הגדה השמאלית

במה ביקורתית לחברה ותרבות


מאת: ב-29 ביולי, 2011 24 תגובות

המדינאי החביב ביותר עלי, למעט נשיא צ'ילה המנוח סלבדור איינדה, הוא אניירין בוואן, מנהיג כורים ולשי, נואם גדול שהתחרה בווינסטון צ'רצ'יל, ראש האגף השמאלי במפלגת הלייבור הבריטית הישנה, השונה מאוד מהמוטציה הנוכחית, שאותה יצר הצלופח האולטימטיבי, טוני בלייר. בוואן היה שר הבריאות בממשלת קלמנט אטלי, שהוקמה אחרי התבוסה הקשה שצ'רצ'יל נחל בבחירות, אחרי הניצחון הגדול במלחמת העולם השנייה (1945). הוא עזר לשקם את בריטניה מהריסותיה ושמו נחרת לעד כמקים שירות הבריאות הממלכתי, שסיפק טיפול רפואי, אשפוז חינם ותרופות לתושבי האי הבריטי. כיום יש המותחים ביקורת קשה ואולי קצת כפוית טובה על ה-NHS, אבל בזכות בוואן אין אף תושב בריטי בלי ביטוח בריאות מלא, ואין להשוות את השירות החברתי הזה לברבריות השוררת בנושא זה בארצות הברית, גם אחרי ניסיונותיו הנואשים של ברק אובמה לשפר במשהו את המצב.

ayendeהקרב האחרון של סלבדור איינדה, דקות אחדות לפני מותו בעת ההפגנה הצבאית, 11/9/1973

בוואן גדל באזור מוכה רעב ואבטלה, כאשר בני משפחתו וכל ידידיהם הכּוֹרים נאבקו עם הבוסים ועם בני בריתם בממשלה על כל פרוסת לחם ועל כל כוס חלב. הוא תיעב את הימין בכל לבו, הכיר בקשר המוצק שבין מדיניות החוץ לבעיות הפנים חרף העובדה שהיה אנטי קומוניסט שנגרר לעתים לסגנון שאיפיין את המלחמה הקרה (עמדתו המחפירה בעד נשק גרעיני בריטי בשנת 1957, למשל). עם זאת, הוא התנגד לגזענות ולפשיזם, ושנא את המפלגה השמרנית.

למען האמת, אני זוכר לו לטובה את המשפט רווי האיבה והתיעוב כלפי אויביו המעמדיים: "שום דבר לא יעקור מלבי את השנאה הבוערת כלפי המפלגה השמרנית", אמר בפרלמנט. בוואן היה איש רעים להתרועע, היו לו גם חברים מהצד השמרני, בעיקר עיתונאים וסופרים, אבל המסר היה ברור. אסור לאפשר לדמגוגיה לאומנית או גזענית לטשטש את ההבדלים המעמדיים. יש להילחם בניצול, להכות את בעלי ההון בכיסם ולממן מדינת רווחה מודרנית, שתעניק ביטחון ושגשוג לכל אזרחיה. את זה לא נקבל מביבי נתניהו, גם אם יפטר לא רק את יובל שטייניץ, אלא עוד עשרה שרי אוצר, עושי דברו, ובכך יסיט את המחאה נגד האידיאולוגיה החמסנית שלו ויקריב את אנשיו, כמיטב ההדר הבית"רי המאפיין אותו כל כך.

המצב בעולם השתנה, וגם אצלנו. גם בבריטניה וגם בישראל הסתיים המאבק הפוליטי הפרלמנטרי בין הימין לבין השמאל בניצחון מוחלט של הבורגנות. המאבקים ברחוב, נגד הגלובליזציה הקניבלית ונגד שלטונם של אילי ההון בפוליטיקה, מניבים תוצאות חלקיות וקצרות-טווח. בינתיים לא קיים באירופה או בישראל כוח פוליטי עתיר השפעה, שיכול לשנות באמצעות חקיקה את המבנים החברתיים, את הפערים העמוקים בשכר, את מחירי הדיור והמזון המטורפים. הימין ניצח במלחמה על התודעה. בישראל מוכרעות מערכות הבחירות רק בשל הסתאבות גלויה של ראשי השלטון, או אחרי מחדלים ביטחוניים קשים. מי שמצהיר שהוא "לא שמאל ולא ימין" מפסיד את המערכה מראש.

