הגדה השמאלית

במה ביקורתית לחברה ותרבות


מאת: ב-16 ביולי, 2011 7 תגובות

זה לא יהיה מאמר במתכונת המוכרת, בעל נושא ברור ואינספור התפלפלויות המבקשות לקעקע האחת את רעותה. אל תבזבזו את זמנכם בחיפוש אחר דמות מפתח בכתוב, אשר תנותח ללא הרדמה תחת מקלדתי.  יהא זה מאמר מהבטן, ללא סינונים או עריכה מוקפדת, משום  שלעיתים צריכה להישמע זעקה או אולי קול דממה דקה, כי הגיעו מים עד גועל נפש.

democracy

ברוכים הבאים לקרקס הפרלמנטרי הקרוי "כנסת ישראל". בכניסה ינופפו לשלום איתמר בן גביר ומיכאל בן ארי, ויוסיפו קריצה בייחוד אם אתם פלסטינים אזרחי ישראל, ויסננו "החוצה מכאן". אתם צודקים,  ב-1988 הוצאה תנועת כ"ך (במסגרתה פעלו) מחוץ לחוק בשל מצעה המצחין מגזענות, אך ב-2011 הם מתפעלים את הקרקס של רובי ריבלין. הם גם מנהלים "קייטנה" לעובדים זרים, רק לפני חודש הם נפשו יחד בבריכת גורדון, וכעת יש שמועות שהם בדרך לגן החיות התנ"כי, כי הזרים שחומי העור כבר רגילים לכלובים.

בלובי של המשכן נפגוש תועמלני חצר המתחרים בחברינו מכ"ך, בהגשת הצעות מבזות ומשטחות דמוקרטיה – אופיר אקוניס ויריב לוין. צמד הרעים מוכיח שפטריוטיות קיצונית ואינסטרומנטאלית מגיעה לעיתים במקום שכל ישר (סליחה ומחילה מהמנוח תומאס פיין, על הזכרת שם הפמפלט המהפכני שלו באותה שורה עם שני חדלי האישים ממפלגת הפילוג). האחד מבקש להשית קנס של חמישים אלף שקלים או שנת מאסר על מי שיבזה את הדגל. עדכון של הרגע האחרון, תפקידו של המחוקק לחוקק הוראות שימוש לדגלים. לא אופתע אם חבר הכנסת הנכבד הוא מרוכשי הדגלים לחלון הרכב ביום העצמאות המשאירים אותו שם להימרט ולהיבאש עד לשנה הבאה. יריב לוין כבר הרחיק עד למחוזות ארץ המגף. לדידו, הזכות והחופש לביטוי מסוכנים למשטר המבקש אחידות תודעתית ואף פועל לביטולם. באין מקום למחשבה חופשית, אפילו לא בנושאים המפלגים את אזרחי ישראל ובהם גם נושא ההתנחלויות, מרדד הח"כ לוין את מחאת העם לקוטג', כמה נוח. אז מה אם השטחים הכבושים, בהם קיימת הפרדה בנגישות בין יהודים וערבים לרפואה, תחבורה, מזון וכו' – אינם מוכרים כשטחים עליהם חל במלואו החוק הישראלי, אל תבלבלו את לוין עם עובדות. אתם רוצים להחרים את התוצרת מההתנחלויות? תשלמו, כי מאתמול אסור לכם.

ואני מהרהר, מהי תגובה אזרחית הולמת לניסיון של הח"כ לוין לבצע שפטים במרחב הדמוקרטי? מה היה כותב על כך העיתונאי מושחז העט זאב ז'בוטינסקי ? או היחצ"ן המוכשר בנימין זאב הרצל? חשבתי להרחיק עד משה הס. אך אז הדהד אצלי משפט אחד קטן של ליברל אחד גדול – ג'ון סטיוארט מיל "האמת מאבדת את כוח השכנוע שלה כאשר היא נזקקת לכוח הזרוע. גם אם בהגבלת חופש המחשבה והדיבור מגינים על האמת – מזיק לה הדבר". בתרגום חופשי, לח"כ המתקשה יריב לוין, אם אתה סבור שעמדתך צודקת, או בלשון ההוגה מיל, אמיתית, בכך שאתה כופה אותה בחקיקה הנך שומט את קרקע הלגיטימיות שלה. בדרך לוקח אותנו, לוין, הפופוליסט התורן לשאול תחתיות.

