הגדה השמאלית

במה ביקורתית לחברה ותרבות


מאת: ב-18 ביוני, 2011 56 תגובות

ביום שני 6 ביוני 2011 בשעה 11:00 בבוקר התדפק על דלתי שוטר ומסר לי "הזמנה לסור למשטרה לחקירה" עד 11:30!!! בתחנת המשטרה לב תל אביב שברחוב דיזנגוף. התבקשתי לפנות לחוקר שחר וייס. על טופס ההזמנה הייתה חתומה הקצינה בדרגת פקד אסנת פלג-שבילי מספר אישי 1027242. בשיחה טלפונית עם הגברת שבילי ביקשתי לדעת על מה ולמה אני מוזמן לחקירה, אבל היא סירבה לפרט.

TApoliceתחנת לב ת"א של משטרת ישראל (צילום ממסך טלוויזיה)

ב-11:45 כבר הייתי בתחנה וחיפשתי את החוקר וייס.  הוא לא היה בחדרו. חיכיתי במסדרון, עד שעבר אדם לבוש אזרחית, ושאלתי "אתה מכיר את שחר וייס?" "זה אני", השיב. "אני מוזמן לחקירה אצלך", אמרתי. "חכה, אני אקרא לך".

כעבור מספר דקות נכנסתי לחדר החקירות, ושם התבררה לי עילת החקירה. קבוצה ימנית קיצונית, חלקה מתנחלים, המתקראת "הפורום המשפטי" הגישה נגדי תלונה על "הסתה לאלימות"  בגין טורי "סמרטוט אדום" שנשא את הכותרת "מחזות קורעי  לב".  הטור התפרסם בתחילת ספטמבר 2010, כלומר לפני 10 חודשים. החקירה התנהלה בשיטת שאלות ותשובות. החוקר שלף משפט, אותו סימנו המתנחלים בתלונתם, ושאל האם אין כאן קריאה לאלימות? בתשובותיי הפרכתי את ההאשמה. שליפת משפטים ממאמר תוך ניתוקם מהקשרם, היא שיטה מוכרת, בעיקר במשטרי עריצות, כמו זה שישראל השליטה על שטחי פלסטין, במגמה להלביש עליהם פרשנות מרושעת, התואמת את רוח התלונה.

עורך דיני אבישר לב העיר, כי על פי ההיגיון העקום המונח ביסוד התלונה, עשרת הדיברות הם הסתה לרצח, לשקר ולנאוף. תוציא את המלה לא מהדיבר "לא תרצח" והרי לך הוראה לרצוח.

הסברתי בסבלנות רבה, ובעברית בסיסית שלא תקשה על החוקר, כי המאמר לא רק שלא קורא לאלימות, אלא יוצא נגדה. המאמר דן בסוגיה לגיטימית בשיח הפוליטי בישראל: האם מתנחלים חמושים הם חלק מכוחות הכיבוש, או שמא הם בבחינת אזרחים עוברי אורח תמימים?

תשובתי: מתנחלים חמושים הינם חלק מכוחות הכיבוש, גם אם הם לבושים אזרחית, והמאבק נגדם על ידי בני העם הכבוש, אינו זהה לפגיעה באזרחים שלווים.  כבן העם הכובש, כתבתי לקראת סיום המאמר,  יהיה זה משום התנשאות אם אתן הנחיות לפלסטינים כיצד עליהם לנהל את מאבקם נגד הכיבוש, אולם אם ישאלו אותי, אומר כי אני מעדיף את המאבק הלא אלים, כפי שמתנהל בכפרים  בלעין ונעלין, שגם חוסך בחיי אדם וגם לעתים קרובות יותר יעיל. אינני יודע אם החוקר רשם כיאות את עדותי. לא בדקתי את שכתב.

עם סיום החקירה הוכנסתי לחדרה של הקצינה שבילי, והיא הודיעה לי "אני עוצרת אותך". "מה יש לך לומר?" "זו שערורייה" עניתי. יש לי זכות להודיע על כך לעורך דין, וטלפנתי לעו"ד מיכאל ספרד, פרקליטם של שוחרי זכויות אדם, ועו"ד דן יקיר היועץ המשפטי של האגודה לזכויות האזרח. הם התקשו להאמין למשמע אוזניהם. הגברת שבילי לא הודיעה לי על מה בעצם אני עצור, אבל לדידה זה גם לא היה חשוב, שהרי לא כל יום יש לקצין משטרה זוטר הזדמנות להפוך ליקיר המתנחלים. משכך, החל שלב נוהל מעצר חשוד בעבירה פלילית חמורה. נשאלתי סדרת שאלות (למשל: "האם יש לך נטיות אובדניות?"). יש שאלות עליהן עניתי, על אחרות סירבתי. כל בקשה לחתום על טופס נענתה על ידי בדחייה. על פי התרשמותי הקצינה הופתעה מכך שלא התחננתי על חיי ולא ביקשתי רחמים.

עם תום שלב השאלות, הורתה לי שוטרת להתלוות אליה, וכך הגעתי למרתף המעצרים המשטרתי. שקשוק המפתחות, רעש צירי דלתות המתכת, נשמע ממש כמו בסרטי פשע.  השוטר האחראי על קבלת העצורים הורה לי לרוקן את כיסי בגדיי מכל החפצים, שהוכנסו למעטפה. בתא המעצר היו שבעה פלסטינים מהשטחים הכבושים שנתפשו שעה שחיפשו עבודה להביא פת לחם למשפחתם. (שב"חים בשפת הקצורים – והתרגום: שוהים בלתי חוקיים). התא הוא קטן, די מצחין, ויש בו מספר מקומות ישיבה. האוורור גרוע. הפלסטינים היו מעט עצבניים, וזה מובן, על כן עישנו ללא הרף והתא היה אפוף עשן סיגריות. מי שלא מעשן, סובל.

מעצר עיתונאי בגין מאמר שכתב, מה עוד בשלב כה מוקדם של החקירה, והשלכתו לתא המעצר, הוא ללא אח ורע בישראל. בוודאי שעה שמדובר באדם בן 76. הקצינה שהחליטה על מעצרי (לא ברור אם ביוזמתה או על פי הוראה מגבוה) פסקה לי דין מוות. שהרי הנחתה פתאומית ללא הכנה כלשהי על מעצר של אדם בגילי, יכול להיגמר באירוע פטאלי, החל מאירוע מוחי וכלה בהתקף לב.