הנושאים הפוליטיים השנויים במחלוקת מזינים את המשחק הדמוקרטי ומפרים את הדיון הרעיוני. מי שמזמין את ידידי המתנחלים (או את המתנחלים עצמם) להפגנה בעד מחירים סבירים בענף הדיור, עושה את מלחמתו רמייה. הוא בעצם אומר לנו: תתעלמו מהמיליארדים הנשפכים על המאמץ הלאומי הקולקטיבי לנשל עם אחר מעל אדמתו לטובת הציבור הכי אנוכי, הכי אנטיפטי והכי שונא זרים הקיים כיום בעולם. מי שרוצה שיכון בקריית גת או בקריית יובל או בפתח-תקווה חייב להפנים את העובדה שאריאל וקריית ארבע משגשגות על חשבונו. אנחנו לא מדברים על רק המיליארדים המושקעים בבנייה עצמה. שמירת ביטחונם של המתנחלים, הכבישים המיוחדים הנסללים למענם ("כבישי האפרטהייד" בשפת העולם כולו) המלחמות שפורצות בגללם, כל המאמץ הלאומי המסיבי הזה גוזל באורח ישיר משאבים יקרים מהרווחה, מהשיכון, מהבריאות ומהחינוך ומעביר אותם לאנשים שאינם מכירים בדמוקרטיה-ליברלית ושמקדישים את כל האנרגיה הפוליטית שלהם לחקיקה, שהופכת את חיינו כאן לבלתי נסבלים.

לא רק ההתנחלויות ומערכות הביטחון הכרוכות בהן מתעלות את כל משאבי האומה לטובתן. בעלי ההון עושים כאן כאוות נפשם תחת הסיסמה הפופולארית של "כוחות השוק", והם מנצלים את שיתוף הפעולה המביש של מעמד השכירים הגבוה יותר עם האידיאולוגיה של "אכול כפי יכולתך ואל תתחשב באחרים". משאבי המדינה נמכרים לזרים, הזכויות הסוציאליות הוחלפו בנדבות לרעבים ומיליארדרים שאחראים לפיטורים המוניים של שכירים (שרי אריסון כבר אמרנו?) זוכים כאן לכבוד ולמעמד של ידוענים, הרצויים בכל פגישה חברתית של אנשי הון ושלטון. מי שתומך ברכושנות רשאי, כמובן, להצטרף למחאה החברתית אבל עליו להיות מודע לחוסר העקביות: או שאתם אוכלים טריפות או שאתם יהודים דתיים אורתודוכסים; או שאתם נלחמים ברכושנות ובעיקר בבעלי ההון הגדול או שאתם מסייעים למעמד המנצל.

כפי שלמדנו מהפיגועים בנורבגיה, הגזענות והלאומנות הקיצונית גובות מחיר דמים נורא. קראתי מאות תגובות באינטרנט והיו רבים מאוד ששמחו לאידם של הנרצחים מסיבות שונות, או שהצטערו שלא מוסלמים הם שביצעו את הטבח הזה. היו גם ביטויי הזדהות עם הרוצח, שהזכיר לכמה אנשי ימין קיצוני את יגאל עמיר, במהדורה ארית. ברור שהרוצח ביקש להכות במפלגה הסוציאל-דמוקרטית הנורבגית, כיוון שהוא רואה בה מוקד של סובלנות כלפי מיעוטים דתיים ולאומיים. העובדה שרבים מהצעירים האידיאליסטים שהותקפו באי קראו לחרם על ישראל חייבת להדליק אצלנו נורה אדומה. הסוציאליסטים הדמוקרטים מוחים נגדנו, הנאצי רוצח אותם והימין הישראלי מריע ושמח לאיד. עם אנשים כאלה אנחנו אמורים לצעוד שכם אחד בהפגנות של "מחאה חברתית"?

