הגדה השמאלית

במה ביקורתית לחברה ותרבות


מאת: ב-29 באוגוסט, 2011 5 תגובות

למרבה הצער, תנועת המחאה אינה מעלה על סדר היום את מצוקת הדיור הקשה בקרב האוכלוסייה הערבית, שאלפים מאזרחיה מתמודדים גם עם צווי פינוי מהחיים, צווי פינוי מבתים בהם הם חיים כבר עשרות שנים.

רון חולדאי, כראש עירית תל אביב יפו, אינו יכול להתחמק מהאחריות הישירה שיש לו על אופי הבנייה בתל אביב יפו, המאופיינת  בבניית בנינים, המגרדים את השחקים והם טובים רק לסוג מסוים של האוכלוסייה, בה לא כלולים זוגות צעירים ומשפחות מרובות ילדים. ביפו חבר ראש העיר ליזמי נדל"ן, שחושקים לגרד את שחקיה במפלצות בטון, וזאת תוך רמיסת חיי תושבים החיים בבתיהם.

peopleprofits

במיוחד קו החוף של יפו עשוי להיות מכרה זהב ליזמי נדל"ן. למכרה ההון נמצא פטרון נאמן בדמות רון חולדאי, ראש העיר תל אביב יפו. ראש עיר שנותן ידו לאישורי בנייה לבעלי חברות, שצריחי בניניהם לא רק יגרדו שחקים, אלא יגרדו סכומי עתק תוך סגירת אוויר ונוף לתושבי העיר, ותוך זריקת תושבים ערבים, אזרחי מדינת ישראל, מבתים, בהם הם חיים עשרות רבות של שנים.

תנועת המחאה החברתית חייבת לחבק את תושביה הערבים של יפו המתמודדים עם צווי פינוי מהחיים, עם צווי פינוי מבתיהם.

מָשִׁיתִי מִלִּים מְעוּכוֹת

עַל חוֹף יַמָּהּ שֶל יָפוֹ
גּוֹסְסִים בָּתִּים קְרוּעִים
תְּלוּשִׁים מֵאֲדָמָה וּמִשָּׁמַיִם .
רֵיקוּת גְּדוֹלָה וְקמֶץ חַיִּים
נוֹתְרוּ מֻטָּלִים בְּסִמְטָא מְרֻפֶּטֶת
אַחַר רַעֲמֵי הַיּוֹם
אַחַר רַעֲמֵי הַבּוּלְדוֹזְרִים
שְׁלוּחֵי נַדְלָנִים
מַגִּיעֵי בַּיִת בְּבַיִת עַד אֶפֶס מָקוֹם ,
שֶׁמָּעֲכוּ אֶת כָּל הַמִּלִּים
מִכָּל חֲמֵשֶׁת הַחֻמָּשִׁים .

וּמַה שֶׁנּוֹתָר לִי
לְנַסּוֹת לִמְשׁוֹת מִיַּם הֶחֳרָבוֹת
פֵּרוּרֵי מִלִּים  מְעוּכוֹת
שֶׁיָּדְעוּ פַּעַם יָמִים יָפִים בְּחיק חֲמֵשֶׁת הַחֻמָּשִׁים
טֶרֶם יָרְדוּ אֵלֵינוּ כְּרִישֵׁי נַדְלָנִים עִם פָּרוֹת מֵהַבָּשָׁן
עֲמוּסֵי צַוֵּי פִּנּוּי מֵהַחַיִּים בְּבָתִּים נוֹשְׁמִים
בּוֹצְעֵי בֶּצַע וַחֲמוּשֵׁי בּוּלְדוֹזְרִים
לִמְעוֹךְ אֶת כָּל הַמִּלִּים מִכָּל חֲמֵשֶת הַחֻמָּשִׁים
לִמְעוֹךְ אֶת כָּל הַחַיִּים בְּבָתִּים קְרוּעִים מֵאֱלוֹהִים
בְּחוֹף יַמָּהּ שֶל הָעִיר תֵּל אָבִיב יָפוֹ.

השיר נכתב בעקבות  בקור בבתי תושבים ערבים בגבעת עליה – ששלמו עשרות שנים שכר דירה לעמידר וארנונה לעירייה – ובימים אלו קיבלו צווי פינוי מבתיהם.