לאחר מחצית השעה נקראתי חזרה לחדרה של הקצינה. מתברר ששכחו לקחת ממני דגימת ד.נ.א, שהרי מדובר בפושע מסוכן. ניסיתי לסרב, אבל נאמר לי כי על פי חוק אסור לי לסרב, ואם אעמוד על כך, הדגימה תילקח בכוח. זאת אף זאת, הסירוב הוא בר עונשין ויעלה לי בחצי שנת מאסר. נתנו לי אפשרות להיוועץ עם עורך הדין והוא אישר שאכן זה החוק.

שוטרת עם כפפות של רופא מנתח לקחה את הדגימה והוחזרתי לתא המעצרים. בינתיים נוספו עצורים פלסטינים לתא, ונהיה עוד יותר צפוף.

במבט לאחור, נראה כי שום דבר לא היה מקרי. לאחר שעונש המוות כתוצאה מאירוע בריאותי לא פעל, היה צריך להתבצע שלב ב'. לא במקרה הוכנסתי לתא שהיו בו רק פלסטינים כועסים. הם היו אמורים לבצע בי שפטים, כדי שהמשטרה תוכל לומר, "אתם רואים? הפלסטינים האלה שונאים יהודים באשר הם, ימניים או שמאליים, זה לא משנה להם". הייתה רק תקלה קטנה, הפלסטינים לא שיתפו פעולה עם המשטרה. לא נענו לרמיזות. התנהגו בקולגיאליות מלאה עם העציר החדש שהצטרף אליהם. הציעו לי סיגריה, ואני סייעתי להם בהשגת מצית. נכון שסבלתי מהעשן,  אבל בתנאי הכליאה יש כללים אחרים.

על  מה חושב בן אדם כשהוא נכנס לראשונה בחייו בגיל 76 למרתף מעצרים? הוא מקבל לפתע סימני היכר של נידון למוות, שהרי באמת כל רגע הוא יכול להתפגר. החיים עוברים כסרט. מה הספקת, איפה הצלחת, היכן נכשלת, מה אתה משאיר אחריך? עוד אני שקוע מזה מספר שעות במחשבות ביני לביני,  ואני שומע את השוטרת צועקת לסוהר, "תוציא את המבוגר". שער הברזל נפתח, אני מקבל את חפציי, ועולה לחדר הקצינה. בחוץ כבר מחכה לי חברי ופרקליטי אבישר לב. מתברר שעו"ד מיכאל ספרד לא נח, דיבר עם כל העולם ואשתו, והשיג את שחרורי בערבות עצמית וערבות צד ג'. יצאנו החוצה לרחובה של עיר, שתינו כוס קפה וניסינו להבין "מה הייתה כוונת המשורר?"

מעבר להתנכלות אישית, שהרי עבור המתנחלים והימין הישראלי אני מסומן מזה שנים ברשימת אויבי העם, מקבל לא אחת איומים טלפוניים, הייתה למעצרי מטרה נוספת שלא קשורה בי אישית, שהרי גם  המתנחלים האטומים ביותר מניחים שלא ניתן לשנות אדם בן 76, גם לא להפחיד. היה כאן מסר לצעירים: תיזהרו, אל תתבטאו, ואם תעברו את סף הסיבולת של הימין, סופכם בתא הכלא. נורמות מדינת המתנחלים האלימה והעריצה, חודרות יותר ויותר לתחומי מדינת ישראל.

מתנחלים המתלוננים על הסתה לאלימות דומים לאיש שרצח את הוריו ומבקש את רחמי בית המשפט על שהוא יתום.  תופעה אורווליאנית. החזירים העריצים נעלבו.  המתנחלים, שהם הביטוי המזוקק לאלימות הישראלית בשטחים הכבושים, הפכו לפתע כה רגישים עד שהם מבקשים את הגנת המשטרה מגדעון ספירו, שכל אשמתו, שאינו משתתף בחינגת הריגת ערבים, גירושם, שריפת מסגדים ושוד אדמות.

המסר שלי לפורום המשפטי הוא פשוט וחד: אתם חבורה של גנבים במובן של גניבת דעת. אתם טובלים ברוטב מוסוליני.  תומכים ומגבים את משטר פשעי המלחמה בשטחים הכבושים. כל הווייתכם היא הסתה לאלימות. אני בז לכם, ולא תצליחו להשתיקני.  אם יחליטו להעמידני לדין, לא אני אהיה הנאשם, אלא אתם והכיבוש. גם  אם תגישו אלף תלונות  במשטרה, אמשיך לומר ולכתוב את אשר עם ליבי.

מזה שנים  אני  אומר לפלסטינים שיש לי עימם שיג ושיח ושואלים לדעתי, כי אין חולק על כך שזכותם להתנגד ולהתקומם נגד הכיבוש. פגיעה במתנחל חמוש אין דינה כפגיעה באזרח שלו, ובכל זאת ראוי ועדיף לנהל מאבק לא אלים, שהרי אין מאבק חמוש סטרילי. הוא תמיד פוגע גם באוכלוסיה אזרחית לא לוחמת. אל להם ללמוד מאצ"ל שזרק פצצות לשווקים וטבח באוכלוסיה אזרחית, אלא ממרטין לותר קינג שלא שיתף פעולה עם ממשל גזעני. מה עוד ובמצבם הגיאו פוליטי הנוכחי, כשמולם ניצב צבא כיבוש החמוש עד צוואר, וצבא מתנחלים המסייע בידו, אין לפלסטינים סיכוי במאבק מזוין.

לכן, אין תחליף למאבק המוני לא חמוש. הוא גם צורך השעה וגם צודק יותר בהיבט העקרוני.  אין כוח בעולם שיוכל להתמודד לאורך זמן עם מאה אלף פלסטינים משכם, ומאה אלף מרמאללה, ומאה אלף מחברון, ומאה אלף מבית לחם שיצעדו בתנועות מלקחיים לעבר התנחלויות, ויטילו עליהן מצור אנושי בתביעה אחת: הסתלקו מאדמתנו, החזירו לנו את הגזילה.

