הגדה השמאלית

במה ביקורתית לחברה ותרבות


מאת: ב-24 בפברואר, 2014 3 תגובות

ניר ברקת – ראש עיריית הכיבוש

עיתון הארץ (21 בפברואר 2014) פירסם ידיעה לפיה אמיר עבד-רבו, צלם פלסטיני הגר במזרח ירושלים, זומן לחקירה במשטרה בעקבות סטטוס שכתב בעמוד הפייסבוק שלו בו כינה את ניר ברקת ראש עיריית ירושלים כ"ראש עיריית הכיבוש". המטומטמים מהמשטרה והשב"כ שהחליטו על זימונו נתנו יתר תוקף למה שאמיר כתב. בכל הנוגע למזרח ירושלים ברקת הוא "ראש עיריית הכיבוש". מאחר ואני תומך במאבק לא חמוש בכיבוש, יש כאן מקרה שזועק לחשיפת מציאות הכיבוש והאפרטהייד במזרח ירושלים הפלסטינית. כל שצריך הוא כמה אלפי פלסטינים במזרח ירושלים ואלפי ישראלים בישראל בתחומי הקו הירוק שיכתבו בעמוד הפייסבוק שלהם את המשפט "ניר ברקת ראש עיריית הכיבוש", ישלחו זאת למפכ"ל ולשר לביטחון פנים בבקשה להיחקר בדיוק כמו שנעשה לאמיר עבד-רבו. בכך נפגין גם סולידריות עם אמיר וגם נחשוף את האבסורד, הטיפשות והעוול של הכובש.

abed-raboאמיר עבד-רבו, הצלם הפלסטיני שזומן לחקירה עקב סטטוס בפייסבוק

אם כן, אני מתחיל במצווה ומודיע למשטרה שאני מזדהה עם אמיר עבד-רבו כי ניר ברקת הוא ראש עיריית הכיבוש. נא לזמן אותי לחקירה או לחילופין אתם נדרשים להתנצל בפני אמיר עבד-רבו על זימון שווא, פגיעה בחופש הביטוי איומי הפחדה ולפצותו.


לכבוד מרטין שולץ
יו"ר הפרלמנט האירופי, בריסל

הנאום שנשאת בכנסת לפני מספר ימים היה מאד ידידותי לישראל. יותר מדי ידידותי. מדינת אפרטהייד אינה זכאית למחוות ידידותיות כאלה. אני מניח כי בימי משטר האפרטהייד בדרום אפריקה לא היית מופיע שם בפרלמנט ומריע להם. אבל ישראל, עם שליפות ציניות של השואה והטחת "אנטישמי" למותחי ביקורת על ישראל, מה עוד גרמני, מוציא לחלל העולם את המופרעות הישראלית והופך אתה למקרה מיוחד, שהרי לילד מופרע החמוש במאה או מאתיים פצצות אטום קשה להגיד לא.

אף על פי שנאומך בכנסת שפע ידידות לישראל, די היה במשפט אחד שהתפרש כביקורת בסוגיית האי שוויון בחלוקת המים בין המתנחלים לפלסטינים, בכדי להקפיץ את הימין הישראלי הפשיסטי שלובש מיד מסיכה פטריוטית, מגייס את השואה ומכתים אותך כאויב המדינה.

מרטין ידידי, אתה לא לבד. השמאל הישראלי נמצא איתך בסירה אחת. גם אנו אויבי המדינה. קח לדוגמה אותי, זה פשוט מקרה שאני מכיר היטב. אני יליד ברלין. בפרעות ליל הבדולח הייתי בברלין והודות לתושייתה של אימי לא נפגענו פיזית. עזבנו את גרמניה דקה לפני המלחמה. לאור פעילותי הפוליטית בארגוני שלום וזכויות אדם וכתיבתי הפובליציסטית אני מהווה יעד לגידופים ואיומים מהימין הגזעני. בלא מעט מקרים הביעו צער על שהנאצים לא רצחו אותי. כי זאת לדעת מרטין: בעיני הפשיסט היהודי בישראל הטעות הגדולה של היטלר הייתה שרצח יהודים ללא אבחנה. אילו הסתפק ברצח אנשי שמאל, יהודים ולא יהודים, היו מעלים אותו על נס. זאת לא ספקולציה דמיונית. זו מסקנה פוליטית ממדיניותן של ממשלות ישראל והימין הישראלי.

חוקי הגזע בדרום אפריקה של האפרטהייד נלקחו הישר מחוקי נירנברג, זה לא הפריע לממשלות ישראל לנהל רומן אהבה לוהט עם משטר האימים. הממסד היהודי ציוני בדרום אפריקה שיתף פעולה עם המשטר, שהרי האפרטהייד לא פגע ביהודים. בעוד בגרמניה הנאצית הם נמנו עם הגזע הנחות, בדרום אפריקה הם היוו חלק מגזע האדונים הלבן, ונהנו מכל זכויות היתר.

