הגדה השמאלית

במה ביקורתית לחברה ותרבות


מאת: ב-16 בדצמבר, 2011 24 תגובות

בשבוע שעבר, כך מספר לנו כתב הארץ יוסי ורטר, היה ח"כ אחמד טיבי בברלין וביקר בווילה שבה התקבלה ההחלטה הרשמית לבצע את "הפתרון הסופי ליהודי אירופה" (20 ינואר 1942). ח"כ טיבי סייר ארוכות בווילה בוואנזה, שכונת יוקרתית בפאתי ברלין, והזדעזע עמוקות ממה שראו עיניו. וכך כתב ח"כ טיבי, "בעברית צחה" בספר האורחים של האתר:

"היה חשוב לי להגיע לווילה הזאת. כאן התקבצו אנשים מלאי רוע ודיווחו על התקדמות הפשע הנוראי ביותר בהיסטוריה המודרנית…השמדת עם..כולנו חייבים ללמוד מההיסטוריה כדי שפשעים כגון אלה לא יישנו…אני מלא אמפתיה לניצולי השואה, לרבות אלה שגרים אתי באותה מדינה, באותה ארץ. העולם ייטיב לעשות אם יחדל מלייצר קורבנות מודרניים. האם אנחנו חייבים תמיד לייצר קורבנות כדי לשרוד? התשובה היא לא רבתי! לעמים זכות אבסולוטית לחירות, לכבוד אנושי ובעיקר, זכות לחיים בכל מקום, לרבות במולדת."

הדברים האלה יצאו מעומקי לבו של לוחם ותיק נגד הגזענות, בעיצומם של הימים שבהם יהודים ישראלים מבקשים לשלול ממנו ומבני עמו את זכויותיהם, ומתחלחלים אפילו מקולו של המואזין שקורא למתפללים להתקהל במסגד. הם תרמו (גם הודות לדיווח ההוגן של ורטר) להשגת מטרה פטריוטית חשובה לכל אדם הגון בחברה הישראלית: יותר הבנה ואחווה בין הרוב היהודי והמיעוט הערבי במדינה.

לח"כ טיבי יש זכות להגן על בני עמו כאזרח שווה מול שווים. מי שמוכן להתייחס באהדה גלויה לניצולי הפשיזם הגזעני של אדולף היטלר זכאי לאוזן קשבת, כאשר הוא מגנה את המועמד הרפובליקני לנשיאות, ניוט גינגריץ', שכפר בסוף השבוע בעצם קיומו של העם הפלסטיני. גינגריץ' מבקש להחזיר אותנו לתקופה  המאוסה של גולדה מאיר, שסופה אסון יום הכיפורים 1973 וספיחיו הממאירים. מאז שגולדה סולקה מתפקידה באמצעות לחץ ציבורי אדיר סברו רבים מאיתנו שתם עידן הטמטום המרושע בתולדות הסכסוך הישראלי-ערבי. נראה שטעינו. משקיפים שמכירים את הלוך הרוחות השמרני בארצות הברית סבורים, שקיימת שם תמיכה  ציבורית לתורתו הגזענית של המועמד הרפובליקני שמתכחש לקיומו של עם שלם, שזכה באיחור גדול להכרה בינלאומית בעשור האחרון. ההזדהות של טיבי עם קורבנות השואה מסמלת תקווה גדולה; התמיכה של גינגריץ' בגזענים הישראלים הגרועים ביותר מסכלת אותה. אין לנו אלא לקוות שיותר ויותר ישראלים יבינו, שהגשמת כל שאיפותינו לעתיד תלויה בטיפוח היחסים עם האזרחים הערבים ובהפקת לקחים פוליטיים מן העבר. גינגריץ' אומר לימין ולמרכז הלאומני את מה שהם רוצים לשמוע, אבל להצהרות שלו אין כיסוי בשטח. כל נשיא אמריקאי יצטרך להתחשב במצב המדיני והכלכלי, במערכת היחסים באזור ובעולם כולו ומי שיתעלם מהפלסטינים ישלם בסופו של דבר ביוקר.

