הגדה השמאלית

במה ביקורתית לחברה ותרבות


מאת: ב-18 במרץ, 2013 26 תגובות

כל משקיף בלתי משוחד אמור היה להגיע מזמן למסקנה שאף צד מהצדדים הלוחמים בסוריה מסוגל לנצח את השני. התיק"ו המסתמן הזה משמש מקור לתסכול. התוצאה של התסכול הזה בקרב אנשים שפויים היא חיפוש מוצא של פשרה. אך ישנם אחרים שבוחרים להגביר את זרם ההשמצות והקללות כאילו חסרה לנו רטוריקה מתלהמת סביב הסכסוך בסוריה. על סוג זה של מגיבים שלוחי רסן נמנה מיודענו סלמאן מצאלחה (הארץ, 13.3.13). הוא מאמין שההרג נמשך כייון שחסר בתרבות הערבי העקרון של חשבון הנפש. זאת תגובה מוזרה ביותר וכמעט גזענית. אני כשלעצמי לא מצאתי הצטיינות יתרה אצל הישראלים ואחרים במערב בעניין הזה של עשיית "חשבון נפש". אבל זאת לא העיקר.

syria-adlibהפגנה בסוריה בתחילת הלחימה

ברור שבסוריה מתקיימת מלחמת אזרחים עקובה מדם. מזמן נכשל הניסיון להציג את האירועים כאילו מדובר בשליט אכזרי שהחליט לרצוח את עמו. נוסף על כן, התברר, בניגוד לציפיות, שאסד אינו בודד ואינו מבודד. הרי כל התחזיות לגבי נפילתו המהירה התבססו על כך שאין לו תמיכה עממית, שהצבא יתפרק, ושתמיכה הקיימת אצל הדרוזים וחלק של הסונים תעלם.

עם כישלון נסיונות המורדים להפיל את אסד, מתגייס הבלוק "בעלי הבית הדמוקרטיים" בראשות ארה"ב וארצות נאט"ו. באזור הצטרפו טורקיה ,קטאר וערב הסעודתית. אך התמיכה מצד רוסיה, אריאן עיראק ואחרים חסמה את הדרך של התערבות ישירה מצד ארה"ב.

במצוקתו, פתח מצאלחה בהתקפה נמוכה ביותר נגד מק"י והוא מזדרז לגלות לציבור הרחב שישנם "תומכי אסד המתהלכים בקרבנו". בחירה זו של המילה "מתהלכים" באה לעורר את הציבור הנרדם נגד סכנה איומה שאינו ער לה. לשון זו מוכרת. זה לשון "צייד המכשפות". רטוריקה מתלהמת זו מיותרת בהחלט.

תגובות
נושאים: מאמרים

26 תגובות

 1. דרור BDS הגיב:

  "מזמן נכשל הניסיון להציג את האירועים כאילו מדובר בשליט אכזרי שהחליט לרצוח את עמו".
  בין אם יסכים ובין אם לאו, בין אם יקבל כי כך רואים זאת רב הפלסטינים בפרט והעולם בכלל (כולל שליטי אירן, רוסיה וסין – אלה פשוט רואים רצח עם כדבר לגיטימי) ובין אם לא יקבל, ההתעקשות של קמינר ושותפיו לדעה זו לא להצהיר כי אסד רוצח ילדים לצלילי מוסיקה קלאסית מעיבה על כל דיון בהבדלי הגישות בין אלו התובעים את לסלק את אסד ויהי מה לבין אלו התובעים – ונימוקיהם, תמוהים ככל שיהיו, עימם – "חיפוש מוצא של פשרה", כלשונם.

  קמינר מתעקש להתעלם מהטענה המופנית אליו – נכונה או לא – כי עמדתה של מק"י, תמיכה בהשארתו של אסד, מתפרשת בציבור השפוי כתמיכה או למצער כלגיטימיות לפשעיו של אסד – נכבה גדולה יותר מזו שקרתה לפלסטינים (יותר ממליון פליטים, כמאה אלף הרוגים). "גיוסם" של פורעים הגרועים יותר מאהוד ברק, שליטי אירן ורוסיה, אינה מוסיפה להסרת הערפל.

  לא זנחנו את הלאומנות הציונית שעליה חינכו אותנו כדי לאמץ לאומנות אירנית רוסית סינית. עצם הבחירה, אפילו לכאורה, בצד כלשהו, היא זו המעוררת קבס, ולא רק אצל מצאלחה.

