הגדה השמאלית

במה ביקורתית לחברה ותרבות


מאת: ב-8 ביוני, 2012 13 תגובות

בשל קו מזוכיסטי מסוים המקנן אי שם בנבכי תודעתי, אני קורא תגובות של גולשים באתרי האינטרנט השונים, עד שהמיאוס גובר על סקרנותי המורבידית ואני נוטש את המחשב בשאט נפש, רק כדי להתיישב לידו כעבור זמן מה ולהמשיך לקרוא. קראתי כמה מאמרים מאלפים בנושא הטוקבקיסטים, וברובם מצאתי את המסקנה הגורפת שרוב התגובות מתואמות מצד גורמים אינטרסנטיים, בדרך כלל ארגוני ימין וארגוני ימין קיצוני. למען האמת, לא מצאתי הוכחה חותכת לקביעה הזאת. לכן קשה מאוד לקבוע שהלוך הרוח הלאומני והגזעני, שמאפיין את רוב התגובות, נובע מן העובדה שבימין המתנחל ובקרב תומכיו קלטו את חשיבות התגובות באינטרנט הרבה לפני אנשי השמאל. זה ייתכן, אבל באותה מידה ניתן גם לטעון, שהטוקבקיסטים פשוט משקפים את הנטיות הרווחות ברחוב הישראלי.

talkback

כל הטיעונים האלה ראויים לבדיקה וניתוח, אבל יש להודות שדווקא השמאל מושפע מבחינה מוראלית מהדומיננטיות הבולטת של הימין באינטרנט. הקריאה בתגובות היא לעתים מדכדכת; פשוט קשה להשלים עם תהומות הבּוּרות, הדעות הקדומות, שנאת הזרים, האיבה כלפי החשיבה הרציונאלית וכלפי הנאורות, הפניית העורף להישגי ההשכלה היהודית והעולמית ולאחרונה גם הזדהות עם הימין הקיצוני הגזעני במערב ובעולם, ואפילו גילויי אהדה לתנועות הפשיסטיות באירופה בין שתי מלחמות העולם.

השבוע נאלצתי לסנן "ידיד" מדף הפייסבוק שלי, אחרי שהִתמיד בגילויי אהדה לשליט ספרד בעבר (1975-1939) פרנסיסקו פראנקו. הבלגתי במשך זמן רב כיוון שהאיש הוא אינטליגנטי וחובב כדורגל מושבע, שתמיד התנהל בנימוס רב. אבל השבוע כתב, בתגובה להתבטאות שלי בזכות קבוצת הכדורגל של ברצלונה, שאם פראנקו היה עדיין בחיים הבאסקים והקטאלנים ש"ביזו את ההמנון הספרדי" בגמר גביע המלך במדריד לא היו יוצאים משם חיים. תמיכה כזו במְרצח הפשיסטי פראנקו שהיה גם שותפו (הבעייתי אמנם) של אדולף היטלר היא בלתי נסבלת, אבל באותו שבוע עצמו נתקלתי בהתבטאות באתר פופולרי בזכות מאמציו של היטלר לרסן את האבטלה ולרסק את האיגודים המקצועיים. הקִרבה בין אנשי ימין ישראלים לבין פשיסטים ניאו-נאצים באירופה, שפשוט תיעלו את שנאתם הישנה ליהודים לאיבה רצחנית כלפי המוסלמים, הפכה כבר לתופעה פוליטית מוכרת. האזהרות על כך הופיעו כאן לפני שנים, אבל היום הן הפכו לחומר שגרתי במדורי החדשות.

יהודים צרפתים, תומכי הימין הישראלי המקצין והולך, תמכו בבחירות האחרונות בצרפת במועמדת הניאו-פשיסטית מארין לה-פן, שהיא ואביה מכחיש השואה היו מוקצים מחמת מיאוס בעיני כל יהודי עד לפני עשר שנים. חבר הכנסת הישראלי אריה אלדד (שהציע ביום ראשון השבוע לירות ב"מסתננים") מטפח כבר מזה שנים את יחסיו עם לאומנים שונאי זרים מהולנד. המכנה המשותף האנטי-איסלמי המביש בין גזענים בישראל ובאירופה נובע מהחלטת הגזענים באירופה לנטוש את הנושא היהודי הזניח בעיניהם ולהפנות את מִרצם הניאו-נאצי כלפי המוסלמים.

