הגדה השמאלית

במה ביקורתית לחברה ותרבות


מאת: ב-17 בנובמבר, 2012 30 תגובות

זו קריאתו של פלסטיני, תושב עזה מהשורה, אל הקהילה הבינלאומית שאינה נוקטת כל פעולה כדי לשים קץ להתקפה הישראלית נגד האוכלוסייה האזרחית ברצועה. תקיפה שכבר גבתה קרבנות רבים: עשרות הרוגים ומאות פצועים – רובם אזרחים.

אני יודע שאיש בארגונים הבינלאומיים לא יקשיב לקריאה זו, כי בדרך כלל מוסדות אלה אוטמים את עיניהם מול המתקפות הנשנות נגד ילדי עזה ונשותיה. אבל דמם של הילדים והנשים מחלחל אל אדמת עזה. למראה הגופות מבותרות של אזרחים פלסטינים שלא עשו כל רע, שנהרגו בעקבות ההפצצות הישראליות המסיביות, אני רוצה לזעוק את זעקתם.

gazabombing171112שכונת תל אלהוא בעיר עזה, לאחר הפצצה ב14 לחודש, 16/11/12 (צילום: אקטיבסטילס)

ברצוני לפנות אל מועצת הביטחון של האו"ם, שאמורה לדאוג לביטחון העולם: בעזה אין לאן לברוח, אין מקלטים כדי למצוא מחסה בפני המטוסים הישראלים השבים ותוקפים מדי חמש דקות – לרוב נגד בתי האזרחים. מי אמור לדאוג לביטחונם? ארגון האומות המאוחדות אמור להבטיח את שלום העולם. עד מתי מדינת ישראל תוסיף לזכות לחיסיון? מדוע ישראל ממשיכה לתקוף את הפלסטינים מדי יום ורוצחת את השלום – מבלי שתקבל את עונשה?

ארה"ב היא המעצמה הגדולה בתבל: עד מתי היא תמשיך לתמוך במדינת ישראל כל עת שהיא מפירה את זכויות הפלסטינים. מדינות אירופה רואות את עצמן מחויבות לזכויות האדם והדמוקרטיה: מדוע אתן עומדות לצידה של מדינה הממשיכה במדיניות קולוניאלית השוללת את זכויות הפלסטינים? במקום לגנות את משטר האפרטהייד שמשליטה ישראל, אתן מעניקות גיבוי למעשיה.

למדינות האביב הערבי ובשם המהפכות שהתחוללו בהן: מדוע אתן מותירות לבדם את הפלסטינים בעזה, במחנה המעצר הענק בו הם מתגוררים, מול הברבריות העיוורת של צה"ל? אתן לא עושות דבר, לא מגיבות כפי שמצופה ואינכן מנסות לעצור את ישראל, מדינה קולוניאליסטית שאינה מעוניינת להפסיק את התקפותיה נגד אזרחי עזה. בעיני רבים אתן הפסדתן את האשראי שמיליונים העניקו לכם. אתן מותירות את כל האזור בידיה של מדינה העושה צחוק מכן ומהחלטותיכן.

למזלנו, בעולם הזה ישנם בני אדם וחברות אזרחיות בעלות תודעה דמוקרטית המוכנים למחות שוב ושוב נגד האלימות הישראלית בעזה ובפלסטין כולה. יש להפסיק את הטבח הישראלי ברצועת עזה, על אפה וחמתה של הקהילה הבינלאומית חסרת האונים.

עזה, יום ששי, 16 בנובמבר 2012

תגובות
נושאים: מאמרים

30 תגובות

 1. דרור הנאור מרמת גן הגיב:

  לתובי חמסתאן בעזה אין מקלטים,כי השלטון משמתש במיליארדים שהוא מקבל לבנות אתרי שיגור טילים לעבר מדינת ישראל,ולגנוב חלק לכיס, במקום להשקיע אותם בפיתוח הכלכלה.
  אם זה לא היה עצוב,זה היה מצחיק,לקרוא את הקינה של מי שבחר באירגון טרור להנהיג אותו.

 2. 'כמעט-יודו-נאצי' לשעבר (ק.א.) הגיב:

  "מדוע ישראל ממשיכה לתקוף את הפלסטינים מדי יום ורוצחת את השלום – מבלי שתקבל את עונשה?"

