הגדה השמאלית

במה ביקורתית לחברה ותרבות


מאת: ב-8 באוקטובר, 2013 29 תגובות

ילדים משלמים על טמטום הוריהם

ילדה בת תשע מהתנחלות פסגות על יד רמאללה נפצעה מירי של כדור אחד. החשד נפל מיד על פלסטינים ומה שקרוי כוחות הביטחון, שראוי לכנותם קלגסי הכיבוש, מצויים בשעת כתיבת שורות אלו בעיצומו של הידוק עניבת חנק הכיבוש. הילדה נפצעה קל, הקליע לא פגע באבר חיוני, לא נשקפת לה סכנת חיים, והיא תחלים, ברוך השם.

מי שיורה על ילדים לא אוהב אותם. זהו מעשה שפל. ילדים אינם יעד לגיטימי במלחמות או מאבקים חמושים כלשהם. נקודה. מצד שני, מי שמביא ביודעין ילדים לאזור שמחוץ לארצו, שם מתחולל מאבק בין כובש לנכבש, אזור רווי סכנות, גם הוא לא אוהב ילדים, מהמר על חייהם. הורה כזה הוא או מטומטם או אידיוט או קנאי דתי שלעתים מוליד ילדים בסיטונות אבל למעשה שונא אותם.

תפורק פסגות ויוחזרו ילדיה לישראל. הורים שיסרבו, יש לבדוק את מסוגלותם ההורית על ידי שרותי הרווחה, כפי שעושים עם כל הורה שמשחק בגורל ילדיו או מתעלל בהם.


השקרן

ראש הממשלה בנימין נתניהו צודק כאשר הוא מתייחס בחשדנות אל מתקפת החיוכים של נשיא איראן החדש חסן רוחאני. הוא לא מאמין להצהרות רוחאני או למנהיגה הרוחני של איראן, חמנאי, כאשר הם אומרים כי לאיראן אין כל עניין בנשק גרעיני, שזה בכלל נוגד את האיסלאם. נתניהו רואה בהם מוליכי שולל. בנאומו בעצרת הכללית של האו"ם שאל נתניהו, אם הם לא רוצים חימוש גרעיני, מדוע הם מקימים מפעלים תת קרקעיים להעשרת אורניום? ומדוע הם מפתחים טילים בין יבשתיים? והוא משיב: כי מטרתם האמיתית להיהפך למעצמה גרעינית השולטת באזור וחסינה מפני מתקפה צבאית. נתניהו מזהיר את העולם: אל תתפתו למתק השפתיים של שליטיה החדשים של איראן, זו חבורה של שקרנים. בעין אחת הם מחייכים ובשנייה ממשיכים לפסוע לעבר הפצצה.

מאין יודע נתניהו כי רוחאני הוא שקרן? מניסיון אישי. בסוגיה הגרעינית כל ממשלות ישראל לדורותיהן היו מורכבות משקרנים. החל בכך בן גוריון ששיקר לנשיא קנדי עם סיפורי סבתא על בית חרושת לטקסטיל. כאשר קנדי אמר לבן גוריון כי הוא משקר, וכי על פי צילומי המבנה ברור שמדובר בכור גרעיני, נאלץ בן גוריון להודות בכך, אבל התחייב כי מדובר בכור אזרחי לצרכי מחקר בלבד. שוב שקר. הנשיא קנדי התנגד לכל הפרויקט הזה. הוא העריך נכונה כי ישראל מכניסה את המזרח התיכון למרוץ חימוש גרעיני, ואת זאת רצה למנוע. הוא שלח מעת לעת פקחים לבדוק מה קורה בכור וישראל הצליחה להוליכם שולל בכל מיני תרגילים שהשקר היה המרכיב העיקרי בהם. אילו נהג קנדי לפי מדיניותו של נתניהו כלפי איראן היה עליו להטיל סנקציות בצירוף אזהרה שכל האופציות, כולל הצבאית, על השולחן, ישראל הייתה מפסיקה מיד את בניית הכור ומסבה אותו אולי למפעל טקסטיל. ייתכן וקנדי היה עושה זאת אלמלא נרצח. התנגדותו הנחרצת של קנדי לבניית הכור בדימונה הייתה המקור לכל מיני תיאוריות קונספירטיביות שידה של ישראל ברצח.

ב- 1960 עלה בן גוריון על דוכן הנואמים בכנסת ובפיו הודעה קצרה: ישראל מקימה כור גרעיני בדימונה, כור מחקר לצרכי שלום שיהיה פתוח למדענים מכל העולם. בן גוריון ידע כמובן שמדובר בהודעה שקרית. מאז מכחישה ישראל כי היא מפתחת נשק גרעיני, שקר כמובן. לאחר מכן אומצה מדיניות העמימות רווית השקרים. עינינו הרואות כי מאז בן גוריון עבור לכל ראשי הממשלות עד נתניהו היום, כולם שיקרו במצח נחושה. מוכרת האמרה שלשקר אין רגליים ללא גבול, בסוף מתגלית האמת. היום כולם יודעים שישראל אוגרת בשטחה מאות פצצות גרעיניות וטילים בין יבשתיים הנושאים ראשי נפץ גרעיניים. אני מניח כי באיראן שואלים את אותן השאלות שנתניהו מכוון לאיראן: נגד מי מכוונים טילי יריחו הבין יבשתיים שישראל פיתחה? מדוע היא זקוקה להם? מי האויב נגדו מכוונים טילים אלו?

ובכל זאת, יש הבדל בין השקרן רוחאני לשקרן נתניהו. רוחאני אינו מאיים על ישראל במלחמה. נכון, המנהיגות האיראנית סבורה שלישראל אין זכות קיום, גם בישראל יש לא מעט אזרחים, יהודים וערבים, ציונים ולא ציונים, שסבורים, מסיבות אחרות מאלו האיראניות, כי לישראל קולוניאליסטית, גזענית שהקימה מדינת אפרטהייד בשטחים הכבושים, אין זכות קיום, כפי שלאיראן החומייניסטית המפרה זכויות אדם אין זכות קיום, לדרום של האפרטהייד לא הייתה זכות קיום, לקמבודיה בראשות הרוצח פול פוט לא הייתה זכות קיום ויש עוד מדינות שניתן לנקוב בשמן.

ההבדל הוא שרוחאני לא מצהיר כי איראן לא תשלים עם דימונה ואם ישראל לא תתפרק מנשקה הגרעיני מרצון, כל האופציות על השולחן, כולל זו הצבאית. נתניהו נוהג בדיוק ההיפך: הוא מנופף כל הזמן באופציה הצבאית, ומודיע בפוזה של שיגעון גדלות שאם "העולם", קרי ארה"ב, לא יממש את האופציה הצבאית, תצא ישראל לבד במלחמה נגד איראן. אם לאיראנים לא הייתה סיבה של ממש לפתח נשק גרעיני, ישראל באיוולתה הגישה לה את העילה על מגש של כסף. איראן זקוקה לחימוש גרעיני כדי להגן על עצמה מפני תוקפנותה של ישראל.

