הגדה השמאלית

במה ביקורתית לחברה ותרבות


מאת: ב-23 ביולי, 2011 11 תגובות

כשהוקמו ארבעת האוהלים הראשונים בשדרות רוטשילד, נשלחו פקחיו של רון חולדאי להנחית את מלוא עוצמת השררה הבוטה כלפי הצעירים, שהתמקמו בבתיהם החדשים – "אנחנו נותנים לכם כמה שעות להתקפל מכאן, אם לא אנחנו נדאג להרים אתכם".

חלפו השעות, שפקחיו של רון חולדאי ב"מלוא נדיבותם" נתנו לצעירים לקפל את מה שעכשיו ביתם. הגיחה השנייה של הפקחים הייתה כבר חסרת אונים אל מול עשרות אוהלים ומאות דיירים חדשים, שהתמקמו אל מול בית הבימה. וכשהגיע ראש העיר למקום כדי למחזר מצגת של מלל ריק מכל תוכן, שיש בה כביכול הזדהות עם הצעירים, הוא מצא עצמו מול אמירה ברורה ונחרצת, מול אמירה כנה – אתה, רון חולדאי, כבר מזמן נציג תל אביב של מגדלים, ולא של תל אביב לצעירים. אתה נציגה של תל אביב, הבונה דירות יוקרה ולא דיור בר השגה לצעירים בתחילת דרכם, לצעירים שהם נשמתה ורוחה של העיר תל אביב. ראש עיר אינו יכול לברוח מאחריות לצביון שיש לעיר.

diurfingerמפגינים למען הדיור ביום חמישי ברחוב אבן גבירול בתל-אביב (צילום: אורן זיו/אקטיבסטילס)

מר רון חולדאי לא הבין מימינו ומשמאלו – מה מתרחש כאן. הוא לא היה ערוך להיפגש עם עוצמת זעם צודקת של צעירים, שהעיר שלהם הפכה עיר למגדלים לעשירים, ואלפי צעירים נאלצים לראות את האוהל כביתם.

הזדמן לי לעמוד יחד עם קבוצת משוררים צעירים, הנמנים לקבוצת "גרילת תרבות". לידם עמד חבר הכנסת מאיר שטרית, מי שהיה גם שר בממשלות ישראל. המשוררים הצעירים התקבלו במחיאות כפיים סוערות על-ידי דיירי האוהלים והקהל הרב. כבשה אותם שירה של המשוררת יודית שחר על המסע המייגע לקורת גג לה ולילדיה. כל מילה בשירה של יודית שחר דברה אל הקהל וריגשה אותו. הקהל הודה לה במחיאות כפיים סוערות על שהיטיבה בשירתה לבטא אותו, את כאבו.

כמוה התקבלה בהתלהבות רבה המשוררת יעל ברדה, שהרטיטה את הלבבות במסעה השירי על מה שקרה לעיר תל אביב, שעלתה על שרטון של הון נואף. בהתלהבות רבה קיבל הקהל את המשוררים הצעירים מתי שמואלוף, יהושע סימון, צ'יקו ארד. אך בין שיר לשיר ביקש חבר הכנסת מאיר שטרית לשאת את דבריו. מאיר שטרית לא הצליח להוציא משפט אחד מפיו, כי פשוט הצעירים מאסו במלל פלקאטי נבוב, שמפאר רק את מה שעשינו כשרים ועל מה אנחנו מבטיחים לעשות.

אודה, שכאב לי לראות לידי את חבר הכנסת מאיר שטרית בחליפה מהודרת, מעונב בעניבה מנוכרת למקום, לזעה ולשרב. כאב לראות חבר כנסת מתגמד, מתקפל, מבויש ומבוזה על-ידי קהל סוער. החליפה המהודרת שידרה את החדר הממוזג שממנו זה הרגע הוא יצא ואליו הוא יחזור. החליפה המהודרת לא שידרה, באתי כדי להיות אתכם כאן, לשבת אתכם כאן על החול ולשמוע אתכם.

