הגדה השמאלית

במה ביקורתית לחברה ותרבות


מאת: ב-29 ביוני, 2013 15 תגובות

תחילתו של לובי אנטי גרעיני בכנסת

רישמו לפניכם את התאריך 18 ביוני 2013. לראשונה שילבו ידיים שני חברי כנסת מסיעות שונות תמר זנדברג ממרצ ודב חנין מחד"ש ואירחו את חברי ואוהדי התנועה נגד הגרעין לרב שיח בסוגיית הנשק הגרעיני. את הכנס יזמה שרון דולב מנכ"לית התנועה.

הכנס, שנערך בחדר ועדת המדע של הכנסת, נפתח בהרצאתו של ד"ר איירה הלפנד (Ira Helfand) מארה"ב המכהן כיו"ר משותף של ארגון הרופאים הבינלאומי למניעת מלחמה גרעינית (IPPNW), שגם את ביקורו בישראל יזמה שרון. לזכותו של ד"ר הלפנד עומדת שורה של פרסומים מדעיים על ההשלכות הרפואיות, הכלכליות והאקלימיות של מלחמה גרעינית, שהופיעו בביטאונים מדעיים מהשורה הראשונה כמו British Medical Journal.

hiroshima2012הפגנה ביום השנה להפצצת הירושימה, 16/7/2012 (צילום: חדוה ישכר)

ד"ר הלפנד הוא מדען ולא תועמלן, לכן הרצאתו, המלווה במצגת, מכילה נתונים לרוב, שהמסקנה מהם ברורה- הנשק הזה לא מביא ביטחון, ויש להיפטר ממנו כמה שיותר מהר לפני שיקרה אסון. ד"ר הלפנד ניחן בתכונה נדירה להגיש הרצאה מדעית בצורה מרתקת שגם מי שאינו מדען יבין אותה.

המחקר מראה כי מלחמה גרעינית, אפילו מוגבלת בין שתי מדינות גרעיניות, כמו הודו ופקיסטן, שתעשנה שימוש בפצצות שעוצמתן זהה לאלו שהוטלו על הירושימה ונגסקי (ואנו יודעים כי פצצות הגרעין כיום עוצמתן עולה בהרבה על אלו שהוטלו ביפן), יגרמו לתוצאות החורגות מהמדינות הלוחמות וישפיעו על האנושות כולה. מספר הקורבנות המיידי יגיע לסדרי גודל של עשרות מיליונים ומספרם ילך ויגדל בגלל קרינה ומחלות. יהיו שינויים אקלימיים שישפיעו על ייצור מזון בקנה מידה גלובלי. המדינות שהן כיום ספקיות המזון העיקריות, לא תוכלנה לייצר את הכמויות הנדרשות, ורבים ימותו ברעב. המחקר מראה שגם מדינה שתתקיף בנשק גרעיני באופן חד צדדי לא תינצל מההשפעות הגלובליות ותהיה חשופה לקרינה, רעב ומחלות.

במהלך הרצאתו של ד"ר הלפנד הצטרף לנוכחים ח"כ משה פייגלין מהליכוד. בין השניים התפתחו חילופי דברים שכולנו הקשבנו להם בריכוז רב. פייגלין ייצג בשאלותיו והערותיו את הדעות המקובלות בנושא הגרעיני בקרב מרבית הציבור היהודי במדינה. הוא חילק את העולם ל"טובים" ול"רעים". לשיטתו נשק גרעיני בידי ישראל נמצא בידיים של הטובים שכך מרתיעים את הרעים, כמו איראן או צפון קוריאה. נניח שהחלוקה בין טובים ורעים רלבנטית, ענה לו הלפנד, אבל כאשר תפרוץ מלחמה בין הטובים לרעים הנשק הגרעיני לא יבחין ביניהם. הטובים והרעים יסבלו באותה מידה ולכן יש ליצור מצב שלאיש לא יהיה נשק גרעיני. זהו אינטרס ישראלי שהמזרח התיכון יהיה אזור מפורז מנשק גרעיני. כל עוד נמצא הנשק הזה בין בידי "הטובים", בין בידי "הרעים", קיימת סכנה שיעשה בו שימוש. אין לנו הבטחה אלוהית או אנושית כי משברים שהובילו לכמעט עימות גרעיני, ייגמרו תמיד בהצלה של הרגע האחרון. לדידי אין "טובים" במי שמחזיקים בנשק גרעיני. יש רק רעים בדרגות רוע שונות.