אין מנוס מהמסקנה כי אם כלה ונחרצה עם איראן להיות מעצמה גרעינית, היא תגיע לכך, בסיועה האדיב של ממשלת ישראל. הדרך היחידה למנוע איראן גרעינית היא ביצירתו של מזרח תיכון מפורז מנשק השמדה המונית. על מנת להגיע לכך צריכים השקרנים משני הצדדים להיות תחת פיקוח של מבוגר אחראי.

הניו יורק טיימס יצא במאמר מערכת נגד צהלת הקרב של נתניהו וניסיונו לגרור את ארה"ב למלחמה. כתבי ועורכי העיתון יודעים היטב שארה"ב שופכת על ישראל נשק מודרני בכמויות אדירות, והכל בחינם, זו הסובסידיה של ממשלת ארה"ב ליצרני הנשק האמריקאים. הנשק המסופק לישראל, הוא המלה האחרונה בפיתוח אמצעי לחימה, נשק התקפי המהווה את התשתית של מכונת ההרג וההשמדה הישראלית. אלמלא רוחב הלב האמריקאי, היו חושבים בישראל פעמיים לפני יציאה למלחמה. אמריקה יודעת כי בעיני המנהיגות הישראלית המלחמה היא גורם המלכד את השבטים שהיגרו לישראל. כל המלחמות של ישראל, זולת מלחמת 1948, היו מיותרות, אבל ענו על הד.נ.א הישראלי, שזקוק למלחמה אחת לכמה שנים.

ראינו רק עתה את הנוסטלגיה שנשפכה בישראל עם מלאת 40 שנים למלחמת יום כיפור. מרבים לדבר על טראומת יום כיפור. המסקנות בישראל מהטראומה היו עוד חימוש מודרני שיקל על ברוני המלחמה את הלחיצה על הדק המלחמה לקראת הטראומה הבאה. אמריקה מספקת בנדיבות את צעצועי המלחמה. למה לא? ישראל היא ספינת קרב אמריקאית ושדה ניסויים מצוין של נשק חדש. כבר מספר שנים שלא הייתה כאן מלחמה במלוא הקיטור והמטורפים בטוחים שיוכלו להביס את איראן.

ישראל לא תוכל להשמיד את אתרי הגרעין באיראן אבל היא מסתכנת במטר טילים על עריה. זה יטה לזמן מה את תשומת הלב מבעיות כלכליות לסולידריות בעת מלחמה, אלא שהפעם זה עלול להסתיים בכיליונה. החישוקים של הצבא התרופפו מעט, ומלחמה לא מוצלחת עלולה לפורר את ישראל במקום ללכד את אזרחיה.

יש לומר בגלוי, כי שלום כולל עם העולם הערבי והמוסלמי המבוסס על גבולות פתוחים ממלא את קברניטי ישראל חיל ורעדה. תיירות ערבית המונית לישראל, היא הסיוט הגדול. יהיו נישואין בין יהודים לערבים והגזענות הישראלית נחרדת מהמחשבה על כך. מלחמה מתמדת עם מדינה אחת לפחות מהעולם הערבי, מונעת את ההתפתחות הזו. מהיבט זה הכיבוש ממלא תפקיד חשוב השומר על מתח מתמיד של עוינות והסתייגות מישראל.


המטיף

מלחמת העולם השנייה היא פרק אפל בתולדות הונגריה. שיתוף הפעולה בין ממשלות הונגריה (ממשלות הורטי וסלשי) עם גרמניה הנאצית בהשמדת יהדות הונגריה, ממלא את הונגריה הנאורה בתחושות בושה וחרטה. הונגריה של היום לא נושאת באשמה למעשי הפושעים, אבל חלה עליה אחריות להפיק את הלקחים הפוליטיים והמוסריים לבל יישנו הפשעים, ראש וראשון ללקחים: עקירת הגזענות והאנטישמיות שטרם הוכחדו והם חיים ובועטים בגסות ובמצח נחושה בהונגריה של היום.

במסגרת חשבון הנפש של ראשי הציבור הנאור בהונגריה, הוזמן שר האוצר יאיר לפיד, נצר ליהדות הונגריה, לשאת דברים בפרלמנט ההונגרי. לפני ימים ספורים נשא את דבריו. הנואם לא חסך בדברי תוכחה. הצליף בהם על ימין ועל שמאל, נזף בהם והטיף להם מוסר על גזענותם, וחברי הפרלמנט מחאו לו כפיים. יאיר לפיד הירבה להזכיר בדבריו את אביו העיתונאי והפוליטיקאי יוסף טומי לפיד, יליד הונגריה וניצול שואה. מאחר וכך, אין אנו פטורים מלשאול: האם לפיד הבן, ומורשת לפיד האב הם התשובה היהודית הראויה לאימי השואה? האם חברי הפרלמנט ההונגרי היו מודעים לגזענותם של האב והבן?

יוסף טומי לפיד היה אחד הגזענים הבוטים ביותר בישראל שעמדו לרשותו במות מרכזיות, בעיתונות, ברדיו ובטלוויזיה. כמה דוגמאות:

ויקטור אוסטרובסקי, אזרח קנדי (כנראה נושא גם אזרחות ישראלית) היה בעברו איש המוסד. הוא פרסם ספר לא כל כך מחמיא על המוסד. היו אלה ימי תוכנית הטלוויזיה הפופולרית "פופוליטיקה" ששודרה בשידור חי בערוץ הממלכתי, ולפיד נמנה עם משתתפיה. בתוכנית ששודרה ב-3 באוקטובר 1994 עלה לדיון גם הספר של אוסטרובסקי. לפיד ראה בפרסום הספר בגידה וקרא לחסל את אוסטרובסקי. הוא הציע למוסד להוציאו להורג בביום תאונת דרכים. בשעת הדיון הועלה אוסטרובסקי לשידור מקנדה, ולפיד אמר לו, הכל כאמור בשידור חי, "אני מקווה שהמוסד ימצא דרכים לחסל אותך". הצעתו של לפיד לאחד מהשירותים החשאיים להוציא בן אדם להורג ללא משפט, מה עוד מפי אחד מבכירי העיתונאים בישראל, עוררה דיון סוער, והיו מי שראו בכך אימוץ שיטות של המשטר הפשיסטי במולדתו הונגריה.

לפיד לא התרגש וכדי להוכיח כי לא מדובר בפליטת פה פרסם ב-7 באוקטובר 1994 מאמר בעיתונו "מעריב" (שהיה אז העיתון בנפוץ במדינה) תחת הכותרת "בזכות הרצח" ושם הוא חוזר על עמדתו "כן, אני חושב שצריך לחסל את אוסטרובסקי". בכך הכניס לפיד לשיח הלגיטימי בישראל את הרעיון שמותר לרצוח בוגדים. הפובליציסט והעיתונאי ב. מיכאל הזכיר באחד מטוריו שהוקדשו לפניני לשונו של לפיד כי כעבור שנה מפסק ההלכה החילוני של לפיד כי מותר לרצוח בוגדים, נרצח ראש הממשלה יצחק רבין על ידי רוצח שחשב כי רבין בוגד, ועל כן מותר להוציאו להורג.

