הגדה השמאלית

במה ביקורתית לחברה ותרבות


מאת: ב-28 בינואר, 2014 12 תגובות

שולמית אלוני ז"ל

שולה אלוני הלכה לעולמה ותחושתי הראשונה הייתה שישראל ללא אלוני זו ישראל שנפל בה פגם. היא הכניסה את שיח זכויות האדם לפוליטיקה הישראלית והייתה מגדלור שהיווה השראה לרבים בנושאים אלו. כאשר פגשתי אותה לפני מספר שנים באירוע כלשהו בבית סוקולוב, היא שאלה אותי: אתה לא מיואש? עניתי לה, יש לי מורה מצוינת ששמה שולמית אלוני. ואכן היא הייתה דוגמה ומופת למאבק מתמשך ורצוף למען ישראל הומנית, דמוקרטית, שוויונית, שוחרת שלום שהפנתה עורף לכיבוש, לגזענות, להומופוביה, לקסנופוביה ולאפליית נשים. כך פעלה הן בהיותה שרה בממשלה והן בהיותה באופוזיציה. היא הייתה פמיניסטית לפני שהמושג היה שגור בפי כל.

Shulamit_Aloni_1965ח"כ שולמית אלוני במושב הפתיחה של הכנסת השישית, 1965 (מקור)

ביקורתה על המתרחש בחברה הישראלית הייתה חדה, נוקבת. שעה שתופעות בחברה ובממשל הזכירו לה משטרים פשיסטיים היא לא היססה לומר את הדברים ולהזהיר מפני הצפוי לנו. באחד מהראיונות אמרה כי מה שמטריף אותה זו ההשפלה שישראל נוהגת בפלסטינים, היא לא יכלה לשאת זאת, שהרי ידעה שזו הייתה מדיניות הרייך השלישי כלפי היהודים- השפלה בטרם השמדה. בכל הקשור למדיניות ההשפלה כלפי הפלסטינים, הכובש הישראלי התגלה כתלמיד חרוץ. לשלב ההשמדה טרם הגענו, אבל שולמית אלוני הזהירה חזור והזהר, כי הרכבת דוהרת במסלול מסוכן ואם לא נעצור אותה היא תוביל בני אדם בקרונות המיועדים לבהמות. ישראל הדמוקרטית משולה לספינה בסכנת טביעה, ושולמית אלוני הייתה מאלה שישבו על החור שנפער במאמץ למנוע את הטביעה ואולי להגיע לחוף מבטחים.

בסמיכות זמנים שרק שר ההיסטוריה יכול לתכנן, הלכו לעולמם שניים מדור הקמת המדינה. אריאל שרון ושולמית אלוני. שרון המייצג את תאוות המלחמה וההרג, נציג מובהק של פולחן הכוח, ושולמית אלוני המייצגת את הציבור הדמוקרטי שוחר השלום. כאשר הרמטכ"ל אמר בדברי הפרידה שלו משרון כי הוא מתחייב שצה"ל ימשיך לדבוק במורשת שרון זעה קרה כיסתה את מצחי. לעומת זאת, כאשר שמעתי את ח"כ זהבה גלאון, ראשת מרצ, מצהירה ומתחייבת כי בהנהגתה תמשיך מרצ לדבוק בעקרונות שהתוותה שולמית אלוני המייסדת, חשתי כעומד על פסגת ההר ונושם אוויר צלול. אלוני השאירה אחריה מורשת עשירה שתלווה אותנו ותאיר את דרכינו עוד שנים רבות.

כאשר כיהנה כשרת התקשורת היא נענתה לבקשתי לפגוש לשיחה משלחת בינלאומית של תומכי מרדכי ואנונו, ביניהם השחקנית הבריטית סוזנה יורק, שבאה במטרה לפעול לקיצור תקופת מאסרו. השיחה התנהלה באווירה ידידותית תוך שאלוני אינה מסתירה את אהדתה לפעילותם, אבל הדגישה כי יכולתה לסייע בנושא זה מוגבלת ביותר. הרושם שקיבלתי מהשיחה, וכך גם חברי המשלחת, הוא, כי אילו היה הדבר תלוי בה, הכל היה נראה ונעשה אחרת.

היא ניחנה בכישור נדיר לפוליטיקאי ישראלי, היכולת להודות במשגה או בטעות. כאשר נשאלה מדוע הצביעה בממשלת רבין בעד גירוש פעילי חמאס מעזה ללבנון בהליך העומד בניגוד לכל השקפתה בסוגיית זכויות אדם, היא השיבה ללא כחל וסרק, זה היה ליקוי מאורות.