דומה שחברי הכנסת המארחים התרשמו עמוקות מהרצאתו של הלפנד. גם תמר וגם דב סיכמו את המפגש במה שאני מפרש כמעין התחייבות שהגיע הזמן להרים את מסך השקט וההשתקה ולהעלות את נושא הנשק הגרעיני הישראלי לשיח ובקרה של הכנסת והציבור.

לרגל הכנס הוציאה התנועה נגד גרעין חוברת נאה למראה הנותנת את עיקרי הרצאתו של הלפנד. מומלץ בחום לקרוא אותה עד תום. (המעוניינים יפנו לשרון בדוא"ל sharon.dolev@gmail.com).

מי יודע, אולי יש כאן תחילתו של סיפור אהבה מופלא בין לובי פרלמנטרי נגד הגרעין לבין קבוצת הפעילים החוץ פרלמנטרית.


חתן ההון והשלטון

כאשר אדם מגיע לגיל 90 והוא בריא, שולט על צרכיו, מחשבתו בהירה, זו סיבה למסיבה בקרב משפחה וידידים. אם האיש הוא גם נשיא מדינה כמו שמעון פרס, אז אפשר להוסיף ברכות מראשי השלטון, לשלוח זר פרחים, ואולי לתת ידיעה קצרה בתקשורת. זה לא קרה בישראל.

נשיא המדינה שמעון פרס חגג 90 ברעש והמולה, בחגיגה המונית ופומבית, ממש פסטיבל בנוסח אבי האומה. קורות חייו שופצו. דברי השבח נשמעו מזויפים וכל פולחן האישיות שניסו ליצור סביבו היה מעט מגוחך. זה פשוט היה גדול עליו. כל שלושת ערוצי הטלוויזיה בישראל שידרו את מלוא ערב ההצדעה החגיגי בבנייני האומה, והיו מי שהישוו זאת לחגיגות של שליט צפון קוריאה.

טעות. שליט צפון קוריאה לא היה מסוגל להביא לחגיגה כמות כזו של ראשי מדינה בעבר ובהווה מארבע יבשות, כוכבי הוליווד כמו גם מסולטה ושמנה של החברה הישראלית, ראשי השלטון, הממון, וצמרת הדוגמניות. ישראל יפה ועשירה.

כל המברכים העלו על נס את פרס כאיש שלום. לא סתם איש, אלא אלוף העולם בשלום, ואני לא ידעתי. אחת משחקניות הוליווד הגדירה אותו כגורו השלום שלה. ומי שפכו על ראשו של פרס טונות של שלום? טוני בלייר, ראש ממשלת בריטניה לשעבר, שפעילי שלום באנגליה, כולל ממפלגתו שלו, תובעים להעמידו לדין על פשעי מלחמה בעיראק; הנשיא לשעבר קלינטון שהפציץ במשך חודשים את סרביה בחימוש אורניום מדולל שגרמו לזיהום רדיו אקטיבי של הדנובה.

פרס איש שלום? איזה חידוש גדול. פרס השאיר לנו שתי מלכודות שהן בבחינת פצצות זמן: ההתנחלויות והכור בדימונה. פרס נחלק לשתי תקופות: כשהיה בשלטון בעמדת השפעה עשה מלחמה, כשהיה מחוץ לשלטון דיבר על שלום. פרס נובל לשלום לפרס הוא חלק מחוש הומור נורבגי לא מוצלח.

