הגדה השמאלית

במה ביקורתית לחברה ותרבות


מאת: ב-17 באפריל, 2011 23 תגובות

בהגדה של פסח אנחנו מציינים את הפסוק "וְהִגַּדְתָּ לְבִנְךָ". מקומה של האשה שטרחה, ניקתה, בישלה והכינה את הסדר נפקד בסדר המסורתי. במשפחתי נהוג כל שנה לציין גם "וְהִגַּדְתְּ לִבְנֵךְ וּלְבִתֵּךְ" .

"כְּנֶגֶד אַרְבָּעָה בָּנִים" אנחנו מוסיפים גם "כְּנֶגֶד אַרְבַּע בָּנוֹת". כל שנה מציינים ארבע דמויות של נשים.  השנה, כאחת מארבע הבנות נציין את דמותה של כבוד שופטת בית המשפט העליון, אילה פרוקצ'יה, שסיימה באלה הימים את כהונתה.

השופטת אילה פרוקצ'יה הצילה את כבודנו מול שררה ואטימות לב של משרד הפנים. משרד שהתחפש במדינת ישראל לפרעה מלך מצרים במתן פסק הוראה לפיו כל עובדת זרה חוקית אם היא ילדה תוך כדי עבודתה כאן יש לגרש את היילוד ואת העובדת מהארץ.

השופטת אילה פרוקצ'יה הזכירה לנו שאנחנו בני עם שנחלצנו משררת פרעה במצרים ולא נאפשר להתייחס אל מהגרות העבודה במאה ה-21 כאל מכונות עבודה, שבמשך שנות עבודתן אצלנו אסור להן לתת ביטוי למאוויים נשיים טבעיים.

השופטת אילה פרוקצ'יה לא היתה מוכנה לקבל את התחפושת הפרעונית שלבש משרד הפנים בישראל, תחפושת האוסרת על מהגרת עבודה להתייחד עם בן זוגה. ואם ההתייחדות תביא בעקבותיה פרי בטן יש לגרשו מישראל ואת האם בעקבותיו. עד שיוסדרו תהליכי הגירוש האם ופרי בטנה יהיו במכלאה של משטרת ההגירה.

כאדם שיש לו יחס של כבוד למסורת ישראל ולספר הספרים קשה לי לקבל שהשר אליהו ישי  המתהדר בייראת שמים, הרשה לעצמו להתחפש לפרעה הרואה את מהגרות העבודה השוהות כחוק רק כמכונות עבודה.

אני מצר על כך שבמדינת ישראל היה נוהג הרואה במהגרות העבודה מכונות עבודה ולא נשים בעלות מאוויים תרבותיים, דתיים (כן, הן הולכות לכנסיה ביום ראשון או למסגד ביום שישי), והן גם מבקשות לממש את זכותן ללדת ילדים.

באלו הימים ממשיכה הדלת המסתובבת בנמל בן גוריון לעבוד שעות נוספות בהיתר של רשויות החוק. יש מי שמפיק מכל סיבוב בדלת הזו רבבות דולרים. ויש שר פנים המשחיר את דמותה המוסרית של ישראל. שר פנים העושה עבודת פרעה בישראל בהפעילו משטרת הגירה כדי לגרש מהגרת עבודה מהארץ הזו למרות שהיא שוהה בה כחוק, כי כל חטאה הוא שהרשתה לעצמה להחליט לא להיות רק מכונה אנושית המנקה את ישבנו של קשיש ישראלי, אלא גם נותנת לגופה ונשמתה רגע של התייחדות אינטימית.

שופטת בית המשפט העליון אילה פרוקצ'יה ראויה להיות אחת מ"אַרְבַּע בָּנוֹת עֲלֵיהֶן דִּבְּרָה תּוֹרָה" בזכות תרומתה במאבק נגד בני חושך.

תגובות
נושאים: מאמרים

23 תגובות

 1. ברק הגיב:

  ב"ה
  איזה מארבעת התקנים היא תופסת?
  הייתי מהמר או על הבת הרשעה או על זו שאינה יודעת לשאול.

