הגדה השמאלית

במה ביקורתית לחברה ותרבות


מאת: ב-30 ביוני, 2012 17 תגובות

בריונות משטרתית

האלימות המשטרתית נגד מפגיני המחאה החברתית, מוכיחה, למי שהיה זקוק לכך, כי אין חיה כזו כמו "משטרה א-פוליטית".  משטרה נועדה קודם כל להגן על הסדר הפוליטי הקיים,  ובצד  מילוי הפקודות  של הממשלה היא קשובה לרוח המפקד. הקואליציה המונה עתה 94 חברי כנסת (מתוך 120) מניבה תחושה של שיכרון כוח, של יכולת למחוץ את המחאה החברתית שדורשת יותר שוויון והפסקת ההפרטה של שירותים חיוניים. המשטרה הבינה היטב מה חוגי ההון והשלטון מצפים ממנה, ופעלה בברוטליות ובגסות.

120623הפגנה בתל אביב יפו 23/6/12 (צילום: אקטיבסטילס)

המפגינות והמפגינים ראוי שיתאימו עצמם למציאות החדשה ויבואו להפגנות מצוידים באמצעי הגנה מתאימים. (למשל, קסדות לשמירה על הקרקפת). מול בריונות משטרתית מותר, לפי הבנתי של מי שלא משפטן, למפגין הלא אלים ליישם, בהתאמה מתבקשת (כלומר, בלי נשק ובלי לקפד חיי אדם), את הלכת שי דרומי שזוכה מהריגת פורץ לחוותו וקיבל גושפנקא חוקית בתיקון לחוק העונשין משנת 2008 שמוכר גם כחוק דרומי. בתיקון לחוק נאמר:

"לא יישא אדם באחריות פלילית למעשה שהיה דרוש באופן מיידי כדי להדוף מי שמתפרץ או נכנס לבית המגורים, בית העסק או המשק החקלאי המגודר, שלו או של זולתו, בכוונה לבצע עבירה, או  מי שמנסה להתפרץ או להיכנס כאמור".

שוטר אלים המכה מפגין או מפגינה, יש לראותו כמי שפרץ ללא סמכות לרשות הפרט, ומותר למותקפות ולמותקפים  להתגונן. גם הפסיקה מתירה לאזרח או אזרחית להתגונן מפני שוטר המפעיל אלימות מבלי שהייתה לכך הצדקה. אין לראות בכתוב כאן המלצה בעלת תוקף משפטי, אלא רסיסי הרהורים המחייבים רק אותי.


לאן הולכת מצרים?

בחירתו של מוחמד מורסי, איש האחים המוסלמים, כנשיא מצרים, מסיים מהלך מרשים של הליך בחירות דמוקרטי, שמעטים נתנו לו סיכוי. יש משהו נוגע ללב בכך שהאיש שנבחר לנשיא, ישב בכלא כאסיר פוליטי על פי פקודת הנשיא המודח.

המבחן הדמוקרטי מתחיל עכשיו: לאן הולכת מצרים?  האם למדינת הלכה מוסלמית, דגם איראן, או מדינה עם איסלם מתון, פלורליסטית שמכבדת זכויות אדם, חופש פוליטי, חילופי שלטון כתוצאה מבחירות, ולא כופה על האשה לבוש "לפי ההלכה"? התסריט הראשון פירושו, שהבחירות לנשיאות היו דמוקרטיות, אבל התוצאה לא דמוקרטית. התסריט השני משלב בחירות דמוקרטיות עם תכנים דמוקרטיים. ויש כמובן תסריטים נוספים, אפורים יותר שיש בהם גם מזה וגם מזה.

וקיימת הזווית הישראלית. האם ישאיר על כנו את הסכם השלום? האם יבטל את הסכמי קמפ דייויד, אותם מפרה ישראל וממשיכה להפר מדי יום.

האם מעמד החמאס ישודרג?  יהיה מעניין.


