הגדה השמאלית

במה ביקורתית לחברה ותרבות


מאת: ב-5 בפברואר, 2012 9 תגובות

שמי תייסיר חטיב, תושב עכו, דוקטורנט לאנתרופולוגיה באוניברסיטת חיפה, ואני כותב בשם אלפי משפחות הנפגעות מחוק האזרחות. כפי שידוע, החוק עבר בעקבות פסיקת בג"ץ לפני שבועיים. חוק זה מונע מעשרות אלפי משפחות פלסטיניות מלקבל הגנה על זכויות אדם בסיסיות. הוא פוגע באופן ישיר בזכות לשוויון וחירות וגם בזכות יסוד לקיום חיי משפחה.

באופן אישי החוק פוגע בי ובמשפחתי. אשתי לאנא (התחתנו לפני 7 שנים) תושבת ג'נין, הינה בוגרת אוניברסיטת אלנגאח' בכלכלה ומנהל עסקים, עבדה במשרד הבריאות הפלסטיני באזור ג'נין והייתה אחראית על מחלקת משאבי אנוש בתוך המשרד.

citizenlawהפגנה בתל אביב נגד חוק האזרחות

יש לנו שני ילדים עדנאן בן 4, ויוסרא בת 3. הייתה לנו תקווה שיום אחד, לאנא תקבל מעמד של תושבת קבע ונתחיל לחיות חיים נורמאלים, במקום זה מצאנו את עצמנו מתמודדים עם מציאות בלתי נסבלת: הפחד הקיומי כמשפחה רודף אותנו ונהפך למציאות חיינו. במקביל אנו מתמודדים עם השאלות של ילדינו: למה יש הרבה צלמים אצלנו בדירה כל השבוע? ולמה אימא בוכה? למה סבתא בג'נין אינה צוחקת כרגיל ומבקשת שאימא תבוא אליה? אני בטוח שאף אחד או אחת אינו מסוגל לתת תשובה לידים בני 4 ו 3 על שאלת: למה מפרידים אימא מילדיה?

אישור השהייה של לאנא מונע ממנה לקיים חיים נורמאלים ולקבל זכויות בסיסיות כגון קבלת טיפול רפואי, או הזכות לעבוד, ואפילו לנהוג (גם תוך שימוש ברישיון נהיגה בינלאומי)! הוא מאפשר לה רק להיות עם המשפחה והילדים. וגם זכות בסיסית זו יכולה להיעלם בעקבות פסיקת בג"ץ.

לאנא הינה דוגמא לאלפי נשים במצבה (וגם של גברים רבים) הנפגעות ומשלמות בחיי היום יום את מחיר הבחירה הזוגית שלהן, והמחיר הוא אכן כבד. המערכת בחרה להעניש אותם בגלל שבחרו להתאהב!

אני פונה אל עמיתיי אנשי מדעי החברה, בשמי ובשם היושר והחופש האקדמי להרים את הכפפה נגד חוק הגזעני המפלה על רקע שייכות לאומית, ולהרים את הקול שלכם נגד האפליה והגזענות שעשרות אלפי אנשים סובלים ממנה בסוגיה זו. בימים הקרובים אני מתכוון להתחיל קמפיין שיעורר את תשומת לבם של האנשים בעולם ובישראל, ומבקש את תמיכתכם, בכל דרך שתמצאו לנכון, בחופש, בזכויות אדם, בשוויון ובכבוד. תמיכה בנו ובעשרות אלפי אנשים העלולים למצוא עצמם בין שני צדי הגבול, הינה תמיכה בחיים אנושיים. אני קורא לכם לפעול למען ביטול החוק הגזעני המדיר והלא דמוקרטי למען עתיד נאור, שוויוני ודמוקרטי.

בכבוד רב וסולידריות,
תייסיר ח'טיב, עכו.

תגובות
נושאים: מאמרים

9 תגובות

 1. לתייסיר ולאנא חטיב הגיב:

  ב'מדינה היהודית' אין כמובן צדק. הפשיסטים שלנו יציעו לכם לעבור לסעודיה, שם לאישה אסור לנהוג. אני אציע לכם לפרסם את הפגיעות בחוקי העולם האנושי שעברתם ברחבי העולם. כדי שיידע העולם ויסביר להנהגה הציונית שמשטרה וחוקיה הם רודניים, אכזריים ודומים עד מאוד לחוקי האפרטהייד. עוד אציע לכם: לשקול הגשת תביעה נגד ממשלת ישראל בבית הדין הבינלאומי בהאג.

