הגדה השמאלית

במה ביקורתית לחברה ותרבות


מאת: ב-14 בספטמבר, 2011 46 תגובות

המון מצרי זועם הרס את החומה שנבנתה סביב שגרירות ישראל בקהיר והצליח לפרוץ למשרדי השגרירות. שישה מאבטחים התבצרו בחדר הביטחון, עם אקדחים שלופים וקיוו שההמון לא יפרוץ לחדר, שתוצאתו יכלה להיות מרחץ דמים.  ראש הממשלה בנימין נתניהו טילפן לנשיא ארה"ב ברק אובמה, וביקש את התערבותו והוא אכן נענה עם תוצאה חיובית. יחידת קומנדו מצרית פילסה דרכה לקומת השגרירות וחילצה את המאבטחים. טרגדיה גדולה נמנעה.

embassyהפריצה לשגרירות ישראל במצרים

לישראל נולד גיבור חדש, האחראי על המאבטחים בשגרירות, יונתן שמו,  שקיבל שבחים על גילוי קור רוח והימנעות מירי. זו דווקא תפנית רעננה. בישראל גיבורים הם בדרך כלל כאלה שיורים והורגים,  הפעם יש לנו גיבור שלא הרג. יפה.

לאחר שישראל הוציאה ממצרים את כל סגל השגרירות על משפחותיהם, החל תור הפרשנים והמומחים. הקול הבולט נשמע בערך כך: במצרים שורר כאוס. השלטון הצבאי איבד את השליטה. האחים המוסלמים מנצלים את המצב ומסיתים את ההמון נגד ישראל. לכך מצטרפות הכרזותיהם של ראש הממשלה ושר החוץ, לפיהן התסיסה העוברת על העולם  הערבי אינה קשורה לישראל.

בכל הדברים האלה יש בודאי לפחות גרעין של אמת, אבל היא לא מסבירה מהיכן שואבים המצרים את השנאה היוקדת לישראל?  שהרי  מצרים אינה ידועה בשנאת יהודים. אפשר להביא כדוגמה את הרמב"ם (רבי משה בן מימון 1138-1204) מגדולי הפוסקים בכל הדורות, שכונה "הנשר הגדול" ועליו נאמר "ממשה עד משה  לא קם כמשה", שהיה גם מדען ורופא, ושימש כרופאו של המלך צאלח א דין.

אפשר להזכיר את  היהודים שחיו במצרים בשנות ה-20 וה-30 של המאה ה-20 והיו משולבים בחיי הרוח והתרבות של מצרים.

ד"ר מירה צורף מהחוג למזרח תיכון באוניברסיטת תל אביב ניסתה להפיל את התיק על הנשיא גמאל עבד אל נאצר (ערוץ 10- 11 בספטמבר 2011). לדבריה הוא שטף את ההמונים בשנאת ישראל. קצת פשטני מדי. שהרי הנשיא נאצר ניהל מגעים עם ישראל בימי כהונתו של משה שרת כראש ממשלה  (1954-55) שנקטעו על ידי בן גוריון שעה שחזר לראשות הממשלה.

אם נאצר שנא את ישראל, אזי ישראל סיפקה לו כמה סיבות, כמו רשת הריגול והחבלה שהקימה ישראל בקהיר וחבריה היו  אזרחים  יהודים מצרים.

כזכור מטרת הרשת הייתה לחבל ביחסי מצרים עם המערב באמצעות הנחת פצצות במרכזי התרבות של אנגליה וארה"ב.  המזימה נחשפה וחברי הרשת הועמדו לדין. שניים נידונו למוות והשאר לשנות מאסר ארוכות. הקמת הרשת הייתה מעשה איוולת לגופו של עניין וניזקה הנוסף שהפיחה רוח במפרשי הטוענים שיהודים אינם נאמנים למדינות בהן הם אזרחים. הלקח לא נלמד וממשלות ישראל חזרו על אותה טעות בהפעלת המרגל ג'ונתן פולארד (גיבור ישראל בהתנחלויות).

ובל נשכח את פעולות התגמול של שנות החמישים שבהן נהרגו מאות חיילים מצרים, ואשר בחלקן לפחות היו פרובוקציה ישראלית, במטרה לשמר את המתח הביטחוני שכבר אז הוכח כמתכון יעיל למה שבן גוריון כינה "הפיכת שבטי ישראל לאומה אחת" (מידע מאלף בנושא זה מצוי בספרו של פרופ' בני מוריס "מלחמות הגבול של ישראל 1949-1956"). ב-1956 חברה ישראל לשתי המעצמות הקולוניאליות, אנגליה וצרפת במלחמתן נגד מצרים במטרה לבטל את הלאמת תעלת סואץ.  ביוני 1967 פתחה ישראל במלחמה נגד מצרים, שהסתיימה בתבוסתה. שתי המלחמות לא הפכו את נאצר לחובב ציון.

הסכם השלום עם מצרים נשא בחובו תקווה ששנאת האויב תומר בידידות. לא כך קרה. האם הכל באשמת האחים המוסלמים, שאיני חולק על תרומתם השלילית, או שמא יש גם לישראל תרומה כלשהי?

מאז הסכם השלום עם ישראל נחשף האזרח המצרי לשורה של אירועים שלא הרבו אהבת ישראל. הנה רשימה חלקית: 18 שנות מלחמת לבנון הראשונה על מוראותיה (הפצצות על ביירות, על בתי חולים ובתי ספר, הטבח במחנות הפליטים סברה ושאתילה); המשך הכיבוש,האינתיפאדה הראשונה והשנייה בהן הרגה ישראל אלפי פלסטינים; מלחמת לבנון השנייה שילדים ממשיכים להיהרג בגינה מאלפי פצצות מצרר ישראליות הפזורות באזורי מגורים; מבצע "עופרת יצוקה" שהיה כרוך בפשעי מלחמה; ולאחרונה, הריגת חיילים מצריים. האם לכל אלה אין תרומה צנועה לשנאת ישראל במצרים?


11 בספטמבר

ארצות הברית ציינה עשור למתקפת הטרור שהפילה את מגדלי תאומים בניו יורק. צפיתי בטקס והיו בו רגעים מרגשים, כמו הקראת שמות הקורבנות על ידי קרובי משפחה. ריגש אותי הילד בן ה-10 שלא הכיר את אביו אבל הרעיף עליו מילות אהבה.

האם קורבנות הטרור הם רק אותם שלושת אלפים שנהרגו ב-11 בספטמבר 2001? יגיע הרגע בו אמריקה תכיר בכך שגם קורבנות הפלישה האמריקאית לעיראק שהייתה מבוססת על שקרים, הם קורבנות הטרור. מי יקרא את שמות מאה אלף ההרוגים העיראקים?  גם שם לכל אדם יש שם.


האם אנו בפתחה של מלחמה גרעינית?

האלוף אייל אייזנברג, מפקד פיקוד העורף, נשא לפני מספר ימים הרצאה שבה הילך אימים על אזרחי ישראל והזהיר כי אנחנו צפויים למלחמה טוטלית שבה יופעל גם נשק להשמדה המונית. כמעט באותו זמן פירסם  "ידיעות אחרונות", העיתון הנפוץ במדינה, כתבה מאד אוהדת על צי הצוללות  של חיל הים תחת הכותרת "חוד החנית", ובה מידע על הצוללות החדשות שנבנו בגרמניה הנושאות טילים גרעיניים. כתבה כזו לא מתפרסמת בלי הנחיית הצבא. במקביל פורסם, כי בכור בדימונה התנהל תרגיל המדמה פגיעת טילים בכור ודליפה רדיואקטיבית. האם הטרוף הגרעיני מלחך את אדרת השלטון הישראלי? האם ד"ר סטריינג'לאב התמקם בקבינט המלחמה של ממשלת ישראל?

האם ברק אובמה בסוד העניין, או שמא הוא הולך להיות מופתע? מאחר שהוא הצהיר כי הוא תומך במזרח תיכון חופשי מנשק גרעיני, כדאי שיפעל לריסון ישראל, לפני  שכולנו נעלה השמיימה יחד עם ענני הפטרייה הגרעינית. שאז זה יהיה מאוחר מדי.


היה או לא היה?

הנה תרגיל מחשבתי. אני חוזר לשנת 1948 ומוצא עצמי בוויכוח סוער עם קומוניסט שרוף, מתומכיו המסורים של סטלין, שמש העמים, הרואה במשטר הסובייטי את גן העדן המצפה לנו מעבר לפינה.

