הגדה השמאלית

במה ביקורתית לחברה ותרבות


מאת: ב-27 ביולי, 2013 35 תגובות

החרם כמזור

הודעת האיחוד האירופי בדבר הטלת חרם על תוצרת ההתנחלויות ועל כל מוסד המשתף פעולה עם גופים או מוסדות מעבר לקו הירוק, הכניסה את ישראל לפניקה. שר הכלכלה נפתלי בנט ממפלגת המתנחלים "הבית היהודי" כינה את ההודעה "פיגוע כלכלי" ואילו אני סימנתי ביומני "וי" קטן. אני נמנה עם אותם ישראלים שעמלים מזה שנים בסבלנות של עבודת נמלים לשכנע את מעצבי דעת הקהל במדינות שונות על החיוניות בדבר חרם כלכלי על ישראל.

boycott-swedenפוסטר הקורא להחרמת ישראל, שבדיה 2005 (מקור)

נפגשתי עם עיתונאים, חברי פרלמנט, שרים בממשלות, סופרים, אמנים החל מיפן ואוסטרליה, עבור לניו זילנד המשך בארצות אירופה וכלה בארה"ב, והעברתי מסר ברור כי אם הם רציניים בהתנגדותם לכיבוש, להתנחלויות ולמשטר האפרטהייד שישראל הקימה בשטחים הכבושים, ולא סתם דיבורים בעלמא מן השפה ולחוץ, עליהם לתרגם זאת למעשים. ישראל והישראלים לא משלמים על פשעיהם. הזהרתי אותם מפני מניפולציה של תזמורת ישראלית ועושי דברה בעולם שינסו להטיל בהם את שיקוץ האנטישמיות והשואה וכי הם צריכים להתחסן מול שימוש ציני בהאשמות אלו.

ישראל קיבלה וממשיכה לקבל סיוע חוץ במאות מיליארדי דולרים, במצטבר לאורך השנים נזדקק למספרים מאזור הטריליון; היא מקיימת יחסי מסחר עם מרבית העולם, אזרחיה פטורים מאשרות תייר בחלק ניכר מיעדי תיירות בעולם, כל זאת יצר עם השנים תודעה של יהירות וזלזול בקרב רבים מאזרחי ישראל היהודים, בבחינת "הגויים מדברים אבל לא מתכוונים ברצינות". אשר על כן אני רואה בהודעת האיחוד האירופי פרי פעילותם המתמדת של שוחרי שלום ושוויון מישראל ומחוצה לה, שמשנתם חדרה בתהליך איטי של טיפות מערות נטיפים (אבל בזמן קצר יותר) לתודעתם של מקבלי ההחלטות.

בנט דיבר על פיגוע כלכלי. זה בדיוק מה שצריך על מנת שישראלים יבינו כי אין מותרות כיבוש והפרת זכויות אדם לנצח. כתבתי על כך לא פעם בעבר ואני חוזר על כך גם כאן, כי רק אם ישראלים תומכי כיבוש יחושו שהם צרעת בינלאומית, שבני אדם הגונים שומרים מרחק מהם, שאין יותר חופשים ביוון או בארצות תיירות אחרות, שישראל לא תשתתף באירועי ספורט בינלאומיים, שליצוא הישראלי לא יהיה שווקים, שרכבים לא יוכלו לנוע בגלל שאין דלק, שהשקל הישראלי ידרדר לאפס בבורסות העולם, כמה זמן יחזיקו הישראלים השחצנים מעמד? אני מעריך זמן קצר. טייקונים יהודים בעלי בתי הימורים יכולים לממן עיתון יומי המשרת את נתניהו אבל הם לא יכולים להוות תחליף ליצוא הישראלי. מהר מאד ייפול האסימון ויותר ויותר ישראלים יאמרו למתנחלים ותומכיהם, לכו לכל הרוחות, בגללכם איננו מוכנים לסבול.

לא יהיה מנוס ממלחמת גוג ומגוג זוטא בין הזרם המשיחי לציבור היותר שפוי שמבקש לחיות מבלי להתנגש ולריב עם כל העולם. ייתכן שרבני השטחים הכבושים וחסידיהם השוטים ישתמשו גם בנשק חם, או אז ניקלע למלחמת אזרחים שבה, יש לקוות, יובס הימין הקיצוני בידי אלה שמבקשים לחיות בהרמוניה עם העולם החופשי. זו תהיה מלחמת השחרור האמיתית שלנו מהשתעבדות לכיבוש בדומה למלחמת האזרחים האמריקאית ששחררה את ארה"ב מהעבדות.

בשיחותיי עם מעצבי דעת קהל הסברתי מדוע האבחנה בין שני עברי הקו הירוק, ככל שמדובר בחרם הוא מלאכותי, ולא בגלל טריקים קטנים של אימוץ כתובת פיקטיבית של מפעל זה או אחר הממוקם בשטחים הכבושים, אלא בגלל שמדינת האפרטהייד בשטחים הכבושים ממומנת על ידי ממשלת ישראל היושבת בתחומי הקו הירוק. כל החמצן של ההתנחלויות מגיע מהעבר הלגיטימי של הקו הירוק. לאחרונה ביקרה בישראל משלחת של מומחים פיננסים מהאיחוד האירופי לבדוק את מידת שיתוף הפעולה של הבנקים עם הכיבוש. הם נידהמו ללמוד כי אין בנק שלא משתף פעולה עם הכיבוש, בין באמצעות סניפים בהתנחלויות ובין באמצעות מתן משכנתאות למתנחלים לקניית דירות. לכן אין מנוס מהחרמת הבנק כולו לא רק סניף זה או אחר בהתנחלויות. כאלה הם פני הדברים גם באוניברסיטאות; או שיש להן שלוחות בשטחי הכיבוש המיועדות למתנחלים, או שהן מעסיקות מרצים העובדים גם במכללת האפרטהייד בהתנחלות אריאל (אני לא מכיר בשדרוגה לאוניברסיטה עליה החליט המושל הצבאי).