היו לי גם רגעי נחת. לאחר שחרורי קיבלתי שיחות עידוד ותמיכה לרוב. ארגוני זכויות אדם גינו את מעצרי ותבעו מהיועץ המשפטי, פרקליט המדינה ומפכ"ל המשטרה לחקור את המעצר הבלתי חוקי כפי שהגדירה זאת האגודה לזכויות האזרח. רופאים לזכויות  אדם, האגודה לזכויות האזרח, אמנסטי, ח"כ זהבה גלאון, "קשב" – מרכז להגנת הדמוקרטיה בישראל בראשותו של העיתונאי יזהר באר, כולם יצאו בדרישה מרשויות השלטון ומועצת העיתונות לבדוק כיצד קורה שקצינה זוטרה משליכה עיתונאי לכלא תוך הפרה בוטה של חופש הביטוי. למעשה מדובר בטרור של מדינה.

אני מוצא לנכון לסיים במכתבה של מנכ"לית אמנסטי רחל בנזימן ליועץ המשפטי לממשלה ולפרקליט המדינה:

9 ביוני, 2011

לכבוד

עו"ד יהודה ויינשטיין עו"ד משה לדור
היועץ המשפטי לממשלה פרקליט המדינה
בפקס: 02-6467001 בפקס: 02-6467006

נכבדי,

הנדון: מעצרו של חבר אמנסטי מר גדעון ספירו – פגיעה חמורה בזכות לחופש הביטוי

ארגון אמנסטי אינטרנשיונל מתכבד לפנות אליכם בעניין שבנדון בדרישה לערוך בירור מיידי לגבי הנסיבות בהן התקבלה ההחלטה לזמן את מר גדעון ספירו לחקירה בנוגע למאמר שפירסם ולגבי ההחלטה לעצרו עם סיום החקירה.

מר גדעון ספירו מכהן כחבר בוועדת הביקורת של אמנסטי אינטרנשיונל – ישראל והוא עיתונאי ופעיל זכויות אדם ותיק וידוע. חקירתו של מר ספירו בגין מאמר שכתב, שממנו, לפי מיטב הבנתנו ושליטתנו בשפה העברית, לא עולה כל עילה המבססת את עבירת ההסתה לאלימות, מדליקה נורה אדומה לגבי מערכת השיקולים המנחים את רשויות החוק במדינת ישראל.

בנוסף, ההחלטה לעצור את מר ספירו בסיום החקירה חמורה עוד יותר. למיטב הבנתנו, לא התקיימה כל עילה בחוק המצדיקה את מעצרו של מר ספירו, אדם בן 76, אזרח מכובד ושומר חוק, שאינו מסוכן לציבור. ודאי שלא הייתה סיבה לחשוש כי ישבש מהלכי חקירה או יברח מאימת הדין.

הרושם המתקבל מהחלטה זו הוא, כי מעמדה המרכזי של הזכות לחופש ביטוי במשטר דמוקרטי אינו נהיר לרשויות החקירה במשטרת ישראל וחובת השמירה על זכויות אדם אינה מוכרת להם. מעצרו של אדם בגין הבעת דעה, כל שכך עיתונאי, אינו רק פגיעה אישית בו, אלא עלול להתפרש בקרב פעילים לזכויות אדם ועיתונאים "כאזהרה", כי המשטר במדינת ישראל אינו מחויב להגן על זכותם להיאבק למען זכויות האדם בארץ ובעולם.

בשנת 2011 תיעד אמנסטי אינטרנשיונל פגיעות בחופש הביטוי, בעיתונאים ובמגיני זכויות אדם ב-89 מדינות בעולם. מעצר עיתונאים הינו פרקטיקה המאפיינת משטרים אפלים ואל לה למדינת ישראל להידמות להם על ידי נקיטת מעשים אלו.

כמי שממונים על מערכת אכיפת החוק במדינת ישראל, הנכם מתבקשים לנקוט בצעדים, אשר יבטיחו כי מקרים כגון המקרה הנדון לא יישנו וכי זכויות האדם בישראל יזכו להגנה הראויה.

בכבוד רב,
עו"ד רחל בנזימן
מנכ"לית בפועל

תגובות
נושאים: מאמרים

56 תגובות

 1. ניצן אביב הגיב:

  לגדעון ספירו שלום רב,
  הזדעזעתי לשמוע על מעצרך בעקבות תלונה של קבוצה ימנית קיצונית בשם "הפורום המשפטי", דבר המעיד על אוירת הפשיזם הפושה בארץ לאחרונה, כאש בשדה קוצים.
  אני מאחל לך המשך כתיבה פוריה באתר "הגדה השמאלית" ובריאות טובה ואצפה, כבכל שבוע, לקרוא את מאמריך החשובים מאין כמותם והמרתקים.

  בברכה לבבית,
  ניצן אביב.

 2. sylvie keshet/ הגיב:

  דרום אמריקה של שלטון החונטות מתה וחייה בישראל.

  • דניאל קלטי הגיב:

   לו לפחות היתה איזושהי תקווה, שהדבר יביא, אי-פעם, ליצירת משהו, כדרום-אמריקה הסוציאליסטית דהיום – מילא, היינו עוד מסוגלים, איכשהו, לשאת זאת…

 3. מלירן הגיב:

  אני שירתתי בצבא והגנתי על אנשים כמוך שתוכל לכתוב את המאמרים הרווי שיטנה אני גאה שהגנתי על המתיישבים ביהודה ושומרון ע"פ אובייקטיביות טעות בידך המתיישבים ביהודה ושומרון בסה"כ חזרו הביתה זה שאתם ממציאים על קולוניאליזם וכל מיני בדיות לא יעזור לכם אנחנו פה ואנחנו נישאר בארץ אבותינו דרך אגב אני גר בצפון ת"א משלם מיסים ועושה מילואים שברתי לכם את הסטיגמה
  בטח אתר ביקורתי זה יצנזר כמו תמיד את התגובה שלי חבל שהדמוקרטיה באה רק מהצד הימני 

  • שלומית הגיב:

   לתוש בצפון ת"א שמשרת במילואים. רמת האמת, הלוגיקה והקוהרנטיות של מכתבך שווה לרמה הסגנונית ולאיכות הפיסוק שבו. לא תמיד אני מסכימה עם דעותיו של גדעון ספירו, אבל בהשוואה לדעותיל אתה, כפי שהן באות לביטוי בבליל המילים חסר הנשימה שהבאת כאן, הן ראויות לכל שבח.