אני אומר לו: תראה במה אתה תומך, במשטר עריץ הכולא את מתנגדיו במחנות מעצר, אין חופש ביטוי, אין בחירות חופשיות, מדינה החיה בפחד וכך הלאה. הוא עונה לי שאני קורבן של תעמולה אנטי סובייטית ומציע  לי, כי במקום לחזור כמו תוכי אחר סיסמאות האימפריאליזם האמריקאי מוטב להיאבק נגד פשעיו, כמו למשל, ניסיונות רפואיים שעורכת ממשלת ארה"ב מאז 1946 באלפי אזרחי גואטמלה  שהודבקו במחלות מין כדי לבחון יעילות של תרופות. עשרות מתו במהלך הניסויים.

אני אומר לו, שזה נשמע באוזניי הזוי.  לא יתכן שארה"ב, ששופטיה ישבו במשפטי נירנברג ושפטו פושעים נאצים שביצעו ניסויים כאלה, תבצע פשעים כאלה, מה עוד זמן כה קצר לאחר תום מלחמת העולם. אתה שטוף בשנאה לאמריקאים, אני אומר לו, אין טעם להתווכח איתך, ועוזב אותו לנפשו.

עברו מאז למעלה מ-50 שנים ואני קורא ידיעה בעיתון "מעריב" (31 באוגוסט 2011) תחת הכותרת "הסודות האפלים של אמריקה" המאשרת את כל הסיפור. כלומר, שבשנים 1946 עד 1948 ערכו רופאים אמריקאים בשליחות הממשל האמריקאי, ובניגוד לכל הקודים של האתיקה הרפואית, ניסיונות באלפי אסירים, זונות יתומים, חיילים, ילדים  ואנשים עם בעיות נפשיות מגואטמלה שהודבקו בכוונה במחלות מין כדי לבדוק את יעילות האנטיביוטיקה.

שרת החוץ של ארה"ב, הילרי קלינטון, ושרת הבריאות, קתלין סבליוס, פירסמו הודעת התנצלות רשמית שבה נאמר: "אנחנו מזועזעות שמחקר בלתי נתפש כזה בוצע באצטלה של בריאות הציבור". כמו כן הוקם מערך תשלום פיצוים לקורבנות. "מדובר בפרק אפל בהיסטוריה שלנו" אמרה אמי גוטמן מאוניברסיטת פנסילבניה שעמדה בראש הוועדה שבדקה את הנושא.

מדוע אני  מזכיר את האירוע הזה? לפני מספר שבועות בוצעה התקפת טרור על ישראל מגבול ישראל מצרים בסיני, בה נהרגו אזרחים וחיילים.

פורסם כי השב"כ מסר מידע מדויק על החוליה, כולל המיקום ממנו תתרחש ההתקפה. ואף על פי כן ישראל לא נערכה כיאות. התוצאות היו בהתאם.

מישהו העלה את הסברה שנתניהו וברק היו מעוניינים באיזו תקרית ביטחונית, שתסיט את תשומת  הלב מהמחאה החברתית ששטפה את ישראל לעבר בעיות ביטחוניות. לכן לא נקטו בכל אמצעי ההגנה. אפשר היה לסגור את הכביש הסמוך לגבול, או אז הפגיעה בנוסעים הייתה נמנעת. אבל זה בדיוק מה שנתניהו  וברק היו זקוקים לו: כמה הרוגים שמצדיקים מיד הפעלת מטוסים להפצצות על עזה, מה שמביא לירי תשובה של רקטות על ישראל, מה שמעורר חרדה  וזעם ודרישות לעוד הפצצות, ובינתיים המחאה החברתית נדחקת לקרן זווית.

אלא שמשהו השתבש בתוכניות. המצרים הזהירו את ישראל שאם תיזום עוד "עופרת יצוקה" יבוא הקץ להסכם השלום, וגם אמריקה קצת לחצה. הפעם האיום עבד והמלחמה נמנעה.

מרבית הפרשנים דחו סברה זו פה אחד, כפי שאני דחיתי את דברי הקומוניסט. הבעיה היא שבעברה של ישראל כבר היו מקרים כאלה, לכן אינני מוציא זאת מכלל אפשרות. מה באמת קרה? את זאת ידעו אולי נכדותיי בנות השנה והשלוש שבעוד חמישים שנים הן תחשפנה למידע שהיום הוא חסוי.


טרור המתנחלים עולה מדרגה

פעילת "שלום עכשיו" קיבלה איומים על חייה וחדר המדרגות של בית מגוריה נמרח בסיסמאות בנוסח בוגדת, וכיוצא באלה מינוחים הלקוחים מהלקסיקון הפשיסטי. הפלנגות הפשיסטיות של המתנחלים פועלות ללא הפרעה בשטחים הכבושים במסגרת מדיניות "תג מחיר". המתנחלים שורפים מסגדים ומזהמים אותם בדברי נאצה, שורפים מכוניות ולעתים אף רוצחים פלסטינים.  עתה הם מפעילים שיטות טרור  דומות  גם כלפי פעילי שלום בתוך הקו הירוק.

הגיעה העת להפריך את האמונה שהשתרשה בחלקים של הציבור בישראל, לפיה יש מתנחלים קיצונים ויש מתונים. הראשונים מפרי חוק, האחרונים שומרי חוק.

אין חיה כזו כמו מתנחל שומר חוק. הם כולם מפרי חוק מעצם ישיבתם בשטחים הכבושים. יש חלוקת עבודה ביניהם. הקרויים מתונים תפקידם להשתלט על מוקדי הכוח הציבוריים, ממשלה, משפט, צבא, משטרה ותקשורת. ואכן, אנו רואים מספר הולך וגדל של מתנחלים חובשי כיפות סרוגות ותומכיהם משתלבים בכל שדרות השלטון. יש היום יותר שופטים מתנחלים, קצינים מתנחלים, שרים מתנחלים, עיתונאים מתנחלים ותומכיהם בהשוואה לעבר.

הצבא הישראלי נמצא בתהליך התחרדות. יש יחידות האוסרות על שירת נשים. בימים אלה התגייסו למשטרה בוגרי ישיבות הכיפות הסרוגות כקבוצה מאורגנת. הסיכוי ששוטר מתנחל יגן על זכויות דמוקרטיות של ערבים או אנשי שמאל דומה לסיכוי שהיה ליהודי בפרעות ליל הבדולח למצוא שוטר גרמני שיגן עליו מפני הפורעים.

תפקיד המתנחלים הקיצונים, הפועלים בשיטות טרור והפחדה, לדאוג לכך שהמערכת הממוסדת תתקן את מסלולה באותם מקרים בהם סבורים המתנחלים כי התרחקה מהם מעט. כאשר מתנחלי טרור אלו נכנסו לפני ימים ספורים למחנה צבאי בשטחים הכבושים וחיבלו במכוניות, אין  לפרשו כאילו הצבא והמתנחלים עומדים משני קווי החזית, אלא זוהי תזכורת למפקדים כי הם נועדו לשרת את  המתנחלים ולפגוע רק בערבים. המתנחלים המתונים כביכול מגנים את הקיצונים, אבל זוהי קריצת עין.

הרמז נקלט. עובדה, שהצבא, המשטרה והשב"כ, השליטים בשטחים, שמגלים יעילות באיתור כל ילד פלסטיני בן 7 שזורק אבן, לא איתרו עד היום איש מהמתנחלים שהציתו מסגדים. גם באיתור מתנחלים שרצחו פלסטינים מגלים השלטונות רשלנות. "הרוצח לא נמצא", הוא לעתים הודעה לקונית של משטרת השטחים הכבושים.

מערכת המשפט אולפה אף היא במשך השנים. בית המשפט העליון קיבל ב-44 שנות הכיבוש אלפי החלטות המגבות את  הכיבוש וההתנחלויות. רק לאחרונה  פטרה נשיאת בית המשפט העליון דורית ביניש בהסכמת שתיים מעמיתותיה 2 שוטרים מהעמדה לדין אף כי לא הייתה מחלוקת שהם הרגו ילדה פלסטינית בת 10 שיצאה מבית ספרה לקנות ממתק.  יחד עם זאת יש לשופטים עניין ליצור בעולם רושם כאלו מדובר  בבית משפט ליברלי, על כן אחת לכמה זמן הם מנפקים פסיקה ליברלית אותה הם מתרגמים לאנגלית ושולחים לממסדים משפטיים באקדמיה ובשלטון במדינות המערב. בהקשר זה יש לראות את החלטת בית המשפט העליון לפנות את התנחלות מגרון שנבנתה על קרקע פלסטינית פרטית.

