הגדה השמאלית

במה ביקורתית לחברה ותרבות


מאת: ב-29 בדצמבר, 2011 39 תגובות

לפני כחודש מסר אהוד ברק, שר הביטחון, מידע חשוב לאומה ולעולם כולו. ברק קבע באופן מוחלט ביהירותו הידועה, שאסד ייפול תוך שבועות. הוא לא נתן הסבר כיצד הוא יודע זאת. על כל פנים, המידע "המוסמך" של ברק הדריך במידה רבה את הפרשנות הישראלית הממסדית. ההשפעה של ברק הורגשה היטב ב"סקופ" של העיתונות הישראלית מלפני שבוע שקבע שאסד נופל וכי עשרת אלפים חיילים ערקו משורות הצבא הסורי.

בימים אלה נכנס המשבר הסורי לשלב חדש. הממשל הסורי – שנושא באחריות כבדה לפרוץ ההתקוממות – גילה תבונה והסכים לקבלת משקיפים מטעם הליגה הערבית. מדובר בעסקה מאוד מורכבת ונתונה  ללחצים מצד הרוצים בכישלונה. על כל פנים, האופוזיציה הסורית העיקרית – זו המגובה על ידי ארה"ב, יצאה נגד בואם של המשקיפים בשצף קצף. האופוזיציה הפרו-אמריקאית רואה בקבלת המשקיפים תחליף בלתי קביל לדרישתה להתערבות מבחוץ – מכל מקור ומכל צורה.  בין היתר האופוזיציה חותרת להקים, בשיתוף פעולה עם הממשל הטורקי, אזור "משוחרר" שיהפוך לבסיס צבאי להמשך המרד.

syria234

בנוסף על כן, הנרטיב שטופח על ידי המערב בהשראת המורדים נתקל בקשיים גדולים. התיאור כאילו במרכז האירועים הפגנות אזרחים בלתי אלימות נמוג. במקומו ברור שמתפתחת בסוריה מלחמת אזרחים נגד המשטר בגיבוי כוחות זרים. יש לשער ששני הפיצוצים הרצחניים בדמשק השבוע שייכים לתסריט החדש. הטענה של האופוזיציה שאסד אשם מעוררת גיחוך. אולי לשם כך הוסיף הדובר שאם אסד לא עשה זאת, הוא בוודאי אשם בכך שהדבר התאפשר תחת שלטונו…

ביוזמות התיווך המסתמנות, רואים שוחרי השלום סיכויים להביא קץ לשפיכות הדמים ולחסום את הדרך למלחמת אזרחים זוועתית. בהקשר המדיני הדיפלומטי, ראויה לציון יוזמתן של רוסיה ומדינות אחרות באו"ם להפגת המתיחות בסוריה ובאזור. הפעם, שלא כבמקרה הלובי, השתחררו יריביה של ארה"ב מהגררות פאסיבית אחרי ארה"ב.

מובנת הדרישה הצודקת שהמשטר הסורי ישלם על מעשיו, אך עוד יותר חשוב למנוע מלחמת אזרחים ממושכת שעלולה, לדעת מומחים, להצית תבערה איומה שעשויה אף לסבך ארצות נוספות. מכאן שהסכם על בסיס מו"מ הוא הפיתרון הרצוי ביותר.

מצרים: מובארק הלך, הדיקטטורה הצבאית נשארת

אנחנו חייבים, בינתיים, לדחות את הניתוח המסכם לגבי תוצאות הבחירות. אך לפי שעה, מחזק הצבא המצרי את אחיזתו בשלטון תוך כדי גל של דיכוי ברוטאלי נגד המוחים בכיכר תחריר. אנו שוב עדים לרצח עשרות ולפציעה של מאות מפגינים. החונטה הצבאית משתוללת ושרת החוץ של ארה"ב, הילארי קלינטון, לא התביישה להשיא עצה חדשה בקריאתה לשני הצדדים לגלות איפוק. יפה מאוד. הרוצחים והנרצחים מתבקשים שווה בשווה לגלות איפוק. הרי הגנרל טנטאווי, כמו קודמו מובארק, מוכר כעושה דברה של האימפריה. אחרי כל מה שהיה במצרים הצבא אינו מתבייש לפקד על חייליו לפתוח באש חיה על אזרחי מצרים. הרוצחים יודעים שעמדת ארה"ב היא צבועה. ברור שלמפקדה הצבאית יש פוליסת ביטוח אמריקאית. לא יביאו את הגנרלים למשפט בהאג, לא ידרשו מושב מיוחד של מועצת הביטחון ולא יאיימו בהחזרת השגריר. ארה"ב מעניקה לצבא המצרי רישיון מחודש לרצח.

תימן: מחלצים את סלאח

הידיעות האחרונות המתפרסמות לגבי תימן מתרכזות במאמצים של ארצות המפרץ (למעשה ערב הסעודית) לחלץ את הרוצח סאלח משלטונו הרודני, מבלי לזעזע את השלטון. מדובר בתהליך איטי משתי סיבות: קודם כל, מילוט סלאח מוכרח להיות מתואם איתו ולהתנהל בלי שום רמז של האשמה נגדו בגין פשעי מלחמה שנמשכו חודשים רבים. הוא יוצא, אך לא כמפסיד. הסיבה השנייה מסבירה את הכול, הצבא ועמדות כוח אחרות נשארים בידיים הנאמנות של בני משפחתו של סלאח.