   לאיזה בית בדיוק חזרו תושבי יהודה ושומרון ועל איזה בית הם מגינים כשהם שורפים מסגדים, עוקרים עצי זית, מתגנבים באישון לילה לקבר יוסף בניגוד להוראות הצבא ומשתוללים בכפרי פלשתינים? בשם מי הם עושים את הדברים האלה? ודאי לא בשם החוק והצדק שהיו אמורים להיות נר לרגלינו במדינת ישראל, שכבר מזמן איננה מדינתם. האנשים שאתה שש כל כך להגן עליהם, או לפחות הקיצוניים שבהם – שלא כמוך, אני משתדלת להימנע מהכללות – אינם ראויים עוד להיחשב לאזרחי ישראל. כפי שהם מכריזים על עצמם זה שנים, הם אזרחי מדינת יהודה הכופרת בחוק הישראלי והגיע הזמן, שיפסיקו להסתמך על הגנת הצבא שלנו ועל כל השירותים האחרים שהם מקבלים מן המדינה שלי, שאת חוקיה הם מתאמצים לשנות לטובתם ולרעתנו.

   הדמוקרטיה של הצד הימני שאתה גאה בה כמוה כדמורקטיה של דרום אפריקה בשלטון האפרטהייד, של יוון העתיקה ושל מדינות הדרום בארצות הברית עד 1866.

   • דניאל קלטי הגיב:

    בדיוק – אכן, ה"דמוקרטיה מצד ימין", עליה הוא מקשקש, היא, מן-הסתם, המצב בכל אתרי-הרשת ה"אובייקטיביים"-כביכול, הנותנים פתחון-פה, לאנשי "כך" מוצהרים – אך סותמים את פיותיהם, של אנשי "שלום עכשיו" ואילו על קומוניסטים, בכלל, אין מה לדבר….חסימה מיידית מן האתר!!

    למעשה, אינני מאמין כלל, שהוא "תושב צפון תל-אביב"….זה בטח על משקל הטוקבקיסט, הכותב "חילוני מרמת-אביב"; מה, *מייד* אפשר לדעת, שהוא חרדי מבני-ברק!!

    בטח זה, מתגורר בקדומים.

    • בטטה הגיב:

     ותי למשל חסמו בקומונה של תפוז המתקראת און ליין חדשות בזמן אמת אחרי שהבעתי את דעתי על האתר והכותבים בו . הנהלת האתר אליה פניתי לא טרחה להשיב כלל.בושה.

 4. שחר הגיב:

  חזק ואמץ ואל תחת גדעון ספירו.

 5. יריב אגמון הגיב:

  מעצר גדעון ספירו:
  עוד בעיטה לבטן הדמוקרטיה.

 6. גילה הגיב:

  לאן עוד נגיע במשטר הדמוקרטי שלנו ???

  צריך כל כך הרבה חוסן נפשי כדי לשרוד כאן גם כשאתה מאמין בדרכך ולכן צריך לחזק ולתמוך בכל מי שאיננו מפחד להביע את דעותיו.
  כמה גדול האבסורד שדווקא אותם האנשים הדוגלים באי-אלימות
  מותקפים בתואנה שהם קוראים למרד ולאלימות. אסור לפחד וגם אסור לשתוק !!!!!!

 7. ניצן אביב הגיב:

  תגובה למלירן:
  עוד "דמוקרטיה" כזו "מן הצד הימני", הלאומן הימני הקיצוני, הגזען הנפשע והפשיסטי, הכובש, המדכא, העושק, המנשל והמנצל הנתעב של העם הפלסטיני – ואבדנו!
  הלאה הפשיזם היהודי-הישראלי המתנחלי הארור והמתועב!

 8. אחד שיודע הגיב:

  לידיעתך מר ספירו,
  מי שהורה לעצור אותך לא היה קצין משטרה כי אם עו"ד שי ניצן, המשנה לפרקליט המדינה והצנזור הראשי מטעם עצמו שחושב לצנזר את כל אלה שלא מיישרים קו עם דעות מרכז.

  שי ניצן "התעשת" אחרי שעורך הדין שלך דיבר איתו, אבל זה לא מוריד משי ניצן את האחריות לעצור אדם קשיש כמוך ולשים אותו במרתף מעצרים.

  גדעון, כדאי שתתחיל לכתוב מאמרים גם נגד שי ניצן. הוא האויב האמיתי שלך. לא המתנחלים ולא הפלסטינים. שי ניצן הוא הדיקטטור האמיתי בישראל.

  • דניאל קלטי הגיב:

   כל הפרקליטות רקובה ומושחתת, זה ידוע.

   מגינים על המתנחבלים ואף יותר מכך, על בעלי-ההון ימח-שמם-וזכרם.

   מקדמים חוקי-אינקוויזיציה, של "חובות-דיווח" למיניהן, למען צנזורה ולמען 1984.

 9. בטטה הגיב:

  גדעון היקר

  "אל תחת ואל תירא עבדי יעקב" חזק ואמץ ושנזכה לעוד שנים רבות של כתיבה פוריה ואמיצה.

 10. חיים ברעם הגיב:

  קטע מזעזע וכתוב באורח מרשים ומעורר הזדהות. המנוולים שולטים כיום בזירה הפוליטית והמשטרה הליברמנית עובדת בשירותם. אני מקווה גדעון שאתה חש בטוב.

  • "כתוב באורח מרשים" ? הגיב:

   השוואת מעצר לניסיון רצח כי בן אדם בגילו ימות רק מהתקף הלב ?
   שמים אותו עם פלסטינים כדי שהם יתקפו אותו? ממתי פלסטינים תוקפים? מאיפה ההמצאה הזאת?
   בקיצור, חוץ מהשמות והמספר האישי של השוטרים יש הרבה דמיונות במאמר.

   לא ראיתי אותו נחלץ לעזרת נערות שישבו 3 חודשים במעצר כי הם לא הסכימו להזדהות.

   • דניאל קלטי הגיב:

    למגיב בלתי-המזוהה (מב"מ – על-משקל 'עב"ם'?) – לידיעתך, גדעון ספירו, חיים ברעם, אני ועוד רבים וטובים כאן, בשמאל האמיתי, בעד חופש-ביטוי ונגד מעצרי-שווא, באשר לכלל צידי המפה הפוליטית.