החלטה כזאת מאחדת את המתנחלים הקיצונים והכאילו מתונים לכדי חבורה אחת שמטילה בליסטראות על בית המשפט, והשופטים מבינים את הרמז וחוזרים לשגרת התמיכה בכיבוש. כמו זו של שופט בית המשפט העליון עוזי פוגלמן שכתב פסק דין שלקוח מחוות החיות של ג'ורג' אורוול. הוא אישר הפקעת קרקע פרטית בשטחים הכבושים לטובת מסילת הברזל המהירה מתל אביב לירושלים, אף על פי שהחוק הבינלאומי קובע שהפקעה של הכוח הכובש יכולה להיעשות רק למטרה שמשרתת את האוכלוסיה הכבושה. מה עושה פוגלמן? בנה קונסטרוקציה הזויה שלפיה הפלסטינים, שהקרקע שלהם הופקעה ולעולם לא ייהנו מהרכבת המהירה מתל אביב לירושלים, נהפכו בהבל פסיקתו למי שייהנו מהמסילה החדשה.

חזרה לאיומים ברצח על פעילת "שלום עכשיו" וכתובות הנאצה שנמרחו בחדר המדרגות של בית מגוריה. יש ישראלים שיוצרים אווירה תומכת לסוג זה של טרור, בהם חברי כנסת ועיתונאים מהימין שתופשים  נתח הולך וגדל בתקשורת הישראלית, מנהלים מסע של רצח אופי לפעילי זכויות אדם, מכנים אותם בוגדים שדינם מוות. ישראל מזכירה את ימי גסיסתה של רפובליקת ויימאר.

תגובות
נושאים: מאמרים

46 תגובות

 1. בטטה הגיב:

  גם הסוף של ווימאר ידוע. גרמניה לאחר היטלר הייתה למעשה במצב גרוע הרבה יותר מזו של ויימאר לאחר הסכם ורסאי. עד היום גרמניה מלקקת את פצעי הטירוף הנאצי.

  האם זה יקרה גם כאן?

 2. ק.א. הגיב:

  אין לצפות שקריאתו זו של ספירו אל האימפריה (גם ה"ציונית") לעצור ולפשפש קצת במעשיה שלה תתקבל בצורה חיובית. כל מי שעושה כך נחשב בעינהם החולות למשוחד או להזוי או לבוגד או לאנטישמי. ספירו מנסה להרים טיפונת את החצאית של האימפריה כדי שנתפוס, גם אם רק במבט חטוף, את מה שבאמת מתרחש שם למטה. במציאות חששותיו החמורים של ספירו לגבי טיבה של האימפריה עלולים להיות בבחינת 'גן ילדים' לעומת מידת עומקם של הסטייה והפשע הנורמטיביים שם – שקשה כלל להעלות בדמיון הנורמלי. לכן השאלה במאמר על הזוועה האפלה הנאצית ההיא: "היה או לא היה?" ראויה יותר לניסוח: כמה זוועות כאלה כבר בוצעו על ידם וכמה כאלה יושבות במגירה ועדיין לא הוצאו לפועל? בסופו של דבר גם אם איננו יודעים (ואף לא נדע) על פרטים נסתרים אלה – הרי רק ממה שידוע כבר על מעשיהם – אפשר להבין די יפה את כל מה שצריך. זה גם מסתדר יפה מאד עם האבחנה המוצדקת בסוף המאמר על תהליך ברור של איבוד עצמי לדעת וגסיסה. במקרה דנן קשה להמנע מן המסקנה שהגוססת המדוברת כבר השלימה עם מצבה והיא נחושה בדעתה לשמור בכל מחיר על הכיוון. מרצון אטמה לחלוטין את אזניה והיא כעת מישירה מבט אל התהום המצדתית בערגה.

  • דינו הגיב:

   קודם כל, ישנם באמת אנשים שהם משוחדים או הזויים או בוגדים או אנטישמים, זוהי עובדה, וחלקם גם פועלים נגד מדינתם בשל בעיותיהם האישיות. זאת אומרת, לא יתכן שכל מי ששואף להזיק למדינתו (אולי לדעתו הוא עוזר לה) או למדינה אחרת עושה זאת רק מתוך שפיות ואלטרואיזם.
   באותה מידה לא סביר ואף לא נכון לטעון שהפטריוט הממוצע הוא חולה או סוטה או פושע.
   אני משוכנע שרוב אזרחי העולם יאמרו לך שהם חשים פטריוטיות כלפי מדינתם, וכמובן שהפטריוט הישראלי אינו יותר "חולה" מזה המצרי למשל (על אחת כמה וכמה מזה המצרי שיכול להרוס בחמת זעם שגרירות של מדינה אחרת או לטעון שכריש הוא שליח המוסד… כמה שפוי…).

   אחרי שהחזרנו את הדיון לשפיות, אני תוהה מהי "מידת עומקם של הסטייה והפשע הנורמטיביים שקשה כלל להעלות בדמיון הנורמלי", ומהם אותם זוועות? זאת אומרת, אם מבצע עופרת יצוקה למשל היה סטיה ופשע שקשה כלל להעלות בדמיון הנורמלי, זוועה של ממש, אז מה תאמר על בשאר אסד שרצח כבר מספר אנשים הגדול פי שלושה (עוד היד נטויה, כמובן), סתם כך מתוך תאוות שלטון? מה תאמר על רמת המוסר של הצבא הסורי הצולף ומפגיז וטובח באזרחים כבר חודשים?
   מה תאמר על שלטונות המדכאים את עמם שלהם בצורה אכזרית הרבה יותר מאשר הדיכוי הישראלי בשטחים?
   מכיוון שבכל אספקט של פשיעה יש בעולם דוגמאות גרועות הרבה יותר מאלו שאנו חווים כאן בישראל, נשאלת השאלה מהו מצב בריאותו הנפשית של זה הטוען שכאן קורה הרע מכל…?

   • ק.א. הגיב:

    דינו מנסה (כרגיל) להסית את תשומת הלב מפשעי הציונים המחרידים.
    לשם מטרה זו כל האמצעים כשרים: לירות בשליח, לעבור חיש קל למחוזות אחרים, להעביר הכל החזרה לצד השני בסגנון "הכל עובר עליך" , וכדומה… כל זאת מבלי להסמיק או למצמץ.

    1) כפי שאמר הרולד פינטר על האימפריה – גם כפשעיה קרו \ הם לא קרו!
    כוונתו היתה כמובן שמנגנוני התעמולה שלהם – שאין להם אח ורע – מבחינת היעילות המקצועית – הצליחו להלבין ואף להעלים את הפשעים – בו בזמן שהם התרחשו!
    על פשעי מדינות אחרות כולם יודעים! האימפריה כמובן דאגה להבהיר זאת שוב ושוב.
    אך מי יצביע על פשעיה של אימפריה זו?

    2) מאז מלחמת העולם כמדומני שלא היתה שנה בודדת אחת שכוחות האימפריה לא היו עסוקים בארגון מעשי טבח בכל קצוות העולם – המספרים מגיעים למליונים רבים!
    האכזריות הגלובלית היא המטבע הסחיר של אימפריה זו. לשון אחר – אין מדובר על אכזריות מקומית, סכסוך גבול, או מאבק בין מדינות שכנות אלא על הצתת אש כברירת מחדל אימפריאלסטית, כדוקטרינה! דהיינו מנטליות צינית ביותר לפחות ברמה של הנאצים. למביט מן הצד אין הסבר לאכזריות זו כי זה אינו נתפס מבחינת מי שאינו שרוי במצב הנפשי של טירוריסט אימפריאלסטי. השמדה היא שיטת עבודה שלהם.
    הם אפילו אינם שונאים את מי שהם משמידים – הם פשוט משתעשעים בהרג בלי סיבה נראית לעין.

    3) לאט לאט גם אתה תבין את זה. רק כשזה יבוא אל תשכח להתבייש איך שסינגרת עליהם בעקשנות.

    • דינו הגיב:

     התגובה שלך הזויה.
     המשפט "על פשעי מדינות אחרות כולם יודעים" הוא שיא הצביעות כאשר זה בא ממך. אתה הראשון שמכבס ומכחיש את פשעי קדאפי, אסד, איראן, החמאס וחבריהם (ובריה"מ? איך פשעיה התפוגגו?).
     ארה"ב חשופה לביקורת חיצונית ובעיקר פנימית ע"י התקשורת, חברי קונגרס, אומנים, אקדמאים, במאי קולנוע ועוד רבים. וזאת מדוע? כי בניגוד ל"מדינות האחרות" (למשל איראן) – בארה"ב ניתן להתבטא ולבקר את המדינה באופן חופשי ,וזהו יתרון מוסרי אדיר למורת רוחך המכחישה.

     אגב,אודה לך אם פעם אחת תסביר את ענין ההשמדה, מי הושמד?

