הגדה השמאלית

במה ביקורתית לחברה ותרבות


מאת: ב-18 במרץ, 2011 13 תגובות

ביום ראשון בבוקר, כאשר ניסינו לעכל את הטבח הנורא באיתמר ולחיות עם תחושת התיעוב, הבְּעתה וההזדהות עם גורל הילדים הקטנים והתינוקת שנטבחו בידי בני עוולה, הבנתי שהמתנחלים והפרשנים הרופסים של המרכז הלאומני מנסים למצות כמיטב יכולתם את הנקודות שבהן זכו בדעת הקהל המקומית ואולי גם העולמית. בתוך משרדי הממשלה ובינם לבין עצמם התנהל ויכוח מכוער כיצד ניתן להאדיר את רווחי הדם השפוך. האם כדאי להפיץ את התמונות (שאפילו עורכי "ידיעות אחרונות" החליטו, ובצדק, לגנוז) או שמא להימנע מעשיית הון פוליטי מהטרגדיה?

כך חזר על עצמו הדיון העתיק והמשומש, שהחל עוד בשנת 1968, כאשר פלסטיני רצח את המועמד לנשיאות רוברט קנדי, חמש שנים אחרי שאחיו, ג'ון קנדי, נרצח בחוצות דאלאס. ישראלים ותיקים זוכרים היטב את ההתנהלות ההסברתית אחרי הרצח. בשלב הראשון הבליטו דוברי הממסד, בהשראת השר ישראל גלילי, את המעורבות הפלסטינית בהתנקשות, חרף העובדות שהצביעו על מרצח לוקה בנפשו. אחר כך הבינו שמדובר בבומרנג. האחראים לתעמולה חששו, במידה ידועה של צדק, שהתעסקות מוגברת בנושא הזה רק ממקדת את תשומת הלב של האמריקאים  בסכסוך הישראלי-פלסטיני, בעיצומו של תהליך קביעת העובדות בשטח, שאת תוצאותיו הממאירות חווינו בסוף השבוע שעבר באיתמר.

ישראלים נבונים הסיקו את המסקנות הנכונות גם מהכישלון ההסברתי של אמן התעמולה הפנימית, מנחם בגין, שלא הבין כלל את הלכי הרוח בדעת הקהל הלא-יהודית ברחבי העולם. כאשר פלש ללבנון ביוני 1982 בהשראת אריאל שרון, ובכך גרר את ישראל לשורה ארוכה של פשעים נגד אזרחים בשיתוף פעולה הדוק עם הפשיסטים בלבנון, לא הבין בגין מדוע המערב לא מעריך די הצורך את תפקידה הנאור של ישראל בהגנה על "הנוצרים" מפני המוסלמים. אם היה מעיין באזהרותיו של המזרחן אהרון כהן ייתכן שהיה קולט, שאין בכלל קהילה מאוחדת של נוצרים בלבנון, שיש בקרבם אנשי שמאל רבים ושורר שם פילוג היסטורי ועתיר עוינות בין המרונים לבין האורתודוכסים, כאשר סוריה משנה עמדות ומחליפה בני ברית בלבנון בהתאם לאינטרסים הצרים שלה באזור.

ישראל הצטיירה, ובצדק, כתוקפן בשל הפלישה ללבנון. הרומן הטמא שלה עם אנשי הפלנגות, ששיאו היה הטבח הנורא במחנות הפליטים בביירות בספטמבר 1982, רק הרס עוד יותר את המוניטין של מדינת ישראל במערב "הנוצרי". בגין בחר בצד הלא נכון במסע הצלב המוזר שלו, שאותו שיבח במונחים היסטוריים מעוותים ולעתים אפילו מגוחכים. ייתכן ששרון הפריז ובכך גרם למלחמה נוראה, אבל ראש הממשלה שלו, בגין, היה הוגה הדעות והתועמלן הגדול של אחד מהפשעים האיומים בתולדות המדינה. ההתמוטטות הנפשית המתוקשרת שלו שנה אחרי המלחמה נבעה גם מן העובדה שהוא לפחות הכיר בטעותו. המצפון שלו ייסר אותו לעומת שרון, שראה בעצם קיומו של מצפון סטיית תקן של יפי הנפש. את תוצאות החורבן שהם המיטו על דרום לבנון ועל צפון ישראל ראינו בשנת 2006. ממשלת בגין-שרון השיגה רק דבר אחד בלבנון: שגשוג חסר תקדים בתולדות לבנון של הארגון השיעי חיזבאללה.