 2. משה הגיב:

  מה טוב יותר מאשר מלחמונת קטנה לקראת הצעדים הכלכלים.

 3. ק.א. הגיב:

  אי אפשר להתכחש שפיסת האשפה הקרויה אובמה מכהן במשטר חמדני, תוקפני וקרימינלי מהיסוד.
  משטר זה מהותו ביטולה הכפוי של כל פוליטיקה מקומית משמעותית והפיכתה למקור לרעש רקע להסחת הציבור בעוד האימפריה שואבת חיים ומשאירה מהם חומרי גלם לכל היותר. קרציות אופורטיניסטיות מהלכות בקרבינו.

  • אל תקחו אותי לגולאג הגיב:

   בינתיים משטרו החמדני-מהיסוד-האימפרלסטי-הקולונילאסטי-ה-הו-כה-נורא-של-אובמה הביא להפעלת לחץ על ארגון ""זכויות האדם"" (פחחחח) באו"ם שכמעט והצליח להעביר החלטה ב2010 לא להוציא את קהילת הלטהבי"ם מרשימת האנשים שזקוקים להגנה מיוחדת, או במילים אחרונות הם מנעו ברגע אחרון החלטה שניתן לטבוח באופן חופשי באנשים בגלל נטייתם המיני.(הוגה הרעיון היה עוד אביר אנטי אימפריליסט שנלחם בדיכוי הלבן הנורא בזימבבואה אדון רוברט מוגאבה) באופן ממש ממש הזוי, מוזר ומסתורי, רוב המדינות שהצביעו בעד הטבח של לטה"בים היו מדינות שנלחמות באימפרליזם של המערב בעוד שמשרתיה המרושעים של אמריקה החליטו למנוע את החלטה החסרת כל אנושיות הזו.
   ומה אנשי הכת המרקסיסטית עשו אי פעם למען זכויות אדם ? יש מישהו בעולם הזה שהם באמת הצליחו להוציא אי פעם מהעוני ? ממ אני יודע את התשובה. אהה ותזכיר לי כמה מאסרי עולם מקבלים אנשים עם נטייה מנית "חריגה" בגן העדן הסוציאליסטי של קובה ? ובסוריה ?

 4. אחרים בוחרים להגביר את זרימת הנשק הגיב:

  כפי שעושים מנהיגי מערב אירופה שרוצים לשלוח ל"אופוזיציה" מיד נשק –פרנסואה הולנד ודייוויד קמרון– ובוחרים להתעלם מכך שהאופוזיציה אינה מאוחדת – אלא מכילה גורמים כמו אל-קעידה, ומוסלמים קיצוניים שאפילו ארה"ב בחרה שלא לתמוך בהם … היום 22 מתוך 45 חברי הנהגת האופוזיציה (שלא נבחרה מעולם באופן דמוקרטי) לא השתתפו בהצבעה שמינתה את "ראש ממשלת האופוזיציה"' – האיסלמיסט ג'סאן היטו. הם פשוט יצאו מהאולם, באיסטנבול, ובכך הביעו את מחאתם. אבל "דרור" נותן דרור לתמיכתו בכל גורם שרוצה להיפטר מבשאר אסד בכל מחיר, ובכך הוא תומך באימפריאליזם האמריקאי — כמו מיודענו סלמאן מצאלחה. אשר לי, באמת איני יודע מה עשה סלמאן כשעבד במשרדה של עו"ד הקומוניסטית פליציה לנגר.

  • דינו הגיב:

   לא צריך להוסיף חטא על פשע.
   כפי שכתבתי בתגובתי הקודמת: העובדה שהאופוזיציה אינה מאוחדת ומכילה גורמים קיצוניים
   היא פרי התעקשותו של בשאר אסד והידבקותו לכסאו במחיר דמים.
   הוא ומשטרו הביאו למלחמה הזו והכאוס בסוריה שאיפשר לאותם גורמים קיצוניים להיכנס – אף הוא באשמת בשאר אסד. מספר הגופים באופוזיציה הוא ארגומנט נגד המשטר, לא בעדו.
   אז מה אתה בעצם אומר? תתן למשטר פרס בצורת הימנעות מסיוע למורדים בגלל שסוריה עוד יותר מפוררת ממה שהיתה, נאמר, לפני שנה וחצי?
   מילא אם ארה"ב ונאט"ו היו מתערבות בצורה אקטיבית, אבל גם זה לא קורה, אז מה עושים?
   אגב, האמירה שחברי הנהגת האופוזיציה לא נבחרה מעולם באופן דמוקרטי – אין לה משמעות.
   באותה מידה תוכל לומר שלאותה הנהגה אין חוקה מנוסחת מראש או משנה סדורה לגבי היום שאחרי.
   לבקש דמוקרטיה אצל מי שנלחם באסד ומשטרו – זו ציניות לשמה.

