הגדה השמאלית

במה ביקורתית לחברה ותרבות


מאת: ב-3 באפריל, 2011 7 תגובות

באחרונה התבקשתי להעביר הרצאה במועדון הגדה השמאלית בנושא תקשורת ומהפכות במסגרת הקורס "המהפכות הסמויות מהעין". את ההרצאה פתחתי באייטם תמים לכאורה מהתוכנית לילה כלכלי בערוץ 10 ששודרה ב-17 במארס, כדי להדגים כיצד התקשורת הישראלית לקחה על עצמה את התפקיד של שימור הסדר החברתי הקיים. ממנה אין לצפות לשום מהפכה חברתית.

לאחר ההרצאה פרסמתי פוסט בפייסבוק עם הווידיאו ותקציר מהטענות נגד התוכנית. את הפוסט ראתה רלוקה גנאה משותפות-שארקה, קואליציית ארגונים המקדמים את אות "קרנף הזהב". אות שנתי זה יוענק לאנשי ולגופי תקשורת ישראלים בעברית על סיקור וייצוג של ערבים אזרחי ישראל שאינו עולה בקנה אחד עם תפקידה של התקשורת כ"רשות הרביעית" במדינה דמוקרטית. בהיוועצות משותפת כתבנו מכתב תלונה על התוכנית לילה כלכלי שהופנתה לנציב תלונות הציבור ברשות השניה.

צפו באייטם מהתוכנית לילה כלכלי בהנחייתו של שרון גל ששודרה בשבוע שעבר, אייטם שכל כולו נועד להשפיל ולבזות את נציגי הציבור הערבי במסווה של עניין כלכלי. זהו אייטם מתוכנן וערוך מלא התנשאות וחוסר הבנה ביחס למהי דמוקרטיה, וכל זה בגלל שח"כ אברהים צרצור (רע"ם-תע"ל) שרואיין בתכנית הפיק ב-30 אלף שקל חוברת שהודפסה לדבריו בעשרות אלפי עותקים במסגרת סעיף תקציבי הנקרא קשר עם הבוחר. למרות שח"כ צרצור לא חרג מן התקציב שמוקצה לחברי כנסת עבור "קשר עם הבוחר" המנחה יורד עליו בריאיון בשידור חי ושואל אותו אם גם בניהול כספי משפחתו הוא חורג מהתקציב… הכתב  לענייני ערבים של ערוץ 10 פותח את השיחה עם המנחה בברכת שלום בערבית – כדי להזכיר לנו שמדובר בערבים, ולבסוף מתקיימת החשיפה… הפרשן הצליח "להשיג" עותק מהחוברת והוא מעלעל בדפים מול המצלמה ומספר שבעיתון יש בין היתר אמירות של צרצור בגנות המלחמה בעזה וכו'. בעצם הפרשן מסביר לנו שלתפיסתו החוברת היא תעמולה.

אגב, בתוכנית כלכלית היה ראוי לשאול איך אפשר להפיק עשרות אלפי חוברות בתקציב של 30 אלף שקל בלבד, כי אם הופקו אפילו רק 10,000 חוברות זה אומר שחוברת עלתה 3 שקלים שזה מחיר מציאה!

התוכנית לילה כלכלי, שרובה שיווקית, פרסומית וצרכנית, מנצלת בצורה מתוכננת ומחושבת את הבמה כדי לחזק בציבור תפיסות סטריאוטיפיות ושקריות נגד הציבור הערבי (הם פרימיטיביים, לא מתחברים לאינטרנט המהיר, לא יודעים מה זה צ'אט). היא מחלישה את הדמוקרטיה ואת חברי הכנסת (בשביל מה הם מבזבזים את הכסף עבור קשר עם הבוחר) והיא דלק שמוסיפה התקשורת לגל הגזענות הפוקד את הפרלמנט הישראלי, במיוחד בימים אלה שבהם חוקקה הכנסת את חוק הנכבה וחוק וועדות הקבלה.

אהוד שם טוב הוא ממקימי הטלוויזיה החברתית.

לידיעה שפורסמה ביום חמישי בלילה בוואלה בנושא מתכתב התלונה.