בבתים רבים בסברה או בשתילה התחוללה ב-1982 טרגדיה דמוּית זו שפקדה את משפחת פוגל לפני שבוע. אין טעם להתעלם מהבדלים בתגובה הרגשית שלנו. הטבח בבית פוגל באיתמר אירע לפני זמן קצר, התמונות מרצדות לנגד עינינו ואסור לנו להתעלם אפילו לרגע מהכאב האמיתי שפקד כל אזרח הגון כאן. דווקא דוברי הימין הקיצוני ביקשו במקרה הזה להפריד בין ישראלי לישראלי, ולהכתים את יריבי מפעלם המזיק והממאיר כמתירי דמם של הילדים שנרצחו בפיגוע. אני לא מתרגש מההסתה של ראש עירית "אריאל" רון נחמן נגדנו. האיש, שנתפס בהברחה מבישה בנמל התעופה בן גוריון, איננו בדיוק דמות מופת, וההטחות נגדנו נוכח דמם השפוך של הילדים היו זולות ושקופות. נחמן שיושב על אדמה לא-לו בניגוד לעקרונות המשפט הבינלאומי הוא פורע חוק מעצם הגדרתו. במקרה הזה הוא סיפסר בציניות בדם שנשפך, ואין לי אלא לשאול את כל הישראלים ההגונים מי אשם בטרגדיות שפוקדות אותנו מזה שנים רבות, אנשי השמאל שביקשו להביא שלום ולמנוע את ההתנחלויות בלב פלסטין, או אלה שמנסים לתחוב את עצם נוכחותם על אדמה זרה לתוך גרונו של העולם כולו? כל ימינו אנחנו מנסים לעצור את האסון הממשמש ובא, ובעיקר למנוע את בידודה מוחלט של המדינה, שטומן בחובו אסון ודאִי: כלכלי, פוליטי, צבאי ותרבותי.

מי שמסרב להבין את התהליכים ההיסטוריים באזור ובעולם, שפשוט אינם מאפשרים את המשך הכיבוש בשטחים, גם לא מסוגל לנהל מדיניות חוץ סבירה. לכן מאיים בנימין נתניהו בהקמת התנחלויות חדשות ובעיבוי הישנות. כך יש לקרוא את החלטתו המטורפת והמסוכנת מהשבוע לבנות עוד חמש מאות יחידות דיור בשטחים. אבל זוהי דרכו מאז ומעולם. כאשר הוא מבחין בשריפה גדולה, הוא מתיז לעברה כמויות אדירות של דלק. אנחנו בדרך לשורה של אסונות גדולים, שנובעים מהחלטתו של ראש הממשלה שלנו לקעקע את היחסים עם הרשות בניגוד לעמדת ידידינו בעולם ולדחוף את כל הפלסטינים אל זרועות החמאס. הימין הקיצוני מסית להסלמה עם הפלסטינים ועם נשיא ארצות הברית ברק אובמה, ונתניהו עלול בדרכו לרתום את ישראל למשימה הנלוזה הזאת.

הטבח הניע את הפרשן הלאומי נחום ברנע לכתוב רשימה יפה, שבאורח בלתי נמנע ציטטה את "בעיר ההריגה" של ח"נ ביאליק, וכללה גם אזהרה נגד ניצול הטבח על ידי הלאומנים הקיצוניים. האזהרה הייתה במקום אבל מסקנתו העיקרית של ברנע השיגה בדיוק נמרץ את מטרתם העליונה של המתנחלים ובני בריתם, מאז שהחלו את פלישתם הלא-חוקית והבלתי לגיטימית מבחינה מוסרית לגדה המערבית הכבושה. ברנע כתב שנוכח הטבח על כל מוראותיו הפך הוויכוח על ההתנחלויות ל"לא רלבנטי". עד כדי כך הוא השתכנע בטענה המופרכת הזו, שכתב במפורש שמול הרצח הנורא "נמחק ההבדל בין תל-אביב לאיתמר". כך הגשימו המתנחלים את חלומם הרטוב בעזרת פרשנים שתמיד התייחסו בביקורתיות מסוימת למפעלם. ברנע ודומיו מביעים דעות סבירות בימים כתיקונם (גם זה לא תמיד) אבל תמיד מתקפלים בשעות משבר לאומי, בעיקר ביטחוני. זהו נייר הלקמוס שמבדיל בין השמאל העקבי לבין דוברי המרכז הלאומני, שמנסים לאייש לעתים את הנישה השמאלית. דווקא נוכח הדם השפוך והזוועה שאוחזת בכולנו, עלינו לחזור שוב ושוב על האזהרות נגד ההתנחלויות ונגד המדיניות שנועדה להגן עליהן על חשבון עתידם של כל הישראלים.