 3. הילה ספיר הגיב:

  שלום גדעון.
  אני לא ממש מסכימה עם החלק הראשון ששנאת ישראל היא בגלל מה שנעשה בעבר.
  באותה מידה אפשר להגיד שיש לישראלים סיבה לשנוא את המצרים על כל מה שהם עוללו.
  מאוד קל לכל מיני איסלמיסטים להסיט את הבעיות ולהאשים את ישראל בהכל.
  כך גם אי אפשר להאשים את הישראלים בזה שיש אליהם שנאה באיראן.
  שים לב שיש הרבה מתנחלים שמתים לחזור ארצה ואם יתנו להם דיור הולם הם יחזרו.יש מתנחלים שהם לא אנשים רעים מטבעם והם באו לשטחים בגלל הבטחות כזב של הממשלה.
  שאר המתנחלים הם הבעיה האמיתית.

 4. דינו הגיב:

  העובדה שלישראל יש פתאום גיבור "שלא ירה" אינה תפנית רעננה, התפנית היא שספירו מכיר בכך ו"מגלה" לפתע שלא כל הישראלים רוצים לפתוח ניצרה ולרסס.
  יש לי תחושה שאם ההמון המצרי היה מצליח לפרוץ את אותה דלת והעניין היה נגמר במרחץ דמים – ספירו כבר היה מוצא סיבה להאשים את ישראל, את השגרירות ואת המאבטחים, שהכיבוש בוודאי העביר אותם על דעתם.

  עובדה היא שבהמשך המאמר "מתברר לפתע" שאנחנו אשמים בשנאה המצרית כלפינו.
  אז קודם כל, השנאה המצרית היא בעלת אופי אנטישמי מובהק, כפי שאפשר לראות במאמר הבא מאת הליגה נגד השמצה:
  http://www.adl.org/anti_semitism_arab/Egyptian-Media-Report.pdf
  בקריקטורות המזוויעות הללו הלקוחות מתוך העיתונות המצריות ב-2009 בלבד!
  ויש לזכור שהן צוירו ע"י ה"אינטלקטואליה" המצרית, המקבילים של דוש שלנו, כן?
  ישנם שם דימויים אנטישמים מוכרים וידועים שנלקחו היישר מהפרוטוקולים של זקני ציון וה"דר שטרימר", ולכו ברור שהמצרים קפצו כמוצאי שלל רב על הפשלות הישראליות. והשנאה ליהודים כנראה טבועה בהם ורק מחכה להזדמנות לצוץ במסווה של עזרה לפלסטינים.
  יש להפסיק להשתמש בדוגמאות "תור זהב" כזה או אחר, שכן מה שקרה לפני אלף שנה אינו רלוונטי כלל להיום, מה גם שאם נבדוק מספיק טוב נמצא שגם במה שמכונה "תור זהב" היו היהודים מופלים ומושפלים , כרגיל.
  יש גם לזכור את פעולות האיבה המצריות נגד ישראל, אשר נותנות לישראל סיבות כפולות ומכופלות לשנוא את מצרים (ובכל זאת – אנו לא שונאים אותם. מפליא, נכון?) כמו למשל ההשתתפות המצרית במלחמת העצמאות, בה פלשו המצרים והגיעו כ-35 ק"מ מתל-אביב. התוקפנות המצרית שהביאה למלחמת ששת הימים (שיכתוב ההסטוריה שעושה ספירו לא יצלח) והתוקפנות במלחמת יום הכיפורים, וכל אלו תוך שת"פ עם עוד "קורבן" תמידי – סוריה, ובעידוד מאסיבי סובייטי. מסתבר שלא רק ישראל "חברה למעצמות קולוניאליות". כמה שזכרון הוא עניין סובייקטיבי…
  אז מי אמור לשנוא את מי? ובכל זאת – מי מפרסם קריקטורות גזעניות בעיתונות? מי מחריב את השגרירות של המדינה השניה? מי מאשים כל תייר תמים בריגול ומי טוען שכריש תוקפן הוא סוכן של זרועות הביון? לא צריך שני ניחושים בכדי לענות על השאלות הללו.

 5. דניאל קלטי הגיב:

  ואם כבר מדברים, על ההזוי, המתגלה כאמת: מציע לך ולכולם, לצפות בסרט "Loose Change" ולקרוא את המידע, המתפרסם באתרים שונים, בנגע למה קרה באמת, לפני עשר שנים במנהטן.

  ובנגע לפרשת "תג-מחיר", על בית אותה בכירה: נו, ומה חווינו כולנו, בימי המחאה נגד מלחמת טבח-הילדות בעזה, בראשית שנת 2009?

  להלן החוויה האישית שלי, מן-הסתם, לאנשים נוספים חוויות משלהם:

  http://www.articles.co.il/article/117602

  נסיוני שלי, אז, כלל לא-מעט התבטאויות מזעזעות, מצד שוטר רוסי מעריץ-ליברמן, שוטר חובש כיפה סרוגה, שוטר הומופוב ושוטרים כהניסטיים "סתם".

  אלא שההבדל הוא, שאני, לא הייתי בכיר – אלא פעיל-שטח מן השורה. אז זה לא עניין אף-אחד (ואף מעבר לכך….בוא נאמר, שכלל וכלל לא אופתע, אם תגובתי זו, לא תזכה להתפרסם כלל וכלל. לא יפתיעני כהוא-זה).

  גם הרוצח מן הפיגוע בבר-נוער, לא נתפס עד היום – למעלה משנתיים אחרי!!

  ובאשר לכל שאר הזוועות, שתיארת כאן….נו, מאמר מזעזע ומצויין. כתמיד. המשך כך!!

  • ק.א. הגיב:

   ברור שקבוצה קרימינלית (שמתוך המערכת הנאצית) רצחה כ 3,000 בני אדם חפים מפשע כדי לקדם את האג'נדות של המניאקים הללו. בזה אין בכלל ספק. מעורבות ישראלית? לך תדע… לא הייתי מוציא גם את זה זאת מכלל אפשרות. נאצים.

   • דינו הגיב:

    נאצים פה… נאצים שם… אני ממליץ לך להצטרף לאחת המשלחות הישראליות למחנות ההשמדה כדי לרענן את זיכרונך לגבי המושג "נאצים". יש לי תחושה שאתה מערבב "נאצים" עם "מיליטנטים", "כובשים" או "לאומנים". בקיצור, הבלים.

    אפילו בשאר אסד אליו כיוונת בתגובתך – אינו נאצי. הוא "סתם" רוצח המונים שבישל לעמו עופרת יצוקה כפול 3.
    זאת אומרת, אני מניח שהתכוונתך אל בשאר אסד…?
    שכן מי עוד חיסל לאחרונה באזורינו 3000 איש? והרי היזכרת את המספר 3000 , לא?
    הוא באמת מניאק, בזה צדקת לשם שינוי. ולא, אין בסוריה מעורבות ישראלית.

     • דינו הגיב:

      תשמע, אין לי אלא להסיק שאתה פשוט לא יודע דבר וחצי דבר על המושג "נאצים".
      אתה מתבקש להסביר את הקשר בין נאציזם לבין פשעי מלחמה שבוודאי קורים בכל מלחמה (כמו למשל מלחמת איראן-עירק, או ע"י החמאס והחיזבאללה במלחמתם נגד ישראל),
      ובין נאציזם לבין "סתם" פשעים נגד האנושות, שבוודאי קורים כמעט בכל מדינה מוסלמית ע"י השלטונות או פלנגות כאלו ואחרות (ע"ע איראן, סוריה, לוב, סודן וכו').
      כמובן שכאשר זו ארה"ב או ישראל אז זה נאציזם, וכאשר זו איראן או סוריה אז זה "פולקלור מקומי" או פשוט מלחמת אזרחים.

  • דינו הגיב:

   שלום דניאל,
   ראיתי את הסרט "Loose Change", כמדומני אפילו שצפיתי בשתי הגרסאות.
   הסרטים אמנם מרתקים, אך קשה לומר בפירוש שמדובר "במה שקרה באמת", כפי שאתה מתאר זאת.
   אתה מן הסתם יודע (או אולי אינך יודע) שספקנות אינה אמורה לעבוד רק בכיוון אחד, אם אתה ספקן – אל תקבל אף גרסה כפי שמציגים לך אותה.
   את הסיפור שלך לגבי התקיפה בדוכן של תנועת "שלום עכשיו" כבר פירסמת כאן, חבל למחזר, אך בכל מקרה אלו דברים שיכולים לקרות בכל מקום. תנסה לפתוח דוכן הסברה ישראלי בקהיר, ונראה איך תצא משם.
   לגבי הרוצח מן הפיגוע בבר-נוער… מה יש לומר?
   המשטרה משקיעה משאבים גדולים מאוד בעניין, או שאולי אתה חושב אחרת?

   • דניאל קלטי הגיב:

    אני ספקן לכל הכיוונים.

