הגדה השמאלית

במה ביקורתית לחברה ותרבות


מאת: ב-1 בדצמבר, 2011 21 תגובות

לאחרונה אנו עדים לתופעה הולכת וגוברת של בעלי הון השודדים את הציבור לאור היום. השיטה עובדת כך: הטייקונים מנפיקים אגרות חוב בבורסה, על ידי חברות בבעלותם המלווה בתשקיף מצודד שמבשר כי מדובר בהשקעה בטוחה. קרנות גמל ופנסיה המנהלות את חסכונות הציבור באמצעות גופים פיננסיים, משקיעות באגרות החוב, וכאשר מגיע מועד הפֵּרעון, אומר הטייקון: מצטער, החברה הפסידה ואינני יכול לשלם. הציבור שנתן אמונו בשיקול הדעת של מנהלי הקרנת, מפסיד את כספו.

tycoonsטייקונים, חוגגים משהו

הטייקון התורן שנוקט בשיטה זו הוא יצחק תשובה, בעליה של "דלק נדל"ן". המשקיעים סברו שמדובר באיש עסקים אחראי ואמין ונפלו בפח. תשובה התגלה כהרפתקן מסוכן, שיחק אותה איש העולם הגדול, קנה את מלון פלאזה בניו יורק, תיכנן להקים מלון הימורים בלאס וגאס,  והכול התברר כפלופ אחד גדול. הוא חייב למעלה מ-2 מיליארד שקלים. מה עשה תשובה? הפריד את דלק נדל"ן מאשכול החברות שלו, כך שבאופן פורמלי אי אפשר יהיה לדרוש ממנו את החוב.

לתשובה יש מקורות לתשלום החוב. הוא בעל חברות רבות המניבות רווחים יפים, ומהם היה יכול לכסות את חובותיו. הקפיטליזם מאפשר לטייקונים תרגילים חוקיים באמצעותם הם חומקים מתשלום אגרות החוב.  כאשר מדובר באזרח קשה יום שלקח משכנתא לקניית דירה צנועה, והוא נתקע בקשיים ולא יכול להחזיר את חובו, הבנק מוציא את האיש מהדירה ומוכר אותה. אולם כאשר מדובר בטייקון שחייב מיליארדים ולא משלם, הוא ממשיך ליהנות מחייו ומהמיליונים הזורמים לכיסו מחברות אחרות שבבעלותו.

יש לחוקק חוק הקובע כי טייקון שחברה בבעלותו, גם אם מדובר בתרגילי התחמקות מהבעלות הישירה, לא מסוגלת לעמוד בהתחייבויותיה, ויש לו חברות אחרות המניבות רווחים, הוא חייב להסיט את רווחיו מהן לכיסוי חובו לציבור שהשקיע בחברה המפסידה את הפנסיה שלו. אם אין לו חברות נוספות, שיכניס את ידיו עמוק לכיסו ויגייס את כל הונו האישי, ימכור את כל הוילות שרכש ופזורים ברחבי העולם, ויחזיר את חובו לציבור. האדם העמל קשה לקיומו וחוסך שקל לשקל לעת זיקנתו, לא  צריך ליפול קורבן לשיגיונותיו של הטייקון. כמה חברי  כנסת יש כיום המוכנים לתמוך בחקיקה כזו? לכל היותר 10, וזו הערכה נדיבה, כי ישראל  מכרה  את נשמתה למיליארדרים.

———————————————————– 

הגטו הישראלי

בבית הספר הקיבוצי בו למדתי, לימדו אותי כי הציונות היא תנועת השחרור של העם היהודי, ומטרתה להפוך את העם היהודי מעם של סוחרים החיים בגטאות, שנודדים מארץ לארץ ופזורים על פני מאה ועשרים מדינות, תלויים בחסדי זרים, לעתים נרדפים  עד צווארם, לעם שעומד ברשות עצמו, מנהל את חייו במדינתו, עובד את אדמתו, חי בשלום עם שכניו, בקיצור, להיות עם ככל העמים.