זה קרה גם לחברת הכנסת מירי רגב. התגובה של מירי רגב הייתה היסטרית. תחת כל מיקרופון ומעל כל במה תקשורתית היא בכתה ויללה. התגובה של חבר הכנסת מאיר שטרית הייתה יותר מאופקת. כנראה, ניסיון בהישרדות פוליטית וקצת יותר אינטליגנציה עבדו לטובת מאיר שטרית, שנשך שפתיים ולא בכה בפני העיתונות על שנאלץ לנוס על נפשו בבושת פנים.

חברי הכנסת מירי רגב ומאיר שטרית, זכו לטבילת אש קשה כמו רון חולדאי. כי שלושתם שייכים למפלגות, שלא נתנו מעולם את הבכורה להון האנושי העובד, אלא נתנו את כל תשומת הלב להון מיסטר קפיטל. הם לא מנעו מציאות בלתי נסבלת, שרבבות צעירים עובדים בחברות קבלן תמורת שכר עלוב ללא תנאים סוציאליים. וגם אם הם עובדים בשתי משרות האפשרות להגיע לקניית דירה הולכת ומתרחקת.

ורק הערת אגב קצרה, כשייפתח בית הבימה החדש מול "כיכר תחריר" החדשה, שחסידי הניאו-ליברליזם יחשבו כיצד אותם אלפי צעירים ייהנו מתיאטרון הבימה, אם הכרטיס הזול ביותר חצה כבר מזמן את גבול המאה שקלים לכרטיס. מאה שקלים זה לא כרטיס בר השגה לצעירים.

תגובות
נושאים: מאמרים

11 תגובות

 1. תודה לאיתן על הדיווח, ולציבור על ביאוס מירי רגב! הגיב:

  כמובן שאין לצפות ממירי רגב ש"עלתה לגדולה" בגלל שירות הדב במלחמת לבנון #2 לרמטכ"ל האלים שהיה לישראל עד ש"דוקטרינת דאחיה" אומצה. מירי רגב, כדוברת הצבא, הגנה על הרס בתי אלפי שיעים בלבנון, ועל זריעת מליון פצצונות מצרר בדרום לבנון. היא לא יכולה לייצג את הנדכאים והעניים, שמפלגתה מענה.

 2. בן צבי הגיב:

  גם אני הייתי שם ובלטו בעדרם דב חנין ויתר "לוחמי זכויות חברתיות " למיניהם שגם להם לא נוח מחוץ למזגן והעובדה שמרביתם מתגוררים בת"א במקומות לא רעים .
  לשאלתך בנוגע לתאטרון

 3. ומה בדיוק נתנה מפלגת מרצ? הגיב:

  ניצן הורוביץ שהתקבל ברוב כבוד והדר שייך לתנועת מרצ, שהוקמה על חורבות רצ, מפלגת חזירים קפיטליסטית שמעולם לא דאגה לאלו שידם אינה משגת, כן כן אני יודעת על רן כהן ועל 20 שנות העבודה העקרה שלו על חוק הדיור הציבורי. מדובר במפלגה אליטיסטית ומתנשאת, שמנסה, כמו מירי רגב לגזור קופונים ממאבקים שאינם שלה. אבל החברים במאהל קיבלו את ניצן הורוביץ בכבוד מלכים בכל הפעמים שהופיע, אגב גם הוא בבגדים שמעידים שיצא מהמזגן לפני רגע. האם זה בגלל שהוא גיי? האם זה בגלל שהוא עיתונאי לשעבר? מה פירוש ההתבטלות וההתרפסות בפניו? האם כל הביקורת המוצדקת כלפי אחרים אינה רלוונטית לגביו?

