הגדה השמאלית

במה ביקורתית לחברה ותרבות


מאת: ב-11 באפריל, 2012 42 תגובות

דברים שחייבים להיאמר

לפני שנתיים, באפריל 2010, כתבתי טור תחת הכותרת "סכנה ושמה ישראל". הטור נכתב לרגל ועידה שכינס הנשיא אובמה לצמצום הנשק הגרעיני בעולם. באותו טור כתבתי כי ישראל, בהיותה מעצמה גרעינית, הכניסה את המזרח התיכון למרוץ חימוש גרעיני.  פצצות אטום באזור נפיץ ומסוכסך כמו המזרח התיכון, מהווה סכנה לכל העולם, ועל כן זהו אינטרס בינלאומי לפרק את נשקה הגרעיני של ישראל במסגרת יצירת מזרח תיכון מפורז מנשק השמדה המונית.

Gunter-Grassגינתר גראס

התנגדותה של ישראל למהלך כזה ואיומים חוזרים ונשנים מצד דוברי הממשל הישראלי לפעולה צבאית נגד איראן, שעלולה להסתבך עד כדי עימות גרעיני, הופכת את ישראל לסכנה בינלאומית. בל נשכח כי בממשלה הימנית קיצונית שמכהנת היום בישראל, אנו מוצאים את שר החוץ ליברמן שבעבר כבר איים על מצרים בהפצצת סכר אסואן.

כמו כן גיניתי את אספקת הצוללות  הנושאות ראשי נפץ גרעיניים שגרמניה בונה עבור ישראל, ועמדתי על האבסורד ההיסטורי שגרמניה, האחראית לשואה הראשונה, תורמת כפיצוי עליה לשואה הבאה, היא השואה הגרעינית. הדבר האחרון שהאזור זקוק לו הוא צוללות נושאות טילים גרעיניים.

הטור תורגם  לאנגלית וגרמנית ופורסם באינטרנט ובכתבי עת. עברו שנתיים מכתיבת הטור והנה מתפרסם ברעש גדול שיר מאת הסופר הגרמני גינתר גראס, חתן פרס נובל לספרות, המכיל ביקורת על ישראל הדומה מאד לזו שפרסמתי בשעתו. אינני יודע אם הסופר קרא את טורי, אבל כסופר המעורב גם בחיים הפוליטיים, היה יכול להגיע למסקנותיו גם בלעדיי.

אז מה כתב גינתר גראס שהוציא את כל העכברים מחוריהם שצעקו לעברו: נאצי, אנטישמי, מאשים את היהודים בכל צרות העולם, ממשיך את מסורת עלילות הדם ערב פסח בהם הואשמו יהודים ברצח ילדים נוצרים שמדמם הפיקו מצות" וכיוצא באלה מרגליות.

גראס, על פי הפרסומים בעיתונות הישראלית, בכלל לא התייחס ליהדות. הוא כתב כי ישראל היא מעצמה גרעינית ללא פיקוח, שהיא מצפצפת על החוק הבינלאומי בהקמת ההתנחלויות, מתח ביקורת על ממשלת גרמניה המסייעת לכוחה הגרעיני של ישראל, והביע חשש בדבר הסכנה למכה ישראלית מקדימה נגד איראן שיכולה למחוק את העם האיראני. העניין הזה של השמדת העם האיראני הטריף ישראלים רבים. אפילו גדעון לוי נזף קלות בגראס בטורו ב"הארץ". דווקא בנקודה זו אמר גראס את הדבר המתבקש: מי שחמוש בנשק אטומי, יש לו במגירות תכניות להשתמש בו, שאחת מתוצאותיו היא רצח והשמדת עם.

אין בדברים אלה שבריר של אנטישמיות, אלא ביקורת לגיטימית על ישראל גזענית ושוחרת כיבוש ומלחמות. חשוב שהביקורת תבוא דווקא מגרמני בעל שם, שבניגוד למרבית הישראלים הפיק לקחים מהתקופה הנאצית  ואימץ מחויבות ללא פשרות למען גרמניה דמוקרטית ושוחרת שלום.