כעת יתאפשר לכל מתנחל לתבוע אזרחית את מי שמעמיד את החוקיות והמוסריות של יישוב השטחים הכבושים בסימן שאלה. כך מספק לוין כלי עבור המון אחד כנגד המון אחר, האם השנה שבעים לספירה מצלצלת מוכר?

בחזרה לקרקס בירושלים, כבר הפסקת צהריים ובחדר האוכל נפגוש את חברי סיעת "ישראל ביתנו", ובהם המזוקן שם בפינה, ח"כ דוד רותם, יו"ר ועדת החוקה של הכנסת. מחוקק דגול ושומר גחלת הנאמנות למדינה. הצעתו לשלול אזרחות מנתין שאינו נאמן לישות החיה והבועטת העונה לשם מדינה, משמשת כמקור גאווה לאומני. למה תעוו פניכם? אם מעוניינים אתם באופוזיציה, כל שנותר היא תמונה דהויה של ציפי לבני, היא כאן לעיתים רחוקות, בכדי לעמוד נרגנת על הפודיום לשם נזיפה קולקטיבית והופ נעלמת כהולוגרמה מהעבר, עצוב מה שקרה לציפי, ולנו.

אקח אתכם לאדם שיגרום לכם לחייך, רואה שם את הבחור הנאה והמוטרד? זהו שר הפנים אלי ישי, בשבתו כחוקר מחלות חובב טוען שר הפנים שהעובדים הזרים המגיעים לישראל "נושאים המון מחלות כאיידס, שחפת ועוד". ככה זה, כשאתה בעמדה כה בכירה אתה חייב להיות איש אשכולות ולחלוש על תחומים שונים. האם אתם מצליחים לזהות את בעל החיוך הזחוח? אכן זהו שר החינוך גדעון סער. הוא מבטיח שילדי כולנו יסיירו בחברון וישירו בגרון ניחר בגן הילדים את ההמנון בעת שיונף הדגל. כחקלאי מושבע הכריע שכל תיכוניסט יעבד חלקת קבר או אנדרטה של נופל, ואומרים שאנחנו שוכחים את העבר.

מי הדמות הבכירה ביותר כאן אתם שואלים? המבוגר האחראי? יש כמה, את "סר" החוץ אביגדור ליברמן הכרתם? הוא הגה רעיון גאוני, להעביר אוכלוסיות בישראל, אותם נכנה בשם הכולל "ערבים", למקום אחר לגמרי, ליישבם היכן שהעין לא רואה והאוזן לא שומעת. מבטיח הא? אני יודע שהוא גם מקיים. איך שכחתי?! ישנו גם אהוד ברק, שר הביטחון, בשמחה היינו קופצים ללשכתו אך הוא נמצא בטיפול חדשני לאיחוי כורסת העור מהמשכן לאחוריו, אולי במועד מאוחר יותר.

ומה עם ראש ממשלת ישראל בנימין נתניהו? דווקא אותו אינכם רוצים לפגוש?! כן, זה אותו אחד מההפגנה בכיכר ציון עם הכיתוב "מוות לרב המחבלים". עזבו תחליקו את זה, זה כל כך 1995.

נכון, הוא אינו עושה דבר בכדי למנוע את הפיכת משכן הכנסת לקרקע פורייה המקדמת גזענות והדרה של אוכלוסיות מוחלשות. אל תברחו! אנחנו בכלל בדרך לשנות את שיטת המשטר, כי כמו שמוסוליני אמר כשבוטל הפרלמנט באיטליה  "אין צורך במתווך בין העם וביני".

תגובות
נושאים: מאמרים

7 תגובות

 1. גילה הגיב:

  זהו אכן פרצופה של המדינה, עצוב ומתסכל שהשותפים לדעה זו כה מעטים.