בינתיים הסבל של העם בתימן שבו אין כמעט דנים בארץ ובמערב, מחריד ביותר. אפילו לפני פרק התוהו ובוהו שפקד את תימן בשנת 2011, 58% מהילדים סבלו מתת-תזונה שגררה פגיעה ופיגור בהתפתחותם. המצב אינו שונה ממצב הילדים בארץ הגרועה ביותר עבורם, היא אפגניסטן. סלאח שולט 33 שנים בארץ ששיעור התת-תזונה בה הוא השלישי בעולם. הרעב פוקד שליש מהאוכלוסייה, למעלה מ-7 מיליון איש.

באופן גיאו-פוליטי תימן היא ארץ נשלטת על ידי ערב הסעודית ומדינות המפרץ שכידוע לא חסר להן דבר. מן המפורסמות שיש להן משאבים אדירים לשם הזרמת נשק ותחמושת לבעלות בריתן ושל ארה"ב. סאלח עצמו נהנה מכל הדרוש לו כדי לנהל טבח בבני עמו. הקורא מתבקש להשוות את יחס ארה"ב ובעלות בריתה בין הנעשה בסוריה ובין הנעשה בתימן, כך ניתן להבין את הדברים לאשרם.

ערב הסעודית: אבן הפינה של האסטרטגיה האמריקאית

"שוחרי הדמוקרטיה" יכולים להיות שקטים כתוצאה מכך שישנם שני שיאני חופש ודמוקרטיה באזור כמו ישראל וערב הסעודית. אך קשרים ישרים וגלויים בין ישראל ובין הממשלות הערביות לשם דיכוי עמן "מריחים לא טוב". לכן עיקרי המדיניות האמריקאית מתבצעים על ידי הסעודים ובאמצעותם. יש הסבר לכך שערב הסעודית לא חזתה התקוממויות עממיות בסדר גודל של אלו שהיו בארצות הערביות האחרות. הסעודים פשוט מענים ורוצחים את כוחות האופוזיציה לפני שהם יכולים להתארגן. גם במצב כזה הסעודים מחוקקים חוקים "אנטי-טרוריסטים" חדשים.

ידוע שצעדי הדיכוי מופנים ברובם לאזורי השיעים, אך ברור שכל האזרחים מופקרים לחסדי המונרכיה. לפני מספר ימים נודע שאישה הוצאה להורג בגין היותה "מכשפה". הילארי קלינטון וסוזן רייס, ה"פמיניסטיות" של משרד החוץ האמריקאי, לא דרשו הסבר מהמלך ולא הציעו להביא את הרוצחים של אישה אומללה זו בפני בית הדין הבינלאומי לפשעים. והעיקר, שכחתי. שכחתי לציין שערב הסעודית היא היצאנית הגדולה ביותר של נפט בעולם כולו.

בחריין: דיכוי בצל בסיס הצי האמריקאי

ההפגנות של האופוזיציה נגד השלטון ממשיכות לסירוגין. המלך מנסה לתמרן אך מסרב לקיים משא ומתן עם גורמי האופוזיציה העיקריים. הממשל נאלץ לאשר דין וחשבון מקיף על אירועי האביב השנה ובו תיאור מקיף של פעולות דיכוי רצחניות. אך הסתבר שדו"ח זה אינו אלא תמרון לספק את הדרישה של המערב לגילוי גמישות מצד השלטון.

אין צורך להשחית מילים על החשיבות האסטרטגית של בחריין שבה בסיס ענק של הצי האמריקאי. בינתיים נמקים בבתי הסוהר עשרות רופאים ואחיות שנידונו למאסר ממושך במשפטים מבוימים על כך שהושיטו עזרה רפואית מצילת חיים בזמן ההפגנות באביב ובקיץ. הצוותים הרפואיים הואשמו ב"גניבת תרופות" והפיכת בית החולים לבסיס צבאי. רופאים בכירים נידונו למאסר של עד 15 שנה. מחאה בינלאומית של ארגוני זכויות האדם לא הועילה למנוע את המשפטים שהתנהלו בבית דין צבאי.

תהליך הדיכוי הוא ביטוי ברור של ניסיון המיעוט הסוני השולט באי למנוע זכויות דמוקרטיות מהרוב השיעי. ההאשמה נגד השיעים ברורה בתכלית – הם סוכנים של האיראנים. הרי ידוע לכל – כל אלה המתמרדים נגד הסעודים ובעלי בריתם עושים זאת כיוון שהם סוכנים זרים. אחת מהפגיעות החמורות ביותר בחוק ובנורמות הבינלאומיות התחוללה בבחריין הקיץ כאשר המלך הזמין חיל מצב סעודי לאי כדי לדכא את האופוזיציה. חיל המצב נשאר שם בינתיים.