אבל כאשר ברברה סטרייסנד שרה "אבינו מלכנו" זלגו הדמעות מעיניי ללא יכולת שליטה. הדבר הפליא אותי. שהרי כאשר אני שומע רבנים וחזנים ממלמלים אותו טקסט, זה לא עושה לי דבר. אולי בגלל שהמלים והמנגינה היוצאות מאשה חילונית, מאפשרות לי לתרגם את אבינו מלכנו, חטאנו לפניך, כמטאפורה לאבינו כדור הארץ אותו אנו מזהמים בחטאנו כי רב. ובגלל שהיא שרה כל כך יפה, ועמדותיה הפוליטיות בארה"ב הן ליברליות, אני מתעלם מהערצתה את שתי הדמויות שגרמו להערכתי את הנזק הגדול ביותר: גולדה מאיר ושמעון פרס.


אות אמיל גרינצוייג

אמיל גריצוייג, פעיל שלום וסרבן כיבוש נרצח בפברואר 1983 בהפגנת שלום עכשיו שדרשה ליישם את מסקנות ועדת כהן שחקרה את הטבח במחנות הפליטים סברה ושאתילה בלבנון. הסעיף המרכזי במסקנות הוועדה דרש להעביר את אריאל שרון מתפקיד שר הביטחון. פעיל של הימין הקיצוני זרק רימון רסס לעבר המפגינים ממנו נהרג אמיל. הכרתי את אמיל מפעילות משותפת ולימים אמרה לי מי שהייתה אז חברתו, כי הייתי האדם האחרון ששוחח עימו בטרם נרצח.

האגודה לזכויות האזרח עשתה מעשה ראוי להוקרה כשהחליטה להנציח את זיכרו באמצעות אות זכויות האדם ע"ש אמיל גרינצווייג שמחולק מדי שנה למי שהצטיינו בפעילותם למען זכויות אדם. לפני מספר ימים התקיים טקס חלוקת האות בקהילת כל הנשמה בירושלים. ועדת הפרס החליטה על שלושה זוכים: עורכי הדין גבי לסקי ומיכאל ספרד ופורום תג מאיר. הבחירה בלסקי וספרד הייתה יותר מראויה. השניים פועלים ללא לאות, במסירות ובהתמדה בהגנה על זכויות אדם ועל הנאבקים נגד הכיבוש. דברי התודה של השניים רגשו אותי עד דמעות. הם אמרו מלים כדרבנות בגנות הכיבוש ומשטר האפרטהייד שישראל הקימה בשטחים הכבושים, שוד הקרקעות הפלסטיניות, פשע ההתנחלויות, מעצר ילדים, בתי משפט צבאיים כזרוע של הכיבוש, ויקצר המצע מפירוט כל זוהמת הכיבוש שנכנס החודש (יוני) לשנה ה- 47.

הזוכה השלישי, פורום תג מאיר, לא היה מוכר לי. מי שקיבל את האות בשם הפורום אמר כי הוא מאגד 37 ארגונים. הוא הקריא את כולם ומתברר כי אחד מהם הוא ארגון מתנחלים. בצילום קבוצתי של פעילי הפורום עם האות, זיהיתי דמות שראיתי בטלביזיה. מדובר במתנחל אליעז כהן, תושב כפר עציון שבשטחים הכבושים. אליעז כהן הוא משורר המופיע מעת לעת בכלי התקשורת. כהן חי במשטר האפרטהייד, נהנה מזכויות היתר שמשטר זה מקנה לו כמשתייך לעם האדונים. הוא שותף פעיל במפעל ההתנחלויות שבאמנת רומא מוגדר כפשע מלחמה.