  • טובה שיבר הגיב:

   ממשלת אסד נבחרה באופן דמוקרטי?
   לא ידעתי. אולי תוכל להוכיח את קביעתך?
   תודה מראש.

 5. גדעון ספירו הגיב:

  כמי שמכיר ומוקיר את סלמאן מצאלחה, אזיי הדבר האחרון שאפשר להאשים אותו הוא "בצייד מכשפות", כפי שעושה קמינר. סלמאן הוא איש שמאל עצמאי, לא מקבל תכתיבי ועד מרכזי של מפלגה כלשהי, ומחוייבותו היא נטו לזכויות אדם בלי לעשות הנחות לאף אחד.
  הגיעה העת לחדול מהטקסט הדתי לפיו כל רעות וצרות העולם מקורן באימפריאליזם האמריקאי. האימפריאליזם הזה, לעתים נזקו רב, כמו במלחמת ויטנאם והפלישה לעיראק, ולעתים התערבותו היא בסיסי לשינויים חיוביים כמו אלה שהתרחשו בקוריאה. אלמלא הדפו האמריקאים את צפון קוריאה שפלשה לדרום בשנות ה-50 של המאה הקודמת, אזיי דרום קוריאה הייתה נתונה היום למשטר של עריצות, שחיתות, עוני ורעב השוררים בצפון קוריאה. האימפיאליזם האמריקאי הוא שאיפשר בסופו של דבר את המעבר של דרום קוריאה מדיקטטורה צבאית לדמוקרטיה פרלמנטרית משגשגת. האימפריאליזם האמריקאי לא הקים את משטר הדיכוי של משפחת אסד, התמיכה בו באה דווקא מהאימפריאליזם הסובייטי. אם האימפריאליזם האמריקאי יתרום לסילוקו של אסד והחלפתו במשטר חילוני דמוקרטי, או לפחות משטר פחות אכזרי, יבורך.

  • ק.א. הגיב:

   "הגיעה העת לחדול מהטקסט הדתי לפיו כל רעות וצרות העולם מקורן באימפריאליזם האמריקאי" …

   כל המציאות העולמית (על כדור הארץ ומערכת השמש) נקבעת עפ"י האימפריאליזם המערבי והשפעתו. זה הכוח השולט. אין כוח אחר במעמדו. הכוח הזה מעוניין בדומינציית ספקטרום-מלא. אין זו "דת" אלא עובדה אנושית בלתי נתנת לטשטוש. אין תחום כלכלי, תעשייתי, או איזור גיאוגרפי כלשהו שהכוח הזה רואה ומסכים כי הוא בבחינת 'מחוץ לתחום' עבורו ומוכן לאפשר לאחרים לנגוס במעמדו.

   חשיפת אימפריאליזם פראי-נאצי (גם אם הוא מתוחכם, והוא מאד מתוחכם) הינה בבחינת אמירת אמת עובדתית. לא זכורה לי, טרם, אישיות מערבית אחת שנשפטה על פשעי מלחמה – למרות שאלה מבוצעים ברציפות – מלחמה רודפת מלחמה…

   ברור שמדי פעם הם מפזרים כמה דולרים במקומות "הנכונים" – וכי אין הם רוצים בדעת קהל שבע רצון שיהיה לצידם.. האם כשמאפיונר תורם להקמת אגף במוזיאון העירוני – האם אז נאמר על התרומה "שיבורך"?

