הגדה השמאלית

במה ביקורתית לחברה ותרבות


מאת: ב-14 במרץ, 2011 9 תגובות

מערכת הגדה השמאלית אבלה על מותו, לאחר מחלה קשה, של תופיק טובי שהנהיג את המפלגה הקומוניסטית הישראלית במשך עשרות שנים.

מוחמד נפאע, מזכ"ל מק"י, פרסם הודעת אבל בשם הוועד המרכזי של המפלגה הקומוניסטית הישראלית. בהודעה נאמר: תופיק טובי היה מופת של נאמנות לאידיאולוגיה האינטרנציונליסטית המהפכנית הן בפעילותו רבת השנים במפלגה הקומוניסטית הישראלית והן בתרומתו לתנועה הקומוניסטית הבינלאומית ולמועצת השלום העולמית. הוא היה מנהיג בעל שם בקרב העם הפלסטיני בישראל, בשטחים הכבושים ובפזורה. טובי הותיר טביעות אצבע ייחודיות בעמידתו ובאומץ לבו במבחנים פוליטיים קשים. הוא היה אדם ללא חת, שדבק בעקרונות השלום הצודק ונאבק בעקשנות נגד הכיבוש, הדיכוי, הנישול והניצול.

בשנת 1956 שבר טובי את קשר השתיקה הממשלתי סביב הטבח שביצעו אנשי משמר הגבול בכפר קאסם, ויחד עם עמיתו, מאיר וילנר, חשף את פרטיו והביאם לידיעת הציבור במכתב גלוי.

תופיק טובי היה חבר כנסת מהכנסת הראשונה (1949) עד לכנסת ה-12 (1990), וזכה להוקרה ציבורית רבה על הצטיינותו בפעילותו הפרלמנטרית. הוא חינך דורות של קומוניסטים ברוח של הבנה רעיונית עמוקה, של אחווה יהודית-ערבית, של נאמנות לעקרונות, של הקרבה אישית ושל צניעות אישית. נמנה עם מקימי העיתון הקומוניסטי "אל אתיחאד", היה עורכו הראשי והאחראי לו במשך עשרות שנים. נעימות דיבורו, נכונותו להקשיב, היותו איש שיח, הגינותו ורוחב לבו פתחו לפני דלתות. לא רק חבריו לדרך, שוחרי השלום והידידות בין העמים, אלא גם יריבים הקשיבו רוב קשב לדבריו. אישיותו, עמדותיו ודרכו של תופיק טובי יישארו עמנו לדורי דורות.

יהי זכרו ברוך.

 

תגובות
נושאים: מאמרים

9 תגובות

 1. ק.א. הגיב:

  שאני חושב על טובי ווילנר היום אני מבין באיזו אינדוקטרינציה חייתי כילד וכנער.
  לא יאומן כמה חזקה וממגנטת השפעתה. מדובר כנראה ממש בקומץ של אנשים שאיכשהו היו חסינים בפניה. בצעירותי לא היה שום סיכוי שאהיה אפילו מוכן ברצינות להקשיב לאדם כטובי, ואף אחד לא ממש אמר לי שלא ללכת לכיוון הזה – זה פשוט היה מובן מאליו. ככה, כאילו ינקתי את זה מהאוויר. אבל זה לא היה מהאוויר. זה היה מבית הספר, מהסמלים, מהדגלים, מהצבא, מהמורים, מהטקסים, מהלפידים, מדת השואה, משתיקת ההורים, בשקט בשקט זה מוכנס לך. ואתה לא מרגיש כלום. פשוט שום כלום. כאילו אתה בהרדמה מלאה. אפשר לעשות לך כמעט הכל וחשד לא יתעורר. אתה למעשה אינך כלל אתה. אתה מישהו אחר. עד שיום אחד אתה רואה את הסורג ואז את המנעול ולבסוף את הכלוב.

  יהי זכרו ברוך.