בתוכנית פופוליטיקה ששודרה ב-22 בינואר 1995 הציע לפיד להניח עשר מכוניות תופת במרכזי אוכלוסיה הומים בערי הגדה והרצועה שיגרמו לטבח המוני. זו הייתה הסתה לרצח בשידור חי. פרקליטת המדינה דאז דורית ביניש ראתה בכך עבירה פלילית, אבל הסתפקה ב"הבהרות" של היועץ המשפטי של רשות השידור כי "ירועננו הנהלים על המותר והאסור בשידור חי". נקל לשער מה היה גורלו של אזרח ערבי שהיה קורא להנחת מכוניות תופת במרכזי אוכלוסייה הומים בישראל. לא פחות מחמש שנות מאסר.

העיתונאי חיים ברעם הגדיר בטורו ב"כל העיר" את הצעתו של לפיד "קניבלית ופשיסטית הקוראת לצה"ל להתנהג בגדה וברצועה כפי שהנאצים עשו ביוגוסלביה או איטליה (אחרי 1943)".

את ממשלת רבין כינה "ממשלת יודנראט", כלומר ממשלת בוגדים. באשר לחרדים, אותם תעב כקולקטיב, השתמש לפיד במונחים הלקוחים מהלקסיקון הנאצי כלפי יהודים, כמו "חבורת סחטנים" "תאבי בצע" "פריצים ועריצים" וכיוצא באלה פנינים. (מעריב 27 באפריל 1990).

יאיר לפיד הולך בדרכי אביו בו הוא רואה את מורהו. כאביו הקים מפלגה המנוהלת כדיקטטורה של שליט יחיד, הוא הצטרף לממשלה הגזענית ביותר שכיהנה בישראל, הוא תומך בפתרון בנטוסטני שימשיך את הכיבוש ואת משטר האפרטהייד והוא חסיד הקפיטליזם החזירי, כאביו, שבין שאר תפקידיו, כיהן כיד ימינו של איל העיתונות הבריטי רוברט מקסוול, שלימים התגלה כמי ששדד וגנב את כספי הפנסיה של עובדיו. אילו אני יועץ ליו"ר הפרלמנט ההונגרי, הייתי מציע שורה של מועמדים ראויים יותר לשאת דברים.


עם הולך ונעלם?

מכון מחקר אמריקאי פרסם ממצאי מחקר על הקהילה היהודית בארה"ב והממצא שזכה בישראל להבלטה הוא האחוז הגבוה של מה שקרוי נישואי תערובת. קרוב ל-70 אחוזים נישאים ללא יהודים. דמוגרפים ומי שנחשבים למומחים לענייניי העם היהודי רואיינו באמצעי התקשורת והביעו דאגה באשר לעתידה של הקהילה היהודית בארה"ב. אם המגמה הזו תימשך, לא ירחק היום ואפשר יהיה לומר קדיש על יהודי ארה"ב. מה שמטריד את מנהיגי ישראל בהקשר זה, הוא ירידת כוחה והשפעתה של הקהילה היהודית במסדרונות השלטון. בן אדם נאור לא יכול אלא לברך על כך שאנשים ונשים בוחרים את בני זוגם לא על פי השתייכות דתית או לאומית אלא על פי אישיותו של אדם.

נישואים בין יהודים ללא יהודים לא חייבים להוביל לקמילתה של הקהילה אם תיגדע ההתעקשות לדבוק בנורמות דתיות של ימים קדומים, כמו קביעת יהדותו של אדם על פי אימו, שהן אנכרוניסטיות ומרחיקות אנשים מהקהילה. אחי ז"ל היה רב. בנו התחתן עם אשה שאביה יהודי ואמה לא. בז'רגון המקובל היא חצי יהודיה אבל מאחר שהאב הוא ישות שקופה ככל שמדובר בקביעת יהדות ילדיו, היא לא מוכרת כיהודיה. ילדיהם כבר רבע יהודים ואף הם לא מוכרים כיהודים, שהרי האם היא רק חצי יהודיה מצד האב. מבלי להיכנס לסוגיה האם היהדות היא דת, או תרבות, או לאום או שמא קצת מכל דבר, מוזר בעיני שהממסד החילוני היהודי והציוני אימץ את הקוד הדתי. אם היהדות תדע להתנער מהעובש הגזעני שדבק בה והקהילות תקבלנה בסבר פנים ידידותי כל מי שמתדפק על שערן, בלי לבדוק כמה דם יהודי זורם בעורקיהם, היהדות האמריקאית תגדל, תפרח ותשגשג.


ד"ש מרוסיה

חברתי ואנוכי נמנענו עד כה מהסתייעות במשרדי תיור המארגנים טיולי קבוצות בחו"ל. הסיבות פשוטות: אנחנו נחשפים שוב ושוב לגל של תלונות בטיולי קבוצות: פעם המדריך מתברר ככישלון, פעם החברה משנה מסלולים מבלי ליידע את המשתתפים מראש, פעם לא עמדו בהבטחות על רמת המלונות, שלא לדבר על כך שהרכב הקבוצות הוא רנדומלי, איש לא יודע מי נכלל בקבוצה, כל המשלם מתקבל, ורק בשעת הטיול מתברר כי לעתים משתתף אחד או שניים הם טיפוסים בעייתיים שהפכו את הטיול לסיוט, ואין למי לפנות.

זה מכבר רצינו לבקר ברוסיה, אבל הזהירו אותנו חזור והזהר כי מוטב להצטרף לקבוצה עם מדריך, משום שאנחנו לא דוברים רוסית ומרבית הרוסים לא דוברים אנגלית, ומוסקבה היא עיר שמי שלא מכיר אותה היטב יכול ללכת לאיבוד וגם להיקלע למצבים מלחיצים.

אז זה מה שעשינו. חיפשנו חברה אמינה, ביקשנו המלצות ונרשמנו לטיול לרוסיה. קיווינו שהקבוצה תהיה נעימה, וכי מה שהובטח בתוכנית הטיול יקוים.

spiro-commiesסטלין וז'וקוב (צילום: גדעון ספירו)

להלן דו"ח מקוצר:

הקבוצה הייתה הטרוגנית, איש לא הכיר את רעהו טרם הנסיעה, אבל היינו ברי מזל כי הסתדרנו מצוין אחד עם השני. הקבוצה הייתה ראי קטן של החברה הישראלית היהודית. הכרנו אנשים שאלמלא הטיול יש להניח כי לא היינו נפגשים. למשל הזוג המקסים לבנה ואיציק בן שבת. איציק הוא סגן יו"ר וועד עובדי נמל חיפה והוא לא הסתיר את שמחתו לפגוש ישראלי המדבר בזכות העבודה המאורגנת, עינו לא צרה בשכרם של העובדים שמגיע להם בדין נוכח עבודה קשה ומתישה, ותמיכה במאבקם נגד תוכנית שר התחבורה לבנות שני נמלים פרטיים, שאין בהם כלל צורך, שנועדו לשבור את עובדי הנמלים הציבוריים ולהפכם לעובדי קבלן בשכר מעליב. גם את הזוג יובל ויונה שרון, איכרים מראש פינה, שהזכירו לי את ישראל של נעוריי, לא הייתי פוגש אלמלא הטיול. את שאר משתתפי הטיול אינני מפרסם כי לא קיבלתי את אישורם, אבל כולם היו אנשים שנהנינו מחברתם.