tiblib

אם ח"כ טיבי הביא לנו נוחם ותקווה, מה נאמר על שר החוץ אבידור ליברמן, המחבל ביחסים הבינלאומיים של ישראל בשירת המשטר הרוסי הדכאני והמושחת? ליברמן נחשב לפטריוט; אנשים כמוני המשבחים את טיבי מוכתמים כעוכרי ישראל, אבל מי מזיק באמת לאינטרס הלאומי שלנו? מי גורם לנו להיחשב כמצורעים לא רק בעיני "העולם שכולו אנטישמי" אלא גם בעיני יהודי ארצות הברית? ובכן ההישג הזה לא רשום על שמו של טיבי, ודווקא לליברמן יש זכות יוצרים עליו. המתלהם הסִדרתי ששלחנו למשרד החוץ היה גם האישיות היחידה בעולם (לפחות בחלק שנהנה ממשטר דמוקרטי) שהגן על מערכת הבחירות המושחתת ברוסיה ועל ולדימיר פוטין, שקצר את פירות הזיופים בקלפיות. בכך חיבל ליברמן, בבוטות אופיינית, ביחסים שלנו עם יהודי ארצות הברית, ורתם את עצמו לשירות הממשלה הרוסית.

אני לא טוען, חלילה, שליברמן הוא סוכן מושתל של מוסקבה. את זה ניתן לכתוב רק במהתלה פוליטית מבודחת. לפני יותר מחודשיים כתבתי כאן סיפור כזה, מעין שעשוע ספקולטיבי, על עסקן במפלגתו של ליברמן שנשתל כאן על ידי הרוסים עוד בעידן ברית המועצות. ברור שליברמן לא נשתל, אבל הוא משרת את הרוסים מרצונו החופשי למען אינטרסים שטרם הובהרו די צורכם. פוטין לא נחשב לידיד מובהק של ישראל, אלא כאיש שנותן דרור ליזמים המסואבים שעלו לגדולה אחרי תבוסת הסובייטים. מה תפקידו של שר החוץ בכל המערכת הזו? מדוע הוא מצהיר שהבחירות ברוסיה היו טהורות ונקיות כשהוא יודע היטב שזהו שקר מוחלט? מה גורם לו להופיע בגלוי כידיד המשטר הרוסי בניגוד לקונסנזוס בדעת הקהל העולמית? האם הוא סבור שהצהרותיו והצהרות אנשיו בגנות האזרחים הערבים יחד עם פעילותם הניאו-פשיסטית של המחוקקים שלו בכנסת, מקנות לו חסינות נגד ההאשמות הפליליות כלפיו ונגד ההשלכות של פעילותו האנטי-ישראלית בזירה העולמית?

הימין הקיצוני כולו פוגע בתדמית החברה הישראלית, גורם לטובי ידידינו בעבר להתייחס אלינו בשאט נפש ומכרסם את מעמדנו באקדמיה ובתרבות הבינלאומית. ראש הממשלה בנימין נתניהו חושש מאוד מליברמן ומאנשיו, ולכן מאפשר להם את המשך החקיקה האנטי-דמוקרטית, שמחסלת את שארית הרצון הטוב כלפינו במדינות הנאורות.

דומה שאין טעם לצפות מהימין הדתי והפשיסטי לשנות את יחסו לאזרחים הערבים. הגזענים ניזונים משנאה והיא משמשת כדלק העיקרי לפעילותם הפוליטית. אבל מעבר להיבט הרגשי קיים גם אינטרס מעשי ואמיתי. אם נתרגל לחשוב על האזרחים הערבים כאל ישראלים הראויים ליחס שוויוני, לא נוכל להמשיך בגזל האדמות ובדיכוי הפוליטי והכלכלי שלהם. ההתנגדות העזה של הימין בכנסת לפעילות הארגונים לזכויות האדם נובעת ממקור לא טהור: האנשת המדוכאים מהווה גם כתב האשמה כבד כלפי המדכאים. אבל כל המערכת הממאירה הזאת אינה משרתת את ישראל אלא את שונאיה. הדרת יותר ממיליון אזרחים ערבים איננה אלא מעשה בגידה, שכן היא מקעקעת את אושיות קיומה של המדינה.

