הגדה השמאלית

במה ביקורתית לחברה ותרבות


מאת: ב-4 באוגוסט, 2012 14 תגובות

השערוריות והחגיגות של השבועות האחרונים ייבחנו בעתיד הלא רחוק על ידי היסטוריונים ומדעני מדינה, שיגיבו בגיחוך סלחני כלפינו. שערוריית המין במשטרת ירושלים ואפילו המשחקים האולימפיים בלונדון יהיו חדשות האתמול, וכך גם ההעלאות בשיעורי המס והגזרות הכלכליות הממשמשות ובאות. גם ההתקוממות המנומסת של מעמד הביניים תצטייר כקוריוז. למרבה התדהמה, התמוטטותו של חאפז אל-אסד בסוריה תהיה גם היא עוד רישום מקליש והולך בדפי ההיסטוריה של האזור. העולם כולו יעסוק רק באיראן, ובספיחי הפצצתה בידי ישראל. אנחנו נלקק את הפצעים, והפוליטיקאים והפרשנים שהעלו על נס את קברניטי המבצע בנימין נתניהו ואהוד ברק לפני האסון, יסתתרו לזמן מה עד שיוכלו להתייצב, כהרגלם, לימין ממסד חדש שיקום כאן.

nuclear

ההגנה בכל מחיר על הממסד היא מחלת הרוח הקולקטיבית של המרכז הלאומני על כל מרכיביו. היא מרעילה את האוויר בתרבות הפוליטית שלנו מאז קום המדינה, גם כאשר לכותבים ולעסקנים יש השכלה פורמאלית גבוהה לעומת קודמיהם הקונפורמיסטים באותה מידה. ניתן להבין כיצד ארי שביט מ"הארץ" מקיים את מעמדו כדובר הממסד המסוכן הזה; גם בעבר עשו כן פובליציסטים בעיתון לאנשים חושבים בשירותם של משה דיין, אריאל שרון ואפילו אהוד אולמרט. בעידן הזה אנחנו סבורים שיש לנו כלים טובים יותר לבחון את המציאות, לבודד את מרכיביה הרעילים, להבין לא רק את הכוונות אלא גם התוצאות הצפויות מתוקפנות צבאית בלי גיבוי בינלאומי. למרבה הצער אנשים כמו שביט אינם כמעט משתמשים בכלים האלה. הם מעדיפים להיצמד למוקדי הכוח האמיתיים והמדומים ומטפחים אשליות שווא בדבר היכולת של ישראל להשתמש בעוצמתה הצבאית והגרעינית.

דור הביניים של הפוליטיקאים והפרשנים לא טיפח מנגנוני הגנה בפני קריסת הקונספציות הישנות. לכן מוטב לנו לשנן אמיתות חדשות באוזניהם אחת לאחת: ישראל איננה מסוגלת להכניע את כל שכנותיה ולהכפיף את העולם הערבי והמוסלמי לגחמותיה, המושתתות על המיסטיקה התנ"כית של ארץ ישראל השלמה; אין לנו כוח כלכלי כדי להתמודד עם תוצאות ההרפתקנות הצבאית בלי סיוע חוץ נדיב; שר הביטחון ברק לוקה בשיגעון גדלות מפחיד ויכולותיו האינטלקטואליות אינן אלא עושר השמור לבעליו לרעתו. הוא פשוט נטול ממד של איזון נפשי, הדרוש כדי להכיל את התסיסה במוחו הקודח; נתניהו מחויב לעקרונות מדיניים של הימין הקיצוני וחושש מעימות חזיתי עם המתנחלים; גרוע מזה, ראש הממשלה שבוי לגמרי בתפיסות של השמרנות האמריקאית, המכירה רק בכוח צבאי כדרך לפתור קונפליקטים פוליטיים, בעיקר עם מדינות חלשות וקבוצות מיעוט, שמאבקיהן מוגדרים כ"טרור". בחלק השפוי בליכוד (מנקודת ראות של התמיכה או ההתנגדות לטירוף באיראן) מקננים נִצים רבים, כמו בני בגין למשל, שקשה להם להיאבק נגד ביבי וברק שכן כל שאיפה להחזיק לנצח בשטחים או בחלק ניכר מהם, כוללת מרכיב לא רציונאלי שמוביל בסופו של דבר לשימוש בנשק גרעיני. שלי יחימוביץ' לא תציל אותנו מהתוקפנות העתידית באיראן וצריך רק לבחון את עמדותיה בנושאים מדיניים אחרים. היא ממשיכת דרכה של גולדה מאיר, ובמובנים רבים גם של ברק.