הישראלים מתנגדי הכיבוש מחרימים את מוצרי ההתנחלויות כאקט מחאתי. לפי שעה הם מעטים מדי כדי לגרום לנזק כלכלי משמעותי. אני משתדל להחרים מוצרי התנחלויות, קורא לאחרים לנהוג כך, חותם על עצומות המעודדות חרם. אני מפר בכוונת מכוון את החוק המטופש שהימין העביר בכנסת הקודמת האוסר על קריאה פומבית לחרם, ובכל זאת לא מעמידים אותי לדין, משום שהפרקליטות יודעת כי העמדה לדין תעמיד לרשותי ולרשות אחרים במה שבה אוכיח כי החוק הוא בלתי חוקתי וכי מפעל ההתנחלויות הוא פשע מלחמה. באחת: על מנת שחרם כלכלי על ישראל יהיה יעיל הוא צריך להיות יוזמה של מדינות וחייב לחול על ישראל משני צידי הקו הירוק. נקל לשער את האפקטיביות של החרם, אם יומיים לאחר הודעת האיחוד על חרם עתידי, הביעה ישראל הסכמה לחידוש המו"מ הישיר עם הרשות הפלסטינית. המדיניות הישראלית שקופה וברורה: למשוך את המו"מ עוד ועוד בתקווה כי כל עוד הוא נמשך לא יופעל החרם.


היש סיכוי לשלום?

ביולי 2000 יצא ראש הממשלה דאז אהוד ברק לשיחות שלום עם הנשיא יאסר ערפאת בקמפ דייויד בחסות נשיא ארה"ב ביל קלינטון. לקראת יציאתו ארגנה תנועת שלום עכשיו הפגנת תמיכה בראש הממשלה תחת הסיסמה צא לשלום וחזור עם הסכם שלום. גם אני הייתי שם, בתקווה שהסקפטיות שלי לגבי ברק תתברר כמוטעית. בראיון לטלביזיה האוסטרלית בעת ההפגנה הבעתי פסימיות לגבי הסיכויים שברק יחזור עם הסכם שלום. הערכתי כי ברק שבוי בעברו הצבאי ולא מוכן "באמת באמת" כמו שאומרים הילדים, לשלם את מחיר השלום. עם השנים למדנו כי כל מטרתו של ברק הייתה ליצור מצג של סרבנות פלסטינית, מול "נדיבות" ישראלית. "אין פרטנר" קבע ברק ושתי מלים אלו חדרו עמוק לתודעה הישראלית. השמאל הוכה ועד היום לא ממש התאושש.

האמת היא שלא הייתה כל נדיבות ישראלית. ברק לא הגיש הצעה כתובה ומסודרת עם מפות, אלא הסתפק בהעלאת הצעות בע"פ לפיהן היה מוכן להחזיר 87 אחוזים מהגדה (ולא 97 כפי שגורסת התעמולה הרשמית), כאשר השטח בן 13 האחוזים הנותרים בידי ישראל מורכב מנקודות אסטרטגיות המבטיחות שליטה ישראלית על המדינה הפלסטינית והופכת את 87 האחוזים לסוג של בנטוסטן. אפשר להשוות זאת לכלא שרק 10 אחוזים משטחו נמצא בידי הסוהרים, אבל אלה מבטיחים שליטה על 90 אחוזים מהשטח בו מצויים האסירים.

עברו 13 שנים מאז והמציאות הבסיסית לא השתנתה. שוב מעורבת ארה"ב בהבאת הצדדים למו"מ ישיר, הפעם בוושינגטון. אינני יודע מדוע משקיע שר החוץ האמריקאי, ג'ון קרי, כל כך הרבה אנרגיה בסכסוך הישראלי פלסטיני כאשר ברור שהולכים לכישלון נוסף. קרי, עם כל מיני טריקים ושטיקים, לפלסטינים אומר דבר אחד, לישראלים את ההיפך, הצליח בתוספת לחץ מתון, להביא את הצדדים לקיים מו"מ. המטרה הישראלית של נתניהו נשארה כמו זו של ברק: למשוך את המו"מ ככל שניתן, לעקוף את נושאי הליבה, לא להציג מפה ישראלית של גבולות המדינה הפלסטינית, שהרי אם תוצג, הקהילה הבינלאומית תדחה אותה כבלתי קבילה בעליל, ולסיים את המו"מ ברגע מתאים בו ניתן להציג את הפלסטינים כאין פרטנר, בתמיכת ארה"ב.

מי שרוצה המחשה של הסלאלום הפוליטי בישראל רצוי שיקרא מעת לעת ויאזין לעתים לעיתונאי הארץ ארי שביט. הוא היה פעם איש שמאל ועבר הסבה לאמצע. הוא קם כל בוקר ובודק בפלס איפה עובר קו האמצע. הוא מקפיד על כך הקפדה יתירה. אם יכתוב בשבוע אחד מאמר ביקורתי על נתניהו יאזן אותו בעור שבוע במאמר משבח. אם יכתוב מאמר משבח על השמאל כעבור שבוע יאוזן בדברי שבח לימין. פעם הוא נגד הכיבוש ופעם הוא בעד השארת ההתנחלויות, מוגלת הכיבוש, על כנן. עתה, לאחר שקרי הצליח להביא א הצדדים לשולחן המו"מ, הוא מציע לו לנסוע לאט על אופניים ולא למהר בהארלי דוידסון. במילים אחרות, שביט מציע הסכם ביניים ארוך טווח, ההתנחלויות נשארות על כנן, בנייה במה שקרוי "גושי ההתנחלויות" תותר, שביט כבר סיפח אותן למעשה לישראל. אותו הסכם ארוך טווח אינו אלא המשך הכיבוש אבל בפיו של שביט זה מכונה "לתת לפלסטינים זמן בתהליך בניית אומה". שפה אורווליאנית. ואם כך סבור שביט, עיתונאי מוביל ובעל מוניטין בישראל, נתניהו בוודאי לא יעקוף אותו משמאל.

הסיבוב הבא הוא רק עניין של זמן.


ידיעה מעודדת

בימים אלה מתבצעים הגיוסים הגדולים לצבא. גיוס אוגוסט שלעתים מתחיל כבר ביולי, נחשב למחזור האיכותי משום שמדובר בבוגרי בתי הספר התיכוניים. סקר שנעשה בין המתגייסים מראה זו השנה השנייה ברציפות, על ירידה בנכונות להתגייס ליחידות לוחמות. מדובר אמנם בירידה מתונה, כך שקשה לייחס לה בשלב זה משמעות מהפכנית, כמו למשל סירוב המוני לשרת בשטחים הכבושים. אולם אם יש כאן תחילתו של תהליך מתמשך, אזי אנו ניצבים בפני סוג מסוים, סמוי, של סרבנות כיבוש, מאחר ומרבית היחידות הלוחמות משמשות תקופות ארוכות כמשטרת כיבוש.


