הגדה השמאלית

במה ביקורתית לחברה ותרבות


מאת: ב-12 בנובמבר, 2011 אין תגובות

חברי המעברה אינם מתאמצים לשאת חן. כמות המאבקים וכובד משקלם אינם מאפשרים להם זאת. בעוד שתנועות אחרות שצמחו בחום של קיץ 2011 חרטו על דגלן סיסמאות של אהבה ושל סובלנות, חברי המעברה מזהירים מראש – "איננו נחמדים ואין אנו שוקלים מילים. אנחנו בעד מעשים בכלל. איננו חוששים לדבר על אפליית המזרחיים ועל דברים נוספים שלא זכו להד במהלך הקיץ, איננו רואים טעם במשא ומתן עם גורמים פרלמנטרים ואנו נדאג לעצמנו בעצמנו".

j14-hamabaraהבניין המשוחרר בפינסקר 11, פונה באופן ברוטאלי וּללא צו פינוי

המעברה היא קבוצת פעילים במנעד רחב של גילאים, והיא צמחה מתוך מאהלי ה"אין ברירה" בירושלים. היא מתמקדת במאבק לדיור ציבורי ובקולם של העשירונים התחתונים ושל הפריפריה הסוציו-אקונומית בירושלים וברחבי הארץ. אם בתל אביב היה אפשר, לפחות בתחילת הקיץ, לדמות סוג של הומוגניות – בירושלים היה הבידול ברור למן ההתחלה. הסיקור התקשורתי בבירה התמקד בעיקר בזעקת מעמד הביניים שבקעה ממאהלי הסטודנטים בגן הסוס, בעוד שזעקת השכבות המוחלשות, שבקעה ממאהלי ה"אין ברירה" של מחוסרי הדיור בגן העצמאות ובגן העיר, הייתה ממוקדת יותר אם כי – כפי הנראה – פוטוגנית פחות.

מאהלים אלו של מחוסרי הדיור נותרו מאוכלסים גם לאחר שכבו המצלמות אלא שאלו נותרו בלא מתן מענה הולם מצד הרשויות. לאחר שדחו את ההצעה של עיריית ירושלים להקים מאהל  שירכז אליו את מחוסרי הדיור, נטלו חברי המעברה הרדיקליים והאקטיביסטים את המושכות לידיהם והתמקדו במספר פעולות של שחרור מבנים נטושים עבור הזכאים לדיור ציבורי.

המבנה הראשון ששוחרר, ברחוב שטרן 61, נטוש זה למעלה מ-6 שנים ויועד על ידי בעליו – האוניברסיטה העברית – למגורי סטודנטים. שחרור המבנה גוּבָּה בהצעה מסודרת לייעודו למגורי סטודנטים לצד מגורים של זכאים לדיור ציבורי. המבנה פונה על אף ההד הציבורי החיובי לו זכה שחרור הבניין, בין השאר גם באמצעות חתימות של מרצי אותה אוניברסיטה עצמה על גבי העצומה הקוראת לשחרור המבנה.

לאחר מכן שוחרר גם המבנה ברחוב פינסקר 11, אך פונה אף הוא באופן ברוטאלי וּללא צו פינוי. עד כה לא ניתן פתרון הולם מקיף מצד הרשויות. פתרון זמני נמצא למחוסרי הדיור – עד לשחרור המבנה הבא.

חברי המעברה אינם מתכוונים לעצור כאן. לנגד עיניהם רואים הם הקמת קהילה משותפת שתמשיך להציף מאבקים, בעיקר כאלו שזוכים לפחות הד תקשורתי, לייצר פתרונות, ליצור תכנים ויזמות וכמובן להמשיך וּלהתסיס את המאבק הקיים.

לקול הקורא של המעברה

תגובות
נושאים: מאמרים

הגיבו כאן

אורך תגובה מקסימלי: 1000 תווים

הרשמה לעדכונים בדוא"ל

Subscribe via Email

מומלצים