 2. גילה הגיב:

  ברק
  שנאת הזרים שלך והגזענות שאתה מבטא בתגובה שלך מעידים שלא למדת שום דבר מאז ימי יציאת מצרים ועד ימינו והעובדה שישנם גם דתיים אחרים מעידה שזו אכן רק הפרשנות המכוערת
  שלך ושל התומכים בדעתך. למה לך לקרוא כתבות באתר של ה"שמאל" אם הדברים הנאמרים
  אינם לרוחך ?

 3. ק.א. הגיב:

  במעמד זה של איזכור מאבק נגד בני החושך כדאי אולי להזכיר בנוסף גם את ג'ורג' קרלין:

  http://www.youtube.com/watch?v=V1ahhebUoRg

 4. אחד העם הגיב:

  לברק חג שמח

  בשבילי כל ארבע הבנות הן חכמות ובודאי גם כבוד השופטת אילה פורקציה היא החכמה באגדה שלי . היא גם יודעת לשאול את השאלות הנכונות ולתת את התשובה הנכונהלכל שאלה , לנוכח אטימות ורשעות של שר פנים בישראל השולח אם ובנה לבית סוהר , כי האם עברה על החוק – היא ילדה ב . הרשע הוא שר הפנים הרואה במהגרת עבודה חוקית עבריינית שהפרה חוק , כי העזה להתייחד עם בעלה ולהביא ילד לאוויר העולם .ן .

  אילה פוקציה היא החכמה וזו שיודעת לשאול , הרשעות היא מנת חלקם של מי ששלח את קלגסי משטרת (משטמת ) ההגירה , המעמידים פני תם , אנחנו רק ממלאים פקודה.

  • עמי כהן הגיב:

   אחד העם
   אינני מבין. האם אסור להתנות את הכניסה לישראל לצרכי עבודה בכך שהנכנס או הנכנסת ייכנסו רק לצורך שהות זמנית? באותה מידה אפשר להוסיף עוד התניות קשורות. מי שהדבר לא לרוחה או לרוחו לא חייב לבוא.

   • לנצל ולזרוק הגיב:

    היום העבדות היא חופשית.
    מי שלא רוצה להיות עבד יכול למות מרעב. מרצון…
    מכ איכפת לציפור…

 5. ק.א. הגיב:

  275. ללא תאי גזים אין פתרון (לת)

  שלטון הביבי-ליברמן הטריף את החושים למימדים מבהילים.
  לראות כדי להאמין – איך שהעם היהודי ממש באקסטזה של איסלמופוביה מבעבעת:
  תיכף עוד יוכרז מעל בימת הכנסת שמי שעדיין לא הצטרף לפולחן הדם – אינו יהודי.

  http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-4058189,00.html

  • עמי כהן הגיב:

   מדהים
   אתה מצטט תגובה אנונימית אחת מבין מאות לכתבה (לפי דרך חשיבתך-זה יכול להיות בקלות טוקבק של פרובוקטור) שמתארת מצב ידוע למדי בלונדון שבו באיזורים עם נוכחות מוסלמית כבדה יש התנכלות ללא מוסלמים ולמוסלמים שלא עומדים בתקן האיסלמי המחמיר. האם יש לך מה לומר על העובדות המוצגות בכתבה? כמובן שלא. אתה פוטר זאת כ"איסלומופוביה". אתה מסוגל רק להתייחס לאיזה טוקבק שולי.
   זה פשוט עצוב.

   • לאיסלמופוב העצוב הגיב:

    אפשר לחשוב שהאיסלמופוביה מתבטאת בטוקבק אחד.
    כל הארץ (העולם "הנאור") מלאה "במלחמה בטירור" למען "הדמוקרטיה".
    המוסלמים הובאו לאירופה כדי לנקות איפה שהם לא רצו. עכשיו הם התרבו רחמנא ליצלן…
    "העובדות" המתוארות בכתבה בהנחה שנכונות, לא מפתיעות. אלא מה חושב איסלמופוב שההסתה בנוסח "מיין קאמפף" בתרגום למוסלמיות תעבור בשתיקה…

   • ק.א. הגיב:

    אני דווקא התייחסתי לעובדות.
    אתה רוצה שאני אתייחס ל"עובדות בכתבה" (שאינן עובדות).
    כ 90% מהבריטים הם "לבנים".
    כ 4% מהבריטים הם מוסלמים. מתוכם 99% הם אזרחים משלמי מיסים ושומרי חוק.