מספסרים בדם בניהם

היה ברור כי ברגע שיעלה נושא שחרור שבויים פלסטינים שלקחו חלק בהתנגדות לכיבוש, יופיעו הורים שכולים וינפנפו בשכול כתחמושת נגד שחרור שבויים "עם דם על הידיים". המושג הזה מעורר קבס, משום שעושים בו שימוש גזעני נגד פלסטינים בלבד. כתבתי על כך לא פעם, וחובה לחזור על כך כל אימת שהנושא עולה, כי אם דם על הידיים של מי שנאבקים נגד הכיבוש מצדיק מאסר לכל החיים, מה נאמר על המדכאים עם דם על הידיים? שהרי בישראל מצויים אלפים, מוטב לומר עשרות אלפים של חיילים, קצינים, רמטכ"לים ושרים עם הרבה דם על הידיים, אמבטיות של דם, שצריכים להישלח לכלא לכל חייהם. בתי הסוהר בישראל לא יספיקו כדי לאכלס את כל הישראלים עם דם על הידיים, אז אולי נאמץ את השיטה של ממשלת ישראל ונייצא את העודף לאחת ממדינות אפריקה, במקום לעצור ללא משפט ולגרש לשם פליטים מבקשי מקלט, שאין להם טיפת דם על הידיים.


החומה

הזמר והמוסיקאי הבריטי רוג'ר ווטרס, ממקימי להקת פינק פלויד, מוכר גם כפעיל זכויות אדם. הוא נאבק נגד משטרי דיכוי, נגד חברות רב לאומיות המנצלות עובדים בעולם השלישי בתנאי עבדות ומזהמות את כדור הארץ. אך טבעי שהוא נמנה עם מתנגדי הכיבוש הישראלי. בקונצרט שערך בבלגיה הפריח בלון דמוי חזיר בר ובו סמלי חברות רב לאומיות ומשטרים דיקטטוריים. בין הסמלים הראויים לביקורת הופיע גם מגן דוד. מיד האשימו אותו באנטישמיות. וכי הוא אשם שמגן דוד הפך לסמל של מדינה חזירית וגזענית המפעילה דיקטטורה צבאית נגד עם אחר? ישראל זיהמה את מגן דוד ורוג'ר עושה לישראל תזכורת קטנה. יישר כוח.

תגובות
נושאים: מאמרים

35 תגובות

 1. טובה שיבר הגיב:

  "האמת היא שלא הייתה שום נדיבות ישראלית בקמפ דיוויד" כותב גדעון ספירו ואינו יודע מה הוא שח כמו ברוב מאמריו.
  יוסי ביילין הציע למשלחת הפלסטינית הצעה נדיבה ביותר, כהאי לישנא:
  1. ישראל מכירה בסבל שנגרם לעם הפלסטיני כתוצאה מהקמת מדינת ישראל
  2. ישראל תקלוט לתחומה 10,000 פליטים במשך 10 שנים.

  אם ההצעה הזו אינה נדיבה מה אמורה להיות הצעה נדיבה?
  אודה למר ספירו אם יפרט מהי הצעה נדיבה על פי שיטתו.
  שבוע טוב

  • "כהאי לישנא" הגיב:

   ישראל גירשה מביתם כשבע מאות וחמישים אלף פלסטינים כדי לכונן מדינה "יהודית ודמוקרטית". עכשיו הם כחמישה מיליון פליטים שרכושם אדמתם שהם רוב אדמות המדינה נשדדו ונתנו ליהודים בלבד.
   ההצעה "הנדיבה ביותר" שהציע יוסי ביילין היא שישראל תקלוט לתחומה אלף פליטים במשך עשר שנים…

   אינני יודע מהי "הצעה נדיבה" על פי שיטתו של ספירו מה שאני כן יודע שהפליטים לא מבקשים "הצעה נדיבה" אלא תובעים את זכותם עפ"י החלטת האו"ם 194
   לגבי הישראלים שהחלטת החלוקה של האו"ם מ-1947 נר לרגליהם, החלטות אחרות הן יוק

   שבוע רע

   • צדוק התקוה הגיב:

    כהאי לישנא"
    אם אחיך [הפלסטנאים] הערבים היו מסכימים לחלוקה של 47 כל האסון היה נמנע אילו ב67 לא היו תוקפים אחיך הפלסטנאים היתה קמה מדינת פלסטין בירדן בשטחי הגדה המערבית כמו שהם רוצים להקים אותו היום אז לפני שאתה תוקף את היהודים הרעים קצת מחשבה לא תזיק לך

    • "כהאי לישנא" הגיב:

     ואם ישראל היתה מסכימה להחלטת 194 אז לא היתה קיימת מדינה "יהודית ודמוקרטית", כלומר הטיהור האתני היה חלק הכרחי אינטגרלי בהקמת המדינה הציונית.
     מעבר לכך, מי הם הפלסטינים שהתנגרו לחלוקה? אותם שבע מאות חמישים אלף שטוהרו אשר בכפרם אולי לא היה אפילו מכשיר רדיו אחד? ועוד, בלי כל קשר למי אשם ולמה, גירוש אזרחים מביתם הוא פשע מלחמה ולכן זכותם לחזור. אבל הציונים מכירים רק בזכות אחת, זכותם לגרש כדי להקים לעצמם מדינה אקסלוסיבית אתנית-דתית-יהודית.

     אז אל תבלבל במוח ולי אין אחים בכלל

     • צפור בודד הגיב:

      אתה כותב:"כלומר הטיהור האתני היה חלק הכרחי אינטגרלי בהקמת המדינה הציונית.".
      בוש והכלם! הכי זו המדינה הציונית אליה נשאו עיניים משה הס והרצל?
      מדינה בה ימודרו הפלסטינים שבתוכה כאחרוני זיבורית האדם?
      מה אכפת לי אם קבוצה של קולוניאליסטים, פרו קפיטליסטית רקובה מניפה דגל ה"ציונות" הכוזבת? אך עם חברים שכמותך עדיף כבר להיות זאב בודד. לא רק שאתה יורק על הציונות האמיתית, אתה גם מנכסה לידיים הערלות הנ"ל. בכך כמובן אתה כורת גזע העץ עליו אמורים יהודים גם ערבים לקנן בדו קיום סוציאליסטי ובאינטרנציונל מלא.
      סהדי במרומים שאנני יודע מי גרוע יותר, אתה בצדקנותך העוורת, או הם בזדוניותם הגזענית המתנשאת?