   נכון שלא הכל שחור (זה טריוויה) אבל לך ספר את זה למשפחה שהושמדה באחד מכיבושי האימפריה האחרונים..

   http://www.youtube.com/watch?v=fnfqzWgggEQ

   • דינו הגיב:

    טאריק עלי מציג תמונה חלקית וחד-צדדית, כיאה לערוץ RT (ז.א. FOX) הרוסי.
    הוא שוכח לציין שבאחד ממכרזי הנפט הגדולים בהסטוריה, שנערך בדצמבר 2009 בעיראק, הפסידו כל החברות האמריקאיות, כאשר הזוכה הגדולה היתה Lukoil הרוסית.
    ציטוט מה-Times:
    "The bidding was extremely tough," said one official in Baghdad, in an email. "My guess is that [the U.S. companies] could not match the offers from others." In Iraq, at least, the victor has no special claim on the spoils of war.
    אז לפני שמישהו צועק "חמס" על גניבת הנפט העיראקי, חשוב לומר שלא כצעקתה:
    תפוקת הנפט בעיראק הוכפלה מאז המלחמה, כאשר ההכנסות לעיראק(!) ב-2011 היתה בסביבות 75 מיליארד דולר, הישר לקופת המדינה.
    בהתחשב בעובדה שארה"ב תיסוג מעיראק בקרוב, נשארת מדינה זו ברשות עצמה (ז.א. ללא צבא זר, או מנהיג מטורף וחמסן בדמות סדאם חוסיין) עם רווחי נפט שיעברו מהר מאוד את אלו של ערב-הסעודית.
    אולי זו עמדה לא כל-כך פופלארית בגדה השמאלית, אבל המצב הנ"ל לא נשמע לי רע כל-כך.

  • צדוק התקוה הגיב:

   גדעון ספירו אני מתקשה להאמין שאתה באמת כתבתה את התגובה ואם כן אז יש עוד תקווה

  • "טקסט דתי" הגיב:

   אז מאיפה יודע ספירו מה היה קורה בקוריאה לו הצפון היה מנצח? אולי היא היתה קורסת כמו ברה"מ? אולי היתה נהפכת למדינה קפיטליסטית בשליטת הועד המרכזי כמו בסין? אז כל ההנחות ההיפותטיות כמו שמניח ספירו הן לצורך אחד, לאמת את השקפת עולמו כפי שהוא מאמין: בכל מקום שהאמפריאליזם הצליח הוא טב והיכן שהוא נכשל הוא רע. זה משאיר אותנו אדישים לתופעה של האימפריאליזם הקפיטליסטי הגלובלי באופן עקרוני
   אז אני יכול "להניח" שלו האימפריאליזם לא היה מתערב בברוטליות בכל משטר "סרבן" אז כבר היינו חיים בסוציאליזם ובדמוקרטיה "בעולם שכולו טוב".
   אז גם המצב בצפון קוריאה וגם בדרומה הוא תוצאה של האימפריאליזם שפועל עפ"י האינטרסים שלו, כלומר כפייה על העולם להתנהג בהתאם לאינטרסים של ההון, כלומר לאפשר לו לחדור לכל מקום על מנת לנצל לרווחיו משאבי כוח אדם וטבע. בהתאם לכך צפון קוריאה, אירן, קובה ועוד משטרים רבים שכבר קרסו תחת הלחץ הזה הם מוחרמים, מאויימים ונכבשים. התוצאה משטרים אוטוריטריים דיקטטוריים שמנסים לעמוד מול הלחץ מבחוץ ומול ההתנגדות הפנימית כתוצאה מכך.
   דרום קוריאה, טוויאן (בעבר)ׂ ישראל וכאלה הם אזורי הספר שאותם הוא מטפח

 6. צפור בודד הגיב:

  כשם שהמציאות בישראל מכתיבה פתרון שאננו "שתי מדינות לשני העמים" וגם לא סיפוח ולו חלקי של שטחי יו"ש, אלא סוג של פשרה כואבת, כך יגזר גם על שני הצדדים בסוריה. ואנני משיח משאיפת הלב, כי אם מהכרת המציאות. יתרה מזו, כל פשרה שתפסיק הרצח ההמוני המזעזע בסוריה, טובה בעיני. מבחינתי, שאסד והמנהיגי המורדים, יטבלו להם בביצת הדיונים המסריחה, עד קץ הימים ובלבד ששהג'נוסייד הנורא יפסק. אך המאבק בסוריה, שהוא רק חלק מזערי ממאבק ההמונים בעולם כולו, חיב להוביל אותנו, למסקנה אחת בלבד:
  השלטון בסוריה, כמו השלטון בכל העמים כאן באזור ובעולם כולו, חיב לעבור טלטלה תרבותית, אנטי לאומנית דתית, ע"מ ליצב בתוכו סוציאליזם חילוני נאור ושפוי. על כן אין טעם לעסוק ב"הבלי גויים מגשימים", אלא לנסות להציב מפלגה סוציאליסטית אמיתית כאן בישראל, כזו שתצמח מ"שורשי העשב" ב"אינטרנציונל" מלא. כזו שבאמת תוכל להשפיע מבית ומחוץ. ישראל חיבת לחזור לבמת האוואנגרד הסוציאליסטי העולמי. ניסינו לעשות זאת פעם וכשלנו (ע"ע הקיבוצים) אך עדיין יש לנו את כל הכלים הדרושים להופעה מחודשת