המשורר כהן נמנה עם מעריציו של המתנחל המנוח חנן פורת, קנאי דתי, ממנהיגי המתנחלים ומגדולי הגזענים של גוש אמונים שזקף לזכותו הרחבת והגדלת ההתנחלויות. המשורר כהן ראה בפורת את דוד המלך של ימינו. לא פחות. עכשיו הולך המשורר מתנחל שמח וטוב לב עם תעודת יושר של האגודה לזכויות האזרח. אבסורד מוחלט. כפית הזפת המזהמת את חבית הדבש. בכלכלה זה מכונה הלבנת הון שחור. אני מציע לאגודה, בה הנני חבר כמה עשרות שנים, כי תאמץ את מדיניות הבעלים של חברת מקדונלד: לא פותחים סניפים מעבר לקו הירוק. זכויות אדם ומתנחלים הם דבר והיפוכו. מקווה שמישהו בהנהלת האגודה יעלה את הנושא לדיון.

תגובות
נושאים: מאמרים

15 תגובות

 1. בטטה הגיב:

  טוף נו אם אורית סטרוק מוגדרת בויקיפאדיחה פעילת זכויות אדם,ושדרנית רדיו ימנית בשם ליאת רגב מכנה את ארגון שורת הדין העוסקת בסחיטת כספים מהפלסטינים ארגון זכויות אדם אז כנראה ג'ורג' אורוול זצ"ל צדק.

  • צדוק התקוה הגיב:

   ראשית אני נגד נשק גרעיני שלאף מדינה לא יהיה אבל אנחנו לא חיים בעולם חכם אלה בעולם מטורף אז אין מה לעשות ישראל חייבת בנשק גרעיני כהרתעה שאלה אחרת האם ד"ר איירה הלפנד יופיע באירן גם ובצפון קוראיה? הרי הוא לא תועמלן אם שני חברי כנסת תמר זנדברג ממרצ ודב חנין מחד"ש
   אתה בונה עלהם כלובי אנטי גרעני אז מהלובי הזה לא תצאה ישועה מענין למה ח"כ ערבים לא היו באותו אירוע

 2. על הניגוד בין התקווה שלנו לזו שלהם הגיב:

  בכל העריצים – המסחריים וגם הציבורי – הוצג שמעון פרס כאיש שלום. . . האיש שהביא את הכור הדמוני, מתנת רה"מ "הסוציאליסט הצרפתי" גי מולה לבן גוריון — שניתנה כאות תודה על השתתפות צבא־ההגנה־לישראל במלחמה הקולוניאליסטית הבריטית־צרפתית נגד מצרים — שהעזה להלאים את נכס הבורגנות האנגלו־פרנקופונית בתעלת סואץ. שייתכן וגם האיראנים מנסים להשתמש באותה "עמימות" גרעינית כתגובה למדיניות היהודית הכל־יכולה בחסדי צרפת-בריטניה "הגדולה" וגרמניה.
  §§ אנו בשמאל הבנו את ה"ישראבלוף" של פרס מזמן. השבוע אפילו יוסי שריד יצא חורץ נגד חברו לשעבר בממשלה. ((אבל לא הבנתי מדוע שריד, שהיה חבר בתת-הוועדה לענייני השירותים החשאיים, ונחשב לשותף סוד לראשי השירותים לא ידע, ואל כל פנים לא מחה על כך ששר הביטחון שמעון פרס חתם על הסכם ייצוא הנשק הגרעיני והידע ליצרו לממשלת האפרטהייד בדרום־אפריקה???))
  §§ טוב שתמר זנדברג ממרצ ודב חנין מחד"ש חברו נגד הנשק הגרעיני — ובעד התקווה שלנו — ונגד זו של יוזמי ה"עמימות הגרעינית" שהכניסה אותנו ל"רחוב־גרעיני־ללא־מוצא".