     • צדוק התקוה הגיב:

      כהאי לישנא"
      בלי כל קשר למי אשם ולמה, גירוש אזרחים מביתם הוא פשע מלחמה ולכן זכותם לחזור
      האם גם זכותם של הגרמנים שגורשו אחרי מלחמת העולם השניה מבתיהם משטחי פולין דה היום היא לחזור הביתה?

     • "כהאי לישנא" הגיב:

      הלך הציפור אצל היען לטמון את ראשו בחול

      ציונות סוציאליסטית = יהודית ודמוקרטית = אוקסימורון

      הטפות מוסר ("בוש והכלם") בסיגנון הגננת ציפורה נשמעות פתאטיות מעבר לגן הילדים

      לנכבה היו שותפים כל הציונים מימין ומשמאל וגם הקומוניסטים נרצעי ברה"מ תרמו את חלקם

     • "כהאי לישנא" הגיב:

      מי שגורש בפולין הם מיליון וחצי פולנים משטחים שגרמניה הנאצית התכוונה לספח. במקומם הובאו מתנחלים גרמנים. אחרי המלחמה זכות השיבה של הפולנים שגורשו מולאה במלואה והמתנחלים הגרמנים הבלתי חוקיים עפו חזרה מהיכן שבאו,

      הלוואי עלינו

    • צפור בודד הגיב:

     לכהאי לישנא:
     1. אפשר לחלק סופרלטיבים ושמות תואר ליריביך עד מחר. אך אם לא תנמק, תמצא מקלל ואז גם גן ילדים יהפוך מכללה עבורך.
     2. אתה מיצר משוואת אוקסימורון חמורה, אך שוב אבוי אינך מסביר או מנמק. כלומר כזאת קיראו וקדשו, כי כה אמר כהאי לישנא.
     3.למרבה הצער הביקורת של שנינו לגבי המתרחש במדינה ה"ציונית" שלך, היא די זהה. אלא שאני מסרב לקרוא למדינה זו ציונית. זו אינה ציונות בעיניי.
     4.אין פתרון אחר מלבד כנון ישות סוציאליסטית באי"ה, אשר תחיל בתוכה שני העמים ואשר תאפשר לשניהם להתנחל בחופשיות ע"פ מרחביה.
     5.הייתי מציע לך להפנות זעמך העיוור לביקורת בונה ומנומקת, חפה מקללות והגדרות בוטות.

 2. שאלת השאלות הגיב:

  איזה מדינה שלטה ביהודה ושומרון עד 1967? ירדן. ממי ישראל כבשה את יהודה ושומרון? מבחינת החוק הבינלאומי היבש מאף אחד. שום מדינה לא הכירה בסיפוח הירדני. מה ההבדל בין ערביי מדינת ישראל לערביי יהודה ושומרון ורצועת עזה? טכנית אין הבדל. הלאומיות הפלשתינאית לא מכירה בשום קו ירוק. גם אם חובה להתריע על כל מעשה של דיכוי בלי קשר לדת גזע ומין גדעון ספירו ושותפיו לדעה יצטרכו להתמודד עם השאלות האלה יום אחד. כל ההכפשות שבעולם (המוצדקות בחלקן) נגד מדינת ישראל שלא יתמודדו עם השאלות האלה יקטינו עוד יותר את הרלוונטיות של המכפישים. ועד כמה שידוע לי גדעון ספירו גר במדינת ישראל. אם לדעתו צריך להחרים אותה גם בתחומי הקו הירוק שייתן דוגמה ויפסיק לקנות תוצרת ישראלית. . אם ישראל והעולם המערבי כל כך נוראים יש מספיק מדינות אחרות . רק שהגזענות היורוצנטרית זורמת לאנשים מסוגו של ספירו בדם הרי חס וחלילה שאירופאי נאור כמוך יתערבב עם הילידים. אנשים מסוגו ימשיכו ויכפישו את ישראל ואת המדינות המערביות אבל לעולם לא יחשבו אפילו לגור במדינות שלהן הם דואגים כל כך.

  • גדעון ספירו הגיב:

   הערה כללית לכל המגיבים: אתם מבולבלים ובמבלבלים בין אירועים ותאריכים, חבל, היום יש גוגל ואפשר לבדוק לפני שכותבים. אחרת יוצאים קצת טמבלים.

   ——————————————————

   לטובה:אענל מבחינה בין ועידצ קמם דיוויד שנכשלה, לבין שיחות טאבה שנוהלו מאורח יותר, יוזמה של קלינטון להציל את ההסגםץ בטאבה היה מו"מ ברמה מיניסטריאלית, שם הושגה הסכמה בנושאים לא מעטים. יוסי בייליןף אחד הנושאים ונותנים כתב שגדברק אמר לו שלא התכווןכלל להגיע להסכם, לאל ביקש ללהוכיח גם באמצעות טאבה כי אין פרטנר, אלא שלדברי ביילין טאבה הוכיחה את ההיפך אבל ברק נתן הוראה להפסיק את השיחות ולאחר הבחירות בהן ניצח שרון הן לא חודשו.