עיראק מתנתקת מהתלות

למה בעצם יצאו האמריקאים מעיראק? הם יצאו מעיראק כיוון שהממשלה העיראקית לא שעתה להפצרותיהם לאפשר את המשך השהיה של חיל מצב אסטרטגי. לא נחזור על הסטטיסטיקה המחרידה המציגה את התוצאות של כמעט תשע שנות מלחמה: אוי לה למדינה שארה"ב רוצה להצילה בעבור העולם החופשי. האם אפשר להתעלם מכך שארה"ב פלשה לעיראק כדי להציל את האנושות הנאורה מנשק להשמדה המונית? וכיצד נתעלם מכך שאותה מעצמה שפלשה לעיראק וכבשה אותה לתשע שנים, מגבירה את המתח בימים אלה לקראת פלישה אפשרית לארץ מזרח-תיכונית נוספת, היא איראן. וכל זה לשם מה? למנוע מהאיראנים נשק להשמדה המונית שאיש לא קבע שהוא בנמצא אצלם.

הכוחות הסונים הפרו-אמריקאים בעיראק משתוללים כדי להזהיר את הממשלה העיראקית שבל תגלה עצמאות יתר. נכון שהממשלה העיראקית חייבת להתנהל בזהירות כיוון שעיראק קשורה לארה"ב במערכת הסכמים כלכליים ופוליטיים ענפה. אך הרצון הפוליטי החד-משמעי של הממשלה ושל הציבור העיראקי ברור. הם דחו את המשך התלות בארה"ב והם מבקשים כמידת יכולתם כיום למנוע את ההרפתקה האמריקאית-ישראלית המתקרבת נגד איראן.

אביב העמים במזרח התיכון נמשך

משברים בינלאומיים מצטיינים במורכבותם. בנסיבות כאלה אפשר לדבר על הישגים וכישלונות של האימפריה ושל החזית הרחבה של אלו הנערכים נגדה. מה שברור באופן חד-משמעי הוא שהיציבות פגה מהאזור וכי מאבקים ותמורות אדירים מתחוללים מידי יום ביומו.

יש להעריך שהכוח המניע במכלול האירועים מעוגן בנסיגה רצינית בכוחם של האימפריה האמריקאית ובעלי בריתה. אך תהיה זו טעות להניח שמדובר בתהליך חד מימדי. לארה"ב ובעלי בריתה היו הצלחות (לדוגמא, הפלת משטר קדאפי בלוב). ברור גם שהיא נחלה כישלון היסטורי צורב בעיראק שממנו גורשה למעשה אחרי שביקשה לתפוס פוזה של מצילה ומושיעה.

ישראל שותפה לארה"ב ולכל אלה שביקשו לטפח ולהנציח את הסטטוס קוו באזור. סטטוס קוו זה איפשר את ניצול המשאבים והכפפת העמים הערבים לשלטונות עושי דברם של אויבי הקדמה באזור. אין להצטער שסטטוס קוו זה הולך ומתפורר ויש סיבה לקוות להצלחות לכוחות העצמאות והדמוקרטיה האמיתית.

תגובות
נושאים: מאמרים

39 תגובות

 1. דינו הגיב:

  ועוד בנושא הסורי: מי שהופך את ההפגנות הלא-אלימות למלחמת אזרחים הוא בשאר אסד, שברוב רצחניותו לא מותיר ברירה בידי העם הסורי, המחוזק ע"י אנשי צבא סוריה שערקו עם נשקם.
  מעניין מה חושב קמינר על המאבק האלים של החמאס נגד ישראל או החיזבאללה בזמן שהות צה"ל בלבנון. כמובן שהכל מותר נגד ישראל אבל חס וחלילה להרים נשק נגד צבא הרצחנות הסורי… זה כבר חייב להיות "מגובה על ידי ארה"ב".
  אגב, מעל 6000 אזרחים סורים הרוגים כבר מוכיחים ללא ספק ש"הנרטיב שטופח על ידי המערב" הוא אנדרסטייטמנט לעומת מה שקורה באמת בסוריה

  • ארז וגנר הגיב:

   לא ברור איך אפשר לחפש כל שבב של תרוץ בכדי לגנות את האזרחים הסורים אשר נטבחים כל יום בהמוניהם ונדחפים להגנה עצמית באמצעות נשק.

   מי שקורא לעצמו מהפכן לא יכול להתלות בגורמים הקיימים ולקדש צד מהם (או האימפריה או המתנגדים לה) הוא מחוייב ליצור את הצד השלישי המהפכני אוהב האדם והחותר למהפכה.
   המאבקים לדמוקראטיה בעולם הערבי הן קודם כל מהפכות חברתיות שמאפשרות את ההשתחררות מהניאוליבראליזם.

 2. ק.א. הגיב:

  איך אמר בפעם בראיון הרולד פינטר על האימפריה האנגלו-אמריקאית-ציונית: "חיית פרא צמאת דם".
  האמת הזו כשלעצמה היא סתם אמת רגילה אך עם זאת מסתבר קשה עדיין לרבים לקלוט אותה. כיום היא כבר לא נובעת מזוג עיניים בעלות הטייה פוליטית (קומוניסטית או אחרת) אלא מהתבוננות עירומה מכל לבוש אידיאולוגי שבצבע זה או אחר. לא מתוך אחווה פוליטית יש לגלות זאת אלא רק מתוך אחווה אנושית.
  http://www.youtube.com/watch?v=txDw6C5nrwo

  • דינו הגיב:

   מעניין שאתה מדבר על אחווה אנושית וראיית המציאות והאמת, כאשר קרוב מאוד למקומותיו מתנהל טבח פר-סה שמספר קורבנותיו כבר עלה על 6000. הטבח מתנהל רק(!) ע"י בשאר אסד וצבא הרצח שלו כנגד עם שלם ומאוחד ברצונו להחליף את שלטון הדיקטטור אסד.
   כבודו "הרואה לאמת את הלבן בעיניים" יחד עם כותב המאמר עושים להטוטים לשוניים תקשורתיים ופוליטיים ו"מרחיקים עדותכם" עד וושינגטון כדי להשחיר את פניה של אופוזיציה רחבה, לגיטימית ונטבחת. ובכך רק מגלים עד כמה הנכם (לא) שוחרי זכויות אדם, (לא) דמוקרטים ו(לא)הומאניים.