היה לי הכבוד לראיין את גינתר גראס בביקורו באוניברסיטת חיפה בנובמבר 1971. כיהנתי אז כעורך עיתון הסטודנטים "פוסט מורטם". כבר אז הבחין גראס במיליטריזציה של החברה הישראלית.

שאלתי אותו אם יש לו ביקורת על ישראל: כן, השיב. מה היא? "קיימת תופעה של אנשי צבא רבים לשעבר, התופשים משרות בכירות במערכת האזרחית. קיימת סכנה שישראל תקבל אופי ספרטני, כשמשקלו של הצבא מופרז, ודבר זה לא עזר אף פעם לאיזו ארץ שהיא". ("פוסט מורטם" 17 בנובמבר 1971). דברים אלה נכונים גם כיום.

הפארסה הישראלית סביב גראס הגיעה לשיאה כאשר שר הפנים אלי ישי, הספוג בגזענות בוטה, הודיע כי הוא שולל מגינתר גראס את הזכות לבקר בישראל. זהו אות כבוד לגראס. פתאום הפכו ישראלים כה רבים רגישים ל"עברו הנאצי" של גראס. מדוע אני מכניס מירכאות? כי כל עברו הנאצי של גראס מסתכם בכך שכנער בן 17 גויס לצבא הגרמני ביחידת הוואפן אס.אס בשלב התמוטטותה של גרמניה, והוא לדבריו לא ירה ירייה אחת.

לעומת זאת, כאשר היה מדובר בגרמנים בעלי עבר נאצי בתפקידים בכירים, שהגיעו לעמדות מפתח בגרמניה המערבית, ממשלות ישראל לדורותיהן לא זו בלבד שלא התרגשו מכך, אלא ראו בכך סוג של יתרון, כי מהם היה ניתן  לסחוט עוד ועוד טובות הנאה.   כך היה  עם הנס גלובקה, עוזרו האישי של הקנצלר קונרד אדנאואר, שלקח חלק בניסוח חוקי נירנברג, כך היה עם הקנצלר קורט גיאורג קיזינגר שהיה חבר המפלגה הנאצית (הצטרף אליה ב-1933), כך היה בשיתוף פעולה בין צה"ל לצבא הגרמני שעה שעוד כיהנו בו קצינים שהיו בתפקיד בכיר גם בצבאו של היטלר, וכך היה גם עם גרהרד שרדר, שכיו"ר ועדת החוץ של הבונדסטאג ביקר בישראל ב-1971 כאורחו של שר החוץ, אבא אבן.

שרדר היה חבר במפלגה הנאצית ושימש כיועץ משפטי להיילמאר שאכט, שר הכלכלה של היטלר. לפי דיווח בעיתון "ניו כרוניקל" שרדר הצטרף גם לאס.אה. (SA ).  ביקשתי מהיועץ המשפטי דאז, מאיר שמגר, לעצור את שרדר ולהעמידו לדין על פי החוק לעשיית דין בנאצים ועוזריהם. שמגר ענה לי כי "אין מקום לנקיטת פעולה מטעמי, כמבוקש על ידך". בצר לי, מלווה בהרבה תמימות, פניתי לבג"צ שיוציא צו לעצור את שרדר, אבל השופטים דחו את העתירה (בג"ץ 359/71  מיום 12 בספטמבר 1971 – השופטים זוסמן, מני וקיסטר).

מכאן יובן, כי מה שמפריע לישראלים זה לא שירותו הצבאי הקצר של גראס בצבא הגרמני, אלא עמדתו הביקורתית כלפי מדיניותה של ישראל. או אז שולפים בצורה צינית את שירותו הצבאי ומנופפים בו עם קצף על השפתיים, כאשר בשורה הראשונה יושבים גזעני הימין הקיצוני, הניאו נאצים תוצרת ישראל  הקולוניאלית.

האם פירוש הדבר כי אין לחלוק על גראס? בוודאי שלא, וגם לי יש אי אלו הערות, אבל לא כאן, שלא להשתלב במקהלה ההיסטרית. בהזדמנות אחרת, כשהרוחות יירגעו.


