הגדה השמאלית

במה ביקורתית לחברה ותרבות


מאת: ב-31 בדצמבר, 2011 6 תגובות

"הקנצלרית: הדרך להתגברות על משבר היורו ארוכה". זו הכותרת ברבים מעיתוני גרמניה בסוף השבוע, בגיליון האחרון שפורסם ערב חגיגות סוף השנה. קנצלרית גרמניה, אנגלה מרקל איחלה "שנה טובה" לאזרחיה בדרך מקורית ביותר: הפחדה להמונים. היא הבהירה כי על מדינות אירופה להדק את שיתוף הפעולה ביניהן אם ברצונן להביא להצלחת היורו וכי יש להן "עוד דרך ארוכה עד שיתגברו על המשבר הכלכלי". מרקל הוסיפה כי תעשה כל שביכולתה לחזק את היורו, אך זה יקרה רק "אם אירופה תלמד משגיאותיה".

crisis2011כרזה במפגש פעילי איגודים מקצועיים בלונדון: "הקפיטליזם הוא המשבר" (צילום: מורנינג סטאר)

משבר היורו, משבר החוב, משבר פיננסי, אלה הגדרות מנסות לכסות על אמת קשה הרבה יותר: מדובר על משבר קפיטליסטי עולמי שהחל בליבה של הגלובליזציה ומעמיק בה. ניתן כבר לערוך את סיכום השנה של המשבר, הנכנס לשנתו החמישית (!) מבלי שאף אחת המדינות שנקלעה אליו – יצאה ממנו. על המצב בארה"ב, אין צורך להכביד במילים. היא באותו מקום – בדיוק כמו לפני שנה, שנתיים, שלוש ואף ארבע שנים. הכלכלה לא מתאוששת. מדי פעם מתפרסמים "נתונים מעודדים" כגון מדד מנהלי הרכש, תוספת מזערית של משרות או האטה (זמנית) בקצב הפיטורים. אבל, על כל "נתון מעודד", מתפרסים נתונים מדאיגים עוד יותר.  למשל: הנתון המעודד של השבוע הוא שמכירות המכוניות השנה צפויות להיות הגבוהות ביותר מאז שנת 2008. על פי הסיכומים, השנה נמכרו בארה"ב 12.8 מיליון מכוניות וכלי רכב מסחריים לעומת 11.6 מיליון בשנת 2010. יהיה זה מספר כלי הרכב הגבוה ביותר מאז שנת 2008, אז נמכרו בארה"ב 13.2 מיליון כלי רכב. אך שנת 2008 היא השנה הראשונה של המשבר. כך שמכירות הרכב השנה הן נמוכות – לעומת תחילת המשבר. ותעשיית הרכב האמריקאית היא ה"קטר" בתעשייה בכלל, ובתעשיית הפלדה בפרט. יצוין, חלק לא מבוטל מכלי הרכב וחלקי הרכב שנמכרו בארה"ב אינם מתוצרת אמריקאית…

כך, שלמרקל סיבות טובות לדאגה. על פי דיווח הכתבת בברלין של העיתון הצרפתי "לה מונד", ססיל בוטלה, מאז הנהגת היורו ב-1999, הייצוא הגרמי ליתר ארצות גוש המטבע האירופי גדל ב-9% מדי שנה. זאת, לעומת גידול של כ-3% שנתי בין 1990 ל-1998, בעידן טרום היורו. כעת הייצוא לגוש היורו מהווה כ-40% מכלל הייצוא. נפילת היורו עשויה, אם כן, להוות מכה קשה לתעשייה הגרמנית וגם לענף הבנקאות. הבנקים הגרמניים, יחד עם הצרפתיים, הם המקור להלוואות רבות שניתנו לממשלות ולעסקים ברחבי היבשת. לכאורה, הגרמני מן השורה, האיש מהרחוב, אמור להיות שמח מקיום היורו. אבל, על פי אותו דיווח, ובהתאם למכוני המחקר השונים, בין שליש לשני-שליש של הנשאלים מעדיפים לבטל את היורו ולהשיב במקומו את המארק ההיסטורי. אגב, רק מפלגה גרמנית אחת, "די לינקה" (השמאל), דורשות מפורשות את פירוק גוש היורו.

איך מסבירים היעדר התמיכה הגובר ביורו בקרב אזרחי גרמניה? יחד עם הנהגת היורו, בשני העשורים האחרונים הממשלות השונות (השמרניות, הסוציאל-דמוקרטיות והמשותפות), דאגו לפגוע קשות בשכר העובדים וברווחה. "הוזלת עלות העבודה" ו"הגמשת שוק העבודה" היו הסיסמאות. זאת, לשמחת בעלי הבנקים והמפעלים, כמובן. שעל פי הדיווח בעיתון הצרפתי, ככל שהייצוא גדל – השכר יורד.

אבל קיים היבט נוסף, תולדה של המשבר הקפיטליסטי הנמשך זה כ-4 שנים. שינוי במשקלן של המדינות השונות במשק העולמי. על פי נתונים שפורסמו השבוע, ברזיל הדיחה את בריטניה ממקומה ככלכלה ה-6 בגודלה בעולם. כך, לפי המרכז למחקר כלכלי ועסקי (CEBR) בבריטניה. ברזיל עתירת משאבי הטבע נהנתה מגידול חד ביצוא לסין, בעוד בריטניה מתקשה להתאושש מהמשבר הקפיטליסטי. "ברזיל מנצחת את מדינות אירופה בכדורגל כבר הרבה שנים, אבל הניצחון שלה בכלכלה הוא תופעה חדשה. הליגה הכלכלית העולמית מראה עד כמה המפה הכלכלית משתנה, כאשר מדינות אסיה ומדינות עתירות משאבי טבע מטפסות במעלה הליגה, בעוד אנו האירופאים מתדרדרים", מסר מנכ"ל מרכז המחקר הנודע, דגלאס מקוויליאמס, לעיתונות הבריטית. המרכז צופה כי עד 2020, תדרדר בריטניה ותהיה לכלכלה השמינית בגודלה בעולם, כאשר צרפת, שכיום היא הכלכלה ה-5 בגודלה בעולם, תסבול מביצועים כלכליים גרועים אף יותר, ותדרדר למקום ה-9. גרמניה, שכיום ניצבת במקום הרביעי, תדרדר למקום ה-7, ואילו רוסיה והודו יטפסו למקומות הרביעי והחמישי, בהתאמה.