קשה לדעת אם ח"כ טיבי ישמח לקרוא את הדברים האלה ואם הם יסייעו לו בפעילות הפוליטית במגזר הערבי המקומי בפרט ובאזור בכלל. אין זה מתפקידנו לעשות את השיקול הפוליטי הצר הזה. אבל חשוב לנתח את האירועים ואת התהליכים ואז להבהיר לקוראים את המסקנה המדויקת והנכונה בנושא הזה: ליברמן הוא אסון לישראלים; טיבי הוא מקור של תקווה. כיוון שאין סיכוי שאנשי הימין ישנו את יחסם ובכך יסייעו גם ליחסי הפנים והחוץ של המדינה, שׂוּמה על אנשי השמאל לשכנע את המרכז הלאומני בכורח לשנות את הדרך, לנטרל גורמים הרסניים כמו ליברמן ומועצת יש"ע ולטפח את היחסים עם האזרחים הערבים. זה טוב לא רק לאורי אבנרי, אלא גם לדן מרידור, לציפי לבני ולאיתן כבל.

 • פורסם ב"כל העיר"
תגובות
נושאים: מאמרים

24 תגובות

 1. שום בצל הגיב:

  קצת מצחיק לשמוע ממך ביקורת על ניוט גינגריג' על הכחשת קיום העם הפלסטיני (למרות שהביקורת מוצדקת) ובעד זכותו (המוצדקת) של טיבי לשאוף לחירות עמו, בה בעת שברשות הפלסטינית, שלא לדבר ברשות הטרור של החמאס, מחנכים דורות על גבי דורות להכחשת זכות העם היהודי, אם לאדמתו, ואם לחייו.

  • Dean dabbah הגיב:

   I am realy surprised to hear one of lieberman party member is asking the muazin be silenced ,after all the jews are the victems of those in europe , and mechaeli is the product of racizim and the christianity is totally against the jews and specially gingrich and his right wing who all believe in gathering the jews in Israel so they can finish all of them , us moslems we gave the jews there rights in profit mohammad ,peace be upon him , the jews where respected minority in the Islamic era

   • שום בצל הגיב:

    היהודים היו בעבר הרחוק מיעוט מכובד בקרב המוסלמים, בפרט בתור הזהב.
    אבל תור הזהב היה גם תקופת פריחתה האמיתית של האיסלאם – אז הדת המובילה בעולם בכל תחום (מדעים, הומנזים, אפילו ארכיטקטורה).

    כיום יש נסיגה עמוקה לאיסלאם פונדומנטליסטי שהוא אנטי סובלני בכלל, ואנטי מערבי בפרט.

    יש פשוט לפתוח ספרי לימוד לבי"ס של הרשות, ובוודאי וודאי של החמאס, ולראות את אשר הם מלמדים על ישראל והיהודים.

    לגבי המואזין – זו בעיה סביבתית – אין שום התנגדות למואזין, אבל ב-4:30 בבוקר להפעיל רמקולים בעצמה? נראה שאפשר גם אחרת….

 2. ע"ש הגיב:

  דברים נכוחים. חבל שנשארו מעטים כדי להשתכנע.

 3. תיקון טעות הגיב:

  חיים ברעם טועה בהערכת דמותו של נתניהו, כאשר הוא שולל את רצונו 'העצמוני' של ביובי בחיסול שרידי הדמוקרטיה הישראלי, ומנמק שכאילו רק חששו של "ראש הממשלה בנימין נתניהו, שחושש מאוד מליברמן ומאנשיו, ולכן מאפשר להם את המשך החקיקה האנטי-דמוקרטית". נזכיר לציבור שליברמן עשה את צעדיו הראשונים בפופוליטיקה הציונית דווקא ב ל י כ ו ד.

