הגדה השמאלית

במה ביקורתית לחברה ותרבות


מאת: ב-29 בנובמבר, 2012 8 תגובות

המתח בעזה מורגש היטב. זאת, חרף החתימה על הפסקת האש מהשבוע שעבר. ברור לכל שישראל אינה מרוצה מההסכם ושהיא מנסה להפר אותו. היא מנסה להתגרות בקבוצות השונות שברצועה באמצעות ירי והצבת חיילים רבים ליד הגבול.

האוכלוסייה האזרחית שילמה את המחיר הכבד ביותר של ההתקפה הישראלית שבין ה-14 ל-21 בנובמבר האחרון. נכון, כולם כאן שמחים שהלחימה הסתיימה, חרף ההרוגים הרבים וההרס הקשה. החיים ברצועה שבים אט-אט למסלולם, על אף הבתים הרבים שנהרסו. תושבי הבתים שנפגעו הקימו אוהלים או מתגוררים בתוך מה שנותר מבתיהם.

עבורנו, הפסקת האש מהווה את סופה של מתקפה נוספת על עזה, אבל איננה מהווה את סופו של הכיבוש. ייתכן שבגלל תירוץ כלשהו הגלגל עלול לחזור אחורנית והצבא הישראלי ישוב להפציץ ולזרוע הרס ברצועה שבמצור. זאת, כי ישראל טרם נענשה על ידי הארגונים הבינלאומיים על המתקפה הצבאית של השבוע שעבר. כפי שהיא לא נענשה על פשעיה בזמן מתקפה ברוטלית הרבה יותר, נגד הרצועה ותושביה, ב-2008.

יחד עם זאת, אנו מקבלים בקורת רוח את ההפגנות והמחאות האזרחיות והעממיות, שנערכו כמעט בכל פינה בעולם. חרף השתיקה המבישה של הקהילה הבינלאומיות הרשמית, ההפגנות שנערכו כדי לתמוך באוכלוסייה האזרחית בעזה היו הגורם העיקרי שמנע את החרפת המצב ושם קץ למתקפה הצבאית. כעת מגיעים אלינו משלחות סולידריות רבות, של דיפלומטים ושל פעילים, מה שמחזק את רוחם של תושבי הרצועה. הארגונים והתנועות הבינלאומיות מעניקות כעת סיוע רב לעזתים, אוספים כספים ומזון כדי לשגרם לכאן, וזה חשוב. זה חשוב כי צרכי התושבים הם עצומים – בייחוד הקרבנות הישירים של המתקפה הישראלית.

palestine194חגיגות ברמאללה לקראת מהלך ההכרה באו"ם, 29/11/12 (צילום: אקטיבסטילס)

אך לדעתי, ההכרעות החשובות הן במישור הפוליטי. הארגונים הבינלאומיים צריכים לפעול על מנת לאלץ את ישראל לכבד את זכויות הפלסטינים ואת חייהם ולשים קץ לכיבוש הקולוניאלי. זו דרישה פוליטית וזו גם דרישה צודקת. העם הפלסטיני חי תחת כיבוש וזכותו לחיות בשלום ובביטחון על אדמתו.

עד מתי נוכל להמשיך ולחיות במעגל הדמים שמתחיל במתקפה ישראלית, המשכו בתמיכה ההומניטארית בפלסטינית, לאחר מכן, שוב מתקפה ישראלית, שיקום ההריסות, וחוזר חלילה? עד מתי נוסיף להיות עם הזקוק לסיוע הומניטארי? מדוע העולם מתעניין בפלסטין רק כאשר מפציצים ונגרמות אבדות גדולות בנפש וברכוש? מדוע הקהילה הבינלאומית שוכחת שתחת הכיבוש קיימת פלסטין, שישנה החומה, שישנם דיכוי ומצור – ולא רק צרכים הומניטאריים של עם תחת כיבוש?

אנו זקוקים להכרה בינלאומית ורשמית בפלסטין החופשית והעצמאית. אנו זקוקים להחלטות בינלאומיות אמיצות שיחייבו את ישראל להכיר בהסכמי השלום שנחתמו עם הפלסטינים וחשוב מכל: שיאלצו את ישראל להכיר בחוק הבינלאומי. צריך להגיע למצב בו אי הכרה בזכויות הפלסטינים והחוק הבינלאומי תגרור אחריה עיצומים כלכליים ופוליטיים. אנו מצדדים בשלום צודק ובר-קיימא. אבל לא יהיה שלום ללא צדק.

תגובות
נושאים: מאמרים

8 תגובות

 1. ע.ג. הגיב:

  אם הפלשתינים היו כפופים לחוק הבינלאומי כפי שהוא דורש מישראל, כולם עד אחד היו נשפטים על פשעי מלחמה ונסיון לרצח עם.

 2. ק.א. הגיב:

  האימפריה מעבירה את הפלסטינים בגיהנום פיזי ונפשי שטרם פסק מזה 65 שנה.
  לכן הם לא הטיפוסים שיהססו להעביר בגיהנום כזה, או גרוע ממנו, גם את כולנו.
  העולם קולט לאט מדי מה טיבה של אליטת הממון והנשק להשמדה המונית.
  אליטה ששולטת באמצעי התקשורת ומחזיקה אותם כסוכן יחסי הציבור שלה.
  פשעי האימפריה ראויים להיבדק בהאג או יותר טוב בנירנברג למען הסמליות..
  לאימפריה אג'נדת הרס ודמים כלל מזרח-תיכונית (ומעבר) המבוצעת בעקביות.
  העולם מתעורר למזימותיהם הפסיכופאטיות אבל לאט, הרבה לאט מדי.
  אין לצפות שאימפריה זו תסגיר את עצמה להאג או שלפתע תחפוץ בשלום ובצדק.
  האליטה מינתה את עצמה להיות בדרגת אלוהות וכך היא תופסת את עצמה ותפקידה.
  היא מדברת אלינו דרך פרצופים רהוטים, מקצועיים, כגון בלייר ואובמה.
  היא מסיחה את דעתינו במיטב הטכניקה הפרסומית בה יש לה שליטה מוחלטת.