   • גדעון ספירו הגיב:

    לטובה: (תגובה חוזרת, הפעם ללא שגיאות כתיב): אינך מבחינה בין ועידת קמפ דייוויד שנכשלה, לבין שיחות טאבה שנוהלו מאוחר יותר, יוזמה של קלינטון להציל את ההסגם. בטאבה היה מו"מ ברמה מיניסטריאלית, שם הושגה הסכמה בנושאים לא מעטים. יוסי ביילין, אחד הנושאים ונותנים, כתב שברק אמר לו שלא התכוון כלל להגיע להסכם, אלא ביקש להוכיח גם באמצעות טאבה כי אין פרטנר, אלא שלדברי ביילין טאבה הוכיחה את ההיפך אבל ברק נתן הוראה להפסיק את השיחות ולאחר הבחירות, בהן ניצח שרון, הן לא חודשו.,

  • גדעון ספירו הגיב:

   שאלת השאלות אינה ממי כבשה ישראל את השטחים, אלא כיצד מפסיקים שליטה צבאית על אוכלוסיה אזרחית חסרת זכויות באמצעות ממשל צבאי וקיום משטר אפרטהייד. מאחר וישראל לא מסוגלת לפתור את הבעיה בכוחות עצמה ,יש להיעזר בקהילה הבינלאומית. אני סבור שלאחר 45 שנות כיבוש שלא הניבו את חיסולו, יש לנסות שיטות, כמו חרם בינלאומי, שהוכיחו את יעילותן. הצעתך כי אפסיק לרכוש מוצרים ישראלים היא ההיפך ממה שאני מציע. כתוצאה מהחרם לא אוכל לקנות מוצרים תוצרת חוץ ואהיה אנוס לקנות רק תוצרת מקומית, עד שישראלים יבינו כי יש מחיר לפשעיהם.

   • ע.ג. הגיב:

    לספירו. זה נוררא פשוט להפסיק את הכבוש. הפלשתינים רק צריכים להגיד שהם מוכנים לדון על שתי מדינות לשני עמים. עד עכשיו מנהיגם מכחיש השואה שבא אחרי המנהיג הרוצח והשקרן מוכן להגיד רק שתי מדינות ולא שתי מדינות לשני עמים. אז את מילל מול הירח הלא נכון. תשכנע את הפלשתינים להגיד את מה שהם מסרבים להגיד ותראה איך אין כבוש.

 3. צפור בודד הגיב:

  גדעון, אתה כותב שאין מנוס ממלחמה בין המיעוט המשיחי לרוב השפוי במדינתנו ומוסיף ש"יש לקוות" כי מלחמה זו תסתים בנצחון הרוב השפוי. כלומר, גם אתה יודע בסתר לבך, שהדרך לשלום חיבת לעבור בנתיב "מלחמת האחים". אלא שעל ספינה קטנטונת כישראל, מאבק איתנים כזה, הוא לוקסוס, משום שישראל אינה מוקפת במדינות אירופאיות נאורות, אלא בכרישים, בדמות אויבים פגנו- לאומניים הזויים לא פחות, שישמחו לקפוץ על המציאה ולשסע המדינה הציונית לקרעים בהזדמנות זו.
  מכאן, שבדרכך לשלום המיוחל, אתה מוכן לסכן מדינתנו ולהמר על עצם קיומה בכלל…ונכון, זו זכותך.
  אך עליך להיות הוגן ולציין עובדה זו בתחזיותך ובניתוחיך. שהרי הצבור ה"שפוי" בישראל כן מודע אליה ובשל כך צונחות ידיו, פיו נאלם והוא נשאר לכוד בידי הסטטוס קוו.
  לידיעתך, הישות הישראלית- פלסטינית בדרכה לשלום, חיבת במהפיכה סוציאליסטית משני עברי המתרס. זאת ע"י שלוב כוחות סוציאל דמוקרטיים, קומוניסטים ואנרכיסטיים, בישראל ובפלסטין גם יחד ובמתואם, תוך כדי בנית אינטרנציונל מלא.
  ולמרות שהיא נראית רחוקה ועוקפת מרחבים, זו הדרך הבטוחה היחידה בה לא נאלץ להמר בדם ובקיום.

  • צפור בודד הגיב:

   ורק תוספת: לגבי השאלה האם מדינת ישראל זהמה מגן דוד? ניתן להתוכח לכאן או לכאן, אך רוג'רס ווטרס שהינו טייקון רב עוצמה בשדה המיין סטרים של המוזיקה (אפשר לפרנס מתמלוגיו צבאות של אמנים חסרי כל, המוכשרים ממנו פי כמה), זיהם את סמל העם היהודי באשר הוא, על בטוח.
   לא רק זאת: בהצמידו לחזירו הבאנאלי המעופף את סמל היהדות, בשעה שלא עשה כן לצלב (הדת הנוצרית השלטת במדינות מהן הגיחו תאגידי הגלובליזציה הבזויים), קבע נחרצות על עצמו, שהוא אכן אנטישמי.
   וע"כ ימ"ש.

  • גדעון ספירו הגיב:

   תדיק. אני כותב שאין מנוס ממלחמת גוג ומגוג זוטא עם המתנחלים שיתכן והקנאים ביניהם ישתמשו בנשק שהמדינה באיוולתה העמידה לרשותם, או אז אני מביע קווה שהציבור השפוי יביס אותם. אני מעולם לא מדבר על מלחמת אחים, אויביי אינם אחיי, אלא מלחמת אזרחים. זו אפשרות אבל לא מהלך דטרמניסטי. התסריט שלך מצוין אבל גם הוא לא יציל אותנו משלב מאבק שעלול להתפתח לדם ודמים. מי שמהמר על קיום המדינה הםאלה המבקשים להנציח את הכיבוש.

 4. שום בצל הגיב:

  1. אין קשר בין חרם לסיום הכיבוש. זהו שקר גס, וחבל שאתה שותף לתרמית הנוראה הזו.
  2. הפלסטינים קבלו סיוע גם כן בעשרות אם לא מאות מליארדי דולרים. והיכן הם?
  רמז – לא בישראל.
  3. ברק הציע יותר מ-87%. הפלסטינים דחו. גם 100% ו-200% הם ידחו,
  אלא אם יופעלו עליהם לחצים.
  4. האמרה שלך שהקו הירוק הוא לגיטימי בעיניך היא גם כן, שקר, שכן אינך שותף למדינה ציונית, אתה
  פועל למדינה פלסטינית גם בגבולות הקו הירוק.
  5. רוצחי אזרחים מקומם בכלא, נקודה, בין אם יהודים ובין אם ערבים.
  6. יש סימנים מובהקים של אנטישמיות בכל ההפגנות נגד ישראל. סיום הכיבוש הוא מטרה נעלה,
  אבל עלילת הדם המתמשכת הזו (שגם אתה שותף לה) אין לה מקום, והיא היא תוביל לשפיכות
  דמים הבאה.