   • ק.א. הגיב:

    דינו, הרי מה שאני לא אגיד לך אתה הרי לא תשתכנע אז מה אני אעשה? אסד אכן אינו דמוקרט. יופי. אבל מי זה האופוזיציה שם? האם רוב העם תומך באסד? מי הם היורים? הרי ישנן אבידות כבידות גם באנשי הצבא ואיננו יודעים את האמת לאמיתה. אופוזיציה היא לגיטימית אבל מבחינתו של אסד רוב העם עימו וקבוצת מיעוט שחברו אליה מסתננים ושכירי חרב מחוץ לגבולות סוריה קשרה קשר לצור מהומות ולהפיל אותו.

    • דרור בל"ד הגיב:

     לא ברורה התעקשותכם לגבי זהות האופוזיציה. ישנו המון חומר בנושא הזה באינטרנט וממילא לא נשפיע על המצב. מה שחשוב לדעתי הוא האבחנה המוסרית. לשאלותיך: מה זה חשוב מי האופוזיציה? רוב העם היהודי תמך באפ"מ ברק. בסוריה מדובר במיעוט העלאווי וכל מיני משת"פים אחרים. היורים הם אלו שמאסו במאבק העממי\חברתי והחלו להתנגד כפי שהם מבינים התנגדות מהי. אחרי זה באים כל מיני בעלי עניין ומתערבים. אחד מהם, ארדואן, הוא היחיד שמדבר לעניין, ממש כשם שהיה היחיד שדיבר לעניין לגבי המשט לשחרור עזה הנצורה בידי הציונים.

     • ק.א. הגיב:

      לדרור, לא כל מה שהוא מוצדק ולגיטימי, ואפילו שיש לי סימפטיה אליו, ראוי גם לתמיכתי. הכוחות הפנימיים וחיצוניים שיוזמים ומכוונים את המהלכים שם כמובן מודעים לסימפטיה המערבית הזו. הם ב ו נ י ם על הליכה עם הסימפטיה (הצודקת) הזו! מבחינת "האופוזיציה" הפיתוי הזה חזק אבל מלכודת נוראה תמתין למיתפתים להרפתקאה החושבים שאוטו-טו ניתן כבר למשש את השינוי מתממש – לפי עצתם ותמיכתם של הצדיקים מציון וניו-יורק…

    • דינו הגיב:

     אתה צודק, לא תוכל לשכנע אותי באי-קיום צביעות אינהרנטית בדעות והטענות שלך:
     מדוע השאלות שלך "מי זה האופוזיציה שם? האם רוב העם תומך באסד?" לא נשאלו גם בהקשר המצרי?
     אתה טוען שמבחינת אסד "רוב העם עימו" – אז מדוע אסד לא ערך בחירות חופשיות כבר לפני שנים?
     מדוע אתה מתעלם מאינספור עדויות, גם של עריקים מצבא אסד- לגבי הטבח הברור המתחולל בסוריה?
     אתה אומר "ישנן אבידות כבידות גם באנשי הצבא" – אז מה? מדוע המורדים הנטבחים אינם יכולים להגן על עצמם? (הגנה שהיית מקבל ומעודד בקונטקסט עיראקי או פלסטיני…).

 3. אדם קלר הגיב:

  אין ספק שבמדיניות של ארצות הברית יש מוסר כפול בולט לעין, והרבה יותר קל להילארי קלינטון לגנות את התנהגותו של משטר העוין לארצות הברית מאשר את התנהגותו של משטר האוהד אותה.

  לצערי, אני מרגיש מוסר כפול דומה, רק בכיוון ההפוך, גם כאן במאמר הזה.חוששני שאילו היה אסאד שליט פרו-אמריקאי ועושה בדיוק נמרץ מה שהוא עושה, היינו קוראים כאן גינוי הרבה יותר חריף שלו, ואילו היתה המועצה הצבאיתבמצרים מגלה נטיות אנטי-אימפריאליסטיות היה הירי במפגינים זוכה כאן להרבה פחות הבלטה.

 4. ערן ארגוב הגיב:

  הניתוח מענין ואף מעמיק אלא שאיני נוטה להיות אופטימי כמו ראובן קמינר. אני מכבד את רצונו לסיים בנימה של תיקווה אך ארה"ב לא תוותר בקלות על אחיזתה במזה"ת וגם אם תיסוג לחלוטין – הרי שכידוע הטבע אינו אוהב ואקום וה"טבע" הפוליטי סובל אותו עוד פחות. אויבי הקידמה נמצאים גם בין אויביה של ארה"ב באיזור והכוונה כמובן לתנועות הדתיות הקיצוניות שרובן ככולן ממומנות ומאומנות בידי איראן.לדאבוני אינני רואה כל סיבה-בניגוד לקמינר-"לקוות להצלחות לכוחות העצמאות והדמוקרטיה האמיתית"-והלוואי ואתבדה.

