הגדה השמאלית

במה ביקורתית לחברה ותרבות


מאת: ב-28 ביוני, 2013 13 תגובות

לכאורה נראה שמצבו של נשיא המדינה שמעון פרס שפיר בהרבה מזה של קודמו, משה קצב. רק לפני שלוש-עשרה שנים הביס קצב את פרס המבוגר ממנו בשנים רבות בבחירות לנשיאות, והאיש מקריית מלאכי הפך לאזרח מספר אחת במדינה. בשנת 2013 זוכה פרס, שהמיט עלינו את אסון נשק ההרתעה הגרעיני ואת ההתנחלויות האידיאולוגיות הראשונות (שעל טיבן הממאיר גם פרס עצמו אינו חולק) לכבוד מלכים ואילו קצב חייב להשפיל את עיניו בפני כל סוהר שחולף במסדרונות. ניצחונו של קצב על פרס היה אשליה אופטית בלבד, זמנית עד לכאב; נקמתו של פרס, לעומת זאת, היא מוחשית, ממשית, משקפת את מצב הדברים ואת יחסיותם. אין להכחיש שפרס הפסיד כמה נקודות חשובות בקרב חלקים מוּדעים של דעת הקהל, שמאסו בתאוות הכבוד שלו ובמהות השקרית של המיתוסים על גדולתו. טוענים כלפיו שהוא הפריך את אמירתו הישנה של נשיא ארצות הברית המנוח אברהם לינקולן והוכיח שניתן לרמות את כל העולם, כל הזמן. ההישג הזה איננו אלא אוויר חם, שפרס עצמו מטיל בו ספק בלילותיו המסויטים בארמון הנשיאות. אכן, מצבו הרבה יותר טוב מזה של קצב, אבל לא איש כפרס יסתפק בעליונות היחסית שלו על אסיר מורשע בעבירה עתירת קלון.

obama-peresאובמה ופרס מרימים כוסית (צילום: פיט סוזה, הבית הלבן)

יום הולדתו של הנשיא פרס חל בעצם רק בשניים באוגוסט, כך שאפילו התאריך שבו נחגג השבוע הוא זיוף קליל ובלתי מזיק, לעומת מעשיו של פרס בתחום הדיפלומטי והצבאי, שהם בכייה לדורות. הכור הגרעיני בדימונה, שאותו רשם פרס בטאבו על שמו והכריז עליו כהישגו הגדול ביותר, עלול לגרום לאסון הביטחוני והאקולוגי הגדול ביותר בתולדות המזרח התיכון. אסון כזה עלול לקלקל את חגיגות המאה לפרס, שיש הטוענים שעוזרותיו כבר עוסקות בהכנתן. וקצב? בעוד שנים אחדות ייפלט משערי הכלא בשל התנהגות טובה או אפילו חנינה נשיאותית ויתאדה בחלל האוויר אל האנונימיות המנחמת, שתקל עליו את זקנתו. כל זה חבוי בחיק העתיד; לפחות בינתיים מסתופף פרס בחברתו של ביל קלינטון; על האנשים הסובבים עתה את קצב בכלאו לא כדאי להרחיב את הדיבור.

אבל גם קצב, הנשיא שסרח, הוא בר-מזל לעומת הרב הראשי יהודה מצגר, שרק עכשיו מתחיל את מסכת הייסורים והקלון שלו. כשקראנו את הכותרות על מצגר התמלאנו בושה וכעס ואמרנו זה לזה, מה קרה לנו ואיך הידרדרנו כך. נזכרנו שכבר שמענו דברים כאלה על מצגר ושבעצם אין לנו שום זיקה אל האיש גם לא אל משֹרתו הרמה. מה לנו ולנוכלים (לכאורה רבותי, לכאורה) שכבר מזמן הפכו את שׂררתם ואת תאוות הבצע שלהם לעיקר ואת שליחותם הדתית והרוחנית לטפל.  מה לנו ולממסד רבני שלם, מסואב ומנופח ודורסני, שלא מוקיע את הזוועות שהצבא והמתנחלים עושים בשטחים הכבושים ועוד אוסף תרומות בבתי הכנסת לאסירי המחתרת היהודית הרצחנית? הקלון איננו נחלתנו אלא נחלתו של מצגר ושל חלק מהרבנים שטרם נפלו ברשתה של משטרת ישראל.