    לעומת זאת – אחוז מבהיל של התגובות שם היו ברמה של גזענות מופרעת.
    המשפט המזעזע שהתייחסתי אליו כלל לא היה היחיד – זו היתה האווירה הכללית שנטפה הן מסגנון הכתבה הזו ובוודאי שמגל הזוהמה התגובתי שבשוליה.
    באופן דומה ב"עופרת יצוקה" למעלה כ 95% של הישראלים היהודים תמכו בטבח.

    • עמי כהן הגיב:

     עובדות?
     העובדה היא ש4% מוסלמים מתרגמים ליותר משני מליון ושהם מרוכזים בשכונות ספציפיות וכך באופן נקודתי הם מהווים מרכיב גדול ואף רוב בלא מעט מקומות בבריטניה. כמו כן, ייתכן ש99 אחוז מהמוסלמים בבריטניה הם שומרי חוק, אבל 13 אחוז מתוכם תומכים בפיגועי טירור לפי סקר אחד. לפי סקר אחר, של חוקרים מוסלמים מאוניברסיטת קנט, שבעה אחוזים מהצעירים המוסלמים בני 24-16 מעריצים את ארגוני הטרור דוגמת אל-קאעידה ו-37 אחוז מבני אותה שכבת גיל רוצים להשליט את חוקי השריעה (ההלכה האיסלאמית) בבריטניה. בקיצור, מדובר באלפים רבים של מי שיכולים, ובצדק, להתפס כאיום לחברה הכללית בבריטניה.
     במקום להתייחס לעובדות אתה נטפל לטוקבקים שהשד יודע מי כתבם-יכול פרובוקטור אחד לשבת ולכתוב את כולם….
     ולגבי עופרת יצוקה-תוכיח ש"למעלה כ 95% של הישראלים היהודים תמכו בטבח". יכול להיות שבשיעור הזה תמכו בממבצע שתכליתו הפסקת ירי הרקטות ואיום החמאס אבל תמיכה בטבח? סלח לי, אבל זה במקרה הטוב, שטות.

    • דינו הגיב:

     מה הקשר לכך ש-4% מאזרחי בריטניה הם מוסלמים?
     ואם היו 20% – האם היית מקבל ביתר הבנה את האמור בכתבה?

     לא הבנתי מדוע אתה טוען שהאמור בכתבה אינו נכון?
     זאת אומרת, האם אתה יודע בוודאות שהמשטרה בלונדון לא חוקרת "חשד לפיו חבורות מוסלמים קיצונים החלו להטיל פחד בלב תושבי השכונות"?
     אתה החלטת שאין דברים בגו, ואין ברירה אלא לחשוב שהחלטת כך משום שלא יתכן (לדעתך) שמוסלמים קיצונים יתנהגו באלימות וכפייה, סתם כך מטעם עצמם.

     ולמה זה לא יתכן?
     מפני שבעולם של קורא אנגלי יש רק כמה קבוצות שמתנהגות כך, רובן מרוכזות בישראל וארה"ב, ואלו הם ה"רעים". לעומת ה"רעים", יש את המוסלמים "הטובים" (או "הקורבנות"), ואם חס וחלילה אחד מהם חטא באמת אז זה בוודאי בגלל שאבי סבו נכבש מתישהו בפקיסטן ע"י האימפריאליזם הקולוניאליסטי הציוני.

     זו תמונת העולם ע"פ קורא אנגלי. שטחית, חד מימדית ומוסתת.

