הגדה השמאלית

במה ביקורתית לחברה ותרבות


מאת: ב-12 באוקטובר, 2013 19 תגובות

רבים בארץ ובעולם באו למערכה נגד אסד תוך אמונה יוקדת שאנו נמצאים בפני פריצת דרך במאבק לדמוקרטיה ולשוויון בסוריה. במרוצת חדשים ארוכים התברר שהמשטר הסורי נשען על תמיכה המונית יציבה, ולא היה יסוד להערכה כי ילך ויתפורר. כמו כן התברר שהמניעים של מחנה המורדים רחוקים מרחק עצום מיומרות הדמוקרטיה הליברלית. המרד העלה למעשה את דגל האינטרס האתני וביקש מעל הכל נקם בשם זכויות הסונים. המרד הסוני השתלב היטב באינטרסים של האימפריה האמריקאית שביקשה להשתמש בקלף הסוני למען שינויים במשטרים באיזור כולו. אך מחנה המורדים היה מפולג ומסוכסך מראשית הקמתו. במקום תנועה דמוקרטית הלכו וגברו כוחות האיסלאם הלוחם. במקום יעדים דמוקראטיים התגברה מגמת הג'יהאד.

syria-aleppoבית לאחר הפצצה בעיירה עזאז (באיזור חאלב), סוריה 2012 (מקור)

יחד עם כל זאת התברר שאין פתרון צבאי לאסון הזה. יש רק דרך אחת להפסיק את הרצח. אפשר לטעון שאובמה איכזב, אפשר לטעון שהנהגה מהפכנית הייתה יכולה להתגבר על הבעיות. כיום טענות אלה הן טענות סרק. מי שכואב את ההרג, מי שמחפש מוצא מן הסבך יכול למצוא אותו רק במישור של הידברות ודפילומטיה. זו גם החשיבות של ההסכם לחיסול הנשק הכימי. צעד זה, חיובי כשלעצמו, יכול גם לשמש מודל של הסכמה על הפסקת אש ויצירת כלים לדיון על הרכבת ממשלה זמנית חדשה. מי שדורש את סילוקו של אסד כתנאי להידברות אינו מוכן להכיר במציאות כפי שהיא ומוכן להקריב אלפי בני העם סתם ככה ללא שום תכלית. הדיבורים על "מהפכה" בסוריה הם חלום ללא תכלית. הריאליזם המדיני שווה יותר מסיסמאות ריקות על מהפכה בסוריה שיכולות רק להנציח את מצעד העיוולת. התקווה היא להיפגש בג'נבה ולהתחיל במלאכת השיקום של ארץ אומללה זו.

אסד תרם לאקלים של הידברות כשהודה על שגיאות מצדו. ברור שזה לא יספק את הצדיקים מקטאר, מתורכיה, מוושינגטון ומירושלים. אלה כידוע לא חטאו ולא טעו בעניין המשבר, פרט לאשליה מופרכת כאילו יוכלו לנצל אותו כדי לחולל שינוי משטר בסוריה בדומה למה שראינו בלוב, בטונסיה, בעיראק ובאפגניסטאן.

יש חברים נאמנים בשמאל הישראלי שמדווחים מפעם לפעם על התקדמות הזרם המהפכני בקרב המורדים. אין לפקפק שישנם בקרב יריביו של אסד בסוריה אנשי שמאל מהפכנים שהיו בתנאים אחרים ראויים לתמיכה. אך משקלם זעיר ביותר והם בטלים בששים. אפשר היה להבין את עמדתם של החברים בשמאל בארץ בראשית המשבר. אך היום, כאשר אל קאעידה והדומים להם לוחמים על הגמוניה בקרב המורדים, וכאשר הניצים בימין האמריקאי – בגיבוי הממסד הישראלי – לוחצים על אובמה כדי למנוע פשרה בסוריה, אין טעם ברומנטיקה נבובה אשר תשרת רק את הריאקציה הגרועה ביותר, זו שהתגייסה נגד כל פשרה ונגד כל הידברות. ריאקציה זו אינה צריכה לקבל תמיכה כלשהי מצד השמאל.

נ.ב. הניו יורק טיימס (8 אוקטובר, 2013) רואה את דבריו של אסד על שגיאות ממשלתו כחלק מ"אופנסיבה של שלום". סגן ראש הממשלה, קדרי ג'מיל, עמד לפני כמה ימים על האופי ועל ההיקף של שגיאות אלה, הכוללות הבנה בלתי מספקת של סיבות ההתקוממות וטיפול כושל מצד הממשל בתביעות הצודקות של האוכלוסיה. הפרשנות רואה בהצהרות אלה, היוצאות מדמשק, ריכוך הטון כלפי המורדים תוך ניסיון לקדם הידברות ברמה הבכירה ביותר.