    לטעמי, הדרך הטובה ביותר, לבחון גרסאות סותרות, להתרחשות כלשהי – בין-אם התנהלות מתמשכת, או אירוע ספציפי – היא פשוט לבדוק, מה מסתדר טוב יותר, עם חוקי-הטבע, או עם המתמטיקה:

    למשל, כאשר אומרים לי, שמגדל מסויים התמוטט בדרך מסויימת, מפני שמטוס פגע בו למעלה – כאשר ברור, לכל מי שעיניו בראשו, שההתמוטטות היתה כזו, הנגרמת כתוצאה מפיצוץ חומרי-נפץ למטה – או כשאומרים לי, שחלקי-מתכת הותכו מן החום – בעוד שדרכון(!!), שרד וזוהה… ברור, מה האמת.

    כאשר אומרים לי (במקרה אחר), שצילום מסויים, צולם על הירח – ובצילום דנן, רואים דגל, המתנפנף ברוח (על הירח משולל-האטמוספירה!!) – או שהאור, מתפזר בצורה, שאינה תואמת תנאים סביבתיים מסויימים – ברור, שמשהו כאן, פשוט לא ייתכן.

    לעומת-זאת, כאשר מספרים לי, אי-אלו פעילים רדיקאליים משלנו, על "מספרים בצד האחורי, של תעודת-הזהות, שהם בעצם מספר מניית חשבון-בנק, שזממו נגדנו הברון רוטשילד ומלך אנגליה והממשלה מפקידה לנו המון-המון כסף ולא מספרת לנו כלום, כדי שהמלכה תשחק בהם וכו'" (מכיר את ה…"תיאוריה" דנן? די פופולארית לאחרונה, בחוגים סטלניים למיניהם), מספיק לחשב, מתמטית, כמה כסף, צריכה היתה הממשלה להעביר לשם, כביכול, ע"מ להבין, שהתיאוריה הזאת, אינה אלא קשקוש הזוי.

    כך, שאני מקווה לפחות, שכעת ברור לך, כיצד יש לברור, מציאות – מפנטזיה, בכל הדוגמאות דנן ובכלל.

    וכן, את המקרה דנן פרסמת ואפרסם שוב ושוב ושוב, אותו כמו גם מעשי-נבלה אחרים, בכל מקום אפשרי ברשת ובמדינה, "עד שתפקח את עיניה".

    הטיעון לגבי קהיר….נו, באמת. תמיד אנשי-הימין האלה, המצפים ממני להיות מאושר, שהמצב כאן, עדיין מעט יותר טוב, מאשר במצרים/סוריה/סעודיה/סודאן…

    זה כבר באמת נמאס. במיוחד עקב העובדה הברורה, שבעוד שהם, דוהרים לעבר הדמוקרטיה (כמובן, זה לוקח זמן ויש מכשולים ונסיגות בדרך – אבל, עדיין…) – אנו, כאן, דוהרים לדיקטטורה.

    אוטוטו, האמת, נעבור זה על-פני זה וננופף זה לזה:
    מצרי: היי, איך בדמוקרטיה?
    ישראלי: לא-מושלם, אבל סביר. למה?
    מצרי: אנחנו בדיוק בדרך לשם.
    ישראלי: אוקיי. איך בדיקטטורה?
    מצרי: חרא, למה?
    ישראלי: אנחנו בדיוק בדרך לשם…

    • דינו הגיב:

     שים לב שהטענה לגבי צורת התמוטטות המגדלים מסתמכת על הטיעון הידוע המתחיל במילים השחוקות: "לא יתכן ש…". וטיעון כזה אני פשוט לא מקבל.
     איני אדריכל, וגם רמת הידע שלי בפיסיקה לא מאפשרת לי לחשב את כמות האנרגיה של מטוס המתנגש בבנין, וכיצד מגיב בניין כאשר קורה דבר שכזה, מה גם שהמבנה הפנימי של המגדלים לא ידוע לי ולכן הפיצוצים שצולמו שהקדימו את הקריסה יכולים לנבוע למשל מהתפשטות של שריפה דרך פיר מעלית או רדך חללים בבניין שאיני מכיר.
     העניין הוא שגם במאי הסרט לא הציג ידע רב משלי, הוא הסתפק בהבאת נתונים כמו "איך יכול להיות ש- 500 מליון טונות בטון יקרסו …" , בשילוב וראיונות עם מהנדס מאותה חברה שבנתה את הבנייני התאומים (ניגוד אינטרסים קל?).
     אני דווקא יותר מקבל את טענת הבמאי לגבי טיסה 93 שהתרסקה בפנסילבניה ללא שום ממצאים מלבד מכתש חרוך. זה נראה מוזר, מה גם שהרשויות הציגו כמה "שרידים" שנראו שלמים בצורה מפתיעה. ההסבר שאני נותן לזה הוא שאתר ההתרסקות האמיתי היה כנראה מראה מחריד, ולכן השלטונות העדיפו לפברק אתר התרסקות חלופי כדי לטפל ללא הפרעה באתר האמיתי.

     לגבי העניין השני: קודם כל – אינני ימני (כתבת "אנשי הימין האלה..").
     ובכלל, כדאי לאנשי שמאל "נאורים" כמו כאן בגדה השמאלית להתחיל להבין מהו שמאל: למשל – ייתכן שאדם לא יחשוב כמוך, ועדיין אינך חייב להשמיץ ולפסול אותו.
     נשמע טריוויאלי או נשמע הזוי? ובכן, יש אנשי "שמאל" שחושבים שזה טריוויאלי אך מתנהגים כאילו זה הזוי…
     עוד דבר: מותר לאיש שמאל להכיר ביתרונותיה של מדינת ישראל על פני שכינותיה, ולא לשקר במצח נחושה כדי להציג מציאות אחרת. אגב, אני מניח שאתה מסכים איתי שעדיף לעמוד מאחורי דוכן של "שלום עכשיו" בישראל מאשר בקהיר… אבל יש רבים כאן שיטענו את ההיפך, וגם אם תוכיח להם בדרך פלאים שבקהיר-טהרן-דמשק-רבת-עמון הסובלנות של הציבור נמוכה מים-המלח, גם אז הם יאמרו לך שזה באשמתינו הציונים.
     ולא, המצרים לא בדרך לדמוקרטיה, ואנחנו לא בדרך לדיקטטורה.

    • ודים הגיב:

     אדם שברור לו שמה שקורה בעולם הערבי הוא "דהירה לעבר הדמוקרטיה", צריך להיזהר מאוד כשהוא מייעץ לאחרים על איך לברור בין מציאות לפנטזיה…

 6. העלבון הגדול מכולם הגיב:

  בסופו של דבר אין הרבה הבדל בינך לבין טומי לפיד.טומי לפיד לא היה מסוגל לסלוח לאירופה על שבגדה בו במלחמה. אפילו שהפירוש שלך לבגידה הוא אחר גם אתה תמיד משתמש בהיותך ניצול ליל הבדולח כדי להצדיק את הדיעות שלך.חבל.הדברים שאתה כותב עליהם חמורים מספיק בלי ההשוואות האלה.

 7. עמיר הגיב:

  ומה התרומה של הערבים לחשש מהם ולשנאה להם בישראל?
  לא נגיע רחוק עם סוג טיעונים כאלה ועם האנשים שמשמיעים אותם.
  שהמצרים יקחו אחריות לשנאה הנפשעת שלהם וכך גם כל העמים הערבים, אסור לוותר להם על זה, זו הדרך היחידה לשלום אמת ובשביל לשכנע את הישראלים לוותר על ההתנחלויות ההרסניות.

 8. בן צבי הגיב:

  גדעון-אם כבר מצאת את ה"סיבות " לשנאה היוקדת של המצרים ( חשוב לציין שרובם נערים שלא חוו את המאורעות בעצמם) אולי בהזדמנות זו תספר לנו מה היה לגרמנים נגדך , ילד יהודי קטן, כדי שנבין סוף סוף , פתח את תיבת הפנדורה וספר לנו על מעללך נגד העם התרבותי הזה.
  כל מה שאתה מציג כסיבות הן אינן אלא התרוצים , הסיבה היא מחלת רוח שקוראים לה אנטישמיות .
  אף אחד מהמפגינים לא הרס את שגרירות דמשק לאור הטבח הקולוסלי בבני העם הסורי , לאף אחד במצרים לא איכפת שהקופטים עוברים שם גינוסייד ולאף אחד לא ממש איכפת שברגעים אלה טובחים הטורקים בכורדים "שלהם" . כמה זה יפה להעלות את שנאת ישראל לפסים "מדעיים" ועוד להיתפרנס מזה בכבוד .

