הגדה השמאלית

במה ביקורתית לחברה ותרבות


מאת: ב-2 באוקטובר, 2011 35 תגובות

ממשלת ישראל והימין הישראלי נכנסו לשנה היהודית החדשה, תשע"ב, בתחושת סיפוק גדולה. נתניהו חזר מעצרת האומות המאוחדות כסופרמן שחסם את ההכרה ברשות הפלסטינית כמדינה, וכמי שהצליח "לגייר" את נשיא ארה"ב, ברק אובמה, שנשא נאום ציוני ימני, שגם שר החוץ ליברמן סמך את ידו עליו. ואכן, הנשיא אובמה, שרק תמול שלשלום כונה על ידי מתנחלים גזענים "כושון", הפך במחי נאום אחד באו"ם ליקיר הימין הישראלי.

Obama-at-UNspiroנאום הנשיא אובמה בעצרת האו"ם

מה השתנה בין אובמה של מאי השנה, שם דיבר על פתרון שתי מדינות בהתבסס על גבולות 1967 (הקו הירוק), לבין אובמה של ספטמבר? בנאומו באו"ם הוא התנגד להכרה במדינה פלסטינית, לא הזכיר את גבולות 1967 כבסיס לפתרון, אימץ את הנרטיב של הליכוד המטפח את האגדה של ישראל הנמצאת בסכנת השמדה, הזכיר את זכותם של ילדי ישראל  לחיות ללא פחד מקסאמים וכיוצא באלה דברים המחממים את ליבם של ישראלים רבים. כיצד קורה שהנשיא שכח את זכותם של ילדים פלסטינים לחיות ללא אימת הכיבוש הישראלי? כיצד להסביר שבנאום שבו הוא מעלה על נס את מאבקם של מצרים, לובים ותוניסאים לדמוקרטיה נפקד מקומם של הפלסטינים הנאבקים כבר כמעט מחצית המאה לחירותם?

אז מה קרה לאובמה שנבחר על בסיס של נאומים סוחפים שהעלו על נס זכויות אדם וצדק, ועורר תקוות כה רבות אצל שוחרי זכויות אדם בעולם, וכמובן גם בישראל? האם נפגש עם כומר מהרצועה הפונדמנטליסטית הנוצרית שסחרר את ראשו, או שמא הציפיות ממנו היו מופרזות מלכתחילה? שהרי מדובר בנשיא של מדינה שכל מספר שנים מעורבת במלחמה, בין ישירות ובין בעקיפין – באמצעות אספקת נשק – ושבה תעשיית הנשק, הנתונה בידיים פרטיות, חשובה מכל העקרונות העומדים מאחורי פרס נובל לשלום.

פרשנים רבים נטו ליחס את חברותו החדשה של אובמה במפלגותיהם של נתניהו וליברמן בניסיון לא לאבד את הקול היהודי לקראת הבחירות לנשיאות בשנה הקרובה. (חברות מטאפורית כמובן, כי באופן מעשי הוא לא היה מתקבל, לא ל"ליכוד" ובוודאי לא ל"ישראל ביתנו", שהרי הוא גם שחור וגם גוי, צירוף נתונים שהגוף הגזעני הישראלי דוחה).

אם כך הם פני הדברים הרי יש כאן עלבון צורב ליהודי ארה"ב, כאילו מדובר בעדר שוטים שיצביע על פי הוראות סוכניו של נתניהו הרפובליקאי הפועלים בשדולת אייפק. כמי שכיהן כעיתונאי בארה"ב וערך מסעי הרצאות מספר פעמים מחוף לחוף, ההתרשמות שלי שונה. נשיא אמריקני שיאמר למצביעים יהודים ביושר כי הוא ידיד ישראל דמוקרטית אבל לא של ישראל קולוניאליסטית השולטת על עם אחר, שוללת זכויות אדם, מקיימת משטר של אפרטהייד ועינויים, היה זוכה לתמיכה גורפת של הציבור היהודי. אחת הבעיות בהקשר הזה, שדברים אלה ודומים להם יתקשה הנשיא אובמה לומר, שהרי הבטיח לסגור את מתקן העינויים בגוונטאנאמו, קובה, ולא קיים.