 5. אשר פרוליך הגיב:

  לגבי סוריה,הפתרון הוא במו"מ עם משטר של רוצחי עם??.
  מצד אחד הכותב אומר שהמשטר של אסד ישלם על מעשיו ומצד שני מציע מו"מ אתו.האם בבתי משפט מקיימים מו"מ עם נאשם על העונש שיקבל?האם ההמונים במצריים קיימו מו"מ עם מובארק?
  אני מציע שהכותב יחליט האם יש לסלק את אסד ואת חבורתו על פשעיו או להתפשר אתו במו"מ,ובמקרה השני,להסביר איזה מו"מ על מה ובאיזה תנאים.

 6. איתן. הגיב:

  קשה לי לקבל את ההנחות , שעושה כותב המאמר לשלטון בסוריה . הגינוי כלפי מעשים שלא ייעשו הוא מאוד חיוור , וחבל.

 7. הילי הגיב:

  תודה על המאמר
  ראשית שאלה:
  לפי מה אתה קובע שהטענה של האופוזיציה שאסד אשם מעוררת גיחוך?
  מה דעתך על הדברים הבאים של רון ש בתגובה למאמר על סוריה של חגי מטר
  http://www.mysay.co.il/articles/ShowArticle.aspx?articlePI=aaawfm
  "אני התרשמתי שמכוניות התופת היו עבודה של המשטר
  מכוניות תופת בדמשק הן דבר חדש (כשהן לא עבודה של המוסד).
  ההסתברות שארוע כזה יקרה ביום בואם של הפקחים
  מעורר סימני שאלה.
  עוד יותר מעוררים סימני השאלה הקביעה של דוברי השלטון הסורים כי מדובר בעבודה של אל-קאידה שאינה כלל פעילה בסוריה

 8. ודים הגיב:

  "יש סיבה לקוות להצלחות לכוחות העצמאות והדמוקרטיה האמיתית", אפשר לדעת מי אלה?

  למה טנטאווי נותן פקודות לירות באזרחים? כי יש לו גיבוי מארצות הברית. אחרת הוא היה שולח את אנשיו לצבוע בתי ספר.

  למה סלאח טבח בבני עמו? כי ארצות הברית סיפקה לו את כל האמצעים לכך. אחרת הוא היה שולח את אנשיו לצבוע בתי ספר (ולא קונה נשק מרוסיה).

  "הרי ידוע לכל – כל אלה המתמרדים נגד הסעודים ובעלי בריתם עושים זאת כיוון שהם סוכנים זרים." – לא, רק אלה המתמרדים נגד אסאד הם סוכנים זרים.

  לפחות ההיגיון שלך עקבי…

 9. דרור בל"ד הגיב:

  האם השנאה התהומית, המוצדקת כמובן, לארה"ב ולבעלות בריתה, העבירה את ראובן קמינר על דעתו? ממתי ארכי פושע המלחמה ורוצח הילדים אהוד ברק הוא שר הבטחון? ממתי טבח, רציחת ילדים לצלילי מוסיקה קלאסית, הוא המשבר הסורי? ממתי אסאד, שפשעיו חמורים מאלו של אהוד ברק, הוא הממשל הסורי הנושא באחריות כבדה לפרוץ ההתקוממות? אחריות כבדה? מי עוד אחראי? הרי בניגוד לבחירות במדינה הציונית, בו בחרו הציונים הקיצוניים במפלגתו של רוצח הילדים, אסאד לא נבחר כלל.

  אין מנוס מהתשובה: האופוזיציה הסורית העיקרית – זו המגובה על ידי ארה"

 10. דרור בל"ד הגיב:

  500 תווים לתגובה? החלטתם להתלוצץ? איך אפשר להגיב ברצינות ע"י 500 תווים?
  קמינר, חבל. עמדתך חשובה אך אי אפשר לדון עליה עם 500 תווים. נישאר עם ההאשמות הקשות אך לצערי לא אוכל לנמקם לא ב500, גם לא ב1000 תווים. ההפסד כולו של אתר הגדה השמאלית.

  • אנג'לו איידן הגיב:

   אין כל הפסד שהו. אתה, כמו שאר המגיבים, נישען על מוסכמות טאטרליות מרוב דבקותן למרשמים אתיים קבועים מראש ללא התייחסות לנסיבות קונקרטיות. וזה כאשר האחרונות מופיעות באין ספור הבדלים בהתרחשות מאורעת המציאות המשתנה ובתנאים לגמרי ניבדלים בכל אזור ואזור ובכל תקופה ותקופה על פי התפתחויות הכרוחות אליהם: אני לא מאמין שלכל כך הרבה אנשים יש כל כך מעט מידע על מה שהתרחש בלוב רק לאחרונה ועל הניסיון NATO להעתיק אותו במלואו לגבי סוריה. אני אומר את זה כי המידע הזה מספיק בכדי לסתור את התגובות המנותקות מן המעש האלה.