  לזיאד

  לחלק הראשון: בגלל שישראל היא מרכיב חשוב ומרכזי באימפריה הקרימינלית המתוחכמת שצברה מספיק כוח וטירוף כדי לממש את תאוות הכוח והשלטון הגלובלי. מדוע זוהי תאוותם ולשם מה? -קשה לחדור למוחות אפלים כאלה כדי לדעת. התשובה היחידה שאפשר לספק: **הם עושים זאת כי זה פשוט באפשרותם** – נורא. הנורמה השלטונית בעולם הזה הפכה לחיסול-ממוקד. מחריד אך זו הנורמה!

  לחלק השני של השאלה: מדובר באדישות של הציבור, שמצד אחד אינו קולט עדיין את המשמעות המזעזעת של אימפריה זו ומצד שני הוא הושחת בתעמולה ובטמטום הקפטליסטי – האפקט הכולל הוא שהאנושות אדישה להרבה מאד דברים, כולל עזה.

  האימפריה משתדלת במקצועיות רבה לכסות ולהסתיר את מיליוני קורבנותיה(!) אבל היא תזכר בהיסטוריה כמדרגה הנמוכה ביותר שבני האדם ירדו אליה. תקוותינו היחידה שהאנושות תתעורר ותצליח למגר את הנגע הציוני-אימפריאליסטי: להעמיד למשפט את ראשי החונטה הזו, ולקבוע תחתם מוסדות דמוקרטיים אנושיים חדשים שיתנו תקווה לעולם בו נכדינו יוכלו לחיות חיים של כבוד. אמן כן יהי רצון.

 3. דני הגיב:

  איפה היית כשהעולם שתק כשהובילו מיליוני יהודים לטבח לפני מספר שנים לא רב? ואיפה היית כשנתנו לטבח הנוראי ברואנדה להשתולל? איפה היית כשהטורקים (אחיך המוסלמים) טבחו בחוסר רחמים בארמנים? אתה ישבת בשקט בזמן שזה התרחש, לא מחית, לא צעקת, לא יצאת מגדרך כדי להפסיק את האלימות. אתה, כמו שאר העולם הייתם אדישים לזוועות. אז למה שעכשיו זה יהיה שונה? למה אתה מצפה שכשזה נוגע לעניין הפלסטיני – העולם, ואתה בתוכו, והמופתי של ירושלים שחכך ידיו בהנאה כשהריח את הכבשנים המעשנים, למה עכשיו העולם ינהג אחרת? אמרו חכמים ממני, ההיסטוריה לעולם חוזרת …

 4. שמעון הגיב:

  מסכים…ובכול זאת חסר לי משהו. היכן 5% שלהם שאינם מסכימים עם התנהגותם שלהם ויש להם מה לומר גם בנושא אחריותו של החמאס לכול שקורה היום בדרום. 5% אני מבקש,לא יותר, שאז אדע שיש עם מי לדבר. אם 100% שלהם רואים בי את האשם והאחראי הבלעדי…אין עם מי לדבר. אצבע אחת לפחות ,שתופנה אל עצמם. כמו האצבע האחת,לפחות,שלי,המופנית אלי, עצמי.

 5. אשר פרוליך הגיב:

  לזיאד מדוח:
  תפקידנו הישראלים הוא להחליף את ממשלת ביבי-ברק-ליברמן. תפקידכם הפלסטינאים להחליף את ממשלת החמאס ואת ארגוני הטרור בממשלה שתחתור לשלום,לדו-קיום ולהכרה וכבוד הדדי.למלחמה מספיק צד אחד.לשלום,צריך את שני הצדדים.

 6. אחמד הגיב:

  החמס טועים בגדול,מי שהרים את הדגל הפלסטיני הוא עראפת שבזכותו הגענו לעצמאות.