 3. דרור BDS הגיב:

  יש לציין כי במאי 2009, בסמוך להיבחרה, התבטאה זועבי נגד הנשק הגרעיני הנמצא, לדבריה, בידי המדינה הציונית, ובעד, לדברי הציונים, תוכנית הגרעין האיראני. את דברי הציונים כולם זכרו, והמהדרין אף ציינו שבל"ד היא מפלגה לאומנית, ואילו את הכרזתה כי עדיף היה כי לאף אחד לא יהיה נשק גרעיני נטו לשכוח. http://www.turkishweekly.net/news/69664/-new-balad-mk-praises-iranian-quest-for-nuclear-weapons.html

  לעומת תומכי בל"ד, ד"ר הלפנד הוא מדען ולא תועמלן. לכן הרצאתו, המלווה במצגת, מכילה נתונים לרוב, שהמסקנה מהם ברורה- הנשק הזה לא מביא ביטחון. דברים דומים כתבה גם ארונדאטי רוי עוד בשנת 2003 בחיבורה 'דיבורים על מלחמה', כאשר משטרי הודו ופקיסטן התחרו ביניהם בהצהרות אפוקליפטיות. רוי הסיקה בחיבורה כי מנהיגי המשטרים כלל לא מתעניינים באזרחי מדינותיהם. את המסקנה הזו, גם אם הסיקו אותה חברי מרצ וחד"ש, אי אפשר יהיה להעביר בפרלמנט הציוני הנוכחי. את הפעילות הזו יש לנהל מחוץ לגבולות הפרלמנט הציוני – האויב המסוכן ביותר לכלל התושבים בין הים לנהר.

 4. עלי הגיב:

  קיימת מדינה אחת בעולם אשר מאוימת בהשמדה וקיים עם אחד בעולם אשר עבר שואה !
  מי שמתעלם מהעובדות האלה ומנסה להסתירן הוא אויל !
  דרום אפריקה של מנדלה פירקה נשק גרעיני מרצונה מ-3 סיבות
  1 לא בעיה עבורם לחזור בכל עת לפתח נשק גרעיני אם ירצו בכך (הידע והתשתית קימים)
  2 שום גורם אינו מאיים עליהם במלחמה ואין להם צורך בנשק גרעיני
  3 תחזוקת הנשק הזה יקרה מאוד והיתה מסבכת אותם ביחסהם הבינלאומיים
  לנוכח העובדות האלה ברור שלהחזיק בנשק גרעיני היתה איולת עבור המשטר
  מצד שני חיבים לזכור
  דרום אפריקה סיפקה לסאדם אורניום
  דרום אפריקה סיפקה לקאדפי אורניום
  דרום אפריקה מספקת אורניום למצרים
  כאשר ברור שלכל המדינות האלו היו ניסיונות ליצר נשק להשמדה המונית
  דרום אפריקה אחת המדינות הבודדות אשר תומכות באירן

  • בטטה הגיב:

   מי שפרק את תעשיית הגרעין בדרא"פ היה המשטר הלבן לפני שהגיע לסוף דרכו וזה נעשה בסיוע ישראל (המלמ"ב של חורב) שעשו ניקיון יסודי מאוד .מציע לך לעיין בארכיון ידיעות אחרונות ולחפש את הכתבה של רונן ברגמן בנדון.

   כשנכנסו נציגי המשטר השחור החדש למתקני הגרעין הם לא מצאו כלום הכל נעלם כאילו בלעה האדמה את הכל ,אז לא ברור על איזה תשתית וידע מדובר.

   דרום אפריקה הלבנה מכרה אורניום לישראל ,השחורה לאויביה ושכניה בשני המקרים זה פסול ומצער.