 4. אז מה הגיב:

  למרות הכל מי שנבחר פעם אחר פעם הם שיטרית וחולדאי ולא השמאל הצודק בעיני עצמו. אולי, למרות העולות ששיטרית חולדאי ודומיהם עושים, מי שצריך לעשות חשבון נפש הוא השמאל?

 5. ניצן אביב הגיב:

  ושוב, כתמיד, ברכת יישר-כח וכל הכבוד והייקר ג-ד-ו-ל-ה לידידי היקר איתן קלינסקי, אשר היטיב לבטא במילותיו את תחושת הזעם של הצעירים העשוקים ושל הציבור הרחב נוכח אוזלת היד של ממשלת הזדון והרשע הנוכחית ושל עיריית תל-אביב והעומד בראשה רון חולדאי!
  תפוטר ממשלת ישראל הנוכחית וכן גם יפוטר ראש עיריית תל-אביב רון חולדאי מכהונתו, לאלתר – צו השעה!!! מהפיכה ע-כ-שי-ו!!!

 6. משה הגיב:

  שמעתי את מירי רגב מאשימה את המפגיני הדיור שהם שמאל קיצוני ולדעתי מירי רגב מראה שהיא במקרה הטוב פוסטמה קיצונית.

 7. איתן קלינסקי הגיב:

  למר בן צבי שלום

  אתה מציג את את עצמך כמי שהיה שם באירוע . אינני מבין , מה מניע אותך לשקר. קבוצת המשוררים של "גרילת תרבות" הופיעה מייד אחרי נאומו של חבר הכנסת מטעם חד"ש , דב חנין . הקהל האזין בקשב רב לדבריו , ובלטה עוצמת פער בין התגובות האוהדות של הקהל לדבריו של דב חנין ובין התגובות הנזעמות להופעתו של מאיר שטרית.

  המשוררת יודית שחורי שפתחה בשם "גרילת תרבות" קיבלה את המיקרפון מידיו של דב חנין . כך שאינני מבין מה הניע אותך פשוטו כמשמעו לשקר.

  דב חנין שהה במקום שעות רבות . ראיתי אותו משוחח עם רבים מיושבי האוהלים . כמוהו חברי מועצת העיריה מסיעת "עיר לכולנו" .

  מר בן צבי, מצערת אותי שנאת חינם .

 8. תל אביב אוסלו. על המשותף והמפריד. הגיב:

  ••• באוסלו רצח איש ימין קיצוני כמאה – וביקש לחסל ממשלה דמוקרטית. הוא נכשל. כאן, בתל אביב יצחק רבין נרצח כשהיה בכיכר מלכי-ישראל יחד עם מאות אלפים שבאו לשיר את "שיר השלום". שם היה גם יגאל עמיר – השליח, עושה דברם של הימין הקיצוני. הוא הקולגה של הנורבגי אנדרס ברינג ברייויק Anders Behring Breivik.
  ••• באוסלו רצח איש ימין קיצוני כמאה – כאן סיפרה ידיעה טריה שיועץ רה"מ נתניהו לרצוח את "אוסלו" מחדש. הכותרת התריעה: "יועצו של נתניהו לביטחון לאומי, יעקב עמידרור, בוחן את האפשרות לבטל את הסכמי אוסלו". האם רק "עמידרור" חושב כך??? הרי בנימין נתניהו לא היה לבדו בכנס ההסתה נגד רבין, על הגזוזטרה בכיכר ציון בירושלים. והוא שמינה את "עמידרור" ליועץ סתרים לעניין הרס ההסכם שעוד נותר יתום מתקופת רבין, שכמעט מאומה ממה שישראל הבטיחה לקיים לא שרד את מתקפת הימין המנחל.
  ••• כאילו שאנו חיים על פלנטה אחרת. על כדור שטוח, שהומצא בידי "האל בעל הבריתות" שאבותינו המציאו עבורינו… תל אביב אוסלו. מה המשותף ומה המפריד? באוסלו מופיע ראש ממשלה Jens Stoltenberg שדואב על מות ידידים צעירים ומבוגרים שלא עשו דבר נגד הדמוקרטיה. הוא מבטיח שלהבא יעשה הכל כדי לשמור על הדמוקרטיה. בישראל יושב על הכס ר"מ, לאחר ש ה ו א עצמו השתתף ברצח הדמוקרטיה, ומאז הוא פועל כדי לקבור אותה, כדי שיוכל להמשיך בגזל אדמת השכן.
  ••• כל מה שנעשה כאן, וגם מה שלא נעשה, מוכיח את אובדן דרך הטוטאלי של ממשלת ישראל. ה"סופרטאנקר" תקוע בחולות ומדמם, ומאיים להרוג גם אותנו לפני שיתפגר. לציבור נמאס. הכל נמאס. מגבינת הקוטג' ועד הקוטג' הנבנה בשטח הגדול הגזול בשטחים – זה שיפונה כשאובמה יחליט… ובינתיים הממשלה, בתמיכת הממשל מזלזלת בחוק הבינלאומי. אבל עד שלא נחסל את זה הפשע שהביא לנו "יש"ע", ונתאחד ונפעל כנגדו כפי שאנו חייבים לעשות, ונסלקו כדי שנוכל להחליפו בשפיות ודיור, ולחם וקוטג', לציבור הדואב, ושלום ושיווין לכל.