    חבל רק, ששכחת לציין בתגובתך, שאותן "נערות אומללות", כביכול, השתייכו לקבוצה, לפיה "להרוג לא-יהודי זאת מצווה" (הקטאכיזם, שמלמדים הכתומים את ילדיהם מרגע-לידתם) ושחופש-ביטוי, לכל מי שאינו הם, הוא לצנינים בעיניה – ולראיה, מקרה זה עצמו…

 11. גולי הגיב:

  גדעון- יישר כוח!

  אל תפחד כלל!

 12. ק.א. הגיב:

  "הדמוקרטיה" היחידה במזרח התיכון…
  ל ה ק י א !

 13. ד״ר דוד סנש הגיב:

  אני שולח לך קריאה נאמנה של חזק ואמץ
  אמנם ברגעי חסד אלה אני נמצא בארץ אחרת
  אבל אני שולח לך מילות עידוד בתוקף היותי פדוי שבי ואחיין של חנה סנש
  כואב לי עליך ועל כולנו שאנו חיים במדינה שהתדרדרה עד כדי כך
  איני יכול אלא לאחל לך שתתחזק מהחופש הפנימי ומאומץ לבך שלך

  דוד סנש חבר בפסיכואקטיב ובוער נגד עינויים

 14. אורי ברייטמן הגיב:

  סביר להניח שהשוטרת לא הכירה את גדעון.
  אם זה היה עיתונאי שהיא מכירה מהטלוויזיה, היא היתה חושבת פעמיים.
  מצד שני, אם לא התירו לנועם חומסקי (חבר קיבוץ לשעבר!) להיכנס לגבולות ישראל, הרי שאין להתפלא על כלום יותר.

  • עמי כהן הגיב:

   חומסקי מעולם לא היה חבר קיבוץ. הוא שהה זמנית מאוד בקיבוץ, כמו רבים אחרים.

   • אה. הגיב:

    עכשיו הבנתי למה לא נתנו לו להכנס

    • עמי כהן הגיב:

     לא אני זה שטען שהיו אמורים לתת לחומסקי להכנס לישראל משום שהוא היה "חבר קיבוץ".
     לא נתנו לו להכנס כי הוא מסית קבוע נגד ישראל ותומך של ארגוני טירור. באותה מידה מדינות דמוקרטיות משהו כמו קנדה ובריטניה לא מאפשרים כניסה אליהן של אישים כאלה. למשל, קנדה לא איפשרה לחבר פרלמנט סקוטי מסויים להכנס אליה בגלל תמיכתו בחמאס ובחיזבאללה.

     • מסית קבוע הגיב:

      מי שמבקר את הקולוניאליזם הציוני אחרי 67 (עם זה של 48 חומסקי משלים עד כמה שאני מכיר את השקפותיו) ואת הקנוניה עם האימפריאליזם של ארה"ב להמשך הכיבוש הוא מסית?
      תומך ארגוני טירור הולך ביחד עם "מסית" או שטעון הוכחה?

      מי שתומך בחמאס ובחיזבללה עדיין אינו "תומך טירור". לאירגונים האלו יש מטרות מעבר לטירור כמו מאבק בכיבוש ובאימפריאליזם שאפשר לתמוך בהם אפילו אם מתנגדים לטירור.
      אפילו ישראל היא לא רק הטירור שצבאה מפעיל בשטחים הכבושים.

      ומה עם "המסיתים הקבועים" מבפנים? למדינות "דמוקרטיות משהו" כמו קנדה ובריטניה שי מה להציע?

     • למסית קבוע הגיב:

      חמאס וחיזבאללה הם ארגוני טרור? מה פתאם, הם ארגוני צדקה למען השבת נשמות הכופרים היהודים לחיק אללה. מטרה נאצלת כזו ראויה לתמיכה מסיבית מצד כל שוחר צדק ממשיך דרכו של חאג' אמין אל חוסיני. הראשונים שצריכים לתמוך בהם אלה היהודים שתמיד מתגיסים למען הצדק ראה למשל לב טרוצקי, קגנוביץ, זינובייב, קמינייב וכו'. צריך גם להחיות את הקומיסריון לעניני יהודים ואת היבסקציה. רק כך יקום עולם אמיץ חדש.

     • מסית קבוע הגיב:

      צה"ל הוא ארגון טירור? מה פתאום

 15. חוני קבלו הגיב:

  גדעון ספירו,
  אינני שותף לכל עמדותיך – אך ההתנכלות אליך היא התנכלות לכל אדם החפץ שמדינה זו תישאר מדינה דמוקרטית (לפחות לגבי אזרחיה החיים בתוך תחומי הקו הירוק).
  בשלב זה מתנכלים פיזית רק אליך, אך המגמה הכללית ברורה למדי, ולא ירחק היום שכל אדם בעל השקפה ליברלית יהווה מוקד להתנכלות זו.
  חזק ואמץ!! מאבקך משותף לרבים.

 16. דרור הגיב:

  מעניין שמר ספירו לא שמע על מעשי הטבח ההמוניים שביצעו הערבים ביהודים,שנים רבות לפני הקמת המדינהו "הכיבוש",אבל הוא כן שמע על פעולות התגמול שביצע ה "אצ"ל שזרק פצצות לשווקים וטבח באוכלוסיה אזרחית".
  מעניין…

  • מעניין הגיב:

   ומר דרור לא שמע על הצהרת בלפור שבה הכובש הבריטי הבטיח ופעל לקיים מדינה ליהודים על חשבון הערבים בפלסטין "שנים רבות לפני הקמת המדינה"
   לפני כן לא היה טבח המונים ולא טבח בכלל משני הצדדים.
   אז אולי זו סיבת הסכסוך? (מדינה למי שלא כאן על חשבון מי שכאן)

 17. דמוקרט הגיב:

  כל הכבוד לך ספירו, ישר כוח ותמשיך לכתוב בדיוק כמו שכתבת עד כה.

 18. שונרא הגיב:

  ראשית, תודה על הדיווח המלא והמפורט.

  שנית, תיקון היסטורי קטן. אמרת "מעצר עיתונאי בגין מאמר שכתב, מה עוד בשלב כה מוקדם של החקירה, והשלכתו לתא המעצר, הוא ללא אח ורע בישראל" – אבל דווקא היה כדבר הזה. מאסרם של מקסים גילן ושמואל מור, שהיו שותפים לפרסום כתב העת 'בול', עקב חשיפתם (בטעות, עקב תקלת תרגום) של מעורבות המוסד הישראלי בחטיפה וברצח של בן-ברקה, מנהיג האופוזיציה במרוקו.