 7. ק.א. הגיב:

  תעודה חשובה ומזעזעת לפשיטת הרגל של העולם בניצוח האימפריאליזם המערבי-קפיטלסטי. 64 שנים שחמדנים וגזלנים יהודים ועוזריהם-שותפיהם במערב מקיימים משטר התעללות קשה (רציתי להגיד מסוג של לא לתת לחיות ולא לתת למות, אבל ברור שזה לא התיאור הכי נכון) בכלא צפוף הפתוח לאוויר השמיים. ציבור הפליטים שגורש מאדמתו ונכלא ברצועת עזה מגלה אצילות נפש ואיכשהו למרות התנאים הקשים מנשוא מוצא אנרגיה להמשיך הלאה למרות הקשיים הבלתי נתפסים שמערימים עליו פושעי ירושלים ווושינגטון. שיהיה ברור מדובר בפשע נגד האנושות ללא שום צל ספק, גם מבלי מבצעי הטבח שישראל מכנה אותם בשמות מן הפולקלור היהודי-דתי. איזו חרפה היא הזועקת לשמיים שהזוועה הזו נמשכת בשם העם היהודי עשרות שנים. הלב כואב והמחשבות לא מרפות. זיאד, פלסטין היא שלכם. יבוא יום זיאד. יבוא יום. אני מעבר לים שולח לך ולמשפחתך בצער רב שקשה לתאר איחולי בריאות ואל תיפול רוחכם. אינני אדם דתי אבל כמו שאומרים, יש אל בשמיים והוא ימצא דרך להשיב צדק היכן שהוא חסר כל כך הרבה שנים. אין מילים לתאר כמה מצער שזה המצב. חזק ואמץ.

  • דינו הגיב:

   אתה מתכוון: "ציבור דוחי החלטת החלוקה שאיים בחיסול היהודים בא"י, ועקב כך גורש מאדמתו, מגלה אצילות נפש ואיכשהו למרות התנאים הקשים מנשוא מוצא אנרגיה להמשיך לירות אלפי טילים ורקטות על אוכלוסיה ישראלית, למרות הקשיים הבלתי נתפסים שמערימים עליו מגיני ירושלים ווושינגטון", ובעזרת התנאים הקלים מנשוא שמאפשרים לך חמדנים וגזלנים יהודים הנותנים לך להתבטא בחופשיות במסגרת הדמוקרטיה הישראלית (נראה אותך מדבר כך נגד השלטון באיראן למשל), אתה מתעקש שלא לקרוא לאותם יורי טילים "פושעי מלחמה" ו"מבצעי פשעים נגד האנושות"

   • ק.א. הגיב:

    לדינו,

    לישראלים יש 2 ברירות:
    1) להאמין למנהיגים שלהם שאין מה לעשות והעולם מלא באנטישמים (מתעבי יהודים פשוט רק מעצם יהדותם) ואז להצטופף ולהסתגר תוך כדי השתגעות מלחמתית מעמיקה ומתמידה. או,
    2) לא להאמין למנהיגים האלה – לבחור הנהגה אנטי-ציונית! (כלומר אנטי-כיבושית-חיסולית) ולקחת סיכון על דרך א-ח-ר-ת.

    בברירה הזו עד היום, באופן גורף, הציבור היהודי בחר תמיד באופציה הראשונה.

    ** ואל תגיד לי עכשיו – כמו שאתה תמיד עושה – שבצד השני יש חיות אדם ואין עם לי לדבר.
    הציבור הישראלי התרגל לכוחו הצבאי-כלכלי-מדיני והוא מעוניין למצות את האופציה הכוחנית עד תומה.
    עושה הרושם שבאופציה השניה הוא יבחר רק אחרי אסון גדול וכשלא תהיה לו שום ברירה אחרת. למה??
    הגישה של הצד החזק (היהודים) הזו היא המרשם למילכוד וחוסר המוצא בו אנו נמצאים מזה עשרות שנים. אבל – – ישנם פושעים באליטה שמרוויחים ממצב זה (העם הפשוט וודאי סובל, ויסבול, מזה).
    אקיצר, האינטרס של האליטה מצד אחד – ולהט האמוציות של העם מצד שני – אלו הם 2 הקצוות שבהן נעה הבעיה (במתכוון) הלוך ושוב שנים על שנים.

    והחלוקה שאתה מעלה כאן היא למעשה חלק באותה הבעיה.