 9. היום לפני חמש שנים ב- 25.7.2006 הגיב:

  היום לפני חמש שנים ב- 25.7.2006 טבח "צבא ההגנה לישראל" 4 משקיפי או"ם שהתחבאו במקלט של מוצב "חיאם".

  לאחר שעות ארוכות של ירי ארטילרי, ולמרות שהעולם מתקשר למטכ"ל ולדרג המדיני ומבקש על נפשם ומסביר שמדובר בקצינים, במשקיפי או"ם שאינם מזוינים, בקנדי-וסיני-אוסטרי-ופיני, מופיע מטוס של חיל האוויר אף-16 ומטיל על המוצב פצצת JDAM – כזו שנועדה לנפץ בונקרים, ורוצח את המשקיפים.

  ואם חשבתם שבזה הסתיים העניין טעיתם. כי ישראל גם מסרבת לשתף את האו"ם בחקירת "הטעות"… וכמו באירוע על ה Mavi Marmara ישראל ממשיכה לרצוח ונהנית מתמיכת ארהצות הברית בטשטוש מה שקרה ומדוע. כי מה שקרה אירע בתמיכת ארצות הברית – שתמכה וממשיכה לתמוך בכל פשע ישראלי ומספקת גם את הנשק לביצועו. 

 10. יהודית רב. הגיב:

  אינני מבינה מה היה המניע של בן צבי לשקר בלי להניע עפעף של מקלדת . חבר הכנסת הראשון שהגיע למאהל היה חבר הכנסת דב חנין . יום יום אפשר לראות את דב חנין עם האנשים במאהל. לעצם האירוע שבן צבי מעיד שבוא היה בו זה פשוט עלילה . כי דב חנין התקבל במחיאות כפים סוערות . הסברו על מה שהיה בכנסת היה רהוט ברור . אחריו הופיע חבר הכנסת שטרית שלא היה יכול להוציא משפט ללא קריאות בוז של הקהל . לעומת זאת הקהל הריע למשוררת ועורכת הדין יעל ברדה וגם לאיתן קלינסקי על שיריהם ודברי התוכחה לכתובתו של שטרית .
  באתר של "גרילת תרבות" אפשר לראות את התמונות של דב חנין, שטרית , יעל ברדה , מתי שמואלוף, יודית שחר ואיתן קלינסקי.
  בן צבי , אני לא מצפה ממך אפילו להתנצלות.

הגיבו כאן

אורך תגובה מקסימלי: 1000 תווים

הרשמה לעדכונים בדוא"ל

Subscribe via Email

מומלצים