 7. דינו הגיב:

  אכן מדובר "בשליט אכזרי שהחליט לרצוח את עמו", ולא ברור כלל מדוע קמינר חושב אחרת, חוץ מאשר משאלת לב תמוהה. ככל שאסד ממשיך להתבצר בכסאו ולשדר "עסקים כרגיל", כך הוא ממשיך לטבוח באמצעים ההולכים ומקצינים, כמו מטחי סקאדים שנורו לאחרונה על אוכלוסיה אזרחית.
  אסד יודע טוב מאוד מה הוא עושה, שכן ככל שמעמיק הכאוס, כך נכנסים לתוך הוואקום הנוצר בסוריה גורמים טרוריסטים אמיתיים, וכנופיות שונות ומשונות המצדיקות לכאורה את המשך הטבח שמבצע אסד.
  רוסיה ואיראן הם גורמים אינטרסנטים חסרי מצפון, וקמינר מקבל את תמיכתן בתשואות כאילו מדובר בחסידי אומות העולם לעומת ארה"ב ונאט"ו.
  אסד ותומכיו ממשיכים את הקו הכביכול אנטי-אימפריאליסטי של גורמים אימפריאליסטים בעצמם (רוסיה), אכזריים (איראן ורוסיה) וטרוריסטיים (איראן) שכל קשר בינם לבין טובת העם בסוריה הוא מקרי לחלוטין, ואף פחות מזה.
  כאן המקום לציין שע"פ הגארדיאן, השליט הטוב והמיטיב האנטי-קפיטליסט בשאר אסד צבר הון של בין 1 ל-1.5 מיליארד דולר. ושמשפחת אסד והקרובים לה אוחזים ב- 60 עד 70 אחוז מהנכסים סוריה.
  לא ברור כיצד אדם המכנה עצמו "קומוניסט" יכול לתמוך בשליט כזה?

  • צדוק התקוה הגיב:

   דינו
   לא ברור כיצד אדם המכנה עצמו "קומוניסט" יכול לתמוך בשליט כזה?

   מה לא ברור הם תמכו בשמש העמים סטאלין עד היום הם מתגעגים לרודן ההוא וגם יש את הבובה [צמגי מישלן ] מצפון קוראיה בקיצור האמפריליזים הרוסי נשכח [ הטבח צצניה בגרוזיה שכחתי זה אימפרילזים נקי אדום "שלנו ואותם אישים הם לוחמי חופש לולמח זכיות האדם כמו מנהיג אירן אדם דגול לוחם חופש תולה אנשים על מנופים השמאל הרדקלי לא רואה את הגבנת שלו

  • מוח קודח הגיב:

   מדובר "בשליט אכזרי שהחליט לרצוח את עמו".
   כל ההיסטוריה האנושית היא ההיסטוריה של מוחם הקודח, האכזרי של שליטים "שהחליטו" לרצוח את עמם, סטלין, היטלר ו.. אסד.
   הפילוסוף דינו רק שוכח שבאסד תומכים עדיין, מלבד מוחו הקודח, גם המיעוטים בסוריה, העלווים, הדרוזים, הנוצרים, הפלסטינים, וגם חלק לא קטן מהסונים, כלומר לפחות מחצית מאזרחי סוריה. ולכן המשטר לא התמוטט והצבא ברובו נשאר נאמן למרות התמיכה שהמורדים, שחלקם הלא קטן בכלל פולשים זרים, מצויידים בנשק ואספקה מסעודיה וקטר "מעוזי הדמוקרטיה" באזור, ובתמיכה פוליטית של האימפריאליזם ותומכיו באזור הם שיוצרים את הכאוס כדי לבלבל ולהטיל את כל האשמה ברצח אזרחים על "השליט שהחליט" בזמן ששני הצדדים עוסקים בכך. אלא שאסד דוקא מעוניין ביציבות כי הוא בטוח שבבחירות חופשיות לאו דוקא הוא שיצא מופסד ואילו "המורדים" מתנגדים לבחירות וזה לוז הסכסוך המתמשך.
   סעודיה וקטר מעוניינים בסוריה כשטח מעבר לנפט ולגז שלהם לאירופה. רוסיה ואירן מתנגדים לכך מטעמים אינטרסנטיים. אבל מדוע אלה "חסרי מצפון" והראשונים לא?
   אסד הוא לא אנטי קפיטליסט וגם לעמדה אנטי אימפריאליסטית הוא נדחף כמו סאדם

   • דינו הגיב:

    הדרוזים והפלסטינים לא תומכים באסד אלא חצויים בין התמיכה בו לבין התמיכה במורדים.
    לאסד יש מספיק נכסים, אל תעניק לו שלא בצדק גם את הדרוזים והפלסטינים.

    "אסד מעוניין ביציבות כי הוא בטוח שבבחירות חופשיות לאו דוקא הוא שיצא מופסד"?
    קצת הומור לחג הפסח?
    אם אסד היה חושב שינצח בבחירות חופשיות אזי הוא כבר היה יוזם אותן מזמן,
    עוד כשההתקוממות היתה לא אלימה. וכדאי לזכור שהוא זה שהפך אותה לאלימה.
    איך אפשר לדמיין שבחירות חופשיות בכלל אפשריות תחת שליט מטורף שכזה?
    ואיך אפשר לשחרר את אסד מהעמדה מיידית לדין בהאג בעוון פשעים נגד האנושות?
    אתה באמת ובתמים חושב שאסד ראוי להלך חופשי אפילו יום אחד?
    עמדתם של המורדים ברורה ומובנת לחלוטין, ומקומו של אסד הוא במקרה הטוב (עבורו) – מאחורי סורג ובריח.
    לגבי העמדה האנטי אימפריאליסטית,כביכול, אליה נדחף סדאם – קודם כל בוא נזכור את הפלישה שלו לכווית, ועשור קודם לכן כיבוש השאט אל-ערב מאיראן (יריית הפתיחה למלחמת איראן-עיראק).
    שלא לדבר על המשענת הראשית שלו, האימפריה הגדולה ביותר – בריה"מ.
    נראה לי שהמוגשים "אימפריאליזם ו"אנטי-אימפריאליזם" זקוקים לניעור יסודי במקומותינו

    • קשקשן הגיב:

     "הדררוזים והפלסטנים חצויים"
     אז נתחיל לספור…
     אסד הוא דיקטטור לא יותר מאלה שנלחמים בו "הדמוקרטים" מסעודיה וקטאר.
     הוא לא מייצג רק את עצמו ואת המיליארדם שיש לו לדברי "דינו" רבים בסוריה עדיין תומכים בו ולכן הוא עדיין שם. אם הוא יפול שפיכות הדמים רק תגבר משום שהוא כאמור מייצג לא רק את עצמו. הדרך לסיום הקדבות ולהביא להסדר כלשהו הוא בבחירות. אסד הסכים לכך או אולץ לכך, לא משנה. גם המורדים האוטנטים הסכימו אלא שהם כבר לא שולטים בהתנגדות אלא הכוחות שברובם זרים ויש להם אינטרסים אחרים.
     אסד הוא לא אנטי אימפריאליסט. הוא נדחף לשם משום שבהסכם השלום ישראל-מצרים הזיזו אותו הצידה. כך אירן משום שהלאימה את הנפט מהתאגידים הקפיטלסטים. סדאם בכלל שיתף פעולה אם האימפריאליזם להפלת המשטר באירן אלא שהוא לא סיפק את הסחורה ורצה את התמורה בכווית…בעבר כל אלה נתמכו ע"י ברה"מ מסיבותיה המעצמתיות היא אבל עכשיו אנחנו חיים בעולם של מעצמת על אחת וזה המצב.