מה שקרה בפועל הוא, שמדינת ישראל הפכה לגטו היהודי הגדול ביותר. מכל עבריה גדרות וחומות. לאורך 240 קילומטר בגבול עם  מצריים בונים עתה גדר מתכת מגובה בחוטי תיל. בתכנון גדר לאורך נהר הירדן. הגבולות עם סוריה ולבנון סגורים אף הם בגדרות ומוצבים צבאיים. בירושלים, בתוך השכונות הפלסטיניות, נבנתה חומה בגובה 8 מטרים. לאורך הגדה המערבית נבנתה גדר אפרטהייד במטרה להקשות על פלסטינים להיכנס לישראל. ההתנחלויות בשטחים הכבושים עטופות בגדרות  עם שערי ברזל וחיישנים אלקטרוניים. בכל התנחלות יש כיתה צבאית חמושה. גם בתוך ישראל חלק ניכר מהישובים הקטנים, בעיקר אלה הנמצאים בקרבת ישובים ערבים, חמושים בשערים כבדים.

רק הערים הגדולות פטורות מהעונש הזה. באחת – ישראל היא גטו חמוש ומבוצר, לא בדיוק חלומו של הרצל.

דרך אגב: הכפרים הפלסטינים משני צדי הקו הירוק הם חסרי גדרות. האם זה בגלל שבני הארץ מדורי דורות חשים שכאן ביתם הטבעי? האם הגטו הוא תוצאה של מציאות שנכפתה, או שהיא מוטבעת בד.נ.א הציוני? פעם סברתי שמדובר במצב של אין ברירה, עם השנים הוברר לי כי מדובר במידה רבה בהכרעה רצונית. אין זה מקרה שישראל דחתה את הצעת הליגה הערבית לשלום כולל, לפיו אם תיסוג מהשטחים ותקום מדינה פלסטינית, כל העולם הערבי והמוסלמי יכיר בישראל, יקשור עימה קשרים דיפלומטיים וכלכליים.  (אפילו איראן הודיעה כי לא תעמוד בדרכם של הפלסטינים אם יחתמו על שלום עם ישראל).

האם יתכן מזרח תיכון בו מתקיימים גבולות פתוחים כמו בקהילה האירופית? רק המחשבה שישראל תוצף בתיירות ערבית, ומיליונר סעודי או מצרי יקנו מפעלים  או נכסים בישראל (כפי שבעלי הון ישראלים עושים בחו"ל) דיו לעורר כיום חרדה בממסד הציוני, על כל שלוחותיו. לא  במקרה שולטים מינהל מקרקעי ישראל והקק"ל על למעלה מ-90 אחוזים של הקרקע, כפי שאין זה מקרה שמדינת ישראל החרימה או הפקיעה מאות אלפי דונמים שהיו בבעלות ערבית והועברו בכל מיני תרגילי חקיקה לידיים יהודיות. בכדי שישראל תוכל לחיות בשלום במזרח תיכון בעל רוב ערבי ניכר, היא צריכה לצאת מהשבטיות היהודית ולא לפחד ממה שקרוי כאן "איבוד הרוב היהודי", כפי שבאירופה הפולנים לא פוחדים כיום מאיבוד הרוב הפולני, על ידי שכניהם הגרמנים.

—————————————————————- 

בגידת הרופאים

זה עתה התפרסמה החוברת "להקדים תרופה למכה – מעורבות אנשי רפואה בעינויים והתעללויות" מטעם שתי עמותות: רופאים לזכויות אדם והוועד הציבורי נגד עינויים בישראל.

זהו כתב אישום חמור, כתם מביש על רופאים בישראל שמשתפים פעולה, במעשה ובמחדל, עם צבא הכיבוש, משטרה, השב"כ והשב"ס, בהפרות בוטות של זכויות אדם.