הגזענות הישראלית מתפרשׁת אצלנו רק כחלק מהוויית הכיבוש, ולכן אנחנו קצת עיוורים להיבט הכלכלי-חברתי שלה. הימין הכלכלי-שמרני הצליח לרסק בקלות את ההתנגדות של ציבור השכירים הגדול לחלוקת ההכנסות הבלתי שוויונית, ולא נזקק לאלימות. ההתנערות של ראשי ההסתדרות ומפלגת העבודה מהסוציאליזם (אפילו בגרסתו הלאומנית-ציונית) התחילה כבר בעשור הראשון למדינה, והחריפה מאוד כאשר שני תאצ'ריסטים מובהקים, כמו יצחק רבין ושמעון פרס, התחרו ביניהם על מנהיגות תנועת העבודה. את הוואקום שנוצר בשמאל מנצל בנימין נתניהו, שמטפח במפלגתו עסקנים גזענים, שמדברים על המהגרים ועל הפליטים מאפריקה בסגנון שאִפיין את התעמולה האנטישמית באירופה במאה הקודמת. ראש הממשלה עצמו אינו מלכלך את ידיו, אבל לא מגנה את הח"כים הרבים במפלגתו שמְלבִּים את אש השנאה. לפני כמה שנים עקבתי אחרי הדיונים בוועידת המפלגה השמרנית הבריטית בעיר ברייטון. נדהמתי לשמוע כמה מצעירי המפלגה, שהתבטאו כלפי המהגרים בסגנון שהתאים יותר למפלגות הניאו-נאציות הקטנות במדינה. מנהיגת המפלגה וראש הממשלה לשעבר מרגרט תאצ'ר לא הצטרפה למקהלה הגזענית, אבל גם לא גינתה אותה. היא הייתה זקוקה לפעילים הצעירים (פשיסטים במסווה שמרני) כדי לקיים את שלטונה ולמגר את האיגודים המקצועיים, בדרך להרס הצפון התעשייתי וקהילותיו, עתירות המסורת הפועלית. כך נוהג נתניהו באספסוף הפשיסטי שהתנחל בסיעת הליכוד, והכוונה איננה דווקא לפייגלינים אלא בעיקר לליכודניקים מהזן השמרני-לאומני, שעלולים להפנות עורף לדמוקרטיה אם ייתקלו בהתנגדות של ממש מהשמאל ומשרידי הליברלים האמיתיים אצלנו. התנגדות כזו לא תקום ולא תהיה, בלי שיתוף פעולה ממוּסד ויצירתי בין הציבור הדמוקרטי היהודי, במובן הרחב של המונח, לבין האזרחים הערבים.

הכורח בשינוי תודעתי, שיאפשר לתנועה יהודית-ערבית חוץ פרלמנטרית לחולל כאן שינוי מבני, מקשה מאוד על גיוס אנשי מרכז דמוקרטים למאבק נגד הפשיזם הלאומני והכלכלי-חברתי, וגם על עצירת ההידרדרות של אנשי הימין הישן לשורות הפשיזם החילוני, שמרים עתה את ראשו המכוער בזירה הציבורית שלנו. המכנה המשותף "הציוני" מונע אפילו מחלק מאנשי מרצ ושלום עכשיו לפעול באורח שוויוני עם האזרחים הערבים, נגד ציונים מהמרכז הלאומני ומהימין. זהו מכשול אדיר, וטרם מצאנו נוסחה בדוקה כיצד להתגבר עליו. צריך לנסות ולשכנע פעילים ב"קדימה", במפלגת העבודה ואפילו בליכוד להימנע מלתת יד לבניית חברה, שבה הם עצמם אינם מסוגלים לחיות. גם ישראלים המאמינים בעליונות הכלכלה החופשית אינם בהכרח דוגלים בהשמדת יריביהם המעמדיים או בהקמת מחנות ריכוז לפעילים חברתיים שחותרים לכלכלה שוויונית, ותומכים במתן אזרחות לרוב הפליטים. ההתבטאויות של אלי ישי, שהפך זה מכבר לתאומו הרוחני של ח"כ נסים זאב, מעוררים חלחלה גם אצל אנשים מתונים מש"ס, שלא לדבר על פעילים מזרחים שתומכים ובצדק בשיפור דרמטי של המצב בשכונות בדרום תל אביב אבל מתעבים את ההסתה נגד האומללים שקיבלו כאן מקלט.