     • דינו הגיב:

      בסוריה סופרים כבר מעל 70 אלף הרוגים, והעובדה הזו בלבד יש בה כדי להבדיל את אסד משליטי סעודיה וקטאר.
      הוא עבר מזמן את הקו האדום בנוגע לפשעים נגד האנושות, ולכן לא יתכן הסדר ולא יתכנו בחירות. האיש פושע. נקודה. ואם אתה מעוניין להכיל את הקביעה הזו גם על שליטי סעודיה וקטאר – אדרבה.
      לומר שאסד יכול להישאר שליט סוריה או אפילו אדם חופשי זה כמו לומר שאב שהתעלל מינית בבנותיו יכול או צריך להישאר בקירבתן בבית מפני שהבן הקטן דווקא מחבב אותו.
      אסד רואה בהמשך שילטונו דבר המצדיק שפיכות דמים קשה. עובדה שהפשעים שלו החלו עוד כשההתקוממות היתה "אותנטית", לשיטתך.
      כזכור לכולם – הוא טען שמדובר ב"טרוריסטים חמושים" עוד בזמן ששליחיו רצחו עינו וצלפו באזרחים שהשתתפו בהפגנות לא אלימות (תוסיף גם "שקרן ציני ומחוצף" לרשימת תכונותיו הטרומיות).
      אם היה לו שמץ של מצפון – הוא היה נענה לדרישת המורדים (שעלתה עוד בשלבים הראשונים של הלחימה) ועוזב את סוריה.
      מדוע לא עשה זאת? כדי לא לאכזב את תומכיו "הרבים"?
      אגב, המיליארדים שיש לאסד הם לא "לדברי דינו" אלא לדברי הגארדיאן. אפשר וצריך לתבוע אותו גם על שחיתות קיצונית.

 8. דמוקרט הגיב:

  נו. מה אפשר לבקש ולצפות ממי שעדין – בשנת 2013 ! – מפרסם מדי פעם מאמרי תמיכה בגנות הרודן הרצחני סטלין שחוץ מרצח של מליונים מעמו שלו, גם רצח את רעיון הסוציליזם כמשטר כלכלי הומני וצודק והבאיש את ריחו לצמיתות.
  חן חן קמינר.

 9. גדעון ספירו הגיב:

  שיערתי כי בעקבות תגובתי יצוצו כמה צדיקים מהבד"צ הכאילו שמאלי שלא השלימו עם התפוררותה של האימפריה הקומוניסטית. המגיב שבחר בשם העט "טקסט דתי" שואל אותי מהיכן אני יודע מה היה קורה אילו צפון קוראה הייתה כובשת את דרום קוריאה. כמובן שאינני יודע ברמה מתמטית מה היה קורה, אבל אני רשאי להניח מתוך הידוע על אופי המשטר הרודני השורר בצפון, כי אילו הצפון ניצח, גורל הדרום היה רע ומר. בקוריאה האימפריאליזם האמריקאי התערב בחסות האו"ם לאחר שהצפון כמעט והשלים את כיבוש הדרום.
  עיקר טענתי הייתה כי האימפריאליזם האמריקאי אינו נושא באחריות לכל צרות העולם, ויש שהוא עושה גם מעשים חיוביים, כמו תוכנית מרשל שסייעה בשיקום אירופה מהריסות מלחמת העולם השנייה. אינני טוען כי האימפריאליזם האמריקאי עושה לעתים מעשים טובים בגין התקף טוב לב בהשראת האם תרזה. בעיקרו זה הכל פונקציה של אינטרסים, וכאשר אינטרס של מעצמה עולה בקנה אחד עם דמוקרטיה וזכויות אדם, זו סיבה למסיבה ולא לפנים חמוצות.
  לצדוק: זה אכן אני, והפליאה שלך נובעת מתיוג שגוי וחד ממדי של שמאל. התנגדותי לבריה"מ נבעה ונובעת מאותן סיבות שבגינן אני מתנגד לכיבוש.

  • "טקסט דתי" הגיב:

   כשאין תשובה משכנעת מה יותר קל מזרוק בוץ?