חירות שהפכה לעבדות

השנה לא חגגנו את ליל הסדר. בת זוגי ואנוכי  נשארנו בבית. חסכנו מעצמנו את קריאת ההגדה, לדידי מסמך לא מרשים ספוג בלא מעט אלימות. אל ההגדה מתגלה כאכזר  "והכיתי כל בכור בארץ מצרים ובכל אלוהי מצרים אעשה שפטים” ולאחר מכן מכות מצרים, דם כינים, דבר, מכת בכורות, ואחר כך "שפוך חמתך על הגויים אשר לא ידעוך….שפוך עליהם זעמך  וחרון אפך ישיגם. תרדוף באף ותשמידם מתחת  שמי אדוניי" ומסתיים בחד גדיא שם הקב"ה הורג את מלאך המוות, ששוחט את השוחט, ששחט את השור ובהמשך נשרף המקל שהיכה את הכלב שנשך את החתול שאכל את הגדי. האלימות חוגגת.

"תשמידם מתחת שמי אדוניי" – בשביל זה צריך פצצות אטום, והציווי הזה מפחיד לא רק את גינתר גראס, גם אני פוחד מאיזה רב שיראה עצמו שליח הקב"ה וייתן פסק הלכה כי יש להשמיד את איראן, או את מצרים. אם נמשיך את תסריט האימים, אזי אחד המפקדים הנמצאים  בצוללת הגרעינית או פוליטיקאי בכיר הניצב ליד הכפתור האדום ביבשה, אנשים דתיים מחסידי הרב שמכירים את קוד ההפעלה, יראו בפסק ההלכה פקודה מחייבת, וכולנו נתאדה לתוך הפטרייה הרדיו אקטיבית.

זה לא חייב להיות רב או איש דתי שיביא עלינו את קץ הימים. גם פוליטיקאי חילוני שטוף בלאומנות, גזענות ושיכור פולחן כוחנות יכול להביא עלינו את מלחמת גוג ומגוג.

עיניכם הרואות, גם חג הפסח מוביל אותי לרעיון של מזרח תיכון חופשי מנשק אטומי, ביולוגי וכימי.

פסח קרוי גם חג החירות. עם ישראל יצא מעבדות לחירות. מזה 45 שנים שוללת ישראל את חירותו של העם הפלסטיני. מדינת ישראל השתעבדה  לכיבוש. רק המחשבה שיהודי האפרטהייד בחברון יושבים וקוראים בליל הסדר בהגדה, מהווה סיבה טובה להיבדל מהעדה הרעה הזו. במקום לקרוא את ההגדה עדיף כבר לקרוא את "תוף הפח" של גינתר גראס.

תגובות
נושאים: מאמרים

42 תגובות

 1. רונן הגיב:

  שלום
  ציטטת מתוך גיליון של פוסט מורטם.
  איפה אפשר להשיג גליונות של הבטאון הזה?

  • משתמש אנונימי (לא מזוהה) הגיב:

   "פוסט מורטם" הודפס בדפוס "אות" בחיפה, וכמי שהיה מחובר אליו דרך ה"בחור הזעצער", אצור בליבי אליו סנטימנט, וגם גליונותיו שמורים בכלי למזכרת.

 2. שירה הגיב:

  הכתיבה שלך, החשיבה שלך, ההבחנות החדות שלך, טובות ברמות שאין לתאר.
  ניסיתי לקרוא את "תוף הפח" בגיל 18, ולא הבנתי כלום. נראה לי שבפעם הבאה כשאהיה אצל אבא שלי אקח אותו לניסיון חוזר.
  אגב אלימות, זה לא רק ההגדה, כל התנ"ך מלא בזה. עד כדי כך שאלוהים לא יכל יותר והשמיד את כולם במבול. מאז אלוהים השתכלל והעניק לעם הנבחר פצצות אטום כדי שיעשו את העבודה בשבילו.