    • דינו הגיב:

     אפשר ליזום שלום עם שכנינו גם במסגרת שלטון ציוני, כפי שעשה יצחק רבין ז"ל ומנחם בגין לפניו. צריך רק מנהיג שלא יהיה ימני פנאט או פחדן כרוני.
     ברור שכל דיבורי "מיטוט שלטון החמאס" הם קישקוש שחצני, מה לעשות שהליכודניקים החדשים תפסו כאן פיקוד ואין מי שיוריד אותם. אבל לא כל הציונים כאלה. ולא חייבים הנהגה אנטי-ציונית כדי לדון עם החמאס על דו-קיום. זה מה יש, ואם החמאס אינו בר-שיח אז גם מצרים לא. ברור שכך לא נגיע רחוק.
     אבל לגבי התנהלות המלחמתית של החמאס ושאר החברים מעזה: כאן אין בכלל על מה לדבר. מי שיורה אלף וחמש מאות טילים ורקטות בשבוע כנגד אוכלוסיה אזרחית הוא פושע מלחמה. שלא לדבר על "פושעים באליטה (בעזה) שמרוויחים ממצב המלחמה הזה". עסקי המנהרות הרי משגשגים, ומה לדעתך יקרה להם כאשר המעברים יפתחו? (רמז: פשיטת רגל, ובזה הם הרי לא מעוניינים), שלא לדבר עם הפיגועים החוזרים ונשנים במעברים לישראל במטרה ברורה לסגור אותם, וראה איזה פלא? לפתע הם מוכרים לך הפסקת אש תמורת פתיחתם… מישהו אמר "מדיניות הדלת המסתובבת"?

 8. מאפיהו הגיב:

  אבקש להצטרף לקריאתו הנרגשת והמרגשת של זיאד מדוח ואף להוסיף ולהדגיש את הנקודה המרכזית: בעוד שהלוחמים האמיצים מן החמאס, הג'יהאד, החזית והוועדות שומרים לאורך שנים רבות על איפוק מוחלט, לא מפגיזים אזרחים ונזהרים במיוחד מפגיעה בבתי ספר ובגני ילדים.
  פגיעה באזרחים שלווים, כידוע, מנוגדת בתכלית לערכיהם של תושבי עזה כבני העם הפלשתיני האציל, כחברה נאורה ושוחרת צדק, וכבני דת האיסלאם הטהורה. לאורך השנים נושאים אנשי עזה בכפם ענף זית שאותו הם מושיטים לאויב האכזרי, נושאים בפיהם קריאה לשלום ובליבם תפילה לאחווה בין העמים – וזו התודה שהם מקבלים!
  שוב אנו עדים לתופעה המזעזעת, שבשעה שבעפר עזה, בכרם שלום, באשקלון ובאשדוד נהנים האזרחים הישראלים משקט מוחלט, נמשך כסדרו טבח האזרחים בעזה.

 9. משה הגיב:

  1 ,תפנה לאסד
  2 צבע אדום
  3 פג'אר

  • שמעון הגיב:

   למשה.
   המלצה לא אינטליגנטית ומיותרת. הוא הרי פנה ,כבר, לפאג'ר.השאלה היא, מה אנחנו מרוויחים מן הפאג'ר? ביצועים מרהיבים של כיפת ברזל.

 10. הנרי הגיב:

  תודעה דמוקרטית ? ברבריות עיוורת של צה"ל
  מר זיאד הנכס אנא הפנה את תחינתך לממשלת החמאס, אני מקווה כי הפעם המאבק הרצוי עם הממשלה הברברית הנקראת חמאס יסתיים בניצחון אמיתי של הדמוקרטיה היחידה והמוסרית ביותר באזור הזה !

 11. אלי הרחובותי הגיב:

  אף לא מילה אחת על "חסידי אומות העולם" של החמאס והג'יהאד האיסלמי שאתה ושאר תושבי עזה בחרו! היינו יותר מתחשבים בכם אילו היינו רואים קצת התחשבות שלכם בתושבים האזרחים והילדים של שדרות ואשקלון!

