הגדה השמאלית

במה ביקורתית לחברה ותרבות


מאת: ב-28 ביולי, 2011 13 תגובות

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, יחד עם שר האוצר, יובל שטייניץ, פרסמו לפני ימים אחדים את תכניתם ל"פתרון בעיית הדיור". זו התכנית השביעית (!) שמפרסמת הממשלה בשנה האחרונה. כל תכנית הסתיימה בעלייה במחירי הדיור. מדברים על "הוזלה" ותמיד זה נגמר בייקור.

diurfight(צילום: אורן זיו/אקטיבסטילס)

ממשלת הימין אינה מסוגלת להשתחרר מתפיסותיה הניאו-ליברליות. נתניהו ה"חדש" וה"קשוב" אינו שונה בהרבה מנתניהו הישן והאטום. הוא דבק בעמדותיו הגורסות העמקת הניצול הקפיטליסטי יחד עם המשך הכיבוש של השטחים הפלסטינים.

מערכת הגדה השמאלית מביעה את תמיכתה באלפים והרבבות הנאבקים למען דיור וצדק חברתי. עבורנו, זהו מאבק פוליטי. זהו מאבק פוליטי ובמרכזו: עתידה של חברה הישראלית. רבים כבר הכריעו בשלילת הקפיטליזם הניאו-ליברלי ואנו עמם. אנו מאמצים את קריאה הבוקעת מתוך המאהלים: "הממשלה נגד העם, העם נגד הממשלה". כל הדוגל והדוגלת בשינוי אמיתי, חייב וחייבת לפעול להפלת ממשלת ימין ולקידום החלופה הסוציאליסטית על פני כשלי הקפיטליזם.

תגובות
נושאים: מאמרים

13 תגובות

 1. ניצן אביב הגיב:

  נגד ממשלת הימין המושחתת הנוכחית ובעד המשך המאבק הציבורי לדיור בר השגה ובעד המשך מחאת המאהלים בכל הארץ!
  מ-ה-פ-כ-ה עכשיו!!!

  • yaron הגיב:

   תמשיך לחיות בסרט לא יודע מה אתם לוקחים שם באוהלים שאתם חושבים לעצמכם שהמדינה שייכת לכם יש ראש ממשלה נהדר שנבחר בבחירות דמוקרטיות ומוצא חן בעינכם או לא הוא ראש הממשלה ואתם תשלימו עם זה!!!

 2. אשר פרוליך הגיב:

  הייתי מעדיף שה"גדה השמאלית" תהיה לשמאלה של הנאבקים ולא לימינם

  • משתמש אנונימי (לא מזוהה) הגיב:

   הקפיטליזם דווקא הוכיח את עצמו יפה מאוד. האמת שמחקרים בעשור האחרון מטילים ספק בסוציאליזם, שכן בין יתרונותיו היחידים הוא 'צדק חברתי', אך גילו כי בארה"ב הקפיטליסטית המעמד הנמוך בעל אמצעי רכש טובים יותר מהמעמד הנמוך באירופה.

 3. זכי הגיב:

  ובכן חייבים להודות שרוב העם תומך באג'נדה הכלכלית והחברתית-סוציאליסטית, חלקים לא מעטים אף יותר זורם שמאלה מכך, אבל מבחינה מדינית רובנו ימין-מרכז, נעים ונדים לפי הלכי הרוח של הפלסטינאים עצמם ונכונותם להכיר בנו כלאום שזכאי לעצמאותו, מה לעשות שבתקופתנו הלאומיות עדיין נחשבת לפיתרון הכי סביר למסגרת של הגדרה עצמית יהודית.
  קיימת פה מעין סתירה פנימית שבעצם גרמה לכל האכזבות והתהפוכות מאז 67, אצל 2 הצדדים במפה הפוליטית. נכון שזה נשמע נדוש ולעוס, אבל רק חברה חזקה מבחינה חברתית-כלכלית, בטוחה מספיק לשלום עם שכנים, שחייבים להודות מחוברים לדת שהינה מכמה בחינות בעלת סממנים פשיסטיים מטובלים בלאומנות מודרנית, ויתור על שטחים ללא הסכם שלום מקדים וחזק בפזיזות, יראה לעולם הערבי כהפסד של היהודים, ציר הזמן פה נע בצורה שונה, בנוסף לפתע הפלסטינים יהפכו מדחויים אצל הערבים למקובלים ולמנצחים, זה יעודד רק תהליך של כרסום הרעיונות שחלקכם מוביל למדינה דו לאומית, מכיוון שהרעיונות שלכם זרים מבחינות רבות לעולם המוסלמי.

