הגדה השמאלית

במה ביקורתית לחברה ותרבות


מאת: ב-10 במאי, 2013 12 תגובות

האם יצליח גם הפעם התרגיל המסריח של בנימין נתניהו? האם ניתן להרוג סורי ולנוח, כפי שהאם היהודייה הקלאסית של דרויאנוב ציוותה על בנה, שגויס לצבא הצאר הרוסי ונשלח להילחם בטורקים?

אם נשפוט על פי הכרזתו הפומבית של נשיא ארצות הברית ברק אובמה, נתניהו שיחק אותה. כיוון שלא מדובר בנושא מקומי, אלא בפרשה סבוכה עם השלכות גלובליות מרחיקות לכת, לא כדאי לבזבז את הזמן על פרשנויות-מטעם בערוצי הטלוויזיה שלנו. ארצות הברית חוזרת שוב לאסטרטגיה שלה בעיראק, ומנסה לקעקע ממסד מפלצתי, אבל יציב, כדי להעמיד תחתיו ממסד מפלצתי אחר, אבל פחות יציב ויותר תלוי באמריקאים ובסעודים. מי שרוצה לקרוא למהפכה סונית בסוריה, בחסות ושינגטון וריאד "אביב עמים חדש", שיבושם לו. הניסיון העיראקי מוכיח שאפילו סילוקו של מנוול אמיתי כמו סדאם חוסיין לא הביא גאולה לעם, אלא רק פיגועי טרור מזוויעים והשתלטות של גורמים אמריקאים על הכלכלה המקומית לטובת אינטרסים זרים.

אפילו הפרשן הצבאי של ערוץ 10 אלון בן-דוד, שמנסה בשנתיים האחרונות להשיל מעליו את שאריות הרוני דניאליזם שלו, הביע השבוע דאגה שמא העקיצות הישראליות בסוריה יביאו בסופו של דבר לתבערה באזור. אהוד ברק הוא האשם הראשי: מהיום שבו נכנס לפוליטיקה הוא ביקש להחזיר את ממשלות ישראל למדיניות סירוב מתוחכמת שכל תפקידה הוא להטיל את האחריות לפיצוץ המשא ומתן על הערבים. היו שני יעדים לטקטיקה הזו, שאותה הפיץ דן מרגלית בשמו של ברק: למנוע ביקורת בעולם על מעשיה של הממשלה, שכללו הפרות רבות של עקרונות המשפט הבינלאומי; לשכנע את הצעירים בישראל שאנחנו עושים הכול כדי להגיע להסכם שלום ורק הערבים מונעים אותו. תפקידו של ברק בהטיית המרכז הלאומני הישראלי ימינה, עד שהידרדר לכלל שיתוף פעולה גלוי עם הימין החילוני (ליכוד) ועם הימין הדתי-לאומני, היה מכריע.

נדמה לי שחלק מהכתבים הצבאיים, שהחלימו כבר מהמורעלוּת המיליטריסטית (שהיא חלק מהמטען שהם מסגלים לעצמם במגעים עם הקצונה בצה"ל) מתחילים להעלות שאלות חשובות, ומוטב לנו להקשיב להם. לביבי נדמה שהממסד הדמוקרטי בוושינגטון כבר סלח לו על חתרנותו נגד אובמה בשירות הרפובליקנים השמרנים. אבל לא לעולם יוציאו האמריקאים את הערמונים מהאש בשבילנו. הניסיון לסבך את ארצות הברית במלחמות מיותרות ושנויות במחלוקת יהפוך את הממסד הישראלי ליונתן פולארד קולקטיבי בעיני דוברי הממשל. אני מודע לעובדה שכל זמן שההרפתקאות ההזויות ביותר נוחלות הצלחה איש לא יקשיב לביקורת שלנו ושרק נעורר איבה בשל עמדתנו "האנטי-פטריוטית". כך קרה בחודשיים הראשונים של מלחמת לבנון בשנת 1982, וכך עברה עלינו שנת 1973. כאשר תבוא עלינו הפורענות הבלתי נמנעת, יצהירו כולם שהם היו על אלטלנה שלנו, ושתמיד התנגדו למדיניות כלפי סוריה ואיראן.