אוי, אובמה

ברק אובמה היה תקוותם של הליברלים והשמאל האמריקאי המתון. הוא לא רק הצטיין בהופעה נאה וכושר נאום סוחף, אלא הקרין גם ערכים של זכויות אדם, שלום, חברה יותר שוויונית. כגודל התקוות, עומק האכזבות. הוא הבטיח לסגור את מחנה המעצר בגוונטאנאמו, ולא קיים. הוא קיבל מיד עם כניסתו לתפקיד פרס נובל לשלום, עד כדי כך הרשים את חברי ועדת הפרס, שהחליטו לתת לו מעין הלוואת שלום בתקווה שיחזיר אותה בצורת הסכם שלום כלשהו, אבל עד כה היה עסוק בכל כך הרבה מלחמות, שלא היה לו זמן לסדר איזה שלום, ולו קטן.

הניו יורק טיימס פרסם לאחרונה כי אובמה נתן הסכמתו לחיסולים על פי רשימת שמות שהוא מאשר אישית, שכוללת אזרחים אמריקאים. כאן הוא משחק את האלוהים הקובע מי יחיה ומי ימות, והכל ללא הליך משפטי.

גם בהקשר הישראלי אובמה הוא אכזבה, מנקודת מבטם של שוחרי השלום ומתנגדי הכיבוש. התקווה הייתה שאובמה יקבע כללי משחק חדשים לפיהם אמריקה תחדל מתמיכה אוטומטית בישראל ותהיה הרבה יותר תקיפה בהתנגדות לכיבוש, להתנחלויות ולמשטר האפרטהייד השורר בשטחים הכבושים.

קרה בדיוק ההיפך. נתניהו עשה ככל העולה על רוחו, הבנייה בהתנחלויות נמשכת, באחד מביקוריו השפיל נתניהו את הנשיא לעיני העולם; נתניהו הפך את אובמה לתלמיד שאינו יודע מימינו ומשמאלו, ולעיני מצלמות הטלוויזיה נתן לאובמה קורס קצר וחד צדדי על תולדות הסכסוך והציונות.  אובמה המשיך לתמוך בישראל בכל פורום בינלאומי, הופיע בפני הלובי היהודי והתגאה בתמיכתו בישראל והדגיש כי במישור הביטחוני הוא עשה יותר למען ישראל מכל נשיא אחר. מיט רומני, המועמד הרפובליקני לנשיאות, וברק אובמה מתקוטטים מי מהם תומך יותר נאמן של ישראל. הזנב מכשכש בכלב.

עתה נתונה תקוותנו לקדנציה שנייה של אובמה, שאינה כרוכה בבחירות נוספות, ואולי אז יתגלה לנו אובמה חדש.


מלשינים

בשנות ה-80 של המאה הקודמת ביקרתי בגרמניה את חברי,  העיתונאי והסופר ישראל סגל ז"ל (1944-2007). הוא כיהן אז ככתב רשות השידור בגרמניה.  באחת השיחות בינינו אמר סגל כי שם לב לתופעה שעם הזמן התבררה לו כמאד אופיינית לגרמנים, והיא, ההלשנה למשטרה. כל דבר פעוט ביותר, שחורג  מהמקובל, מיד מטלפנים למשטרה. הוא מתחיל להבין כיצד הצליח המשטר הנאצי לזכות בשיתוף פעולה עם התושבים: ההלשנה. פלוני מחביא יהודי, השכן מיד ידווח. הסתפקתי באמירה שלדעתי תכונה זו לא אופיינית דווקא לגרמנים, בישראל המצב לא יותר טוב. הוא חלק עלי אבל לא המשכנו לדוש בנושא.

