIP של ארה"ב במפרץ סואץ ישאר בעינו. כמו כן, סיוע אמריקאי לא ניתן לממשלות סוציאליסטיות מי יודע מה, או למימשלים שמנסים להגן על האינטרסים הכלכליים של אזרחיהם המשתכרים שכר מינימום, למשל, או על תעריפי הייבוא רחמנא ליצלן.

גם עכשיו, עם כל הסימפטיה האמריקאית למרי המצרי, האתוס לפיו ליברליזציה עסקית ודמוקרטיה הינם היינו הך לא אותגר. עם כל הכיסוי התקשורתי הרחב לא עולה לדיון העובדה שיש מרכיב כלכלי בהתעוררות הערבית באותן מדינות שיישמו "ליברליזציה" כלכלית ועשו מעט מדי כדי להקטין פערים כלכליים ובה בעת שימרו משטרים ריכוזיים אותוריטריים.

לכן חשוב לקרוא בין השורות. כשהסנטור ג'ון קרי נשאל אם ארה"ב צריכה ללחוץ על מובארק להקדים את הבחירות הוא דיבר על הצרה הצרורה של הבחירות הדמוקרטיות ברשות הפלסטינית שהביאו לעליית חמאס, ועל השפעת החיזבאללה בלבנון.  כך שדמוקרטיה היא בסדר אבל לא להגזים, ערבים יקרים.

המציאות היא, שהפחד הוא לא ממוסלמים, כפי שרוצים להציג המשוגעים ב- Fox News. איראן אינה המודל היחיד. ערב הסעודית גם היא מדינה מוסלמית, ואף נוקשה וכפייתית יותר מאיראן, אך עדיין היא בעלת ברית טובה של ארה"ב, ולפי ויקיליקס גם של ישראל. כך שגם האחים המוסלמים יתקבלו בברכה אם יהיו מוכנים להמשיך לתחזק את התעשיה הצבאית האמריקאית. בעיקר בעידן האבטלה הגואה בארה"ב.

קטונתי מלקרוא בעלי התה של העתיד המצרי, ובוודאי שאני מאחלת לעם המצרי, התוניסאי, הסורי, הירדני או התימני הצלחה במימוש השאיפות לשלטון דמוקרטי יותר וייצוגי יותר. אבל אוכל את כובע הטמבל שלי אם המשטר המצרי הבא יוותר ולו על סנט אחד מהסיוע הצבאי האמריקאי.

תגובות
נושאים: מאמרים

7 תגובות

 1. דרור מרמת גן הגיב:

  מעניין אותי מה דעת הכותבת על האפשרות שהעם הירדני יצליח לממש את השאיפות לשלטון דמוקרטי יותר וייצוגי יותר, כלומר שהשלטון יעבור לידי הרוב הפלשתינאי של תושבי הממלכה ההאשמית?

 2. קורא אנגלי הגיב:

  "אוכל את כובע הטמבל שלי אם המשטר המצרי הבא יוותר ולו על סנט אחד מהסיוע הצבאי האמריקאי"

  אין זה משטר מצרי. זה היה ויהיה משטר בובות.
  אין כיום משטרים שאינם מתכופפים לפני ציר הפשע.
  ואם הם קיימים בפינה נידחת – זהו קיום זמני עד שהפושעים יחמדו את רכושם.
  באנגליה, למשל, קמרון שר ורוקד לפי צלילו של החליל שנקבע עבורו בדייקנות.
  ציר הפשע ימשיך 1. לתעתע בנו ובעם המצרי עד כמה שאפשר. ו-או 2 . לייצר מלחמות וחיסול של מאות אלפי בני אדם. ציר הפשע צפוי להעניש את העם המצרי על עזות המצח.
  על סמך המצב, לדעתי העם המצרי צפוי לשלם מחיר יקר. ימים יגידו אם צבא צר לא יגיע לקהיר בקרוב.
  המצב המדהים הוא שכרגע אין לעם המצרי שום דרך להחלץ מציפורני הפשע.
  הטבעת מתהדקת סביבם (אולי מתוך כוונה שירימו קול צעקה) ואין זה משנה מה יעשו.
  משטר שאינו מתכופף להוד רוממות ציר הפשע ביימינו דינו להיות מוחרם ולבסוף מופצץ.
  ציר הפשע נחוש, בטירופו, להוביל לנהרות נוספים של דם. כך הוא מעצב את עצמו.
  ואין בו רמז לסימן קל של אי וודאות. כך הוא מבין את גורלו ותפקידו ומשם נובע סיפוקו.
  אנו בעידן ציר הפשע. בעידן זה אפילו התקוממות של מליוני בני אדם אינה מסוגלת לפגוע בהם.
  זו חייבת תהיה להיות התארגנות גלובלית נגד הפושעים שיעשו הכל לזרוע שנאה וסכסוכים בין קרבנותיהם מה שמונע את היכולת להתנגד להם. לשם כך מפמפמים הם יום יום שעה שעה תכנים איסלמופוביים ברורים אפילו בין כתלי תכניות ב BBC שנחשבות להיות מעוז האינטלקטואליזם.