לא נוכל להצהיר שהגיע הזמן להיבדל מהעדה הרעה הזאת ולפעול בהתאם לניתוח השכלתני של האירועים. לגורם הזהות יש השפעה רבה עלינו. כמו כל חברי לדעה, שמכונים באתרי האינטרנט שמאלנים במקרה הטוב וסמולנים במקרה המחליא, גם אני הגעתי למסקנות מרפות ידיים, שאת חלקן טרם הפנמתי מבחינה רגשית. אבל בנקודה מסוימת בימי חיי החלטתי, שאנחנו מפונקים יתר על המידה, מצפים בסתר ליבנו שכל העולם יחבק אותנו וירצה ביקרנו. לאנשים כמוני, שנולדנו במה שקוראים היום "האליטות של תנועת העבודה", יש זיקה רגשית לדור המייסדים, קשה לנו לעטות את מסיכת הניכור כלפי בני עמנו, שחלחלה לתוך שכבות רבות בשמאל הרדיקלי. העם הוא שלנו, השפה העברית היא שפתנו, והתרבות הישראלית היא תרבותנו גם אם יש לנו אהבה עמוקה לתרבויות אחרות.

לכן אני מתייחס בביטול מוחלט להשמצות שמנוסחות בסגנון פשיסטי מובהק ומסתייג גם מהתווית "השמאלנית". אנחנו לא שמאלנים וגם לא סמולנים אלא אנשי שמאל, סוציאליסטים עם השקפה דמוקרטית עמוקה, עם ערכים של אהבת אדם ואחוות עמים, עם העדפה ברורה לאוניברסאלי על המקומי, למכנה המשותף הרחב בין בני אדם על פני המכנה המשותף הצר, הלאומני או אפילו הלאומי. מכאן נובעת הנחישות לא להתבטל בפני דעת הרוב, אלא לנסות לשנות אותה. זהו המקור לעמדתנו שאין למחוק את קו הגבול הדק שבין איבה מוחלטת לממסד הישראלי והציוני לבין התנגדות לעצם קיומנו. הטון החיובי שלנו, "הַבָּרִיא", נובע מכך שאיננו מונעים על ידי שנאה לכל דבר ישראלי. יש ישראלים מצד אחד, ומתנחלים ותומכיהם מהצד השני. אסור לפי החוק לקרוא להחרמת מוצרים מההתנחלויות אבל מותר להמליץ על רכישתם ממקור אחר. אם לא נשמור על ההבחנה הזאת נגיע עד מהרה למצב, שכולנו נהיה מוחרמים בכל רחבי העולם התעשייתי ולכן נסבול מבחינה כלכלית, חברתית וגם ביטחונית. אני משוכנע שסוציאליסטים ראויים לשמם סולדים מניכור כלפי בני עמם, גם אם הם מוכנים להילחם בכיבוש ובעוולות החברתיות עד חורמה.

זלילת השטחים גורמת לטובים שבינינו להפנים, שאולי לא נוכל להתמיד בעמדה הזאת. התנועה הציונית והממסד הישראלי החליטו שלא די להם בהרס פלסטין ובכיבוש הממושך; ישראל כישות מדינתית הפכה לימנית בעיני כל העולם וזוהי גם תדמיתה העצמית כיום. השבוע שוחחתי עם חבר מהשמאל ושנינו התאבלנו על העובדה שפתרון שתי המדינות הפך לבלתי מציאותי, והוא עתה רק סיסמה ממסדית שמאפשרת את גזל כבשת הרש של העם הפלסטיני בגדה המערבית הכבושה.

כתבתי "התאבלנו" בכוונת מכוון; מדינה אחת לשני העמים לא היה עיקר רעיוני בתנועת השלום והשוויון שבהן פעלנו. חשבנו אז על החזרת כל השטחים הכבושים, חלוקת הריבונות בעירנו ושלום עם הפלסטינים ועם שאר מדינות ערב. השלום היה יעד, אבל גם אמצעי להפניית משאבים לצרכים חברתיים, לשוויון, לסוציאליזם. החלום הזה קועקע עד תום. מבין חבריי לדרך אני מאתר עתה שתי קבוצות עיקריות: אלה שסבורים שחלום שתי המדינות ירד מהפרק, ושיש לחתור למדינה אחת לבני שני העמים ולשוויון זכויות אזרחי ולאומי מוחלט; והאחרים, שטוענים שיש לחכות עוד שנה שנתיים ולקוות שהתהליכים האזוריים והבינלאומיים יקדמו הסכם על פי מתווה הצעות השלום של הליגה הערבית. קיימת כמובן גם קבוצה שלישית, קטנה יותר אבל בהחלט איכותית של חברים וחברות שתמיד תמכו בפתרון של שוויון מלא במדינה אחת באורח עקרוני ועתה הם סבורים שצדקו לאורך כל הדרך בניתוח החברתי והמדיני שלהם. אבל אסור לטעות: כולנו מאוחדים בכך שלא נסבול משטר שמשתית את מדיניותו כלפי פנים וכלפי חוץ על בסיס קבוע של עקרונות מחפירים של הפרדה גזעית, דהיינו, אפרטהייד.

