הגדה השמאלית

במה ביקורתית לחברה ותרבות


מאת: ב-18 באפריל, 2011 9 תגובות

השבוע  יחגוג העם היהודי את חג הפסח, הוא חג החירות ואחד משלוש הרגלים שבהם נהוג לעלות לירושלים. בחג הזה יגיעו, קרוב לוודאי, מבקרים רבים, יהודים ולא יהודים לעיר העתיקה, לרובע היהודי, לכותל ולעיר דוד. מעטים, אם בכלל, יצעדו מרחק דקות ספורות משם ויגיעו לואדי חילווה ולשכונת סילואן. אם כן, למה כדאי לעשות זאת?

כמנהגי בחודשים האחרונים מדי יום שישי אני עושה את הדרך מתל אביב לירושלים, ולא מתוך אמונה דתית כי אם מטעמים פוליטיים. ביקוריי בעיר הקודש מתמקדים בשכונת שייח ג'ארח ובהשתתפות בהפגנות השבועיות המתקיימות מדי יום שישי בשכונה. אבל לפני כחודש הקדמתי להגיע באחד מימי השישי לירושלים והצטרפתי למספר פעילים בתנועת "סולידריות" לביקור הזדהות ותמיכה בשכונת סילואן, אשר לפי המדיניות העירונית והממשלתית הישראלית הרשמית נחשבת כחלק מ"ירושלים המאוחדת". מאוחדת אמרתם? כמעט מיותר לציין שאין שום דבר מאחד בין המציאות בסילואן אליה נחשפתי בביקור זה לבין המציאות המתקיימת במרחק דקות הליכה ספורות משם.

כשירדנו בכביש המתפתל מטה לוואדי חילווה בואכה סילואן חלפנו על פני האתר הארכיאולוגי "עיר דוד", אתר העושה שימוש בארכיאולוגיה לשם הצדקת התנחלות באזור שהינו מוקד לסכסוך, ותוך רמיסת זכויותיהם של אלפי תושבי המקום. המבקרים הרבים באתר אשר רבים מהם כלל אינם מודעים לשימוש הציני והפוליטי שעושות עמותות המתנחלים והימין הקיצוני במקום בשם הארכיאולוגיה וההיסטוריה. רבים אחרים כלל אינם מודעים לעובדה כי הם מבקרים בשטח כבוש, וכי במרחק מטרים ספורים משם חיה אוכלוסיה תחת כיבוש הסובלת מדיכוי ואלימות על בסיס יומיומי.

התחושה הראשונה שלי כשנכנסנו לפאתי סילואן הייתה זיכרון ופלאש-בק מיידי למה שראיתי בסיור שערכתי לפני כשנה בפאבלות שבעיר ריו-דה-ז'נרו בברזיל. כאן, כמו שם, בשכונות העוני ה"בלתי חוקיות" של ברזיל, ראיתי גיבוב של בניה צפופה, לא מסודרת ולא מתוכננת המאכלסת בני אדם רבים בצפיפות ובתנאים מינימליים. כשנכנסנו לתוככי סילואן הבנתי שמה שאני רואה כאן גרוע במובנים רבים ממה שראיתי בברזיל. התנאים התברואתיים הקשים, הביוב שזורם במקרים רבים בסמטאות שבין הבתים, הזבל שנערם ולא מפונה, היעדר פחי אשפה, הילדים שאין להם גן משחקים או מתנ"ס ראוי, היעדרה של תחבורה ציבורית ועוד. לחמישים וחמישה אלף תושבי השכונה אין תנאי חיים ראויים ומכובדים כפי שזכאים אזרחים במדינה המחשיבה עצמה מערבית ומודרנית. אבל, הרי תושבי סילואן, כמו שאר תושבי מזרח ירושלים הערבים, אינם אזרחים; הם נוכחים נפקדים שאף אחד אינו סופר ורמיסת זכויותיהם הבסיסיות, היומיומיות והלאומיות, אינה נתפסת כדבר חריג במדיניות הישראלית הגזענית והמפלה.

אבל הדיכוי של תושבי סילואן אינו מתמצה רק באפליה חמורה המתבטאת בהיעדרן של תשתיות הולמות, אלא גם בדיכוי הזהות הלאומית והרצון לחופש וחירות אשר לו זכאי כל אדם. בשם ההתנחלות והכיבוש הייתי עד באותו ביקור ביום שישי לפרובוקציות אלימות של כוחות משמר הגבול הנכנסים לשכונה ומציקים לתושביה כמעט על בסיס של קבע. בימי שישי  נכנסים כוחות "הביטחון" באופן פרובוקטיבי לשכונה, ממתינים לתירוץ כמו ילד שזורק אבן, ומיד פותחים במתקפה אלימה העלולה להימשך שעות ארוכות ושבמהלכה מותקפים התושבים בכל אמצעי הלחימה הקיימים החל בכדורי גומי ואש חיה עד רימוני הלם וכמויות עצומות של גז מדמיע האופף מדי יום שישי את השכונה כולה. ומי שחשב שהגז המדמיע נועד לפזר אלימות של התושבים הערבים יואיל נא להסביר מדוע מדי שבוע מתועד ירי של רימוני גז אל תוך הבתים, ירי אשר גורם נזקים עצומים לרכוש וכבר גבה חיי אדם, ביניהם תינוקות חפים מפשע. כל זה מתרחש דקות הליכה ספורות מאתר התיירות של עיר דוד ומהכותל והרובע היהודי עמוסי המבקרים.