 9. ‎ליברמן שולט - בשגרירויות בקהיר ובעמאן הגיב:

  הכיבוש גירש את המדינה
  ‎הכיבוש גירש גם את השגרירויות של מדינת הכיבוש

  כאשר השפויים יתעורר ויבינו שאסור לשתוק לנוכח חורבן ארצם  – יהיה מאוחר
  ‎הציבור לא רואה, ואם הוא רואה, הוא אינו מסיק את המסקנות הדרושות. הצבא משרת את המתנחבלים, וכשהם יורקים לו בפרצוף, ומחבלים בתריסר רכבים, אומר הזרג המדיני לקודקודים: "אל תדאגו, זה רק גשם קל". ואז ניתנת גם ההוראה "הצבא ימשיך לאמן את המתנחלים"… כאילו הסכנה לישראל היא הכרת האו"ם במדינת פלסטין, ולא אלימות המתנחבלים שמשתינים עלינו בקשת

  ‎ב"הארץ" התפרסם מאמר המערכת בכותרת "על השב"כ לפעול". אבל השב"כ הרי מ ש ו ת ק! המאנייאקים בקואליציית המתנחבלים ונתניהו, והדרג מדיני הכפיפו את השב"כ כדי שישרת את אינטרס המתנחבלים. ראש הממשלה בפועל, איבט, הוא מתנחבל. ומה עשה הדייר ממגדלי אקירוב? זה פקד על הצבא לאמן את המתנחבלים נגד "סכנת" ילידי הארץ הפלסטינים שדורשים הכרה.
  ונראה שאהוד ברק גם הורה לקצינים למחות את הרוק שירקו עליהם המתנחבלים, ולא לכעוס על נערי תג מחיר שהרסו 13 רכבים צבאיים. כי קקה זה במדינה שנכבשה בעזרת ממשלה.

  השגרירויות בקהיר ובעמן נסגרו… כדאי לפתוח שגרירות של מדינת "ליברמן" בהתנחבלות "נוקדים", ליד ביתו של איבט… אך, במחשבה שנייה, כלל לא בטוח ששם לא יפגינו נגדה.

 10. דוד עציון הגיב:

  כדאי גם לזכור שגם הצד המצרי לא היה תמיד שיה תמימה במהלך שנות השלום, ולא רק האחים המוסלמים: הפיגועים בראס בורקה, בטאבה ובאוטבוס מטיילים ישראלי בדרך לקהיר; הפצה של ספרות שנאה מהסוג הגרוע ביותר בכל מעגלי התרבות המצריים; עמדה אנטי-ישראלית בכל פורום אפשרי (גם אם אולי מאחורי הקלעים דעתו של מובאראך היתה אחרת). לא רק האזרח נחשף לשורה של אירועים שלא הרבו אהבת ישראל – יש גם צד שני (אנחנו) שלא תמיד הוא "האיש הרע" בסיפור

 11. ‎אל מאנייקי שולט עדיין במוח הציוני הגיב:

  סליחה עם הקוראים. תגובתי ארוכה מהמקובל. גם הצעה בצידה: יימחק הסיפור בדבר "היותנו עם ניבחר". לדעתי זו סיבה מרכזית לבעית היהודים. להלן נימוקי:

  תגובה זו מיועדת לכל הימנונים הציוניים שעוסקים בשנאת ישראל, באנטישמיות ההיסטורית שהיא, ורק היא, האשמה ב… בב… בכל.

  הם אף פעם לא שאלו האם גם למדינת ישראל חלק בהסתה ה'בומרנגית' נגדה. כי מבחינתם 'עמישראל' הוא עם שקודש על-ידי הקדוש ברוך הוא והיות וניכדי-ניכדי-נכדיו טוענים להם מגיע ה כ ל בזכות איזה ברית שהומצאה בידי בעל הפטנטים, הרי לא רק שמגיע להם –גם אסור לשום עם, לשום נשיא, ולשום מדינה– לערער על כך.

  ואשר לפטנט הידוע בשם הברית בין 'עמישראל' לאל-אלהים-ה'-הקב"ה-אדוני.
  בימינו מקובל שפטנט טוב ל-50 שנה בלבד. לחצי יובל. אחר שהפטנט פוקע, הזכות לידע שייכת לכלל, וזה כולל את כל אזרחי העולם, שזה עתה נולד לו האזרח מספר שבע מיליארד.

  אז מדוע הומצא הפטנט האלוהי הזה, וע"י מי, ולמה הוכלל ב"ספר הספרים"? והאם זה תקף היום?
  1‫[‬] שיקול הרבנים שהוגלו לבבל ע"י נבוכאדנאצר היה בר תוקף למצבם. זה היה שיקול מומונטרי / ריגעי ומובן. גולי בבל רצו פשוט לחזור מגלות בבל ליהודה וישראל. בדיוק כמו שהפלסטינים שהוגלו בידי הציונות רוצים עד היום לשוב לכפריהם ולמולדתם-מכורתם. רק שבזמן נבוכאדנאצר לא היה החוק הבינלאומי קיים [וגם לא חוק השבות הקיקיוני שחוקקה הכנסת למנוע את שוב הפלסטינים לארצם].
  ‫[2] כידוע האינטרנט לא היה קיים אז, והדרך להפיץ את הבשורה היתה להכלילה בתורה.
  [3] אשר לשאלה האם סיפור הברית שעשה אברהם תקף היום, ולטענה שהברית הזו שמקנה ל'עמישראל' זכות לגרש ולרשת, לסלק ולגזול תקפה גם היום, ולחלופין שזו אחת הסיבות לאנטישמיות הנוהגת כלפי הכובש המשתמש בה? – למחפש תשובה של אמת נדרשת מידה רבה של הגינות, מזו שמגלים "דינו", "עמיר", "בן צבי" ו"דוד עציון" בתגובותיהם.
  [4] כדאי שישאלו הימנונים והמתנחלים את עצמם: האם הטענה על זכות בלעדית שרק מוקניית ל"בעל ברית עתיקה", פלוס האקסיומה ש"אנו עם לבדד ישכון" אינה אחת מהסיבות לשנאת בעלי הטענה – לבעלי הכיבוש הטוענים להיותם יהודים בישראל בשם אל קדוש.

 12. ניצן אביב הגיב:

  די לכיבוש המזויע!!!
  לסגת מכל השטחים הכבושים ולהסיר את המצור מעל עזה לאלתר – צו השעה!!!

 13. הרב אליהו קאופמן הגיב:

  לגדעון ולקוראים: החשד של גדעון על כך שישראל יחכלה לכמה הרוגים שלאחריהן תופצץ עזה ולאחר הרקטות משם תבוא "עופרת יצוקה" 2 , מזכיר לי סיפור שאמנם אירע ועליו דיווחתי באמצע שנות ה-90 בעיתון "המחנה החרדי" אך כל התקשורת- כולל החרדית, התעלמה ממנו משום שכל המדינה החליטה לקבור אדם בשם הרב עוזי משולם .ידיעה מודינית שדלפה מהמשטרה טענה כי רוה"מ דאז- יצחק רבין, נתן הוראה ש"עד עשרה הרוגים אפשר לפרוץ לבית הרב". בלילה שלפני הפריצה מתבצרי הבית ותושבי השכונה השכנה שמעו אליקופטר חג מעל בית הרב ומתוכו נורים כדורים בצרורות. זו היתה פרובוקציה במטרה למשוך אש מהבית וכך יוכלו ל"רסס" אותו ב"מקסימום עשרה הרוגים".איש מהבית לא התפתה לפרובוקציה. כעבור עשרים דקות חג האליקופטר שנית מעל הבית . גם הפעם אמנם לא התפתו "שפני הניסיון" להחזיר אש אך שלומי אסולין הי"ד- חייל בשירות סדיר, יצא עם נישקו להגן על המתבצרים (ש"התבצרותם" היתה מפחד ולא מטרור) . לזה בדיוק חיכו "אנשי החוק והסדר".כדור מדויק- מ"עין אלקטרונית" של כוונת מדוייקת, פילח את צוורו של המסכן. והביא למותו. הלה היה עם גבו לכיוון היריה כך שבטח לא כיוון את נישקו כלפי הטסים אך כל עיתונאי ה"פודל" של המשטרה תיארו אותו כרוצח ואת הרוצחים כ"קרבנות מתגוננים". את הסיפור הזה סיפר לי – למחרת בבוקר, איש צבא קבע מיהוד שחזה מבית ו (מטרים ספורים משם) על האסון והפרטים. אי לכך לא אתפלא אם יתגלה כי תצפיתו של גדעון- לתרחיש בנגב, נכונה.

  • ק.א. הגיב:

   "עד עשרה הרוגים אפשר לפרוץ לבית הרב"…

   לא נתפס היחס, שמגיע מלמעלה ומחלחל מטה, אל חיי אדם כבסחר מכר של ארגזי ירקות בשוק.
   (ויחד עם זאת זה לא ממש מפתיע).

 14. הימין נזקק תמיד למצוא "צד שני" הגיב:

  אבל היזהרו בדיבריכם ימנונים, כי אין בסיס לטענותיכם ולרצונכם להשוות "ביננו לבינם" ואולי להישוות… האמת היא שהנאכבה ואחריה הכיבוש הן הסיבות לתגובות השנאה שמצויות בארצות ערב. אם לא הבנתה, עציון, "האיש הרע" מאוד הוא הכובש.