הטיול כלל את מוסקבה וסנט פטרסבורג, שתי ערים מרשימות, עשירות במוזיאונים וארמונות מפוארים של קיסרים. מרוב ארמונות כבר אינני זוכר איזה צאר היה באיזה ארמון. ישנם ארבעה אתרים שנחרטו בזיכרוני: מוזיאון הארמיטאז' (יש הכותבים הרמיטאז') בפטרסבורג, (לשעבר לנינגראד), אחד משלושת המוזיאונים הגדולים בעולם, אוסף תמונות מרשים, פנינה תרבותית; ארמון הקיץ של קטרינה בעיירה פושקין (על שם הסופר) שליד סנט פטרסבטרג. הגרמנים לפני נסיגתם פוצצו את הארמון ושדדו את אוצרותיו. הרוסים שיחזרו אותו בעבודת נמלים והתוצאה מופלאה; מוזיאון הצבא האדום במוסקבה שהביקור בו עורר בי התרגשות רבה, שהרי אלמלא הביס הצבא האדום את צבאו של היטלר, אנחנו קרוב לוודאי לא היינו כאן היום. המשטר הפוסט סובייטי לא תלש עמודים מההיסטוריה, והתמונות של סטלין לא הוחבאו. מצורפת תמונה שצילמתי בה נראה סטלין רוכן על המפה ולצדו המרשל ז'וקוב, שחתם בשם ברית המועצות על מסמך הכניעה של גרמניה הנאצית; ביום האחרון של הטיול ביקרנו במוזוליאום שבכיכר האדומה שם מונחת גופתו החנוטה של לנין. מפליא כיצד 23 שנים לאחר פירוקה של ברית המועצות עדיין משתרך מדי יום תור של בני אדם המבקשים לחזות במייסדה של ברית המועצות. חלקם בוודאי תיירים כמונו, אבל הרוב הם רוסים.

בשביל המוביל אל לנין עוברים ליד קבריהם של סטלין, ומנהיגים סובייטים אחרים שהלכו לעולמם בעת כהונתם. הם זכאים לכבוד המיוחד והמיוחס להיקבר בקרמלין. גופתו של לנין מונחת בחדר חשוך כשאלומת אור מאירה את פניו. יש תמיד מי שסבורים כי מונחת שם בובה ולא גופת לנין. מדענים שבדקו זאת ב-2010 חזרו ואישרו כי אכן מדובר בגופה של לנין.

סיור בקבוצה בארץ זרה בהדרכתו של מדריך מקומי לעולם יתרכז בצד המרנין והיפה של הארץ. מדריכי תיירים מקרב העם המארח מופיעים בדרך כלל כפטריוטים של ארצם ולא יאמרו מלה רעה על ראשי מדינתם, לפחות לא באוזני התיירים. כך ברוסיה, כך בישראל. האם יש במוסקבה וסנט פטרסבורג משכנות עוני? בוודאי שיש אבל אנחנו לא ראינו. נחשפנו ליופיין של הערים ביום ובלילה, שעה שהן מוארות בנדיבות ויפי האתרים עולה מדרגה.

אם לשפוט ממראה עיניים דרך חלונות האוטובוס ושוטטות בקניונים, הקפיטליזם היכה שורשים ברוסיה.

עריצות המחסור הוחלפה בעריצות הצריכה, קנה, קנה, קנה,בלי קשר לצרכים אמיתיים. מספר רשתות של מסעדות או מזללות אמריקאיות פתחו סניפים ברוסיה. המותגים הבינלאומיים היקרים ביותר נמכרים ברוסיה. הערים מפוצצות בפקקי תנועה, והמכוניות רובן ככולן מתוצרת קוריאה, יפן ואירופה בדומה לישראל. אין כמעט זכר ללאדה הסובייטית. אם אתה רוצה לראות לאדה, אמר לי המדריך, תצטרך לנסוע לכפרים.

בסיום אזהרה: סוף ספטמבר הוא עדיין מזג אויר קיצי בישראל. ברוסיה, זה סתיו, עוד אין שלג, אבל כבר קר כמו בחורף הכי קשה בישראל. השמיים קודרים, הקור חודר עצמות, 2 מעלות בלילה, ו- 5 ביום וכמעט כל הזמן יורד גשם. מאחר וטיול כזה כרוך גם בהליכה ברגל, הבן אדם נרטב עד לשד עצמותיו גם אם הוא לבוש היטב. מכל מקום, זה לא מזג אוויר לטיולים וההנאה נשחקת. אני סוחב איתי התקררות שממאנת להיעלם. ייקח עד כמה ימים.

כפי שכתבתי בראשית פרק זה, גם עלינו לא פסחה סאגת הפרת הבטחות של חברת הטיולים שלנו "דיסקברי", אבל לא אלאה את הקוראים, נתמודד עם החברה.

תגובות
נושאים: מאמרים

29 תגובות

 1. אולי הגיב:

  ארמון הקיץ של הצארית…
  אבוי כי נהרס אבוי כי אוצרותיו נשדדו…..

  על חשבון מי נבנה ארמון התענוגות? על חשבון מי נצברו בו אוצרותיו?

 2. ברוך השם -או- ברוך אשם? מי מביא את Ἁρμαγεδών הגיב:

  ארמגדון (שיבוש של "הר מגידו" על-פי הברית החדשה), יהיה סוף העולם. אנו קוראים לכך "מלחמת גוג ומגוג". אבל אנו עוד חיים בתקופת ה"הקדמה" למצדה הגרעינית. כבר ב- 2010 ‎אם אמר נתניהו על דב ליאור וחבריו שהם "הסיירת שמובילה את עם ישראל". אבל "ביבי" לא אושפז כמי שמערבב בצורה מסוכנת בין "עולמו הפנימי" לבין המציאות. וכי מי שמסית נגד השלום והשפיות. והיום הנורמה שהביא ביבי [[[‎"בדם ואש את רבין נגרש"]]] השתלטה על "דעת הציבור.
  הסיקריקים השתלטו על ישראל – ישראל מקצינה את עמדותיה – ברור שכך אי-אפשר להמשיך. והצעירים? – מי שיכול לברוח – בורח "עד יעבור זעם". יש מי שמקווה לחזור "כשהמצב ישתפר". אבל מי שמאזין או קורא את נתניהו-ליברמן-בנט-לפיד-ואפילו ציפי — יודע שהסיכוי לכך שואף לאפס. אנו מתקרבים והולכים למצדה, למצב שבו "האחרון מתבקש לכבות את האור" בנתב"ג.
  בא "מדד ה ת י א ו ק ר ט י ה" (סקר מכון גוטמן) והראה ש‎כמחצית ה"יהודים" מתנגדים לדמוקרטיה, ומעדיפים תיאוקרטיה. כרבע מהמשיבים מוצאים שנכון להשתמש באלימות לצרכים ‎פוליטיים (!) ומספרם של המתנגדים לשימוש באלימות כזו ירד בחמישית תוך שנה. בקרוב ארמגדון! התכוננו!