 • פורסם בכל העיר, 10 מאי 2013

burn(צילום: אקטיבסטילס)

תגובות
נושאים: מאמרים

12 תגובות

 1. צפור בודד הגיב:

  לדאבוני, למרות שיש לי דברים רבים כנגד מאמרו החד צדדי (לדעתי) של חיים, אני חיב לברך אותו על שום שפירסומו פתח שוב את אתר הגדה השמאלית לפעילות. ארבעה חמישה ימים עומד האתר בשממונו, אין נכנס ואין בא. וכך מדי שבוע בשבועו. מה קורה לאתר הסוציאליסטי היחידי כמעט בארצנו, בו ניתן לקיים פורום מחשבה סוציאליסטית הניזון מתגובות ראויות (לא שלי), מכל צידי הקשת הפוליטית בישראל?
  אני משוכנע שלמרות שמי (צפור בודד), יש כאן עוד הרבה חברים המסכימים איתי.
  ובכלל, אני מסרהב במערכת "הגדה", שתתכבד להודיענו כיצד היא נבחרת? כיצד היא מתנהלת? ומה, או מי הם הגורמים הפועלים ברקעה? איך יכול אדם להבחר לשורותיה? כיצד ניתן לתרום למאמץ העריכתי ולנהולו השוטף של האתר (החיוני כל כך לצחצוח המחשבה והחשיבה הסוציאליסטיות בישראל)?

  • מערכת הגדה השמאלית הגיב:

   תודה על הסטטוס הרם שאתה מעניק לאתרנו הצנוע 🙂 ועל הדאגה למצבו
   כמובן שנשמח לכל תרומה למאמץ לתחזק את האתר.
   כדי ליצור קשר עם המערכת, להציע מאמר, או כל דבר אחר ניתן לכתוב ל: info@hagada.org.il
   כמו כן, תרומה כספית תתקבל בברכה. את הדרכים לתרום ניתן למצוא בתחתית הפוסט הבא: http://bit.ly/uh1ynG

   • צפור בודד הגיב:

    סליחה מערכת, אך לא הענקתי כל "סטטוס רם" לאתר. אמרתי שהאתר "חיוני", והוספתי כל כך, משום שאין כמעט אחרים. להווה ידוע לך, שכל הדברים חשובים עבורי במידה שווה, בה בשעה שהם שונים זה מזה לחלוטין.
    וביננו בקריצה, אנני חושב שאתרנו "צנוע", אלא "צ(ולע וכ)נוע" (תפקודית וכלכלית).

 2. ק.א. הגיב:

  היה מגיב פה פעם, די ממזמן, אחד, "שבתאי לוי לא שוכח", שהיה מקלל כל מיני אנשים ומוסדות מדינה וקורא להם נאצים ואף גרועים מהם. אני זוכר שחשבתי לעצמי שמדובר בתמהוני. הייתי קורא מה שאמר, מחייך, ומתעלם. מסתבר שכנראה הוא צדק אם לא בכל מילה אז בעיקרון. לכן, אם אתה קורא שבתאי, סליחה.

 3. ק.א. הגיב:

  ישראל תומכת ב"זכויות אדם", לכן ביחד עם סעודיה ומשוגעים אחרים מהאימפריה (שגם הם תומכים נלהבים ב"זכויות אדם") הם מזרימים כל סיוע אפשרי לכנופיות הג'יהאדיסטים כדי להפיל את אסד, אחרי שהם הפילו את קדאפי. כפי שנאמר במגילה: "ידינו מושטת לשלום". אם כתוב, אז כתוב.

 4. צדוק התקוה הגיב:

  ק'א
  איזה סיוע ישראל מזרימה לכנופיות הג'יהאדיסטים כדאי להפיל את משטרו של פעיל זכויות האדם בעולם הערבי בשאר אסאד? אולי יש לך מידע שעם ישראל לא יודע לזרוק סיסמאות כנראה אתה חזק בזה מחכה לתגובה ענינית אם בכלל

  • טובה שיבר הגיב:

   – צוללות הנושאות נשק גרעיני. הן מגיעות לנמלי הבית של המורדים בנהרות תת קרקעיים המחברים בין הים התיכון לבין פרברי חלב וחומס.
   הציונים הפאשיסטים האלה מסוגלים לכל דבר נבלה אני אומרת לכם!