  • דינו הגיב:

   אה… "ימנונים"…
   יש די בביטוי הזה כדי להפריך את כל מה שבא אחריו בתגובתך, אבל נמשיך בכל זאת:
   ובכן, יש ויש בסיס להשוואה "בינינו לבינם". ואם כבר מדברים על הנאכבה, בוא ניזכר במלחמה הקשה שכפו הפלסטינים וצבאות ערב על ישראל, תוך דחייה בוטה של תוכנית החלוקה שאושרה ע"י האו"ם,
   ובכך הביאו למפלתם וכמובן לנאכבה.
   כמה מוזר שזכרונך מתחיל ב-48 ולא מ-47 (כ"ט בנובמבר), קוראים לזה זיכרון סלקטיבי.

   את כדור השלג של השנאה החלו הערבים לגלגל, ונכון שגם אנחנו הוספנו שמן למדורה,
   אבל מסתבר של רק "ימנונים" הם חד-צדדיים בצורה בוטה ועיוורים לחלוטין למציאות ולהסטוריה.

 15. שאלת תם הגיב:

  ב – 1948, לפני 63 שנים, בני 70 פלוס של היום היו בני 10. כנראה שאז הילדים היו מאוד אינטלגטים וכבר ידעו להתוכח עם מבוגרים על מהות שמש העמים.

 16. דינו הגיב:

  תיאוריית הקונספירציה בעניין הפיגוע בדרך לאילת היא מגוכחת ומלאת חורים.
  קודם כל, ממתי מתייחס ספירו ברצינות לאזהרות השב"כ?
  מן המפורסמות היא שאם פלוני רוצה להציג תיאוריית קונספירציה בצורה מוצלחת – עליו להיות עקבי עם דעותיו מהעבר (כמו למשל "לא להאמין לשב"כ") ולא לשנות את עורו עקב התאמת השינוי לתיאוריה.

  דבר שני: תקרית כזו היא בפירוש לא אינטרס ממשלתי מפני שהיא מבליטה את המחדל רב השנים בעניין הגבול המצרי, ובעיקר "הירדמות בשמירה" של ממשלות ישראל כולל ממשלת נתניהו(!) בבניית\הצבת מכשול קרקעי. שלא לדבר על כך שבניית מכשול כזה היא עניין יקר הדורש הוצאה תקציבית נכבדה – תפוח אדמה לוהט איתו אף ממשלה לא רוצה להיתקע. והנה ספירו טוען שזה קרה מתוך בחירה…? במשמרת של נתניהו….? לא הגיוני בעליל.

  דבר שלישי: אז הנה זה קרה ופעולת הטרור התבצעה – ועובדה היא שהתגובה הישראלית היתה מתונה.
  ספירו כמובן מנסה ליטול כל קרדיט מהממשלה וצה"ל וממהר לתת את אותו קרדיט למישהו אחר. הפעם – למצרים: "המצרים הזהירו את ישראל שאם תיזום עוד "עופרת יצוקה" יבוא הקץ להסכם השלום"…
  ובכן, המצרים אמנם התריעו נגד פעולת כוחנית ישראלית בעזה, בסך הכל כפי שהם מבטאים בכל פעם את אותה אזהרה נרפית, ובכל מקרה לא איימו בביטול הסכמי השלום מפני שכל בר-דעת יודע שאין שום קשר בין הדברים. ספירו מתבקש לציין מיהו המקור לטענת "ביטול הסכם השלום" הזו.

  עוד עובדה היא שלאחר פעולת הטרור, צה"ל התמקד בלתקוף את אנשי "הוועדות העממיות" הקשורים לפיגוע. אם היה חיל האוויר נושא הדגל את "עופרת יצוקה 2" – הרי שהיינו רואים תקיפות נרחבות שעיקרן מכוון כנגד החמאס. אבל העובדות אף פעם לא עניינו עיתונאים קונספירטיבים.

  בכל מקרה מי שגילה איפוק הם ממשלת ישראל וצה"ל, ולא יקרה שום אסון אם ייתן להם ספירו את הקרדיט על כך במקום להמציא איזו תיאוריה הזויה ומופרכת כדי להוציא את ישראל, שוב, כמי שהוא הצד הרע בסיפור למרות שהיינו קורבן לפעולת טרור בשיתוף חידלון של חיילים מצריים שאיפשרו למחבלים חמושים לחצות את הגבול ולירות על רכבים ישראלים.

 17. טובה שיבר הגיב:

  מוזר מאד -המטיף העיקבי לסרבנות שירות בצה"ל (ג.ספירו) מודאג מתהליך ההתחרדות שעובר על צה"ל.

  משל למה הדבר דומה?
  לאותה אם שאוסרת על ילדיה לשחק עם ילדי השכנים ובה בעת היא "מודאגת" מהשייהם בלימודים….

 18. אשר פרוליך הגיב:

  לפני מספר ימים כתבתי תגובה למאמר זה ובקשתי התנצלות של הכותב על ביטויים אומללים שלו כגון הגדרת גיבור בישראל כזה שיורה ורוצח. לצערי הרב תגובתי לא פורסמה,על אף שבאמירות הכותב יש פגיעה גסה בזיכרון של יקירהם וחבריהם ובאנשים רבים בישראל שסכנו ואף הקריבו את חייהם בגלל שנמנעו מלפגוע בחפים מפשע או נמנעו מלפעול ללא מצפון.
  מבקש ממערכת ה"גדה" לאפשר תגובה זו על הדברים הפוגעים ובלתי מוצדקים של כותב המאמר

 19. "גם אמריקה קצת לחצה" הגיב:

  ועוד כתב ספירו: "הפעם האיום עבד והמלחמה נמנעה". מי שעוקב אחרי הקורה בארה"ב יודע שמצבה של ישראל בכי רע גם שם. איני נוהג לשים יהבי על כל מה שתומאס פרידמן כותב בניו-יורק-טיימס. אבל אתמול הוא היה פסימי יותר מהרגיל. במאמר שכותרתו "ישראל נסחפת בים בודדה" [Israel: Adrift at Sea Alone] כתב פרידמן: "מעולם לא הייתי כה מודאג לעתידה של ישראל. אבני הפינה של ביטחון ישראל — השלום עם מצרים, יציבות סוריה, הידידות עם טורקיה וירדן — יחד עם ממשלה ישראלית כושלת וחסרת יכולת דיפלומטית, והכי גרועה שהיתה לישראל אי-פעם מבחינה איסטרטגית, הביאו את ישראל למצב מסוכן ביותר".
  פרידמן מודאג מחוסר האסטרטגיה של ממשלת נתניהו, וגם מהשינויים שעוברים על העולם הערבי, ש"עלולים להיות הרי אסון, כי העולם הערבי נע לכיוון קבלת רצון העם".
  אשר לי: אף פעם לא חשבתי ש"נשיא דמוקרטי" אמריקאי מעוניין באמת בדמוקרטיה לערבים. ואיני מודאג מהשינויים שעוברים על העולם הערבי. להיפך. אני מקווה שהבנת התהליך שעובר על עמי ערב ישכנעו את ממשלת ישראל לאמץ את הצעות השלום הצודק! כי אם זה לא יקרה תשאיר הממשלה לנו רק את הדאגה לעתיד.

 20. לאיש הימנונים..מהאמת היחסית הגיב:

  רמת הכתיבה שלך מעידה על כותבה.
  ובכל זאת,אנחנו "עם נבחר"!. מטריד אותך? שתה מים קרים.אן בכך שום דבר גזעני או מפלה משום שלא מדובר בגזע!! פשוט אמונה ב"עובדות?!" מקובלות על/של קבוצה מסויימת. כמו שצמחונים/מוסלמים/נוצרים/בודהיסטים/פלאו גונג מאמינים שצורת החיים שלהם היא האמת והדרך הנכונה לחיות כך גם -היהודים.ההבדל שבוא אתה תופס את היהדות כמתנשא הוא שהיהדות אינה מסיונרית.מה שהיה צריך להיות לזכותה נזקף לחובתה כמובן.. כ-ל א-ח-ד יכול להתגייר (ראה מגילת רות המואביה שזרע המשיח עתיד להגיע ממנה ע"פ האמונה).היהודים לא כופים את אמונתם על אחרים כמו כל הקבוצות האחרות (במיוחד הנוצריות /מוסלמיות). והם רואים את עצמם כ"נבחרים" כמו שכל מישהו מעם אחר יכול להיות אם הוא מצתרף.מה יש לך נגד זה? אל תיהיה חלק מעם, זוהי אמונתו והוא לא מפריע לאף אחד אחר לחיות את חיו ,חיה ותן לחיות.
  דבר נוסף,הכיבוש של 67 היה ב67 -למה לפני זה היה טרור ולמה אז הייתה מלחמה?
  חשוב לדעת הסטוריה לא ללמוד רק מהאתר החשוב הזה.
  נ.ב
  יפה שאחרי שאתה מתלונן על "עם נבחר",אתה מצדיק נאצים – היהודים אשמים.