  לא זו בלבד שגילן ומור נאסרו מייד עם הפרסום, מאסרם הוגדר כסוד ונאסר לפרסום – כך שעמוס גפן (שהיה בזמנו אחד הכתבים בעיתון) אולץ לפרסם את כתב העת עם מאמרים שנכתבו בשמם.

  יתר על כן, בעת המשפט לא זכו גילן ומור לשמוע מה בדיוק הם עשו: כתב האישום הוגדר כסודי, מפאת שיקולי בטחון המדינה.

  אז יש תקדים, ואף תקדים מאיים למדי.

 19. Henry Lowi הגיב:

  In solidarity.

 20. סהר הגיב:

  גדעון היקר,

  אני מקפיד לקרוא את הטור שלך מדי שבוע ונהנה להתפקח כל פעם מחדש.
  כפי שציינת, המסר הכי חשוב צריך להיות שלא יצליחו להשתיק אדם מכובד ואציל שכמותך
  הדוגל בשוויון זכויות ומגנה את הכיבוש נמרצות.
  ישר כוח, וחשוב שתדע שעבור לא מעט אנשים אתה מהווה מודל לדוגמא של אדם מוסרי וערכי.
  חבל שהמתנחלים בוזזי האדמות לא יודעים מוסר מהו ומנסים להעלים אותו מהעולם.

  בהערכה רבה,
  סהר

 21. יוסף הגיב:

  לכל התומכים היקרים,

  אל נא תשכחו מה כתב מר ספירו במאמרו שלגביו נחקר, והדברים אינם מוצאים מהקשרם:
  "מאבק חמוש נגד כיבוש מוכר כלגיטימי במערכת הבינלאומית", ואם המתנחלים מוגדרים אצלו כ"כח לוחם" מאותם כוחות "כיבוש", אז לא קשה לכל בר-דעת לעשות את החיבור בין הדברים.
  וכל זה, נכתב אחרי רצח נתעב של טרוריסטים שירו על יהודים עוברי אורח, שנסעו ברכבם לבתיהם ולמשפחותיהם, ירי בכוונה להרוג יהודים באשר הם, בלי פלפולים נוספים.
  כדאי שנזכור את מה שאמרו כבר לפני אלפי שנים מי שמתברר פעם אחר פעם שהם גדולים וחכמים מכולנו – שמי שמרחם על אכזרים, סופו שיתאכזר לרחמנים, והמקרה הזה יכול אולי לשמש דוגמא מובהקת לכך. חשוב לא לשכוח מי רוצה ברעתינו ובהשמדתינו, בלי קשר לשאלה אם אנחנו גרים בהתנחלויות שבמקומות שכבשנו במלחמת ששת הימים, כמו העיר העתיקה בירושלים, חברון ובית חגי, או אם אנחנו גרים בהתנחלויות שכבשנו במלחמת השחרור על עצמאותינו, כמו חלק מירושלים, תל-אביב וחיפה. וזה, לאחר שדורות רבים מסרו את נפשם כדי להגיע ולחיות כאן.
  דברים כאלו, כדבריו של מר ספירו, הם סטירה מצלצלת לחלומם של מליוני יהודים שבמשך 2000 שנה נשאו את עיניהם לשוב לציון, לנחלת אבותם, ולכן, הגיל שלו, בו הוא משתמש, מתגמד לעומת חיי הנצח של העם הזה.
  ובכלל, כדי לשמור על חופש הביטוי שכל-כך חשוב לכם, צריך גם להגדיר את הגבולות שלו, ולא לאפשר למאן-דהוא, חשוב ככל שיהיה, לנצלו ע"מ לעורר שנאה. דווקא בשביל לשמר את חופש הביטוי.

 22. מלירן הגיב:

  ניצן אביב תחדש כבר
  לחיים ברעם דיברתי עם פרופסור מכובד באוניברסיטת חיפה שאלתי אותו איך הפרשן ספורט החביב לליגה הגרמנית מערוץ אחד גיבש לעצמו דעות דיי קיצוניות הוא אמר לי שתמיד היית ככה את האמת אני מתגעגע לשמוע אותך מפרשן ספורט

 23. מלירן הגיב:

  לניצן אביב אם לעשות מילואים ולהגן על מדינתי כל פעם שקוראים לי לתעסוקה מבצעית נקרא פשיזם כהגדרתך אני פשיסט גאה

 24. דוד עציון הגיב:

  מעצר מקומם, מיותר וטפשי

  אני מעריך את הדעות והכנות שלך, גם אם לא מסכים להן בחלקן (אין הבדל בין רצח מתנחל-אזרח לבין כל אזרח אחר)

  חבל שהמעצר נעשה

  בריאות טובה!

 25. shimbar הגיב:

  מדינה מוזרה יש לי, אומה עוד יותר ועם…בכלל. צריך לעבור בה את ה70 על מנת לצאת למהפכות על צדק ושוויון ואחוות עמים. אומה יחידה במינה, כזו שעל הגבעות מתרוצץ הנוער, המעצב את פניה ואת פרצופו של פשיזם טהור גזע, יהודי. בתאי המעצר יושבים קשישים, המגינים על הדמוקרטיה. הזמן פועל לטובת הנוער. שלום אומה, ולא להתראות.

 26. רועי רז הגיב:

  גדעון,

  נעתקות מילים מפי בבואי לתאר את האומץ והתושייה מנת חלקך. גם בעת שחווית את אחד מרגעיך הקשים עומד אתה איתן כעמוד אש אידיאליסטי בפני המחנה הבז לך ולנו, המבקשים לשים קץ למשטרת המחשבות המנוולת תוצרת כהנא.

  אני מאחל שתמשיך לעשות למען האדם הפשוט, המדוכא והמנושל.
  בפועלך הרם והנישא מעל גליה של הגזענות הנוכחית, מחנך ומורה אתה לנו, בבואנו להאבק על המחר.

  כי אדם אתה.