מי שהאזין בראש פתוח לנאומיהם של הנשיא הפלסטיני אבו מאזן וראש ממשלת ישראל נתניהו בעצרת הכללית של האו"ם, לא יכול היה שלא להבחין בהבדלים התהומיים בין השניים. מכאן נתניהו, קולוניאליסט זחוח, שחש בטוח לנוכח תמיכה אמריקנית גורפת, מנסה להוליך שולל את שומעיו בדברי כיבושין בנוסח "מו"מ ישיר ללא תנאים מוקדמים". כאן טמונה התרמית. ללא תנאים מוקדמים פירושו לפי נתניהו המשך בנייה בהתנחלויות היוצרת עובדות ותנאים מוקדמים המאיינים למעשה את המו"מ.

נתניהו מסרב לענות על השאלה מהם גבולות המדינה הפלסטינית לשיטתו, שהרי מה טעם לדון בפתרון שתי מדינות כאשר המעצמה הכובשת מסרבת להציב את הגבולות. סרבנותו של נתניהו ברורה. מרגע שישרטט את גבולות המדינה הפלסטינית תתבהר לעין כל שרלטנותו, שלא מדינה הוא מבקש, אלא מעין בנטוסטן חסרת יכולת קיום עצמאית הנתונה בצבת השלטון הישראלי.

מנגד, נאומו של הנשיא אבו מאזן היה למעשה דין וחשבון על סבלו של העם הפלסטיני, על אימי הכיבוש ושגרת הכיבוש, על ההרג, ההתנחלויות, ההשפלות, המחסומים, שוד הקרקעות, עקירת עצי הזית של הפלסטינים על ידי המתנחלים והצבא, העוצרים, הריסת הבתים, העינויים, מחנות המעצר, שריפת והשחתת מסגדים, הגזענות, כבישי וחומת האפרטהייד. היה זה נאום של זעקה לעולם: די, די, די, תנו לנו לחיות כעם חופשי. אבל הקריאה נענתה בהפניית גב בוטה מצד ארה"ב, שאמורה הייתה להיות מתווך הוגן ונהגה, למרבה המבוכה, לא כמעצמה אלא כגרורה ישראלית. הזנב הישראלי כשכש בכלב האמריקאי. מי שליבו לא גס בזכויות אדם לא יכול היה שלא להזדהות עם הכמיהה לחירות של הקורבן הפלסטיני.

אבו מאזן חזר לרמאללה חבול; נתניהו חזר לישראל יהיר. מדיניותו למסמס, למזמז, להרוויח זמן ולהמשיך להניע את מה שקרוי "תהליך שלום" בלי שלום שנמשך כבר 20 שנים בהילוך סרק. נראה שלפלסטינים נמאס. מה הלאה?

אם תישמע עמדתי, אציע, בכל הצניעות, לפלסטינים לשנות דיסקט. שיתוף הפעולה עם ישראל לא הוכיח את עצמו. יש להפסיק את כל התיאומים הביטחוניים והאחרים. יש לפרק את הרשות הפלסטינית, שממילא אין לה שליטה ממשית על כלום, אבל היא מורידה מן השלטון הישראלי את טרדות הניהול היומיומי של פינוי האשפה וכיוצא באלה דברים; להעביר את המפתחות לאו"ם, שיחליט מה לעשות. בינתיים תחזור ישראל להיות הכובש שמנהל את ענייני האוכלוסיה הכבושה. זה דורש עוד צבא, עוד כוח אדם, עוד תקציב שיילקח מהרווחה המרוששת.

לחזור למאבק לא אלים, שעיקרו אי שיתוף פעולה עם הכובש. להקים בריגדה בינלאומית כמו במלחמת האזרחים בספרד, אבל במקום נשק יהיו חמושים בעט, בנייר, בדיבור. בריגדה של שוחרי זכויות אדם שתהיה מורכבת מפלסטינים, ישראלים, אמריקאים, צרפתים, אנגלים, גרמנים, שוודים ,דרום אפריקאים, סינים, קוריאנים, יפנים, גאנאים ואחרים, יש בעולם די והותר בני אדם שמכירים את מציאות הכיבוש ויהיו מוכנים להשתתף בבריגדה הבינלאומית.

