הגדה השמאלית

במה ביקורתית לחברה ותרבות


מאת: ב-22 במאי, 2012 6 תגובות

השבוע נערכת בבאר-שבע ועידת הנגב החמישית במעמד נשיא המדינה. איזה יופי! זו כבר הוועידה החמישית שמתקיימת ובכל פעם נשמעות אותן ההבטחות. המטרה המוצהרת של הוועידה, כפי שפורסם באתר המשרד לפיתוח הנגב והגליל היא "להאיץ את תהליכי הפיתוח המתרחשים היום בנגב בכל תחומי החיים". ראוי לציין כי דנו שם גם בפיתוח מקומות תעסוקה וחיזוק המגזר הבדואי. השאלה אם תהיה או לא תהיה הריסה של הכפר אל עראקיב ובתים בכפרים אחרים לפני, בעת הוועידה או אחריה, לא תעלה כלל לדיון. הסוגיה כמה בתים יהרסו במהלך השבוע הקרוב והשנה הקרובה בנגב אינה עומדת על סדר יומה של ועידת הנגב. הרי, ברור לכל משתתפי הוועידה שהרס הכפר אל עראקיב מעיד על רצון הממשלה להביא לנגב עוד מאות אלפי אנשים (יהודים, כמובן!) ולשם כך יש לפנות מקום.

water-convoy08שיירת מים לתל ערד שבנגב, 2008 (צילום: אקטיבסטילס)

אך לאיש אין ספק שהריסות נוספות של בתים בנגב אכן יהיו. כאלף בתים של ערבים נהרסו בשנת 2011. כלומר: כששת אלפים נפש נותרו מחוסרי כל וחסרי בטחון דיורי! האם הטרגדיה של אלף משפחות תעלה לדיון בוועידה? כמובן שלא!

אגב, כול צמרת השלטון הוזמנה לדיוני הוועידה: שר הביטחון אהוד ברק, שר האוצר יובל שטייניץ', שר הבינוי והשיכון אריאל אטיאס; ועוד חברי כנסת ראשי רשויות וכל מי ש"מכבד" את עצמו ונכח קרוב לוודאי בכל ארבע הוועידות הקודמות. כולם רוצים ליהנות מפרות פיתוח הנגב אותו נגב בו נרשמת, מזה שנים, מהגירה שלילית ומאבד את תושביו לטובת המרכז…

מהו המשפט הראשון של השר לפתוח הנגב והגליל באתר המשרד, השושבין הראשי? "…אנו במשרד לפיתוח הנגב והגליל פועלים על מנת לעבות ולהרחיב את ההתיישבות בנגב באמצעות הקמת ישובים חדשים, הקמת כפרי סטודנטים ויצירת דיור זמין וזול עבור צעירים". הכוונה, אם לא הבנתם, היא לצעירים יהודים כמובן. כי עשרות הכפרים הערביים בנגב אינם נספרים, אינם מופיעים על המפות ונחשבים בלתי חוקיים. ערבים המתגוררים כאן מעל מאה שנה – אתם בלתי חוקיים. אבל אתה, היהודי, בוא לנגב נמצא לך מקום כי יש מקום בשפע. כאן בדיוק קבור הכלב וכאן מתגלה המניע למדיניות הממשלה הכוללת, שהוועידה היא רק הבט אחד שלה: יש מקום בשפע אך הוא מותנה בהשתייכותך לקבוצה אתנית מסויימת!

יצוין שאחת המטרות המוצהרות של הוועידה באה היא "לחזק את המגזר הבדואי". במגזר הבדואי המשרד מתכנן לפתוח מרכזי תעסוקה וזה חשוב כמובן וחלק מתכנית ממשלתית של העשור הקודם, אך עיקר הוועידה הוא במתן זכויות יתר ליהודים! מה אומרת הוועידה? בואו אל הנגב (היהודים שבכם) תקבלו פריבילגיות בדמות ישובים קטנים, מגרשים זולים, בתים זולים, סיוע בשכר דירה לסטודנטים בעיר העתיקה בבאר-שבע (העיר העות'מאנית-בריטית-ערבית), כפרי סטודנטים, סיוע בשכר דירה לאנשי קבע. קרי: עוד ועוד זכויות יתר. "הכל על מנת למשוך צעירים ומשפחות להגיע לנגב ובמקביל לחזק את האוכלוסייה המקומית". מי זאת בדיוק האוכלוסייה המקומית? ועל חשבון מי? נחשתם נכון, על חשבון הבדואים שממתינים לצדק 64 שנים וזה מתמהמה. המשיח עוד עשוי לבוא קודם לכן כי למעשה אין כל כוונה לעשות צדק עם הבדואים.