 21. אשר פרוליך הגיב:

  לרב אליהו

  הבדל הקטן, אש צבא הקבע מיהוד היה בשכנות המקום,(גם זה בספק,וודאי לא ראה את הירייה מהמסוק),אבל גדעון ספירו לא היה בנגב,אפילו לא בבאר שבע,בזמן התקרית בגבול עם מצריים. אין גבול להמצאות !.הנייר סובל הכול,אך לא השכל הישר.

 22. למגן על התואר "העם הנבחר" הגיב:

  הבעיה היא שהפיקציה הזו מבראשית, עשתה לנו חור בראש. אילו נטען שגם לבני יעקב-ישראל חובה להתנהג על-פי אמות מידה מוסריות, כלל אנושיות, שמכבדות את זכויות העמים ואת החוק (שאז טרם נקרא 'החוק הבינלאומי') – ניחא.
  הבעיה השניה נוצרה כשקבוצת מהגרים טענה (וממשיכה לטעון) שרק לה זכות קניין על ארץ, היות ובספר ראשית כתוב דבר שעבר עליו הכלח, ושעל-כל פנים אינו רלוונטי יותר.
  נאמר ש"אדם באמונתו יחיה". אבל אמונה בפיקציה לא מוליכה לחיים ארוכים ושלווים.
  נכון ש"שהיהדות אינה מסיונרית", אך כדאי לשאול מה הסיבה לכך.

  • דינו הגיב:

   טקסטים תורניים עשו חור בראש לא רק ליהודים, ו"אמות המידה המוסריות" של מאמיני הברית החדשה והקוראן היו תמיד נמוכות הרבה יותר (ראה מספר קורבנות הנצרות והאיסלם).
   פשוט כאשר היהודים הציונים באים לדרוש את שלהם (כמובן ע"פ החלטת האו"ם 181) – |אז פתאום נזכר המגיב האלמוני שיש לנו חור מקראי בראש.
   הזכות המוסרית של היהודים למדינה עצמאית היא חזקה יותר מכל טקסט מקראי, יהה זה פיקציה או לא, ואין מקום מתאים יותר מארץ ישראל שכן הסטורית (לא רק "מקראית") – מכאן באנו ולכאן נשוב.
   התיישבות באוגנדה היא יותר מוסרית?

   • דניאל קלטי הגיב:

    אוה, אוגנדה…

    על דברים כאלה, אני נוהג לומר: ממש רואים את הכיפה (של הכותב).

    יצא המרצע הכתום-דוסי מן השק. יכולת להזדהות מייד, בתור איש "גוש אמונים", לשם-מה המשחקים?

    ומלבד-זאת, אפילו נסכים (מה שממש-ממש אינו בגדר ודאי), שחובה היתה על כולנו, לתקוע עצמנו דווקא כאן – האם זה מחייבנו, להקים מדינת-אפארטהייד, המנוכרת לחלוטין לשכנותיה ועושה הכל, על-מנת להשתייך, תרבותית, לאיזור שונה במובהק, מזה שבו בחרה היא להתיישב?

    • דינו הגיב:

     דניאל ידידי, חבל מאוד, מפני שנתתי לך קצת יותר קרדיט מזה.
     בתור "איש שמאל" (במרכאות כפולות ומכופלות, למרבה הצער) אתה אמור לדעת לא להדביק תוויות או לבנות תיאוריות לגבי אנשים על סמך פן אחד בדעותיהם ואישיותם.
     אני דווקא חילוני ואתאיסט גמור, ובדעותי אני הרבה יותר קרוב למר"צ (האמת – הצבעתי לתנועה הירוקה). אז הנה נפלה התיאוריה העבשה שלך לגבי המהות שלי.
     דבר שני, אני חוזר: הזכות המוסרית של היהודים למדינה עצמאית היא חזקה יותר מכל טקסט מקראי, לצערי (שוב) לא הבנת ולא התמודדת כלל עם הטיעון הזה. נסה שוב.

     • דניאל קלטי הגיב:

      אוקיי, אני מתנצל אם טעיתי – פשוט, *עד* היום, בכל פעם, בה שלף מישהו, את מלת-הקוד "אוגנדה", באיזשהו ויכוח עמי בנושא זה, התבררה, עובדת היותו איש הכיפות ההתנחבלותיות (בין-אם מפד"ל, או "מולדת", או חרדי לאומן…) עד-מהרה. אתה הראשון היוצא-מן-הכלל.

     • דניאל קלטי הגיב:

      כעת – זכות למדינה עצמאית, שוויונית, הגונה ודמוקרטית, יש לכל קבוצת בני-אדם באשר הם = בין שיהיו עבריים (יהדות היא דת, לא לאום; האנטישמים באירופה, הם שהתעקשו, לעשות מן היהודים לאום נפרד, *בניגוד מוחלט*, לרצונם של אלה), או פלשתיניים, או כורדים (אשר *לפתע-פתאום*, תומכת בהם ישראל…), או טיבטים, או צ'צ'נים, או מערב-פפואנים, או אשורים, או קוסובארים, או דרום-סודאנים, או טראנס-דנייסטרים, או כל עם אחר, *כל-עוד* שאיפה זו, אינה מכילה בקרבה, גם שאיפה לגזול, אותה זכות עצמה, מאיזשהו עם אחר.

      הבנת?

 23. האמת היחסית הגיב:

  אני חייב להבין.. "הפיקציה הזו מבראשית, עשתה לנו חור בראש. " כל יום אומרים לך את המשפט הזה? תעבור/תעברי דירה ,אתה גר במקום מוזר.ברור שנטען שגם לבני יעקב-ישראל חובה להתנהג על-פי אמות מידה מוסריות,מחוייבים גם מחוייבים,הן לא "כלל אנושיות" הן יותר מחמירות,על כלל האנושות מוטל להתנהג במוסריות.לגבי ה"בעיה השניה",על פי תפיסת עולמם יש להם (לנו!) זכות על הקרקע,מה העיניין עם ה"רק" ? לבית שלך יש 2 בעלים? מכיוון שרוב העולם חושב ש"בראשית" רלוונטי לחלוטין (כל הנוצרים,מוסלמים,יהודים המאמינים רק כמה מאות מיליונים

 24. האמת היחסית הגיב:

  ) אז כדאי שתייחס אליו ככה ,לפחות כרלוונטי. אני לא שמעתי שמישהו משתמש בטיעון "עם נבחר" בויכוח פוליטי אף פעם.מבחינת ה"זכות" היא בעיננו, וזכותנו לדבר על כך כי זאת אמונתנו.
  "נאמר ש"אדם באמונתו יחיה". אבל אמונה בפיקציה לא מוליכה לחיים ארוכים ושלווים."-לא הבנתי מה אתה רוצה להגיד פה.
  "נכון ש"שהיהדות אינה מסיונרית", אך כדאי לשאול מה הסיבה לכך." מה הסיבה באמת? (ברור שתיהיה לך איזו המצאה נגד היהדות,אז הקדים תרופה ואומר-הלוי על כל הדתות שלא היו מסיונריות)

 25. גיא הגיב:

  הנסיונות של כותב הטור להצדיק את השנאה היוקדת והבלתי מתפשרת של העם המצרי כלפינו ממש מגוחכים ולא עומדים במבחן המציאות. המגיב ק.א. חסר עמוד שדרה ומכור לתיאוריות קונספירציה בגרוש.

 26. דינו הגיב:

  לדניאל קלטי,
  תרשה לי לתקן: אנחנו מסכים שלכל עם זכות למדינה עצמאית, אך הכשל בדבריך הוא שהמדינה צריכה להיות "שוויונית, הגונה ודמוקרטית". ז"א, אני משוכנע שלא תפקפק בזכותו של העם האיראני למדינה רק בגלל שאינה "שוויונית, הגונה ודמוקרטית". רק כאשר מדובר בישראל אז פתאום "שוויונית, הגונה ודמוקרטית" הוא תנאי הכרחי לקיום המדינה.
  לגבי השאיפה "לגזול את אותה זכות עצמה מאיזשהו עם" – אין ולא היתה שאיפה כזו.
  אם כבר, אז מי שלא קיבל את תוכנית החלוקה אשם בזה…

הגיבו כאן

אורך תגובה מקסימלי: 1000 תווים

הרשמה לעדכונים בדוא"ל

Subscribe via Email

מומלצים