הגדה השמאלית

במה ביקורתית לחברה ותרבות


מאת: ב-8 בינואר, 2014 2 תגובות

הממונה על ההגבלים העסקיים הזמין את חברת חשמל לשימוע בעניין תוכניתו להגביל את חלקה של חברת חשמל בייצור חשמל ל – 50%. השאר, זה הרעיון, יסופק בידי יצרנים אחרים. אלה אינם בנמצא כרגע ובכדי לעודד את הענף משמעות ההגבלה היא שחברת חשמל לא תוכל להקים תחנות כוח חדשות. הפינה התקשורתית הזו שמחה להיות הפעם בצד החיובי. הפינה מברכת את הממונה, וממליצה בפניו לקבוע את חלקה של חברת חשמל ל – 20% ולא כמו שבחר.

electricityעמודי חשמל בנחל הירקון (מקור)

המספר הזה אינו מצוץ מהאצבע. עד לפני כשנתיים היו כאן ארבעה ספקי שרות טלפוני סלולרי. המחירים היו בשמיים ונוחי דנקנר היה פרסונה עתירת נכסים. או אז הגיע הספק החמישי והופ המחירים החלו לרדת. ללמדנו כי מספר הקסם הישראלי הוא מינימום 5 ספקים, ובתרגום לאחוזים – 20%.

כשלממונה יש אמנזיה

בהזדמנות חגיגית זו הפינה מרימה גבה על אדישותו של הממונה לכמה עניינים גרועים פי כמה:

 1. הממונה לא הזמין לשימוע את חברת ים המלח בכדי להודיע לה שהיא תוכל לספק רק 50% (רצוי 20%) מכמות האשלג בארץ.
 2. הממונה לא הזמין לשימוע את החברה המרכזית לייצור משקאות קלים בכדי להודיע לה שהיא תוכל לספק רק 50% (רצוי 20%) מכמות משקה הקולה המוגז בארץ.
 3. הממונה על ההגבלים העסקיים לא הזמין לשימוע את שרת הבריאות/ראש עיריית ירושלים על שבחלקה המערבי של עיר הקודש יש בשבת רק ספק אחד (100%!!) של תרופות.
 4. הממונה לא הזמין לשימוע את "אל על" בגלל שבקו לוד- וינה חלקה של החברה עולה על 50% – המספר הנבחר למען החשמל.
 5. הממונה שכח להזמין לשימוע את שר התחבורה, ישראל כץ, על שבקו ירושלים-תל אביב פועל רק יצרן אחד של תחבורה ציבורית, וכי היצרן הזה – אגד – נאלץ לגבות מנוסעיו, בהוראת כץ, מחיר כפול מהמחיר שבו היה אגד מוכן להסתפק כדי להסיע נוסעים.

הקוראים מתבקשים להאמין שאפשר להגיע ברשימת השכחה הזו עד הספרה 100. בלי בעיות. אז הממונה צבוע? התשובה היא, במקרה הזה, צבוע וטיפש.

יום מאסר תמורת קילוואט

אבל נלך עימו עוד כברת דרך. נניח שיש טעם במהלך. אלא שהוא מחייב עוד דבר מה קטנטן: שהממונה ישחרר את חברת חשמל מהחובה לספק יותר מ – 50% מהצריכה. ואם יהיו כמה עסקים ומשקי בית, נניח איזה שני מיליון כאלה, שיוותרו ללא חשמל – אז שכל מי שיש לו תביעה בעניין יפנה אותה לממונה, ולא לחברת חשמל. מכיוון שהממונה יודע שהמהלך שלו הגיוני ומועיל הוא גם לא יהסס להודיע שאם אחרי המהלך שלו יהיה מחסור בחשמל (עד 50%) אזי על כל צרכן שיהיה נטול חשמל לשעה הוא – הממונה – יישב בבית סוהר שבוע. לשיטתו אין סיכוי שתרחיש כזה יתממש. אז מה הבעיה?

 • פורסם בבלוג של גדעון עשת
תגובות
נושאים: מאמרים

2 תגובות

 1. מדוע? הגיב:

  מדוע דווקא באתר מרקסיסטי לא מגיבים לעניני כלכלה, שבהם עוסקים מאמריו של גדעון עשת?

  • אלמקייס הגיב:

   הסיבה להתעלמות היא שחיבוריו של עשת הם לא יותר מאשר ניסיון להראות שגם הבורגנות עצמה, במעשיה, אינה פועלת על-פי האידיאולוגיה הנאו-ליברלית. אין דבר יותר גרוע למעמד העובדים מאשר אלו המתיימרים שניתן להתגבר על חוקי הקפיטליזם מבלי לחסל את הקפיטליזם.

   ומה שעשת חוזר ומספר במאמריו זה בדיוק זה – למעמד העובדים ייטב לו הבורגנות היתה נאמנה יותר לדבריה. בפרפרזה על מילותיו של מרקס: למען המעמד העובד, כדאי שהבורגנים יהיו בורגנים.

הגיבו כאן

אורך תגובה מקסימלי: 1000 תווים

הרשמה לעדכונים בדוא"ל

Subscribe via Email

מומלצים