כדי "לעודד ולחזק את המגזר הבדואי" כפי שנכתב המדינה תסלול את כביש 6 עד עיר הבה"דים למשל. היכן? על גבי 400 בתים של בדואים שישלמו את מחיר החיבור המהיר של מרכז הארץ עם עיר הבה"דים. כ-2,600 בני אדם יוותרו ללא קורת גג כדי שהמרחק לבסיס החדש יקוצר לרווחת תושבי ישראל… מי ישלם את הלחץ ההולך וגובר על הקרקע בשל יעדי תכנון שונים ומשונים? התבוננות בהצעת החוק החדשה  של הממשלה המכונה תכנית פראוור-עמידרור אשר בגינה יעקרו 30,000 נפש מאוכלוסיית הכפרים וירוכזו בערים מוכות עוני ואבטלה ללא ספק נותנת את התשובה. צדקתם, גם כאן הבדואים ישלמו מחיר כבד של עקירה מעשרות כפרים לטובת פינוי המרחב.

הכל בצקצוק ומס שפתיים  – נפתח את המרחב לטובת כל תושביו… האומנם? מי הם תושביו של המרחב? מי הם תושביו של המרחב הזה מאות שנים טרם הגענו הנה מכל קצווי ארץ? הם לא רלוונטיים כי הם אינם שותפים בפיתוח הנגב ומרבית ההטבות עליהן ידובר בועידת הנגב לא רק שאינן מופנות אל האוכלוסייה הערבית שלה יינתנו… מרכזי תעסוקה, אלא שהן שלל שנבזז ממנה.

אין לזלזל במרכזי תעסוקה ובחשיבות הדבר אבל הצביעות החוגגת של הטבות הענק המורעפות על חלק אחד של הצבור הישראלי על חשבון חלקו האחר. יהודים! רק תבואו אל הנגב. כן, בהחלט היהודיים אלו שתמיד נהנו וימשיכו ליהנות מפרות הפיתוח של הנגב השאלה היא עד מתי? עד מתי אפשרית חלוקה שבה האחד מנושל מכל נכסיו ואין מכירים בהם והשני נהנה מפרות אלו?

 • חיה נח, "פורום דו-קיום בנגב לשוויון אזרחי"
תגובות
נושאים: מאמרים

6 תגובות

 1. מיכאל הגיב:

  תודה חיה על הדברים החשובים והברורים שהבאת כאן
  הלוואי ומישהו בממשלת ישראל היה מקשיב

 2. ק.א. הגיב:

  רמיסה כתרבות עבודה אינה בבחינת סימפטום (בישראל הרשמית) אלא מהות מערכתית.
  הכוחות שמקיימים את המדינה הזו עובדים לפי חוקים של מאפייה קרימינלית – מקצועית.
  כמובן שבתי המשפט והתקשורת התעמולתית מסנגרים ומגוננים על כל התעשייה הזו.
  הצדק הוא הכוח והכוח הוא הצדק.

 3. במעמד נשיא המדינה - שפיתח וגרען את הדמון האטומי הגיב:

  זה היה כמובן "לרווחת המרוקאים מדימונה"… ש"בחרו" ללכת ישר מהאניה לנגב, רחוק מהלב הציוני החם, וליד המיתקן הצרפתי שנתן לשימון פרס הסוציאליסט גי מולה, בין ירו-חם לדימונה, זה שהחל מאז לייצר את 'גרעיני דימונה' דסדמונה, ל"תפארת מדינת ישראל". אז אל תאמרו שדואגים רק לערבים, ולבדואים, ולאיראנים…

 4. הנרי הגיב:

  אנשים נכבדים, תמיד אותם תלונות תמיד אותם מגיבים… הנגב זה 30 שנה סובל מבעיה מחריפה והולכת של איבוד שטחים נרחבים לבדוואים, עם שלא מסכים לקבל שופ פיתרון מלבד את כול הנגב, אז סליחה, זה נכון מעט דרומה מתל אביב, אבל זה עדיין ישראל, וכישראל חייבים במיוחד בשעות אלו – חוק, נוקשה אמיתי בר אכיפה – כן גם על הבדוואים

 5. שום בצל הגיב:

  שוב כתבה ללא קשר למציאות היום-יומית. אפילו גינוני הקורא האיראני (ק.א.) לא פוגעים.
  בנגב הבדואים שולטים. כל הנאמר פה הוא סוג של אחיזת עיניים שהמדינה שולטת.

  בטווח הארוך, מובן שיש להגיע להסדר צודק והגיוני, אבל לא ניתן להמשיך לאפשר לקומץ בדואים לשלוט על שטחים כה עצומים, ובוודאי כשקיימת המחשבה של פינוי יו"ש לטובת הסדר עתידי.
  ישראל ענייה בשטח לעומת שכנותיה, וגם כך, היא הופכת למדינה הצפופה בעולם המערבי.

 6. שרי הגיב:

  זו לא תגובה אלא הצעה להתחיל headstart לגיוס כספים לספרייה הנודדת לכפרים הבדואים , שבסכנת סגירה.

הגיבו כאן

אורך תגובה מקסימלי: 1000 תווים

הרשמה לעדכונים בדוא"ל

Subscribe via Email

מומלצים