 5. צפור בודד הגיב:

  ח"כ פייגלין, כן צודק לטענתו ואני תמה עליו או על כותב המאמר שלא נתנו דעתם לעובדה שנשק גרעיני בידי ה"טובים" עשוי כן לגרום להרתעת ה"רעים". כלומר אם אין יכולת לפרז/ק נשק זה מידי אחד הצדדים של המתרס, עדיף שיהיה אם כך בידי שניהם. זו הסיבה שממש לא אכפת לי שגם לאירנים יהיה נשק גרעיני משום שאז יצנח קמעה אפם של מחרחרי המלחמה הבטחוניסטים השחצנים, כאן בישראל ונוכל לראותם מתיחסים ביתר שאת לפתרון הסכסוכים בעזרת מו"מ וכו'. למרות זאת אני חש צורך עז לחזק ידיהם של שוחרי פרוק הנשק הגרעיני העולמי. אבל דחילק גדעון צריך להיות ריאליים. כלומר לא נוכל לדבר על פרוק הנשק הנאלח הזה אם לא ימצא בתחילה בידי כל הצדדים. לטנגו צריך שניים.
  ובקשר למתנחל שקבל אות א. גרינצוויג הי"ד: אין כל סתירה בין השאיפה להתנחל לבין המאבק בתופעות אלימות אזרחית ומדינית במדינתנו. אנו חיים במדינה דמוקרטית והזכות להתנחל ברחבי א"י זהה לזכות להתנגד לכך. אך אתה חיב להיות הוגן ולא לחבר מיד בין ההתנחלות הציונית לבין החלת הכיבוש ממאיר. גם כאן חיבים להיות ריאליים ולחזק ידיהם של אנשים דוגמאת אליעז כהן, למרות הסלידה האישית מדרכם הנלוזה (בעינינו).

 6. שי הגיב:

  הרעיון שנשק גרעיני הוא אסון וכו' הוא רעיון פילוסופי, גרעין לעומת זאת (כלומר, מכלול הידע האנושי לגבי תהליכים גרעיניים ) הוא מדעי וממשי לחלוטין, אי אפשר לפרק את כול הנשק הגרעיני בעולם ולאסור להחזיק בו או בחומרים הקשורים אליו לחלוטין- כי תמיד יימצא מישהו שיצליח לעקוף את ההגבלות ולייצר נשק כזה (ראה מקרה איראן), עד היום, לא נעשה שום שימוש מבצעי בנשק גרעיני כזה או אחר (לאחר מלחמת העולם השניה), ועד היום, מתו מליוני אזרחים לאחר המלחמה מרעב, מחלות, ונשק קונוונציונלי לחלוטין, צריך להכניס דברים לפרופורציה, המאבק לא צריך ליהיות נגד נשק גרעיני- הוא חייב להיות נגד הקלות בה ניתן לרכוש מיליוני כלי נשק אוטומטים, מאות מליוני טונות של חומרי נפץ ובעיקר, נגד השחיתות הנוראית שבאפריקה, היא גוזלת המשאבים מספר אחת, אין באפריקה אף מדינה בעלת נשק גרעיני- ועדיין מתים מדי שנה מאות אלפי בני אדם, וזו הבעיה האמתית.

 7. טובה שיבר הגיב:

  אני רק שאלה:
  האם המרצה הוזמן לשאת דברים בפני הלובי האנטי גרעיני בפרלמנט האירני?
  אם לא הוזמן מה הסיבה?
  האם הועד לפירוז המז"הת מנשק גרעיני עומד בקשר עם ועד אירני מקביל?
  אם לא מה הסיבה?
  אודה לבעל המאמר אם יוכל לענות על שאלותי.

  • בטטה הגיב:

   אדוני השופט !
   גם שמעון אנס,שדד ,גנב,רצח,קיבל שוחד והונה אבל אתם מענישים רק אותי !