 3. שום בצל הגיב:

  הפוך:
  א. איראן מאיימת בהשמדת ישראל. אין שום קשר לכיבוש. גם בגבולות 67' הם יקראו להשמדת
  ישראל.
  ב. מדוע על ישראל להתפרק מנשק הרתעתי? כדי לעודד עליה התקפות? כדי להפוך למטרה?
  ג. ישראל מעולם לא איימה על איראן – רק על תוכנית הגרעין הצבאית.
  ד. איראן שואפת לנשק גרעיני – אם עוד לא הבנת את זה כנראה שאינך בקיא במזה"ת, או שאינך
  רוצה להביט בעובדות כפשוטן.
  ה. אכן דברי לפיד האב בתוכניות הללו ראויים לגנאי.
  האם דברי מנהיגי ערב הקוראים לרצח ישראלים מותר?
  ו. לא הבנתי מדוע יאיר לפיד הבן הוא גזען. אף שאיני נמנה על מצביעיו, ואיני חושב שהוא ראוי
  למעמדו, טרם מצאתי טביעות גזענות. או שמא מר גדעון ספירו,
  לוחם החירות והצדק, פוסל את הבן על חטאי אביו?
  ז. השטחים אכן כבושים. היום יותר מתמיד. ונראה שאין שום דרך להיפטר מהם.
  אין שום סיכוי להגיע להסכם. ברור שההנהגה הפלסטינית לא רוצה בהסכם – אלא
  במדינה ללא הסכם – ע"י לחץ בינלאומי,
  מבלי שיוותרו דבר על שאיפותיהם לחיסול ישראל.
  כל שטח שישוחרר יהפוך לאתר שיגור טילים על במרכז. זה רק שאלה של זמן.
  ידיה של ישראל לטיפול בעניין יהיו כבולות, כיוון שטיפול בבעיית הטילים יהפוך לבעיה הומניטרית.
  בקיצור, העתיד לא צופן עידן של שושנים.

 4. רמי הגיב:

  רפואה שלמה

 5. מא הגיב:

  הביקורת על הורים מתנחלים, בוודאי כאלה שגרים בישובים מוסדרים, וראייתם כחסרי אחריות במקרה הטוב ומפלצות במקרה הרע, היא צבועה ביותר.
  אינך בא בטענות אל הורה פלשתיני שמגדל את הילדים שלו בגדה אף על פי שעל פי התזה שלך עצמך לגדל ילדים תחת מגף הכיבוש הציוני האכזרי אמור להיות מסוכן הרבה יותר מלגדל אותם תחת איום לכאורה מצד כמה לוחמי חופש פלשתינים תמימים.
  אתה לא בא אליהם בטענות כי לשיטתך זו הארץ שלהם וזה לגיטימי לגדל את ילדיך בארצך גם אם זה מסוכן. זה בדיוק מה שאותם הורים חושבים. לשאלה אם הם צודקים או לא אין שום קשר למידת האחריות שלהם. הטיעון המוסרי על הזנחה הוא בעצם כסות ריקה למחלוקת על עצם השאלה של מי השטחים, פניה אל הרגש ולא אל השכל, בקיצור, דמגוגיה.

  • ק.א. הגיב:

   דווקא שאלת "שייכותם" של השטחים היא הדמגוגיה. המחלוקת (שאינה כלל מחלוקת) היא שאלת טיבה של האידיאולוגיה. המינוח יודו-נאציזם פותר כל מחלוקת מדומה שכזו ומאיר את התמונה (למי שצריך הארה).

 6. שם - בצל הכיבוש צמח שום-בצל הגיב:

  § האיש כמובן יודע הכל על איראן… וגם על הגזען לפיד… ועל הפלסטינים "שלא רוצים בהסכם".
  § עוד על השקר הגרעיני: ב-22 לאוקטובר 1956 הם נפגשו בוילה ששימשה את שר המלחמה Maurice Bourgès-Maunoury, ברחוב Emanuel Girot שבעיירה Sèvres, ליד פריז. מהצד הצרפתי: רה"מ ה"סוציאליסט" Guy Mollet ועוזריו. מהצד הישראלי: בן גוריון, דיין ושמעון פרס.
  ‎בן גוריון הציג תוכנית ל"רה-ארגון" המז"הת: ירדן תועבר לעיראק, תמורת יישוב הפליטים הפלסטינים שם. הגדה המערבית תועבר לישראל, ותקבל אוטונומיה חלקית. דרום לבנון השיעית -עד הליטני- תועבר לישראל, "דבר שיקל על שליטת הנוצרים במה שיישאר בידיהם".
  § סוכם: בתמורה להשתתפות ישראל במלחמה הקולוניאלית הצרפתית-בריטית נגד מצרים תקבל ישראל שתי טייסות מיסטר, ו‎עוד. דיווח שמעון פרס: "‬ביקשתי מבן-גוריון רשות לשוחח עם גי מולה ובורג‫'‬ס מונורי ביחידות‫… סיכמנו את ההסכם לבניית הכור הגרעיני בדימונה‫, ואת אספקת האורניום". בספטמבר 1957 היה ‬בורג'ס‫ לר"מ,‬ וצרפת סיפקה לישראל כור שתפוקתו היתה כפולה.
  http://users.ox.ac.uk/~ssfc0005/The Protocol of Sevres 1956 Anatomy of a War Plot.html

  • ק.א. הגיב:

   נו, הוכחות שהמוטיב האימפריאליסטי-קרימינלי מנשב בראשי הציונות (…what a surprise) מקדמת דנא. הציונות, "ישראל", והאימפריאליזם המערבי והגרעין הקרימינלי שבו, זה הכל מנפטציה אחת. פשע נדבק לפשע – בשביל הפשע – ותעשיית הפשע. כל השאר זה תעמולה ויחסי ציבור. פושעי האימפריה משאירים אדמה חרוכה בקצוות תבל ולוקח עשרות שנים לשקם את החורבן. נאציזם משודרג במיטבו.

 7. גדעון ספירו הגיב:

  למא: אתה מבשל עיסה מורעלת לפיה יש לגזור גזירה שווה בין כובש לנכבש. חזרתי עתה מביקור ברוסיה ועדיין נושא עימי את מראות מוזיאון הצבא האדום. לשיטתך אין הבדל בין הורה רוסי שגידל את ילדיו תחת כיבוש גרמני לביו הורה גרמני שהביא את ילדיו לאזור הכיבוש. אתה כפית על ההורה הפלסטיני את הכיבוש ואיתו את הסכנה לחיי ילדיו. המתנחלים הם פולשים לארץ לא להם, מסכנים את חיי ילדיהם ללא צורך. כפי שיש הבדל בין ילד יהודי מילדי המתנחלים שזורק אבנים על פלסטינים לבין ילד פלסטיני הזורק אבן על רכב של הקלגס הכובש. הראשון הוא בריון והשני הוא גיבור. אתה מגבה מציאות שקרית, לפיה יש "ישוב מוסדר" בשטחים הכבושים. אף ישוב שם לא מוסדר, כל ההתנחלויות הן מעשה שוד גניבה וביזה מהעם הילידי. אני מנסה בכוחותי הדלים "להחזיר עטרה ליושנה" אם להשתמש בביטוי אופנתי בימים אלו, כלומר לסיים את הכיבוש ולחזור לגבולות הקו הירוק.