הרמאים, המטרידים, המוֹעלים והפוגעים בזכויות האדם בשטחים שרויים במצב הרבה יותר גרוע מזה של קצב ושל מצגר. השניים האלה לפחות נלכדו ברשת, אחד מהם כבר נשפט והורשע והשני יודע היטב שכל אזרחי ישראל מדברים עליו ועל מעשיו ושאין לו עוד מה להסתיר. אבל עובדי מדינה ומושחתים אחרים, שטרם נתנו את הדין על מעשיהם, מזיעים עתה מתחת לצווארונם. מה יקרה אם א' תתלונן, אם ע' תכתוב ליועץ המשפטי, אם י' תתאבד כפי שכבר אִיימה ותשאיר מכתב מרשיע לשוטרים? מה יהיה גורלם אם מבקר המדינה או אפילו המבקר הפנימי במוסד שלהם יעלה על כך ששלושה מוסדות שונים מימנו במקביל את הנסיעה האחרונה שלהם לחוץ לארץ ושבכלל הם היו בלונדון כאשר ההנהלה קיבלה דיווח מחמיא על הישגיהם הדיפלומטיים בליסבון? ומה יקרה לאנשי המוסד ולשני הקצינים שליוו אותם, אם יתגלה קבר האחים שבו קברו גופות של אנשים שנחשבו למחבלים ואז התגלו כמודדי קרקע של הרשות הפלסטינית? ואם חלילה יתגלה שאחייניו של איזה מושחת מכהנים בנציגויות המדינה באירופה בזכות התערבותו למענם, כאיש מִנהלה בכיר במשרד החוץ?

וגם מצבם של אלה טוב בהרבה מזה של שר האוצר יאיר לפיד, שבטיפשותו התהומית נפל למלכודת הדבש של ראש הממשלה, בנימין נתניהו. ביבי שלח את לפיד להיות הקברן של מעמד הביניים הישראלי שבשמו רץ לבחירות, והתהליך הזה רק מתחיל. עד מהרה יוּאץ מאוד האסון הכלכלי-חברתי. אם נתניהו הגיע לתפקידיו הרמים בשיא פריחתו של הניאו-ליברליזם, כאשר קשקשנים מסוגו של דן מרגלית ציטטו אנשים חכמים מהם והפריחו סיסמאות על "קץ ההיסטוריה", הרי שלפיד הפך לשר אוצר כאשר האידיאולוגיה הקיצונית של הבורגנות הרכושנית הגיעה עד למשבר ערכים ולפשיטת רגל מוסרית. מוזר שאיש כה אופנתי וסטוּצי לא קלט שזמנו עבר עוד בטרם החל. הוא בגד במצביעיו, מתוך נאמנות לרעיונות הבסיסיים שעליהם גדל. לפיד לא בא מבית מדרשם של ישראל גלילי ויעקב חזן, ואפילו לא מזה של ברל כצנלסון. הוא ממשיך טבעי של הציונים הכלליים, ובעיקר של האגף הלאומני שלהם בראשות יוסף סרלין ואחר כך יצחק מודעי. מישהו כבר העיר לי ברחוב שאני לוקח יותר מדי ברצינות את האידיאולוגיה, ושלפיד הוא "סתם אופורטוניסט". אלו הם דברי הבל: אפילו האופורטוניזם של לפיד הוא אידיאולוגי, שורשי ובר-קיימא. כיוון שהאידיאולוגיה הניאו-ליברלית מתמוטטת ויישומה מביא לאסונות חברתיים בכל רחבי העולם, נחרץ גם גורלו של לפיד עצמו. זהו תהליך שסופו טרם נראה לעין, אבל אין מנוס ממפלתו המבישה של לפיד.

בטוּר על היחסיות של המצב ושל קורבנותיו אין מנוס מהקביעה, שאפילו גורלו של לפיד שפר עליו לעומת זה של ריקי כהן, החדרתית המיתולוגית שלו. הוא המציא אותה, העלה אותה על נס, הפך את שמה למטבע לשון נפוצה, אבל עד מהרה דירדר אותה ואת דּוֹמֶיהָ להיות שפני הניסיונות של מדיניותו הכלכלית. ריקי כהן מגיעה כמעט לפת לחם, וּודאי שאסור לה אפילו לחלום על גורל טוב יותר של ילדיה. בעצם ילדיה של כהן יסבלו יותר ממנה, שלא לדבר על הנכדים, שייאלצו להצטופף בדירות קטנטנות ולשלם דמי שכירות גבוהים מדי. הניאו-ליברליזם מכחיד בתוך שנים מעטות את רוב ההישגים הסוציאל-דמוקרטיים כאן; פרס עומד עטור זרי פלסטיק בראש הפירמידה, שניצבת על גבו העירום של נכדהּ של ריקי כהן.