תגובות
נושאים: מאמרים

19 תגובות

 1. אדם קלר הגיב:

  "שגיאות" זאת שפה קצת עדינה. נכון, אפשר להגיד שההחלטה לפתוח באש על הפגנות ולהרוג אלפים מהמשתתפים היתה שגיאה מבחינתו של אסאד, שגיאה שהביאה למעבר מהפגנות למלחמת אזרחים. כן, זאת היתה שגיאה. זה היה בנוסף פשע רב ממדים.

  אכן, כבר מזמן די ברור שאף אחד מהצדדים בסוריה אינו מסוגל להגיע לנצחון צבאי על האחר, ולכן ככל הנשאה מה שנדרש הוא פתרון פוליטי שיכול באופן בסיסי להיות אחד מהשניים:

  1) הקמת ממשלת מעבר, קיום בחירות ומסירת השלטון למי שיזכה בבחירות. האם זה אפשרי? בספק.

  ולכן כנראה מה שישאר זה

  2) הפסקת אש יציבה עם פיקוח בינלאומי, כשכל אחד מהצדדים נשאר במקום בו הוא נמצא כרגע. כלומר, פירוקה של המדינה הנקראת סוריה לשרשרת של מובלעות מובלעות. לא פתרון אידאלי אבל אולי לפחות יסיים את שפיכות הדמים.

 2. דרור הנאור מרמת גן הגיב:

  "אסד תרם לאקלים של הידברות כשהודה על שגיאות מצדו"… חחח…

  מעניין במי תומך "מחנה השלום" הישראלי, ברוב הסוני המדוכא, או במיעוט העלווי המדכא, השולט בצבא?

 3. אחד הגיב:

  זה לא שאסד זוכה לתמיכה יציבה כוללת. הוא זוכה לתמיכה כזו בערך ממחצית הקבוצות האתניות בסוריה, ששעבדו ביד רמה את החצי השני, אשר הלכה למעשה היה נתון למשטר של כיבוש ואפרטהייד. כמדומני, גם שלטון האימים שלנו בשטחים הכבושים זוכה לתמיכה נרחבת מחצי האוכלוסייה אשר בין הירדן לים. ובעצם, גם זו קביעה לא מדויקת. הקבוצות האתניות השונות שכרתו ברית מפוקפקת עם אסד לא עשו זאת בגלל שהם נהנים תחת חסותו ממשטר ליברלי וכלכלה מערבית משגשגת, אלא ככל הנראה עקב חשש מכיליון מוחלט ברגע של אי תמיכה שכזו במדינת משטרה ברוטלית ואולי גם משטיפת מוח שמביאה בהכרח לתודעה כוזבת. בין כה וכה, אסד מבצע פשעים נגד האנושות, גם אם הטענה שהוא "טובח בעמו" נטולת אחיזה של ממש, ולו מפאת הסיבה שהאומה הסורית איננה אלא יציר כפיו של האימפריאליזם האירופאי באזור.

 4. לא המהירות חשובה - חשובה מהות ההסכם הגיב:

  "בזכות" אובמה וג'ון קרי מיהו הצדדים – ישראל והפלסטינים להיפגש, והתוצאה – 0 בריבוע. הבעיה היא שמו"מ על מו"מ זה מה שנתניהו ושותיפיו לגועליציה רוצים כדי "בינתיים" להמשיך בשוד פלסטין, הרס כפרים, וייהוד הגדה. בסוריה המצב אחר, אבל זיכרו מה אמר השגריר מייקל אורן, לפני שנתניהו אמר לו "סתום"… [1] ‎"ישראל תמיד רצתה שהנשיא אסד יפרוש מתפקידו, ותמיד העדיפה את 'האנשים הרעים שלא נתמכים בידי איראן' על פני 'האנשים הרעים שמגובים על ידיה". [2] למרות ש"‎ישראל סבורה כי 1 מכל 10 מורדים סוריים הוא סוני שנשבע להשמיד את ישראל"… אורן מעדיף אותם גם אם הם שייכים לאל-קעידה. (במקור: "Even if the other 'bad guys' were affiliated to al-Qaida“).
  ‎עוד גילה השגריר על "מיזוג אינטרסים (ציוני) עם מדינות חצי האי-ערב – בנושאים כמו סוריה, איראן, מצרים, והפלסטינים"… זהו. אז הבנתם מה רוצה ממשלת ישראל — שכל הצדדים בסוריה ימשיכו לשפוך את דם אויביהם ודמם, כך תוכל מישראל להימנע מלהחזיר את הגולן הכבוש לבעליו.