 3. אשר פרוליך הגיב:

  עכברי הSS יצאו לכתוב שירה .גראס לא שירת "בצבא הגרמני".הוא שירת בSS,יחידות המוות הנבחרות של הנאצים.הציטוט ה"הסטורי" המזויף של הכותב על גראס אומר דיינו.כבוד גדול היה לכותב המאמר לראיין אחד העכברים האלה.אני שואל את כותב המאמר:רק ישראל מחזיקה בנשק גרעיני?מה עם צפון קוריאה,פקיסטן,(ללא אנשי צבא בשלטון,סתם אזרחים מן השורה?),הודו,ובנוסף,עשרות מחסני נשק גרעיני במדינות הגוש הסוביטי לשעבר?.מה עם כמויות עצומות של נשק כימי וביולוגי בסוריה?,מן הגדולים בעולם?.כן רבותי,זו אנטישמיות,אותה גברת בשינוי הדרת

  • שירה הגיב:

   אשר, אז מה אתה רוצה שכל העולם יתאדה עם נשק גרעיני? הבעיה העיקרית היא ארה"ב (שגם זרקה את הפצצות האלו ומחקה אוכלוסיות). והיא זו שגם מחמשת את הודו. אם ארה"ב ורוסיה יכריזו על פירוק, זו התחלה טובה מאוד לכל השאר.
   לגבי ישראל, אני מתפלאת עלייך. לא מפריע לך שאתה והמשפחה שלך יושבים על חומר נפץ, כשהממשלה שלך מאיימת כל הזמן לפוצץ אותו על הראש שלך?

 4. שום בצל הגיב:

  א. העבר הנאצי של גראס רלוונטי ביותר כרקע לביקורת נגד ישראל.
  ב. הבעיה אינה ביקורת על ישראל. הבעיה היא שהוא מחליף בין הקורבן הפוטנציאלי, לבין
  המאיים.

  האיראנים קוראים במפורש להשמדתה של ישראל. אין צורך להרחיב, זה נאמר ע"י מנהיגיהם.
  ולכן, ההחלפה הזו נראית כהתרסה מכוונת, ופירושה ברור: גראס מביע תמיכה בקריאת השמד האיראנית, כיוון שהיא לכאורה הקורבן…. לכן, בקונטקסט הזה, דבריו של גראס נשמעים כקריאה להפצצה של תל-אביב, ויפה שעה אחת קודם.

  (אוף עם ה500 מילים האלה….)

 5. ג'מאל עאשור הגיב:

  כל הכבוד לגראס ,ומה איתך?האם חברי יכול לכתוב באותה התלהבות גם על מעללי משטרו האהוב סוריה של אסד בעם הסורי ,על "הדימוקרטיה " הזוועתית שלו ? מוסר הכפול?!: ישראל רוצחת עם וכובשת ,עלינו לגנות{בצדק}, לאסד מותר לטבוח בעמו{בגלל המזימות}.אחת התכונות המכוערות ביותר , זה דו פרצופיות, צדקנות,והנורא מכל מוסר כפול.מאמרך צודק ואמיתי ,מאמין לכל מילה וכך עלינו לכתוב ,אבל הוא גם חסר ,כי אם אנו כותבים על עוול ועל פושעי מלחמה עלינו לכתוב בהתאם למצפוננו {כמו גראס}ולא לפי האינטרס הפוליטי.

  • משה הגיב:

   ישראל לא רוצחת אף עם ואם הייתה כל כך גרועה לא היו באים אליה הרבה פליטים מאפריקה כי הם יכולים לקבל מקלט גם במצרים ולא לעזוב אותה ולהסתכן ע"י הבדואים (המוסלמים) בסיני

 6. ע.ג. הגיב:

  מענין מה שכתב ספירו על ההגדה. כאשר אדם מתכחש לתרבות העם ממנו בא ברור שכל מה שיכול לצאת ממנו הוא מה שיצא מספירו – אדם שליבו גס בחייהם של בני עמו והוא שפל רוח מול תרבות שכל כולה רצח ואלימות כמו הפרקטיקה והתרבות הפלשתינית. כשספירו שמוצא ק"ן טעמים להכשיר את שרץ רצח האזרחים ע"י פלשתינים בימינו כותב על ההגדה שהיא "… מסמך לא מרשים ספוג בלא מעט אלימות. אל ההגדה מתגלה כאכזר…" זו סאטירה במיטבה.

