הגדה השמאלית

במה ביקורתית לחברה ותרבות


מאת: ב-19 בדצמבר, 2013 4 תגובות

אמנם לא בטוח שיודעים אצלנו לגזום עצים בזמן, אבל אין ספק שאת הגויים שכנענו שאנחנו מדינת סגולה. חבורת קרן המטבע הבינלאומית ששהתה כאן בסוף השבוע האחרון כתבה דו"ח שלם נטול "המחדל". הם לא יתנו לעובדות בשטח לבלבל להם את הסטטיסטיקה.

IMFמטה קרן המטבע העולמית בוושינגטון (צילום: הומניטה)

כלכלת ישראל יוצאת טוב מהדו"ח הראשוני. טוב עד כדי שעמום. לרגע נדמה כי מחבריו נכנסו לג'קוזי במלון עם הדו"ח האחרון של בנק ישראל על "ההתפתחויות הכלכליות", סימנו במרקר שורות והעתיקו למסמך שלהם. בהחלט סביר בהתחשב בכך שבחוץ שרר קור כמו בשבדיה ושירותי תחבורה וחשמל פעלו כמו במולדבה.

השעמום העולה מהדו"ח מעיד הרבה על מחבריו. בכל השוואה מקרו כלכלית בינלאומית ישראל יוצאת טוב. אז למה להיטרד ולנבור בבורות הביוב הירושלמים? וממשלת ישראל אולי מרוצה מדו"ח משמים כל כך כי זה כנראה המסמך הכי חיובי שנכתב על ישראל בידי מי שאינו חבר בממשלה או מועסק ב"ביביתון".

הקרן המסתובבת

ובכל זאת יש שלושה דברים מעניינים המעידים שקרן המטבע הבינלאומית, פעם מעוז השמרנות הכלכלית, הפכה את עורה. ליברלים וסוציאל דמוקרטים מרגישים היום שהקרן לצדם. נעלמו ההטפות בזכות ממשלה קטנה, חיסול מעורבות ממשלתית, הפרטה ושאר חוליים כלכליים פרי הגות הימין. היום הבון טון הוא מעורבות. אוהו! ואיזו מעורבות.

נתחיל עם שער החליפין. פעם היה ברור ששער החליפין צריך להיקבע ב"שוק", בביקוש והצע. היום ברור שהשוק לא יודע מהחיים שלו. צריך להתערב ובבוטות. באופן זמני, כמובן. אבל אין מועד לסיום הזמניות.

נמשיך עם שוק הדיור. ברור שיש קטסטרופה במחירי הדירות. וברור, כפי שאומר גם סטנלי פישר, כי אין להעלות ריבית רק כדי לעצור את מחירי הדירות המאמירים. אז מה כן? צריך להעלות מס רכישה על מי שיש לו דירה ולהגביל משכנתאות למי שיש לו כבר דירה. ממש לא יאומן.

ונסיים עם התקציב. כמו בנק ישראל (שממנו כלכלני הקרן העתיקו) גם בקרן המטבע חושבים שתקציב 2015 חורג מהרצוי. ונעזוב לרגע מה זה ה"רצוי" הזה. פעם לא היה ספק: אם יש חריגה – מקצצים. היו זמנים. היום התשובה שלהם היא, נעבעך ביבי ולפיד שרק עתה עשו את ההפך, להעלות מסים.

אם אני ראש ממשלה ושר אוצר הייתי פורש מהקרן. כמו שהחרמנו את אונסק"ו ועוד ארגונים בינלאומיים שאיבדו את שפיות דעתם בכל הקשור לישראל.

תגובות
נושאים: מאמרים

4 תגובות

 1. רק קוסם יכול לקנות דירה הגיב:

  שוליית הקוסם יגור כל חייו בשכירות, או שיגרר להתנכלויות בשטחים הכבושים בידי ההון-שלטון-מתנחבלון.

 2. אביתר הגיב:

  כל כך חבל שחוץ מכתיבה אין לאנשי שמאל עוד כישורים. אתם כותבים נהדר, בטח שיותר טוב מהקולגות מהימין. אבל זה לא מתבטא במציאת פתרונות, כמעט כל כתבה שמאלנית מאופינת בהצבעה על הבעיה וב"ירידות" קנטרניות על הימין. אבל אחרי זה פשוט הכתבה נגמרת. אין המשך. יש בעיה, אנשי הימין כל כך גרועים (ובוא נעליב אותם ונזלזל בהם עוד קצת) וזהו. (הרי ברור שלנו, השמאלנים, אין פתרון. אבל זה לא צריך להדאיג אותנו בכלל, הרי אנחנו מוסריים ואינטלגנטים) חברה, באמת שהייתי שמח לדיון מעמיק עם אנשי שמאל אבל אין לכם אג'נדה, אבל יותר מזה אין לכם חלופה הגיונית לשום מצב.

  • צבי הגיב:

   לאביתר – קודם כל תודה על המחמאה, אנחנו (אנשי השמאל) באמת כותבים יותר טוב. וגם חושבים יותר טוב. אני לא בטוח שמבצעים יותר טוב. אבל – לאנשי השמאל דוקא יש פתרונות. יש אג'נדה שמאלנית מאד מגובשת – התחילו לגבש אותה עוד במאה התשע-עשרה, וקראו לה סוציאליזם או קומוניזם (גירסאות שונות, אבל מאותו צד של המפה הכלכלית-חברתית) באג'נדה הזו יש פתרונות די ברורוים לנושאים של תקציב, תעסוקה, רווחה, תפקיד המשלה וכן הלאה. הנסיון שהצטבר מאז המאה התשע-עשרה מצביע על כך שכלכלה קומוניסטית לא כל כך מצליחה, אבל סוציאל דמוקרטית דוקא כן.

 3. BDS הגיב:

  ישראל צריכה להיות מופרשת מקרן המטבע הבינלאומית, ומכל המוסדות הבינלאומיים עד שתפנה לשלום ותחסל את הכיבוש וההתנכלויות (שכולן לא-חוקיות). ועד אז? BDS חרם כללי ומוחלט על כל תוצרת המדינה הכובשת (וכובסת את שקריה)

הגיבו כאן

אורך תגובה מקסימלי: 1000 תווים

הרשמה לעדכונים בדוא"ל

Subscribe via Email

מומלצים