 5. דינו הגיב:

  כמה אירוני, שהרי מי "שאינו מוכן להכיר במציאות כפי שהיא ומוכן להקריב אלפי בני העם סתם ככה ללא שום תכלית" הוא אסד עצמו. טוב יעשה אם ירד אחר כבוד מכסאו ויטוס במטוסו הפרטי היישר לבית-הדין לפשעי מלחמה בהאג, שם מקומו על ספסל הנאשמים.
  אסד "הודה בשגיאות"? אלו שגיאות בדיוק?
  הוא אמר ש"אם העם הסורי לא ירצה בי כנשיא – לא אתמודד על התפקיד". תודה רבה באמת, נשאר רק לערוך משאל עם "דמוקרטי וחשאי"… בסוריה… על זה נאמר: LOL
  אסד האשים את המפגינים החל מהיום הראשון (הראשון!) של ההתקוממות בכך שמדובר ב"טרוריסטים חמושים", למרות שהטרוריסטים החמושים היחידים היו הוא עצמו, צבאו, ומליציית ה"שאביחה" שלו.
  אין פשע מלחמה שאסד לא ביצע בשנתיים וחצי האחרונות, והמחשבה שהוא יכול להשאר ולו יום אחד כאדם חופשי ומאושר – יכולה לבוא רק מאלו החושבים שסטאלין הוא הוא שמש העמים.

  • אין גבול לצביעות הגיב:

   האם גם הגנרל א-סיסי צריך לטוס (במטוס צבאי הפעם) להאג אחרי שבפקודתו נהרגו מאות ונפצעו אלפי מפגינים במצרים? מעניין מה חושב על כך דינו (ניחוש לא קשה במיוחד).

   ומי צריך להגיע להאג אחרי שבהפגנות נגד הפרובוקציה של שרון במסגדים הרגו כוחות הכיבוש הישראלים מאה מפגינים פלסטינים ופצעו מאות לפני שנפצע אפילו ישראלי אחד? (נורו שם עפ"י הצבא מיליון כדורים חיים).

   אבל עד שאסד לא יוותר על השלטון למרות שרוב העם הסורי תומך בו ורוב האופוזיציה מורכבת בכלל מזרים, שפיכות הדמים צריכה לפי דינו דנן להמשך והוא יוזיל דמעות תנין על הטבח בסוריה.

   צביעות כבר אמרנו? שמש העמים או ירח, תגיד תודה לסטלין שבזכותו הקימו כאן מדינה ציונית ובזכותו אתה בכלל קיים.

   • אחד הגיב:

    דינו אולי צבוע, אבל גם אתה. סטלין היה רוצח המונים וחבל שאתה לא מציין זאת. תפישתך את הסכסוך בסוריה הוא פשטני להכאיב, ומה לעשות, תופתע לשמוע שלא רק א-סיסי אלא גם יקירי השמאל הסטליניסטי חטאו וחוטאים בפשעים נגד האנושות. שלטון הדמים של אסד איבד כל לגיטימציה עוד לפני ההתקוממות בכלל. אה, ולמקרה ששכחת, גם במלחמת האזרחים בספרד הייתה מעורבות זרה חזקה במיוחד, אז בשביל זה כדאי לתמוך בפרנקו?

    • עוד אחד הגיב:

     את הדיון על פשעי סטלין אני לא אנהל עם אחד ולא עם אחד דינו. מוטב שישאל קודם את עצמו מדוע פנו פטרוניו הציונים לבקש את עזרתו של סטלין, אם הוא כזה רוצח המונים, בתמיכה פוליטית ובנשק כדי להקים את מדינת הנכבה.
     את הרצח ההתעללות והניצול של מיליונים רבים באסיה אפריקה ואמריקה קורבנות הקולוניאליזם שעל גופותיהם המעונות התבסס הקפיטליזם באירופה וארה"ב הוא שוכח למרות שאלה הרבה יותר רלוונטים לנושא המלחמה בסוריה. הוא גם שוכח את המשטרים "הנאורים" בקטאר ובסעודיה שמנהלים את "המורדים" בסוריה בחסות נאט"ו וארה"ב.
     "יש רוצח קטן ויש רוצח המונים" (כאילו שאל קעידה ואחרים ישבו בחיבוק ידיים). השני הוא כמובן מי שמתנגד לשוד ולאימפריאליזם