הגיע הזמן שגם בתנועת העבודה יקומו כוחות חדשים, שידחו את הפחדנות היחצנית של שלי יחימוביץ', ויעמדו על הגשמת היעדים הסוציאל-דמוקרטיים שבהם הם אמורים להאמין. תנועת "קדימה" היא כנראה אבודה, למעט כמה ח"כים שחושבים ברצינות על הקמת קורקטיבה לליכוד. כדאי שהמיעוט הליברלי בתנועה ימצא לו בית פוליטי אחר, אולי יתחלק, בהתאם לאמות מידה רעיוניות, בין מפלגת העבודה למרצ. המטרות המותוות כאן הן מינימליסטיות לחלוטין: לא מדובר על שלום אמת עם שכנינו בשלב זה, וגם לא על חברה סוציאליסטית. המאבק ניטש נגד משטר של חשיכה מתמדת, שימיט על כולנו בידוד מוחלט מהעולם הנאור, כמו זה שפקד את תומכי האפרטהייד בדרום אפריקה עד שנת 1994. מניעת הזוועה הזו היא יעד פטריוטי מהמעלה הראשונה.

 • פורסם בכל העיר, 8 יוני 2012
תגובות
נושאים: מאמרים

13 תגובות

 1. האם ניתן לפשיסטים להתנחבל גם באתרנו? הגיב:

  אבל משום באתרנו, ב"גדה השמאלית" טרם הבינו את הנזק שפרסום תגובות כמו אלה של החשוכים "דרור נאור מרמת גן" לא עוזר לא לו להבין, ולא נותן לנו להימלט מההרגשה שהדומיננטיות הבולטת של הימין בתגובות באתרים פוגעת ראשית כל בנו. לכן אמתין להוראה של ראובן קמינר ואפרים דוידי להפסיק את הנוהג המשונה הזה, ולחזור ולאפשר תגובות ארוכות מ 500 התווים…

  • בטטה הגיב:

   הגיע אכן הזמן שכל מגיבי הימין יחסמו ויעופו לנו מהעיניים מהאתר.שיכתבו ברוטר ,נרג ,תפוז ויואב יצחק ושלל אתרי הימין האחרים.

 2. בטטה הגיב:

  ישראל היא עסק אבוד.
  לפני שנים רבות פרסם בועז עברון בטורו בידיעות אחרונות מאמר שבו קבע בצער רב שהמזג המלחמתי של הישראליקוס הומיקוס נובע מהסיבה הפשוטה שעד היום המלחמות היו בשטח האויב
  דהיינו מלחמות דה לוקס.רק כשתתרגש חלילה מלחמה אמיתית שבה ערי ישראל יראו כמו ברלין במאי 1945 וימותו מאות אלפים אולי אז המזג הלאומני המלחמתי התוקפני יעלם.
  לצערי כנראה הצדק עימו .

 3. דרור בל"ד הגיב:

  המאבק במשטר כולל חרם שמטרתו המוצהרת היא להמיט על כולנו בידוד מוחלט מהעולם הנאור. מי שמתנגד לו, מכנה אותו זוועה, מנסה למנוע מהחרם להתפשט וקורא לזה פטריוטיות, הוא מי שאינו מוכן לוותר על הפריוילגיות שלו. ממש כמו מרצ, ממש כמו שלום עכשיו.

  באופן אבסורדי המאבק שמתנהל הוא יחד עם פורעי הימין הקיצוני ונגד מרצ ושלום עכשיו. האחרונים הם האויבים האמיתיים ובהם יש להאבק.

 4. ק.א. הגיב:

  איך משנים תודעה בתוך פרקטיקה (חובקת-כל) של דומינציה כלכלית-צבאית טוטאלית? האם מערכת אנושית מעל סדר גודל מסויים יודעת "לעצור ולעשות חושבים" בטרם אסון וחורבן? הליכה לבחירות "דמוקרטיות" אינה מזיזה לדומינציה הזו שלמדה להסתדר מצוין עם ה"דמוקרטיה". המצב הוא שתוצאות הבחירות אינן משנות כלום. כל המבנה האנושי במערב, במישרין או בעקיפין, ניזון מאקט מתמיד של פשעי מלחמה במיוחד מאז 9-11.

 5. מני הגיב:

  לחיים ברעם, אני רק ממחזר תגובתי מ-21.4.12 למאמרך "לפני שירת הברבור". . .

