הגדה השמאלית

במה ביקורתית לחברה ותרבות


מאת: ב-20 באוגוסט, 2012 20 תגובות

מצחצחים חרבות

במסווה של "אישיות ביטחונית בכירה" העניק שר הביטחון אהוד ברק ראיון לעיתון "הארץ" (10 באוגוסט 2012) במטרה ליצור דעת קהל אוהדת להתקפה ישראלית על איראן. הראיון חידש את העיסוק האינטנסיבי בנושא, ובין השאר דווח כי ברק ונתניהו נחרצים ליזום את המלחמה נגד איראן כבר בסתיו הקרוב, על אף בקשתו של הנשיא אובמה להימנע מכך, הן משום שלדעתו איראן עדיין רחוקה מייצור פצצה גרעינית והן משום שהדבר עלול לסבך אותו לקראת הבחירות לנשיאות.

במלים אחרות, נתניהו וברק, לפי אותה גירסה, מצפצפים על אובמה, ומנצלים את מצבו העדין לקראת הבחירות לפיו לא ירצה להסתכסך עם הלובי היהודי איפא"ק רב העוצמה, המשמש למעשה כזרוע של ממשלת ישראל בוושינגטון. הגירסה ממשיכה וגורסת כי ברק ונתניהו מעוניינים לבצע את ההתקפה הישראלית בטרם הבחירות בארה"ב למקרה והפעולה הישראלית תיכשל ותסתבך דבר שיחייב את אובמה להיחלץ למען ישראל, אם אינו רוצה להפסיד את הקול היהודי.

לפי גירסה אחרת, הנכונות של ברק ונתניהו ליזום התקפה ישראלית על מתקני הגרעין של איראן, אינה אלא הצגה אחת גדולה, בבחינת "תחזיקו אותי חזק בטרם אשתגע" שנועדה להאיץ בארה"ב ואירופה ליזום פעולה צבאית.

עד כה לא הצליחו השניים לשכנע את דעת הקהל הישראלית. משאלי דעת קהל שנעשו לאחרונה הראו כי רוב הציבור מתנגד לפעולה צבאית, והדבר מכניס את ברק ונתניהו ללחץ והם מטילים אימה על הציבור, מגייסים את השואה ומודיעים שסכנת שואה 2 בפתח. לפי שעה מסע הפחדה זה לא משיג את יעדיו. העיתונות מדווחת שראשי הצבא, המוסד והשב"כ מתנגדים ליוזמה צבאית ישראלית, שפירושה הכרזת מלחמה נגד איראן, שתוצאותיה יכולות להיות קטסטרופליות. לאור מעמדם המיוחד של ראשי הצבא והשירותים החשאיים בישראל, נוטה דעת הקהל לנהות אחריהם.

חשוב להדגיש: מרבית הישראלים לא נהפכו לפתע לשוחרי שלום. רוב מכריע של יהודים בישראל תומך בפעילות צבאית נגד איראן, הם רק רוצים שזה יעשה על ידי האמריקאים או לפחות בתמיכתם וסיועם. הישראלים המתנגדים עקרונית למלחמה, בין מצד ישראל ובין מצד ארה"ב, הינם לדאבון הלב מיעוט. אלה המתנים השתתפות במלחמה ביוזמה צבאית אמריקאית, מתעלמים מהסכנה שפעילות מלחמתית מצד ארה"ב עלולה אף היא להכניס את האזור לתוהו ובוהו. במקום לחסל את פרויקט הגרעין האיראני היא רק תעצים את אותם איראנים המצדדים בחימוש גרעיני כחומת מגן מפני המתנכלים לאיראן.

מתנגדי המלחמה הריצו עצומה באינטרנט הקוראת לטייסי חיל האוויר לסרב לקחת חלק ביוזמה מלחמתית ישראלית נגד איראן משום שמעל הפקודה הזו מתנוסס הדגל השחור של האי חוקיות.

אין זה מקרה שהפגנה שהתקיימה מול משרד הביטחון בתל אביב ב- 6 באוגוסט, הוא יום הירושימה, ודרשה, בצד ההתנגדות למלחמה, את פירוז המזרח התיכון מנשק אטומי, ביולוגי וכימי, לא דווחה בעיתונות. לצאת נגד מאגר התחמושת הגרעינית בישראל, כמעט זהה לפגיעה בקודשי ישראל.