* התפרסם ב"כל העיר"

תגובות
נושאים: מאמרים

13 תגובות

 1. ק.א. הגיב:

  חיים, כנראה שאין איסור מפורש בתורה להיות סרסור, בטח שלא סרסור דם או סרסור שנאה.
  להיפך כפי שכותב איתן קלינסקי ישנם סרסורים המתבססים על המקורות לסרסרותם.
  http://www.youtube.com/watch?v=IQ5D_PAhhes

 2. מבין עניין הגיב:

  אני מאד מסכים עם מר ברעם. צריך לבקש מהפלסטינאים להפסיק ומיד את כל מעשי הרצח והטרור שכן עם זה ימשך עשויה ישראל לרכוש אי אלו נקודות בדעת הקהל.
  גם העובדה שהטרגדיה קרתה למתנחלים לא עזרה ורב מוחלט של הציבור הזדעזע. יש לשקול שנית את הקריאה של פרופסור שטרנהל לפלסטינאים לרצוח רק בתושבים היהודים בשטחים הכבושים שכן לא נראה שהדבר משיג את המטרה ואולי אף מזיק לה.

 3. לחיים הגיב:

  מעבר לניתוח המדויק שלך. (ממש תענוג לקרוא אותך!)

  האם אתה באמת ובתמים חושב שנתניהו הולך לבנות 500 דירות חדשות
  ברחבי יהודה ושומרון?
  אתה לא חושב שגם הוא (נתניהו) מבין שהימים הללו הן שירת
  הברור של המפעל הכי נפשע בתולדות ישראל?

 4. חיים ברעם הגיב:

  ל"מבין עניין", הסרקזם שלך נחמד. שטרנהל לא רצה לרצוח אף אחד. אישית, אני מתעב שפיכות דמים ורצח ילדים מקומם אותי. אתה צודק שטבח כזה לא עוזר לפלסטינים; הוא רק מסייע להרבות עוול, רצח ומעשי נבלה בעולם.
  למגיב "לחיים" אני מודה ורק מעיר, ששום דבר בקשר לנתניהו איננו נכלל בהגדרת מונחים כמו "באמת ובתמים". הוא לא יוזם אלא רק מגיב על אילוצים, וכהונתו כראש ממשלה היא אסון לכל תושבי ישראל, בעיקר נוכח העובדה שכל החלופות גרועות לפחות באותה מידה

 5. עמי כהן הגיב:

  לחיים ברעם
  שטרנהאל אולי (בטוח) לא רצה לרצוח אף אחד אך הוא בהחלט ייעץ לפלסטינים את מי לרצוח. המאמר ההוא שלו היה אומלל ומזיק.

 6. הנרי הגיב:

  חיים.
  המאמר היה במקום
  אני מוחה בכול קול אפשרי על פירסום התמונות
  אני מזועזע
  כואב
  ורותח!!! לא היה להם את הזכות הזאת ולא משנה מה רווח יעשה או לא יעשה

  • עמי כהן הגיב:

   להנרי,
   המשפחות אישרו את פירסום התמונות וזו זכותן. אף אחד לא חייב להסתכל-אני לא הסתכלתי ואני מניח שגם אתה לא.