כעבור שנים החל בישראל ציד אדם של עובדות בית מהפיליפינים. שוטרי משטרת ההגירה (שהוחלפו ב-2009 על ידי פקחי יחידת עוז של משרד הפנים) הגיעו לכתובות רבות שנמסרו  למלשינון ללא זהות הדובר/ת.  באחת מפגישותיי עם ישראל, הזכרתי לו את שיחתנו בגרמניה, אל מול המתרחש בישראל. עיניך הרואות שפה זה לא שונה, אמרתי לו, הנטייה לשתף פעולה עם השלטון נגד השונה, חורגת מגבול לאומי זה או אחר. לא מכבר קראתי על קיומו של אתר אינטרנט המאפשר למלשינים אנונימיים להשאיר מידע על אפריקאים שהצליחו לעקוף את הרדאר של ציידי האדם ממשרד הפנים.

היום, אם אזרחיות ואזרחים יחביאו מבקשי מקלט מאפריקה שהשלטון הישראלי רודף, גורלם יהיה רע ומר: משפט פלילי, מאסר למספר שנים וקנס כספי ענק שירושש את ההומניסטים עד לפת לחם. כמעט הוצאה להורג. זה וגרוע מכך,  היה גורלם של מי שנתפשו בגרמניה הנאצית מחביאים יהודים.


החלטה אמיצה

בית משפט בקלן, גרמניה, קיבל החלטה הקובעת כי ברית מילה לילדים היא עבירה פלילית. מעת לעת אני נדרש לנושא, ומביע דעתי הרואה בברית המילה טקס ברברי, הטלת מום בתינוק בריא, שהורים כופים על ילדיהם ללא רשותם. אם האדם הוא יציר הבריאה כפי שמאמינים הדתיים, אזי יש לכבדה משום שהבריאה דאגה לכך שהתינוק ייוולד ללא מומים גופניים. לפצוע תינוק בסכין ולגרום לו כאבים מבלי שחטא ומבלי שיוכל להתנגד, על בסיס אמונה או מסורת דתית של הוריו, הוא פגיעה יסודית בזכויותיו על פי האמנה הבינלאומית לזכויות הילד.

בית המשפט בקלן צודק באמרו, כי החלטה לאיזו דת להשתייך, אם בכלל, צריכה להיעשות כאשר האדם הוא בוגר.

אם ירצה לבצע ברית מילה בהגיעו לגיל 18, ילך ויחתוך.

תגובות
נושאים: מאמרים

17 תגובות

 1. עמירם הגיב:

  הפירוש שלך ל"חוק דרומי" נראה לי מרחיק לכת. אתה משחק לידיהם של השלטונות ומשתמש באותה מניפולציה שהם משתמשים בה – ניסיון (כושל לכאורה) לכופף את החוק על-מנת שיתאים לרצונותיך.

  גם אם השוטר פגע בך באלימות מתוך כוונת מכוון לבצע עבירה – ואני בספק אם זה המצב – הרי שהרחוב, סניף הבנק ואפילו האוהל בשדירה אינם "בית המגורים, בית העסק או המשק החקלאי המגודר" אלא שטחים ציבוריים, והחוק אינו תופס בהם לכאורה.

  אינני דמוקרט ואינני טוען שכל חוק חייבים לכבד, אבל קרא לילד בשמו ואל תסתתר מאחורי עיוות החוק.

 2. איילה סבאג הגיב:

  היי גדעון,
  בעניין אלימות המשטרה אני רוצה להזכיר ואף להוסיף….לא נעלמה לה האלימות המשטרתית למרות שנעלמו הפנתרים השחורים. סעדיה מרציאנו ז"ל שיתף אותי בעת גסיסתו על התעללות המשטרה בפנתרים השחורים, וכך הוא סיפר לי כשהוא ישוב על כיסא גלגלים וגוסס "באחד מן המעצרים הרבים הוא נעצר והובל לבית המעצר במגרש הרוסים בירושלים, הכניסו אותו לחדר חקירות והחלו לתחקר אותו ולשאול שאלות, סעדיה לא שיתף פעולה עם השוטרים ובקש לראות עורך דין, לאחר יומיים רצופים בחדר חקירות כשהחוקרים מתחלפים "נגזר דיני" כך כינה זאת