  • דמוקרט הגיב:

   לי זה לא נשמע נדוש אלא שגוי. אני מאחל את כל הטוב למחאה החברתית הנוכחית אבל לדעתי היא תכשל, כי כרגע אזרחי ישראל מפוצלים ומוסתים זה כנגד זה, דתיים, יהודים חילונים, מתנחלים וערביי 48. קואליציה משותפת של כל העובדים היא עדיין תנאי הכרחי לניצחון חברתי. אז האמת היא לא שרק חברה חזקה חברתית-כלכלית יכולה לעשות שלום אלא להפך, רק חברה שסיימה את הסכסוך הלאומי-קולוניאלי שבו היא טובעת, יכולה להתאחד כדי לנצח את הנאו ליברליזם.
   והערת אגב לגבי האיסלאם, הוא אינו שונה בהרבה מהיהדות מבחינת הזרמים הפאשיסטים-לאומנים.

 4. הדר הגיב:

  בושה שהגופים המוסדיים (ההסדרות וכו') נזכרים עכשיו ומנסים לתפוס כותרות. וחוץ מזה חבל שהמערכת שלכם לא מכבדת הדמוקרטיה הישראלית שהחוקים שלה עדיין מהימים שאתם הייתם בשלטון.
  מותר להפגין ולמען דיור אבל אסור לשלול את הלגטימציה של רה"מ כי סך הכל הוא גם ראש ממשלה שלכם.

 5. טרי הגיב:

  המאבק צריך להתמקד בהורדת כל מס על רכישת דירה ראשונה לכל אזרח במדינה וכל ויכוח אחר
  בעניין מיותר. כמו שההוצאה על טיפול שיניים מוכרת לצורכי חישובי המס השנתי גם ההוצאה לרכישת
  קורת גג צריכה להיות מוכרת לצורכי חישובי המס השנתי לכל אזרח.

  אין מקום למע"מ , למס רכישה ועוד … בעניין ובעצם ביטולם כבר יוצרים הקלה על הקונה .

 6. אשר פרוליך הגיב:

  לטרי(ולאחרים):