 • פורסם בכל העיר, 28 יוני 2013
תגובות
נושאים: מאמרים

13 תגובות

 1. ע.ג. הגיב:

  וואו. מוכרחים להיות כאן כמה מאושרים ששמחים בחלקם. בטח אלה הקומוניסטים והמזדנבים אחריהם. אבל רגע, הם מנבאים ומיחלים כבר 65 שנה לסופה של המדינה הציונית העלובה מחרחרת המלחמה שפוגעת בזכויות הרוצח הפלשתיני הגאה (סליחה, עד שנת 64 גם הם לא ידעו שהם פלשתינים. אז לפני כן היא פגעה בסתם ערבים) וזה לא קורה. אז גם הם מתוסכלים ומאד לא מאושרים. אני אגלה לך ברעם. יש כאן הרבה מאד אנשים מאושרים והם כולם ציונים גאים. יש ביניהם ויכוחים ואפילו קשים על המשטר, על ההתנחלויות, על כלכלה ועוד ועוד אבל רובם מאושרים שיש לישראל אטום והיא מוגנת מפני חסידי זכויות האדם הפלשתינים ותומכיהם הנלהבים והכלכלה שלה פורחת גם אם חלוקת העושר לא תמיד צודקת והם מאושרים למרות שיש כאן גנבים ורמאים ומוציאי דיבת הארץ רעה. הם מאושרים כי כל מה שאתה וחבריך אומרים על ישראל איננו נכון והם יודעים שכל מה שאתם מיחלים לו לא יקרה.

 2. יוסף למפל הגיב:

  יונה מצגר, לא "יהודה".

 3. אנו עצובים והם מחייכים הגיב:

  נראה ששרירי הפה של שימון Perveseky עוד עובדים. כך זה גם אצל הנשיא שנסע לקבור את נלסון מנדלה. גם ידיהם עוד מרימות כוסות, וידיו של אובמיהו גם חותמות (כל יום שלישי) על הצעות ששולח ה- cia ואז נשלחים המל"טים הרצחנים מסוג predator

 4. אלכס מסיס הגיב:

  אינני רואה הבדל משמעותי בין הפרס לקצב
  האחרון אנס את פקידותיו והראשון את קופת משלמי המיסים
  אין הבדל ממשי בין אורגיה לבכנליה

 5. בין ‎פרס למנדלה הגיב:

  פרס הוא ההפך הגמור (180°) ממנדלה. ‎פרס רחוק ממנדלה כמו מזרח ממערב.
  § אילן ברוך, שהיה שגריר בדרום אפריקה החדשה כתב ב"הארץ" והילל את נלסון מנדלה. אבל הוא טעה כשהדביק למנדלה אמירה שגויה, כאילו מדיבה דיבר ‎על "העם היהודי".
  § לפי האידאולגיה של מנדלה לא קיים "עם יהודי".
  § ההבדלים בין פרס למנדלה הם עצומים. פרס הביא את הכור הדימוני הראשון לישראל, והחל משנת 1975 (כשר ביטחון) ייצא גם פצצות גרעיניות וטילי "יריחו" למשטר האפרטהייד. זה בניגוד למנדלה — שאחד הדברים הראשונים שעשה, מייד עם עלותו לנשיאות ארצו, היה לפרק את הנשק הגרעיני והטילים שפרס וישראל העבירו לד"א. ראה בקישור guardian.co.uk/world/2010/may/23/israel-south-africa-nuclear-weapons

  • עלי הגיב:

   פולחן האישיות סביב מנדלה (של השמאל האירופאי)מתעלם ממעשים נוראים של המשטר בדרום אפריקה
   קודם כל ובראש וראשונה דרום אפריקה היא המדינה היחידה (מלבד מדינות ערב) אשר תומכת
   בשלטון החמס בעזה.
   בדרום אפריקה קיימות 20 אגודות אשר מתרימות כספים לטובת החמס בחסות המשטר !
   דרום אפריקה תמכה בקאדפי ובסאדם חוסיין ושאר הרודנים הרוצחים אשר שלטו ושולטים במדינות ערב.
   דרום אפריקה פתחה את שעריה להגירה של שחורים מסיבה אחת כדי להפוך את המיעוט הלבן לכוח פוליטי זניח (מ-20% ל-8%)
   המזימה הזו הפכה את דרום אפריקה למדינת פשע הגדולה בעולם
   כיום דרום אפריקה מקום ראשון בעולם במקרי אונס(50 אלף בשנה!!)
   דרום אפריקה מקום ראשון בעולם במקרי שוד
   דרום אפריקה מקום שני (אחרי ארה"ב) במקרי רצח
   דרום אפריקה מדינה גזענית אשר בה נרצחים עשרות לבנים על ידי שחורים
   20% מהאוכלוסיה חולי איידס כאשר ראש הממשלה שם טוען שאיידס אינה מחלה אלא מזימה של ארה"ב כנגד מדינתו….
   למרות עושרה קיימת שם אבטלה של 30%
   דרום אפריקה עומדת בראש החזית הגזענית השוללת מישראל את זכותה להתקיים (דרבן והכרזת הציונות כגזענות)