 6. עמי כהן הגיב:

  אף אחד לא מכריח אף אחת ואף אחד להגיע לישראל כעובד זר. מי שעושה זאת, צריך לקבל שיש תנאים מסויימים ובעיקר, שהוא לא מוזמן על מנת להישאר לצמיתות. לא מתאים? אל תבוא/י. כמה פשוט.

  • לא מתאים לא צריך הגיב:

   עבדות מרצון, כמה פשוט…
   וזה מופיע כאן כליברל נאור – כמה פשוט

   • עמי כהן הגיב:

    עבדות מרצון?
    מושג בעייתי שכן הכפייה היא מרכיב יסוד ברעיון העבדות.
    כפי שקבע כבר מרקס בזמנו (ובצדק) כל השכירים בחברה המודרנית הם עבדים בפועל-אתה יכול לבחור לא לעבוד וזו בעצם בחירה למות מרעב. במובן זה כולנו (פרט לעצמאים) עבדים, לא רק היא. מצד שני, אתה לא יכול לבחור לא לעבוד (למעשה, גם במצב הטבע לא יכולת לבחור לא לעבוד-בלי לעמול להשיג מזון היית מת) אבל אתה בהחלט יכול לבחור היכן לעבוד. במקרה דנן יש אישה שהסכימה לעבוד בתנאים מסויימים ואחר כך הפרה אותן.

    • "מושג בעייתי" הגיב:

     כמו טרנספר מרצון וכמו "שאתה יכול לבחור היכן לעבוד" ("אתה" אולי המגיב כהן ולכן זו השקפת עולמו).
     אתה יכול למשל לבחור לעבוד "במצב הטבע" כלומר לקטוף אגוזים על העצים…

     • עמי כהן הגיב:

      מה בדיוק אתה רוצה?
      ברור שאתה יכול לבחור איפה לעבוד, אלא אם כן, כמובן, אתה אזרח של אחד מאותן מדינות שזוכות להערצה על ידי אנשי השמאל הקיצוני. וכו, אם זה מה שהייתי בוחר לעשות, הייתי מתקיים מלקטוף אגוזים על העצים.

 7. הוד השרון הגיב:

  השוואה מעוותת.

  ההשוואה בין בני ישראל לעובדים הזרים ובין הממסד לפרעה מנותקת מכל מציאות.
  העובדים הזרים, (בניגוד לפליטים…) בוחרים להגיע לישראל. אתה רושם שהם עובדים כחוק.
  אם החוק מגדיר מראש (מראש!!!) שכל עובד זר שבוחר (בוחר!!!) להגיע לעבוד בישראל לא יוכל ללדת במהלך שהותו בארץ והעובד בכל זאת בוחר ללדת עליו לשאת בדין החוק. עליו לקבל את החוקים ומערכת המשפט במדינה בא הוא בחר לעבוד. כל עובד זר יכול להחליט להגיע או לא להגיע לארץ, כאשר התנאים מוגדרים מראש.
  אפשר להבין את ההגיון העומד באחורי איסור זה: אם כל עובד זר שמביא ילד בארץ יקבל אזרחות, אז ברור שהעניין יהפוך ל"טרנד" בקרב העובדים הזרים המעוניינים לשפר את איכות חייהם. הם יגיעו לישראל כעובדים זרים יביאו ילד וכך תישלל הזכות לגרש אותם (תחת אצטלת המוסר…)
  ע"י כך, ירוויחו שיפור משמעותי באיכות החיים (אינני טוען כי כל העובדים הזרים הם נוכלים שרוקחים מזימה להשתלט על המדינה ולקחת לנו אותה, אבל מצד שני הם גם כל כך תמימים ומסכנים כמו שמצטייר בכתבה. אין לי שום בעיה עם עובדים זרים, אך אין סיבה שיקבלו אזרחות בקלות רבה כ"כ. עליהם לדרוש את כל הזכויות שלהם כעובדים, אבל בואו לא נתבלבל הם אינם פליטים הם עובדים שבחרו לעבוד בארץ).
  בקשר לפליטים המצב הוא שונה לחלוטין, הם נמלטו לארץ, הם נמצאים במצב של סיכון חיים, הם מוכי גורל. איתם יש להיטיב.

