הגדה השמאלית

במה ביקורתית לחברה ותרבות


מאת: ב-7 באוקטובר, 2011 14 תגובות

אחרי פִּרסומו של דו"ח טרכטנברג קראנו כמה כותרות ראשיות בעיתונים היומיים והיו גם תגובות פובליציסטיות וכתבות ברדיו ובטלוויזיה. כצפוי עד לכאב אימץ הכתב הכלכלי של "הארץ" נחמיה שטרסלר את מסקנות הדו"ח אל לבו הניאו-ליברלי ואף תקף בחריפות את מנהיגי המחאה החברתית, שדחו ובצדק את הטיפול הקוסמטי בבעיות האקוטיות של שכבות הביניים ושכבות המצוקה ואף איימו לחדש את ההפגנות ואת המאהלים מיד אחרי החגים.

trajtenbergטרכטנברג ונתניהו

בנימין נתניהו ואהוד ברק המשיכו במשחק התפקידים המסורתי שלהם בנחת, מבלי להניד עפעף. שר הביטחון איים שהקיצוץ המוצע בתקציבו יחליש את צה"ל ואת ההיערכות נגד האויבים האמיתיים והמדומיינים. ראש הממשלה לא התעמת עם ברק ולא עלה על המתרסים בשם אמונתו החדשה אך המוצקה בצדק חברתי. לשני המנהיגים האלה, שכל כך הרבה פרשנים מדיניים בארץ העלו אותם על נס בתקופה זו או אחרת, לא היה פנאי למריבות על נושאים זניחים כמו דו"ח טרכטנברג. בפגישותיהם התכופות בארבע עיניים הם מתכננים את המתקפה על איראן ואת החיים בצל הסנקציות הכלכליות, המצור המדיני והמלחמות האזוריות שיבואו אחריה. כאשר זה יקרה יישארו תומכי שלי יחימוביץ', שקנו את הרעיונות הפשטניים שלה על הפרדת נושאי החברה מהעניינים המדיניים, המומים ומוכים.

הציבור נשאר שאנן גם כאשר המתנחלים בעזרת המשטרה מכים את מפגיני השלום בענתות. הקברניטים בטוחים (אולי בצדק) בתמיכתן של שכבות הביניים בשעת חירום, שהם עצמם ימיטו עלינו. בנסיבות החדשות שנחווה כאן אחרי המבול תהפוך המחאה לנחלתם של עקשנים בודדים, שקל מאוד לסתום להם את הפה. מישהו יקצץ שלושה או ארבעה מיליון ש"ח מתקציב הביטחון אחרי שמאות מיליוני מוסלמים יהפכו את העולם כולו להר געש, וכל ידידי ישראל באירופה ינערו את חוצנם מהמדינה היהודית? ברק יודע היטב, שלא רק שאפילו שקל אחד לא ייגרע מתקציבו, אלא שעוד מיליארדי שקלים יזינו את מכונת המלחמה שלו.

מאותו מקור אפל נובעת גם השחצנות החדשה של נתניהו, שמזכיר יותר ויותר את עוזי לנדאו בכל ההיבטים למעט היושרה האישית. קריאת התגר שלו על העולם בנושא הבנייה בגילה היא חלק מאותה תסמונת. הוא הצליח להכניע (זמנית?) את ברק אובמה באמצעות הבוחרים היהודים בניו-יורק. המעורבות הישראלית במערכת הבחירות שם נגד המועמד הדמוקרטי ידועה לכולם, והציבור הליברלי האמריקאי (כולל עשרות אלפי יהודים), שנתן לישראל ליהנות מן הספק לאורך עשרות שנים, מבין שהתרבות הפוליטית שלנו כולה עברה לצדם של הרפובליקנים מהזן הימני ביותר. האם אובמה ייפרע מנתניהו אם וכאשר ייבחר לכהונה שנייה? לאנשי נתניהו יש תשובה כפולה לשאלה הזו: א. אובמה לא ייבחר. ב. עד אז נקבע הרבה עובדות חדשות בשטח.