  • מרי קתנזון הגיב:

   גדעון, בתגובתך הוכחת את הטענה של מא. בריקודי מלים אמרת במאמר ובתגובה שלירות על ילדים זה שפל, אבל האשם הוא בהורים שמסכנים אותם. מצד שני אמנם ה"ילידים" הערבים של הארץ אמנם מגדלים ילדיהם בתנאי סיכון, אך הם חסרי כל בחירה לגביו. אז שיהגרו… אה, לא כי זו הארץ שלהם… למה זו הארץ שלהם? כי זו אמונתך… למה לא של הורי הילדה שנורתה?… כי זו אמונתך.

   כלומר, לירות בילדים זה פויה, אבל ניתן להצדקה (הוא העברת אשמה) אם לפי אמונתו של גדעון מותר להם להיות שם.

   עקבי.

   תפרסם או לא? לבחירתך.

   • עלי הגיב:

    הנוסחא שהארץ היא של הילידים היא נוסחא שקרית
    אין אף אחד שטוען שכל ארה"ב שייכת לאינדיאנים הטענה היחידה שקשורה לילידים אומרת שמקום המחיה של האינדיאנים שייך לאינדיאנים
    ברור גם שאם הבידואים או האינדיאנים נדדו בשטח נרחב אין השטח כולו שייך להם ולראיה אין שום תביעה
    של הבידואים להקים מדינה בכל סיני והנגב ואם ירצו להקים מדינה בסיני ובנגב זה יתקבל כטענה אבסורדית
    מכאן שהזכות היחידה של הפלסטינים היא על הכפר שלהם בלבד וגם הדבר הזה אינו חוק טבע משום שאם הכפר הערבי קם על שכניו למלחמה הרי שהכפר הזה איבד את זכותו בדיוק כמו כל רוצח או פושע אשר מאבד את זכותו לחופש
    מכיון שהפלסטינים מעולם לא הקימו מדינה אין הארץ שייכת להם
    הזכות לחיים היא המקור לכל טענה מוסרית ומי ששולל זכות זו בטענה מוזרה של "אין סימטריה בין כובש ונכבש" הוא אדם בלתי מוסרי ובלתי אנושי..ממתי אנשי שמאל בכלל מיחסים קדושה לארץ לאדמה או
    למדינה ?(מיועד לכל מי ששר את האינטרנציונל)

  • מא הגיב:

   הבעיה בגרמני שנכנס להתיישב בשטחי רוסיה ממש לא היתה העובדה שהוא סיכן את ילדיו, אלא שהוא ביצע פשעי מלחמה תוך כדי כיבוש של שטח שלא היה שלו מעולם וההצדקה היחידה שלו לתביעה עליו היתה אידיאולוגיה רצחנית וגזענית. למרות מאמציך הכנים, ניסיון להשוות את מפעל ההתנחלות לכיבוש הנאצי מעיד בעיקר על שילוב מביך של ניתוק מהמציאות ומחסור חמור במודעות היסטורית (שמתמיה אף יותר לאור הביקור האחרון שלך ברוסיה), הרבה פחות מאשר על קווי דמיון אמיתיים.
   למעשה, בהקשר רחב יותר, ואפילו בהנחה (הבעייתית עד מאוד) שנקבל את עצם הטרמינולוגיה של כובש ונכבש בנוגע למצב בשטחים, הניסיון המאולץ לייצר דיכוטומיה מוחלטת שבו כל מה שעשה הכובש היה זוועתי וברברי, וכל מה שעשה הנכבש היה לחימה טהורת נשק במדכאיו, הוא פשוט לא נכון עובדתית במספר גדול של מקרים. מלחמת האזרחים ביוגוסלביה, מלחמות צ'צ'ניה, המלחמות האמריקאיות בעירק ואפגניסטן ואפילו הכיבוש הבריטי בהודו הם רק חלק מהדוגמאות שבהם ניסיון לצבוע את התמונה בשחור לבן יוצר בעיקר עיוותים. המצב בשטחים הוא בהחלט דוגמה נוספת.

 8. 2 שאלות לגדעון הגיב:

  1. למה היהודי הגר ביו"ש הוא 'כובש' ואילו אתה המתגורר באל-קודס ה'מערבית' לא? לפי ההיגיון שלך, אתה כובש ומתנחל, אלא אם כן תחזור למולדתך בגרמניה. לאמיתו של דבר יו"ש לפי המשפט הבי"ל היא לא 'שטח כבוש', אלא שטח במחלוקת, כי הקהילה הבי"ל המיוצגת ע"י חבר הלאומים הכירה בזכות היהודים על א"י ממערב לירדן, כך שאין לך שום תירוץ 'משפטי' לטענתך. זה שלפני 67 או 48 גרו שם ערבים לא מעלה ולא מוריד. גם בשייח' מוניס גרו ערבים עד 48, שרובם הגיעו כמהגרים במאות ה-19 וה-20. אין להם שם שום זכות שאין ליהודים, וכשהם כבשו את ישובי היהודים שהיו ביו"ש עד 48 הם טיהרו אותם טיהור אתני עד היהודי האחרון תוך ביצוע מעשי טבח מחרידים (חברון תרפ"ט, כפר עציון, שיירת הדסה תש"ח, ועוד).

  2. מה דעתך על ההורים הרוסיים שהביאו את ילדיהם לאוקראינה הכבושה והטבוחה ע"י השלטון הקומוניסטי בבריה"מ לפני ואחרי 1941 (רק בהולודומור של שנות ה-30 כ-10 מיליון קורבנות) או בשטחי צ'צ'ניה הכבושה שעמה הושמד-למחצה ע"י המשטר הקומוניסטי, האם מעמד ילדיהם דומה למעמד ילדי הגרמנים בשטחי בריה"מ הכבושים ע"י הוורמאכט או שמא למעמד הפילסטינים או הציונים ביו"ש?