  קיימת אי-הבנה של מנגנוני תפקוד המדינה הקפיטליסטית. מדינה מסוג זה פועלת כעקרון על בסיס תקציב שנבנה משני מרכיבים מרכזיים,כמו משק כל שהוא:
  הכנסות (בעיקר מיסים )והוצאות (סובסידיות (או "תשלומי העברה" והשקעות של הממשלה)
  כשנוצר פער(ההכנסות נמוכות מההוצאות)יש גרעון שצריך לסגור על ידי הלוואות או על ידי הדפסת כסף.
  ממשלות ישראל הניאו-ליבראליות ,הדואגות לבעלי ההון (בתירוץ שאלה הם הצוברים חסכון שיופנה להשקעות ולפיתוח הכלכלה ,שלא כמו השכבות הנמוכות שלא מצליחות לחסוך,תירוץ שהוכח פעם אחרי פעם שבמציאות לא מתקיים) לא רצו ליצור גרעונות וגם לא להגדיל מסיסים לבעלי ההון (השכבות החלשות והעובדים לא יכולים לקבל עוד מיסים)ולכן האופציה היחידה שלהן הייתה להקטין את הסובסידיות ותשלומי העברה,במילים אחרות,לחסל את מדינת הרווחה.
  זאת ועוד. במדיניות זו,השיגו בעלי ההון והממשלה ,להוריד את השכר הראלי ובכך לשמור על "תחרותיות" בשווקים הבינלאומיים של בעלי ההון.
  (זה כמובן תיאור תמציתי של התהליך,שהוא הרבה יותר מורכב)
  בכל מקרה,הממשלה הימנית ניאו ליבראלית,ויחד אתה בעלי ההון,חפרו במשך השנים את הקבר של עצמם,כוון שמצב זה אינו נתן לקיום לאורך זמן.
  השאילה המרכזית היא ,אם כך,מה הפתרון.
  חזרה למדינת רווחה?
  חלוקה שונה של העושר?
  הגדלת מיסים על בעלי ההון?
  הקטנת הפערים החברתיים ?
  הליכה לבחירות ?
  כל התשובות האלה לא נכונות,מהסיבה ש4 התשובות הראשונות מותנות בתשובה החמישית,אבל התשובה החמישית לא תביא לשינוי הנדרש בגלל שלא קיימת היום אלטרנטיבה מפלגתית ואף לא קואליציה של מפלגות שתוכל לקבל את השלטון בבחירות פרלמנטריות לפי המצב הנוכחי של הכוחות.
  המערכת הפרלמנטרית של ישראל היום היא קריקטורה גרועה של משטר דמוקרטי.
  התשובה היחידה היא,לדעתי,שהמציאות הבלתי נמנעת תביא=החרפת המאבקים וחוסר יכולת של הממשלה הזו לבצע את השינויים הנדרשים,תביא להחרפה נוספת במצב כך שיווצרו התנאים לשינוי רדיקאלי ,עמוק ואמיתי היחידי שיכול לבצע את מטלות הדרושות,והוא החלפת המדינה הניאו ליברלית הכושלת במדינה סולידארית עם שלטון של העובדים ולא של בעלי ההון.אם תרצו לקרוא לזה מדינה סוציאליסטית,זה בסדר,ואם תרצו לקרוא לזה מדינה שפוייה ,נאורה,דמוקרטית,הדואגת להמוני תושביה ולא לקומץ ספקולנטים,זה גם בסדר.

 7. אנג'לו איידן הגיב:

  באמצעות המוסדות הציוניים, המשאבים הכלכליים בארץ משנים את בעלותם הציבורית והופכים שייכים לבעלים פרטיים. זה לא מתבצע רק על-ידי ההפרטה וחקיקת חוקים של נציגי ציבור קנויים. זה מתבצע בעיקר תודות להנדסה שלמה של שקרים ורמאויות. ללא הנדסה-שלמה, אפילו ילד מסוגל להבחין שכל ייקור מחייב שרשרת התייקרויות עד לאיזון של כל המחירים.

  בעלי תחנות קמח זוכים להעלות את מחיר הקמח ובכך להגדיל את הרווחים. תשלובות הנדסה-שלמה מתחילות לנוע. ולמה זה? בעלי המאפיות לא מסתפקים בעליית מחיר הלחם בהתאם להתייקרות הקמח. זכותם להגן על השוויון ברווחים. וכך גם ספקי החיטה, התנורים, מכונות התחינה, מבנים של מאפיות וכן הלאה. גם העובדים, שנאלצים לאכול לחם יקר, דורשים עליה במשכורותיהם, אבל ללא מענה.

  מכל מקום, שרשרת העלויות גורפת עלויות נוספות עד לרגיעה של איזון מחירים. איזון זה הולם את הכוחות הכלכליים החזקים ביותר מבחינה פוליטית, כלומר מאורגנים גבוה בפירמידה הפוליטית (קרוב ככל האפשר למבצר המדיני עד לתוכו). להמונים בארץ בעלת פירמידה זרה להם התארגנות בשם 'המאהל', למשל.

  תשלובת הנדסה-שלמה מתפקדת כך שהפירמידה הפוליטית נשמרת. בשביל זה, חייבת לדאוג שהנתינים "יירגעו" וימשיכו לשרת את שתיהן. בסיסי הוא שהיא תסתיר את העובדה שבמחירים ההוצאות למען העבודה (עסקת כוח של עמלים) הופחתו לטובת הרווחים של בעלי הפירמידה. ולמה זה?

  נניח שהעובדים זוכים לעליית המשכורות בהתאם להתייקרות. במקרה זה, כל התזוזות במחירים נכשלו בתכלית ייעודן – הכול נשאר אותו הדבר עם שינוי אחד בלבד: המספרים הם גבוהים יותר. כלומר, הפחתת ערך של הכסף, כמו אינפלציה כוללת (לא האינפלציה שאנחנו מכירים, זו ששומרת על פער בין מחירי המוצרים לבין מחיר שעת עבודה ועוגנת מיסים במנותק להכנסות לדוגמת "מס ערך מוסף").