 27. אתם אנשים מגוחכים... הגיב:

  יופי ,אז המעצר עזר לתדמית "הלוחמי חופש-אנטי ממסדיים",ממש חתולי הרעם אתם.
  בזמן שאתם מסכנים את חייכם בבדיחה הזאת שנקראת "מאמרים ביקורטיים כלפי הממסד" .
  טובי בנינו לוחמים להגן עליכם מהאומה היחידה בעולם שלא מתביישת להשתמש במושגים נאצים טהורים,ומנסה גם לבצע ככל יכולתה (נאצים אמיתים לא ישראל-נאצית של האתר הזה).
  מה אתם בני 6? מה גורם לאנשים בוגרים למצב כזה?

 28. צבוע הגיב:

  אקדים ואומר שבעיני מעצרו וחקירתו של ספירו בענין שעליו נחקר הם טפשות גמורה ואי הבנה בסיסית של המושג חפש הביטוי. אמנם ספירו נכשל במאמציו הכל כך ברורים לההיהפך למרטיר אבל מצד שני הוא מצליח, כמו תמיד, להפגין את הצביעות שלו. להרוג אזרח ישראלי נושא נשק להגנה עצמית זהו מעשה של לוחם חופש. להרוג רוצח פלשתיני חמוש שכל עיסוקו בחיים הוא רצח נשים וילדים זה פשע מלחמה. ממש אכזבה לספירו – הוא לא מרטיר והעולם חושב אחרת ממנו בענין רצח אזרחים.

 29. אמנון נוימן הגיב:

  כל הכבוד מקווה שציפית שהדבר יתרחש ולא הפתיעו אותך הנבלים והצבועים . חזק ואמץ

 30. אזרח שמפחד להחשף הגיב:

  חזק ואמץ!

 31. שירה הגיב:

  אם היינו צריכים "הוכחה אישית" למה שאנחנו טוענים פה, אז עכשיו קיבלנו ובגדול.
  קראתי הזדעזעתי, אבל בהתחשב באיפה שאני חיה, שאלתי את עצמי איך זה לא קרה קודם?
  הדמוקרטיה וזכויות האדם מוקרבות שוב ושוב קורבן לשנאה ולפשיזם, עד שבאמת דמוקרטיה תהיה רק מילה מדולדלת מתוכן, שאנשים כבר ישכחו מה המשמעות שלה.

  גדעון, אני מאחלת לך בריאות וחיים ארוכים כדי שתוכל להמשיך לכתוב פה מאמרים מאלפים, מדויקים, שחושפים את כל הביזיון בצורה שלא משאירה שום ספק- אנחנו חיים במדינה מחרידה, מחרידה, מחרידה ומי שיש לו אומץ רואה את זה ומזדעזע.

  • דניאל קלטי הגיב:

   אכן.

   ומעניין, אגב, מה בדיוק אירע, לתגובתי-שלי. אינספור כהניסטים, מתבטאים ומשתוללים כאן חופשי-חופשי – אך תגובתי *שלי* צונזרה?

   מעניין, מעניין מאד. גם אם לא מפתיע. מתאים לחד"ש. ועל-כל-פנים, הנה היא שוב במלואה:

   גדעון,
   באמת – Welcome to the club. נו, ומה חשבת, שדברים כאלה "אינם קורים במדינת ישראל היהודית, ההומניסטית, הדמוקרטיה היחידה במזה"ת-התיכון, בלה-בלה-בלה"….?

   אתה הרי יודע, שכל הפרופוגנדה הזאת שקרית; תמיד היתה. רבים וטובים מבינינו, נחקרו בעויינות וספגו איומים מחרידים (לרבות איומים, מבודחים-רק-למחצה, בעינויים של-ממש), כתוצאה ממאמרים שכתבו, מהפגנות, בהן השתתפו (מפעם לפעם יותר, כמובן, עקב ההידרדרות הכללית, במצב בארץ, משנה לשנה ומרגע לרגע), הועלו נגדם, האשמות מופרכות, אחת הזויה יותר מרעותה….אתה יודע, בוודאי, על מה שאני-עצמי עברתי ( http://www.articles.co.il/article/113912/article.php?id=32803 ), בתקופת מלחמת טבח-הילדות בעזה; זה לא היה מקרה יחיד – ולא היה חסר הרבה, אז כבמספר הזדמנויות אחרות, ש"אבלה" בתא-המעצר מספר ימים; זה היה מאד קרוב. ואינני היחיד – חוויות כאלה, סבורתני, יכולים לגולל כאן רבים וטובים, מקרב פעילי-השמאל השונים, בהפגנות ובכתיבת-מאמרים כאחת.

   אין שום חדש, אם כן, בדבר. משטרת ישראל, "חסרת כח-האדם" עאלק, דווקא מוצפת, בשוטרונים קטנטנים, עלובים, ניאו-נאציים ועילגים עד-כדי-זעזוע, המצדיעים, כולם כאחד, "הייל ליברמן", מעריצים את כהנא – ועושים הכל, אבל ממש הכל, על-מנת לגרום, לנו השמאלנים המעטים, לנו בני-האדם ההגונים הבודדים, שעוד נותרו בישראל, לטראומות כאלה, שפשוט, או שאנחנו עצמנו נשתוק – או שאמנם, אנחנו אולי לא – אבל, אחרים יראו – וייראו…

   ועד היום, לפחות, היו חד"ש וקרובותיה, הרבה יותר-מדי עדינות ומתונות, כלפי השוטרים, השופטים ועוד; הרבה יותר-מדי מיינסטרים; הרבה יותר-מדי עדינות. תמהני, מה לעזאזל צריך לקרות עוד, על-מנת שהשמאל יתעורר באמת? מוות, חלילה, של כמה מאיתנו, בתוך מרתפי-העינויים???

   • דניאל קלטי הגיב:

    והקישור הנכון:
    http://www.articles.co.il/article.php?id=32803

   • דינו הגיב:

    כרגיל בשעות הדחק יוצא האיש הקטן והאלים מאחורי כסות השמאלני הגדול ושופך עלינו בליל בסגנון:
    "שוטרונים קטנטנים, עלובים, ניאו-נאציים ועילגים עד-כדי-זעזוע, המצדיעים, כולם כאחד, הייל ליברמן".

    העיקר שאנחנו "השמאלנים המעטים … בני-האדם ההגונים הבודדים, שעוד נותרו בישראל".
    דניאל, לפי השפה העשירה העולה ופורחת מתגובתך – אינך כה מסכן, ובינינו – גם לא כל-כך הגון.