לכן כדאי לכולנו לראות במתקפה על איראן עובדה כמעט מוגמרת, שהדרך היחידה לסכל אותה (אולי) היא גיוס העולם כולו למניעתה. מי שמאמין, כמו בן-דרור ימיני או דן מרגלית, שכל מסע הסברה בחוץ לארץ נגד עמדותיה של ממשלת ישראל הוא מעשה אנטי-פטריוטי, גורם ביודעין לשיתוקו המוחלט של מחנה השלום הישראלי. הזמנים הם קשים וכאלה הן גם הדרכים לשרוד בהם. לכן כל מי שמסוגל לשוחח עם קובעי מדיניות באירופה או בצפון אמריקה, בעיקר בארצות-הברית, חייב לעשות כן מיד: להזהיר, להתריע, להכות בתופים, לצרוח עד פסגת האמפייר סטייט בילדינג. זהו הציווי העליון של הנאמנות לעם הישראלי כולו, שגובר לאין שיעור על חובותינו לממשלה. יש למנוע את ההפצצה, כדי שלא ניאלץ לספוג את הפצצות התגמול הבלתי נמנעות. אם נתיר את דמם של האיראנים דמנו יוּתר על ידי כל המוסלמים ברחבי העולם. לשווא נחפש אחרי הדרכים להפריד, לפחות מבחינה אנליטית, בין מוסלמים מתונים לבין קיצונים. כולנו ניחשב למצורעים בכל מדינות האיסלאם, וכך גם באירופה ואפילו בארצות הברית, על אף שמתנגדי ברק אובמה מתחנפים עתה דווקא לאלמנטים הכי גרועים בתוכנו.

הממסד שלנו מעדיף את אויבי השלום גם כאן וגם בארצות הברית. מזה מתחייבת הבחירה החלופית של כל אדם אחראי ושפוי בישראל: נגד נתניהו, ברק והמתנחלים ובעד השלום, בעד ההידברות ובעד אובמה. חרף הרצח המחפיר ללא משפט של אוסמה בן-לאדן, אובמה הוא חיוני: בבחירתו טמון הסיכוי היחיד להישרדותו של העם בישראל ולקיומה של הידברות כלשהי בין העולם המערבי לאיסלאם. בניגוד לתפיסה הקטסטרופאלית של הימין המתנחל, ההידברות היא חשובה גם לישראל. נתניהו מצדד בגלוי בימין האמריקאי בבחירות הקרובות בארצות הברית. הוא מהמר על הסוס התוקפני, שיעשה הכול למען ניצחון הרכושנות על האינטרס הכלל-עולמי ברווחה כלכלית יותר שוויונית. עלינו להמר על הסוס הליברלי, חרף מגבלותיו. כל מפלגה פוליטית משמעותית שתגיע לשלטון בוושינגטון תשרת אינטרסים אימפריאליסטיים, כמובן. אבל במצב הקשה מנשוא של האזור בכלל ושל ישראל בפרט אנחנו חייבים לבחור בין רוע מוחלט לבין רוע יחסי. נתניהו עצמו משכנע את אובמה שממשלת ישראל עוינת כלפיו ורוצה בהצלחתם של יריביו. אם יישאר בבית הלבן הוא יפנה את מרצו לריסון נתניהו.

