הגדה השמאלית

במה ביקורתית לחברה ותרבות


מאת: ב-11 במרץ, 2012 תגובה 1

יום האישה הבינלאומי זו הזדמנות חגיגית לומר מה שאנחנו אומרות כל יום. לאמר שסולידריות וערבות הדדית הם הסוד הגלום בתהליך השינוי. סולידריות בין נשים כמעט ברורה מאליו, היכולת הנשית להבחין במשותף, לחבור, ליצור מעגלים היא טבעית ונחוצה לקיומנו.

IWD2012-2הפגנת יום האשה הבינלאומי בחיפה (צילום: אל אתיחד)

יום האשה הבינלאומי הוא גם הזדמנות להיזכר שלמרות שהסיסמאות על שוויון בין נשים וגברים רווחות היום יותר מבעבר, שיטות ההדרה המופעלות כלפי נשים עובדות והטכניקות להפחתת הערך השיטתית של עבודתן הולכות ומשתכללות כל הזמן. נשים המועסקות במקצועות הטיפול והשירות חשופות היום יותר מתמיד לחשיבה המזלזלת במיומנויות המקצועיות שלהן ובניסיונן המקצועי – כל הדרכים כשרות בחברה הדכאנית שלנו – ליבוש תקציבי, הגדלת העומס על נשים עובדות ולהפחתת התגמולים שנשים מקבלות על עבודתן הקשה. בכל היבט של המדיניות הציבורית ניכר שהשיטה הכלכלית מכרסמת בהישגי תנועת הנשים להגנה על נשים מעוני, השפלה, תלות ואלימות. ביום האשה הבינלאומי עלינו לעמוד יחד ולומר, אנחנו יודעות ומבינות כיצד פועלת השיטה לכרסום בהישגינו ואנחנו נאבק נגדה עד לביסוס הכבוד והשוויון האמיתיים כלפינו בכל המיקומים התרבותיים המעמדיים והאתנו-לאומיים בהן אנחנו ממוקמות.

יום האישה הבינלאומי אינו נכס של נשים בלבד, גברים לא מעטים רואים ומבחינים ביכולות ובכוחות הנשיים להוביל שינוי בדרכים אחרות, חדשות ופורצות דרך.

הנגשת הזירה הפוליטית לנשים כוללת בתוכה התייחסות לאווירה, לסגנון ולתנאים נוספים המאפשרים זאת. נשים זקוקות למרחבי פעולה עם מאפיינים ייחודיים שיאפשרו להן פעולות בתנועה על הרצף שבין העצמאי לקבוצתי. שיאפשרו להן ביטוי אישי והעצמה אישית בתוך מארג קבוצתי קהילתי משתף.

כמייסדת וחברה בקואליציה הארצית להעסקה ישירה, חברנו ארגונים רבים, נשים וגברים לפעולה משותפת, לבניית כוח משותף. בקואליציה אנחנו מנסות לאפשר מרחב פעולה פוליטי לפעולה משותפת  מתוך ההכרה באינטרס המשותף והכרה בכוח הנוצר מחבירה משותפת ושינוי מאזן הכוח שמאפשר בזירת מאבק ממושך.

כאישה, כמנהיגה וכמובילת שינוי אני מנסה לבנות  עשייה לשינוי חברתי המבוססת על  ערכים של התארגנויות עתירות הנהגה המאפשרות ביטוי לנשים ואנשים שונים בדרכים שונות, ערכים של שקיפות ודיון דמוקרטי פתוח משתתף, מנגנוני עבודה שטוחים שאינם בהכרח מבוססים על היררכיה כלשהיא. אני מאמינה ששיטות אלו מאפשרות הנגשה של הזירה הפוליטית לנשים, שהן מאפשרות פעולה בסביבה נוחה ומותאמת לנשים. המשימה לייצר סביבה כזו  מאתגרת: יש נשים שהסתגלו לסגנון פעולה גברי ומתקשות להכיל דפוסי עבודה שונים.

האתגר לייצר זירות פעולה פוליטיות בארגונים ובקהילות המאפשרים לנשים מקום לסגנונן הייחודי כנשים והוא האתגר האמיתי העומד בפני כולנו כחברה.

תגובות
נושאים: מאמרים

תגובה אחת

  1. […] באופן לא פרופורציונלי כדי להיות יפות בעיני כולם. על יום האשה ואתגר המאבק המשותף (אורנה עמוס, הגדה השמאלית) רופא ילדים הורשע בפדופיליה […]

הגיבו כאן

אורך תגובה מקסימלי: 1000 תווים

הרשמה לעדכונים בדוא"ל

Subscribe via Email

מומלצים