 3. איילה סבאג הגיב:

  …המשך
  סעדיה, הוא נלקח מחדר החקירות על ידיי ארבעה חוקרים והובל אל מדרגות שמובילות לתחתית בית המעצר, שם היו משטחים מאבן ששימשו כ"מיטות" ובצדדי ה"מיטות" היו מחוברות רצועות חומות בקצוות 2 בכל כיוון, סעדיה הופשט מבגדיו עירום לחלוטין כשהוא מנסה להתנגד לארבעה בריונים ופושעים והועלה על "מיטה אבן" ונקשר כשידיו ורגליו פסוקים. אחד החוקרים לקח בקבוק של שתייה תוססת וניער אותה היטב את פי הבקבוק הם החדירו לפי הטבעת שלו. סעדיה שמר בסוד את הטראומה הקשה והאלימות המרושעת מפאת בושה, ורק לפני מותו כשהבין שיתף

  • שירה הגיב:

   מזעזע.. אלימות נלמדת מתוך אלימות. קראתי לאחרונה במאמר של עמירה הס שאנשים שמתנגדים לאבו מאזן, ניכלאים ומעונים ללא משפט. לא יהיה קשה לנחש מאיפה למדו המענים את השיטות.

 4. ע.ג. הגיב:

  ספירו קורא לאנרכיה מוחלטת. המשטרה בישראל תמיד איפשרה הפגנות בכל ענין אבל תמיד גם נהגה ביד קשה נגד מתפרעים אלימים כך היה בהפגנה האחרונה וכך צריך להיות. אגב קסדות ומגינים, האם ספירו ראה את השוטרים משתמשים באלות? כמובן שלא כי המשטרה בישראל כבר שנים לא מפזרת הפגנות באלות אבל אם אפשר להשמיץ בעזרת שקר למה לא. ובענין אובמה – הוא אדם הגון ולכן בנגוד לספירו הוא פועל נגד טרור. הוא שומר זכויות אדם ולא שומר זכויות הטרוריסט הרוצח כמו ספירו.

 5. משה לופיאנסקי הגיב:

  אני עדיין מאמין ומקווה שבקדנציה השנייה שלו (בתקוה שינצח את רומני) נזכה לראות את ברק אובמה ה"אמיתי". חשוב,לדעתי שידע שרבים רבים בישראל מצפים ממנו שיפעיל לחץ כבד על ביבי לפנות את השטחים.

 6. עוזי ב. הגיב:

  מספיק לראות את הפסקה הראשונה כדי להבין את המגמתיות שבמאמר. ישראל מדינת חוק! יש להשתיק אלימות בזויה כמו זו שנתגלתה בת"א בכוח בלבד. בושה וחרפה שאתם מעודדים את הבריונות של האספסוף המוסת, זה לא פחות מאות קלון עבורכם.

  נ.ב – אם אתם חושבים שתצליחו להשתיק אותי כמיטב מסורת השמאל הקיצוני, אתם טועים. התגובה הועתקה ואם היא לא תפורסם היא תעבור לפורומים המתאימים. זאת לא תהיה במה ודיון מחמיא עבורכם.
  סתם קוריוז קטן – כשאני בעברי תמכתי במר"צ לא העזנו לסתום פה לאף אחד. גם לא דעות שלא רצינו לשמוע.