דומה שגם נתניהו עצמו מבין זאת. נפש המהמר של ברק וייאושו של ביבי מהבית הלבן חוברים יחד כדי לבצע פשע מלחמה בשם ישראל עוד לפני הבחירות. בכך ייחבלו השניים באינטרס הלאומי העליון של ישראל שהוא המשך היחסים הטובים עם ושינגטון, ויגרמו למלחמת נצח באזור שתהיה רבת משתתפים ועתירת סכנות. בעת הזאת מוצאים השניים בעלי ברית בתקשורת, שינסו בעתיד לטשטש את חלקם בקבלת ההחלטה שעלולה להרוס את ארצנו. נרשום את שמותיהם למען העתיד, אבל לא הם ישלמו את מלוא המחיר אלא דווקא אזרחים רגילים מן השורה, שרבים מהם חוששים מהמלחמה הצפויה או שאינם מסוגלים לקבל הכרעה ערכית כלפיה, בשל העדר מידע או מתוך יראת כבוד כלפי הממסד.

צו השעה כרגע הוא השמעת זעקה לא רק בישראל אלא גם בוושינגטון, בלונדון ובפריז. יש לגייס את יהודי ארצות הברית הליברלים נגד ביבי וברק, ולהסביר להם את ההבדל בין זיקה לישראל לבין ציות עיוור לתכתיבי הממשלה, שמאיימים עלינו יותר מכל אויבינו גם יחד.

 • פורסם בכל העיר, 3 אוגוסט 2012
תגובות
נושאים: מאמרים

14 תגובות

 1. רמי יובל הגיב:

  ההתנהלות העכשיווית של נתניהו מזכירה את האירועים בעניין הקלטת הלוהטת. לצעירים שלא ידעו את ניתאי יוסבר שביבי בגד באשתו (הנכחית) ומשגונב לאזניו שבגידתו צולמה ושהקלטת נמצאת בידי יריבו במרכז הליכוד דאז דוד לוי, איבד את עשתונותיו. כיצד הגיב הפניקר הנמהר והפזיז? ביבי התייצב מול מצלמות הטלויזיה, הודה בפני עם ישראל שבגד בשרה וטען ש"פושעים" מאיימים להפיץ את הקלטת הלוהטת במטרה לפגוע בסיכוייו להבחר במרכז הליכוד. זה היה לפני שנים רבות, בטרם אינטרנט ויוטיוב, אבל האיש לא השתנה ואם כן – רק לרעה. הוא מופעל על ידי שריטה נעלמה המכפיפה את האינטלקט המוכח של הצרבלום המשוכלל שלו לעורף גזע המוח. אם אז היה מדובר בבדיחה וחומר להלצות וחיקויים, הפעם זה הדבר האמיתי ועלול להסתיים בקטסטרופה. עיצרו את האיש הזה למען ילדינו וילדיו שלו.

 2. צדוק התקוה הגיב:

  " כולנו ניחשב למצורעים בכל מדינות האיסלאם" חיים גם היום ללא ההפצצה באירן אנחנו נחשבים למצורעים אולי ראיתה בטלוזיה איך במצרים עשו מתיחה הזמינו אנשים לאולפן וראינו אותם אחר כך אמרו להם שהם מדברים עם הטלוזיה הישראלית מכות חטפו המראינים קללות אז אתה מדבר שנחשב למצורעים השלום עם מצרים הוא לא שלום כי העולם המוסלמי חונך לשינאה נגד ישראל וכך השלום עם ירדן צו השעה כרגע הוא השמעת זעקה לא רק בישראל אלא גם בוושינגטון, בלונדון ובפריז.נגד בניית הפצצה האירנית כאשר מנהיג אירן אומר לחסל את הישות הציונית הוא לא אומר בדיחה הוא מתכון באמת למה שהוא אומר אמונה דתית מטורפת של השיעה לבוא של "הנביא" עלי לאחר חורבן+פצצה גרענית למדינה עם מנהגים מטורפים [ראה מלחמת עירק אירן אליפים בינהם ילדים הוקרבו למוות גם בגלל אמונה מטורפת שעיית]צריכה להעיר את העולם כמו במלחמת העולם השניה התחליו עם היהודים ואחר שאר העולם כך הטרוף האיסלמי של אירן…………….