ידה של איזו ישראל תהיה על העליונה בטווח רחוק? תופי הטם טם, כהגדרתה את ישראל הלאומנית והגזענית המשיטה את הספינה להתנגשות עם הקרחון, או ישראל של שלום ושוויון לפי חזונה של שולמית אלוני, שתשנה את כיוון ההפלגה לעבר הארץ המובטחת כפי ששורטטה במגילת העצמאות. את התשובה לא אזכה לראות, אולי נכדותיי.

אילו היה לנו פנתיאון גדולי האומה, מקומה שם מובטח.


מכתב לשופטי העליון, 25/1/14

לכבוד:
אשר גרוניס – נשיא בית המשפט העליון
מרים נאור – משנה לנשיא
יצחק עמית –שופט בית המשפט העליון

הנדון: דחיית עתירתו של מרדכי ואנונו -בג"ץ 5198/13

ב-29 בדצמבר פרסמתם את פסק דינכם הדוחה את עתירתו של מרדכי ואנונו להסרת ההגבלות המוטלות עליו ולאפשר לו לצאת את ישראל ולחיות במדינה בה הוא רצוי ומוערך. פסק הדין הוא מסמך מביש המבזה את הצדק ואת מקצועכם כשופטים. זו עתירתו השביעית מאז שוחרר לאחר 18 שנות מאסר, מהן קרוב ל-12 בבידוד ועוד 10 שנים בכלא פתוח יותר בשם מדינת ישראל, ודחייה שביעית. הטקסט שלכם הוא העתק של הפסיקות הקודמות, ביטוי לבירוקרטיה משפטית מחד, והשתעבדות לשב"כ ולמלמ"ב מאידך. 28 שנים עברו מאז עבד בכור בדימונה ואתם חוזרים על אותם טיעונים שמכתיבים לכם אנשי השירותים החשאיים, על מכתב שכתב שעה שהיה בכלא ונכתב תחת הטראומה של הבידוד, ונאחזים בו כאילו מדובר בטקסט קדוש שאינו ניתן לשינוי. הזמן עמד מלכת. גם הפעם, כמו בפעמים הקודמות, חזר על עצמו ההליך המקומם של שמיעת נציגי השב"כ והמלמ"ב במעמד צד אחד המאפשר להם לארוג סיפורי אגדות על מידע סודי המצוי בידי ואנונו ושגילויו יפגע בביטחון המדינה. דווקא ההתעקשות של נציגי המדינה להתייחד איתכם במעמד צד אחד הוא הוכחה כי אין לו מידע סודי מעבר למה שמסר, שהרי אם יש לואנונו מידע כזה מדוע הוא ופרקליטו לא יכולים להיות נוכחים ולאתגר את טענות המדינה.

ההגבלות נוסחו כך שהפרתם מובנית בתוכן. האיסור לדבר עם זרים הוא כזה. אם תייר אומר לו בוקר טוב וְואנונו עונה לו בבוקר טוב גם לך, בכך הוא הפר את ההגבלות. אתם מאמצים את האיסור הזה וממליצים כי יבקש אישור מראש. וכי מה יבקש אם אינו יודע מי יפנה אליו במה שלומך היום? לשיטתכם הא צריך לענות: תן לי להתקשר למשטרה שתיתן לי אישור לענות. אני שואל את עצמי האם זו שטות או התקף שיטיון שלכם? ברור כי מגבלה זו הוטלה כדי שתמיד יוכלו שרותי הביטחון לטעון כי הוא מפר הוראות. ואתם קונים את הזבל הזה.

בשבע העתירות ישבו כמעט כל שופטי העליון, ולא נמצא ולו צדיק או צדיקה שאמרו הרף, עברו 28 שנים, ויש לבטל את ההגבלות. שרותי הביטחון מרקידים אתכם כמו במאי תיאטרון בובות ואתם, כבובות ממושמעות, עונים אמן. מומחי גרעין הוכיחו כי את אשר ידע מסר לעיתון. השופט העליון בדימוס צבי טל שנמנה עם שופטיו במחוזי כתב בספרו שאין נשקפת מואנונו סכנה ביטחונית וכך קבע גם עוזי עילם שהיה 9 שנים מנכ"ל הוועדה לאנרגיה גרעינית ומדען ראשי של מערכת הביטחון. אי התחשבות בדעתם מחזקת את הטענה שאתם שפוטים של השירותים החשאיים שמצליחים לשתק כל מחשבה עצמאית.