 9. המשותף והמבדיל בין צרפת לישראל הגיב:

  מסוכן להתנחל על אדמת האחר. זאת למדו גם ה- Pieds Noirs ("כפות הרגליים השחורות") המתנחלים הצרפתים באלג'יריה. הם מנו 1,300.000 ואף אחד מהם לא נשאר באלג'יריה. אבל אנחנו עוד מחכים לגנרל דה גול שלנו, שיוביל את תוכנית הדה-קולוניזציה של הגדה המערבית הכבושה, ויטהר את אל-קודס מהכפות השחורות (והכיפות השחורות).
  הפייה-נואר היו אבן הפינה של הקולוניאליזם הצרפתי. הם ניצלו את עבודת המקומיים הזולה, כמו היהודים בגדה. להגנתם שהה רוב הצבא הצרפתי בצפון אפריקה (כמו צבא הכיבוש בגדה). ובגללם יצאה הממשלה "הסוציאליסטית" של Guy Mollet למלחמה קולוניאלית (נגד מצרים שאליה הצטרפה ישראל -"מבצע סיני"- ובתמורה קיבל שימון פרס את הכור הדימוני). [[[האם זו הסיבה שבגללה מתכנן נהנתניהו ושות' את מלחמת איראן???]]] המלחמה באלג'יריה היתה חסרת תוחלת וגזלה משאבים רבים. היא גם הרסה את 'הרפובליקה הרביעית', וזה גם יהיה סופה של ישראל, ו"מסע ההתנחלות" שלה.

 10. דניאל קלטי הגיב:

  מאמר מעולה, מסכים לחלוטין.

 11. גדעון ספירו הגיב:

  למא: האידיאולוגיה הציונית השלטת היום היא גזענית במובהק: ראה את חוקי הקקל האוסרים על ערבים להתגורר על אדמת קקל. ראה את החוקים המונעים מערבים להצטרף לקיבוצים או לישובים קהילתיים.
  המתנחלים פלשו לארץ שמעולם לא הייתה שלהם, וההסתמכות על ממלכות תנכיות שקיומן מעולם לא הוכח, וגם אם התקיימו לא מדובר ביהודים של היום. (קרא את ספרו של פרופסור זנד: מי המציא את העם היהדי.

  לשואל שתי שאלות: אין ספק שהקמת מדינת ישראל הייתה כרוכה בעוול לעם הפלסטיני, הקהילה הבינלאומית הכירה בישראל בגבלות הקו הירוק אבל אין פירושו שמותר להמשיך בעוול ללא סוף. המונח שטחים כבושים רווח בכל העולם ובכל המוסדות הבינלאומיים. מה לך כי תלין עלי? יש שתי דרכים לבטל את הכיבוש: או נסיגה לגבולות הקו הירוק, או סיפוח השטחים ומתן זכויות אזרח מלאות לפלסטינים. המשך המצב הקיים של משטר כיבוש ואפרטהייד יהפוך את ישראל למנודה.
  אשר לברית המועצות, תמיד השתייכתי לשמאל האנטי סובייטי, כך שאת שאלותיך אתה חייב להפנות למי שתמכו בה.

  • מוזר, את הדוגמא של ההורים הרוסיים והגרמניים אתה הבאת הגיב:

   ולפתע כשהדוגמא לא עובדת אתה מכריז על עצמך כ'אנטי-סובייטי' וחומק מהדיון.

   לגבי גבולות ישראל: אין שום 'מסמך הכרה' בי"ל לגבי קווי 67. המסמך הבי"ל היחיד הוא תוכנית החלוקה. פורמאלית, 'הקהילה הבי"ל' לא מקבלת את גבולות 67 גם ב'ירושלים המערבית' ולא מכירה בה כבשטח ישראלי 'לגיטימי' וכבירת ישראל, כך שגם אתה, כמו תושבי פסגת זאב, חי ומתגורר ב'שטח כבוש'. גם החלטות מועה"ב 242 ו-338 לא דיברו על גבולות קבע בין ישראל למדינות ערב. על גבולות 'פילסטין' אף אחד לא דיבר.

   פורמאלית, יש בעולם הרבה 'שטחי מריבה': יש את גיברלטאר, מאלווינס, צפ' אירלנד, המובלעות הספרדיות על אדמת מרוקו, סהארה המערבית, שטחים של גרוזיה ואבחזיה, האיים הקוריליים, טיבט, שטחים בדר' אמריקה, קלדוניה החדשה שהוכרזה ע"י צרפת כ'שטחיה מעבר לים', שטחי מריבה בין סעודיה לתימן ולעומן, שטחי מריבה במרכז אפריקה, יש את כל יבשת אנטארקטיקה… מה אתה נטפל במיוחד ליו"ש ויוצר 'חוקיות' מיוחדת ל'שטח הכבוש' בידי הציונים OF ALL PLACES… בריטניה וספרד רבות על גיברלטאר מאות שנים ללא הכרעה, אז שב בשקט ותתאזר בסבלנות. עוד יחלפו כמה וכמה 'אביבים ערבים' עד ל'פיתרון'.

  • דניאל קלטי הגיב:

   שלמה זנד סתם שרלטן.

   מה-גם, שלמורת-רוחם של כל הגזענים (משני הצדדים), הוכח – כבר בסוף שנות התשעים! – קשר גנטי ברור, בין הפלשתינים לאשכנזים… מה שאומר, שלא "כוזרים" ולא "סעודים", אלא כל תושבי הארץ, בגדול, הם צאצאי אותם יהודים הסטוריים עצמם, חלקם נשארו בארץ, אך המירו דתם וחלקם נשארו יהודים, אך המירו מקומם…

   וקיום ממלכות יהודה (הרלוונטית) וישראל (הפחות-רלוונטית), דווקא הוכח בהחלט… הממלכה המאוחדת, של דוד ושלמה, היא אגדה. שתי הממלכות הנפרדות, היו גם-היו!

 12. נא לדייק כשאתה כותב על הונגריה הגיב:

  ולא כדאי לדחוף את כל מי שלא שמאלן וקומוניסט לסל אחד.

  יש הבדלים גדולים בין משטר הורטי לבין משטר סאלאשי. הורטי היה אנטישמי ונקט צעדי דיכוי נגד היהודים, אך התנגד להשמדה ורובה הגדול של יהדות הונגריה ניצל עד מרץ 44 מגורל היהודים בארצות הכיבוש. "בשנת 1944…התקרב הצבא האדום לגבולות הונגריה. הגרמנים חששו כי הורטי יפנה לצד הרוסים, ובחודש מרץ פלשו להונגריה ומינו בה ממשלת בובות. ממשלה זו גירשה כחצי מיליון מיהודי הונגריה להשמדה במזרח תוך כמה חודשים, וזאת כאשר הורטי עדיין שליט הונגריה. ב-7 ביולי פקד הורטי על הפסקת המשלוחים, וזאת בלחץ בינלאומי…באוגוסט פיטר הורטי את ממשלת הבובות הגרמנית, והחל במשא ומתן עם הסובייטים אך הגרמנים שוב התערבו. בנו של הורטי נחטף על ידי איש הקומנדו הגרמני אוטו סקורצני, והורטי נאלץ להתפטר מתפקידו כעוצר ב-15 באוקטובר. עם עליית פרנץ סלשי, ראש המפלגה האנטישמית הקנאית צלב החץ לשלטון במקום הורטי, נראה היה כי אין עוד תוקף להצעתו להצלת שארית הפליטה של יהודי הונגריה.