 4. האם אין בישראל מקום לדמוקרטיה? הגיב:

  כך זה נראה. הנסיון הדמוקרטי הישראלי היה קצר מאוד. זאת ידע כבר בן גוריון שהורה לגרש את רוב הפלסטינים, ולשים את הנותרים תחת משטר ממשל צבאי [עד 9.11.1966 – וגם היום לא ייתכן מינוי מנהל לבי"ס ערבי ללא אישור השב"כ]. רק שמונה חודשים, עד פרוץ מלחמת "ששת הימים", לא היה קיים בארץ ממשל צבאי, אך "תקנות ההגנה (שעת חירום-1945) לא בוטלו עד היום, ומשהחליטה ממשלת ישראל "להרחיב" את שטחה עד "ישראל השלמה", הוסט הממשל הצבאי מישראל, מזרחה.

 5. ירון הגיב:

  יפה.
  עם משפט אחד אני לא מסכים: "ראש הממשלה בנימין נתניהו חושש מאוד מליברמן ומאנשיו, ולכן מאפשר להם את המשך החקיקה האנטי-דמוקרטית"
  ביבי אחראי לחקיקה האנטי דמוקרטית. הוא לא מאפשר אותה בעל כורחו, אלא שותף מלא לה.
  הבן אדם הוא ראש ממשלה ויש לו אחריות ולא צריך לוותר לו בגלל שיש איזה רושם (מוטעה) שהוא בסה"כ דמוקרט חילוני וליברל, כי הוא לא.
  האנטי דמוקרט, הגזען והרשע הראשי הוא ביבי, והכל ממשלה שהוא יעמוד בראשותה הדברים האלה יחזרו – אסור לשכוח ואסור לסלוח.

 6. רמי יובל הגיב:

  אני מאמין. אני מאמין שאנשי ימין נבונים ובמיוחד דתיים שיקראו את דברי אחמד טיבי בוילת הנזה הישועה לשימצה (שלא לדבר על נאומו בכנסת ביום השואה שניתן להאזין לו בשפורפרתך) יפנימו ויבינו כי עלינו באמת להושיט יד לאחינו הפלסטינים ולבנות יחד אתם עתיד טוב יותר במדינת כל אזרחיה. אני מאמין שערביי ישראל שיקראו את המחמאות של ציוני הומניסט אמיתי בשבחו של אחמד טיבי ישבחו את טיבי ויחזקו את כוחו הפוליטי. או שאני אופטמיסט נאיבי ושוטה או שאני ריאליסט שעוד לא איבד תקווה ועודנו מאמין בך.

 7. משה הגיב:

  מה אומר ומה אדבר.
  דמגוגיה שנואה עלי מימין ומשמאל.
  2 דברים יש לי להעיר.
  1) למה לגנות את ניוט גינגריץ' (היסטוריון למי שתהה), אם דברים דומים נאמרו מפי ערבים http://www.youtube.com/watch?v=qp1OS-20Bzc
  2) כאחד שגר ליד כפר קאסם (ודווקא די מחבב את המואזין), אני מבין לחלוטין את אלא שאינם "מתחלחלים" כדברי הדמגוגיה, אלא מתעוררים ב-4 לפנות בוקר מקריאת המואזין. מצחיק אותי, אני די בטוח שאם היו חרדים עוברים ב-4 לפנות בוקר עם קריאה לתפילה ומעירים את כל השכונה מי אתם חושבים היו הראשונים לזעוק ?

  • חוכא ואטלולא הגיב:

   למה לבלבל שמאלנים עם עובדות?

   ראית איך בשארה הדהים את השמאלנים באולפן? הם כמעט נפלו מהכיסא כשהוא משך להם את השטיח הפילסטיני מתחת לרגליהם.

   אבל בגלל שהוא 'פרא אציל' הם לא העזו לקרוא לו 'פאשיסט'. ::))

 8. רוש ולענה הגיב:

  קצת מצחיק ששוב אינך מדבר על הטבח היומיומי שהמשטר של החברים שלכם בדמשק מבצע בבני עמו האומללים.

  ההתעלמות שלכם מהפשעים הנוראים של הפטרונים שלכם – אסד ושות' – חושפת את פרצופכם האמיתי.

 9. מתחלחל הגיב:

  אתה כותב שאנו נמצאים "בעיצומם של הימים שבהם יהודים ישראלים מבקשים לשלול ממנו ומבני עמו את זכויותיהם, ומתחלחלים אפילו מקולו של המואזין שקורא למתפללים להתקהל במסגד".