 12. אריאל הגיב:

  באמת סיטואציה לא נעימה, אך דחילק לפחות מילת הזדהות עם קיבוצי שער הנגב ואחינו בשדרות ואשדוד הסובלים מכנופיה חפה מפשע מעזה

 13. אלי הגיב:

  וואוו !!
  למקרא הכתוב אפשר לחשוב שעזה נתונה למתקפה של חייזרים ללא סיבה וטעם.
  אף מילה על 12 שנות רקטות,. מנהרות תופת ופיגועים כנגד "בני החזירים והקופים" – הס מלהזכיר

  ובעיקר שום נכונות להכיר שקיים כאן עם נוסף בעל זכויות.
  וכרגיל שום בקורת חו"ח על ההנהגה שלו..אבל בעצם זה מובן הוא בתוך עזה

 14. סיני הגיב:

  אה, מצטערים על זה, נפסיק מייד וניתן לממשלה שלך להפציץ אותנו ללא מענה.

 15. dagim הגיב:

  chang the Islam

 16. דוד עציון הגיב:

  שכחת נמען חשוב:

  הנהגת החמאס ושאר הארגונים. הם יכולים להפסיק את האש לתמיד, בקלות רבה

  אגב, לפחות בפעולה זו (עמוד ענן), רוב הנפגעים בהפצצות צה"ל אינם אזרחים

 17. אזרח העולם הגיב:

  תשמע זיאד
  התלבטתי קשות אם לענות לך.
  מצטער אך יש דברים דחופים יותר כמו המסכנים בסוריה שנקטלים במאותהם כל יום מבלי שירו טילים על אוכלוסיה אזרחית.
  יש גם את הצ'צנים והטיבטים שנאנקים תחת כבוש והתנחלות של הרוסים והסינים בהתאמה
  וחוץ מזה … הוצעה לכם מדינה ב 1947 וסרבתם.
  ב 1993 חתמה הנהגתכם על הסכם שהיה עשוי להוביל בשלום אך מעולם לא התכוונתם למלא ..מנהיגכם דבר על גיהאד והתחלתם להתפוצץ ..בשם אלוהים
  ב 2005 פנתה ישראל את כל רצועת עזה..עד המטר האחרון. זו היתה יכולה להיות התחלהטובה
  אך פניתם לדרך הקסאם ולנתיב הדמים
  דיי נמאס לנו מכם !!

 18. טובה שיבר הגיב:

  היום איבד אחמד טיבי את עשתונותיו בראיון שנערך עימו בטלויזיה, והחל לנבל את פיו תוך שהוא משתמש בשפת ביבים כלפי הכתב הצבאי דניאל.
  טיבי התרעם על העובדה שבני משפחה חת נפגעו בבניין שקרס עליהם, וכינה את המקרה כפשע מלחמה.
  רוני דניאל הסביר לו כי צה"ל התקשר מראש ל50,000 (!) מתושבי עזה ויעץ להם לפנות את בתיהם ולהתרחק מן האיזור משום שבקרבתם ממוקומים מחסני אמל"ח.
  הייתי מצפה שחבר הכנסת טיבי, הטוען שהוא מיצר על הפגיעות באזרחי ישראל יפנה בשידור בשפה הערבית למנהיגי החמאס ויפציר בהם לנהוג כפי שנוהג צה"ל -לפנות מראש לתושבי הדרום ולהזהיר אותם להתרחק ממקום מגוריהם לפני שהוא משגר טילים.
  לצערי חבר הכנסת טיבי לא מצא לנכון לפנות לחמאס ולג'יהאד האיסלמי ולשאר האירגונים בקריאה מסוג זה.
  כמה חבל שזהו סוג המנהיגים העומדים בראש הציבור הערבי בארץ.

 19. טוביה פרנקל הגיב:

  אם תבקש אפנה אותך לאמנת החמאס שהיא שיר הלל לסבלנות והבנה, ואהבת הזולת, ועוד דבר קטן,אנא ידע את החברים שוחרי השלום שילדי ישראל מתחילים את הלימודים בשעות גמישות,ולא רק בשמונה בבוקר,השעה האהובה למשלוח עלי זית.