  חבל שהכותב משתמש במושגים מנותקים מהמציאות כמו "מכונות עבודה", לעובדים בארץ יש זכויות!!
  "אינן זוכות ללדת את פרי בטנן": זו שטות גמורה, העובד הזר ידע מראש שם הוא מעוניין לעבוד במדינה זרה אסור לו להביא ילדים במהלך שהותו המוגבלת במדינה זו. הכל נעשה במחירה של העובד. שום דבר לא נכפה על העובד. הוא עצמו בחר לא להביא ילדים.

 8. אחד העם הגיב:

  לעמי כהן שלום

  אתה צודק שאף אחד לא מכריח אף אחת ואף אחד להגיע לישראל כעובד זר. אבל האם כיהודי נראה לך שזה מוסרי לראות בעובדת זרה שנכנסה להריון כאל עברינית, שהפרה את חוזה העבודה , ועד שיוסדרו הליכי הגירוש שלה , היא ופרי ביטנה ישארו בכלא

  אם ערב חג החרות אתה חושב שהצו הזה הוא נכון וצודק , אני יכול רק להצטער. טוב שישנה שופטת בבית המשפט העליון שביטלה את הוראת השר – שר המבייש את היהדות שלי ..

 9. עמי כהן הגיב:

  אם חוזה ההעסקה או הכניסה לישראל אוסר עליה להכנס להריון, והדבר אינו לרוחה, הרי שלא הייתה צריכה לחתום עליו מלכתחילה. אם הסכימה מראש לא להכנס להריון ובכל זאת עשתה זאת, הרי שהיא אכן עבריינית. לטעמי אין כאן קשר כלל לעניין החירות. היהדות, אגב, מאוד מחשיבה את החירות ולדעתי אחד המסרים החזקים ביהדות הוא שמי שמוכן מרצון לוותר על חירותו, הרי שאין הוא ראוי לה ואין הוא אולי אף בחזקת בן אנוש לכל דבר. לכן, לדעתי, בא החוק לפיו עבד שמגיע זמנו להשתחרר ובוחר להישאר עבד, הרי שרוצעים אוזנו והוא נהייה עבד לצמיתות. אבל, שוב, זה לא רלוונטי לענייננו.

  • "היהדות מאור מחשיבה את החרות" הגיב:

   וכן המגיב כהן.
   לכן לא יעלה בדעתו שחוק האוסר עליה להכנס להריון הוא בלתי חוקי ובלתי אנושי בעליל ומצווה על כל אדם להפר אותו בכל הזדמנות.

 10. אחד העם הגיב:

  לעמי כהן שלום

  חוזה העסקה משתרע על 42 עמודים . כמו שאתה לא קראת את כל סעיפי החוזה שלך עם חברת משכנתאות אינני מאמין שכל אחד קרא את כל חוזה העסקה .. לגופו של עניין בחוזה העסקה אין סעיף כזה .

  עם הסעיף הזה של איסור כניסה נפגשת מהגרת העבודה , כשהיא כבר בארץ באמצעות תקנה של משרד הפנים בישראל המשית עליה גירוש , .

  אבל זה לא הענין , קשה לי להאמין שאתה כיהודי מוכן שאת ישבנו של הסבא שלך תנקה אישה, שאם
  "גנבה" רגעים אינטימיים עם אהוב לבה , . ואם המפגש הזה יסתיים בהריון האם והילוד יימצאו את מקומם במכלאה עד שממשלת ישראל תסדיר את יציאתם מהארץ .

  אני בז לגישה שלך כיהודי וכהומניסט ..

  מר עמי כוהן , אני חשבתי שאני אור לגויים ולא הפכנו לפרעה מודרני . מה דעתך, שכבוד השופטת קבעה שאין מדינה אחת בעולם , שמשרד ממשלתי מחייב קיום ס

הגיבו כאן

אורך תגובה מקסימלי: 1000 תווים

הרשמה לעדכונים בדוא"ל

Subscribe via Email

מומלצים