   • הנרי הגיב:

    צודק לא ראיתי – לא יכולתי
    ילדה קטנה, תינוקת
    לא יכולתי
    ונכון אישרו את הפירסום – אז מה ?
    אסור היה לפרסם ככה את הטבח הזה
    אני לא נכנס לכמה עמוק הזעזוע וכמה "טוב" זה להסבר הלאומית אני פשוט אומר שאסור היה לפרסם את התמונות

    • עמי כהן הגיב:

     אני מנסה להבין מדוע אתה מתנגד לפירסום
     מדוע זה "אסור"?
     בזמנו, הייתה תערוכה שנדדה ברחבי העולם והגיעה גם לישראל, ובה הוצגו לציבור הרחב פריטים מהאנטומיה האנושית שנלקחו מגופות. מי שלא רצה לראות (כמוני) לא הלך לשם. מי שהתעניין מסיבה זו או אחרת-הלך. האם גם שם זה היה "אסור"?
     אני חושב שפירסום תמונות זוועה כאלו הוא אסור כל עוד הוא נכפה על הקורבנות או משפחותיהם משום שיש בכך משום פגיעה קשה בפרטיות. אבל אם הקרובים מאשרים?
     על איזה בסיס יש לאסור זאת?

 7. YB הגיב:

  שלום חיים,
  הרשה לי לפתוח בזה שכתבת את הדברים בצורה מכובדת ולא מתריסה
  אך נראה ששכחת שני אנשים שאומנם "כבשו" מבחירה אך נרצחו והיו אנשים כמוך, כמוני, וכמו בן דודינו. עצם העובדה שהינך מזכיר אך ורק את רצח הילדים לאורך כל המאמר, מראה על משהו שלדעתי חמור מאוד.

  תודה
  YB

 8. חיים ברעם הגיב:

  YB

  נכון שתמיד קשה לי יותר להתמודד עם מותם של ילדים. אבל כדי להסיר ספק אני מזועזע מהטבח כולו, ומתנגד בכלל לרצח וגם לעונשי מוות ממלכתיים או לרציחות "ממוקדות".
  רצח של משפחה שלמה, והצורה המזוויעה שלו, מעוררים זוועה בלבו של כל אדם אנושי.

 9. מבין עניין לחיים ברעם הגיב:

  הנה הציטוט מהמאמר
  לרבים בישראל, אולי אף לרוב המצביעים, אין ספק בדבר לגיטימיות ההתנגדות המזוינת בשטחים עצמם. אילו היתה בפלשתינאים מעט תבונה, הם היו מרכזים את מאבקם נגד ההתנחלויות, לא פוגעים בנשים ובילדים ונמנעים מירי על גילה, על נחל עוז ועל שדרות. כן היו נמנעים מהנחת מטענים בצדו המערבי של הקו הירוק. בדרך זו היו הפלשתינאים משרטטים בעצמם את פרופיל הפתרון שממילא יושג בעתיד: הקו הירוק המתוקן יהיה גבול בינלאומי, ושטחים יוחלפו כדי לפצות את הפלשתינאים על האדמות שכבר סופחו לישראל ואולי עוד יסופחו.
  מה זה אומר להמנע מהנחת מטענים רק בצד המערבי?
  כיצד בדיוק ימנע מניח המטען מרצח נשים וילדים?
  ובכלל לפגוע רק בגברים כאילו שהם הוליכו את נשותיהם לשם בכח זה לא קצת שוביניסטי?
  ולסיכום באותו מאמר מבין גם שטרנהל עצמו את שורש הסכסוך שהוא לא שטח אך מעדיף להתעלם מכך בפרק המסקנות
  ציטוט
  לא האינתיפאדה שיתקה את השמאל, אלא התביעה הפלשתינית לזכות השיבה. סביר להניח, כי המנהיגות הפלשתינית לא העריכה כראוי את התגובה הישראלית ולא הבינה את גודל הטעות. הרי כל הצמרת הפלשתינית מבינה, שזכות שיבה לישראל שבתוך הקו הירוק לא תתממש לעולם, אך אינה מעזה לומר את האמת ליושבי המחנות. נראה, שגם מחסום אחרון זה יוסר בעתיד הלא רחוק. האינתיפאדה היא ניסיון לדחות את ההכרעה ובה בעת לבנות עוד נדבך של גבורה והקרבה שעליו יונחו יסודות העצמאות.
  למרות הרצון הפלסטינאים עד לרגע זה לא שינו את עמדתם הבסיסית כולל הודעת הפתח אך אתמול.

 10. גיא הגיב:

  חבל שאתם מצנזרים תגובות שלא תואמות את השקפת עולמכם. ישראל אינה מדינה טוטליטרית ויש יותר מאמת אחת

הגיבו כאן

אורך תגובה מקסימלי: 1000 תווים

הרשמה לעדכונים בדוא"ל

Subscribe via Email

מומלצים