המחאה עצמה היא מבורכת, כמובן, ואפילו הוויכוחים בין המשתתפים הם חשובים מאוד בעיני. אבל אם המכנה המשותף הפוליטי בין שמאל לבין ימין מחייב אותנו להתעלם מסוגיית ההתנחלויות ולא לשתף את האזרחים הערבים, לא נתקדם אפילו צעד אחד קדימה. בעיית הדיור בנצרת ובסכנין היא חמורה יותר מאשר במגזר היהודי; ביפו מתנכלים לערבים ומבקשים לנשל אותם לטובת אזרחים מהזן "הציוני". בכנסת מנסים נציגי המתנחלים להצר את רגלי ארגוני זכויות האדם, המצילים את כבודה של המדינה בכל רחבי העולם. גם כאשר נצעד למען שיכון זול לכולם, לא נשכח אפילו לרגע את חילוקי הדעות התהומיים בינינו לבין אנשי הימין.

מחאת האוהלים, הסטודנטים, הזוגות הצעירים וכל האחרים היא מרגשת, לעתים עד לדמעות. הפייסבוק שלי ממש מוצף בהודעות מחברים, ואני מזדהה מאוד עם ההתלהבות הכנה שלהם. המחאה החברתית חשובה, אבל נוכל לשתף פעולה עם אחרים רק אם לא נשכח אפילו לשנייה מי אנחנו.

* פורסם כ"כל העיר"

תגובות
נושאים: מאמרים

24 תגובות

 1. חשבון נפש הגיב:

  הנורה האדומה חייבת להידלק גם אצל הסוציאל-דמוקרטים באירופה.הדה-הומניזציה שעושים לישראל כבר עברה מזמן את גבול הסביר.שנאה ונאורות לא הולכים ביחד ולמרבה הצער השנאה באירופה היא כבר מזמן לא של הימין בלבד.אין לי שום שמחה לאיד כלפי קורבנות הטבח בנורבגיה ואני מתבייש בכל הטוקבקיסטים ששמחים במוצהר על האסון הזה.רק שאני מפקפק אם אלה באירופה שמכנים את עצמם נאורים מתעניינים בכלל בזכויות אדם.אם כן ישראל היתה אמורה להיות אחת הצרות האחרונות שלהם.הסכסוך היהודי-ערבי הוא בקושי פסיק בכל הנוגע להפרת זכויות אדם בעולם.לא יזיק לספסרי זכויות -האדם עלק להזכיר את זה לעצמם מדי פעם.

  • מני הגיב:

   לחשבון הרפש. . .
   אוף, כמה שאני אוהב את המגיבים המנגבים את התחת
   שלהם עם החרא של "כל האחרים". . . כי הסרחון שלהם
   רק גובר. . .

   • הנה דוגמה ב-live הגיב:

    אני שונא משמע אני קיים- אפילו בלי לנסות להתבייש בזה. איזה כיף לי שאני לא אדם נאור.

    • מני הגיב:

     לחשבון הרפש. . .
     אדם נאור לא מצליח להוציא משפט איום שכזה: "אין
     לי שום שמחה לאיד כלפי קורבנות הטבח בנורבגיה"
     אני משוכנע גם שאין לך שום שמחה לאיד כלפי 300
     הילדים קורבנות הטבח בעזה. . . נאור. .

    • מני הגיב:

     לחשבון הרפש. . .
     אדם נאור לא מצליח להוציא משפט איום שכזה: "אין
     לי שום שמחה לאיד כלפי קורבנות הטבח בנורבגיה"
     אני משוכנע גם שאין לך שום שמחה לאיד כלפי 300
     הילדים קורבנות הטבח בעזה. . . נאור. . .

     • הנה דוגמה ב-live הגיב:

      נכון.אין לי שום שמחה לאיד לא כלפי קורבנות הטבח בנורבגיה ולא כלפי קורבנות הטבח בעזה.אפילו לא כלפי האזרחים הגרמנים שנהרגו בהפצצות של בעלות הברית במלחמת העולם השנייה.אדם לא נאור שכמוני לא שמח כשנהרגים אנשים סתם.בניגוד לכמה נאורים שכותבים באתר הזה ומתייחסים לרצח של ילדים בדם קר כאל פעולת גרילה לגיטימית סתם כי הילדים האלה גרו במקום x ולא במקום y.ובקשר לכינוי שבחרת לתת לי:אין הנחתום מעיד אלא על עיסתו.ובמקרה שלך על צואתו.תתבייש לך נאור מחליא שכמוך.