פסק דינכם הוא הפניית עורף להבנה בינלאומית הולכת ומעמיקה בעולם הדמוקרטי על החשיבות של המתריעים בשמירת הדמוקרטיה וריסון משטרים ושלטונות שאין גבול לתאבונם הכוחני. בחסות מנטרת "הביטחון הלאומי" נוגסים בזכויות אדם. המתריע האחרון, אדוארד סנודן, עובד לשעבר בסוכנות האמריקאית לביטחון לאומי שחשף את מימדי ההאזנה והמעקב הבלתי חוקיים למיליוני אזרחים בתוך ומחוץ לארה"ב, כולל ראשי מדינות ידידותיות כמו קנצלרית גרמניה. הוא כפה על נשיא ארה"ב להתנצל ולבחון את הנושא מחדש. לחבורה מכובדת ואמיצה זו שייכים ד"ר דניאל אלסברג חושף מסמכי הפנטגון שגילו את שקרי ופשעי השלטון במלחמת ויטנאם, ברדלי מנינג, חייל בצבא ארה"ב שהדליף מאות אלפי מסמכים לאתר ויקיליקס, ג'וליאן אסאנג' מייסד האתר שחשף את המידע לציבור, העיתונאי והפצפיסט הגרמני קרל פון אוסייצקי, חתן פרס נובל לשלום, שחשף את ההפרות הגרמניות של חוזה השלום בתחום החימוש ונרצח בכלא על ידי המשטר הנאצי, וכמובן גם מרדכי ואנונו.

לא מכבר הלכה לעולמה חווקה פולמן-רבן, חברת קיבוץ לוחמי הגטאות שהייתה לוחמת במחתרת היהודית נגד הנאצים ואסירה במחנה ההשמדה אושוויץ. בפגישותיה עם נוער ישראלי אמרה כי היא שייכת לדור המרד והיא מעבירה את הלפיד לדור הצעיר ודחקה בהם למרוד ברוע, בגזענות, בשנאת האחר, בכיבוש כי היא יודעת לאן יכול להגיע משטר כוחני הרומס ערכי זכויות אדם.

את הלקח הזה הסיק והבין מרדכי ואנונו. ביסוד חשיפתו על המתרחש מאחורי חומות הכור בדימונה ניצבת עמדתו כי אסור להשאיר את נושא ייצור והפעלת חימושה הגרעיני של ישראל בידי קבוצה קטנה של חמישה אנשים ששיכרון הכוח עלול להביא עלינו שואה שנייה. לכן אנו זקוקים למידע ולכוחה המרסן של בקרה ציבורית, כשהמטרה ליצור מזרח תיכון חופשי מנשק להשמדה המונית. במקום להעריך ולכבד את ואנונו אתם פוגעים בזכויותיו הבסיסיות לחופש התנועה וחופש הביטוי. אך טבעי שבנסיבות אלו הוא רואה בכם שופטים של דיקטטורה תיאוקרטית שדבר אין לה עם דמוקרטיה. עוד ניפגש בסיבוב.

תגובות
נושאים: מאמרים

12 תגובות

 1. משה יהודאי רעננה הגיב:

  אני מודה לך גדעון על דבריך הנכוחים, עימם אני כמובן מסכים בהחלט.
  את ההשוואה התבקשת בין שרון לאלוני עשיתי במאמרי שהתפרסם בפייסבוק של אגודת שומרי משפט – רבנים למען זכויות אדם, וכן באתר על צד שמאל
  גם בעניין ונונו אני מסכים בהלחלט. העוול המשווע שנגרם לו בולט במיוחד על רקע יללות התנים באשר לפולארד, הנזעקות בעיקר מפיות הימין הצבועים.
  לדעתי יש אכן לשחרר את פולארד מטעמים הומניטריים אף ייתכן שיפסוק מישהו שאין להתיר לו לצאת מחוץ לארה"ב…..
  הרב משה יהודאי

 2. בטטה הגיב:

  שפוטי העליון לא יכלו להגיע לתפקידם ללא אישור השב"כ והפוליטיקאים והם חייבים להם את הג'וב.הם חושבים על הג'וב הבא אחרי הפרישה ,למה להם לריב עם הממסד ? בשביל איזה אחד ואנונו ?