  אנחנו שועטים בדהרה לעבר משטר חשוך ובקרוב יסתמו כאן את הפה לכל מי שחושב אחרת.

 2. דרור הגיב:

  כמה חבל שבכניסה לכנסת ישראל לא ינופף לנו לשלום ח"כ עזמי בשארה יקירנו, במקום הח"כ בן ארי שנוא נפשנו.

  איך בדיוק "כעת יתאפשר לכל מתנחל לתבוע אזרחית את מי שמעמיד את החוקיות והמוסריות של יישוב השטחים הכבושים בסימן שאלה"?!

  אני יכול להבטיח לכותב הנכבד,שאינני מאשים אותו בדמגוגיה,לכן אני סבור שהוא טעה בהבנת החוק המדובר.אסביר לכות הנכתב את דעתי, כי גם אם יעמוד על במה בלב תל אביב או ב"ככר ציון" בירושלים, ויכריז בקול גדול,כשכרזות גדולות מונפות סביבו,כי "יישוב השטחים הכבושים" הוא בלתי חוקי,בלתי מוסרי ומעורר תיעוב אצל כל שוחר שלום בעולם,מלוב במערב ועד לאינדונזיה וסין במזרח -אף מתנחל לא יתבע אותו לדין,כי החוק המדובר איננו מאפשר זאת.

  נכון,קריאה לחרם על תוצרת חקלאית או תעשייתית,או על אוניברסיטאות בישראל,איננה בדיוק העמדה בסימן שאלה את חוקיותו ומוסריותו של יישוב השטחים הכבושים.

 3. shimbar הגיב:

  יש שוני ,לא מהותי ,בין ישראל ביולי 2011 לגרמניה ביולי 1929 או 1931 (אבל בסביבה).השוני הוא בשתי נקודות מרכזיות המונעות מאיתנו מלהתייחס ,ברצינות לינואר 1933 בגרמניה. עיקר בעיה, טמון באימרה העתיקה ש"מי שאינו למד את ההסטוריה ,נדון לחזור עליה". היכן השוני:
  1.בגרמניה היו שתי קהילות אינטלגנטיות ובעלות חוש הומור. זו הברלינאית וזו של המבורג. בשתיהן התיחסו בזלזול אל "המשופם ההיסטרי" כאל "ליצן מגוחך", כזה שלא ישרוד את החודש ואולי את השנה.כל היתר התייחסו אליו ורצו בו ברצינות תהומית.
  אצלינו, כל העם הינו בעל חוש הומור, ברק מצחיק אותנו, נתניהו מצחיק אותנו,שרה מצחיקה אותנו,ליברמן מצחיק אותנו. לכן אי אפשר להתייחס ,ברצינות, אל גלריית המנהיגות ואל נערי הגבעות (זיכרו רק עד כמה הצחיק אותנו, הרב כהנא).
  האיש "המגוחך" של הגרמנים, זכה בבחירות של 1933 בכ – 30% של הקולות, הרכיב קואליציה עם הקתולים (הדתיים הלאומיים שלו),סילק את הקומוניסטים והסוציאליסטים מן הריכסטג וזכה ברייך בן 1000 השנים.

  2.בגרמניה, חיו ,אז כ – 50 מליון גרמנים. הללו מהוים איום על אירופה ועל העולם כולו. כך מתגייס העולם ,באיחור ובמחיר עתק, למלחמה בפאשיזם. אנחנו 7 מליון, לא מהוים איום על איש (למרות מה שנדמה לנו). נוכל להשמיד, בחופשיות מוחלטת…רק את עצמנו.

  האנלוגיה הזו שבין הבית השלישי והרייך השלישי, מכניסה אותי ליאוש. וזה מה שנותר,היאוש.

