הגדה השמאלית

במה ביקורתית לחברה ותרבות


מאת: ב-14 במרץ, 2011 2 תגובות

 

  • · אילנה המרמן: חוק הכניסה לישראל איננו חוקי ואסור לציית לו
  • · רבקה סום: הפיגוע באיתמר מחזק את הצורך לפעול יום יום לסיום המצב הקיים, שהוא בלתי אפשרי
  • · הכנס התקיים בשטח שצה"ל טוען כי אסור לישראלים לשהות בו

 

"חוק הכניסה לישראל איננו חוקי ואיננו לגיטימי ואסור לציית לו. אנחנו קבוצת  הנשים הישראליות הלא-מצייתות נמשיך לפעול לערעורה של מערכת הצווים והחוקים הצבאיים והאזרחיים ההופכת את חיי ידידותינו הפלסטיניות ומשפחותיהן לגיהנום", אמרה הסופרת והמתרגמת אילנה המרמן בכנס נשים ראשון מסוגו שנערך בשבת בגדה המערבית, תחת הסיסמה "לא מצייתות".

 

250 נשים, מחציתן אזרחיות ישראל ומחציתן פלסטיניות תושבות השטחים הכבושים, בילו את היום בדיונים שהתמקדו בנושא אי ציות אזרחי. יצויין, כי עצם הכניסה לעיירה בית אומר, מצפון לחברון, שם נערך הכנס, מהווה אי ציות עבור הישראליות: בכניסה לבית אומר מתנוסס שלט מטעם צה"ל האוסר על אזרחים ישראלים להכנס למקום, מאחר שמדובר לכאורה בשטח A.

יצויין כי השלט מטעה ושקרי. המקום מסומן כשטח B וכך גם מתייחסים אליו כוחות הבטחון, צה"ל והמשטרה, העושים בו כבשלהם. לכוחות הבטחון של הרשות הפלסטינית אין רשות לפעול במקום.

פידה עראר וג'דיר אבו עייאש, תושבות בית אומר, ויוסרה חמאם מחוסאן תיארו את הסבל במחסומים של נשים המבקשות להגיע למקום עבודה על מנת לפרנס את משפחותיהן או לקנות מצרכים, ומבלות מדי יום שעות ארוכות בתורים, ומתקני בידוק שבהן הן זוכות ליחס משפיל. הדוברות הפלסטיניות קראו גם לשפר את מעמדה של האשה בחברה הפלסטינית, וקראו לנשים לעמוד על זכותן להשכלה ולבחירה חופשית.

 

שרה בנינגה, מהפעילות המרכזיות בסולידריות שייח ג'ראח, תיארה את החקירה הפוליטית שבה פתחה משטרת ישראל, ואת החקירות שעוברים הפעילים בטענה שהסיסמאות נגד הכיבוש מהוות "הסתה"."פעילות משותפת, לא אלימה, של פלסטינים וישראלים נגד הכיבוש מהווה את האיום המפחיד ביותר עבור המשטר בישראל", אמרה בנינגה.

משתתפות הכנס התייחסו גם לפיגוע באיתמר שהתרחש בלילה הקודם. רבקה סום, פעילת שלום ותיקה, אמרה: "האירועים האלימים האלה, שלא ייפסקו כל זמן שיימשך הכיבוש, מחזקים את המחוייבות שלנו לפעול ביחד יום יום לסיום המצב הקיים,שהוא בלתי אפשרי". דוברת אחרת אמרה כי "ההתנגדות שלנו לאלימות כוללת גם תופעות של "ברוך-גולדשטיין" פלסטינים. מזה שנים החברה הישראלית מחזיקה בידיה מונופול מלא על האלימות הממוסדת באיזור. ישראל מקדישה כמעט מחצית התקציב הלאומי לתחזוקת המונופול הזה. מה הפלא שגם מן הצד השני נעשים מעשי אלימות."

אחת המשתתפות הפלסטיניות אמרה: "גם אצלנו יש התנגדות רבה להפעלת אלימות,שאינה מקדמת אותנו אלא פוגעת בסופו של דבר בציבור שלנו."

הנשים המשתתפות משני הצדדים תיארו את הכנס, שנערך לרגל יום האשה הבינלאומי,  כחוויה רגשית עמוקה. "זו הזדמנות נדירה שבה נשים תחת כיבוש מארחות אותנו, בנדיבות ובהכנסת אורחים, למרות כל העוולות שהצד שלנו מעולל לחברה הפלסטינית" אמרה הפעילה הפמיניסטית איבון דויטש. האמנית תמר בורר,שלישית זמר יהודית-ערבית, וקבוצת הדבקה של בית אומר הופיעו בהתנדבות לפני באות הכנס.

======

לפרטים נוספים אפשר לפנות אל עפרה ישועה-ליית, טל. 050-5524372

צילומים: אסתי צאל, טל. 052-879-7378

תגובות

2 תגובות

  1. נורית שלף הגיב:

    אני מעונינת להצטרף לפעילות "לא מצייתות". מה זה אומר ועם מי עלי לתקשר?

  2. דרור מרמת גן הגיב:

    כמה לא מפתיע שצה"ל,ורשויות אכיפת הצ/חוק האחרות,לא פעלו נגד הנשים שהפרו את החוק במצח נחושה.

הגיבו כאן

אורך תגובה מקסימלי: 1000 תווים

הרשמה לעדכונים בדוא"ל

Subscribe via Email

מומלצים