רבים מכירים את הביטוי "חוצפה ישראלית". ואכן, זו חוצפה ישראלית לדרוש מכל העולם לפעול נגד פצצת אטום איראנית שעה שישראל הכניסה את המזרח התיכון למרוץ חימוש גרעיני ומצוידת במאות פצצות אטום. הפיתרון אינו מצוי בפעולה צבאית, בין ישראלית ובין אמריקאית, גם לא בצוללות ישראליות, מתנה מגרמניה, שתשוטנה במעמקים נושאות טילים גרעיניים לצורך "מכה שנייה", אלא בריכוז כל המאמצים הבינלאומיים בפירוז המזרח התיכון מנשק השמדה המונית, שבמסגרתו תפורק ישראל, בתהליך מבוקר, מנשקה הגרעיני כמו גם הכימי והביולוגי, כך שאיש לא יוכל לעשות שימוש בנשק זה.

noiranwar


מהו שווי חייהן של שתי נשים פלסטיניות?

החייל ס. (הצנזורה הצבאית אוסרת לנקוב בשמו המלא) הועמד לדין צבאי כאשר כתב האישום מייחס לו פשע מלחמה מהחמורים שיש: הריגת שתי נשים במבצע עופרת יצוקה שהניפו דגל לבן. הודות לדו"ח גולדסטון אנו גם יודעים את שמן, רייה ומג'דה אבו-חג'אג', אם ובתה, שהיו במנוסה מאימת ההפצצות בחיפוש אחר מקלט. בדרכן הם נתקלו בחטיבת גבעתי ובמקום מקלט מצאו את מותן מירי החיילים.

חקירת מצ"ח (משטרה צבאית חוקרת) איתרה את אותו ס. כחייל שירה והרג את שתי הנשים.

מאז עברו שלוש שנים ובימים אלה התבשרנו כי הפרקליטות הצבאית וסנגוריו של הנאשם הגיעו לעסקת טעון לפיה הוסרה מכתב האישום עבירת ההריגה והומרה "בירי בלתי חוקי" שגרם למותה של "דמות אלמונית". העונש 45 ימי מאסר. זו עסקה תמוהה ומקוממת, המבטאת זילות חיי אדם כאשר מדובר בחיי נשים פלסטיניות.


ובינתיים יותר קשה לחיות

האופק הכלכלי מתקדר. הממשלה איתרה חור גדול בתקציב והטילה גזירות כלכליות על הציבור. במתנחלים לא פוגעים, להיפך, שופכים שם מיליארדים; בצבא לא נוגעים, להיפך, שר הביטחון דורש עוד מיליארד, על כ- 60 המיליארדים שכבר יש לו, אולי למימון מלחמה נגד איראן; גם בטייקונים לא פוגעים, שהרי רבים מהם מהלכים כגבירים במסדרונות השלטון. מס חברות ירד בשנים 2003 – 2010 מ-36 אחוזים ל-25.

אם יש לממשלה חור בתקציב היא יכולה בקלות רבה לממנו מהעלאת מס חברות, מעודפי שומן רבים בצבא, מדילול הקצאות כספים להתנחלויות, ממיסוי כבד למשתכרים מיליונים, אבל הממשלה בחרה להטיל את העומס על מעמדות הביניים, שגם כך קשה להם. ביטוי עצוב לכך ראינו בתכנית החדשות של ערוץ 10 בה רואיינו נשים מהמעמד הבינוני, בעלות מקצוע והשכלה אקדמית, נשואות לבני זוג שעובדים ואימהות לילדים, שהודו כי הן עוסקות גם בזנות כדי לעמוד בתשלום חובות ולאזן את התקציב המשפחתי.