החוברת פותחת בסיפורה של מייסא ארשד, עורכת דין מהוועד הציבורי נגד עינויים, שנעצרה במהלך ליווי מפגינים. טרם מעצרה סטר לה שוטר בחוזקה. לאחר מעצרה חוותה השפלות וקללות  מצד השוטרים. עקב הכאבים שחשה, ביקשה מייסא לראות רופא על מנת שיבחן את הפגיעה  החזקה בפניה. היא פונתה בלוויית שני שוטרים לבית חולים זיו בצפת, שם נבדקה בעודה אזוקה. היא סיפרה לאחד הרופאים שבדקו אותה כי החבלה היא תוצאה של אלימות השוטרים בהפגנה. או אז קטע אותה הרופא ואמר: "זה לא מעניין אותי". גם האח שבדק אותה אמר: "אם לא טוב לך, תעזבי את הארץ למקום אחר".

אם זה היחס לעורכת דין ישראלית, נקל לשער מה גורלם של פלסטינים עצורים מהשטחים הכבושים. ואכן התמונה עגומה ומדכאת. החוברת סוקרת את האמנות הבינלאומיות בתחום הרפואה שמחייבות רופאים לא לשתף פעולה עם עינויים והפרות זכויות אדם. היא מלמדת על העמדה הדו משמעית של ההסתדרות הרפואית, שמצד אחד כותבת קוד אתי השולל השתתפות רופאים בעינויים ומצד שני קוראת לרופאים לשתף פעולה עם כוחות הביטחון.

וזה מה שקורה בפועל. יותר מדי רופאים מפרים את הקוד האתי ומשתפים פעולה  עם המענים באופנים הבאים: מתעלמים מתלונות העצורים על עינויים, כותבים דו"ח רפואי מסונן ללא אזכור סימני חבלה ברורים שהם תוצאה של מכות, בודקים עצורים ומאשרים לאנשי השב"כ להמשיך בחקירות שכוללות עינויים, מפרים את מחויבותם לפרטיות החולה ומוסרים לחוקרים המלווים את העצור לבית חולים את הדו"ח הרפואי, לא מדווחים למשטרה על עצור שהגיע חבול מתא המעצר, אף שחובתם לעשות זאת. דוגמאות לכך מצויות לרוב בחוברת.

מי שרוצה לדעת איך צומחת מפלצת כמו ד"ר מנגלה, שיקרא את החוברת, כי שם זה מתחיל.

—————————————————————-

 99.7 אחוזים

אחוז ההרשעות בבתי המשפט הצבאיים בשטחים הכבושים, הוא 99.76 אחוזים, כך פירסם עיתון "הארץ" (29 בנובמבר 2011). כזכור, במסגרת משטר האפרטהייד שישראל הקימה  בשטחים הכבושים, המתנחלים כפופים לשלטון האזרחי בתחומי הקו הירוק, אף כי מתגוררים מעבר לו, ורק הפלסטינים נתונים לידו העריצה של השיפוט הצבאי. אחוז זה הוא עוד אחד מסימני ההיכר של משטר רודני. איפה אנו מוצאים אחוזים כאלה? הנה רשימה חלקית: הנשיא בשאר אסד נבחר ברוב דומה, כך גם מנהיג צפון קוריאה קים ג'ונג איל, מנהיג רומניה בשעתו ניקולאי צ'אושסקו, או מנהיג גרמניה המזרחית אריך הונקר. גם בארצות אלו אחוז ההרשעות בבתי המשפט בתביעות מטעם המדינה דומה. זו המשפחה "המכובדת" שישראל נמצאת בחברתה. עוד סיבה מדוע יש לנתץ מהר ככל האפשר את הכיבוש, שהרי ערכיו הולכים וחורכים את אדרתנו בתחומי הקו הירוק.