אז בחג החירות הנוכחי אני מקווה שלפחות חלק מהמבקרים בירושלים יואילו לצעוד דקות ספורות במורד הכביש המוביל מהעיר העתיקה, ובמקום לבקר בעיר דוד יבקרו במרכז המידע של ואדי חילווה שבכניסה לסילואן. במרכז יוכלו ללמוד כיצד ההתנחלות, הארכיאולוגיה והמיליטריזם עושים בסילואן יד אחת על מנת לדכא ולשלול את חירותם של עשרות אלפי בני אדם. אסור להמשיך בעצימת העיניים מול העוול המתמשך בסילואן, וכולי תקווה כי חג החירות הקרב ובא יביא מעט חירות גם לתושבי סילואן, חירות אשר לה הם זכאים כמו כל אדם אחר.

תגובות
נושאים: מאמרים

9 תגובות

 1. גדעון ש. הגיב:

  הדברים מתבססים על צביעות. היכן היה הכותב לפני שנה או שנתיים? הוא פתאום התעורר?

 2. גם על כך אימרו תודה ל א ו ב מ ב ו ש - OBAMBUSH תומך הכיבוש... ומגן ההתנחבלויות ה"חוקיות" בגדה, בי-ם ובגולן הגיב:

  הודו לאובמבוש כי רע – כי זה עתה הוא הוסיף עוד 205 מיליון ירוקים לכיפה… לאחר שקודם שלח סכום של 240 מיליון למובראכ כדי שזה יבנה חומת ברזל תת-קרקעית בין סיני לרצועה… כל עוד ארה"ב שולטת בכיפה, ועושה את מה שישראל הקטנה רוצה – יהיה רע.

 3. smbd הגיב:

  ללא ספק- תחת שלטונו של המלך הערבי חוסיין- היה ניהול מצטיין של החיים באזור זה. התשתיות
  ה"נפלאות "הונחו על ידי השלטון הירדני במידה כזאת שמחזיקות מעמד לדורות.
  כשהיה אי שקט מאיים מצידם במידה שאיימו על שלום הממלכה- עלה המלך בטנקים ודרס אהלים על יושביהם.מבלי להזהיר קודם בגז לפיזור הפגנות אזרחיות.

 4. חשוב לדווח על זה הגיב:

  הסכסוך היהודי-ערבי כתירוץ להשפיל את מי שחלש.ישראל היא ארץ אוכלת יושביה מבחירה.ולא רק את הגרים שבהם.

  • הנרי הגיב:

   מה הקשר..???
   מה הקשר בין אירוע של "מצדה" בכלא קציעות למאמר לעיל ??

   היית פעם בכלא קציעות ? אתה יודע מי יושב שם ? אתה מבין שאת החיות אדם האלו צריך להרחיק ?
   מעל דפי האתר הזה אני קורה לך , יש לי מילואים ב23 לחודש שישי אנחנו נהיה שבוע בכלא קציעות אתה מוזמן

   אני אפילו אסדר לך עלי אחי פגישה באגף ו

   • ק.א. הגיב:

    נשמע שאתה לא יכול לחכות להגיע לשם…
    הקשר הוא כיצד משתקף לו התוכן הלאומי מן האופן בו הוא חי וחוגג ומעלה את המורל.
    לכן קיומו של כלא זה מעיד על מקימיו יותר מאשר על כלואיו.

    • הנרי הגיב:

     וואו ק.א היקר אני חייב לך תודה!
     כול דיון איתך הוא מגניב כי לא רק שאתה מספר לי את כול מה שאני צריך כדי להמשיך ולהחזיק בדעותיו אתה אפילו תומך בהן !!!

     בנוגע למצדה- חברות צדיקים , מלאכי שרת ובחורים מדהימים שעושים עבודה קשה ולפעמים כפוית טובה
     בנוגע לכלא קציעות … לא מאמין שיש שם הרבה חומר אנושי משובח שואף שלום ואוהב אדם
     אבל שנית ההצעה שלי עומדת בעינה – אתה מוזמן !! מכול הלב אני אקח אותך לסיור מלא ואים תרצה ממש נוכל אפילו לארגן לך לינה משותפת באגף החצי סגור
     זה אולי ישנה מעט מהפרופורציות שלך לחיים

הגיבו כאן

אורך תגובה מקסימלי: 1000 תווים

הרשמה לעדכונים בדוא"ל

Subscribe via Email

מומלצים