 7. דני הגיב:

  גדעון, אתה כותב לגבי עתידה של מצריים, "האם למדינת הלכה מוסלמית, דגם איראן, או מדינה עם איסלם מתון, פלורליסטית שמכבדת זכויות אדם, חופש פוליטי" … אמנם לדגם הראשון אתה מביא דוגמה – איראן, ויש כמובן דוגמאות רבות, אבל לדגם השני – לא יכולת למצוא ולו דוגמא אחת למדינה בה רוח האיסלם האמיתי מיושמת לצורכי שיוויון, פלורליזם ואהבת הזולת ?! אולי בויקיפדיה כתבו משהו 🙂

 8. מתקן הטעויות הרגיל הגיב:

  ספירו לא יודע, אבל במצרים לא היה "הליך בחירות דמוקרטי"! כך אמר גם ג'ימי קרטר, ‎היחיד שעוד חי מכל חותמי הסכמי קמפ דיוויד‫.‬ בגין מת‫,‬ סאדאת נרצח‫.‬ קרטר עוד חי‫, וקרטר ‬אמר בקהיר‫:‬ "הצוות שבראשי הוגבל מאוד‫.‬ החונטה לא אישרה לנו לראות את הכנת הקלפיות‫,‬ את רשימות המצביעים ואת מהלך ניהול מסע הבחירות‫,‬ וגם לא לבדוק את כשרות המועמדים‫‫.‬ כ'כ גם נמנעה מאיתנו הזכות לצפות בקהיר בסיכום הקולות הסופי שנימנו בקהיר‫‫.‬ בעיה חשובה היא שסמכויות הנשיא טרם הוגדרו‫,‬ ולשמצרים ‫(‬כמו לישראל‫)‬ אין חוקה".

 9. אשר פרוליך הגיב:

  מי שהוא אמר שה"הדת הוא האופיום של העמים",וכל כך צדק. ההצלחה של האחים המוסלמים במצריים ובעולם הערבי נובעת מהשימוש הציני של הדת,אצל העניים ,המובטלים והנזקקים,בדיוק כמו עושות המפלגות החרדיות בישראל.
  כך זה באירן,כך זה באפגניסטן,בפקיסטן ובמקומות אחרים.
  מפלגות אלה לא מסוגלות להוביל את עמיהן לחופש,לדמוקרטיה ולקידמה,אלא למשטרים פופוליסטים עם עוני ודכוי במקרה הטוב ולחזרה לימי הבניים במקרה הרע.

 10. השוטרים מכים בלי אלות... ואובמה? הגיב:

  * "הבית הלבן" הספיד את יצחק שמיר ושכח ששמיר הורה (כבר ב-1948) לרצוח את מתווך האו"ם פולקה ברנדוט, ועד שחלה המשיך לזלזל באומות העולם בגיבוי ארה"ב . ** ע.ג. לא מבין שפקחי עת"א וכוחות היס"מ נ ב ח ר ו כדי להכות במוחים על אי הצדק. בלי אלות – אבל גם בלי רחמים – בשליחות ההון-שלטון. *** ל"עוזי ב." – ישראל היא מדינה ש"עושה חוקן" לחוק, ונוהגת כאילו החוק הבינלאומי כלל לא קיים. ואשר לאיומיך: בטוחני שתמצא פורומים מתאימים יותר לנביחותיך מאתרנו.

 11. שום בצל הגיב:

  – "בריונות משטרתית" – האם היית נגדה גם בפינוי מאחזים או התנחלויות?
  – מצרים בחרה איש האחים המוסלמים. מתונה היא כבר לא תהיה. השאלה אם תהיה לוחמנית כמו איראן.
  – אובמה אומנם לא לוחץ את ביבי, אבל גם לא את אבו מאזן. מעניין את מי יותר קשה ללחוץ. בקיצור: פרווה.

 12. שירה הגיב:

  אני כבר הצעתי את ביתי לפליטים מאפריקה. אם אני אעקוב אחרי כל חקיקה מטורפת בכנסת, מסתבר שאסור לעשות כלום חוץ מלעבוד בשכר מינימום, להתגייס לצבא ולהצביע למפלגות הימין. גם "דעה" עולה היום 300 אלף ללא הוכחת נזק. העצוב הוא שיש אזרחים רבים שמעודדים את הכנסת הנוכחית ומסכימים עם דרכה. זה רק עצוב אבל אותי זה לא מפתיע. גם על מותו של הרודן הצפון קוריאני אנשים נחנקו מבכי ברחובות.