צוותים של הבריגדה יכסו את כדור הארץ, ייפגשו עם חברי ממשלות, חברי פרלמנט, סופרים ועיתונאים, יקיימו אסיפות ויספרו בדיבור, בשקפים, בתמונות בסרטונים איך נראה הכיבוש, מהם חייו של פלסטיני תחת כיבוש, מהו השיפוט הצבאי שהופך את חיי הכבושים לגהינום, כיצד מענים בחדרי החקירות, כיצד עוצרים ילדים בני עשר במחנות מעצר, ועוד מחיי היום יום ויבקשו להחרים את ישראל כל עוד היא מקיימת משטר כיבוש ואפרטהייד.

במקביל יצטיידו במרשם התושבים הישראלי, דיסקט שניתן בקלות להשגה, ויוציאו משם את כל שמות האזרחים הישראלים המתגוררים מעבר לקו הירוק, יעבירו לממשלות העולם ויבקשו לא לכבד את דרכונם הישראלי כל עוד הם שותפים לפשע מלחמה, כפי שההתנחלויות מוגדרות באמנת רומא. בסוף הכיבוש ייפול כמו שנפל משטר האפרטהייד בדרום אפריקה. צריך אורך רוח, סבלנות והתמדה.

תגובות
נושאים: מאמרים

35 תגובות

 1. ק.א. הגיב:

  השלטון באמריקה, לפחות זה המשפיע, יושב בוול סטריט (וירושלים).
  בוושינגטון יושבים רק הראשים המדברים.

  • דניאל קלטי הגיב:

   כל הפוליטיקאים, אינם אלא מריונטות.

   משום-כך בדיוק, כל הקוראים עכשיו לבחירות, רק זורים חול, בעיני הציבור. נו, אז במקום ביפי, תיבחר ציבי?

   רק בעלי-ההון, קובעים הכל. בכל העולם כולו (להם, כבר מזמן אין גבולות. הגבולות, תקפים לנו העבדים – הרי לשם-כך, בדיוק, המציאו הקפיטליסטים, את מושג-הלאומיות!!).

 2. יאיר הגיב:

  אני בעד! ויש עוד אמצעי לחץ אחד שלא הזכרת והוא חיוני מאין כמותו: BDS. חרם כלכלי ומדיני על ישראל ועל השקעות בה יכול לשמוט את השטיח תחת רגליו הזחוחות של נתניהו ואבירי "הכלכלה החופשית" שלו

  • דניאל קלטי הגיב:

   ומי יביא לחרם כזה, בדיוק? הא?

   בעלי-ההון מוול-סטריט, או שמא, חבריהם מבורסאות לונדון ופריז?

   לא לעניין משום בחינה.

 3. אובמיהו תומך באפרטהייד הציוני הגיב:

  • אובמה הבטיח לסגור את מתקן העינויים בגוונטאנאמו, ו- OBAMBUSH לא קיים.
  •• אובמה הבטיח לסגור את מתקני העינויים בשטחים הכבושים, ולהיות "משה" שמשחרר עמים מעבדות. OBMYAHU לא מקיים.

  אובמה הוכנס לכלוב על-ידי יועצים, שהוא עצמו מינה. זו היתה טעות נוראה של איש תמים, נחמד, שכתב ספרים טובים, וקיווה לטוב, אבל עשה שגיאה נוראה ונפל למלכודת ש – AIPAC טמן לו.

  ואשר להצעות של ספירו: אני מקבל ומקווה שגם אתם, ארה"ב, והעולם.

  • דניאל קלטי הגיב:

   נו, באמת, כאילו שיש לו כח…

   רוצה להשפיע? טפל במרכז-השלטהון האמיתי!! בוול-סטריט!!

   לנשיא בארה"ב, אין יותר כח, מאשר לנשיא באיראן. באיראן, הכתובת היא האייאתוללות – ובארה"ב (וכאן): בעלי-ההון.