 3. ע.ג. הגיב:

  תמיד מצחיק אותי הבטחון המוחלט של אנשי "שמאל" שהם המבינים הגדולים ביותר במה יקרה בעתיד. שום כשלון שלהם לא ימעיט את בטחונם. לא התמיכה בסטאלין לא האמונה שאפשר לרצות את היטלר ואפשר להביא דוגמאות רבות. רק תסביר לי ברעם, היום כשעוד לא תקפנו את איראן דמינו אינו מותר ע"י כל המוסלמים בעולם? אינני בטוח שצריך להפציץ/לא להפציץ באיראן אבל אם ישראל תפציץ ונבואות הזעם שלך לא תתגשמנה אתה תתנצל?

 4. משתמש אנונימי (לא מזוהה) הגיב:

  איכשהו הרעל פשוט הפסיק לעבוד עלי אבל בצעירותי עוצבתי ב 100% על ידי המאפייה היהודית (שם לא מחייב, מוכן לשקול הצעות טובות יותר) והורעלתי בהתנדבות צבאית טוטלית כערך אישי עליון. אחרי 64 שנים הקרימינליות המערכתית (יהיה שמה אשר יהיה) הזו רק מקבלת יותר ויותר תיאבון. "לאנושות לא תהיה ברירה אלא להשמיד את ישראל" … אלה אינן מילים שלי וגם לא של אחמדינג'אד. מי שאמר אותן ל"עולם הזה", מיד אחרי סברה ושתילה, היה לא אחר מאשר מגורש פרס ישראל, יהודי אורתודוכסי, ציוני, שאמר רק את מה שהוא רואה במו עיניו(!) על מהותו של ארגון חסר מעצורים המשתולל בשמו של עם יהודי. יש בישראל לא מעט אנשים טובים שרואים את זה.

 5. דרור הנאור מרמת גן הגיב:

  "ההגנה בכל מחיר על הממסד היא מחלת הרוח הקולקטיבית של המרכז הלאומני על כל מרכיביו" – אני מניח שאם אכתוב כי הזלת דמעות אמיתיות,לא דמעות תנין,על חיסולו,ללא משפט,המוצדק מאין כמוהו של הארכי רוצח בין לאדן ("הרצח המחפיר ללא משפט של אוסמה בן-לאדן"),היא סימפטום למחלת הרוח הקולקטיבית של השמאל הקיצוני נישראלי,התגובה לא תאושר ע"י המערכת,אז אני לא כותב את זה.

 6. דרור הנאור מרמת גן הגיב:

  אודה למר חיים ברעם אם יואיל לסבר את עיני קוראיו,איך,לדעתו, ניתן היה להעמיד לדין את בין לאדן.
  האם שיגור הזמנה בדואר רשום להתייצב לחקירה במשטרת ניו יורק,בגין הטבח במגדלי התאומים,היה גורם לו להתייצב לחקירה?

  האם חטיפה,בלתי חוקית,של בין לאדן הייתה מניחה את דעתו של חיים ברעם?

  ואם היה מתברר כי לא ניתן לחטוף את הרוצח, האם יש למר ברעם רעיון אחר להעמדתו לדין, או שלדעתו היה צריך לאפשר לרוצח המתועב הזה להמשיך לטבוח באזרחי בעולם,תחת חסותו של החוק "הנאור" שאותו הוא מתיימר לייצג?