   • צדוק התקוה הגיב:

    טובה שיבר
    מדוע היית צריכה לגלות את הדברים הללו אלו סודות מדינה עכשיו הסורים יתחילו לחסום את הנהרות…..השמאל אלופים בהפרחת סיסמאות שכרגיל ריקות מתוכן כברמספר פעמים צינתי
    את זה בתגובות שלי הם אלופוים בסיסמאות פשזים/ גזענות/ נאצזים/ שנות השלושים עליית הנאצים לשלטון/ טבח/ ישראל הזרוע של האימפרילזים האמרקאי / הבורגנות החזרית הקפיטליסטית/מנגנוני החושך [השב"כ] מקווה שלא פיספסית והכל כמובן נגד היהודים מעולם לא יתקעו סיסמאות כאלה נגד הפלסטנאים או מנהגי ערב תמיד יהללו אותם כמו יקיר זכיות האדם אסאד וקאדפי בזמנו גם את נסראללה הם אוהבים וגם את החמאס מה לשמאל ולחמאס או לנסראללה לאלוהים פתרונים.

  • ק.א. הגיב:

   לשואל המשתולל …
   הכתבות שבאימפריה מסייעים לכנופיות הטירור התפרסמו כבר (ללא הכחשה) במיינסטרים.
   האימפריה מעבירה לטירוריסטים סיוע באופן ישיר ועקיף (בוודאי דרך שלל הנכסים שלה באיזור).
   אמריקה הצהירה שנשק חם היא עצמה לא תעביר (אולי יש להם בעיה חוקית עם זה) , אז הכסף בוודאי יבוא מנסיכי המפרץ (יש להם בשפע), הנשק אולי מטורקיה, אולי מלוב, אולי מישראל, כל אחד מנכסי האימפריה בוודאי יתרום למאמץ האימפריאלי להפלת אסד כפי שנדרש. ברור שהאימפריה משתוקקת להפלת אסד – מישהו לכן מוכרח לספק להם נשק – ובאיזור הקרוב יש מן הסתם די הרבה. ישראל גם איימה להפיל את משטרו של אסד אם יגיב להפצצותיה בסוריה … וליברמן בכלל איים על זה לפני שנים אחדות. ענייני מספיק? לך בטח לא.

   • צדוק התקוה הגיב:

    ק'א
    בקשר לקשר של ישראל עם המורדים קרא אולי תחכים
    ישראל מעדיפה את שלטונו של נשיא סוריה בשאר אסד על פני הפיכה שלטונית שתעביר את השליטה לכוחות המורדים, ובהם קיצונים איסלאמיים – כך אמרו אתמול (שישי) גורמים ישראליים ל"טיימס" הלונדוני. גורם מודיעין בכיר אמר כי שלטון אסד, אותו הגדיר כיציב אך מוחלש, יהיה עדיף למדינה ולאזור כולו. "מוטב השטן שאנו מכירים על פני שדים שאנו יכולים רק לדמיין, במידה שסוריה תידרדר לכאוס ולשלטון קיצונים מרחבי העולם הערבי שישיגו דריסת רגל בה", אמר קצין מודיעין בכיר מפיקוד צפון.

    הלכה לך התאוריה נו מה לעשות לא בהכל ישראל בוחשת

 5. טובה שיבר הגיב:

  המסקנה ממאמרו הפסימי של חיים היא בלתי נמנעת:
  יתכן שמקור הצרות של כל העולם נובע מן האימפריאליזם/ציונות/כיבוש/קפיטליזם חזירי (מחק את המיותר) אבל אי אפשר להתעלם מן העובדה שהעולם הערבי לא הצליח להתגבש ליישויות מדינתיות בנות קיימא -על דמוקרטיות אין מה לדבר בכלל – ומה שמתרחש לנגד עינינו בעת הזאת ממחיש זאת בצורה מאלפת.
  סונים נגד שיעים, מלכים מושחתים (ערב הסעודית) נגד דיקטטורים רצחניים (שושלת אסד), מוסלמים נגד מיעוטים היושבים בקירבם, סאלאפיסטים נגד חילונים, חמאס נגד פתח, דיכוי נשים ורצח על כבוד המשפחה, רדיפת הומוסקסואלים ואפילו מוסלמי טורקי אחד השואף להיות סולטן מודרני (הוד מעלתו ארדואן) שהערבים המריבים זה עם זה יחסו בצל האימפריה אותה יחדש כקדם ואז כמובן כולם יחיו בשלום והאיזור ישגשג כפי ששגשג כשהאימפריה העותמנית שלטה בעמים הערביים.
  והשמאל כרגיל שוגה באשליות ומסרב להכיר במציאות המזרח תיכונית וממשיך להאשים את כל העולם ואישתו בתחלואי החברה הערבית -מוסלמית.

הגיבו כאן

אורך תגובה מקסימלי: 1000 תווים

הרשמה לעדכונים בדוא"ל

Subscribe via Email

מומלצים