תגובות
נושאים: מאמרים

21 תגובות

 1. יוחנן הגיב:

  הצעת החוק שלך לגבי תשובה מלמדת על חוסר הבנה בסיסית. אתה מציע שיעבירו כסף מחברות רווחיות של תשובה לכיסוי חובות של חברות מפסידות. מה שאתה שוכח זה שאותן חברות רווחיות הן לא בבעלות מלאה של תשובה. הוא רק בעל השליטה אבל יש שם בעלי מניות מיעוט מקרב הציבור שהשקיעו בהן. למה שהם יממנו הפסדים של חברות שכלל לא השקיעו בהן? גם שם מושקעים כספי פנסיה. אי אפשר להרוס עסק מצליח על מנת לממן עסק כושל.

 2. ק.א. הגיב:

  בישראל, שלא כבשאר העולם, הרוע והעוולה המדיניים אינם בבחינת תקלה (שיש להתבייש ולהשמר ממנה). בישראל דווקא הזדון המדיני – לטוב וצודק ייחשב!! מכאן מוטלת בספק רב היכולת של מסגרת כזו (שלא לדבר על הרצון) להבין את העיוות אשר בה ולהביא לתיקון. הרי כל תיקון פוטנציאלי כזה יקעקע את אושיות המבנה הזה כולו. הדבר מזכיר את אבחנתו (העתיקה) של ישעיהו ליבוביץ בקשר לעינויים בישראל: בכל מקום בעולם אשר בו זה קורה זה בניגוד לחוק, אבל בישראל עינויים (וחיסולים) קיבלו הכשר מנשיא בית במשפט העליון…

  • דינו הגיב:

   שוב נסיון נואל שלך להשחיר את פני מדינת ישראל. הפעם תוך היתלות באותו אילן גבוה, ישעיהו ליבוביץ', וגם תוך כתיבה בניסוח מעורפל במכוון. מה זאת אומרת "בכל מקום בעולם אשר בו זה קורה זה בניגוד לחוק"? האם הכוונה היא שבכל העולם עינויים אינם חוקיים? האם יש לך ספק שבכל מדינות העולם הערבי למשל, ישנם יותר עינויים מאשר בישראל?

   • ק.א. הגיב:

    עלי לשאול את עצמי על מהותו הכוללת של הגוף הזה ע"פ ההיסטוריה המעשית של 63 שנותיו.
    על מידת ה"נחת" שהוא גורם באופן ישיר למי שבא איתו במגע – הן בסביבה המקומית והן בסביבה העולמית.
    הגוף האלים-חזירי-מאפיונרי-גזעני-חיסולי-כיבושי הזה אינו גורם חיובי. הוא רק גורם לחוסר וחסך כבד מאד בדברים שלי נראים חיוניים לקיום חיים שלווים ונורמליים. לא אמרתי שום דבר "מעורפל". שליח הסברה כמוך כמובן שינסה "לערפל" את הכל. אז לגבי הצבע, דינו חסר הבושה, אין לי כל כוונה, כמוך, לשפוך סיד על הזפת.

    • שליח הסברה הגיב:

     הגוף הזה נותן לך מקום לחיות, מגן עליך מאלו ששואפים לרצוח אותך ונותן לך את הזכות לכתוב את דבריך. זה טיפה יותר ממה שתקבל בסביבה העולמית והרבה הרבה יותר ממה שתקבל בסביבה המקומית.

     אבל אני רק שליח הסברה של גוף אלים-חזירי-מאפיונרי-גזעני-חיסולי-כיבושי, אז מה אני מבין?

     • שליח הסברה הגיב:

      למערכת, תודה על תיקון דברי.

      לא הבנתי שלהגיד שמדינת ישראל היא גוף אלים-חזירי-מאפיונרי-גזעני-חיסולי-כיבושי זה בסדר, אבל להגיד שדבריו של מישהו שאמר את זה הם דברי בלע זה לא.

      עכשיו אני יודע.

    • דינו הגיב:

     למערכת שלום, כמדומני שפרסמתי תגובה לדברי ההבל של ק.א, ותגובתי פשוט נעלמה. כולי תקווה שאין מדובר בצנזורה. דבריו של ק.א קיצוניים ולא סבירים, וראוי שתאפשרו דברי תגובה לטוקבקיסט הנ"ל.