 3. שום בצל הגיב:

  אכן שולמית אלוני היא דמות מופת לנושאי זכויות אדם.
  דבריך האחרים עם זאת, ראויים לגינוי – ישראל לא קרובה, לא בדרך ולא בכיוון של השמדת עם.
  מעולם לא הייתה שם, גם בשעותיה הקשות ביותר, בשיאה של ה"נכבה".
  אגב, בניגוד גמור לצד הפלסטיני, שלא בחל בקריאת שמד, עד ימינו אנו.
  המתרחש בסוריה מלמד אותנו דוגמא למלחמת שמד שהייתה עלולה לפקוד אותנו (ומי יודע…).
  מובן שאין בזאת להצדיק את הכיבוש ותחלואיו, ואותו יש לסיים במהרה, בהינתן צד פלסטיני שמוכן לסיים את הסכסוך בלא הדרישה הבלתי הגיונית בעליל למה שקרוי "שיבה מלאה של הפליטים" לישראל גופא.

  ואנונו בגד בביטחון המדינה ושילם את מלוא המחיר. יש להניח לו לנפשו.

 4. אחד בעם 15 הגיב:

  אם תתעמק בביוגרפיות של שלושת השופטים הנדונים ובמיוחד יצחק עמית תוכל להבין את הנביא עמוס.

 5. אלכס מסיס הגיב:

  קראתי רק עתה – דקות אחדות לפני קריאת מאמרו של גדעון – את המאמר בהארץ בחתימת אמיר
  אורן על המסמכים הסודיים שאריק שרון לקח לביתו וסרב להסגירם לוועדת סברה-שתילה
  מרדכי ואנונו לא לקח איתו מסמכים סודיים ולא הקליט את מנהלי הכור בדימונה – מעשיו חיוורים לעומת
  פשעיו של שרון סרבן החוק והצדק

 6. ק.א. הגיב:

  מדינת פ-ש-ע.

 7. צפור בודד הגיב:

  שני דברים:
  אורי אבנרי אמר לי בזמנו שמר"ץ של שולמית אלוני הינה מעין "סופר מרקט" של רעיונות "נודפי קדמה". כל רעיון שיש בו מן הפוליטקלי קורקט, מן "הרוח החדשה", מן הראוי להתקשט ולהתגנדר בו כבעל נאורות וקידמה, הוצב חיש קל על מדפי המרכול השטחי של מר"ץ. את שולמית אלוני הכרתי באופן אישי כאשר ניסינו לאחד מיד אחרי מלחמת יום כפור חזית סוציאל דמוקרטית ממפלגות השמאל בישראל. למעט אורי אבנרי שהיה מוכן למחול על כבודו ולהתיצב גם אחרון ברשימה, הויכוחים בין השותפים הפוטנציאלים נעו סביב מיקומם בה. וזו גם הייתה הסיבה לגויעתה המוקדמת. לא בשל קווי דרך או מתוות שונים, כי אם בשל מקום על הבמה.
  לגבי וענונו: למה ללכת סחור סחור? וענונו היה עובד קמ"ג שמוכן ללכת בכל יום נתון מחוץ לישראל ולדווח על סודותיה הכמוסים. בין אם אמת בדבריו או שקר- בשל היותו איש קמ"ג- לדבריו המסווגים, עתיד להמצא משקל יתר אשר יכול לגרום לנזקים בלתי הפיכים לישראל. זו הסיבה מדוע אינו יוצא וגם לא יצא לחו"ל.

  • נעם שלו הגיב:

   ל"צפור בודד": דבריך בעניין ואנונו הם הבל מרושע. כפי שגדעון ספירו ציין, חלפו שלושה עשורים מאז פרש ואנונו מעבודתו בכור הגרעיני בדימונה. מה שידע, הוא כבר סיפר והדברים התפרסמו. האופן שבו המלמ"ב, השב"כ, ושאר מנגנוני החושך — אשר נחשפו עם השנים כשקרנים מיקצועיים המרמים שופטים בלי ניד עפעף ומעידים שקר — נועד למטרה אחת בלבד: נקמנות. הרי ואנונו ריצה את עונשו במלואו: 18 שנה בכלא, כולל השליש שנוהגים לנכות מתקופת המאסר. 11 שנה הוא נמק במאסר מבודד – דבר הנחשב על-פי הדין הבינלאומי למעשה עינויים. די! הניחו לו! ובהזדמנות זו, חישבו על איראן: למה לה אסור מה שלישראל מותר? האם לישראל מותר להחזיק במרתף 400 ראשי נפץ גרעיניים ("לפי מקורות זרים," לאו דווקא ואנונו), ולאיראן אסור לפתח נשק גרעיני משלה לשם ניטרול הסכנה הגרעינית הציונית?