  • גדעון ספירו הגיב:

   מה שיפה אצלך, חבר שום בצל, זה שאתה יודע יותר טוב ממני מה אני רוצה. לא ידעתי שאני רוצה מדינה פלסטינית גם בתחומי הקו הירוק, אבל עכשיו אני יודע, תודה.
   הטעות היסודית שלך וחבריך לדעה שאתה יוצר סימטריה בין כובש לנכבש ומכאן מתפצלות דרכינו. אם יש או אין קשר בין חרם לסיום הכיבוש, את זאת נדע רק אם יופעל החרם. הדוגמה הדרום אפריקנית מוכיחה את ההיפך מטענתך. ההאשמות בדבר אנטישמיות כלפי המותחים ביקורת על ישראל, הן נשק חלוד.

  • צפור בודד הגיב:

   שום בצל. ולו למען הויכוח הפורה.
   לגבי סע' 4 בתגובתך:
   1. היתכן וגדעון הוא הציוני האמיתי מבין שניכם?
   2. אם אינך מפנים שהציונות חיבת להשען על סוציאליזם (וגדעון להזכירך, הוא סוציאליסט שבסוציאליסטים), אנא אנו באים?
   3. היתכן שהבנתו הציוניות ותרומתו לה, אינם פחותים או בטלים ביחס אליך, דוקא משום שהוא מעודד הישות הפלסטינית לעמוד על רגליה ולפעול כאחד האדם והעם, למען זכויותיה (זכויות שתוכלנה להתממש, רק באם תפעל כאומה מסודרת נאורה ולא כעדר פרוע ופורע)?
   4. היתכן ומידור הסוציאליזם מתוך הציונות והנחלתה בידי לאומיות ודת בלבד, דוקא גרמו, אף ימשיכו לגרום נזק לציונות?

 5. עלי הגיב:

  חרם זו פעולה אלימה בדיוק כמו הכרזת מלחמה מי שמחרים אינו שולט
  בהשלכות שהחרם עלול לגרום
  חרם רק מעודד מלחמה ושנאה ולכן מי שמצדד בחרם הוא גזען ופאשיסט !
  צרפת הטילה המברגו על ישראל זה גרם להשבתת חיל האויר הישראלי
  6 חודשים לאחר הכרזת ההמברגו פתחה מצרים במלחמת ההתשה
  ומיד לאחר מכן פרצה מלחמת יום הכיפורים.
  זה לא נכון שווטרס קורא לחרם "תרבותי" של אמנים על ישראל (התיאור חלבי מדי)
  מה שקורה במציאות זה שקיימת מערכת שלמה המגויסת כנגד כל מי שרוצה להופיע בישראל
  המערכת הזו מאיימת על האמן בפגיעה פיזית עד כדי איום על חייו
  ברור שאין כאן פעולה תרבותית אלא פעילות טרוריסטית.
  הטענה שישראל מקיימת משטר כיבוש ואפרטהייד היא מגוחכת ושקרית
  התוכנית של נתניהו מאז ומתמיד היא להציע מדינה פלסטינית זמנית על 85% מהגדה למשך 30 שנה
  כדי לבחון את כונות השלום של הפלסטינים ישראל גם מוכנה להתחייב לסגת לגבולות 67
  גם הצעות קלינטון היו אמורות לסיים את הכיבוש אבל הפלסטינים סרבו.
  אמנת החמס והתביעה לזכות שיבה והתחושה שאפשר להביס את ישראל הם הגורמים לסרבנות הפלסטינית אסור להתעלם מנסיונם לבצע ג'ינוסייד 3 שנים מהשואה

  • גדעון ספירו הגיב:

   אכו, חרם הוא הכרזת מלחמה, רק בנשק קר ולכן חוסכת הרס ומוות. כמו שיש מלחמות צודקות, למשל המלחמה נגד גרמניה הנאצית ויש מלחמות לא צודקות כמו המלחמה האמריקאית בויטנאם, כך יש חרמות מוצדקים ולא מוצדקים. החרם על דרום אפריקה היה מוצדק ואילו החרם האמריקאי על קובה אינו מוצדק. מאחר ואתה נגד חרמות, אני מניח שאתה נגד החרם על איראן. לדידי דין ישראל כדין דרום אפריקה של האפרטהייד ולכן החרם עליה, אם יתממש. מוצדק. אתה פשוט מפגר אחר התפתחויות ולא יודע שדווקא הפשיסטים והגזענים מתנגדים לחרם על ישראל.
   אין קשר בין האמברגו הצרפתי למלחמת ההתשה או למלחמת יום כיפור. הראשונה נועדה להסיג את ישראל משפת התעלה והתרחשה בין מרס 69 ואוגוסט 70, ואילו מלחמת יום כיפור פרצה שלוש שנים מאוחר יותר ונועדה לשבור את הסטטוס קוו לאחר שממשלת גולדה דחתה את הצעות השלום של סאדאת.

   • עלי הגיב:

    כאשר ישראל ביצעה סגר ימי על עזה (שזה אפילו לא מתקרב לחרם) טענת שזה דבר אכזרי
    והצדקת פעולות אלימות למען שבירת המצור !
    הטענה שאין קשר בין מלחמת ההתשה למלחמת יום כיפור היא מגוחכת משום שמלחמת ההתשה גרמה לבעיית פליטים של 5 מליון מתושבי הערים
    על גדות התעלה שזה הגורם המרכזי לפריצת מלחמת יום כיפור
    ומלחמת ההתשה היא תוצר של האמברגו הצרפתי.
    לא אמרתי שאני נגד חרם מה שנאמר שחרם זו פעולה אלימה אכזרית שמביאה מלחמות ושנאה
    חרם על ישראל רק יחזק את הצד הערבי לצאת למלחמה וירחיק את השלום משום כך מי שבעד חרם הוא פאשיסט.
    הטענה שניתן לשלוט בחרם וליצור תוצאה רצויה היא טענה מרושעת.
    אין קשר ישיר בין החרם על דרום אפריקה והפסקת משטר האפרטהייד
    הפוליטיקאים השחורים והלבנים לקחו הימור ובניגוד לתורת הסיכויים הדבר הצליח
    זה היה יכול להגמר בקלות בשפיכות דמים אכזרית מאין כמוה או לחילופין בהקמת 2 מדינות ללבנים ושחורים (שזה הרבה יותר הגיוני מאשר ההימור של מנדלה)
    המצב בדרום אפריקה עדיין נפיץ ודרום אפריקה בקלות יכולה להפוך לזימבבואה
    השמאל גם מסתיר את הפשעים של אנשי מנדלה והפיכת דרום אפריקה למדית פשע ואיידס