     • מני הגיב:

      לחשבון הרפש. . .
      יופי. מספיק. תודה!

 2. ניצן אביב הגיב:

  די לכיבוש המזויע!!!
  להוריד את כל ההתנחלויות והמאחזים, שכולם בלתי חוקיים, מכל השטחים הכבושים!
  די ללאומנות הימנית הקיצונית, הגזענות הנפשעת והפשיזם היהודי-המתנחבלי, הישראלי הנתעבים והנאלחים!

 3. shimbar הגיב:

  הי. כל כך איתך. רק…הכנסת יוצאת ל91 ימי פגרה. כיצד מעצבים מהפכה ותובנת מהפכה, עד לשובו של "אתר הקרבות" האולטימטיבי של הדמוקרטיה, "הכנסת", לפעילות. שם צריכה המפכה להיכנס לקרב האחרון. הקרב על נפשה של קדימה, נפשם של "נוטשי העבודה"…ש"ס, כמה ליכודניקים, שאולי, חושבים אחרת, כמו מיכאל איתן…ואז, אל הבחירות…שנדע מי איתנו באמת.
  91 ימים. היה ספר נידח וסרט פופולרי על "10 ימים ששינו את העולם". 91 יום, צריך להחזיק ולתחזק את הלהבה הזאת. ,,,ואז ,אולי 2012, תהיה השנה .

 4. פלוניאלמוני הגיב:

  המאבק הוא מאבק כלל ישראלי לחברה טובה,שיוויונית וצודקת יותר.
  כל הישגיו של המאבק יהיו נחלתם של כל אזרחי המדינה.
  תיקון מוסרי של החברה הישראלית הוא חלק מהותי במהפכה החברתית (שמבחינה תודעתית הצלחתה מסחררת) והוא כמובן מחייב את סיום הכיבוש.
  אין ממשלה ישראלית שיכולה לסיים את הכיבוש מיוזמתה ולכן הכיבוש יגיע לקיצו דרך לחץ חיצוני בינלאומי (נתניהו ישמח שבספרי ההיסטוריה יירשם שהוא הביא לקץ הכיבוש בעקבות לחץ בינלאומי שנכפה עליו).
  הסיכוי היחיד להתממשות חזון המהפכה החברתית הוא בשיתוף של כל חלקי החברה הישראלית.

 5. דוד הגיב:

  אז אתה בעצם אומר שאתה מעדיף שנאת מתנחלים על שנאת זרים (בהנחה וטענתך בנוגע למתנחלים נכונה)?
  ממשלת ישראל היא זו שיישבה את המתנחלים שם. למעשה, ובדוק את נתוניי, במהלך תקופות השמאל ההתנחלויות פרחו בצורה יוצאת דופן – התרחבו, וחיו ללא הפרעות מיוחדות בהתנהלות. הקפאות ופינויים התרחשו אך ורק על ידי ממשלות ימין.

  הדעות הקדומות שלך בנוגע למתנחלים גובלות בבורות, כשאתה בוחר לקטלג קטגוריה שלמה בצורה מסוימת, בלי לתת הזדמנות לאדם להסביר עצמו, או להתבסס כאינדיבידואל. אני בטוח שאם הייתי מגדיר באותה צורה קבוצה מתוך הציבור הערבי, יקיר לבבך, היית קורא לי גזען ושונא זרים. במה זה שונה? אם יש לך בעיה עם מדיניותה של מדינת ישראל (זו שאני מסכים, אכן קלוקלת ברבים מן המקרים) שמיישבת את המתנחלים בשטחים, צא כנגד אותה מדינה וממשלה. אתה פוגע באנשים שמתנהלים תחת ההוראה והאישור של מדינת ישראל.