 4. OBAMA = FAILURE אובמה כשל בכל הגיב:

  אילו אובמה כשל רק בעניין שלנו ושל הפלסטינים והסורים — היו אזרחי ארה"ב אומרים נ י ח א.
  אבל הוא שמע והאזין למי שאסור היה לשמוע. ובמקום לישם חלק מדברי הכומר שלו ירמיהו WRIGHT אובמה האזין לסטנים מוול סטריט. במקום — למרטין לותר קינג, שפסק: "הזמן תמיד נכון לעשות את הדבר הנכון", הוא קיבל את הספין של נתניהו. כדאי להפנים את המקור:
  — Martin Luther King — The Time Is ALWAYS Right To Do What’s Right

 5. בין הציוני מייקל בלומברג לאובמה הגיב:

  מי שלח את משטרת ניו יורק NYPD לעצור 700 מפגינים על גשר ברוקלין‫?‬ מייקל בלומברג‫,‬ ‫ראש עיר מולטי מילארדר‫,‬ ו/או בתיאום עם הנשיא ברק ‫[‬חוסיין‫]‬ אובמה‫?‬ שניהם לא נוגעים ולא עוצרים מפגינים מהימין הקיצוני‫,‬ מאנשי ‫"‬מסיבות התה‫".‬ ‬הנעצרים, שם כמו כאן, היו בני ‫"‬העם הדורש — צדק חברתי‫"‫.‬ הם דוחים שחיתות ובצע‫,‬ וגם את השתלטות WALL Street על אוצר ארצם‫.‬ והם ענו לו‫:‬ אנו רוצים לבנות עולם שיענה לצרכי בני האדם‫,‬ ולא לאלה של חברות מושחתות. ‎ובלומברג: "‎הם רוצים ‫‬הפיכה כמו בקהיר‫"‬…

 6. ברק הגיב:

  ב"ה
  אני לא יודע איזה יהודים בארה"ב אתה מכיר, אבל אלה שאני מכיר (שרובם דתיים) תומכים בהתנחלויות. למעשה לא מעט מהיהודים תושבי יהודה ושומרון הם עולים מארצות-הברית.
  אובמה הוא שמאל בארצות הברית, הימין בארצות הברית הרבה יותר פרו-ישראלי.
  בהתחשב בזה שהפלסטינים מדברים על A STATE FREE OF JEWS (נאמר על ידי שגריר הראשות הפלסטינית בארצות הברית http://www.freerepublic.com/focus/f-chat/2780514/posts), דיבורים שלא נשמעו כמותם מאז גרמניה הנאצית, אני לא מתפלא שלא רוצים לתת להם מדינה.

 7. שירה הגיב:

  וואו. קראתי בנשימה עצורה. הלוואי והם יעשו את זה. הלוואי והם לא מושחתים ומיואשים מספיק כדי להתאחד באמת ולעשות את זה בדיוק כמו שכתבת.
  הפלסטינים צריכים את ההנהגה המעולה שהיתה להם לפני 20 שנה, כמו סרי נוסייאבה וחנאן עשראווי. אבל דבר אחד מאוד חשוב. הם צריכים להיות מובילי המאבק ולא הזרים הם אלו שיובילו אותם. הכוח ותמצית המאבק ההומני והאינטלקטואלי חייב להתחיל משם.

 8. טובה שיבר הגיב:

  למיטב ידיעתי כותב המאמר המלומד טועה כשהוא מטיל את כל האשמה על נתניהו "הקולוניאליסט הזחוח" בשל סירובו להגדיר את גבולות המדינה הפלסטינית.

  מן הראוי היה שכותב המאמר היה מעלה דרישה דומה כלפי אבו מאזן וקובע כי בסירובו להתחייב על קץ הסכסוך אחרי שישראל תיענה לדרישתו ותשוב לגבולות 67 הוא נושא באשמה לא פחותה מזו של נתניהו.

  כותב המאמר שוכח להזכיר לקוראיו כי אבו מאזן מעולם לא ויתר על זכות השיבה המלאה, ובכל יום נכבה הוא חוזר על המנטרה השחוקה לעייפה בדבר זכות השיבה שהיא" זכות קדושה" ואין לותר עליה.

 9. טובה שיבר הגיב:

  המשך:
  מכאן שגם אחרי ששטחי הגדה המערבית יהפכו לנקיים מיהודים (אינני מביאה כאן את התרגום לשפה הגרמנית של המושג הזה….), כל ההתנחלויות יפונו, וישראל תשוב לתחומי הקו הירוק עדיין תהיה לפלסטינים עילה שלא לחתום על הסכם שלום באין פתרון "צודק" לבעיית הפליטים.
  ולשיטתם של הפלסטינים הפתרון הצודק היחידי הוא זכות שיבה מלאה.
  כל ההתפלפלויות בנוסח זה או אחר או הנסיונות למצוא "נוסחת פשרה שתהיה מקובלת על שני הצדדים" הם חלומות באספמיה.
  יאמר לנו ג. ספירו מהו המספר המקסימלי של פליטים שלהערכתו יוכלו לשוב לישראל.