כך נוכחנו לדעת שאִמרתו של הנרי קיסינג'ר, שלישראל אין מדיניות חוץ אלא רק מדיניות פנים, היא נכונה גם לגבי ארצות הברית. אנשיו של נתניהו כבר מסמנים מועמדים ומתכוננים לבחירות לנשיאות בארצות הברית, ולא חוששים כלל מתגובת הנגד. גם אם אובמה ייבחר חלילה (מנקודת ראותם), הפגנת הכוח הישראלית כבר הרשימה אותו ואת עסקני הקונגרס האמריקאי. אבל אנשי נתניהו בארצות הברית פועלים ויפעלו למען המועמד הרפובליקני. הלחצים לחידוש תהליך השלום מאירופה ומוושינגטון נתפסים בירושלים כאיום קיומי. לכן יש לחולל רעידת אדמה באזור, שתערער את התהליכים הקיימים, ותיצור תחתיהם תוהו ובוהו, שקדם כידוע למעשה בראשית.

לכן ייבנו התנחלויות, ימשיכו להכות ואולי גם להרוג מפגינים למען השלום ונגד הכיבוש, יפגעו במוקדי הכוח האינטלקטואליים של המחנה המתון, ויבצעו מתקפה אווירית או קרקעית נגד איראן, שתהפוך אותנו באורח רשמי לילד הפרוע של הקהיליה הבינלאומית. האמונה הקמאית במלחמת גוג ומגוג מוצאת לה חסידים דווקא בקרב מנהיגי הציבור החילוני-ציוני בארץ.

במציאות החדשה שתיווצר איש לא ידבר על רפורמות כלכליות או על צדק חברתי. המשך ההתעלמות מהמצוקה החברתית ומהתרוששות השכירים ילוּוה, כרגיל, בהעלמת עין מתעלולי הטייקונים למיניהם. בעיתונים יופיעו מאמרים על העולם האכזר המתנכר לישראל, על האנטישמיות שתקפה את כל הקהיליה הבינלאומית למעט כמה דוברים אנטי-איסלמים, לשעבר ניאו-נאצים, במערב-אירופה. הפרשנים ילעגו למתי המעט שממשיכים לצאת נגד הממשלה גם בימים קודרים אלה, ופעולות הטרור והפיגועים עוד יעצימו את האיבה לשמאל ולאזרחים הערבים.

מנקודת מבט אסטרטגית אין שום ערך למתקפה על המתקנים הגרעיניים באיראן. העולם המוסלמי יקבל תמריץ לתרום הון עתק כדי לבנות אותם מחדש, וכוח ההרתעה הישראלי רק ייפגע. הדרישה בעולם לפתרון באזור, שהוא הרבה מעבר לרעיון של שתי מדינות לשני עמים, יהיה פופולרי יותר ויותר. הקונסנזוס בעולם ידבר על חיסול המדינה הציונית, כמו שהוא דיבר על האפרטהייד בדרום אפריקה עד 1994. אבל אם נתניהו וברק מבקשים רק להרוויח זמן כדי לקדם יעדים לטווח קצר כמו לשרוד בשלטון ולהימנע מהמאבק נגד המתנחלים באמצעות מלחמת הגרילה הפוליטית שלהם נגד הבית הלבן, הם עלולים להצליח.

יש גם מסקנה ישראלית חד-משמעית מהניתוח הזה. היעדים של הממשלה זכו לרוב בבחירות, אבל מותר למיעוט, המשוכנע שהם יביאו אסון עלינו ועל בנינו ועל בני בנינו, לעשות כל פעולה חוקית כדי למנוע את המזימה נגד איראן, בעצם, נגדנו. אחריות מיוחדת מוטלת עלינו, העיתונאים. דוברי הממסד מבקשים להטיל עלינו פחד, שמא תעמולה נגד הממשלה בחוץ לארץ היא חלילה מעשה חתרנות. זוהי שטות מוחלטת, גם אם בן-דרור ימיני חוזר עליה תכופות. גרועים מימיני מאשימים אותנו ב"בגידה", שהיא פעולה נגד האינטרס של החברה שבתוכה אנחנו חיים בשירות גופים זרים; אבל אנחנו ניאבק נגד הממסד למען אחינו אזרחי ישראל, יהודים וערבים כאחד.