 6. סמרטוט כחול הגיב:

  אני מבקש להגיב רק על ענין רוגר ווטרס
  בתור בן לאומה הבריטית הצבועה ,שהיתה שותפה להרבה שפיכות דמים מסביב לגלובוס
  ושעד היום כובשת את גיברלטר והמלבינס {שלא נדבר על צפון אירלנד}הוא האחרון שיכול לזעוק,
  בכלל כל המדינות הנאורות שעושות רושם מופלא על גדעון הן בנויות על כמויות עתק של גופות נרצחים,מוצאים להורג ,ומובסי קרב.ומדוע אתה חושב ש60 שנות שקט מוחקות וחוננות את הפשע,
  יש בהן אלימות מעונבת וצבועה וכן ,,גם אנטישמיות
  ותתפלא גדעון אני ממש לא רוצה לדמות להן

  • גדעון ספירו הגיב:

   אבל זו הצרה, סמרטוט כחול יקר, שאתה דומה לכל המכוער, הפושע והצבוע שאיפיין את הקולוניאליזם הבריטי לאחר שזה נתן לו גט כריתות. אתה נמצא באיחור של כמה עשרות שנים. גיברלטר אינה דוגמה טובה. בעקבות דרישת ספרד להעביר את גיברלטור לשלטונה, נערך משאל עם ותושבי גיברלטר העדיפו להישאר תחת שלטון הכתר הבריטי. המלווינס? הודות להם בא הקץ לשלטון הדיקטטורה הפשיסטית של הגנרלים בארגנטינה. אני מבין שזה מצער אותך, כאמור אתה באיחור. לצפון אירלנד נמצא פתרון, הלוואי עלינו.

 7. מומחה הגיב:

  ומתי ראינו את האדון ווטרס מפגין נגד הכיבוש הבריטי של איי המלבינס (השם המקורי לפני שהכובש "אינגלז" את שמות האיים) ונגד הטרנספר האתני שבוצע באיים על ידי יבוא אלפי בריטים ואנגלוסקסים מכל מיני חורים בעולם וגירוש תושבי האיים המקוריים ?

 8. מי ומי במו"מיות הגיב:

  Who's among the Mummies?
  מעניין שכל היועצים הם יהודים. *** מרטין אינדיק (ראש המו"מיות) כיהן פעמיים כשגריר ארה"ב בישראל. ועמד בראש מרכז סבן למדיניות במז"הת. *** סגנו של אינדיק פרנק לוונשטיין (זה שאביו היה איש זכויות אדם והוא הפך ל"איש ביטחון וטרור לאחר הפיגוע במגדלי התאומים ב- 9/11" *** יועצו הבכיר של הנשיא אובמה לענייני המזרח התיכון, פיל גורדון שעליו אפילו ויקיפדיה לא יודעת לספר עליו דבר — הכוונה היא לא לשחקן הפוקר היהודי. *** והיועץ המשפטי של מחלקת המדינה האמריקאית ג'ונתן שוורץ (לא זה שהיה איש רדיו שהתמחה במוסיקת פופ). . .
  וכמה פלסטינים-אמריקאים או ערבים-אמריקאים בקרב יועצי ג'ון קרי?

 9. "רימו אותנו" הגיב:

  "הארץ" דיווח על הפאניקה במשרד החוץ: "שגריר ישראל‫ בבריסל:‬ בכירים באיחוד האירופי רימו אותנו בנוגע לסנקציות על ההתנחלויות". מסתבר ש-27 השרים באיחוד האירופי החליטו שמעתה‫ לשקרנים ואלופי ספין לא מגלים סודות! ומעתה האיחוד האירופי ישלם לממשלת ביביהו במטבע שבו הוא רגיל להשתמש. . . הם לא ישקרו, אבל ‎אם עד עכשיו לביבי היה מונופול על הספינים ו"הרשות לבלף". מעכשיו כדאי שיבין הוא ושגרירי ישראל — חסל סדר המונופול! ועוד: כדאי שגם ג'ון קרי יבין שלא ניתן לשקר לכל העולם כל הזמן. בראיון לטלביזיה פקיסטנית Geo TV אמר קרי: "צבא מצרים לא עשה הפיכה אלא החזיר את הדמוקרטיה למצרים"… The Egyptian military did not take over but instead was "restoring democracy" to Egypt
  נראה שקרי לא נשאל מדוע אין ארה"ב מחזירה דמוקרטיה גם לממלכה הסעודית, לכוויית ולאמירויות, ומדוע — במקום לממן את צבא צבא הכיבוש — אין היא כופה נסיגה מכל השטחים על ישראל.

 10. אסקפיזם זה נחמד הגיב:

  גדעון היקר. יש לזכור שהעם המכונה פלסטינאים שיטפו פעולה עם הנאצים והבריטים במטרה להשמיד את היסוד היהודי במזרח התיכון בזמן מלחמת העולם השנייה ולפניה. אחרי נצחונם בחיסול 6 מליון מהעתודה האסטרטגית שם העם היהודי באירופה וגירוש מליון יהודי ערב. שלא משתתפים היום בשום מסע ומתן לפי הנוסכאות המפורטות. למרבה הבושה (נכבה) לא הצליחו להשמיד 600,000 בארץ ישראל בעזרת הבריטים שסיפקו להם נשק והכינו את היהודים לשחיטה (כי ליהודים הם החרימו נשק ומנעו עלייה). היום כמו אז אירופה שבויה של הנפט הערבי. ואנחנו משלמים את המחיר.

  הפעולות התמימות של השמאל הישראלי ופעילי זכויות האדם למען הערבים הם הסיבה להתמשכות הסכסוך והמשך הסבל של הפלסטינאים במחנות הפליטים. והמשך דיכוי של הרבה עמים לא ערביים ולא מוסלמים באפריקה ובמזרח התיכון.