לצפייה באייטם כפי ששודר בערוץ 10 ותמצית דברי הביקורת ביחס אליו.

לאתר הטלוויזיה החברתית: www.TV.social.org.il

 

תגובות
נושאים: מאמרים

7 תגובות

 1. אורן הגיב:

  תודה על הכתבה. באופן כללי התכנית לילה כלכלי הנה רדודה ומנותקת מהמציאות. לתכנית יש אג'נדה ברורה להנצחת המעמדות בישראל ושירות לבעלי ההון. כמו – כן, הניתוחים של "כלכלני" לילה כלכלי הנם פשטניים ולוקיים בחסר בראיית התמונה הכוללת. לגבי הגזענות, ללא ספק הגזענות צפה בכל רחבי התקשורת הישראלית שמלבה את האש כנגד חרדים וערבים.

 2. מראה מראה שעל הקיר.. הגיב:

  אז מי הצבא היפה בעיר?

  מה אתם אומרים חבר'ה על גולדסטון?! איימו עליו? סיממו אותו? כישפו אותו? רצחו אותו? רצחו ואנסו אותו ואח"כ הרגו אותו? אצל הנצי.. הציונים הכל אפשרי…
  שקר כמו חרא צף-כרגע אתם בערך 12 אנשים, בסוף תישארו רק קורא אנגלי,I2C וכמובן מורנו ורבנו הדגול (בעזה נהרגו 2.5 מיליון אנשים או משהו כזה) מייייכאל שרון.
  אין לכם עתיד.
  נ.ב
  אני מין הסתם סוכן/גשש בלש/מרגל של הממסד (שב"כ למי שמכיר)

 3. בטטה הגיב:

  העיקר שבערוץ זה יורדים על הביביטורס,כאילו שזו הבעייה המרכזית ולא הדרדרותה המהירה של המדינה במדרון החלקלק של הכיבוש והדיקטטורה הזוחלת לתוך הקו הירוק,לשפל מעמדה של ישראל בעולם,לכך שרק בזכות אובמה השנוא על מר ישראליקו והסמולנים המתועבים על ישראליקו טרם הגיעה ישראל למעמדה הרשמי והמעשי של דרום אפריקה ההיא מהאפרטהייד.

 4. ברק הגיב:

  ב"ה
  זה לא שהתקשורת היא בעד הימין או משהו, התקשורת היא בסך הכל בעד מפלגת קדימה.
  יש לציין כמובן גם שאף אחד בתקשורת לא הזכיר שעל הסעיף הזה של "קשר עם הבוחר" היו בסך הכל שלושה ח"כים ראויים לציון שהקפידו לא לקחת כסף מהמדינה ושניים מביניהם הם אהוד ברק ואביגדור ליברמן (אני לא זוכר מי היה השלישי אבל למיטב זכרוני הוא ממפלגה דתית), בקיצור לא ציינו את זה בעיקר כי מדובר באנשים שהתקשורת שונאת.
  התקשורת נוטה לכיוון של קדימה, וזה דיי הגיוני שלמפלגה הכי מושחטת בארץ יש אינטרסים בתקשורת ולתקשורת יש אינטרסים אצלהם.

 5. דני הגיב:

  כל הכבוד לך אהוד, על האומץ לייצג מיעוט ולצאת מול התקשורת השקרית והסטריוטיפית. אני בטוח שהשמאל בישראל הוא לא כזה קטן, כמו שמשהו ניסה להציג פה ….ונכון שקשה מאוד לפתוח את הפה ולהגיד משהו שמאלני במדינה, בתכלס ,פשיסטית….לכן שוב אני מוריד את הכובע…

 6. ראומה חובב הגיב:

  למה "להעביר הרצאה" ו"אייטם"? מה רע ב"להרצות" ו"כתבה"? מתי תלמדו עברית?

 7. כתבה גסה ומתנשאת הגיב:

  תודה על הפניית תשומת הלב אליה וישר כוח על הפעולה

  ארנת טורין

הגיבו כאן

אורך תגובה מקסימלי: 1000 תווים

הרשמה לעדכונים בדוא"ל

Subscribe via Email

מומלצים