  רעש המואזין הוא מפגע סביבתי, הוא פועל ללא שום הצדקה דתית או מסורתית, אסור על פי חוק במדינות מוסלמיות מסוימות וכל כולו הוא התרסה כנגד היהודים בסביבה.

 10. מבורות אפשר להתעצבן או לחייך. הגיב:

  בהתחלה חשבתי שהמאמר אירוני…"אני מלא אמפתיה לניצולי השואה,לרבות אלה שגרים אתי באותה מדינה,באותה ארץ" באמת כל הכבוד לו.אין ספק-זה מביא לי נוחם ותקווה.
  אתה צוחק עלינו?
  כשהזדהות ורחמים כלפי קרבנות חפים מפשע של העם היהודי בשואה היא ההישג המרשים של ח"כ טיבי לוחם ותיק נגד גזענות,
  מובן איך ליברמן ומועצת יש"ע הם האויב.טוב,אחרי הכל-הם הימין הדתי הפשיסטי.
  וכדי שתברר מה משמעות המילה פשיסט כשתעשה בה שימוש שוב."לניצולי הפשיזם הגזעני של אדולף היטלר"-היטלר לא היה פשיסט.גם הימין הדתי שלנו לא.והוא אפילו לא נאצי

 11. ל"ידידי איכות הסביבה" הגיב:

  ל"משה". השכל לא ניתן ע"פ לאום או דת האדם. מה לעשות שניוטון היה חכם, וניוט טיפש!

  למתנחל המתחלחל: כידוע… ברוב ארצות ערב, קול המואזין נזרק לחלל העולם רק כדי להרגיז יהודים…

  ל"רוש ולענה": בחרת שם יפה. ע"פ תגובתך ניכר בך שאינך עוקב אחרי המתפרסם ב"הגדה השמאלית".

  • ודים הגיב:

   איך אתה יודע שהמתחלחל מתנחל? או שכל מי שלא מסכים איתך הוא מתנחל (ואולי הוא אפילו ביצע פשעים נגד האנושות עם קצת ספריי שחור?)
   יש לי חבר שגר בלוד ונאלץ לאטום את החלונות כדי לא להתעורר ב5 בבוקר. הוא כנראה גזען ופשיסט, כי אחרת הוא היה מתעורר עם תחושת עונג על הדו קיום הנפלא ששורר כאן.

   מדובר במנהג מגעיל שאין לו שום הצדקה והגיע הזמן להפסיקו. אני גם בטוח שהמון מוסלמים יהנו מזה ומי שירצה יוכל לשמוע את קריאותיו של המואזין ברדיו או לקבל סמס.

  • דינו הגיב:

   אתה טועה בתשובתך למגיב "מתחלחל": מה שקורה בארצות ערב אינו מחייב את ישראל.
   במדינה מוסלמית קולו של מואזין הוא דבר שבשגרה, ותחושתי היא שקול שופר יהודי שיישמע במצרים מספר פעמים ביום יעורר תגובות התנגדות חמורות יותר מאשר מעורר המואזין כאן.

   יתכן והמגיב "רוש ולענה" דווקא כן עוקב אחרי המתפרסם ב"הגדה השמאלית", ובשל כך כתב את אשר כתב. יש כאן מספיק מגיבים וכותבי מאמרים שעדיין טוענים שהמתחולל בסוריה הוא פרובוקציה אמריקאית-ציונית, וטוב יהיה אם משטר אסד יישאר.

  • ודים הגיב:

   לכל אלה שחושבים שהמואזין הוא תופעה דתית לחלוטין, אני מצטט את עלא חיידר מתוך מאמרו בYNET:
   http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-4165981,00.html

   "בעיניי, כמו בעיני אזרחים ערבים רבים, קריאת המואזין היא לא רק קריאה לתפילה, אלא הכרזה על נוכחות, על השתתפות ולקיחת חלק במרחב הציבורי. קריאת המואזין היא הכרזה על שונות לא רק דתית אם כי גם תרבותית שיש לכבדה ולהכיר בה"

   אם להרעיש ב5 בבוקר ולזעוק שאתה פה והאלוהים שלך הוא האלוהים היחיד למרחק של קילומטרים זוהי הכרזה תרבותית – אולי זה אומר משהו על התרבות שלך?