  בנוגע למחאה – כשאתה יוצא למחאה חברתית, אתה צריך להיות חכם, לא רק צודק. ישנו רוב בישראל, במשך שנים ארוכות, התומך במפלגות הימין. בכך שתמתג את המחאה שלך כמחאת שמאל בלבד, אתה מגביל מאוד את היכולת שלך להביא את המחאה לכדי תוצאות ומעשים בשטח.
  גם המתנחל, אגב, סובל מאותן הצרות שסובל הנצרתי – עליה קיצונית במחירי הדיור. האופורטניזם הנדל"ני החזירי הגיע גם לקרית ארבע ואריאל.

  על מנת להביא לשינוי צריך להתאחד, ולהיות חכמים. להתנהל בצורה מגובשת, שאינה מפלה בין דת, גזע או מין.

 6. נחום הגיב:

  חיים חבל שאתה מתסיס ומפלג ועוד יוצר תאוריות שנאה על סמך טוקבקים שאף אחד לא יודע מי כתב.
  אולי אני יבנה תאוריה נגד השלום ובעד הכיבוש בגלל שבסקר שערך סטנלי גרינברג לאחרונה 73% מהפלסטינים תומכים באמנת החמאס ןגם בסעיף שעוסק בהריגת יהודים?
  יש פה מאבק חברתי צודק, ממנו סובלים גם ימנים וגם שמאלנים, גם מצביעי ליכוד וגם מצביעי חד"ש, גם יהודים וגם ערבים. אני מוכן לצעוד עם כל אחד בגלל שאני סוציאליסט אמיתי
  חבל על שנאת חינם.

  • shimbar הגיב:

   הי נחום,
   ספר לנו ,כיצד אתה יכול לצעוד, באלף שבילים שונים, לאלף כיוונים שונים, בזמן אמת, כאן ועכשיו.
   יש כאלה שמנסים, כמוך. יש כאלה שניסו, כמוך. אמנם קראו להם סוציאליסטים. בכל מקום, אליו הגיעו ,באלף שביליהם, הם היו משהו אחר. כיום, הם כמעט ואינם. להיות כולם, פירושו לא להיות.

   • נחום הגיב:

    אני אצעד בגאווה עצומה עם מצביע ליכוד מסורתיים ומזרחיים למרות שהם מצביעים לביבי שדופק אותם.
    אתה תשאר בגבולות השנאה הצרה שלך, לא תעשה שום שינוי משמעותי, ובסוף תהפוך לכל מה שאתה שונא.
    בהצלחה עם זה

 7. מבין עניין הגיב:

  חיים ברעם כותב מוכשר ובמרבית המקרים נמנע מלעסוק בדמגוגיה.
  בספרו הנפלא של אסף ענברי המספר את סיפורה של התנועה הקיבוצית מתואר אותו חבר קיבוץ עסקן שמדי כמה חודשים נוסע לעיר הגדולה לגייס המחאה נוספת לקיבוץ מכספי הציבור.
  אז זו הייתה הציונות במיטבה ומיליונים נשפכו על העניין ללא בקרה כשהשיא היה עוד לפניהם במחיקת חובות הקיבוצים לאחר הסתבכות בשוק האפור.
  זה היה נכון אז כדי למנוע קריסה של תנועה חשובה רובה של אנשי עמל שבמידה רבה עצבה את גבולות ישראל שכן אחרת באמת היינו נשארים כאן רק עם שדירות רוטישלד ללא יכולת קיום עצמאית.
  למי שמסתכל עשרות שנים קדימה הדבר נכון באותה מידה גם היום. ברעם ראה פעם את ״תנאי הפאר״ בהם חיים המנחלי קריית ארבע וחברון?
  צדיק בודד בסדום של השמאל היה מוכן לתלות שלט על קיר ביתו התל אביבי עם שם המשפחה שנושלה משם ב 48. מה עם פיצויים?
  יותר אנשים החיים היום בתל אביב יפו רמת אביב וכו חיים היום על אדמות שנושלו מהם תושביהם הקודמים בעוד שבשטחים כמות זו נמוכה לעין שיעור.
  המסקנה היא שאם אתה מאמין בצדק הציוני אין לך ברירה אלא להבין שישנם אנשים שנעשה להם עוול אישי במסגרת המאבק להקמת המדינה.
  אל תדאגו כי העוול ההיסטורי הממושך שנעשה לנו גדול לאין שיעור ולכן אין ברירה.