תגובות
נושאים: מאמרים

6 תגובות

 1. ק.א. הגיב:

  אפשר היה לפתור את הבעיות אם השלטון האימפריאליסטי האנגלו-אמריקאי-ציוני היה מוכן גם להשתנות וגם לאבד ממעמדו בעולם ומכוחו הפראי והחמסני היקר לו עד מאד מאד. מכאן שישנו ספק אם הבעיה היא באמת קפיטליסטית מיסודה. או, נשאלת השאלה ממנה נובעים הקשיים להגיע לפתרון? האם הקושי נובע מחוסר רצון כללי לוותר על עקרונות יסוד קפיטליסטיים? או מהתעקשות לשמור על דומינציה-שלטונית בידיה של קבוצת דגנרטים אימפריאלית-צבאית-נאצית? הניחוש שלי שהאפשרות השניה תופסת כאן.

 2. אשר פרוליך הגיב:

  לק.א.:
  מה אתה שובר את הראש? הרי בכל אשמים הציונים האימפריאליסטים,קפיטליסטים ובכלל "איסטים"(לא חשוב אם הם יושבים בתל אביב,בניו יורק או בלונדון,הרי הם שולטים בהון הגלובאלי ובכל הבנקים)
  גם הצונמי ביפן,רעידות אדמה,חימום כדור הארץ,אפילו המצאת פצצת האטום,הכל בגלל הציונים האלה.(אגב,במשפט האחרון בתגובתך החלפתה,אולי בטעות?,את המילה ציונים,במילה "נאצים".לא נורא,זה קורה הרבה לאחרונה,זה סה"כ LAPSUS LINGUAE.בנוסף,ההצעה שלך לשמור על הפקיטליזם בלי הקפיטליסטים גאונית,ממש מעולה !!

  • ק.א. הגיב:

   אני בטוח שהציונים (שבהם לא רק יהודים) היו מוכנים לשנות את השיטה – גם לקומוניזם – ובלבד שהדומינציה הצבאית והפיננסית היתה נותרת בידיהם. אז היית מאושר? אשר לנאצים – אין לי שם אחר בשבילם. כל שם אחר חוטא לאמת. מצטער.

  • ק.א. הגיב:

   במילים אחרות ובקיצור, אשר, לדידי העולם נמצא במשבר תרבותי-קיומי עמוק (הרבה יותר מאשר במשבר כלכלי).

  • ק.א. הגיב:

   או, העובדה – ש 6 מתוך 7 המועמדים הרפובליקנים באמריקה מצהירים בימים אלה מעל במות על מחוייבותם לצאת למלחמה באיראן ובכך לחזור על פשעי מלחמת עירק-שעוד לא יבש הדם מהם (כאילו לא היו אלה מעולם) ולהישבע אמונים -שוב!- למנטליות הניאוקונס' הקרימינלית – מראה שהמשבר המבהיל בעולמינו הוא בעל מאפיינים עמוקים מכך, ואין זה מתקבל על הדעת שהוא תולדה של מצב כלכלי-תעסוקתי (הן של צמיחה או של שפל חמור).

 3. ברזיל מתעוררת הגיב:

  בכלל אני גאה בברזיל, שניתצה לכם את התאוריות לחתיכות.

  אתם טוענים שהמערב שואף לנצל את העובדים בעולם השלישי ולשמר עוני ותלות כלכלית.

  ברזיל מונהגת על ידי קומוניסטים לשעבר שכעת דוגלים בשוק חופשי סוציאל דמוקרטי.

  ברזיל התחזקה בשנים האחרונות, הפכה להיות הכלכלה החמישית בגדולה בעולם- אתם טוענים שהמערב שואף להגמוניה כלכלית.

  ברזיל נפטרה מהחובות והתלות הכלכלית הקשה שהייתהלהם במערב, בעקבות המשטר הצבאי הרקוב שהיה שם עד 85- אתם טוענים שמהערב שואף שהעולם השלישי יישאר תלוי בו לנצח.

  ברזיל הורידה את אחוזי העוני

  ברזיל העלתה את שכר המינימום, את זכיות העובדים, קדמה רפורמות רווחה שעוזרות לעניים וכ"ו
  ברזיל צמצמה את הפערים החברתיים.

  ברזיל עלתה במדד הפיתוח לנפש.

  המערב מסייע רבות לברזיל לחזק את הכלכלה שלה ולהיות מדינה מובילה באזור ויש עליה לחץ רב להשקיע בצמצום העוני, מתוך ידיעה שמדינה בעלת שיעורי עוני גדולים כל כך, לא תוכל לתפקד ולהיות יציבה לארוך זמן.

  פרשנים כלכלים, גם הליברליים ביותר מודים שברזיל זקוקה לתכנית רווחה בשביל לפרוח. מה האינטרס של המערב להגיד את זה ? הרי הם שואפים להנציח את העוני כביכ

הגיבו כאן

אורך תגובה מקסימלי: 1000 תווים

הרשמה לעדכונים בדוא"ל

Subscribe via Email

מומלצים