     • אחד הגיב:

      זה אימפריאליזם וזה אימפריאליזם. צביעות היא צביעות היא צביעות. ולא, זה שפשעי הלא-לבנים "קלים" מפשעי הקולוניאליזם הלבן ממש לא מנחמים אותי עד כדי תמיכה בפושעים. ובכלל, אדאג קודם לטהר את המחנה שלי בטרם התפלשות בשדות זרים.

   • דינו הגיב:

    להודות לסטלין שבזכותו אני קיים? אדוני רציני? ומה עם המליונים ש"בזכותו" של סטאלין אינם קיימים?
    אבל מי זוכר? העיקר שיש דמות ברזל קשוחה עם שפם שאפשר להתפלל אליה השכם והערב.
    בפקודתו של סיסי "נהרגו מאות ונפצעו אלפי מפגינים" אבל בפקודתו של אסד נהרגו מאה ועשרים אלף.
    האחד רוצח קטן עם תמיכה משמעותית של עמו (הכוונה לסיסי, שלא תהיינה אי-הבנות)
    והשני רוצח המונים מטורף עם "תמיכה" מזוייפת ומעוותת הקיימת רק בקרב מיעוט בסוריה.
    לא זכור לי שהצבא המצרי הפעיל מליציה טרוריסטית למטרת הפחדת אזרחים (השאביחה), רצח ועינה אלפים כולל ילדים (דו"ח האו"ם בנושא פורסם), ירה ארטילריה, טילים (עד כדי סקאד) ותקף מהאוויר ריכוזי אוכלוסיה, וקינח בנשק כימי.
    יש רוצח ויש רוצח. אבל אם אני צריך להודות לנבל כמו סטאלין, מי אני שאומר מילה רעה על בשאר אל-אסד?

    • הפרופרוציות הגיב:

     מיום הקמתה עמדה ברה"מ במלחמת אזרחים בהתערבות חמשת מעצמות ולאחר שעמדה בהם הוטל עליה חרום טוטלי וחוסר אמצעים לשיקומה. בתנאים אלה היה עליה לעבור ממצב של פיגור לתיעוש. שתי תכניות החומש התבצעו גם כן תוך כדי התנגדות, למעשה תוך כדי מלחמת אזרחים שניה. לזאת אפשר לייחס את רוב אלה "שלא קיימים"
     אלמלא "דמות הברזל הקשוחה עם השפם" (שלא חף מפשע) לא היתה ברה"מ עושה את הקפיצה הזאת ולא היתה עומדת במלחמה מול הנאצים. אז תגיד תודה אם אתה רציני כי אלה הפרופורציות

     • אחד הגיב:

      פרופורציות- אני לעולם לא אשווה את ברית המועצות לנאצים, אבל הפעם זה כמעט מתבקש- גם גרמניה שלאחר מלחמת העולם הראשונה הוקעה ונחנקה (אולי פחות), והיה זה כר פורה לצמיחת הפשיזם. ועדיין, ברור לכל שהאחריות נופלת ראשית על הנאצים עצמם ולא על אלו שדחקו אותם לאן שדחקו.

 6. מיכה רחמן הגיב:

  פשעי מלחמה לא "שגיאות".
  אני לא נכנס לעומק הדיון הפוליטי. אני מסכים עם הטענה שארה"ב רצתה ורוצה לנצל את המצב בסוריה לקידום האינטרסים הגלובאלים או הקולוניאליסטים שלה. אבל צריך לומר באופן ברור שאסד ביצע פשעי מלחמה, לפחות לכאורה, כל עוד לא נשפט על מעשיו בפני בית הדין הבינלאומי לפשעי מלחמה. גם מנהיגים בארה"ב חשודים בפשעי מלחמה, למשל בויטנאם, אבל עובדה זו איננה מזכה את אסאד. אנחנו לא צריכים לקבל את הגישה לפיה פושע מלחמה הוא רק מי ששיך למדינות או לעמים החלשים, אלו שניתן לשפוט אותם (כפי שקורה עד היום בפועל). ולכן היה וצריך יהיה לשפוט מתישהו גם פושעי מלחמה מארה"ב ומישראל. ועדיין גם אם אסאד עומד בעמדה המנוגדת לאינטרסים של הקולוניאליזם האמריקאי, צריך לגנות את פשעי המלחמה שביצע לכאורה, ולשאוף לשפוט אותו עליהם כשהדבר יהיה אפשרי.