 8. משה לופיאנסקי הגיב:

  עצוב.

  איני אוהב את הבטוי "הדרך היחידה ואין בלתה", אלא שלצערי זה המצב במקרה שלנו.
  ובכן: הדרך היחידה ואין בלתה אל פתרון בעית המגורים של מפגיני שדרות רוטשילד היא ע"י חסול ההתנחלויות. חיסול ההתנחלויות יביא את ישראל למצב של שלום בפועל או אפילו לשלום פורמאלי עם הפלסטינאים – מה שיאפשר לישראל להקטין את תקציב הבטחון ב-50% או אף יותר. עם כמות כזאת של משאבים שתשתחרר ניתן יהיה לפתור את כל שאר בעיותיה של ישראל.
  בכל המאמרים, הווכוחים, האמירות והסיסמאות, המלה "התנחלויות" – בל תזכר.

  • דינו הגיב:

   לא נכון.
   אילי ההון חומסים ככל יכולתם ואין קשר לתקציב המדינה.
   עובדה היא שמבחינת נתוני צמיחה עולה ישראל על הרבה מדינות OECD אך בכל זאת לא ניתן לומר שהמצב הכלכלי של האזרחים תקין ושפיר.
   תסביר לי בבקשה איך תשפיע הקטנת הוצאות הבטחון על ריסון הרווח שגוזרת עופרה שטראוס מגביע קוטג'? או איך ישפיע תקציב המדינה על העדפת בניית דירות סבירות בגודלן ובנות השגה?
   התשובה: אין קשר, ותגובתך היא עוד נסיון נואל בסגנון גדעון ספירו להאשים את הכיבוש בכל דבר שקורה כאן, החל ממחיר הקוטג' וכלה באדם הרוצח את ילדיו.

  • ברק הגיב:

   ב"ה
   איך בדיוק לגרום לעוד מאות אלפים של אנשים (היהודים שגרים ביהודה ושומרון) להפוך לחסרי בית ולהציף את הביקוש בשוק הדיור עוד יותר יכול לפתור את בעיית המגורים?
   כבר עכשיו אין מספיק דירות לכולם, אז אתה רוצה לפנות עוד כמה מאות אלפים מבתיהם?
   אני פשוט לא מבין איך זה שיהיו עוד שלוש מאות אלף מחוסרי בית יכול לפתור את בעיית הדיור.

   לגבי תקציב הביטחון, יצאנו מעזה ומאז יש עלינו רק עוד יותר התקפות משם ואפילו יורים עלינו טילים מעזה. למה אתה כל כך בטוח שזה יהיה שונה אם נצא מיהודה ושומרון?

 9. דמוקרט הגיב:

  שתי הערות: ראשית, איינדה היה אמנם פוליטיקאי הגון ומלא בכוונות טובות, אך מבחינה כלכלית הוא נכשל. בתחילת דרכו נראה היה שהרפורמות הסוציאליסטיות שלו מביאות תוצאות, אך די מהר המצב בצ'ילה הדרדר, היפר אינפלציה, מיתון, מחסור במטבע חוץ וכו'. ההגינות מחייבת לציין ששני גורמים אקסוגנים תרמו להדרדרות הזו: האחד הוא צניחת מחירי הנחושת בעולם (מוצר היצוא העיקרי של צ'ילה) והשני הוא האמברגו הכלכלי הנקמני של ממשל ניקסון, שהחליט לחסל את הכלכלה הצ'יליאנית כדי להפיל את איינדה). יחד עם זאת ברור שאי אפשר לתלות את כל האשמה בשני הגורמים הללו.
  הערה שניה, לגבי המאבק הנוכחי: חשוב לתקן לברעם, שאריאל וקרית ארבע לא משגשגות על חשבונן של קרית גת! מה שמשגשג על חשבונה של קרית גת הוא האלפיון העליון. גם אם לא היו התנחלויות, השלטון הנאו ליברלי היה ממשיך לייבש את קרית גת. ומן הצד השני, גם כשהתנחלויות האפרטהייד משגשגות, יש בקופה מספיק כסף להזרים חיים חדשים לקרית גת. הכסף הזה לא ניתן בגלל אידאולוגיה נאו ליברלית. שיתןף פעולה עם תומכיי המתנחלים אינו נעים אולי, אבל לעיתים בשביל בניית קואליצית מאבק כלכלי חזקה הוא בלתי נמנע. מה גם שהוא נעשה באופן יומיומי בכנסת על ידי ח"כים מהשמאל עם ח"כים מהימין על מנת לקדם אג'נדה חברתית מסויימת. למה מה שמותר לדב חנין אסור לשמאלנים מחוץ לכנסת? וכמובן, שיתוף הפעולה החשוב לא פחות הוא עם הערבים בארץ.