 7. דוד עציון הגיב:

  בגדול, צודק, יש צביעות מסויימת בהתייחסות ישראל לנאצים לשעבר.
  אבל כמו תמיד חסרה נקודת התייחסות: איראן קוראת במפורש להשמדת הישות הציונית. ישראל לא קוראת להשמדת איראן, ומן הסתם תשמח לחיות איתה בשלום. הסיבה ליצירת הכוח הישראלי (על פי גורמים זרים) הוא הפחד מהשמדה. לצערנו הפחד מובן ומוצדק.

 8. ניצן אביב הגיב:

  יישר-כח וכל הכבוד לגינתר גראס על שירו החשוב החיוני ולגדעון ספירו על מאמרו האמיץ.

 9. סמי הגיב:

  הגרעין נחוץ לישראל אך ורק כתעודת בטוח מפני אויביה החפצים להשמידה . כי אחרי השואה כל דבר יכול לקרות.

 10. אשר פרוליך הגיב:

  שאילה קצרה למר ספירו,מגן זכויות האנושות : מה עשה אדון גראס בSS ? כתב שירה ?
  אפילו אם שירת שם תקופה "קצרה". ידוע למר ספירו מבחני הקבלה בSS? למה לקח לאדון גראס 20 שנה לגלות לעולם ששירת בSS ?.ועוד מר ספירו מתגא שפגש את הנבלה הזו !

 11. ק.א. הגיב:

  אין להבין את התופעה הקרויה ישראל מבלי להבין את המנטליות האימפריאליסטית-גלובליסטית. תאוות כוח מלתי מרוסנת. השפרצה של ברבריות ל 4 כנפות תבל – כשיטה – כערך – כמציאות – כפרקטיקה – כדת – כפראות – כבוז אחד גדול על האחר – כטירוף ושכרון כוח. כשכל אמצעי התעמולה והמשפט הם בכיסך אפשר להגיע גם לזה.

 12. freeweb הגיב:

  הנקודות שהעלית בנוגע להתייחסות של ממשלת ישראל כלפי שרדר בשנת 71 לא רלוונטית כיום, אתה צריך להבין כי באותה תקופה שלט אז "המערך" (העבודה של ימנו) בראשות גולדה מאיר והיום הממשלה היא ההפך ממה שהיה באותה תקופה. יש פה הבדל עצום מבחינה אידיאולוגית שממסמס את טיעון המוסר הכפול שלכאורה נקטה ממשלת ישראל ביחס ל"נאצים בדימוס"

  גם קצת פרספקטיבה לא תזיק פה בעניין, האמירה שייחסת לליברמן הוצאה לגמרי מהקשרה, הוא טען שבמקרה של מלחמה עם מצרים יש להפציץ את סכר אסואן (אמירה חריפה לשם עצמה אבל יש היגיון אסטרטגי בדברים

 13. גדעון ס פ י ר ו הגיב:

  לרונן: פוסט מורטם היה ביטאון אגודת הסטודנטים באוניברסיטת חיפה בשנים האקדמיות 1971/2 ן- 72/3.
  גיליונות, אני מניח, יש בספריות האוניברסיטאיות, וכמובן אצלי. לשירה וניצן: תודה על התמיכה והעידוד. לג'מאל: בטוריי הבעתי לא אחת את עמדתי הביקורתית באשר למשטרי הדיכוי במדינות ערביות, כולל כמובן הטבח שאסד עורך בסוריה. לע.ג. : כאשר אתה מדבר על תרבות של אלימות, אל תשכח את ישראל. ולא, אינני מתכחש לתרבות של עמי, אבל לא מוותר על גישה ביקורתית המודרכת מהשקפת עולם הומניסטית. לסמי ודוד: נשק גרעיני הוא השואה הבאה.