 3. ע.ג. הגיב:

  1. האם אחרי קזוז ה"תספורת" הקרנות עדין ברוח? אם כן כל מה שכתב ספירו הוא שטות. 2. הפלשתינים ללא גדרות כי הישראלים לא מנסים לרצוח אותם כל הזמן ולכן אין להם צורך בגדרות לעומת הישראלים שהפלשתינים רוצחים כל הזמן ולכן מתגוננים בגדרות. 3. ישראל לא דחתה את הצעת הליגה הערבית אלא פשוט לא הגיבה עליה. לעומת זאת הפלשתינים דחו כבר פעמים רבות את הרעיון של שתי מדינות לשני עמים. על זה אין לספירו מה להגיד? 4. יכול להיות שמספר ההרשעות גבוה כי התביעה נזהרת נגד מי היא מגישה כתב אשום? לאאא הרי הישראלים הם אוכלי אדם.

  • Alex F הגיב:

   אגב,אחוז ההרשעות בפלילים בבתי המשפט הרגילים בישראל הוא גם באיזור ה98 אחוז.
   וכאן מורשעים יהודים וערבים כאחד

 4. בטטה הגיב:

  רבותי המפעל הציוני גמור ,אם לא פיזית אזי מוסרית ,תרבותית,חברתית .

  הריקבון עמוק מדי מכדי לרפאו , הסרטן שלח גרורות לכל מקום .

  מי שעתידו ועתיד צאצאיו חשוב לו מוטב ויחשוב ומהר על אופציה לחיים במקום אחר ,למרות שעם המשבר העולמי שנובע מקריסת הקפיטליזם זה לא פשוט .

 5. בן שמואל הגיב:

  ליותם: עצתו של גדעון ספירו מאוד הגיונית: בחברות שתשובה שולט ומניבות רווחים, הוא מקבל דיווידנדה.
  את הכספים האלה יעביר ישר לכיסוי החוב. אחרת הוא פשוט גנב. למשל חלקו ברווחי חברת דלק היו דומני 160 מיליון ש"ח. בנוסף, קרא את THE MARKER מהיום על הדרך המושחתת בה ניהל את החברה. איך שילם לחותנו מיליוני שקלים שכר מושחת. מי שחייב למעלה משני מיליארד ש"ח ומקיים חתונה לבנו שעולה 7 מיליון ש"ח…
  לע.ג.זה בכלל לא חשוב אם הקרנות עדיין מרוויחות אם לאו.חשוב שהאיש יחזיר לציבור את חובותיו

  • ע.ג. הגיב:

   לבן שמואל. מה שאתה אומר זה שהצבור תמיד צריך להרויח מהטיקון אבל כל ההפסדים הם על הטיקון. מי שנכנס לבורסה, ישירות או באופן עקיף ע"י קרנות שונות, צריך לדעת שאפשר להויח ואפשר להפסיד. תשובה הביא למשקיעים רוח גדול מאד. עכשיו אין לו כסף להחזיר והמשקיעים לכאורה מפסידים. אבל אם לאחר קזוז ההפסד הזה המשקיעים עדין נשארים ברוח על השקעתם אין להם על מה להתלונן כי הם קבלו את מה שרצו – הם הרויחו. רק פחות מהעינים הגדולות שלהם.

   • בן שמואל הגיב:

    לע.ג. – לא מדובר במניות, אלא באגרות חוב, וחוב צריך להחזיר. תספורת שיעשה במספרה ולא על חשבון אלה שהילוו את כספם.

    • ע.ג. הגיב:

     החוב הוא חוב ריבית על אגרות החוב. אם הקרן הוחזרה עם רוח והתספורת נעשית על רוח נוסף שהמשקיעים ציפו לו בגלל הצהרות מנפיק אגרות החוב (הריבית המובטחת) אז הבכי הוא על גובה הרוח בלבד. גם אין הבדל מבחינת המשקיע (חבר בקרן נאמנות למשל) בין מניה לאגרת חוב. את שתיהן הוא קונה בצפיה לרוח.