   • דינו הגיב:

    הדבר האירוני הוא שאתה ואלו השותפים לדעותיך מרבים להשתמש במונחים כמו "התייחסות לנסיבות קונקרטיות", "מציאות" ו"מידע".
    ומה אתה מביא לנו? – "ניסיון NATO להעתיק אותו במלואו לגבי סוריה", שים לב – "נסיון"…
    שהרי נאט"ו לא "העתיקה" את לוב לסוריה ולכן עדיין נטבחים שם עשרות אנשים ביום.
    הלוואי ונאט"ו היתה עושה זאת ולו רק כדי להפסיק את הטבח.
    צריך לומר את הדברים כהוויתם: לאדם הסורי של היום אין חלופה גרועה יותר מאשר שלטון אסד.
    וכן, אני מדבר רק על "התייחסות לנסיבות קונקרטיות", "מציאות" ו"מידע".

   • ק.א. הגיב:

    אנג'לו נראה שגם אתה התקשת משהו לענות לו ב 500 תווים…lol
    אשר לשכפול הפשע של נאט"ו מלוב אל סוריה – אכן זה נראה אותו המרשם.
    נראה לי שאפילו אם אובמה וביבי יודו בפומבי שיש להם חלק בדבר גם אז התמימים לא יאמינו.

    • דינו הגיב:

     אתה יותר ממוזמן לפרט כיצד בדיוק בא לידי ביטוי "המרשם" עליו אתה מדבר. גם אתה וגם קמינר כושלים בהוכחת העזרה המערבית הקונקרטית למהפכנים, ושלא תבין אותי לא נכון: הלוואי והיתה עזרה כזו. כל טענותיכם מסתכמות ב:"גיבוי כוחות זרים" ו-"האופוזיציה הסורית העיקרית –זו המגובה על ידי ארה"ב". אילו כוחות? איזה גיבוי?
     אם כבר, אתה וקמינר לוקים שוב באמניזיה לגבי המעורבות הזרה האמיתית בסוריה – זו האיראנית… הוקוס-פוקוס ופתאום מעורבות זרה היא חיובית…
     מומלץ לשניכם לצפות בסרט הצרפתי "סוריה בלב הדיכוי" ששודר בערוץ1

   • דרור בל"ד הגיב:

    הי אנג'לו, גם עמדתך חשובה, וגם אתה לא יכול להביעה ב500 תווים.
    מרשמים אתיים קבועים מראש: נרצחים ילדים לצלילי מוסיקה קלאסית. בפוליטיקה יש צורך לנקוב גם בשמות הפושעים, לא רק בשמות הפשעים (זחאלקה, זועבי בהתייחסותה לאבו מאזן כשסירב לנקוב בשם הרוצח). כרגע יש 6000 (!!!) נרצחים. מי אחראי לרצח? זה כל מה שאני רוצה לדעת. אצל קמינר, כמו גם אצל חגי מטר, לא מצאתי תשובה.

    • אנג'לו איידן הגיב:

     הבהרות ב500: הפושעים–1)מעמדות בסוריה שהתעשרו תודות להצבר הון מסחרי, רנטאלי(ריבית, נדל"ן, בורסה), שירותי(מלונות, טיירות), וגם הון אחר, אבל מחוסר מנחת-השקעה למען המשך הכפלתו עקב ריווי-שווקים פנים לאומיים(משום כך מסתכן גם באובדן ערכו) 2)שותפיהם בעלי ההון הזר המעוניינים בפתיחת השערים המסחריים של סוריה גם כבסיס צבאי נגד חיזבאללה, איראן עד סין 3)מנהיגי תנועה אסלאמית שותפים. שלושתם מפעילים, באמצעות פושעים נוספים, עדרים של נאיביים עם הבטחות סרק ומכינים לכולם אומללות למען הון רעב(שיישאר)עוין להם וגם לנו.

     • אנג'לו איידן הגיב:

      :רק לפני שני עשורים היו לנו זכויות שהצטמצמו. למשל,זכות לביטוח בריאות כולל כל תרופא בתוך "הסל" בעשירית הפרמיה(דמי ביטוח). למה מגיע פחות לילדים ולנכדים(גם בדיור,קוטג' וכל השאר), אם לא בכדי להטיב עם השקעות החוץ? האם זוהי הסיבה למכס נמוך ולהפרטה גבוהה יותר? בזמן ההוא התרחשה הלאמת הבנקים. הבנקים הוחזרו ל-"בעלים". יש הפרטת השירות הציבורי. ועכשיו כוח קנייה בידי הציבור לא מסוגל לרכוש רבע מהצרכים הבסיסיים שרכשנו אז בגלל שההון נעשה רעב יותר, גם בגלל המשבר הכלכלי, למרות פתיחת השווקים באירופה המזרחית לטובתו

 11. דינו הגיב:

  לגבי מצרים: הכרוניקה של ההפיכה במצרים היא מכה ניצחת לתיאוריות של קמינר.
  ארה"ב סירבה מלכתחילה לתמוך במובארק כאשר החלו המהומות בתחריר, ולא הגנה או חילצה אותו ממשפט פומבי. מכאן גם שהאמירה "ארה"ב מעניקה לצבא המצרי רישיון לרצח" אינה רלוונטית. טנטאווי ואנשיו עושים כרצונם, ולא כל כדור שנורה במזה"ת הוא בפקודת ארה"ב (ע"ע בשאר אסד)
  ארה"ב לא העניקה רשיון למובארק ואין סיבה שתעניק רשיון לטנטאווי.
  קמינר יוצא נגד הילארי שקוראת לשני הצדדים לגלות איפוק, אך בעניין הסורי תגובתו רפה ומגומגמת, הפוסל במומו פוסל.