 7. ק.א. הגיב:

  מה לא יספק את "הצדיקים מקטאר, מתורכיה, מוושינגטון ומירושלים" קל לשער. השאלה היא מה כן יספק אותם? והתשובה הלא נעימה, אך המסתמנת, היא שרק דומינציה טוטאלית. כלומר לפי שעה אין לצפות שבאימפריה יתפשרו על פחות מזה. הציורים והדיאגרמות של ביבי אינם הצגה הוא באמת מתכוון לזה. לשם הם נחושים להגיע ותהא הדרך אשר תהא. סביר להניח שהחבורה הזו לא ממש מתכננת הידברות ודיפלומטיה. זריעת חורבן חוזרת ונשנית היא שיטת העבודה שלהם. הלוואי ואתבדה אבל הם לא ילכו באמת על דיבור. הדרך להפציץ, כרגיל, תמיד אצה-רצה להם. כל הידברות מצידם מטרתה היא בסופו של דבר להראות שהצד הדיפלומטי "מוצה". אז, בדרך כלל, לפתע מגיחה לה פרובוקציה-בלתי-נסלחת של "טירור"… תעמולת המלחמה נכנסת להילוך גבוה, והמפציצים למינהם מועלים שוב לאוויר. נראה שלאימפריה, המחוללת את פירוקן של מדינות ערב לגורמים, השארת המשטר בסוריה ואיראן עשויה להיחשב כעלבון בלתי מתקבל על הדעת. גינוני ה"דיפלומטיה" יתפתחו למלחמה בשעת כושר שכזו שיכולה לבוא בכל רגע. לא סתם הם אימפריה.

  • משה הגיב:

   כאן לא ה"אימפריה" אשמה אלא אדם שהוא במיקרה מוסלמי, כמו שליטי סודן ואריתריאה שתושביהם מעדיפים למות או לחיות ב"אימפריה" מאשר להשאר שם

 8. עלי הגיב:

  אתה חושב שלאחר שהרוצח ואיש הדמים אסד רצח יותר ממאה אלף איש וגרם לבעית פליטים בטורקיה וירדן של מליונים
  אתה חושב שהאופוזיציה תשתף איתו פעולה ?
  אתה באמת מאמין שהכוחות העממיים מאמינים לאסד וילכו איתו להסכם ?
  והעקר
  אף לא מילה למעורבות הרוסית למען הרוצח?
  ואף לא מילה לכוחות הקידמה של החיזבאללה ואירן אשר תומכים באסד ?
  זו לא תמיכה עממית באסד אשר מיצבת את שלטונו אלא תמיכה אירנית רוסית אשר מאפשרת לו לשרוד !

 9. משה הגיב:

  בקיצור כולם -ישראל וארה"ב ועוד אחראים להרג ההמוני.
  חייב להוסיף לגבי הקורבנות האריתראים בים- מאשימים את כולם רק לא את זה שטובח בהם שםץ יש לצייד אותם בנשק שקיים בשפע באזורנו כדי שישחררו את ארצם.

 10. תגובה למגיבים הגיב:

  "אדם קלר" טוען שצריך לפרק את סוריה ולהטיל "הפסקת אש יציבה עם פיקוח בינלאומי"… כאילו שמה שצבא סוריה לא הצליח לעשות יעשה כוח בינלאומי… נו באמת. ועוד לטעון ש"פירוק המדינה הנקראת סוריה לשרשרת של מובלעות מובלעות" יהווה פתרון… אורי אבנרי לא כותב שטויות כאלה. נאחל לו שימשיך לכתוב עד 120.
  "משה" לא יודע שהמשטר באריתריאה נעזר בנשק ישראלי כדי לרדות בעמו.
  "אחד" טוען שהאומה הסורית איננה אלא יציר כפיו של האימפריאליזם האירופאי. הוא צודק, אלא ש"סוריה הגדולה" سوريا الكبرى או כפי שהסורים מכנים אותה "בילאד א-שאם" بلاد الشام כוללת גם את כל פלשתינא-א"י ההיסטורית, ואת לבנון וירדן.

הגיבו כאן

אורך תגובה מקסימלי: 1000 תווים

הרשמה לעדכונים בדוא"ל

Subscribe via Email

מומלצים