הגזירות הן רגרסיביות ופוגעות קודם כל בחלשים: המע"מ עלה, הלחם התייקר, הירקות והפירות עומדים לפני ייקור, ההקלות במיסוי על רכב קטן יבוטלו, הבירה התייקרה, וזאת רק ההתחלה. אחרי המלחמה באיראן, אם תתממש, תתחלק האוכלוסייה בישראל לשניים: אלה שיש להם דרכון שני ואלה שבעל כורחם יישארו תקועים כאן. אלה שיש להם קרובי משפחה בחו"ל, שיוכלו לשלוח מנות מזון למי שהידרדרו לעוני כבד, לאלה שיהיו סמוכים רק על שולחן סיוע ממשלתי מדלדל. ישראל תהפוך למדינת גמ"חים. עדיין אנו לא שם אבל אנו במסלול מסוכן שמוביל לשם. לקראת ההכרעות יפים דברי רבי עקיבא "הכל צפוי והרשות נתונה".


שטפו את מוחם

ב-14 באוגוסט 2012 נחת בנמל התעופה בן גוריון מטוס שהגיע מארה"ב ובו 300 צעירים יהודים, שבאו מטעם הארגון "נפש בנפש". מדובר לכאורה בארגון פרטי שאחד ממקימיו הוא רב בשם יהושע פס. הארגון מעודד הגירה לישראל, בעיקר של צעירים, שחלקם הגדול נשאר בישראל כבשר תותחים של צבא הכיבוש. לא פלא שממשלת ישראל הכירה בחשיבות הארגון ומממנת שליש מתקציבו.

מבין ה- 300 שהגיעו במטוס נשוא רשימה זו, מצוי מספר ניכר של צעירים שיתגייסו לצבא. דקות לאחר שהמטוס נחת בישראל כבר התראיין אחד הצעירים בשם בן, בן 18, לתכניתו של רפי רשף וסיפר כי הוא רוצה להתגייס לצנחנים.

אין ספק כי יש מידה לא קטנה של הצלחה במיזם הזה, וראשי הארגון מצליחים להחדיר לצעירים האמריקאים בסדנות הכנה את כל הזבל הלאומני-גזעני, מצופה כמובן ב"אהבת ישראל", והדרך לצבא הכיבוש סלולה. אני מקווה שאותו בן יגלה במהרה כי כחייל ישראלי הוא לא מגן על ישראל אלא משמש שוט הצלפה על גבם של פלסטינים חסרי זכויות. כבר היו כמה מקרים של צעירים כאלה שעיניהם נפקחו והבינו את התרמית.

תגובות
נושאים: מאמרים

20 תגובות

 1. פאול הגיב:

  כל מילה בסלע. תודה מר גדעון ספירו

 2. צדוק התקוה הגיב:

  …….. בנאומו לרגל "יום קודס" להזדהות עם מאבק הפלסטינים, תקף נשיא אירן את ישראל וכינה אותה "פשע כנגד האנושות". במקביל, מאות אלפים מפגינים בטהרן: "מוות למשטר הציוני"
  אחמדינג'ד: "המשטר הציוני – גרורה סרטנית מסוכנת"
  לא צריך להוסיף מילה

 3. דרור הנאור מרמת גן הגיב:

  ומה לגבי החוצפה האמריקאית/רוסית/בריטית/צרפתית הדורשות ממדינות אחרות לא לפתח נשק גרעיני כאשר הן מצוידות בו?

  אכן,חוצפה ישראלית.לדרוש מהעולם שימנע נשק גרעיני ממדינת אוייב.
  עפ"י השמאל הנאור,הניטראלי לגבי מלחמות ישראל והשאיפה להשמדתה,זה אך "צודק" שאוייבי ישראל יפתחו עצמה צבאית,היכולה לחסל אותה.

  לעמדה הזו יש הגדרה משפטית שלא אפרש אותה,כדי לא להכעיס את המערכת.

  מעניין איך יודע הכותב הנכבד כי ישראל מצויידת ב"מאות פצצות אטום"?

  האם יודע הכותב הנכבד כי מדינות ערב יצאו למלחמת שמד נגד המדינה היהודית עוד לפני "הכיבוש" של 48'?

  האם חושב הכותב הנכבד כי נסיונה של איראן לפתח נשק גרעיני נובע מהימצאותו בידי מדינת ישראל,וכי היא מפתחת אותו מחשש שישראל תתקוף אותה בנשק גרעיני?