 3. אוהד הגיב:

  כל מלה נכונה…לבנו אתכם.

 4. אשר פרוליך הגיב:

  לזיאד בכנות: מי הן "הקבוצות השונות ברצועה" שאתה מזכיר ?.האם אחת מהן ,אפילו רק אחת,מדברת על שלום ודו-קיום עם ישראל?,על סוציאליזם וסולידריות בין העמים?על שיוויון זכויות לנשים?על חופש דעה ודמוקרטיה? מה הוא "סופו של הכיבוש" עבורך?קווי 67? 48?,חיפה,צפת ולוד גם?.למה אתה משאיר אותנו במתח ושאילות בקשר לעמדותך מה זה"הכיבוש"??
  האם קראתה את הצהרת העקרונות של החמאס? אם לא,תוכל לקרוא אותה,למשל,באתר נגיש לכל סקרן המחפס את האמת: . http:// reut-institute.(ואם התרגום לעברית איננו נכון,נודה לך אם תתקן לנו את הנוסח הנכון,כדי שלא תהינה אי הבנות). מתי תבין שהאויב של העם הפלסטינאי לא נמצא כ"כ רחוק,באיזה אימפריה בגלקסיה אחרת,אלא בתוך העם שלכם,כמו שקורה אצל רוב העמים,והוא ההנהגה הריאקציונית הפונדמנטליסטית המובילה אותכם מאסון לאסון.
  תתעוררו !

 5. צדוק התקוה הגיב:

  אתה כותב היא[ישראל] מנסה להתגרות בקבוצות השונות שברצועה באמצעות ירי והצבת חיילים רבים ליד הגבול.מה לעשות כאשר החמאס בעל הבית לא שולט ב"ארגונים" כאשר מתחילה התקהלות סמוך לגדר המערכת ואותם מתקהלים לא זורקים פרחים ושרים שירי שלוםי "יתכן שבגלל תירוץ כלשהו הגלגל עלול לחזור אחורנית והצבא הישראלי ישוב להפציץ ולזרוע הרס ברצועה" אתה צודק אם יתחליו מעזה לעוף טילים על ישראל או ירי פצמרים לעברי אזרחי ישראל לצה"ל לא תשאר ברירה אלה לחזור ואני שואל עד מתי נוכל להמשיך ולחיות במעגל הדמים שמתחיל במתקפה של החמאס וארגוני הטרור נגד ישובים אזרחים בישראל במקום להשקיע את הכסף בבניה של בתים חממות מפעלי תעשיה אתם מזרמים כסף לנשק להרס דבר נוסף אני לא מבין אותך אמרתם שניצחתם אז מדוע …..

 6. משה הגיב:

  טילים על ישראל בכלל לא מוזכרים כאן
  בכסף שהם עולים יכלו לבננות שם גן עדן

 7. הכל נאמר וצולם והוקלט ושודר וידוע הגיב:

  תמיכת "הידידה הגדולה" דה-פאקטו בכיבוש הובעה בידי הגב' רייס שלשום. "ארה"ב תגן גם על השמיים של ישראל"… וה-NEW YORK TIMES (שהוא העיתון היהודי החשוב בעולם) קבע בכותרת ראשית ב-22.11: "במבצע בעזה ישראל בחנה את מוכנותה לעימות עם איראן" For Israel, Gaza Conflict Is Test for an Iran Confrontation

  ממשלות ישראל, "צבא ההגנה" האלים, וארה"ב סיפקו לעורכי הדין שיגישו את התביעה בבית הדין הבינלאומי לצדק (ICJ) בהאג מספיק חומר. את הסייפא סיפק נתניהו שהודיע על בניית עוד 3,000 יח' דיור בלתי חוקיות בגדה הכבושה. השאלה היחידה שנשארה היא: למה מחכה ממשלו של אבו מאזן? או: האם עבאס נכנע לבקשת הידידה שמאמנת את צבאו בתקווה שזה ימשיך להיות משת"פ של ישראל ו'יעשה את העבודה' עבורה?

 8. אשר פרוליך הגיב:

  ל"הכל": "צבא ההגנה האלים". רגע,חשבתה שצבא זה מועדון פנסיונרים או חוג בית לבישול?.צה"ל זה הצבא אכי מוסרי בעולם,גם על אף המקרים בהם נעשו מעשים וטעויות מכוונות או לא,וזאת בהשוואה לכל צבא אחר,ובהתאם לנסיבות .מותר,רצוי ואף חובה לבקר מעשים ראוים לבקורת בצה"ל,אבל לא לזרוק את המיים הלוכלכים עם התינוק,בעקר אם זה התינוק היחידי שיש לך.

  אל תדאג,הפלסטינאים לא יילכו להאג,בגלל ששם הקורבן יתגלה כהפושע הסדרתי שיזם מעשי טרור עוד מתקופת המופתי של ירושלים אל חוסייני.(אבו מאזן הנחמד היה המממן של רצח הספורטאים במינכן,אם במקרה לא ידעתה.

הגיבו כאן

אורך תגובה מקסימלי: 1000 תווים

הרשמה לעדכונים בדוא"ל

Subscribe via Email

מומלצים