  ולעניין החרם וטענות אפרטהייד למינהם, לידיעתך באוניברסיטת אריאל לומדים לא מעט ערבים לעומת אוניברסיטת בירזט, שם אין יהודים כלל. ואזורי תעשייה של יהודים ביו"ש מעסיקים לא מעט ערבים, שבעזרת 'מתנחלים' רשעים הם מצליחים לפרנס את משפחותהים. אבו מאזן לעומת זאת יוצר מקומות עבודה רק לצבא המחבלים שלו

  • גדעון ספירו הגיב:

   המגיב "אסקפיזם זה דבר נחמד" קובע שבמכללת אריאל לומדים ערבים ואילו באוניברסיטת ביר זית "אין יהודים בכלל". האזרחים הערבים הלומדים באריאל אינם מסתירים את האפרטהייד בשטחים הכבושים. האפרטהייד מתבטא בכך שפלסטינים הגרים בגדה אינם יכולים ללמוד במכללה. החיים האקדמיים שם הם פונקציה של הדיקטטורה הצבאית-ישראלית בשטחים. המכללה פועלת תחת הכרה אקדמית של המושל הצבאי, וזה הופך אותה לבדיחה אקדמית לא הרחק מצפון קריאה. הערבים הישראלים הלומדים שם הם בבחינת אנוסים. אינם רשאים להביע את הסתייגותם מהכיבוש, בין באסיפה, הפגנה או חלוקת פליירים. הפעילות הפוליטית אסורה. הערבים הן קורבנותיה העיקריים. היהודים, עם האדונים, מזדהים ברובם, עם מכללה תחת כנפי הכיבוש. את מכללת אריאל יש לפזר.

   אוניברסיטת ביר זית, פועלת אף היא תחת כיבוש אבל בניגוד לאריאל שנהנית מזכויות יתר, ביר זית נאנקת תחת קלגסי הכיבוש, צריכה להיאבק ולתמרן בין מחסומים, פשיטות צבאיות, מעצרים, לבין לימודים. המגיב מבלבל בין יהודים לישראלים. יהודים יש והיו בין הסטודנטים והסגל. אין איסור על תלמידים ישראלים, אבל יש מעט מאד ישראלים המוכנים ללמוד בתנאים אלה.

 11. "בנט לא רימה אף אחד" הגיב:

  זו לא היתה הודעת האיחוד האירופי בדבר הטלת החרם, שהכניסה את ישראל לפניקה. שר הכלכלה נפתלי בנט ממפלגת המתנחלים "הבית היהודי" כינה את ההודעה "פיגוע כלכלי" וגם אני סימנתי ביומני "וי" קטן. אבל אותו שר הציע השבוע (בישיבת ממשלה, ע"פ דיווחו של יואל מרקוס ב"הארץ"): ”אם תופסים מחבלים צריך פשוט להרוג אותם“. זה היה כה פשוט שכמעט אף אחד לא קם להתריס, פרט ל… יעקב עמידרור שהעיר "זה לא חוקי", ובנט השיב: ”אני כבר הרגתי בחיי המון ערבים ואין לי עם זה שום בעיה“. ועל האמירה היודו-נאצית הזאת לא השיב אף אחד, ובנט, ה"אייכמן היהודי" ממשיך לשבת בממשלה! נראה שגם ליאיר (הנכד של טומיסלאב לַמפֶּל, ששרד את הנאציזם) אין בעיה עם ההצהרה היודו-נאצית של ידידו נפתלי בנט. ואם יש, הרי הלפיד השחור שומר זאת בבטנו. כי בנט שירת ביחידות צבאיות "מקודשות" (סיירת מטכ"ל ו"מגלן"), ואפילו חיבר להם המנון יחידה – ולכן האמירה שלו נשמעת כאילו תורגמה מגרמנית-נאצית Ich Habe Sehr Viel Juden getötet ohne Schwriegkeiten (הרגתי הרבה יהודים ללא בעיה).

 12. טובה שיבר הגיב:

  גדעון היקר:
  נסיונותיך "להצדיק" את הסירוב הפלסטיני אינם מחזיקים מים:
  לא רלוונטי כלל לא ברק אמר או לא אמר לביילין, העובדות מדברות בעד עצמן:
  1. יוסי ביילין בכבודו ובעצמו הציע למשלחת הפלסטינית הצעה נדיבה מאד: שיבה של עשרות אלפי פליטים לתחומי מדינת ישראל במשך 10 שנים.
  מה לעשות גדעון יקירי שהמשלחת הפלסטינית דחתה, חוזר שנית, דחתה, את ההצעה של ביילין.
  2. ביילין עצמו מצוטט בהארץ כמי שאומר כי צר לו מאד שהפלסטינים לא קיבלו את הצעתו.
  3. מה הפריע לפלסטינים לקבל את ההצעה?
  4. מה מנע מן הפלסטינים להשיב להצעה בהצעה נגדית? (הם אפילו לא טרחו להשיב לביילין)
  5. אודה לך מאד אם תוכל להבהיר לאיזה מספר של פליטים אתה היית מוכן להסכים?
  6. אודה לך מאד אם תוכל לפרט מה הייתה עמדתך לו הפלסטינים היו דוחים את הצעתך ודורשים שיבה של יותר פליטים?

  • מסכן ספירו הגיב:

   זה מה שקורה לאיש שמאל שנרתם ל"פרגמטיזם" של השמאל הציוני ומחפש "הצעה נדיבה" לפתרון הסכסוך

   לשמאל העקבי האנטי ציוני יש רק עמדה עקרונית: סיום הכיבוש ללא תנאים והכרה בזכות השיבה של הפליטים. אחרת צודקת שיבר, מה יעשה ספירו אם הצעתו הנדיבה תדחה ע"י הפלסטינים? יצטרף ל"אין פרטנר"?

 13. נפתלי הגיב:

  גדעון כקורא נאמן שלך אשמח לשמועה את דעתך על פסק הדין בפרשת נתן זאדה…..
  עד היום לא ראיתי שום מאמר ראוי של איש שמאל בקשר לפסק הדין שניתן

 14. נילי הגיב:

  אני מצטרפת לשאלותיה של טובה שיבר וממתינה לתשובותיו של גדעון ספירו

הגיבו כאן

אורך תגובה מקסימלי: 1000 תווים

הרשמה לעדכונים בדוא"ל

Subscribe via Email

מומלצים