 12. דינו הגיב:

  למערכת הגדה שלום וגם לראובן קמינר שהוא חבר מערכת בעצמו, עד כמה שידוע לי.
  איני מלין על כך שהנכם מצנזרים שני שליש מתגובותי אלא על פרסום המאמר עצמו:
  כפי שניתן לראות בנקל מהתגובות – חוסר היושר האינטלקטואלי והצביעות, כפי שבאים לידי ביטוי בהתייחסות לעניין הסורי – בולטים יותר מידי.
  מאמר שהוא כל-כך מוטה והדעות בו כל-כך לא סבירות- לא ראוי לו שיפורסם.
  הכותב אומר דבר (בעניין הסורי) והיפוכו (למשל לגבי מצרים) בכל נקודה ובכל טענה שלו,
  ממש כל נושא שקמינר מעלה עולה בקונטקסט הפוך ומנוגד בפסקה אחרת שלו

 13. נו באמת! הגיב:

  קמינר כותב סאטירות נחמדות על הקונספציה המרקסיסטית

 14. דמוקרט הגיב:

  קמינר שבוי בסיסמאות מביכות. האופוזיציה ה"פרו אמריקאית" ממשיכה להצהיר שהיא לא מעוניינת בהתערבות צבאית זרה. היא כן מעוניינת בלחץ בינ"ל כבד על הדיקטטורה כדי שתפנה את מקומה לרצון העם הסורי. זה הדבר היחיד שמנסים במערב להשיג. מביך לקרוא את קמינר מברך את החונטה השלטת על "גילוי התבונה" שבקבלת הפקחים חסרי היכולת, המונהגים ע"י פושע מלחמה סודאני- הם רק כלי לדילול הלחץ הבינ"ל והרווחת זמן תוך המשך הטבח. על השבחים שקמינר חולק לפוטין באמת אין מה להוסיף, הם חושפים את ערוותו הפוליטית.

 15. תמונת מצב בקיצור הבלתי אפשרי הגיב:

  כל משטר ולא חשוב מה מהותו שיתנגד לניצול הקפיטליסטי שבמהותו הוא אימפריאליסטי וגלובלי יופעלו עליו סנקציות כלכליות ואיומים צבאיים.
  כדי לעמוד בלחץ ולשמור על שרידותו יגייס המשטר את כל משאביו שאין להם מקור אחר אלא משאביו הפנימיים כלומר גיוס העם תוך הקרבת תנאי חייו. שהדבר לבסוף לא מושג מרצון, כי ההעם כבר לא מבחין ביתרון של ההתנגדות לדיכוי החיצוני ופותח בהתנגדות לדיכוי הפנימי, מגביר השלטון את הדיכוי להתנגדות הפנימית.
  אין מה לבכות על משטרים כאלו שקורסים מבפנים אך צריך לזכור מי מושך בחוטים של הרוע מבחוץ

  • דינו הגיב:

   טוב ויפה, אך אין קשר בין מה שתיארת לבין המתחולל בסוריה. סוריה היתה שנים ארוכות בקשר הדוק עם בריה"מ, שהיתה מעצמה "שבמהותה היא אימפריאליסטית" big time.
   לצערה של שושלת אסד הם הימרו על הסוס הלא נכון שקרס בגלל אותן בעיות בגללן סוריה קורסת היום: בעיקר היותה דיקטטורה אלימה הרומסת זכויות אדם (למי שלא הבין: סוריה במיקרו, בריה"מ במקרו). מכיוון שהונה של משפחת אסד נאמד בכ-3 מיליארד דולר, יש להניח שאין בהתנהלות המשפחה שום עקרון מוסרי מנחה כגון "אנטי-אימפריאליזם" או "אנטי-קפיטליזם", אלא הון ומקיאבליזם לשמו.

  • אנג'לו איידן הגיב:

   לא מספיק "לזכור מי מושך בחוטים" וגם למחות נגדו.
   יש לנו הזדמנות לבצע מהלכים להחלשתו בכך שמתחוללת התנגדות פעילה להכשלת משיכת חוטים על-ידי "מושך בחוטים".
   על המהלכים אלה לא להצטמצם ב-"לבכות על משטרים … שקורסים" – עליהם לגייס תמיכה יעילה להמשך נחוש של התנגדות המשטרים האלה ל"מושך בחוטים" למען החלשתו של זה האחרון.

 16. דינו הגיב:

  לקמינר, אנג'לו איידן וק.א:
  הרי לכם דבריו של בכיר סורי כפי שפרסם ynet:
  "מחמוד סלימאן אלחאג' חמד, המפקח הראשי של המנגנון המרכזי לביקורת פיננסית של ראש הממשלה ומשרד ההגנה הסורי, שערק באחרונה לקהיר, חשף היום (יום ה') פרטים על המתרחש בסוריה. לדבריו, מנגנוני הביטחון אחראים באופן מוחלט להרג במדינה, שחלקו נעשה ללא כל סיבה".
  הבנתם? מה עוד אתה צריכים?