 20. שירה הגיב:

  אתמול שאלתי בחור אינטיליגנטי, חמוד ובעל לב טוב (זה מההכרות האישית שלי איתו) אם הייתה לך עכשיו פצצת אטום ולגיטימציה לזרוק אותה על עזה ומובטח ששום דבר לא יקרה לך, אתה תזרוק? הוא לא חשב שניה ואמר: כן. והוסיף חיוך כובש. הנה התשובה שלך. בעברית, בגרמנית, אתמול, היום או מחר- יש אנשים שיותר מפחידים ממפלצות. הם חביבים ומקסימים ונדמה לך שאלו בני אדם ואז.. אז תזהר להאמין למראה עיניים. לא כל היונק אדם.

  • טובה שיבר הגיב:

   וואו!
   ממש, אבל ממש, הוכחה ניצחת שאינה ניתנת לעירעור אודות הציונים צמאי הדם.
   שירה היקרה!
   אנא רשמי לנו מה ענו לך תושבי עזה ככשאלת אותם את השאלה הזו, וכמה אחוזים מהם ענו ללא הנד עפעף שבשמחה היו מעלימים את ישראל עם פצצת אטום ובלעדיה.
   מלבד זאת טוב היה אם היית שואלת את אותם פלסטינים (ובאותה הזדמנות גם את הנהגתם שוחרת השלום) מדוע אין הם נוהגים כמו הצבא הישראלי הצמא לדם הנשים והילדים הפלסטיניים, ומתקשרים לפני ירי לעבר יישובים ומזהירים אותם לבל ישהו במקומות המופגזים.

   לידיעתך, במהלך המבצע צה"ל פנה טלפונית אל כ 50,000 תושבים(!) וביקש מהם להתפנות מבתיהם כדי שלא יפגעו מהפצצה.
   בנוסף, פוזרו מן האויר מאות אלפי כרוזים שתוכנם דומה.
   אשמח אם תפני אל המנהיגות העזתית שוחרת השלום ותבקשי מהם לנהוג פי שנוהג הצבא הישראל הברברי וחסר המעצורים.
   אשמח לשמוע ממך את תשובתם.

 21. צדוק התקוה הגיב:

  האמת אני לאנ יודע אם זו מהתלה של 1 באפריל אבל אנחנו בנומבר אני קורא את דבריו ואני צוחק ולא מאמין לדחקות[הבדיחות שלו]האם זיאד מדוח קרא פעם את האמנה של ארגון החמאס http://ar.wikipedia.org/wiki/%D8%AD%D8%B1%D9%83%D8%A9_%D8%AD%D9%85%D8%A7%D8%B3לאחר שיקרא בערבית את האמנה של החמאס לחיסול הישות הציונית יבין למה בעזה פועל צה"ל מענין דבר נוסף שכח מר זיאד 12 שנות ירי של רקטות לעבר אזרחים שלווים בישות הציונית אומר כך מי שיושן עם כלבים אל יתפלא שיקום בבוקר עם פישפשים

 22. אשר פרוליך הגיב:

  המלחמה בעזה מורכבת מכמה רבדים: המעורבות של אירן שם בה מוקמת חזית קידמית נגד ישראל, והאפשרות של מלחמה עם אירן
  חורגים מהקונפליקט המקומי.המעורבות של ארה"ב עם מורסי מיועדת לחיזוק חזית סונית נגד אירן השיעית,ואחיזה בצפון אפריקה לאחר האביב הערבי (כולל מדינות המגרב ועוד מדינות שבדרך )
  אנחנו "קטנים" במשחק השח המנוהל על ידי המעצמות האימפריאליות,גם רוסיה התומכת בסוריה,סין המחמשת את אירן דרך צפון קוראה ומדינות אירופה הבוחשות בצלחת האפריקאית והמזרח תיכונית.
  לצערנו,ישראל נמצאת ב"עין הסערה" וכפי שאומר השיר "מדינה קטנה מתחמקת מצרה".
  בואו לא נהיה כל כך נהיבים ומנותקים מהמציאות.

 23. צדוק התקוה הגיב:

  שכונת תל אלהוא בעיר עזה, לאחר הפצצה ב14 לחודש כך לא נראת שכונה לאחר הפצצה כדאי שתמצאו תמונות יותר מהימנות

הגיבו כאן

אורך תגובה מקסימלי: 1000 תווים

הרשמה לעדכונים בדוא"ל

Subscribe via Email

מומלצים