  את שארית המלחמה בילה הורטי במעצר בית בגרמניה, ובמאי 1945 שוחרר על ידי בעלות הברית." (ויקיפדיה)

 13. תיירים שמאלנים מבקרים ברוסיה: מאוזוליאום לנין, ארמונות, מוזיאונים... הגיב:

  את הייתר רואים – בלילה – מחלונות אוטובוס התיירים. מתפעלים מהגווייה של לנין בכיכר האדומה ומה'ליברליות' של הפוטינשצ'ינה של הצאר/מזכ"ל המפלגה החדש, ש'לא תלש דפים' מההיסטוריה ומרשה להראות את סטאלין עם ז'וקוב – בניגוד לציונים הכובשים בפילסטין שתלשו והרסו הכל…

  למה להתאמץ ולנסוע אל מחוץ לחלון הראווה במוסקבה/פטרבורג ולראות איך הקומוניזם זרק את רוסיה מאות שנים אחורה, לימי הצארים יקתרינה ה'גדולה' וניקולאי ה-1, איך נראות העיירות שכוחות האל ההופכות לכפרים נרקבים, ואיך נראים הכפרים הרוסיים ההופכים ליערות שבהם מגדלים תפוחי אדמה בידיים, מסיקים בעץ מיערות הסביבה ואת הכביסה מכבסים במי הנהר כמו בימי איוון האיום, לנין ושמש העמים סטאלין.

  נא לקרוא רשמי מסע אותנטיים, לא בכפרים פוטיומקיניים: http://www.haaretz.co.il/news/world/europe/.premium-1.2143669, או במקור: http://www.nytimes.com/newsgraphics/2013/10/13/russia/

 14. נילי הגיב:

  דניאל קלטי, כל הכבוד. למרות שאתה ושלמה זנד שייכים, פחות או יותר, לאותו מחנה, אתה רואה בדיוק מה הוא שווה ולא מסתנוור מכך שהוא שייך לצד ה"נכון." אתה מוכיח שאפשר להיות אנטי או פוסט-ציוני ובכל זאת להבחין בין מחקר מדעי ובין שטויות, בין אמת ובין שקר. זה לא שכיח.

 15. גדעון ספירו הגיב:

  למגיב שכתב: "ולפתע כשהדוגמא לא עובדת אתה מכריז על עצמך כ'אנטי-סובייטי' וחומק מהדיון".

  במשך עשרות שנות כתיבתי פרסמתי עשרות מאמרים שמתחו ביקורת חריפה על ברית המועצות ומדינות הלוויון שהתקשטו בתואר "דמוקרטיות עממיות". ב-1964 פרסמתי ברבעון "בשער -במה לבעיות חברה ותרבות" (חוברת מארס 1964), רשמים מביקור במזרח גרמניה, ובדברי הסיכום כתבתי: "לכל המקווה למצוא בגרמניה המזרחית משטר הבונה סוציאליזם סופו שיתאכזב. עובדת היותם של אמצעי הייצור מולאמים, אינה הופכת משטר לסוציאליסטי. הצבת הפוליטית והרוחנית הדוקה כל כך, שאינה מאפשרת כל מוביליות של רעיונות ודעות. לא מצאתי שם את עיקרון הדו שיח בין בני אדם.במקום שבו אין בני אדם רשאים להחליף ביניהם רעיונות ודעות באופן חופשי ולהתווכח עליהן, – שם מתחיל המוח האנושי להתייבש". כך שזה לא "לפתע".
  לשאלתך מדוע אני "נטפל לשטח הכבוש בידי הציונים" שהרי יש עוד סכסוכים בעולם. התשובה פשוטה: פה אני חי ולכן חובתי האזרחית לבער את הרע כאן, ולהיות סולידרי עם מבערי הרע בעולם. ויש עוד הבדל בין כאן לשם: צפון אירלנד, אבחזיה וכו': המדינות הטוענות לשטחים מבטיחות אזרחות לתושביהן.

  • למרבה הצער גדעון ספירו ממשיך לדמגג הגיב:

   תושבי יו"ש הערבים, הגם שאינם בעלי אזרחות ישראלית, נהנים תחת ה'כיבוש הציוני' מהרבה יותר זכויות מאשר ה'אזרחים' בכל המרחב הערבו-איסלאמי – להוציא אולי את נסיכויות המפרץ. בוודאי יותר מאשר הכורדים בכורדיסטאן הכבושה בידי טורקיה או הצ'צ'נים בצ'צ'ניה הכבושה בידי רוסיה או הסהראווים הכבושים בידי מרוקו בסהארה המערבית, שלא לדבר על 'אזרחי' סוריה או סודן.

   באזורים שסופחו ע"י ישראל אחרי 67, ברמת הגולן ובמזרח-ירושלים, ניתנה לתושבים האפשרות לקבל אזרחות ישראלית, אך רק מעטים מהם נאותו. זה מתחיל להשתנות עכשיו כשהם רואים מה קורה בארצות ערב ומבינים שהחיים שלהם תחת 'הכיבוש הציוני' טובים מכל בחינה שהיא לאין ערוך מהאלטרנטיבות האחרות באזור. הם גם יכולים להשוות את מצבם לזה של תושבי עזה תחת משטר התחריר הפילסטיני-חמאסי העצמאי…

   • למרבה הצער... הגיב:

    זה בדיוק מה שטענו הגזענים בדרום אפריקה שמצב השחורים אצלם יותר טוב מאשר בכל מדינה אפריקנית עצמאית
    הגזענים תומכי האפרטהייד הם מאותו סוג בכל מקום

    • אבל זה באמת נכון, מצבם היה הרבה יותר טוב הגיב:

     ממצב השחורים בכל מדינה אפריקאית אחרת. עובדה, המוני שחורים היגרו מכל רחבי אפריקה לדרא"פ כדי להיטיב את מצבם, בייחוד ממוזמביק ואנגולה ה'סוציאליסטיות'.

     זה לא מצדיק את האפרטהייד, אבל שם את הדברים בפרופורציות הנכונות.

     העולם 'הזדעזע' מטבח של עשרות שחורים בדרא"פ, אבל נשאר שווה נפש לרצח עם של מיליוני שחורים באפריקה, בייחוד במדינות ה'מתקדמות', כי זה נתפס כ'עניין פנימי' של השחורים, בדיוק כמו שהיום אף אחד לא מתעניין בהמוני הערבים בסוריה הנרצחים ע"י 'אחיהם'. אבל אם ערבי ייפגע ע"י ישראל, 'העולם יזדעזע'.

     ועל זה נאמר: טובל ושרץ בידו.

    • יודע דבר הגיב:

     יש דבר הרבה יותר גרוע מכל אפרטהייד: קוראים לו קומוניזם.

   • ממשיך לדמגג הגיב:

    גם מצב היהודים בעולם טוב יותר ממצבם בישראל, גם כלכלית גם בטחונית וגם אנושית
    אז מה בכלל הם עושים כאן?

 16. נילי הגיב:

  תוספת: הייתי אומרת אותו דבר על מישהו מהקצה הימני, כמובן

הגיבו כאן

אורך תגובה מקסימלי: 1000 תווים

הרשמה לעדכונים בדוא"ל

Subscribe via Email

מומלצים