   • צפור בודד הגיב:

    מה יש לך? וכי אני אומר זאת? השב"כ אומר זאת. וכי אני אומר על פולארד דברים? הסי-אי- איי אומר אותם ובשל צדקתם באזני השומעים (שופטי אותו מקום), פולארד יושב שנים רבות בהרבה, על פשע חמור פחות מזה שבצע ואנונו. הרי ואנונו לא חתם או הצהיר שהוא אינו הולך לדבר על סודות הקמ"ג ביוצאו מישראל. אמרתי לספירו שלא ילך סחור סחור, משום שהסבות לאי יציאתו של ואנונו מהארץ לא קשורות לאכזריות איש זה או אחר או נקמנותו, אלא לשקולי בטחון (מופרכים או לא) של אנשים המופקדים על כך. תהיו אתה או גדעון אחראים בשב"כ, תחליטו אחרת. לבד אתה רואה שמדובר כאן בהחלטה פוליטית. החלטה שקשורה בכלל לרעיון המרכזי האם ראוי לנו כמדינה להחזיק בנשק גרעיני? בזמן אחר אמרתי כאן באתר, שלא אכפת לי שלאירנים יהיה נשק גרעיני משום שאז מאזן האימה יצניח כמו אפים גאותניים אצלנו ויוביל הנהגתנו לפתחו של מו"מ הגיוני וראוי עם הפלסטינים. וראה בעצמך, ככל שמסתובבות להן הסרכזות בקום, הולך המו"מ ומעלה עור וגידים.

    • נעם שלו הגיב:

     "השב"כ אומר זאת"? וואו. ואם השב"כ אומר משהו, זה בטוח אמת קדושה. כפי שכתבתי לעיל, השב"כ הוא אירגון של שקרנים מיקצועיים, ושקרנותם נחשפה יותר מפעם אחת. אחרי פרשת קו 300 צריך כול בר-דעת להתייחס לדברי השב"כ כאל שקר וכזב אלא אם כן יוכח אחרת. ההתעללות בוואנונו היא מעשה נקמנות, וכול הסבר אחר הוא תירוץ שיקרי. פולארד הוא סיפור אחר. ראשית מדובר בבוגד שמכר — אני מדגיש: מכר — סודות כמוסים של ארצו (ארה"ב) לישראל ו ל ג ו ר מ י ם נ ו ס פ י ם. שנית, הוא עדיין מרצה את העונש שהושת עליו — בניגוד לוואנונו שריצה את עונשו במלואו ושוחרר מן הכלא לפני עשור בקירוב. ג'ונתן פולארד נעשה ל"יונתן", ל"ישראלי" ול"פטריוט" דגול של ישראל רק לאחר שנלכד.

 8. שירה הגיב:

  לדעתי ואנונו צריך ללכת לאח הגדול, לכוכב נולד או למאסטר שף, אוטומטית הוא יהפך מסכנה לסלב משעשע, החרדתיות הפסיכוטית מסביבו תצטמצם לאפס ואולי זה גם ישנה את הפסיקה הארורה.
  הוא גם יכול לשכור את שירותיו של רני רהב כדי לעזור לו להיות גם חביב הציבור.
  אופציה נוספת, זה לנסות להגיע ל"עובדה". מה שמוצף על פני השטח, מפחיד את מדינת ישראל. ייתכן שאם בחו"ל ידעו, יופעל לחץ לשחרר אותו.

  לגבי לאיזה כיוון תפנה מדינת ישראל, אני מקווה מאוד שלקריסה כלכלית, מה שיהפוך את כל הלאומנות המטורפת הזאת ללא כדאית ויהיה צורך להמציא זמירות חדשות עבור העדר.

 9. אביגדור הגיב:

  גדעון, אם אתה כבר מעלה את זכרה של שולמית אלוני מדוע השמטת את התייחסותה לחרדים כאל אבק אדם ופסולת אנושית שיש לסלקו מן העולם ?

  איך זה עולה בקנה אחד עם השקפת העולם היונית ?

הגיבו כאן

אורך תגובה מקסימלי: 1000 תווים

הרשמה לעדכונים בדוא"ל

Subscribe via Email

מומלצים