     • דינו הגיב:

      סליחה, האם אתה משוכנע בצדקת דבריך?
      האם אתה בטוח שאותה "תספורת" אינה פוגעת בערך הקרן של האיגרות, אלא רק בריבית?
      דהיינו "קיצוץ הרווח המובטח" בלבד?
      אשמח אם תצרף לינק למאמר כלשהו המסביר זאת.

      מלבד זאת, נראה שאתה מכחיש את ההבדל המהותי בין מניה לבין איגרת חוב, שהיא בעצם הלוואה שההחזר שלה מבטיח תשואה מסויימת.

 6. דוד עציון הגיב:

  "הגטו", לצערנו, הפך למחוייב המציאות. הישובים הראשונים היו בלי גדרות וחומות, אך מסיבות מסויימות (עם שכן שלא אוהב את נוכחותנו כאן), הישוב ואחריו גם המדינה, נאלצת להגן על הישובים. מימי חומה ומגדל, דרך גדר המערכת בלבנון ועד "גדר ההפרדה" וגבול מצרים – אותם שכנים שאני רוצה לחיות איתם בשלום תמורת חלוקת הארץ – לא רוצים לחיות איתי בשלום, גם את תעטוף את זה באלף סיבות. גדר ההפרדה היא קטסטרופה אישית, לאומית וסביבתית – אבל החלופה לה (מה היה כאן לפני 10 שנים) – גרועה ממנה. גדר אפשר לפרק, חיי אדם אי אפשר להשיב

  • דינו הגיב:

   כמה שספירו לא ינסה – אין הוא יכול לומר דבר וחצי דבר בגנות הגדר הנבנית בגבול מצרים, ואפילו בגנות גדר ההפרדה עם הפלסטינים, לו היתה נבנית על תוואי גבולות 67.
   הגדרות הללו מייצגות בעיקר שני דברים: האחד, שישראל היא אבן שואבת לפליטים ומבקשי עבודה למיניהם בגלל רמת החיים הגבוהה עשרות מונים מאשר במדינות השכנות.
   השני: שכנינו היקרים המבקשים לחבל ולפגע באזרחים וחיילים ישראלים.
   "הכפרים הפלסטינים … הם חסרי גדרות"? נכון מאוד, ובאמת – לא זכור לי זרם של פליטים סודנים או מחבלים ישראלים המנסים לחדור לרמאללה.

 7. טייקון נשך כלב! הגיב:

  העם דורש צדק חברתי.
  לכן צריך להפוך את הכותרת [ואת האמת] על פיה ל:
  "שוד הטייקונים בידי הציבור"
  זו תהיה חדשה -טרום מהפכנית ומרעישה
  כמו
  "אם אין להם לחם, שיאכלו עוגות"

 8. אילן סלע הגיב:

  ספירו, "באחרונה", לא "לאחרונה". "באחרונה" פירושו בזמן האחרון; "לאחרונה" – בפעם האחרונה.

 9. אני עדיין תוהה... הגיב:

  למה האתר שלכם – ואתה בכלל זה – מתעלם מהטבח היומיומי של המשטר הסציאליסטי/אנטי-אימפריאליסטי של כוחות ההתנגדות המתקדמים בדמשק בסוכני האימפריאליזם האמריקאי והפאשיזם הציוני הפזורים בערים ובכפרים בכל רחבי סוריה.

  האם פירוש הדבר שליבכם כשמאל רדיקלי מהפכני ביישות הציונית הגזענית והפאשיסטית עם כוחות השחרור והמהפכה המלוכדים סביב מפלגת התחייה הסוציאליסטית של המנהיג אל-אסד – מפלגת אל בעת'?

הגיבו כאן

אורך תגובה מקסימלי: 1000 תווים

הרשמה לעדכונים בדוא"ל

Subscribe via Email

מומלצים