 4. רועי הגיב:

  לפני שתה מרחיק עד סטיאורט מיל בנושא האמת, מוטב תתחיל קרוב יותר לבית. קרי, תתחיל מדיוק בעובדות שאתה מציג. זה יועיל מאוד למידת הרצינות שבה ניתן להתייחס לדברייך. ואגב, אתה בטוח שלאפריקאים המגיעים לישראל אין מחלות נגיפיות כמו שחפת או איידס בשיעור גבוה בהרבה מהמקובל בישראל? אם כך, הרי שיש כאן פלא מדעי ממש שראוי למאמר מלומד. הרי שיעור מחלות אלו באפריקה אכן גבוה בהרבה (גם איידס, אבל בוודאי שחפת) מזה שבעולם המערבי בכלל ובישראל בפרט. הייתכן שתחלואה עוברת מהעולם ברגע שדורכים על אדמת ארץ הקודש? ואולי בכלל ישראל היא היא האי מ"אבודים"?

 5. שרוליק הגיב:

  לשני המגיבים האחרונים – במקום להבין את מאמרו של הכותב (שדבריו מדויקים ומבטאים באופן מזוקק גם את תחושתי לגבי הנעשה במישור הפוליטי), להתייחס אליו כמקשה אחת ולנסות להבין את הרוח הנושבת ממנו, בחרתם לקחת נקודה ספציפית ולספק לה אינטרפטציה שגויה (ושוב לטעמי האישית)משלכם, חבל.

  למגיב רועי – גם אם כעת עובר את הגבול מהגר אפריקני הניחן במחלה כזו או אחרת, אין הדבר מעיד על כלל אוכ' המהגרים, אלא אם כן אתה שר הפנים אלי ישי וסבור שלכל המהגרים האפריקאים מערכת חיסונית אחת קולקטיבית.

  גם לחלק מניצולי השואה שהושארו במחנות העקורים היו מחלות, ושוב לחלקם. האם הגיונית או מתקבלת על הדעת אמירה של שר הפנים האיטלקי שהיהודים מגיעים למחנות עם מחלות (מבלי לסייג את חלקם היחסי) וכיוצא בזה? או שלמעשה מדובר בפתרון שהיית מבקש להחיל גם על האפריקנים, מחנות "עקורים"?

  ומכאן, טול קורה.
  לכותב, תודה על מאמר מאוכזב ונוקב.

  • רועי הגיב:

   שרוליק היקר,
   מדובר במאמר שכולו הסיטריה ואי דיוק. בחרתי להתייחס רק לנושא אחד מקרי.
   וכן, לניצולי השואה במחנות היו מחלות יותר, הרבה יותר מהממוצע למקום והתקופה.
   ולכן באמת לא צריך לאפשר מעבר חופשי שלהם וללא פיקוח לכל מקום, ואכן לא איפשרו. בעלות הברית השאירו את הניצולים במחנות ודאגו להם לטיפול רפואי. הם מנעו יציאה מהמחנות גם משום שחששו מהתפשטות מחלות, והם צדקו (העניין שוחזר בצורה נוגעת ללב, למשל, בפרק בסידרה "אחים לנשק"). אני לא רואה כאן שום בעיה.
   בארה"ב היה מקובל שמהגרים מארצות ומקומות שבהן נפוצות מחלות מדבקות יישארו בהסגר באליס איילנד עד שיובטח שהם לא מהווים סכנה בריאותית. אני צאצא של כאלו שהיו שם. גם זה היה לחלוטין תקין ואף דרוש.
   אז כן, המהגרים מאפריקה אינם חריגים מבחינה זו, גם אם היום ה-פי סי משבש כל שיקול דעת. מדאיג אותי מאוד, מבחינה זו, שהם ייכנסו לישראל לא כל פיקוח רפואי. גם אותך זה צריך להדאיג.

 6. די לפאשיזם הישראלי הנתעב והנאלח! הגיב:

  אכן, כנסת ישראל היתה לקרקס פרלמנטרי מאוס ובזוי!
  הלאומנות הימנית הקיצונית, הגזענות הנפשעת והפאשיזם היהודי, הדתי-חרדי, המתנחבלי, הנתעבים והנאלחים – לא יעברו!!!

הגיבו כאן

אורך תגובה מקסימלי: 1000 תווים

הרשמה לעדכונים בדוא"ל

Subscribe via Email

מומלצים