 10. בטטה הגיב:

  לצערי הרב המחאה תיכשל ולא ישאר ממנה דבר.ביבי יקנה בכסף רב חלק מהמוחים על מנת לשמר את הסדר הקיים או לחילופין ייזום מלחמה נגד איראן בשיתוף פעולה עם הנשיא הכושל שיש לו אינטרס דומה לביבי.

  כל עוד חלקים נכבדים בציבור הישראלי-ערבים,עולים חדשים,מזרחיים,חרדים לא ייטלו חלק בתנועת המחאה היא לא תצליח.

 11. דור הגיב:

  חיים, אהבתי גם את הכתבה הזו שלך. אסור אמנם שנישכח מי אנחנו – אבל כדי להתחיל דינמיקה של שינוי חייבים לפעמים לצעוד אפילו עם ימנים. חייבים לזכור שהם בני אדם לא פחות מאיתנו וראויים לאמפטיה ויחס אנושי על אף שטיפת המוח והשחיקה המוסרית שלהם. לא ניתן לעצור את הפאשיזים במדינה כמו שלנו מבלי שנצעד עם ימניים. המספרים כאן משחקים תפקיד משמעותי. העולם המודרני בכללותו פגום מיסודו והמדינה הזו מדורדרת עד מאוד. גם שורות השמאל התדלדלו ואין כעת דרך לעמוד מול טיטאני הרשע השולטים ללא ימניים שסובלים גם הם מהעולם החולה והמחליא שהם עצמם יצרו. נקווה שכשיצעדו איתנו משהו יתרכך אצלם.

 12. ברק הגיב:

  ב"ה
  מאמר מעניין, רק חבל לי מאוד שאתה מעריך מישהו בגלל התבטאויות שנאה כגון "שום דבר לא יעקור מלבי את השנאה הבוערת כלפי המפלגה השמרנית". עכשיו בין המיצרים, הזמן שבו מתאבלים על חורבן בית המקדש ועל שנאת החינם. הזמן הכי פחות טוב להעריך התבטאויות שנאה.

 13. דמוקרט הגיב:

  שתי הערות: ראשית, איינדה היה אמנם פוליטיקאי הגון ומלא בכוונות טובות, אך מבחינה כלכלית הוא נכשל. בתחילת דרכו נראה היה שהרפורמות הסוציאליסטיות שלו מביאות תוצאות, אך די מהר המצב בצ'ילה הדרדר, היפר אינפלציה, מיתון, מחסור במטבע חוץ וכו'. ההגינות מחייבת לציין ששני גורמים אקסוגנים תרמו להדרדרות הזו: האחד הוא צניחת מחירי הנחושת בעולם (מוצר היצוא העיקרי של צ'ילה) והשני הוא האמברגו הכלכלי הנקמני של ממשל ניקסון, שהחליט לחסל את הכלכלה הצ'יליאנית כדי להפיל את איינדה). יחד עם זאת ברור שאי אפשר לתלות את כל האשמה בשני הגורמים הללו.
  הערה שניה, לגבי המאבק הנוכחי: חשוב לתקן לברעם, שאריאל וקרית ארבע לא משגשגות על חשבונן של קרית גת! מה שמשגשג על חשבונה של קרית גת הוא האלפיון העליון. גם אם לא היו התנחלויות, השלטון הנאו ליברלי היה ממשיך לייבש את קרית גת. ומן הצד השני, גם כשהתנחלויות האפרטהייד משגשגות, יש בקופה מספיק כסף להזרים חיים חדשים לקרית גת. הכסף הזה לא ניתן בגלל אידאולוגיה נאו ליברלית. שיתןף פעולה עם תומכיי המתנחלים אינו נעים אולי, אבל לעיתים בשביל בניית קואליצית מאבק כלכלי חזקה הוא בלתי נמנע. מה גם שהוא נעשה באופן יומיומי בכנסת על ידי ח"כים מהשמאל עם ח"כים מהימין על מנת לקדם אג'נדה חברתית מסויימת. למה מה שמותר לדב חנין אסור לשמאלנים מחוץ לכנסת? וכמובן, שיתוף הפעולה החשוב לא פחות הוא עם הערבים בארץ. גם לכך יש השלכות לגבי ניהול המאבק- בעיקר התנערות מכל כיוון לאומי שהוא.

 14. משה כהן - רעננה הגיב:

  השוואת הכנסה לכל.
  השוואת שכר ושדרוג המס הישיר לבעלי הכנסות גבוהות בכל המשק יביא מיידית לרווחה לכל ללא צורך בשום צעד אחר !
  אין יותר קדושים ויוצאים מהכלל:
  כנסת
  ממשלה
  בתי המשפט
  בנק ישראל ושלוחותיו
  ההסתדרות וחברות הבנות שלה
  החברה הלאומית לדרכים
  מקורות וחברות הבנות שלה
  עובדי מכון וויצמן
  הסגל האקדמי הבכיר בכל מוסדות הלימוד והמחקר
  משרד האוצר ועובדיו וקבלני המשנה שלו
  מבקר המדינה
  כל הרשויות
  המיוחדות
  שב"כ
  מוסד
  כל משרדי הממשלה
  כל החברות הממשלתיות
  נמלי ישראל
  עובדי רשות שדות התעופה
  התעשיה האווירית
  התע"ש
  רפאל
  קמ"ג
  ממ"ג
  משרד הבטחון וכל חברות הבנות שלו
  חברת החשמל לישראל
  מורים
  שוטרים
  חיילים
  עובדי עיריות
  כל עובדי כל ארגון או חברה של המדינה
  כל עובדי כל ארגון או חברה של רשות מקומית
  רשות השידור
  רופאים בכירים
  הבכירים במכבי אש
  המצילים הוותיקים
  עובדי חברה קדישה הבכירים
  עובדי מגן דוד אדום הבכירים
  מנהלי הבנקים והסניפים ישלמו מס מעל 70%
  מנהלי קופות החולים יפוקחו בקשיחות על שכרם
  מנהלי חברות הביטוח ישלמו מס מעל 70%
  מנהלי חברות בורסאיות ישלמו מס מעל 70%
  בעלי חברות כח אדם ישלמו 70% מס הכנסה בגלל העושק שהם גורמים לעובדים שלהם
  בעלי דירות שמשכירים דירה מעל 40 ש"ח למטר ישלמו מס של 70% על כל שכר הדירה
  בעלי דירות שמשכירים דירה מתחת ל 35 ש"ח למטר יקבלו זיכוי מלא של מס הכנסה בהקף דומה לשכר הדירה שהם גובים
  כל אחד ואחת שיש לו או לחברתו הכנסה מעל 15,000 ש"ח לחודש ישלם 70% מס הכנסה.
  כל מי שזה לא מוצא חן בעיניו מוזמן ללכת לאן שבא לו, תודה שלום ולהתראות כשתחזרו להיות כמו כולם
  בטוח ששכחתי עוד המון ואני מזמין כל מי שי לו רעיון להוסיף לרשימה זו.

  בברכה משה כהן
  רעננה

הגיבו כאן

אורך תגובה מקסימלי: 1000 תווים

הרשמה לעדכונים בדוא"ל

Subscribe via Email

מומלצים