לכן נתריע נגד המתקפה העתידית על איראן בכל דרך, נכתוב, נדבר ונתראיין בארץ ובחוץ לארץ, נגייס את תמיכת היהודים הליברלים בארצות הברית ובאירופה, נוקיע את חוסר האחריות של נתניהו ואת הטירוף המגלומאני שאוחז בברק, נדרוש מכל אנשי זרועות הביטחון שהביעו חלחלה נגד המזימה באורח פרטי להשמיע את קולם בפומבי. אנחנו לא מגינים על נשיא איראן הסהרורי, מחמוד אחמדינג'אד, אלא על הנערים בכיתה י"ב שיושבים עתה בחצר בית הספר, ושעלולים בעוד שנה לשלם בחייהם או באיברי גופם את מחיר הטירוף הממסדי. מי שמאמין לדוברי הממשלה וצה"ל חייב לזכור את תחילת אוקטובר 1973. אז עדיין האמינו שהכוח הוא חזות הכול, ושיש לנו כוח. ניפוץ אשליית הכוח המוחלט, שמצוי כביכול בידי מדינה קטנה במזרח התיכון, הוא המעשה הפטריוטי החיוני ביותר.

תגובות
נושאים: מאמרים

14 תגובות

 1. shimbar הגיב:

  טרכטנברג, הוא נסיון של הריבון לקנות את ההמונים. אנחנו מציעים תהליך,שיעדו,החלפת הריבון,איתו אין מנהלים משא ומתן.מהפכה בסביבה דמוקרטית עושים על ידי בחירות, כאשר היעד הוא שינוי הרכבו של הפרלמנט. כלומר…צריך לעצב אירגון או תנועה מהפכנית שיצברו מספיק עוצמה בכנסת, באמצעות מפלגה\תנועה החוברת לעבודה,לקדימה, למרצ ולש"ס. את זה עושים רק על ידי "מהפכה חברתית", שאיננה מזכירה סוגיות פוליטיות כמו שלום,מלחמה ו\או כיבוש ומתנחלים. העם ,כיום,ימני.לאחר 4 שנות "צדק חברתי",נוכל לדבר על שלום,ו2 מדינות ל2 העמים.

 2. אבי הגיב:

  נשמע אפוקליפטי -אבל אפשרי,לחרדתי. אני נאוד מקווה כי התזית הזו לא תתממש,יש לי הרגשה שגם אתה חיים לא תצטער באם תימצא " נביא שקר".
  מצד שני קשה להשלים עם הבחירה האסטרטגית של השלטון(כל שלטון)בארץ להעדיף את החיטוט(זה כבר מזמן לא עיסוק) בבעיות ביטחון על פני מושאי חברה כאילו ומדובר ב 2 נושאים שונים המצויים ב2 צידי הרצף.

 3. ניצן אביב הגיב:

  גורלה של מדינת ישראל תלוי על כרעי תרנגולת, לאור המדיניות הלאומנית-ימנית-קיצונית, גזענית ופאשיסטית נתעבת ונאלחת, של ממשלת הימין הקיצוני הנוכחית!
  הלאה הלאומנות הימנית הקיצונית, הגזענות הנפשעת והפאשיזם היהודי-הישראלי הנתעבים והנאלחים!

 4. בטטה הגיב:

  לצערי הרב עלי להצטרף לתחזיתו של ברעם.

  אני אישית המלצתי לשני ילדי שנמצאים בחול להאריך ככל האפשר את שהותם שם ולא למהר לחזור לכאן. זו גם המלצתי לכל מי שרק יכול,אין טעם לנסות אפילו לשכנע את העם כאן זה מקרה אבוד.

  ובהערת אגב ,אני עובד כיום במקום שהוא ברומטר מצויין למגמות נעלמות מהעין. בזמן האחרון רוב הלקוחות שעוזבים עושים זאת משום שהם מחסלים את עיסקם/עיסוקם בארץ ונוסעים לעבוד בחול.
  בעבר מספרם היה מועט היום זה כמעיין המתגבר.