 13. amit הגיב:

  שלום גדעון
  אני קצת חולק עליך ב2 נקודות:
  -משטרה חייבים שתהיה.גם רמזור אדום פוגע בזכותי הלגיטימית להמשיך בדרך אבל חייבים לחוקק חוקים כי אחרת יש באלגן.רק חשוב שהמשטרה תהיה מפוקחת ולא אלימה.לפי הרושם שלי המשטרה שיויונית בארץ כי היא אלימה לכולם במידה שוה:אלימה לחרדים,מתנחלים,יהודים וערבים.
  -לגבי הלשנות:תראה כמה למשל לא מלשינים על עברות מס.להלשנה נגד זרים יש רק סיבה גזענית.

 14. צדוק התקוה הגיב:

  גדעון למה לצנזר מחקתה את מה שכתבתי תבין היום אתה מצנזר אותי מחר אני יצנזר אותך היכן
  הבמה ביקורתית לחברה ותרבות האם זו רק סיסמה ריקה מתוכן ?

 15. צדוק התקוה הגיב:

  האם מסירת מידע נגד קציני צה"ל לארגונים אנטי ישראלים [העמדה לדין של חיילי צה"ל] אינה הלשנה
  לדוגמא מסירת חומר לגולדסטון עי שבעה מארגוני 'הקרן החדשה' שלחו מיוזמתם מסמך לועדת גולדסטון הדורש חקירה חיצונית למבצע 'עופרת יצוקה', ערערו על אמינות תחקירי מדינת ישראל וצה"ל והעלו חשדות והאשמות באשר לחוקיות המבצע ומוסריות פעולות הצבא הארגונים הממומנים על-ידי 'הקרן החדשה', ובהם 'עדאלה', האגודה לזכויות האזרח, 'גישה', 'המוקד להגנת הפרט', 'רופאים לזכויות אדם', הוועד הציבורי נגד עינויים ו'יש דין'.

 16. לילי הגיב:

  לגבי ברית מילה. זה שקר הנימוק שהתינוק צריך להחליט כשהוא בוגר אם לעשות זאת או לא. כולם צבועים. הם לא חושבים על התינוק באמת כבן אדם בלי קשר לגילו, כולם רק חושבים עליו ומגוננים עליו כשהוא תינוק. האמת היא שרק אתם פתאום נהיים רגישים רק כלפי תינוקות וילדים ואתם לא שמים עליהם ועל "זכויות האדם" והזכות לא לפגוע בהם כשהם גדלים. אתם סתם מתחסדים שלא רואים בן אדם פשוט כבן אדם. יש לכם רק שגעונות ואידיאולוגיות נאציים לגבי העדפה ע"פ גיל ואפלייית זכות וערך החיים והגבלת החמלה והאמפתיה לגילאים מסויימים. אתם רק מחשבים מתי מישהו מגיע לגיל 18 ואז הגיע הזמן לאטום את האמפתיה ויש לגיטימיות לפגוע בו וסבל של התינוק כשהוא בוגר זה לא רק שזה לגיטימי אלא שזה נחשב בידור. הרי אני בטוחה שכל "הרגישים" וה"הומננים" כלפי תינוקות, צוחקים בטירוף אם יש פגיעה גופנית באדם מבוגר, ובטח כל האימהות שכואב להן שהתינוק סובל בברית, צוחקות אם לגבר גוגר מטילים מום אמיתי באיבר המין שלו. אז תקחו אחריות- אתן האימהות שאולי אתן נשים שונאות גברים, ואל תתכחשו לכך שגם הבן שלכן יגדל ויהיה לגבר- אז כן תצדיקו התעללות בו, כגבר?

הגיבו כאן

אורך תגובה מקסימלי: 1000 תווים

הרשמה לעדכונים בדוא"ל

Subscribe via Email

מומלצים