 10. שום בצל הגיב:

  התשובה פשוטה:
  אובמה הוא לא שמאל רדיקלי.
  הוא שמאל ליברלי.
  אובמה, בניגד אליך, מכיר בזכותה של ישראל.
  אבו מאזן מכיר בישראל כבית העתידי של הפליטים, ולא כמדינת הלאום היהודי.
  הוא מכיר בעובדה שהוא לא ישלוט בישראל, אלא הישראלים והפליטים שישובו אליה.
  ולכן, אבו מאזן לעולם לא יחתום על הסכם עם ישראל, ללא קשר לגבולות 67'.
  הוא מושך זמן, עד שהקהילה הבינ"ל תכפה על ישראל נסיגה ללא הסכם.

  • דניאל קלטי הגיב:

   אובמה אינו לא שמאל רדיקלי, לא שמאל ליברלי, לא שום ולא בצל.

   אובמה הוא סמרטוט חלשלוש, המוטל לרגלי בעלי-ההון מוול-סטריט ועושה את דברם. לא יותר – ולא פחות – ולא שום-דבר שהוא, מעבר לכך.

 11. דינו הגיב:

  מבלי להפחית מאחריותו של נתניהו וקודמיו לחיסול וביטול כל סיכוי להסדר מדיני עם הפלסטינים,
  יש נקודה אחת בה נתניהו צודק, לשיטתו: יש לנהל משא ומתן (בהנחה שמתקיים כזה…) כאשר כל סוגיות הליבה "על השולחן", ולא לראותן כבלתי-תלויות (גבולות לחוד, פליטים לחוד וכו').
  וזאת מדוע? מפני שהקמת מדינה פלסטינית היא עניין אשר חייב להיות קשור לסוגיית הפליטים.
  לא ניתן לדון בענין הפליטים בצורה עצמאית ללא קשר למדינה פלסטינית שתהווה פתרון לאומי פלסטיני, כאילו רק חזרתם לישראל היא הפתרון האפשרי.

  • דניאל קלטי הגיב:

   דינו,
   על איזה משא ומתן אתה מדבר, בדיוק?

   איזה בנאדם ביקום, עם מנת-משכל של יותר מ-2, ישב למשא ומתן – לא משנה, בכלל, על מה – עם ממשלת-ביברמן?

   • דינו הגיב:

    דניאל, תעשה לי טובה.
    איזה בנאדם ביקום, "עם מנת-משכל של יותר מ-2", ישב למשא ומתן עם החמאס, או עם החיזבאללה?
    או עם איראן? או עם סוריה? או עם כל מי שנראה או מתנהג בצורה שנראית לנו רדיקלית?
    אתה צודק, ביבי ינהל משא ומתן עם ליברמן וחאלד משעל ינהל משא ומתן עם נסראללה… נראה לאן נגיע.
    יפה לראות איך ה"שמאל" הקיצוני ביותר מביע דעות סופר-ימניות ("אין עם מי לדבר!") כאשר הוא מדבר על מי שנואי נפשו.

 12. אשר פרוליך הגיב:

  כותב המאמר מסנן בקפידה את דברי אבו מאזן ושוכח להזכיר את האמירות שלו על שלילת קיום מדינת ישראל אומנם ברמיזה ולא במפורש אבל מי שמבין מבין
  הוא גם מתחבק עם נציגי חמאס וברור שכוונתו ל"אחדות" לשחרור פלסטין מהכופרים היהודים

 13. אובמה (של GITMO) תומך גם בעינויי השב"כ הגיב:

  לפני שהיה לנשיא הבטיח אובמה לסגור את GITMO (שמו המקוצר של מתקן המעצר והעינויים שארה"ב הקימה בקובה). נו, אז הוא הבטיח. כמו הרבה דברים שהוא הבטיח. בנאום קהיר אובמה גם הבטיח להביא שלום… אז הוא הבטיח. ומה קרה? — אובמה הוסיף מיליוני דולרים לסיוע לצבא הכיבוש, וממשלו מימן גם הקמת חומת פלדה תת-קרקעית בין רפיח המצרית לפלסטינית, שבינתיים הפכה למיותרת. וכמו שגוואנטנמו ממשיכה לפעול, כך גדלה גם תמיכת אובמה בעינויי הדין (הבינלאומי) של הכיבוש —ונסיון השב"כ בעינויים— מועבר למעני העיראקים והאפגנים…

 14. שבתאי לוי הגיב:

  כאשר נבחר אובמה לנשיא, פרצה צהלה ושימחה רבה במחנה השמאל, ושוחרי השלום. רק אני, ועד כמה קטני אמונה רואי שחורות, לא נסחפנו למעגל הצוהלים. אכשיו אתם יודעים למה!.
  עוד נשיא ידידותי שכזה, ואבדנו.
  שבתאי לוי

 15. לשבתאי לוי מהאמת היחסית הגיב:

  אתה נביא דגול עם חשש למשיח

 16. מאין-דן-דינו לפרוליך הגיב:

  רק חזרת הפליטים לפלסטין-ישראל היא הפתרון החוקי, עליו הצביע מועצת הביטחון של האו"ם. ומה שישראל חייבת לעשות זה לחוקק חוק שבות למגורשים.
  פרוליך: גם השמיניה (באוויר) של נהנתניהו אומרת דברים ברמיזה ולא במפורש… אילו היתה הגועלציה חפצה בשלום צודק, זה היה 'קורה' מזמן.

 17. דינו הגיב:

  התגובה שלך מלאה טעויות:
  1. ההסתמכות על האו"ם בעניין הזה היא שגויה. החלטה 181 מדברת בפירוש על "מדינה יהודית".
  לאחר מכן התקבלו מתוך טעמים קלוקלים מספר החלטות לגבי הפליטים והציונות שסותרות את 181.
  2. השתמשת בביטוי "מגורשים" ולכן כבר צימצמת את הבעיה באחוזים ניכרים, שכן רוב הפליטים ברחו בעידוד המנהיגות הערבית.
  3. ישראל חייבת לא(!) לחוקק חוק שבות לפליטים, שיביא לסוף קיום ישראל כמדינה יהודית (אתה רוצה בכך, אני לא), למלחמת אזרחים ולדירדור קיצוני ברמת החיים בישראל.

  חזון נאה בנית לנו..
  לא תודה.

 18. הנרי הגיב:

  לא יפה ככה ללכלך על הימין הרידקלי בארצנו
  לזכותם נאמר כי אין להם שום בעיה עם שחורים {אתיופים } ובטח שלא עם אמריקאים …:-)

 19. אשר פרוליך הגיב:

  הדרך לשלום בין הישראלים לפלסטינאים לא עוברת דרך המעצמות ולא דרך המנהיגים הפסולים של הישראלים וגם של הפלסטינאים המייצגים את הבורגנות הלאומית של כל אחד
  הדרך היחידה לשלום היא באמצעות האחדות של מעמד העובדים של כל עם ולאום שהאינטרס שלהם הוא שלום ולא מלחמות כי הם הם משלמי המחיר הנורא
  תפסיקו לדון באובמה שמובמה,ביבי או אבו מאזן
  כל אלה רחוקים ממעמד העובדים

  • דניאל קלטי הגיב:

   אכן!! מסכים לחלוטין.

   רק חבל, שכל "מעמד העובדים" העברי, מצביע למפלגות מ"קדימה" עד ל"כהנא"…

   פרט קטן.:-((

  • דניאל קלטי הגיב:

   הרי אפילו בעאלק-"מחאה", שמתלבטת לה (בינה לבין עצמה) כבר מזה שלושה חדשים, מקפידות דפני ליף וסתיו שפיר, שלא להעליב כהניסטים מוצהרים, מזה – ושלא להתייחס כלל, לקיפוח הפלשתינים (בישראל או בשטחים) מזה…

   גם במכתב, שכתבה שפיר (הגרוייסע-שמאלנית, עאלק), לעיתונות בערב יום-כיפור, היא מהללת את "אחדות כלל המנוצלים": חילונים, דתיים, ימניים, שמאלניים, אשכנזים, מזרחיים, גברים, נשים… רק קבוצה אחת ויחידה, נשכחה מלבה, משום-מה: ערבים.

