הגדה השמאלית

במה ביקורתית לחברה ותרבות


מאת: ב-18 ביולי, 2011 7 תגובות

זה היה רק עניין של זמן עד שהמחאה החברתית תפרוץ אל המרחב הציבורי. מאז יום חמישי, וביתר שאת, מתחילת השבוע מאות ואף אלפים מקימים אוהלים, מפגינים ומוחים. צעירי "שבוע הזעם" הפגינו במוצ"ש מול בית ז'בוטינסקי במרכז תל-אביב ואתמול בצהריים הפגינו שוב מול סניף של בנק הפועלים המופרט בצפון העיר. אמש (א') הם שבו והפגינו מול מגדלי אקירוב, מגורי ההון והשלטון בצפון תל-אביב. "יד המחאה עוד נטויה" הם מבטיחים.  עוד הם מתכוונים לקיים מחאת המונים בשבת הקרובה "שלא הייתה מביישת את כיכר תחריר או את פוארטה דל סול, במדריד".

diurהמחאה בשדרות רוטשילד (צילום: אקטיבסטילס)

נציגים של שורה ארוכה של מפלגות, תנועות וארגונים חברתיים ולמען השלום התכנסו אתמול בשעות אחה"צ בתל-אביב וסיכמו לקיים הפגנה המונית במוצ"ש הקרוב, 23 ביולי, החל משעה 19:00 בתל-אביב. ח"כ דב חנין (חד"ש) שהשתתף בדיון הציע לקיים "הייד פארק" בקרבת כיכר רבין, הפגנה ברחוב אבן גבירול ובסופה מפגש עם דיירי מאהל המחאה שהוקם בשדרות רוטשילד מול תיאטרון הבימה. בין היתר אמר ח"כ חנין בישיבה: "ביבי לא עוצר באדום. הוא הורס את הדמוקרטיה, מפרק את החברה, מפקיר אותנו למשבר דיור, בריאות ומחירים – אבל עובד בשביל ההתנחלויות!". על פי הצעת ח"כ חנין סוכם להפגין תחת הסיסמאות  "הדמוקרטיה יוצאת לרחוב!" ו"הממשלה נגד העם – העם נגד הממשלה!".

במקביל פרסמו פעילי המאהל שבשדרות רוטשילד בתל-אביב, "קול קורא" לפעילים חברתיים ולתנועות החברתיות. במנשר נאמר: "זה מספר ימים, קבוצה הולכת וגדלה של צעירות וצעירים מתאספים מדי ערב במאהל הזועמים בשדרות רוטשילד – מול כיכר הבימה בתל-אביב. מצוקת הדיור, היעדר דיור ציבורי וחסרון כיס הביאו אותנו למחות ולהקים את מאהל המחאה. זה לא גימיק בעיה חברתית ארצית ! זו המציאות שדחפה אותנו אל הרחוב. מתל אביב ועד שדרות מסכנין ועד אילת  –  כי אין לנו ארץ אחרת ועולם חדש אפשרי".

עוד נמסר "אנו קוראות למשפחות, לרווקות ולרווקים, לפעילות ולפעילים חברתיים הרבים, לבעלי המצפון להביע סולידריות עם המאבק שלנו. אנו נקיים 'הייד פארק' חברתי בכיכר הבימה כל  יום בשעה 19:00. פרלמנט חברתי  בו נתעדכן על פעילויות, על הדרכים לשנות את המציאות ועל פעילויות המחאה". כמו כן, הם הדגישו "ניתן להגיע מדי ערב לפרלמנט החברתי  – הוא מיעוד גם לך, אף אם אינך זקוק כעת לדירה או אינך מתכוון להתגורר במאהל". המנשר מסתיים במילים "בואו! נוכיח להם שאנו רבים, נחושים וזועמים!".

זה מאוד מרשים ואף מרגש. אלה הילדים שלנו, של כולנו. ולכן, מקוממת תגובות הממסד, שלא הפסיק להעשיר את הקבלנים ואת קופת האוצר במשך עשרות שנים.  שר אחד הגדיר את המוחים "מפונקים" או "תל-אביבים" (גם התושבות בתל-אביב הייתה למילת גנאי במדינה המשקיעה את מיטב כספה בהתנחלויות שמעבר לקו הירוק). חברת כנסת נוספת רואה בהם "שמאל קיצוני – שריח אלכוהול נודף מפיו".

עצוב, שבמקום לנסות ולמצוא פתרון, המופקד על התחום הדיור בממשלה קורא למוחים "לעבור לפריפריה". יש לנו חדשות עבור המיניסטר: המוחים בשדרות רוטשילד כבר נמצאים בפרפריה החברתית. חרף העובדה שרובם ככולם עובדים, ידם אינה משגת כדי לפתור את בעיית הדיור. השר השלים עם העובדה שתל-אביב הופכת עיר לבעלי האמצעים ובדומה למדיניות הממשלה בכל תחומי הרווחה, הבריאות והדיור, הפתרונות תמיד רחוקים ממנה.

אני מודה, אני לא נמנה עם יושבי האוהלים בשדרות רוטשילד. אני גדלתי בדור שהספיק לזכות במשכנתאות מסובסדות (על ידי הממשלה!), שהתגורר בדירה לא-לו, כאשר שכר הדירה היה בפיקוח (על פי חוק) ובמדינה בה הממשלה בנתה מדי שנה רבבות יחידות דיור עבור הדיור הציבורי. האוצר באיטיות ובהתמדה, בשירות ההון, הפריט ושחק את כל המכשירים האלה והתוצאות ניכרות בכל הארץ. אין יותר משכנתאות מסובסדות – מי שרוצה לרכוש דירה צריך לסור אל הבנק הפרטי למשכנתאות, אין כל פיקוח או הגבלה על שכר הדירה ומלאי הדירות שבדיור הציבורי אזל לפני שנים רבות. האוכלוסייה גדלה, אבל ההיצע של הדיור הציבורי (בה המגמה היא לגבות שכר דירה במחירי השוק) הולך וקטן.