 17. דינו הגיב:

  ק.א. שלום,
  מתגובתך האחרונה לדרור בל"ד (6 בינואר 17:21) אני למד מספר דברים:
  ההפיכה בסוריה מוצדקת ולגיטימית מבחינתך ואפילו יש לך סימפטיה אליה (ניגוד מוחלט לדברים קודמים שלך, אבל מודה ועוזב ירוחם), הבעיה היחידה שלך היא "המלכודת" העתידית שתמתין למהפכנים לגבי מימוש השינוי.
  כאן עולות שתי שאלות:
  1) המלכודת הזו רלוונטית כמובן גם להפיכה המצרית, אז מדוע לא זכו גם האחרונים לפקפוקים שלך?
  2) האם אתה מכליל גם השתלטות איסלאמית בסגנון ובהשפעת איראן כ"מלכודת" או אולי כ"ברכה"?

  • ק.א. הגיב:

   אבל ה"לימוד" הזה שלך אינו נכון, דינו.
   אין לי סימפטיה ל"מהפיכה" בסוריה כלל.
   יש לי סימפטיה לת ח ו ש ו ת אנטי ממסדיות בכלל וגם בסוריה.
   מכאן ועד לתמיכה בתוכנית (אימפריאליסטית מיסודה) יש מרחק רב.
   לשאלותיך:
   1) כן יש לי פקפוק רב – לכל ה"אביב" – (כולל במצרים).
   2) ה"השתלטות האיסלמית" שם היא התוצאה הרצויה לאימפריאליזם:
   הפרד ומשול, דה-סטביליזציה, ודרדור מדינות למלחמות.

   • דינו הגיב:

    חבל שאתה ממשיך לדבוק במנטרה שלך (שלא הצלחת להוכיח ולו מעט ממנה) לפיה יש בהפיכה בסוריה משהו אימפריאליסטי מיסודו.
    ההפיכה בסוריה היא מיסודה אך ורק שחרור מדיכוי, וכנראה שאינך יכול להבין זאת מפני שמבחינתך כדאי שהדיכוי הסורי יימשך.
    ההשתלטות האיסלמית, כפי שניתן לראות באיראן (איסלם קיצוני) ובמצרים של מובארק (איסלם הממותן בכח) – אינה טובה כלל לאימפריאליזם, ואם אותו איסלם יביא ל"דרדור מדינות למלחמה" – עליך להאשים את אותו איסלם, ולא שוב בצורה פבלובית את ארה"ב .

 18. דינו הגיב:

  עוד עובדות לקמינר, איידן וק.א (שמראה סימני התעוררות) לגבי הנעשה בסוריה:
  אל-ג'זירה פרסמה סרטון שבו נראה קולונל סורי שערק מחיל האוויר עם 50 חיילים נוספים שהחליטו להגן על המפגינים בחמה. הם טוענים: "ערקנו מהצבא אחרי שראינו את כוחות הביטחון הורגים אזרחים".
  ועוד בהתייחס לטענתו של קמינר לגבי הגיחוך בהאשמת המשטר בפיגועים:
  משטר הסורי שידר בטעות סרטונים שבהם נראה בבירור "שיפוץ" של זירת פיגוע ע"י הוספת שקיות קניות וניחום אבלים מפוברק.

  אגב, היום נהרגו עוד 20 אזרחים ע"י הצבא הסורי.

  • ק.א. הגיב:

   דינו, סברת ההתעוררות שלך חסרת בסיס.
   ככלל: אינני מאמין לBBC וגם לא אל-ג'זירה.

   • הנרי הגיב:

    ברור הם ממסדיים ואתה אנטי ממסדי

   • דינו הגיב:

    מה זאת אומרת "אני לא מאמין לאל-ג'זירה"? אתה רואה אדם הטוען שהוא קולונל סורי שערק מהצבא, בדיוק כמו הקצינים העריקים בסרט הצרפתי "סוריה בלב הדיכוי" ששודר בערוץ1.
    הם מראים את תעודות הקצין שלהם למצלמה ומספרים על פשעי מלחמה שהיו עדים להם.
    אם האיש לא היה קולונל – היה יכול השלטון הסורי לפרסם הודעה על כך, אך הוא לא עשה זאת.
    אז תאמר לי בבקשה: למה יש כאן לא להאמין? ברור שאינך יכול להתמודד עם העובדה הברורה והחותכת של הטבח המתבצע בסוריה ע"י צבא אסד ולכן אתה פותר הכל ב"אני לא מאמין לאל-ג'זירה".

 19. אלון הגיב:

  שלום לתועמלן הפראבדאי. כאילו לא הושלכה המפלגה הקומוניסטית לפח הזבל של ההיסטוריה ושאר האידיאולוגיות "המתקדמות" שרצחו עשרות מיליוני בני אדם, אדון קמינר ממשיך לחפות על פשעים. בעצם, לא משנה למר קמינר מה קורה – הוא לא עסוק בניתוח המציאות.

  7,000 בני אדם נהרגו בסוריה עד כה, וזה בהערכות שמרניות. המספר האמיתי גבוה בהרבה. תגובת קמינר: מאחר שאסד אנטי אמריקני, אז הוא מוזמן לחסל כמה שירצה. הבופה האנושי פתוח וכל עלווי ייטה וישחוט. שום סולידריות עם העם הסורי.

הגיבו כאן

אורך תגובה מקסימלי: 1000 תווים

הרשמה לעדכונים בדוא"ל

Subscribe via Email

מומלצים