 6. חיים ברעם הגיב:

  למר ע.ג

  כל מה שכתבת כאן חסר שחר. נוח לך להציג את השמאל כאויב וכל שאר השטויות שלך נגזרות מזה. אנחנו רוצים בטובת העם והמדינה יותר ממך, אבל חושבים שממשלות ישראל מובילות אותנו לאסון.

  • עלי הגיב:

   הטענה "אנחנו רוצים בטובת העם והמדינה יותר ממך" היא טענה מגוחכת.
   להבדיל ,זה מזכיר את הטענה העיקרית של קים פילבי "כאשר אני עוזר לברית המועצות אני נלחם בפאשיזים ומציל את בריטניה משום כך אני פטריוט בריטי".
   מאיר וילנר (מתוך ויקיפדיה) קבע
   " כל יהודי אשר רוצה להיות חבר ברק"ח חייב לקבל את עיקרי הלאומיות הערבית"

 7. אלכס מסיס הגיב:

  נולדתי בפלסטינה – כך שידעתי גם לפני 64 שהורי ואנוכי הם פלסטינים (א"י) לא-ערבים
  טענותיהם של ימניים כע.ג. ורבים אחרים שהפלסטינים "המציאו" את עצמם… ראויות לילקוט הכזבים
  הציוני

  • ע.ג. הגיב:

   מר ברעם אתה כנראה לא קורא את מה שכותבים שותפך לאתר. תקדיש קצת זמן ותראה שאתה טועה ואני צודק. לפחות בענין השנאה לישראל.
   אלכס מסיס – אני שמח שיש משהו משותף לך ולגולדה מאיר. גם היא הוכיחה שהיא פלשתינית.

  • שום בצל הגיב:

   "ילקוט הכזבים הציוני" כנגד ספריית השקר הפלסטינית?

 8. שום בצל הגיב:

  ה"אסון האקולוגי הגדול ביותר במזה"ת"???
  זה קצת גדול אפילו על פרס.
  אפילו אם זה נכון, הרי שניתן לפתח את הכור כך שיצומצם למינימום (אולימפי…) הסיכוי לזיהום.
  אז האם הבעיה היא באמת אקולוגית?
  זה נשמע שוב תעלול כדי לנשל את ישראל מיכולת ההגנה שלה.
  האם האיראנים חוששים מאסון אקולוגי? או אולי אצליהם זה מוצדק כיוון שזה נגד ישראל הגזענית והרשעית?

  אני מבולבל. אבל אולי זה כי אני ציונאצי (טפו…)
  נו שוין, לפחות זה מוות מהיר בהפצצה גרעינית…

 9. חיים גאון הגיב:

  חייו של פרס מלווים את מדינת ישראל עוד מלפני הקמתה,כל ניחוש לגבי יעילותו או אי יעילותו של הכור
  הוא שקול כמו הטלת מטבע,פרס הוא פוליטיקאי די טוב לעצמו ושוב מקום המדינה הוא נושא בתפקידם אם כפקיד בכיר אם כח"כ ,שר בכיר,ראש ממשלה ונשיא.בזמן הקרוב,יתכן ויאלץ להיפרד מהנשיאות ומאד מסקרו אותי לאן מועדות פניו.פרס אולי הזיק לעם ישראל ,אבל דאג לעצמו ולילדיו(והמבין יבין) היטב,על כולנו ללמוד מפרס איך לשמור על האינטרס שלנו,אבל על כולנו להיזהר מתחביבו של פרס מדי פעם לפגוע באחרים.אני חושב שיש לזקוף לטובתו את חלקו בשחרור החטופים באנטבה,אני חושב שבאוסלו גרם נזק עצום לישראל ואולי אף לערבים,אני חושב שפרס מועי וחבריהם ראויים להערכה על מיגור האינפלציה בשנות ה-80.אדם שלא עושה לא טועה,אומרים שהדבר הכי גרוע זה טיפש שעושה,אכן פרס היה איש עשייה,קטונתי אם להכריז עליו כטפש,בחיים האישיים שלו הוא חכם לגבי פעילותו הציבורית,תשפטו אתם

הגיבו כאן

אורך תגובה מקסימלי: 1000 תווים

הרשמה לעדכונים בדוא"ל

Subscribe via Email

מומלצים