 5. ק.א. הגיב:

  ישראל לא "מקבלת" 3,000 מיליון דולאר בשנה לחינם. למדינה הצעירה עמד הפיתוי לקבל הרבה כספים ולהשתעבד לאינטרסים הזרים ולגזור את דינה להשחתה טוטלית או להסתפק במועט ולבנות, גם אם בסיכון, על דו-קיום אמיתי עם השכנים. אבל השאיפות כנראה היו לוחמניות טירוריסטיות למן ההתחלה ודו-קיום כזה לא ממש נלקח בחשבון בשום מצב. לאור זאת לא יפלא שישראל קיבלה על עצמה להיות מחלקה חבלנית אימפריאלסטית כשעוד היתה בחיתוליה. ישראל קיבלה את האופי הזה כשם שכסא מקבל את האופי שלו בנגרייה.

 6. מולי הגיב:

  השלטון
  כמו השלטון,עסוק רק בלהגן על עצמו,ויקריב,ומקריב את מה שצריך(מעמד ביניים,אזרחים סתם,בני אדם באשר הם,מדינת ישראל…)כדי להישאר בשלטון.
  השלטון בישראל איבד את דרכו ממזמן,והפך למפלצת קרת מחשבה שטורפת ומקריבה את אזרחיה
  למען הישרדותה,הדמוקרטיה הישראלית הפכה נבובה וחסרת תוכן,מול יצר ההישרדות המפלצתי הזה.
  אזרחי ישראל הפכו לעובדי אלילים למפלצת שהם יצרו.
  כבר שכחנו את בסיס המחשבה הדמוקרטית שאומרת -המדינה והשלטון נוצרו למען האדם-ולא להיפך.

 7. ברק הגיב:

  ב"ה
  יש כאן עצימת עיניים גדולה מאוד במשפטים כמו "הציבור נשאר שאנן גם כאשר המתנחלים בעזרת המשטרה מכים את מפגיני השלום בענתות". המשטרה מרביצה למתנחלים לא פחות ממה שהיא מרביצה למפגיני שמאל. לא זה תקין ולא זה תקין, אבל להגיד שהמשטרה היא שלוחה של המתנחלים זו פשוט עצימת עיניים.

  לגבי הנבואה האפוקליפטית של " הקונסנזוס בעולם ידבר על חיסול המדינה הציונית, כמו שהוא דיבר על האפרטהייד בדרום אפריקה עד 1994.", זה אולי יכול לקרות בממשלות הנוכחיות באירופה. אבל ממשלות יכולות להשתנות.

  • ברק הגיב:

   ב"ה
   יש באירופה משבר כלכלי והתחזקות של המוסלמים. אני לא אתפלא אם הימין האנטי-מוסלמי באירופה יתחיל להתחזק כמו שהוא בתהליכי התחזקות בצרפת. אני מאמין שהמהומות בבריטניה התחילו לגרום לאנשים להתחיל לפחד מהמוסלמים.

 8. שום בצל הגיב:

  מר ברעם – באמת לא ברור לי.

  נשיא איראן מדבר בגלוי, במפורש, ללא כפל משמעות, על רצונו להביא להפלתה של הישות הציונית. לרשותו הצבא הגדול במזה"ת, מדינת חסות בלבנון וארגון העושה דברו (חיזבאללה), תת-מדינת חסות בעזה, מדינה מעורערת אומנם, בסוריה, ועד היד נטויה (עיראק?), ומערך טילים ללא תקדים.
  לא ברור לי כיצד אתה מיישב את זה עם "הטירוף של ברק".
  הלוא הטירוף הוא הנשק והגרעיני בידיו של קיצוני איסלאמי (או כל קיצוני אחר…).
  כמה הרוגים מצפים לנ מנשק גרעיני?