    • דניאל קלטי הגיב:

     הו, כמובן, הרי לשיטתך: אדם הגון = רוצח-ילדי-עזה…

     כאלה אתם, הימניים: מי מוגדר אצלכם "ערכי"? מי שטס, באף-16, מעל גני-ילדים ו"מוריד אותם", באמצעות פצצות בנות-טונה, תוך שהוא חש "מכה קלה בכנף".

     מי מוגדר, אצלכם, "אזרח הגון"? מי שמפגין, בקריאות-הסתה, למען שלילת-אזרחותם, של מתנגדי הטירוף דנן…

 32. גדעון ספירו הגיב:

  חן חן לכל מי שמצא לנכון לעודד,לתמוך לחזק – זהו בבחינת מנת חמצן משמעותית להמשך ההתמודדות עם שלטון הגולש במהירות הולכת וגוברת לעבר תהומות העוול והאיוולת.

 33. ודים הגיב:

  יש לי אחיינית בת 6 ואפילו היא מסוגלת לכתוב תיאור בוגר יותר מאשר "אני לוחם חופש גדול שלא פוחד מהמתנחלים, אפילו לאחר שביליתי כמה שעות בתחנת המשטרה"
  התיאורים המופרכים – קצינה במשטרה שרוצה להפוך ליקירת המתנחלים, הניסיון להרוג אותך עם עשן של סיגריות (אם הסכנה כל כך מוחשית, למה לא לבקש מהאנשים בתא להפסיק לעשן?), ההנחה שהערבים יהרגו אותך והכאילו אכזבה שזה לא קרה (כי כל איש ימין בטוח שכל הערבים רוצחים), יד הימין הנעלמה המנסה לשלוח דרכך מסר לצעירים (לכל ה30 שמבקרים בגדה השמאלית), "על פי התרשמותי הקצינה הופתעה מכך שלא התחננתי על חיי ולא ביקשתי רחמים" (עברת מסכת התעללות כה קשה, מאיפה שאבת את הכוחות הנפשיים?), היומרה שההחלטה לעצור אותך הגיעה מגבוהה (כנראה כהחלטה מדיון מועצת זקני המתנחלים המתכנסים ומחליטים מה יקרה בעולם). כל התיאורים האלה לא מצליחים להסתיר 2 עובדות בסיסיות –
  1. אתה כתבת שמבחינתך רצח של מתנחלים הוא בסדר.
  2. המדינה הכי-פשיסטית-וגזענית-וכובשת בעולם *לא עשתה לך כלום* – זומנת לחקירה ועורך הדין שלך שיחרר אותך. אתה לא גיבור אמיץ שנלחם במנגנון אפל, אתה אדם שכותב מאמרים ויודע עמוק בפנים שלא יקרה לך כלום.

  אני אדגים איך נראים לי דברייך:
  "כל הפלסטינים רוצים לרצוח יהודים – לכן פגיעה בהם היא הגנה עצמית. אני כמובן מתנגד לאלימות אבל מכוון שהם חלק מהטירור העולמי – הפגיעה בהם לא שקולה לפגיעה באזרחים".

  תקרא את המשפט (המגוחך) הזה ותראה שאין בינו לבין המשפט שלך שום הבדל.

 34. פאול הגיב:

  כל הכבוד לף מר ספירו ,אמת וצדק.

 35. מלירן הגיב:

  גדעון ספירו על סמך מאמרים תמימים לכאורה מעודד רצח של מתיישבים ביהודה ושומרון זו פשוט צביעות
  לקרוא לסמיר קונטאר לוחם חופש אחרי שרצח תינוקת שרוצץ את גולגלתה או דו"ח בעוורתה עוד כותב הזוי שאפילו תיאר את העוול למשפחה שהתגלה בסופו של דבר שהם הרוצחים ציטוט"העירו את אמג'ד באמצע הלילה ממש מסכן אחרי שרצח 5 מבני משפחת פוגל
  לקרוא במאמרים שלך על הרג של מתנחלים ולא לכנות את זה רצח זו צביעות לשמה
  אני מקווה שהאתר הביקורתי ידע לעלות את התגובה הלא מתלהמת אבל הכואבת הזו

 36. אודי הגיב:

  גדעון,

  המאמר המצחיק הזה שלך מראה שאפילו אתה לא מאמין לעצמך, אתה והחברים שלך אומרים כל הזמן "ישראל מדינה פאשיסטית". גדעון מה עושים במדינה פאשיסטית למי שמתבטא באופן גלוי נגד השלטון? לוקחים אותו למרתף ומענים אותו- נכון?

  אז אם ישראל כל כך פאשיסטית כמו שאתה אומר- אז איך זה שאתה כל כך מופתע ששמו אותך ליום אחד במעצר?

  עכשיו גדעון- אתה יכול להראות לי אתר אינטרנט איראני (של גוף שנמצא בתוך איראן) שמעיז לדבר על השלטון שם כמו שאתה מדבר על ישראל-אפשר בבקשה?

  ואם ישראל כל כך פאשיסטית, אז איך זה שכל 2-4 שנים מתחלף כאן שלטון ע"י בחירות?

  ואם ישראל כל כך פאשיסטית, אז איך זה שהארגונים שלכם פונים כל יומיים לבית המשפט של המדינה כדי להשיג את המטרות שלכם(ואפילו מצליחים מדי פעם)?

  ואם ישראל כל כך פאשיסטית, אז איך זה שעיתונים כאן משמיצים את ראש הממשלה (ואישתו) כל הזמן ולא זורקים אותם למרתף (כמו שכמעט עשו לך)?

 37. אייל הגיב:

  מזעזע

 38. דני הגיב:

  לא הזדעזעתי.

  הרי קראת לפלסטינים לבצע שפטים במתיישבים שיושבו ב"שטחים" לפי הגדרתך, אבל ב"שטחי ארץ ישראל" לפי הגדרת המוסדות המיישבים.

  ובקיצור – קראת לערבים לרצוח יהודים כאן ועכשיו.

  הרבה יותר חמור ממעשי הרב ליאור (ש"הסכים" על ספר שקורא להרוג ערבים בעת מלחמה בעת צורך בכך). אלא מאי ? על הרב ליאור אתם מייבבים, ואת המסית ספירו אתם מעלים על נס.

הגיבו כאן

אורך תגובה מקסימלי: 1000 תווים

הרשמה לעדכונים בדוא"ל

Subscribe via Email

מומלצים