  • דוד עציון הגיב:

   והתייחסות לרצון האיראני להשמיד את ישראל?

   • שירה הגיב:

    מאיפה מגיע הרצון הזה? אתה מאמין שאם ישראל תצהיר על התפרקות מנשק גרעיני, הקפאת התנחלויות וקריאה לשלום במזרח התיכון, תהיה לאיראן סיבה או איזושהי תמיכה להמשיך לפתח נשק גרעיני?

    • דוד עציון הגיב:

     שום סיבה לא יכולה להתקבל כדי לרצות להשמיד מישהו אחר (ובמקרה זה אותי ואותך). מי שרצה להשמיד את ישראל עשה זאת עוד לפני ההתנחלויות והגרעין

  • עמי כהן הגיב:

   ספירו, היודע אתה מהי צביעות?
   לקרוא להעמיד לדין את שרדר כי שירת (אולי) באס אה אבל לראות בגראס גיבור אפילו ששירת באס אס.

 14. עיניים לראותEYES2C ל"סמי" הגיב:

  הבעיה ב"תעודת הביטוח" ה'עמימה' הזאת היא רק שהפצצות הדימוניות מזרזות מדינות אחרות לפתח פצצות וטילים משלהם כ"תעודת ביטוח" נגד המדינה היחידה שמחזיקה בפצצה, 'הודות' לשימון ברז… כל גם עשתה פקיסטן לאחר שהודו פיתחה פצצה משלה, וכך גם ברה"מ לאחר שארה"ב הפציצה את הירושימה ונאגאסקי. בקיצור העובדות מוכיחות שאין הפצצה "תעודת ביטוח" אלא התרסה כנגד העולם מסביבינו, כמו הכיבוש – להבדיל.

 15. ומה אמר הסומא, מאיר דגן, ה"אנטישמי" מהמוסד, הקירח ונטול הזקן??? הגיב:

  מאיר דגן אינו משורר, ואולי לכן לא כתב ל Süd Deutsche Zeitung ול- NYTimes דיברי שירה ומחאה. אך מי שיודע לקרוא לא רק 'בין השורות' — יודע והבין שגם דגן [שיש לו הרבה יותר דם על הידיים מאשר לנובליסט, גינתר גראס] מתנגד לתקיפה שכמה מחמי המוח 'שלנו' מתכננים. אז האם מאיר דגן לא יודע במה הוא שח, או שאינו 'מעודכן'. עד כאן. או: האם מאיר דגן הצטרף בחשאי לחד"ש?

 16. אשר פרוליך הגיב:

  מר ק.א מצטט מדברי קרל מרקס על ה"בעייה היהודית".אני מרקסיסט אבל יחד עם זאת לא מתבייש
  להכיר בטעויות החמורות של מרקס,ובמיוחד בקשר לעם היהודי. באופן בלתי מודע,מרקס ניסה "להשתחרר" מכובד יהדותו על ידי שחרור האנושות כולה .בדחף בלתי מודע זה,כתב מרקס דברים נוראים ודוחים על היהודים,מבלי לראות את הצד החיובי שביהדות.מי שהופך את מרקס לקדוש,מחליף אמונה דתית אחת באחרת,ומי שמרקסיסט אמיתי,מוכן לבקר אפילו את מרקס.
  ק.א. רק החליף את היהודים של מרקס בישראל שך היום.

 17. מה ההבדל בין ספירו לבין אנשי הממסד הישראלי שהוא מגנה? הגיב:

  שאנשי הממסד הישראלי (גולדה וכו') קשרו קשרים עם פוליטיקאים גרמנים בעלי עבר נאצי כשרדר כדי להשתמש בהם לטובת ישראל והעם היהודי, ואילו ספירו מחבק את ה-SS-MANN האנטישמי גראס, שנתמך גם ע"י הנאצים בגרמניה, כדי להיעזר בו נגד ישראל והעם היהודי. ספירו שותף לאידיאולוגיה של גראס הצעיר והזקן גם יחד. לפני מאי 45' ממש כמו היום היה גראס בעד DEUTSCHLAND ונגד ה-JUDEN. לא מיקרה שהיום הוא מדבר על 'שישה מיליון' חיילים גרמניים שנרצחו לאחר שנפלו בשבי הבולשביקים, וכך הוא הופך את הגרמנים לקורבנות האמיתיים של השואה.