 8. הנרי הגיב:

  בעולם מושלם לא היה עוני, רעב, שחיתות, כאב, צער,אונס, רצח , גזלה וכד…, אנחנו לא נמצאים בעולם מושלם, אנחנו נמצאים בעולם שנלקח מהמוח החולה וההוזה של פרדי קרוגר.., בעולם כזה של אדם לאדם זאב אני רוצה להיות הזאב הגדול והרע ולא הכבשה שנטרפת ואבריה נקרעיה וגדייה נטבחים, מר ספירו היקר זכור זאת, האים אתה מוכן להניח את הגרון של ילדיך אהוביך ויקרך בידיים של איראן ? של הפלסטינאים ? של מישהו אחר מלבד עמך ?

  • גדעון ספירו הגיב:

   להנרי: אינני מוכן להניח את גרונם של של ילדיי, נכדיי, יקיריי, חבריי וכל הנברא בצלם בידי דיקטטורים, הרפתקנים ואנשי צבא מכל אומה ולשון, לכן סירבתי להתגייס למלחמת לבנון ולהיות קלגס בשטחים הכבושים. יש בין חבריי פלסטינים שהייתי שמח לראותם בראשות ממשלת ישראל משום שהםאנשי שלום וזכויות אדם ויש יהודים גזענים ועריצים שכל השומר נפשו ונפשם של יקיריו ירחק מהם. אתה רוצה להיות זאב גדול, אבל אתה לא, ולכן בעולם של זאבים, הזאבים הגדולים בסופו של דבר יאכלו אותך עד תום. הדרך להינצל מכך היא להיאבק על עולם בו אדם לאדם אדם, כסיסמת ארגוני זכויות אדם.

   • הנרי הגיב:

    רציני ??? אדם ברמה שלך ועם הניסיון שלך רוצה להילחם עבור עולם בו אדם לאדם, אדם ?
    אתה יודע מה אני אפילו לא מאמין שאתה מאמין לזה, נכון בני עמי לא טובים מהשכנים , והם בטח לא צדיקים גדולים או רחמנים בני רחמנים, אבל הם נמצאים באותה סירה שאני נמצא לכן אני סומך על ייצר ההשרדות שלהם ולאו דווקא ייצר הלוחמה, מר ספירו היקר יש אימרה שאומרת שהשלום יגיע כאשר הגהינום יקפא, לפיכך באמת הרשה לי {למרות שגילי חציו מגילך} ללמדך משהו בשכונה רעה תחזיק מקל גדול אל תשתמש בו אבל תחזיק אותו , זה כנראה יקנה לך עוד כמה רגעים …:-)

 9. צדוק התקוה הגיב:

  גדעון אני מבין שכל היהודים גזענים וכל חבריך הפלסטנאים אנשי שלום ואתה מוכן לראות פלסטנאי שיהיה ראש ממשלת ישראל אז למה לך לשבור את הראש ואני רצני תחיה ברשות הפלסטנאית כך תתרחק מגזעניםותהיה בסביבה של אנשי שלום[רק אל תמחוק את התגובה]

  • גדעון ספירו הגיב:

   צדוק: יש לך בעיות קשות בתחום ההבנה. היכן ומתי קראת אצלי משפט "שכל היהודים גזענים"? אתה זקוק באופן דחוף לקורס בסיסי בהבנת הנקרא. משפטים גזעניים כאלה לא יוצאים מעטי או מקלדתי. אל תנסה להשליך עלי את הגזענות הפורצת לא אחת בתגובותיך. אשר לחברי הפלסטינים, הם, כמו חברי הישראלים, אנשי שלום אחרת לא היו חברי.
   העובדה שבעקבות דבריי על האפשרות שראש ממשלה ישראלי יהיה ערבי פלסטיני, אתה שולח אותי לחיות ברשות הפלסטינית, הוא עוד פן בגזענותך. כאן בא לעזרי ז'בוטנסקי, שמאלני ידוע, שכתב: כאשר ראש הממשלה יהיה יהודי, סגנו יהיה ערבי ולהיפך.

הגיבו כאן

אורך תגובה מקסימלי: 1000 תווים

הרשמה לעדכונים בדוא"ל

Subscribe via Email

מומלצים