 12. ניצן אביב הגיב:

  יישר-כח לחיים ברעם על דבריו הנכוחים, הצודקים האמיצים!

 13. איתי ירושלים הגיב:

  "…שקיימת שם תמיכה ציבורית לתורתו הגזענית של המועמד הרפובליקני שמתכחש לקיומו של עם שלם, שזכה באיחור גדול להכרה בינלאומית בעשור האחרון. "
  אני מניח שאת התואר "תורה גזענית" חיים ברעם מעניק גם להגותו של שלמה זנד ("מתי ואיך הומצא העם היהודי").
  אשמח לתגובה מהכותב.

 14. טענת איתי מגוכחת הגיב:

  הרי הפרופ' שלמה זנד טוען שאין עם יהודי, ואין לכנותו גזען בשל שלילת קיום "עם" שהוא פיקציה ציונית. להיפך מה עוד שזנד צודק שיש דת יהודית, ושרוב האשכנזים הם יורשי הכוזרים. [כדאי אפילו לקרוא על הממלכה הכוזרית והתגירותה בויקיפדיה.]

 15. שירה הגיב:

  החוקים האלו מזעזעים אותי, ועוד יותר מדהים זה שהם צצו כפטריות אחרי שהמחאה החברתית עשתה הפוגה בהפגנות ומיד לאחר שחרור גלעד שליט (כאילו חיכו שנהיה מסוממים ואז נאכל את זה בשקט- וזה באמת מה שקרה). אבל.. אני חייבת להודות שבתוך תוכי יש בחוקים האלו משהו משמח. סוף סוף יוצא המרצע מהשק! סוף סוף ישראל מראה את הפנים שאותם היא התאצמה כ"כ להסתיר ואנחנו עשינו סילואטים כדי לחשוף! הנה עכשיו, חבורת מטומטמים מלאים כעס (על בג"ץ, על העיתונות, על השמאל אינטלקטואלי) מחליטה להתנקם ודורכת בקלות על הדמוקרטיה,

  • הנרי הגיב:

   שמאל אינטלקטואלי ? בג"ץ? ממש לא וגם לא היית צריכה להתאמץ מידי לחשוף את "פרצופה" האמיתי של ישראל
   כול מה שהיית צריכה זה לעצור שניה ולהקשיב, להקשיב למאות אלפים שאומרים לא מוכנים יותר לסבול "מגורים משותפים " עם שותף מרדן ופלילי שאינו עושה מאומה לתרופ למדינה , מליונים של יהודים – ישראלים -חילונים שאומרים לא מוכנים יותר! די ! ליבמרמן או לא סימפטום ליברמן הוא תוצאה

   • שירה הגיב:

    אתה מדבר על ההפגנות? חושב שזה התפקחות מהימין הפוליטי? בוא נחכה לבחירות הבאות ונראה איזה ממשלה נקבל הפעם. תן לי לנחש את הרציונל שיהיה מאחורי הבחירה: מה תעזור לנו מדינת רווחה אם לא יהיה כאן ביטחון?

    • הנרי הגיב:

     זה נבוב ומעט ילדותי להשתמש בנוסחת הביטחון= אין מדינת רווחה= פשיסטים וכדומה .. אני יכול להגיד לך בצורה מדויקת עד כאב מה יהיה הבחירות הבאות
     ליברמן ומפלגתו 30 מנדטים
     ליכוד 24
     דתיים 20
     מה שנאשר יחולק שברירים שחלקו הארי הולך לקדימה ולערבים וחלקו למרץ ואחרים, לזה שירה יקירתי לא היית צריכה לעצוב "ולהקשיב" זה דופק בשערים ונכנס חזק בכול הכוח לא מאחורה, אלא מקדימה בגאווה ואתם ואנחנו כולנו ילדנו אותו

הגיבו כאן

אורך תגובה מקסימלי: 1000 תווים

הרשמה לעדכונים בדוא"ל

Subscribe via Email

מומלצים