 2. הנרי הגיב:

  ליבי מצר על המצב , אך עובדה{לא פיקציה/ דמוגגיה או אפילו שקר} היא כי 50 {אזרחים פלסטינאים השוהים בישראל לאחר שביקשו בקרשה לאיחוד משפחות } מחבלים סייעו לכה 47 פיגועים שהסתכמו ב 178 אנשים / בני אדם / חברים / מכרים / משפחה הרוגים ולמעלה מ 310 פצועים
  אז השאלה שלי היא זאת מי יסביר לילדים בני 4 ו 3 למה מפרידים אותם מאמא שלהם ?
  למה סבתא בחיפה/ אשדוד / נתניה אינה צוחקת כרגיל ומבקשת שאימא תבוא אליה?
  למה יש הרבה צלמים אצלנו בדירה כל השבוע? ולמה אימא בוכה?
  בכבוד רב וסולידריות,
  הנרי שושן , אשדוד.

 3. הנרי הגיב:

  בהמשך לתשובתי אליך אדוני הנכבד והרהוט
  שואל אני
  מדוע , מדוע שלא יהיה איחוד משפחות בגי'נין ? הרי אתם יכולים לבוא לבקר כאן מתי שתירצו
  נכון זה לעבור מחסום אבל אלוהים יודע שכולנו מקווים כי המחסומים האלו יוסרו ובטוחים שבשלב זה או אחר הם יוסרו, אז למה לא לגור שם ? ולבקר כאן
  נראה יותר קל

 4. ערבי מיואש הגיב:

  לצערי אין דרך להלחם בחוק הזה, הכי טוב זה להתעלם ממנו ולעקוף אותו בכל מיני דרכים ופרצות, להתייחס למציאות כאילו שאין בה חוק ואין בה מדינה, ואם מחר יחוקקו חוק שאסור לנו לנשום? האם נפסיק לנשום?, ברור לא, המדינה הציונית חרטה על דגלה לטהר אותנו משטחה ותעשה את זה בכל דרך אפשרית.

 5. הסבתא מג'נין תצחק שוב הגיב:

  כשאימא תבוא אליה ותביא את בני משפחתה איתה כדי שיחיו יחד איתה על אדמת פילסטין המשוחררת מהכיבוש הציוני. וגם הילדים שלך יצחקו וישמחו כשהם יראו לא את הדגל הציוני השנוא כמו בעכא הכבושה, אלא את הדגל הפילסטיני האהוב שלהם מתנופף מעל ראשם בג'נין המשוחררת. כשפיות כל בני משפחתך יימלאו שחוק ולשונם רינה, גם אתה תתחיל סוף סוף לחייך.

 6. הנרי שושן באיסדוד בגלל הגירוש של בן-גוריון ויגעל אלון הגיב:

  אילו לא גרשו הפלסטינים מאיסדוד בהוראת בן-גוריון ויגעל אלון, הנרי שושן היה נולד בפרס, מרוקו, אלגיריה או בתוניסיה… ולא באיסדוד / אשדוד. אבל מהיכן הוא מביא את החוצפה לכתוב גסויות גזעניות והצעות ציוניות, שהורסות את חיי ילידי הארץ, לאחר שהציונות דחו את הצעת החלוקה והרסו את המדינה הפלסטינית.

 7. אבי הגיב:

  כשצד אחד מקצין, הצד השני מגיב בהקצנה.
  צריך לשוב ולהזכיר שהרוב בשני הצדדים רוצה בשלום ומוכן לפשרות!
  רוב היהודים בישראל יגדירו את עצמם אולי כציונים, אבל גם לאנשי ימין ברור שהחוקים האנטי דמוקרטים של הממשלה הם כתם בעיקר עליהם שבחרו בביבי.
  יש משהו קונקרטי לעשות? כן! להמשיך להלחם על הבית מכל הבחינות, כלכלי ופוליטי. ובעיקר להשאר שפויים ולא להגרר למחשבה שאפשר פשוט "להעלים" את האחר. דרך אתרים אלטרנטיבים כמו זה אפשר לקרוא גם דעות אחרות, לא פופולריות אולי, אבל קרובות למציאות. וזה חשוב!

 8. שירה הגיב:

  לצערי, אני לא רואה תקווה במצב. העולם הוא צבוע והולך תמיד עם החזקים. רפרוף בהיסטוריה תראה לך שמעולם שום מדינה חזקה לא הגנה על מדינה חלשה, אאל אם היא רוצה לנגח מדינה חזקרה אחרת.
  אני במקומכם הייתי מחפשת אופציה אחרת של קבלת מקלט במדינה אירופאית כלשהי או תהליכי הגירה או הכי מתאים לך, לקבל מעמד של מרצה או פוסט דוקטורנט בחו"ל.
  אני אומרת במקומכם למרות שאני יודעת שזה לא כ"כ קל לצאת החוצה למקום זר, אבל מי שהחירות חשובה לו, טוב יעשה אם יצא מהמציאות ההזויה הזאת ויתן עתיד טוב יותר לו ולילדיו

הגיבו כאן

אורך תגובה מקסימלי: 1000 תווים

הרשמה לעדכונים בדוא"ל

Subscribe via Email

מומלצים