הגדה השמאלית

במה ביקורתית לחברה ותרבות


מאת: ב-25 במאי, 2012 3 תגובות

בשבוע שעבר נזכרתי ברבי יהושע בן חנניה, שהיה תנא מדור שני, ראה את חורבן הבית השני בעיניו והיה תלמידו של רבן יוחנן בן זכאי. רבי יהושע היה פרגמטי ומתון, כרבו, והתנגד לקנאות ולקיצוניות המדינית של רבי עקיבא, תלמידו, אשר, כתוצאה ממרד בר כוכבא, המיטה על עם ישראל את החורבן שהיה אולי הקשה ביותר בכל ההיסטוריה רצופת החורבנות שלו.

hilaהפגנת מורות היל"ה, 12/12/11 (צילום: היל"ה)

במסכת עירובין מספר רבי יהושע על מקרה שקרהו ובו הוא למד מוסר מפיה של ילדה קטנה. “פעם אחת הייתי מהלך בדרך והיתה דרך עוברת בשדה והייתי מהלך בה. אמרה לי תינוקת אחת: ‘רבי לא שדה היא זו?’ אמרתי לה: ‘לא דרך כבושה היא?’ אמרה לי: ‘ליסטים כמותך כבשוה’”.

זה כל הסיפור. מה שרבי יהושע אומר זה שכשיש שביל באמצע השדה, והשביל רומס את החיטה שצמחה שם, ובכך נגזלת פרנסתו של בעל השדה, דע לך שכשאתה בוחר לדרוך בשביל הזה – למרות שהוא כבר קיים, והחיטה כבר רמוסה – עדיין אתה בגדר ליסטים, שותף לפשע. כי אתה מסכים לגזל, כי אתה עוזר להפוך אותו לנורמה.

בשבוע שעבר העלו מספר חברי כנסת – מוחמד ברכה, אילן גילאון ודב חנין – שאילתות לשר החינוך בדבר הדרך שבה נוהג המשרד במורות היל”ה.

מוחמד ברכה שאל למה אין במכרז החדש סעיף המבטיח המשך העסקה של המורים הקיימים.

אילן גילאון: “הבעיה המרכזית, אדוני, שהמסגרת נולדה בחטא. כלומר, מדוע, מעבר לכל דבר אחר, לא ייקח אדוני סגן השר, משרד החינוך, את 1,500 העובדים האלה, והוא יאקלם אותם בתוך משרד החינוך? הרי הם מורים לכל דבר ועניין. מדוע גם משרד החינוך צריך לעבוד עם מורה קבלן, והוא משתמש בחברה למתנ”סים כצינור להעברה, כדי בסופו של דבר לקפח?”

דב חנין: “אדוני סגן השר, מעבר לשאלות החשובות של חברי, חברי הכנסת ברכה וגילאון, אני רוצה לשאול מדוע אתם לא משתפים את ועד מורי היל”ה במכרז. מדוע הם לא יודעים בכלל מה הם התנאים? מדוע הם נמצאים כולם באי ודאות כל כך גדולה, גם כקולקטיב, כוועד עובדים, וגם ברמה הפרטנית? 1,500 איש לא יודעים מה קורה איתם.”

המשיב מטעם משרד החינוך היה סגן שר החינוך, מנחם אליעזר מוזס (יהדות התורה). הוא התעלם משלוש השאלות החשובות של חברי הכנסת – מדוע לא מובטחת המשך העסקה למורות, מדוע המשרד מתעלם מהוועד, ומדוע בכלל להעסיק מורות ע”י קבלנים. במקום תשובה עניינית, אומר מוזס את הדברים המופלאים הבאים: “בקשר למה שאמרו גילאון וחנין, אתם יודעים טוב מאוד שהיום הרבה הרבה דברים עוברים במכרז. לא רק במערכת החינוך, גם בבריאות, בכל המערכות, ואפילו בביטחון גם כן. הכול עובר במכרז. צורת המכרזים היא היום דבר מאוד מקובל. בכל הממשלות הדמוקרטיות הם אומרים שזה יהיה יותר נקי, אומרים שזה יהיה יותר מועיל, יותר יעיל.”

כן, מר מוזס, היום הרבה דברים עובדים במכרז. רבים הולכים בדרך הזאת, וליסטים שכמותך כבשוה.

 • אריאל ליבמן, מורה בהיל"ה בקרית מלאכי וחבר ועד איגוד היל"ה
תגובות
נושאים: מאמרים

3 תגובות

 1. חנן שליב הגיב:

  ודק ,צודק,צודק וא"כ מתממים ולא מבינים מדוע מערכת החינוך קורסת והנוער "מדבר" בסכינים ובבקבוקי אלכהול.פני הדור כפני פרנסיו.

 2. ק.א. הגיב:

  אכן. מה שמעלה את השאלה הרטורית: אם אובמה ומשטרו אינם מעמידים למשפט את בלייר, בוש, צ'ייני, ראמספלד ועוזריהם ופרקליטיהם (בעוון פשעי מלחמה קולוסאליים לפי חוקי נירנברג) – מה זה אומר עליהם וכוונותיהם?! …

 3. אורח נטה לברוח הגיב:

  רציתי רק להבין – הצדיקים במאמר הזה הם מוחמד ברכה דובר החמאס בכנסת?
  דב חנין – שותפו לדרך של המחבל עזמי בשארה?

הגיבו כאן

אורך תגובה מקסימלי: 1000 תווים

הרשמה לעדכונים בדוא"ל

Subscribe via Email

מומלצים