 18. גינטר גראס מקבל תמיכה... ממי? הגיב:

  "בנוסף לתמיכה האיראנית שקיבל היום גראס, גם אתר האינטרנט של מפלגת הימין הקיצונית, NPD, שחבריה נמנים עם חוגים ניאו נאצים, שיבח את שירו. "גראס שבר את הטאבו כשביקר את המדיניות התוקפנית של המדינה היהודית", נכתב. גם נציג של מפלגת השמאל הקיצוני הגרמנית, "די לינקה", שיבח את גראס. "הוא צודק", אמר וולפגנג גרקה, חבר הבונדסטאג מטעם המפלגה."

  כמו שנאמר, גדעון: אמור לי מי הם חבריך…

  http://www.haaretz.co.il/news/world/1.1681330

 19. דרור בל"ד הגיב:

  Does Iran's President Want Israel Wiped Off The Map – Does He Deny The Holocaust?
  http://www.informationclearinghouse.info/article12790.htm

  also here
  http://www.alanhart.net/whats-the-difference-between-president-ahmadinejad-and-rabbi-yosef/

  • עמי כהן הגיב:

   איזו היתממות…
   במקרה שמעתי את אמיניג'אד מתראיין ומתייחס לנושא השואה. היות ומדובר במראיין מערבי וקהל מערבי, הוא בעיקר קיטר שלא נותים לחקור את השואה. המסר שלו היה ברור לכל מי שלא מחפש להגן עליו בכל מחיר-השואה היא המצאה או הגזמה ולכן לא נותנים לחקור אותה. ומה שהוא אומר לקהל האירני והערבי שבו הכחשת השואה נפוצה? נו טוב…ולגבי מחיקת ישראל-היו לו מספיק התבטאויות בכיוון, כולל זה שליהודים צריך להיות פיתרון באירופה. לי זה משום מה מריח כמו קריאה לטרנספר.

 20. גם גרמניה הנאצית רצתה פצצת אטום הגיב:

  הפצצה הקרויה "ילד קטן", הוטלה על הירושימה ב־6 באוגוסט 1945 . השנייה, שכונתה "איש שמן", על נגסאקי. הנאצים השקיעו מאמצים בפיתוח ה- Uranmaschine [הכור] כדי ש"יעזור לקצר את המלחמה". האם זאת גם מטרת ה"עמימות"? ב-1989 פירסם Aftenposten הנורבגי שישראל משתמשת במים כבדים מנורבגיה לייצור 32 קילו של פלוטוניום כל שנה. ישראל גם ממשיכה להפר את הבטחתה להתיר לנורבגיה לבדוק שאין המים הכבדים משמשים ליצור נשק גרעיני.
  http://www.wisconsinproject.org/pubs/articles/1989/israelsreactorinfullswing.htm

 21. ישראלי אמיתי הגיב:

  מדינה עם פצצה אטומית ועם מאגר מידע ביומטרי על כל אזרחיה – כל הדברים שהיטלר לא חלם, יהיו בידיים של ליברמן, ישי או דומים להם וגרועים מהם.

  • ל'ישראל אמיתי': לשיטתך ליברמן וישי גרעים מהיטלר הגיב:

   מעניין אם היית כותב ככה על רוסיה או סין.

   אח"כ השמאלנים מתלוננים שהאדם מן היישוב רואה בהם אנטישמים.

   • שירה הגיב:

    מה מעניין? ברור שכן. אני לא מבקרת בסין בתור מחאה. על רוסיה אין לי הרבה ידע (חוץ מזה שזו ארץ מושחתת עם כאוס כלכלי).
    אגב, גם האמרקאים שלך (שאותם אתה בטח אוהב ורואה בהם מצילי האנושות) לא פותחים את הפה על סין. פשוט כי הם מחזיקים להם דולרים, והרבה. יחליפו ליורו– ואין אמריקה (אבל גם אין סין. או אז הם פתאום יזכרו בטיבט ובכמה שהקומוניזם מפחיד אותם ועוד פצצת אטום תפול לסינים על הראש.