 3. מלירן הגיב:

  מסכים עם 1 לגבי השאיפות הלגיטימיות של העם הפלסטיני בירדן
  מי ייתן ותקום שם מדינה פלסטינית עצמאית
  ולא ישחקו משחקים וימציאו מדינה פלסטינית באיו"ש

 4. שי הגיב:

  מאיפה אתם מביאים את הכותבים האלו?,באמת…..התחביר שלהם קלוקל,הם לא מצליחים להסביר מה הם אומרים-הכל נראה כמו סתם פסקאות ששורבטו באקראי ולא מתחברות למאמר אחר ,הם מביאים "עובדות" ללא כיסוי אמיתי,פעם הייתם מעלים מאמרים קולעים וטובים-היום רוב המאמרים באתר משעממים וכלל לא ברור למה הם נכתבים,סתם לכתוב סיסמאות כל אחד יכול-אם זה המצב,גם אני רוצה לכתוב אצלכם מאמרים.

  • לשי הגיב:

   "התחביר שלהם קלוקל, פסקאות ששורבטו באקראי, "עובדות" ללא כיסוי"…
   אילו סתם סיסמאות אם אינך מצביע על קיומם במאמר
   אם הם לא מצליחים להסביר לך מה הם אומרים אז זו כנראה הבעייה שלך ולכן ברור מדוע הם "משעממים" .

   • דינו הגיב:

    המגיב שי צודק.
    "נתניהו מזיע" – קובעת אילנה הרסטון-לוטן שכנראה מדדה לנתניהו את הדופק ולחץ הדם בשעת שידור המהומות במצרים.
    עוד יותר הזויה הקביעה לפיה משטרים "ייצוגיים יותר" במדינות ערב מעוררים פחד במנהיגות הישראלית.
    אם כך מדוע הפת"ח מועדף ע"י ישראל יותר מאשר החמאס?
    זאת ועוד, מספיק מגיבים כאן טענו שישראל והמוסד עומדים מאחורי הפגנות האופוזיציה באיראן –
    דבר העומד בניגוד לקביעה של הרסטון-לוטן.
    אם כבר חודר חשש לליבותיהם של מנהיגים במערב (ובליבו של כל אדם שפוי) הרי זה אכן עקב האפשרות שהאחים המוסלמים יתפסו את השלטון. ימים יגידו אם האמירה של הרטסון-לוטן ש"לאחים המוסלמים יש תמיכה יחסית נמוכה ברחוב המצרי" היא נכונה או מופרכת, כך או כך זו אמירה יומרנית להחריד וכנראה חסרת בסיס.
    לקרוא לאחים המוסלמים "תנועה חברתית-דתית המעלה על נס את הביקורת על מדיניות החוץ של ארה"ב" זה כמו לקרוא למשה קצב "נשיא עם יצרים אנושיים בריאים".
    כך או אחרת עדיפה מצרים כמו שהיתה לפני שבועיים (כולל סיוע ומעורבות אמריקאית רחמנא לצלן) מאשר איראן שניה על סף דלתינו.
    אבל כרגיל, הג'יהאד נגד השטן האמריקאי יכול להימשך עד להומוסקסואל/אישה/קומוניסט/אופוזיציונר/יהודי האחרון, כמו באיראן. טוב שיש סדרי עדיפויות.

 5. אנוש הגיב:

  החלום האיסלמיסטי — כולל של האחים המוסלמים – של שלטון עולמי כאליפי המושתת על עקרונות השריע – אינו תיאוריה קונספירציה – זו קונספירציה אמיתית חיה ונושמת. כדי לא להשגיח בזה צריך אטמי אוזניים וכיסויי עיניים אפקטיביים במיוחד. כל שני וחמישי מישהו מהאחים משנן בפני האומה את התורה הסדורה הזו (בערבית כמובן – אך ממר"י מתרגם עבורנו) לקול התשואות של ההמון המשולהב. ובארה"ב – ישנו המסמך שהאף בי אי מצא ב2004 בחקירת היולילנד פאונדשן. במסמך המפרט איך להשתחל לשלטון שם.
  הקונספירציה חיה ונושמת וחשוב שנהיה מודעים לה.

הגיבו כאן

אורך תגובה מקסימלי: 1000 תווים

הרשמה לעדכונים בדוא"ל

Subscribe via Email

מומלצים