 4. יואב הגיב:

  גדעון בחייך תכתוב רק פעם אחד משהוא טוב על חיילי צה"ל מכול הרוע של הצבא אפשר למצוא אולי מה שהוא קטן חיובי על החיילים רק פעם בשנה נו באמת מי שצנח במיתלה יכול למצוא מה שהוא קטנטן חיובי לכתוב על החיילים ? אז מה אתה אומר?

 5. ע.ג. הגיב:

  נו, ימות המשיח הגיעו, ספירו חס על כבודו של הקפיטליסט הקולוניאליסט ומה לא אובמה. ההפגנה של המטורללים ליד ביתו של שר הבטחון דוקא כן דווחה. כבדיחה. וספירו שוב ממשיך בחסר יושר – לא בטלו את סעיף ההריגה כי הן פלשתיניות אלא שבמדינת ישראל צריך הוכחות כדי להרשיע, אפילו אם פלשתיני אמר ש.. וספירו בטוח שצריך ל… לא היו הוכחות אז הם זוכו ולצערו של ספירו שוב הוכח שפשעי המלחמה של חילי צה"ל במבצע בעזה הם אגדות כמו אלה מג'נין.

 6. שמעון הגיב:

  תגובה ל"מצחצחים חרבות".
  ההיפך הוא הנכון. מאחר שלישראל יש מאות פצצות אטום, כך לדברי ספירו…הרי שכאשר תהיינה כאלה ,
  גם בידי האיראנים, יוכל להתקיים מאזן אימה הדדי ורווחי. כמו זה שהחזיק את העולם במתח וחרדה אבל… בחיים, במשך כול שנות המאזן שבין אר"הב ובר"המ.

  מתח וחרדה כבר יש לנו מזה למעלה מ100 שנה. חיים ,ברמת וודאות נמוכה יותר. עכשיו,עם "מאזן האימה" החדש…אולי גם החיים יהיו ודאיים יותר.

  אם תצטרפנה,כמצופה, סעודיה ומצרים (פקיסטאן כבר כאן) וטורקיה…ישקוט המזרח התיכון לשנים רבות.
  יקר ,אבל שקט.

 7. שירה הגיב:

  גדעון, גם אם היית מתחיל לכתוב את המאמרים האלו בסינית, הייתי הופכת את העולם כדי למצוא מישהו שיתרגם לי אותם.

 8. דוד עציון הגיב:

  ההבדל בין איראן לישראל הוא בכך שישראל לא מעוניינת להשמיד את איראן והיתה שמחה לחיות איתה בשלום, בעוד איראן מכריזה על רצונה להשמיד את ישראל

 9. אשר פרוליך הגיב:

  שוב מצנצרים את התגובות שלי ,בזמן שכותבים באתר מרשים לעצמם להפריח סיסמאות אנטישמיות
  גלויות או סמויות.כמו דוד עציון כותב,מי שלא יודע או לא רוצה להבחין בהבדלים בין אירן לישראל,לא יודע (או לא רוצה)להבחין בין ביקורת לגיטימית על ישראל לבין דמגוגיה אנטישמית זולה בכיסוי אנטי ציונות או בקורת,כאלו,על מדיניות ממשלת ישראל.

 10. גדעון ספירו הגיב:

  לדרור הנאור,

  פרה פרה:

  1) האמנה למניעת הפצת נשק גרעיני מתירה לארבע המעצמות הגרעיניות להמשיך ולהחזיק בחימושן הגרעיני, אבל יש סעיף שגם הו תצטרכנה להיכנס בעתיד למשטר של פרוק. מסכים איתך שיש כאן מידה של צביעות, אבל מוטב כך מאשר תפוצה פראית,