 7. אשר פרוליך הגיב:

  אין "שלום" באבסטרקט. שלום חייב להיות מוחשי ולקבל ביטוי בחינוך,בקשרים כלכליים,תרבותיים ובכבוד הדדי.יש מצב אחר שהוא "הכנות למלחמה".מצב זה כולל שני סוגים של הכנות : במישור ההגנתי ובמישור ההתקפי.זה מצב מסוכן אולי יותר ממצב של מלחמה ממש,במידה והתחום ההתקפי חזק יותר מהתחום ההגנתי.על פי הדווחים,זה המצב באירן,כפי שהיה המצב בגרמניה הנאצית,ולכן יש להתייחס בהתאם.צריך ללמוד מההסטוריה לפני שמדברים על סכנות התקפת מנע.גישה זו הביאה למות עשרות רבות של מיליונים במלחמת העולם השנייה.כמובן שאני מתפלל שלא תהיה מלחמה מכל סוג,אבל זה לא אומר שצריך לקוות ש"יהיה בסדר".זה כמו חולה סרטן שמפחד ללכת לניתוח,מסוכן ככל שיהיה,בתקווה שאם יתפלל חזק,הוא יתרפא.

 8. חנן שליב הגיב:

  הפעם ההתלהבות והסחפות של חיים ברעם לא רק שאינם מדויקים ענינית אלא שהם גורמים לנזק ממשי לענין שבשמו הוא פועל. צעקות היסטריות מורידות מערך הטיעון בכלל ובודאי כאשר באים לעסוק בעניני בטחון (כפי שיודע כל מי שהיה אי פעם בטירונות וראה את הרס"ר מחד ואת המג"ד מאידך).לכן בואו ונחזור לסגנון נוסח א.אברמוביץ או אפילו זאבי-פרקש ואת הצעקות נשאיר לטריבונות של בית"ר ירושלים.

 9. איילה סבאג הגיב:

  הצילו נשמע בקולות גדולים מזה זמן רב!!!
  יודע מה חיים ידידי, לא נראה לי שהזעקה שלנו חודרת לאוזניים המלוכלכות שלהם!!!
  רעיונות אחרים, סיעור מוחות, קבוצות מאוחדות,

 10. שום בצל הגיב:

  בשורה התחתונה, אני דווקא נוטה להסכים איתך, זה לא הזמן למתקפה על איראן, והיא עלולה להביא לנזק רב.
  לגבי כל שאר הדברים – נו באמת. המאמר לא ענייני ולוקה בהשמצות נלעגות שמופיעות כביכול כאבחנות פסיכולוגיות מעמיקות.
  אגב, ברור לגמרי שאיראן הולכת על הפצצה, ובמוקדם או במאוחר, העימות יגיע.

 11. אשר פרוליך הגיב:

  לשום בצל: מעניין שאתה אומר שמצד אחד איראן הולכת על פצצה ,ו"העימות יגיע" ומצד שני "זה לא הזמן למתקפה על אירן". עם כל הכבוד לכותבים הנכבדים,קצת צניעות בקביעות ! הדבר היחידי שאנו יכולים לעשות זה ללמוד מהאיסטוריה הלא רחוקה: אין ספק שהסכם ריבנטרופ-מולוטוב והטימטום של צאמברליין שחזר ללונדון עם "מכתב התחיבות לאי-תקיפה" מהנאצים היו אלה גורמים שסללו את הדרך לפלישה של גרמניה לפולנד ותחילת מלחמת העולם ה2. כמו בעולם ההשקעות,העיתוי,גם במלחמה,הוא קריטי ביותר.אני,קטונתי מלהגיד יותר מזה.

 12. צדוק התקוה הגיב:

  חיים ברעם אלה דבריו של אחמדינג'ד בתגובה לכתבה שלך…….. בנאומו לרגל "יום קודס" להזדהות עם מאבק הפלסטינים, תקף נשיא אירן את ישראל וכינה אותה "פשע כנגד האנושות". במקביל, מאות אלפים מפגינים בטהרן: "מוות למשטר הציוני"
  אחמדינג'ד: "המשטר הציוני – גרורה סרטנית מסוכנת"
  לא צריך להוסיף מילה

 13. האימפריה הפשיזו-קומוניסטית הגיב:

  חבל שלא שפטו את בן לאדן, חבלם שאתם לא שפטתם אותו, הייתם נותנים לו עבודות שירות במרכז לקשישים.

הגיבו כאן

אורך תגובה מקסימלי: 1000 תווים

הרשמה לעדכונים בדוא"ל

Subscribe via Email

מומלצים