  על כל פנים, המשימה המרכזית המוטלת על הנדסה-שלמה מסתכמת בפעילות המטהרת מפוליטיקה את תפקודם של הנתינים "הבלתי רגועים". ולמה זה? היא יודעת היטב, מתוך מעורבותה הפוליטית, שהפוליטיקה זה נשק חיוני ליעילות תכליתית (משום כך מלכלכים עליה). הפוליטיקה מרחיבה את הגיוס ומבססת את הנחישות לשורות המשתמשים בה.

  אפשר לתאר לעצמנו מה יקרה כאשר הפוליטיקה תהייה נחלת 'המאהל'. יצטופפו בו הרופאים והרפתנים, הצעירים והמבוגרים, אמונות והעדפות מניות שונות, לאומים וגזעים ייחודיים, פסיכולוגיות ומסורות משונות – כולם תחת מטרייה אחת של אינטרס פוליטי וחומרני משותף. לא עוד מפולגים על-ידי מטרות ערטילאיות, מופשטות, אלא נכונים למסד את שאיפותיהם על-פי מה שהתנאים החומריים מאפשרים בתקופה נתונה.

  התחושה הצומחת שהמוסדות הנוכחים הם בלתי הגיוניים ובלתי צודקים, שההגיוני הפך לבלתי הגיוני, והנכון הפך לבלתי נכון, התחושה הזו היא רק ההוכחה כי בדרכי-הייצור ובצורות החליפין התחילו להתרחש שינויים מאוד מסוימים. המיוחד בשינויים הללו הוא בכך שהם מתרחשים חרישית בקרב צורות הייצור השונות. בשלב מסוים, הסדר החברתי, אשר היה מתואם עם התנאים הכלכליים, מתחיל מתקשה להשתלב ביחד עם אותם השינויים. מכך גם נובעת צמיחת החיוניות באמצעים לסילוק חוסר ההתאמה, אשר נחשפה לעיני כולם. הנה כי כן, גובר הצורך באמצעים אלה על מנת לבנות, בתוככי הצורות עצמן (אשר השתנו) של הייצור, תנאים פחות או יותר מפותחים. אין להמציא את האמצעים האלה, שבעזרתם אפשר לבנות תנאים מפותחים מהתנאים הישנים. הם לא מתגוללים אל המציאות החומרית מתוך המוח האנושי. האמצעים האלה נמצאים במציאות החומרית – יש לגלות אותם, בסיוע החשיבה האנושית, בין עובדות הייצור החומריות המתקיימות במציאות. (פרידריך אנגלס (Friedrich Engels) בהתחלת הפרק השני -דברי עיון- של החלק השלישי -סוציאליזם- בעבודתו שייצא לאור עוד ב-1878 "הפיכת המדע בידי מר אויגן דיהרינג" – אנטי-דיהרינג).

  נגד ההון הפיננסי (מיזוג של ההון הבנקאי עם ההון היצרני) בדרך לריסוק החוליה האימפריאליסטית
  (המבצר המדיני הפיננסי עם כל מנגנוני השליטה)בישראל.

 8. אחיי הסוציאליסטים הגיב:

  למי מביניכם שמבין אנגלית ברמה מספקת, אני מציע להאזין לשידור רדיו ישן אך עדכני מאין כמוהו של רונלד רייגן (עוד בטרם שהפך לנשיא ארה"ב):

  http://www.youtube.com/watch?v=8gIxuOabGBE&feature=youtu.be

 9. מסר לכלל פעילי-ישראל ופעילותיה הגיב:

  לכל הנשים, הנאבקות ב"ניצול", לכאורה, בתעשיית-הזנות: קאט יור בולשיט. אתן, כולכן, מתעטפות בבגדים, שיוצרו בתנאי-עבדות חמורים בסין, משתמשות במכשירי-חשמל, שיוצרו באותם התנאים, קונות לעצמכן טבעות עם יהלומים ושרשראות-פנינים, אשר הושגו באמצעים, של ניצול מזעזע….ובקצרה: לא שנאת-הניצול, היא הסיבה למאבקכן, אלא שנאת-המיניות.
  לכל ההומואים, הנאבקים למען זכויותיהם: קודם-כל, קשטו עצמכם תחילה. התנערו מאותם אלה בקרבכם, המתעקשים לעטות עורות, של חיות רצוּחות!! הפסיקו להלל, כל ארגון צבאי כובש, נתעב ומטונף, ש – וואו!!! הסכים לגייס, גם אתכם, לטוס מעל עזה ולהרגיש "מכה קלה בכנף"!!
  לכל הבדואים, הנאבקים למען זכויותיהם: קודם-כל, קשטו עצמכם תחילה. רוצים שוויון? ראשית-חכמה, תנוהו לנשים וללהטב"קים, אשר בקרבכם – כי צדקת-השוויון, מתחילה – תמיד!! – בבית-פנימה.

  נמאס לי כבר מן המצב הזה, בו עליי להתלבט, האם להפגין, בעד "זכותו" של פלשתיני עזתי, להיות עצמאי לרצוח, את בתו הלסבית – או שמא, בעד "זכותה", של לסבית תל-אביבית, להתגייס לקורס-טייס, להפוך לטייסת-קרב ולטבוח, בילדי-עזה.

  מאבק אחד ורק מאבק אחד!!!! וכל מי, שמסרביםות לתמוך, בכל המטרות כולן – זיבי עליכםן!!! מצידי, שירמסו אתכםן חופשי-חדשי. אני הכי בעד.

 10. אנג'לו איידן הגיב:

  האם הימין תפס את השמאל עם המכנסיים למטה?

  ברביעי באוגוסט, איתן לרנר יצא ב-"קריאה לכל נשות/אנשי השמאל באשר הם להגיע במוצאי שבת הקרובה להפגנות המחאה ברחבי הארץ עם חולצות שמאל מכל סוג וכיתוב שהוא. לא יתכן להמשיך להעמיד פנים שהמחאה הזו אין לה ולא כלום עם ערכי שמאל, ועם המאבק בכיבוש ובנישול של פלסטינים. לא ייתכן להעמיד פנים שהיא א-פוליטית. כל זה מתחדד ומהדהד ברור יותר לאור הצטרפותם המגוחכת אבל מסוכנת של חומי החולצות מנוער הגבעות בואכה אם תרצו. אנשים הקוראים לייהד את הארץ ואת ת"א וקוראים לנו לבוא להתיישב במזרח הפרוע (בגללם), אין חלקם עמנו וצריך להבהיר זאת."

  הקריא הברורה הזאת זכתה מייד לתגובה של אפרים דוידי: "אני לא מבין את תוכן הפנייה." הוא כותב "מזה שבועות אנו מפיצים שלטים של חד"ש ודגלים אדומים, כרוזים ועיתונים ואף הקמנו אוהל של מק"י וחד"ש במאהל שבשדרות רוטשילד. כל הרוצה להצטרף לפעילות ההסברה זו מוזמן/נת להגיע למרמרוק פינת שד' רוטשילד במוצ"ש בשעה 20:00."

  למכורת היום מופיע המאמר של אודי אלוני "אתם תצעדו עם מרזל, אנחנו נבשל מהפכה ביפו". (www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-4104863,00.html)

  המסקנה היא שהתהליך הסטיכי של הפילוג החל בזמן שאנחנו פתחנו בפעילות להפיכת הכמות לאיכות בקרב ההמונים שלוקחים חלק במאבק שהוא מכוון מהותית לרעת האינטרס המעמדי הנתמך על-ידי הימין.

  זאת היא התפנית הבלתי נמנעת, בה מתממשות התוצאות של המהלכים הפוליטיים מצידן של המנהיגויות המנוגדות בזירת המאבק. כאן, בתפנית זו אפשר להעריך נכונה את היכולות של המנהיגות השמאלית הפועלת בתקופה הנוכחית.

הגיבו כאן

אורך תגובה מקסימלי: 1000 תווים

הרשמה לעדכונים בדוא"ל

Subscribe via Email

מומלצים