 2. חיים ברעם הגיב:

  תופיק טובי ז"ל היה איש עקרונות, אציל נפש ונעים הליכות, ובעת ובעונה אחת גם לוחם קשוח למען זכויות האזרחים הערבים. ברוח אינטרנציונליסטית אמיתית התייחס גם למאבקי עובדים של יהודים ושל ערבים, וכיום אנשים כמוהו פשוט נמוגים מהנוף הפוליטי והחברתי שלנו.
  יהי זכרו ברוך

 3. טובי האיש מרחוב קיסריה שהכרתי הגיב:

  תופיק היה איש צנוע ועיקבי. איש שפעל למען זכויות העובדים – ערבים כיהודים. אדם שרצה שלום ונלחם להשגתו בדרכו, דרך השכנוע. מים שקטים חודרים עמוק. כזה היה תופיק. וכזה היה גם אחיו שאפיק שהתנדב (או נודב ע"י המשפחה) לעסוק בתיקון תקרים, והיה זה שהבטיח הכנסה "למשפחה הלוחמת" למען אינטרס הציבור. באחרית ימיו הסתגר תופיק שהתאכזב ממה שקרה במדינה ובעולם. היה לו גם קשה לסבול את שקרה לברית המועצות, שבדרכה האמין. כשראה והבין שהעטיפה הסוציאליסטית והריאל-סוציאליזם היה רק מסך שקרים הסתגר בדלת אמותיו. אנו נזכור אותו כאדם שנאבק למען ישרור כאן השלום הצודק. תופיק היה זה שגילה לכנסת את האמת על טבח כפר-קאסם, למרות נסיונות השלטון של מפא"י להסתיר את האמת. בשל מאבקו הוצא ח"כ תופיק טובי ממליאת הכנסת מספר פעמים. טובי גם התפרץ בכנסת נגד הסכם השלום החד-צדדי, בעת ביקור אנואר סאדאת, וגם אז הוצא מהמליאה. כשמנחם בגין נאם וטען שסאדאת "לא בא אלינו ואנחנו לא הזמנו אותך לארצנו כפי שמקובל לומר בימים האחרונים, כדי לתקוע טריז בין עמי ערב. איך מישהו התחכם,
  על-פי האימרה בימי קדם Divide et Impera ישראל איננה רוצה למשול ואיננה רוצה להפריד. אנו רוצים בשלום עם כל שכנינו, עם מצרים ועם ירדן ועם סוריה ועם לבנון אנו רוצים לנהל משא-ומתן" הפריע לו תופיק טובי וזעק: "למה לא עם העם הערבי הפלסטיני? למה לא עם העם הערבי הפלסטיני?" – את הזעקה הזאת נזכור עד היום, כשנראה שהשלום הנפרד לא יחזיק מעמד, הברירה שהציגו תופיק טובי ומאיר וילנר – שלום כולל וצודק עם כל עמי ערב – תישאר כברירה אמיתית יחידה וברת סיכוי, גם אם היום השאלה היא "שתי מדינות לשני עמים" או מדינה אחת לכל אזרחיה ותושביה.  

 4. ברק הגיב:

  ב"ה
  תהא נשמתו צרורה בצרור החיים.

 5. ג.ש ירושלים הגיב:

  אדם בעל שעור קומה
  מוסרי,הומני,ויותר מכל מצפוני.
  הלוואי ומהנבחרים שלנו בכנסת יקחו דוגמא.
  יהי זכרו ברוך.

 6. מלירן הגיב:

  חבל שאתם לא מראים צדדים אחרים שהוא תמך במלחמת העצמאות של ישראל
  אבל אתם מצנזרים אותי וחבל זו כבר הודעה שלישית

 7. חיים ברעם הגיב:

  לירן,

  Well, nobody's perfect

 8. עמיש הגיב:

  מי זה תופיק טובי?

הגיבו כאן

אורך תגובה מקסימלי: 1000 תווים

הרשמה לעדכונים בדוא"ל

Subscribe via Email

מומלצים