  • ק.א. הגיב:

   אינני מומחה לענייני איראן אך אין זה סביר שהם רוצים במלחמה מבלי שזו תכפה עליהם. השפה הפרסית בה מדבר אחמדינג'אד היא עשירה מאד בתכנים מוגזמים שנשמעים נורא לאוזן מערבית-אולם ככה פשוט בנויה השפה המדוברת שלהם. כמובן שאין רוחשים שם אהבה לישראל אבל הרבה יותר משהם מתכננים מלחמה התקפית הם פשוט מייחלים לחלוף הציונות מן הנוף כשם שמייחלים בני אדם לחלוף סגנון רע או איזה שגעון אופנתי פסול שנסחפו בו המונים. בישראל מחרחרת המלחמות כמובן שירצו לעשות מדבריו 'מטעמים' מה שמוכיח שמבחינת האיראנים-דווקא להם יש מה לדאוג.

 9. דינו הגיב:

  ראה את האבסורד בדבריך: "אין זה סביר שאיראן תרצה במלחמה מבלי שזו תכפה עליהם",
  ו"השפה הפרסית עשירה מאד בתכנים מוגזמים"…
  מתוך עשרה קבין של קרדיט אתה נותן עשרה לאיראן, הבוחשת ללא בושה בענייני הפנים של כל מדינות האיזור (וסוקלת נשים, רוצחת הומואים וכו'), וכלום לישראל, ששתי המלחמות האחרונות שלה באמת נכפו עליה (לבנון ועזה).
  האיראנים "פשוט מייחלים לחלוף הציונות מן הנוף", רגש אנושי תמים לחלוטין, ואילו ישראל "רוצה בהשמדת הערבים – ג'נוסייד".

  • ק.א. הגיב:

   אינני נותן "קרדיט" לאף אחד. בוודאי שלא לאיראן.
   אני רק קולט ומבין את האינטרס האימפריאליסטי.
   מלחמה זה האינטרס של האימפריאליזם – זו הרי ממש הגדרתו.
   אני יושב מהצד ומתרשם מהמשחק שממול העינים.
   אם ניתן (ובהחלט ניתן) למצא פגמים (כבדי משקל) באיראן – חוקי המשחק האימפריאליסטי לא השתנו.
   ישראל היא "מטען צד" אימפריאליסטי שמושתל באיזור וככה הוא מתוחזק. ואני חושב שזו ראייה אובייקטיבית לחלוטין. למדינות מותר להתנגד זו לזו. ואילו האימפריאליזם עסוק ברמיסה!
   הגדרת האימפריאליזם זה לרמוס (ולהיתמם).

   • דינו הגיב:

    אני לא יודע מהיכן להתחיל: מהתקווה שלך שקוראי הגדה פיספסו את תגובתך הקודמת ולא קראו אותה,
    או מזה שאתה מציג טיעונים לקויים לוגית?
    היגבת לטענות כנגד איראן כמחרחרת גלויה וסמויה של מלחמה, ואמרת ש"אין זה סביר", ושהשימוש בשפה הפרסית מקצין את הדברים. מכאן נובע שאתה נותן לה ולמנהיגיה קרדיט הזוי ומופרך ,כפי שהראיתי לך על קצה המזלג.
    תלמד לא להסיט את הדיון, אם ענית בנושא איראן אז תמשיך בכך ואל תסטה חזרה ל"ציונות בשירות האימפריאליזם".
    לוגיקה: אם א' מחרחר מלחמה, אין זה אומר ש-ב' (יריבו של א') לא עושה כך

 10. דינו הגיב:

  חרחור המלחמה המזערי האיראני:
  http://en.wikipedia.org/wiki/Iran%E2%80%93Iraq_War

  אחמדיניג'אד עושה שימוש בשפתו הפרסית העשירה בכדי להסביר שהומוסקסואליות אינה בעיה באיראן:
  http://afp.google.com/article/ALeqM5hATGOzv6YSmgeMY1zdYbdpyrG2cw

  טיפול איראני בתופעת בהריון בגיל צעיר:
  http://www.dhushara.com/book/sakina/stoningetc/stoning.htm

הגיבו כאן

אורך תגובה מקסימלי: 1000 תווים

הרשמה לעדכונים בדוא"ל

Subscribe via Email

מומלצים