   אז איך הסיק ספירו את המסקנה מתגובתי להשקפת עולמו על האימפריאליזם שאני "מהבד"צ הכאילו שמאלי שלא השלימו עם התפוררותה של האימפריה הקומוניסטית"? אולי אני דוקא תומך של צפון קוריאה?
   למה לא? ספירו "רשאי להניח" אמנם לא באופן מתימטי אבל רשאי…

   אני מתחיל להאמין שספירו ראוי למחמאות שמרעיף עליו אחד צדוק תקוה…

 10. לגדעון ספירו הגיב:

  כתבת "כאשר אינטרס של מעצמה עולה בקנה אחד עם דמוקרטיה וזכויות אדם", והנה הגארדיין הבריטי מיידע אותנו שההתערבות בסוריה (של המערב, והמלכים והאמירים הדמוקטטורים בארצות הנפט) אינה בגלל הדמוקרטיה או זכויות אדם. מה עוד שלאחרונה גם ישראל תקפה את צבא אסד – בטיל תמוז. וישראל היא כידוע תומכת נלהבת במאבק לזכויות אדם (בפלסטין) — ומעולם לא כבשה או סיפחה את הגולן… בקיצור גדעון ידידי, לפוקח עין תורנית ברור ש"המורדים/האופוזיציה" אינם בדיוק דמוקרטיים. אפילו מואז אל-חטיב, שהיה האימאם של מסגד אומאייד ומונה (בקאטר) ל'ר"מ המורדים' התפטר, והקרבות הפנימיים בקרב המורדים נשארו ההוכחה היחידה ל'דמוקרטיה' – בדיוק כמו בזמן השחור של "אלטלנה" [בלי חירות או מק"י]… חטיב שהציע לנהל מו"מ עם אסד (ונדחה בידי הרוב הימני ממנו) טען ש"קבוצות מנסות לחטוף את המהפכה הסורית". ועכשיו מנסה ארה"ב לכפות ר"מ חדש על "האופוזיציה" את האיסלמיסט ג'סאן היטו –שחי בארה"ב 30 שנה, חזר לסוריה והצטרף לפני שנה ל"אופוזיציה"– מה שגרם לגל התפטרויות בהנהגת "המורדים". ותגובת ג'ון קרי? – "האופוזיציה אינה רק אדם אחד" – והמשת"פים עומדים בתור למשרה!

  • דינו הגיב:

   "לאחרונה גם ישראל תקפה את צבא אסד – בטיל תמוז"?
   ליבי ליבי עם צבא אסד האומלל שנפל קורבן לתקיפה בטיל תמוז,
   חבל רק שהירי מאותה עמדה לעבר ישראל לא זכה להתייחסות בתגובתך…
   הידד לאובייקטיביות.
   ישראל אינה חלק במשחק האכזרי בסוריה, וגם טיל התמוז הנ"ל (והירי הסורי לפניו) לא יכניסו אותה לשם למרות מצג השווא שלך.
   ה"המורדים/האופוזיציה" הם הרבה יותר דמוקרטיים מאסד, ולו בגלל העובדה הפשוטה שקשה מאוד (עד כדי בלתי אפשרי) להיות פחות דמוקרטי ממנו.
   גם אם תוכיח באותות ובמופתים שהאופוזיציה הסורית היא מפלצת – הרי שזו מפלצת שאסד יצר ולכן היא אינה ארגונמט לטובתו אלא לרעתו.

 11. עופר הגיב:

  במאמר יש שגיאה ניכרת: אין שום "תיקו"; המורדים הולכים ומתחזקים, ומשטר אסד הולך ונחלש. כיום צבאו של אסד מונה כ-100 אלף, וצבא המורדים כבר הגיע לגודל דומה, למרות שעם תחילת המלחמה לפני כשנה וחצי צבאו היה גדול מהם פי חמישה. והסיבה היחידה שאסד עדיין מחזיק מעמד היא תןספת של עשרות אלפי שכירי חרב שארגנה איראן. קישור:

  http://en.wikipedia.org/wiki/Syrian_civil_war

  אציין שאני רואה את הקואליציה של מתנגדי אסד כגורם חיובי בהרבה מאשר הקואליציה של תומכיו, למרות שבשתיהן גורמים שונים ומשונים, כולל זרים.
  ואני גם רואה את המשטרים שקמו בעקבות ה"אביב הערבי" כחיוביים יותר ממה שהיה לפניו, עם זה שאני מסתייג מההתערבויות הזרות.

הגיבו כאן

אורך תגובה מקסימלי: 1000 תווים

הרשמה לעדכונים בדוא"ל

Subscribe via Email

מומלצים