  2) בניגוד לתזה שלך, השמאל הנאור אינו ניטרלי באשר למלחמות ישראל, ואינו ניטרלי באשר להשמדתה. השמאל הנאור מתנגד למלחמות ברירה ומתנגד להשמדתה של ישראל. השמאל הנאור לא רואה בכוהני הדת ןבראשי הממשל של איראן מורי הלכה. תרשום בפנקסך שאף מנהיג איראני לא איים על ישראל במלחמה ובההפצצות כפי ישראל מאיימת על איראן. שים לב שמאז תפשו האייטולות את השלטון, איראן לא יזמה אף מלחמה בעוד ישראל יזמה מספר מלחמות והמשיכה והעמיקה את הכיבוש, ע פי מדד זה ישראל יותר מסוכנת מאיראן. הגידופים של אחמדינג'אד כפי שמובאים בתגובתו של צדוק אינם איום קיומי אלא דברי רהב המבטאים את דחייתו מישראל שאינה נופלת מדחיית ישראלים את המשטר באיראן. לא נשקפת לישראל שום סכנה קיומית מבחוץ, אלא סכנת התפוררות מבםנים.

  3) אני יודע על מאות פצצות אטום בידי ישראל משני מקורות: מרדכי ואנונו, האקדח המעשן,

  • דוד עציון הגיב:

   המשטר האיראני איים על ישראל בהשמדה. זה לא מספיק? ראה את כל אתרי החדשות מלפני שבוע

 11. גדעון ספירו הגיב:

  המשךלדרור הנאור:
  ומדעני הגרעין ששכר הסנדיי טידמס הלונדוני לבדוק את משמעות המידע המצולם שהביא ואנונו.

  4) אני מכיר היטב את תולדות מלחמת העמאות, ובצד פלישת צבאות ערב אני לא שוכח את פשעי המלחמה כמו גרוש מאות אלפי פלסטינים מביהם, כולל כאלה ששיתפו פעולה עם ההגנה. והשתלטות על נכסיהם.

  5) איראן מפתחת, בשלב זה, אופציה גרעינית משורה של סיבות. החשש ממתקפה ישראלית אמריקאית היא אחת מהן.

  ליואב:

  אתה פשוט מחמיץ את העיקר: אני כותב לאורך שנים דברי תהילה על חיילי צה"ל. כאשר אני משבח את סרבני הכיבוש שמעדיפים לשבת בכלא הצבאי, ובלבד לא להיות קלגסי כיבוש, האם הם אינם חיילי צה"ל?

  לשמעון:
  חולק עליך, באזור גועש ושברירי כמו שלנו, נשק גרעיני בידי כולם לא יוסיף ביטחון

  לע.ג. גם לשיטתך מדובר בהליך מחפיר. החייל ס. הורשע בירי בלתי חוקי שכתוצאה ממנו נהרגה אלמונית. במלים אחרות, הוא קיפד חיי אדם. 45 ימי מאסר על הריגת בן אדם, נראה לך עונש מתאים? או שמא מדובר בגזענות נוראה.

 12. טובה שיבר הגיב:

  מזה זמן רב אני מבקשת ממך לגלות לנו האם קריאותיכם לפירוז המזרח התיכון מנשק גרעיני זוכות למענה מצד שליטי אירן, נציגיה הרישמיים והלא רישמיים אירגוני אופוזיציה אירניים ואירגונים מקבילים לאירגון שבו אתה חבר.
  אם לא קשה לך אנא גלה לנו האם התקיימו או מתקיימים מגעים בין נציגי אירגונך לבין נציגים אירניים כדוגמת המפורטים מעלה, ואם אפשר פרט לנו בבקשה האם יש הסכמה כלשהיא לרעיון הפירוז.

  כמובן שתשובה בנוסח של "הדברים סודיים ולכן לא אוכל לפרט בעניין "תהיה מגוחכת, אבסורדית, צבועה ומתחסדת: הרי אתה וחבריך תמכתם באיש שגילה את סודות הגרעין של מדינת ישראל והצדקתם אותו ואף הגנתם עליו.
  ממך ומחבריך אני מצפה להתייחסות דומה – שקיפות!

  מצפה בכיליון עיניים לתשובתך.