 20. החלטות מועה"ב הן חלק מהחוק הבינלאומי הגיב:

  שלא כהחלטות האספה הכללית של האו"ם. לכן ממשל אובמיהו מאיים בהטלת ו ט ו על ההחלטה להכיר במדינה הפלסטינית.

 21. אשר פרוליך הגיב:

  לאן דן דינו:

  אני מסכים לזכות חזרת הפליטים הפלסטינאים אבל הדבר מותנה בשלטון של העובדים בישראל ובשלטון של העובדים הפלסטינאים ולא בידי הבורגנות בתמיכת או באינטרסים של מעצמות
  לדבר על שלום או על חזרת הפליטים במצב הנוכחי זה ריק מתוכן ורק דמגוגיה לשמה
  אי אפשר לדבר על שלום או על זכויות של אף אחד במצב שזכויות העובדים שהם אלה המקיימים את הכלכלה ואת החיים של כל עם נמצאים בידיים המניפולטיביות של הבורגנות והמעצמות
  כל דיבור על שלום או זכויות ללא מהפכה חברתית שתוביל לשלטון העובדים והעם הפשוט הוא סתם בירבור

  • סטלין הגיב:

   לאור ההצלחה האדירה של שלטון הפועלים בכל המדינות בהן זה נוסה, אני מסכים לחלוטין עם ההצעה ההגיונית שלך ומציע את הניסיון הרב שלי למימוש המטרה הנעלה הזאת.

   בנוסף, ברוח התגובה שלך – אני מציע לאסור בחוק להשתמש בסימני פיסוק.

 22. אשר פרוליך הגיב:

  לסטלין

  איכן היה שלטון הפועלים ? אתה בתור סטלין בטח יודע שבבריה"מ שלך לא היה כזה-ודאגתה איטב שלא יהיה
  שלטון העובדים הדמוקרטי המתקיים מלמטה למעלה -ולא להיפך-לצערי עדיין לא היה מעולם

  • סטלין הגיב:

   מה זאת אומרת לא היה שלטון פועלים?!
   הפועלים היו חברים במפלגה, חברי המפלגה השתתפו בועדות שונות, כל ההחלטות התקבלו על ידי הועדות השונות. כלומר היה שלטון פועלים אמיתי. חוץ מזה, ברית המועצות שלי? ברית המועצות שייכת לכל הפועלים! שלטון פועלים דמוקרטי הוא רעיון בורגני ריאקציוני, רק דיקטטורה של הפרולטריון נותנת לפועלים שליטה אמיתית.
   ועכשיו ברצינות – אולי יש סיבה *שבכל* המקומות שבהם הרעיון הזה נוסה – התוצאה הייתה זהה? אולי יש משהו פגום ברעיון האוטופי הזה? משהו יסודי מאוד שמכשיל כל מאמץ להקים שלטון פועלים?

 23. דניאל קלטי הגיב:

  אוה, ולמותר לציין: כל הנהגות כל קהילות-היהודים בעולם – עם אחד במועל-יד (שהרי אייפאק, כידוע, היא סניף במשרד-החוץ הליברמני; תמיד היתה, עוד בתקופת החלאה אבא אבן ונאומו הארור, בדבר "גבולות אוושוויץ" וכיו"ב; איזו "הומאניות" מצאת בקרבם, באמת, שאינני מסוגל להבין כלל… עדר כהניסטי שטוף-מח, לא דבר מעבר לזה. זה טבעם).

  רק מדינה אחת. רק מדינה אחת, חילונית וסוציאליסטית, מן הים עד לנהר הירדן.

  אין פתרון אחר. בשום זמן.

 24. דניאל קלטי הגיב:

  ומלבד זאת, עוד משהו, על התקווה ששמה "אובמה":

  http://www.youtube.com/watch?v=zjfhOPCPJnE

  צפו, צפו. צפיית-חובה, לכל מי שפינטז, שארה"ב = דמוקרטיה… ולכל מי, שכמוני, תלו תקוות – באותו שמובמה.

הגיבו כאן

אורך תגובה מקסימלי: 1000 תווים

הרשמה לעדכונים בדוא"ל

Subscribe via Email

מומלצים