  צודק חיים ברעם. . .
  אולם קצת מאוחר להתנפל בטוקבקים על מרתף הצנזורה הכהניסטית של הארץ. . .
  איך הטיפוסים הפוחזים מהגבעות: מודרניסט איציק הפרימיטיבים השתלטו על הארץ
  קשה מאד לתפוש! הם כותבים בעצמם (שטויות), מקללים, מתחזים, תוקפים גם את
  כותבי העיתון הבכירים והבחירים כולל המו"ל מחסלים תגובות כראות עינייהם והארץ
  (כולו!) שותק. . . למה?! אולי כתבו החוקר של "העולם הזה" חיים ברעם יערוך קודם
  כל תחקיר במסדרונות "הארץ" וייתן למגיבים שאנס. . .

  • מני הגיב:

   הבנתי, חיים. . .
   כאשר נכנסתי היום לאתר "הארץ" וראיתי אותך במדור המאמרים (מאמר
   מצוין לדעתי!) בו אתה מככב לעיתים. . . נזכרתי באקסיומה שלי: "והארץ
   (כולו!) שותק". . . ואכן, גם אתה, על אף המיחזור ועל אף שאת התגובות
   המגעילות ביותר עליהם אתה כותב כאן פרחחי הצנזורה כותבים. . . טוב
   חשוב לי מאוד שתמשיך לכתוב בהארץ אבל אם מישהו מהקוראים שיודע
   ירמוז לי מה קורה ב"הארץ". . . זה חשוב לי נורא!

 6. חנן שליב הגיב:

  סו"ס מאמר ראוי שניתן להתיחס אליו ברצינות ולא כאל סיסמאות קרב או קריאות שבר וקיטורים.נכון שיש בו לא מעט משאלות לב שותיק כברעם ודאי כבר נואש מהן לפני כ20 שנה אולם ככיון פעולה ומחשבה תיד טוב לקרוא סכום מסוג זה.
  בכ"ז ולא כדי לקנטר אוסיף משהו על אחריותם של מנהיגים נוסח משה ברעם-האבא של.. להיווצרות מצבנו העכשוי.באותם ימים רחוקים בהם נלחם לובה אליאב על נשמת "עולם העובדים" וביטולו של הכיבוש שעדיין טרם מלאו לו עשור לא נשמע קולם ולא הופעל משקלם בציבור של כל אותו רובד מנהיגים-עסקנים נוסח ברעם,אז עוד יכלו.

 7. חיים ברעם הגיב:

  לרונן, אז מה בכך? זה ברור לגמרי. אני עצמי קיבלתי חינוך מפא"יניקי מובהק. צריך ללמוד את המציאות וללכת הלאה

 8. חנן שליב הגיב:

  צודק, צודק,צודק והמשמעות לעשות כל מאמץ ללכת יחד כל מי שבעד העובדים ונגד הכיבוש וכל השאר

  אלה דיקדוקי פרטים שיש לדחות ליום שלאחר היציאה מהשטחים ומימוש הסוציאל -דמוקרטיה . לחזון מנימליסטי זה יש אולי סיכוי להצליח.

 9. שום בצל הגיב:

  יש סוג של עיוורון בשמאל ה"עקבי", בתפיסתו השטחית את הימין (ואינני ימני…).
  ברעם אינו שונה, ומביא תפיסה שטחית, בהבנת הימין ומניעיו, ומסווגם תחת תווית קלה לעיכול שמאלני, כגון "פשיסטים", "ניאו נאצים".
  בתשתית העניין, ישנה הבנה יסודית שהפלסטינים לא מעוניינים בהסכם, אלא בפירוק ישראל כמדינה יהודית, וכנראה שגם גירוש היהודים. אולי ברעם עוד מוקיר לציון קיום, אבל שאר הכותבים כאן דוחים זאת מכל וכל, ולכן מיישרים קו עם תפיסה וכוונה זו.
  ברעם אינו מסוגל להבין את המשמעויות הנובעות מכך (אופס, 500 תוים…)

 10. צדוק התקוה הגיב:

  הטוקבקיסטים פשוט משקפים את הנטיות הרווחות ברחוב הישראלי.
  וכנראה אתם מנותקים מהרחוב הישראלי וזו האמת ראה תוצאות
  הבחירות לכנסת שאומרות הכל נדמה לי 13 ח"כ הם מה שקוראים
  השמאל מתוך 120 ח"כ

 11. הנרי הגיב:

  אמרתימאת זה כמה וכמה פעמים אפילו באתר הזה, כמובן עד שצונזרתי ….
  תשמעו את הרחוב, רדו מאיפה שאתם, הפסדתם

הגיבו כאן

אורך תגובה מקסימלי: 1000 תווים

הרשמה לעדכונים בדוא"ל

Subscribe via Email

מומלצים