    ככה העולם עובד. אפשר להתעלם מזה ואפשר לדבר על זה. מה שאי אפשר זה לשנות את זה. העולם תמיד היה ויהיה גיהנום לחלשים.

 22. ע.ג. הגיב:

  לספירו.לבקר את ההגדה בכלים ובתפיסות של היום זה איך להגיד בלי להעליב?

 23. שירה לדוד עציון הגיב:

  אז למה איראן רוצה להשמיד דווקא את ישראל? אנטישמיות? חיים שם לא מעט יהודים וברמת חיים גבוהה ואם אני לא טועה יש גם בתפקידים פוליטיים.והם אומרים ברור : "נחנו נגד הישות הציונית. הם אומרים "ציונים" ולא "יהודים".
  אז זה לא שנאת יהודים אלא שנאת ישראל, מסכים? אז למה דווקא ישראל?

  • דוד עציון הגיב:

   זה לא משנה למה. שום רצון להשמדה איננו לגיטימי. זה אומר שיש מישהו באיראן שרוצה שאת, אני ועוד 7 מיליון ישראלים, יהודים וערבים, שמאלנים וימניים – לא יהיו כאן.
   אני יודע להפריד בין שנאת הציונות לאנטישמיות. זה לא זהה, אבל בהרבה מקומות זה חופף. כשזה לא "פוליטיקלי קורקט" לשנוא יהודים, אפשר להמיר את זה בשנאת הציונים.
   וליהודים באיראן: מספרם לא רב, יש להם נציג סמלי במג'לס ואי אפשר לומר שהם לא חיים בפחד. להזכירך: עלילת הריגול בשיראז שהתבררה כאשמת שוא ועוד. אם כל כך טוב, מדוע רובם היגרו לישראל ולארה"ב

   • שירה הגיב:

    אתה מוזמן להאמין בזה אם אתה רוצה. אבל לי קשה לפתור דברים ב"ככה זה. זו אנטישמיות וזהו". אני מחפשת סיבות אחרות ואם ישלי סיבות טובות יותר אני אעדיף אותן על הסברים פחות מבוססים, כמו אנטישמיות. כל עוד איראן לא הוציאה למוות את היהודים שם, אנטישמיות היא לא הסבר מספיק טוב בעיני. ואם זה כן יקרה, זה יהיה עצוב ביותר, אבל גם אז אני אראה ב"סיבה" את המדיניות של ישראל כלפי עמי האיזור בכלל והפלסטינים בפרט.

    • דוד עציון הגיב:

     מול ההגיון הזה אין לי תשובה. אם ישראל ומדיניותה אשמות בכל תחלואי המזרח התיכון בענייך – כדאי לך למצוא מקום טוב יותר

 24. אלמוני מסמטה פלמונית הגיב:

  התגובה נגד גינטר גראס מסמנת את תופעת העדר .במקום להתנצח אתו ענינית נוגעים לענין שרותו הצבאי בצבא הגרמני בשלבים האחרונים של מלחמת העולם השניה.גינטר גראס הוא סופר ראוי ובולט בספרות העולמית.גם למי שחולק אתנו את ההסכמות,יש לו את הזכות להציג את המחלוקות שלו אתנו.בבקשה ,שיתנצחו ויחלקו עליו .זכותם של הישראלים.אבל שהטענות תהיינה עניניות ולא של ציד מכשפות.לצערי,תרבות הויכוח בארץ מצטיינת בגHישת , העוולם כולו נגדנו וכולם אנטישמים ארורים.זה אולי משרת את ממשלת ה אחדות שבינה לבין צורך אמיתי באחדות אין כל

הגיבו כאן

אורך תגובה מקסימלי: 1000 תווים

הרשמה לעדכונים בדוא"ל

Subscribe via Email

מומלצים