"מה אתם מציעים?" שואלים כתבים חדי לשון את הצעירים המפגינים. "האם יש להם בכלל פתרונות?" כותבים הפרשנים הוותיקים ויש אף שמרימים ידיים ושואלים "האם יש בכלל פתרון למצוקת הדיור?". לא צריך להמציא את הגלגל: משרד הפנים צריך להפסיק את התערבותו בכל פעם שעירייה מנסה לקדם את תכניות דיור בר-השגה בתחומה, יש להקים בנק למשכנתאות ממלכתי שיעניק משכנתאות בריבית אפסית לזוגות הצעירים, יש להטיל פיקוח על שכר הדירה ולבנות רבבות יחידות דיור בדיור הציבורי. כל זה היה. וכל זה איננו. ויעדיה של המחאה: ממשלת ישראל הימנית המשרתת היטב את ההון והקבלנים.

תגובות
נושאים: מאמרים

7 תגובות

 1. תמיכה ב100 אחוז!!! הגיב:

  אין חשוב יותר מעתיד ילדנו! וזה מרגש לראות אותם עומדים על זכויותיהם. נקווה שכך ייפתרו העוולות הרבות שקיימות במדינה, אם זה באפלייה, אם זה במחירי מזון, ודלק!, אוי הדלק…! גורמים למיסוי עתק לשם עידוד תחבורה ציבורית וגם אותה מונעים להיות כמו שצריך.. בואו לתמוך במאבק הצודק בפוסט זה :
  http://cafe.themarker.com/post/2260787/?last_method=create

  • נויתה ברק הגיב:

   אין יותר חשוב מצדק חברתי, אבל יש גם הזדהות והפגנות בקרית שמונה וראש פינה, אף אומן לא מגיע להופיע שם וחבל, לא מראיינים או מסקרים את ההפגנות והמחאה בפריפריה,
   אומנים בואו לצדק חברתי , מי מתנדב להופיע בקרית שמונה?

 2. איתן לרנר הגיב:

  אפריים שלום

  כמה בעיות עם המחאה:המארגנים מנסים להתרחק במוצהר כמו מאש מתיוג כשמאל או כפוליטי בכלל. לא ניתן למנף כזאת מחאה ולהצעיד אותה קדימה ללא קשירה בין הניאו ליברליזם הקיצוני והצורך לשנותו ובין הכיבוש ובין המצב בדיור ואת זה לא נראה שהולכים לעשות.
  לגבי הפרעה של משרד הפנים לעיריות בנושא תוכניות דיור הביקר נכתב באינטרנט שעיריית ת"א ביטלה את תוכנית הדיור המוזל בעצמה.?!
  איתן

 3. טל הגיב:

  מסר לא ברור, ובהחלט לא אחיד, יוצא ממאהלי המחאה.
  אנשי מקצוע בלתי-תלויים, שרבים מהם פרסמו מאמרים באתר זה, צריכים להציע את עזרתם למובילי המחאה, ומהר.
  אנשי המכללה החברתית-כלכלית, אנשי מרכז אדווה – צאו לשטח, שבו עם החברה האלה, עזרו להם לנסח מסרים חדים ודרישות ברורות. הרי אלה הדברים שעליהם אתם מפרסמים דו"חות שנתיים, עליהם אתם מעבירים קורסים.
  יש במחאה הזו המון רצון טוב, אבל היא חייבת לעבור עכשיו לשלב מעשי יותר. עזרו להם לעשות זאת.
  תודה.

 4. בטטה הגיב:

  בשנות החמישים של המאה הקודמת ,בתקופת בן גוריון, וגם בימי גולדה,בגין ,שרון ואולמרט העליזים, בכל פעם שהמחאה החברתית הרימה ראש זה נגמר באיזה מלחמונת/מבצע/משהו הירואי שהסיח את דעת ההמונים.

  הפעם כנראה צריך משהו גדול באמת,ענק ממש, לכן אני צופה בקרוב מלחמה רבתי נגד איראן ו/או חיזבאללהו/או חמאס ,פשוט המצוקה גדולה מאוד ובבית הלבן יושב נשיא מוחלש שמי יודע אולי גם הוא ישמח לאיזה מבצע באיראן על מנת לקנות את אהדתם וממונם של היהודים והאוונגליסטים.

  הכינו את המקלטים ומי שיכול גם את הדרכונים.

 5. ניצן אביב הגיב:

  בוז, קבס ושאט-נפש ממדיניות השלטון הישראלי הנוכחי, התומכת בבעלי-ההון האוליגרכים עתירי הממון והנדל"ניסטים שואפי הבצע, הקפיטליסטים החזירים ומעשירה אותם מחד גיסא ובה בעת מרוששת עד עפר את שכבות המצוקה והעוני בישראל!
  הלאומנות הימנית הקיצונית, הגזענות הנפשעת והפאשיזם היהודי-הישראלי בעל הסממנים הפאשיסטים הניאו נאציים – לא תעבור!!!

הגיבו כאן

אורך תגובה מקסימלי: 1000 תווים

הרשמה לעדכונים בדוא"ל

Subscribe via Email

מומלצים