הצווים ניתנו כדי לאפשר לכרישי נדל"ן לבנות גורדי שחקים על חורבות הבתים. צווי הפינוי כתובים בשפה עברית –שמלותיה מעוכות, מבוישות ומובסות, עת  פקיד ההוצאה לפועל בליווי איש משטרה מניח את הצווים  על מפתני בתיהם של תושבים, שבתיהם מיועדים להריסה. נראה, שגם שלוחי השלטון חשים מבוישים ונמנעים לתת את הצווים ישירות בידי תושבים, שששים שנה שלמו ארנונה, מים, חשמל ושכר דירה לרשויות המוסמכות.

ממשלת ישראל חייבת לתת דעתה, שלא ניתן ליצור גטאות של עוני לערבים ביפו מול גורדי שחקים המיועדים רק לאזרחים יהודים. כל אזרח ישראלי רוצה לראות בפיתוחה של העיר תל אביב-יפו, אך מה שנעשה היום ביפו אינו עולה בקנה אחד עם חובת המדינה כלפי האזרחים הערבים תושבי יפו.

חוץ מתאוות ממון ונדל"ן יש בעיר הזאת גם אנשים. למרבה הצער, יש לנו בתל אביב יפו ראש עיר, ששכח שאנשים ונשים הם לפני רווחים.

תגובות
נושאים: מאמרים

5 תגובות

 1. שירה הגיב:

  אני גם חושבת שערבים לא נלחמים מספיק על מה שמגיע להם ושאין בינם מספיק סולידריות. יש גבול לכמה אתה יכול לעשות את המלחמות עבורם. תראה את החבר'ה החוצפנים מגוש קטיף ותראה את ערביי יפו. תגיד מיואשים, או מה שלא תגיד, הם צריכים ללמוד חשיבה מערבית, להתאחד ולעזור לעצמם. דרשות במסגד ליד הסופר שוק זה לא מספיק. יש גבול לכמה אנחנו יכולים להיות הבייביסיטר שלהם.

 2. אשר פרוליך הגיב:

  תנועת המחאה פתוחה לכל הקבוצות הדורשים שינוי בחברה ובכלכלה בישראל,כולל האוכלוסייה הערבית.כך נאמר בעצרות וכך נכתב בשלטים. כל קבוצה לוקחת על עצמה את חלקה במאבק כולל גיוס הכוחות הנדרשות להצטרף למאבק המשותף והרב גווני.
  זה הכוח של המאבק,באחדות כל הסקטורים הפגועים והמדוכאים במשטר הכלכלי והפוליטי בו אנו חיים.
  לכן,האוכלוסייה הערבית בישראל,מוזמנת ונקראית להצטרף למחאה הכללית,ללא הבדל של דת,לאום,מגדר או השקפה.

 3. shimbar הגיב:

  רון חולדאי כבר "הופיע" באוסישקין, כאשר נישל את הפועל תל אביב ממשכנו. האיש מופיע גם בההבטחה לסילוק "הזוהמה, הרעש והריחות" משדרות רוטשילד.מחאה חברתית ואזרחים זרים (עניים ,ערבים ) אינם מעיניינו. האיש הכוחני הזה שובת מגרדי השחקים והמגדלים הם עיסוקו המרכזי, אינו מתכווין "להתעסק" ברווחתם של זוגות צעירים, אמהות חד הוריות,ערבים וכל מי שאינו מהווה את שדרת ההון – שלטון שלו.

  אז…מדוע בוחרים בו, מאותן סיבות שבוחרים בברק , בנתניהו, בליברמן ובעוד 31 נבחרים בעיריה ו110 נבחרים בכנסת (מתוך 120). העם ראוי למנהיגיו. מנהיגיו ראויים לעם.

 4. ניצן אביב הגיב:

  יישר-כח וכל הכבוד לאיתן קלינסקי על דבריו הנכוחים האמיצים!
  אנשים לפני רווחים!!!
  להמשיך במחאה ובהפגנות למען צדק חברתי ורווחה לכל ולא לחדול, עד להשגת כל המטרות והיעדים.

 5. יפואי הגיב:

  תודה לכותב הרשימה

הגיבו כאן

אורך תגובה מקסימלי: 1000 תווים

הרשמה לעדכונים בדוא"ל

Subscribe via Email

מומלצים