  • עלי תמינאי מגיב הגיב:

   לקריאת ספירו ובמיוחד לבקשת טובה

   "המוטו שלנו הוא אנרגיה גרעינית לכולם ונשק גרעיני לאף אחד",

   (היום בועידת המדינות הבלתי מזדהות

  • גדעון ספירו הגיב:

   כרגיל את הופכת הכל על הראש. את שואלת מה עמדת איראן ועם מי נפגשתי. גם אם תביאי לי אישור מהשב"כ שמותר לך לחקור אותי על פגישותיי, לא אשתף איתך פעולה. כך אני גם נוהג בחקירות פוליטיות. את אחמדינג'אד לא פגשתי לאחרונה, כך שאינני יודע את עמדתו. אולם בשלב זה, כאשר לאיראן אין פצצת אטום, אלא חשד בלבד כי יש לה תוכנית כזו, הרבה יותר חשוב לקבל את התשובה הישראלית, שהרי ישראל היא כבר מעצמה גרעינית ואין אפשרות לממש את רעיון הפרוז בלי הסכמה ישראלית. אם ישראל תשיב בחיוב, אסע לטהרן ואציע את הרעיון למנהיגות שם. הכל בשקיפות, כפי שאת דורשת.
   הניחוש שלי: ישראל תסרב, איראן תסכים.

   • טובה שיבר הגיב:

    מניחושים עדיין לא קונים במכולת.

    צר לי לציין שכמו במקרים רבים אחרים אתה תוקף את השואל – במקרה זה השואלת – בטיעונים שאינם שייכים כלל לעניין:
    עמדת אירן ברורה וחד משמעית: מחיקת ה"יישות הציונית" מן המפה, עם פצצת אטום ובלעדיה. כך מצהירים מנהיגיה השכם והערב מעל כל במה.
    "אין אפשרות לממש את רעיון הפירוז ללא הסכמה ישראלית"? אדרבא, יבוא מר אחמדיניג'אד ויכריז שאירן מפסיקה מיידית את תכנית הגרעין בתמורה להכרזה ישראלית שהיא מוכנה להתפרק מנשקה הגרעיני.
    הרי בכך ישיג האחמדי הישג משולש -גם "יחשוף את פרצופה האמיתי של ישראל" (כסרבנית פירוז)
    גם יגרום לביטול הסנקציות נגדו, וגם יצטייר כמנהיג אחראי ושקול.

 13. אשר פרוליך הגיב:

  לספירו: מה פרוש סעיף 4 בתגובתך האחרונה? מה הכוונה "לצד פלישת צבאות ערב אני לא שוכח את פשעי המלחמה כמו גירוש…"? כשאתה משווה 2 תופעות אלה אתה מבלבל את כל הסיפור.
  פלישת צבאות ערב נועדו לחסל את מדינת ישראל תוך סירוב החלטת האו"מ לחלוקה,ובכך פתחו את האסון המתמשך באיזור שהביא למלחמות,להרג אין סופי,עד היום הזה.מצד שני,גירוש מאות אלפי הפלסטינאים,מבלי להצדיק אותו בשום אופן,היה חלקי ולא גורף,והתרחש תוך כדי אותה מלחמה כשמדינות ערב הבטיחו לאותם תושבים להתפנות ולחזור אחרי נצחונם וחיסול המדינה היהודית.
  עובדה כחלק מאותם התושבים החליטו להשאר ולא להתפנות.באופן שאתה מציג את הדברים ובהכללת 2 עובדות אלה ב"סעיף תשובה 4"כל התמונה מתעוות ומשתנה ומתרחקת מהאמת המורכבת והלא פשוטה.

  • הרוצה לשקר יספר סיפור מורכב הגיב:

   חבר פרויליך המציאות פשוטה ולא מורכבת בכלל.
   יש כאן מאבק בין קולוניאליסטים לעם הילידי ממש כמו באפריקה…

   זה כל הסיפור היתר זיל גמור

 14. אשר פרוליך הגיב:

  ל"הרוצה"=
  אני מקנה בך שאתה מאמין שהמציאות פשוטה.
  אם תשובות כאלה,הכל ברור,שקוף ומובן (עוד בימי הביניים שחשבו שהעולם שלנו במרכז היקום)
  כך גם חשבו קודם,ואפילו יש כאלה גם עכשיו,ולצערנו,לא הצליח.

הגיבו כאן

אורך תגובה מקסימלי: 1000 תווים

הרשמה לעדכונים בדוא"ל

Subscribe via Email

מומלצים