בימי הדיקטטורה הפשיסטית של הגנרלים בארגנטינה נרצחו אלפי סטודנטים אנשי שמאל, בהם מאות יהודים. זה לא הפריע לממשלת ישראל לנהל יחסי ידידות עם המשטר, כולל יצוא נשק לדיקטטורה. כך היה גם עם משטרו הפשיסטי של הגנרל אוגוסטו פינושה בצ'ילי. המתנחלים היהודים בשטחים הכבושים היו יכולים להיות גם מתנחלים גרמנים בפולין במלחמת העולם השנייה. אורח החשיבה והשקפת העולם מגלים קווי דמיון. גם שיטות הפעולה דומות. בגרמניה שרפו בתי כנסת ובשטחים הכבושים שורפים מתנחלים מסגדים. לשלב מחנות השמדה טרם הגענו, ונקווה שגם לא נגיע, הגם שבהתנחלות היהודית בחברון מרוחות סיסמאות "ערבים למשרפות".

חזרה לסוגיית המים. צדקת. אכן, הכובש הישראלי גונב ושודד את המים של הפלסטינים. המתנחלים נהנים ממים בשפע שעה שאצל מאות אלפי פלסטינים הברזים יבשים וחלקם אינו מגיע למינימום הנחוץ לקיום חיים שקבע ארגון הבריאות העולמי. תקרא את דו"ח אמנסטי בנושא מ-2008, דו"ח מקיף ורציני מגובה היטב בעובדות, שמגלה מדיניות פושעת של ממשלות ישראל, מדיניות מכוונת של הצמאה כלפי הפלסטינים. מאז המצב רק החמיר.

להלן מספר קטעים מהמבוא: "עבור האוכלוסייה הפלסטינית בשטחים הפלסטיניים הכבושים, היעדר גישה למים ראויים לשימוש, בטוחים ונקיים הוא בעיה ארוכת יומין (1). אף כי המחסור במים החמיר בשנים האחרונות בשל השפעות הבצורת, הוא נוצר בעיקר בשל מדיניות ישראל ודפוסי הפעולה שלה בכל הנוגע למים, המפלים לרעה את האוכלוסייה הפלסטינית בשטחים הפלסטיניים הכבושים. אפליה זו הביאה לידי הפרות נרחבות של הזכות לרמת חיים נאותה, הכוללת זכויות אדם נוספות של האוכלוסייה הפלסטינית: הזכות למים, הזכות למזון ולדיור נאותים, הזכות לעבודה והזכות לבריאות.

אי-השוויון בין ישראלים לפלסטינים בכל הנוגע לגישה למים משווע. הצריכה היומית של פלסטינים בשטחים הפלסטיניים הכבושים עומדת על כ-70 ליטר לנפש – הרבה מתחת לרף המינימום שארגון הבריאות העולמי המליץ עליו: 100 ליטר. לעומת זאת, הצריכה היומית של ישראלים עומדת על כ-300 ליטר לנפש, בערך פי ארבעה. ביישובים כפריים מסוימים, התושבים הפלסטינים שורדים מצריכה יומית ממוצעת נמוכה בהרבה מ-70 ליטר לנפש, ובחלק מהמקרים צריכתם היומית בקושי מגיעה ל-20 ליטר לנפש, הכמות המינימאלית שארגון הבריאות העולמי המליץ עליה לצורך מענה למצבי חירום (2).

ישראל שולטת בגישת הפלסטינים למקורות המים בשטחים הפלסטיניים הכבושים ומגבילה את כמות המים העומדים לרשותם במידה שאינה נותנת מענה לצורכיהם ואינה מהווה חלוקה הוגנת וצודקת של מקורות המים המשותפים. ישראל משתמשת בלמעלה מ-80% מהמים באקוויפר ההר, המקור היחיד למי תהום בשטחים הפלסטיניים הכבושים, וכן בכל המים העיליים הנשאבים מנהר הירדן שמהפלסטינים נשללת כל גישה אליהם.

מציאות זו, של אי-צדק מערכתי, בולטת במיוחד נוכח העובדה שכיום, למעלה מ-40 שנה לאחר שישראל כבשה את הגדה המערבית, מוערך כי מספרם של הפלסטינים השוכנים ביישובים כפריים שאין בהם גישה למים זורמים נע בין 180 אלף ל-200 אלף. אפילו בעיירות ובכפרים המחוברים לרשת המים, אספקת המים אינה סדירה. הקצבת המים שכיחה במיוחד בחודשי הקיץ, אך היא מתקיימת גם בעונות אחרות. לתושבי שכונות שונות וכפרים שונים מסופקים מים רק יום בשבוע או אחת לכמה שבועות. בשל כך, לפלסטינים רבים אין ברירה, והם נאלצים לקנות אספקת מים משלימה ממכליות ניידות המובילות מים. מים אלה יקרים הרבה יותר ולעתים מזומנות איכותם מפוקפקת. היות ששיעורי האבטלה והעוני עלו בשנים האחרונות וההכנסה נטו צנחה, משפחות פלסטיניות בשטחים הפלסטיניים הכבושים נאלצות להוציא נתח גדל והולך מהכנסתן על מים. במקרים מסוימים מגיעה הוצאה זו לרבע או יותר מן ההכנסה.

עד כאן קטע מתוך דו"ח אמנסטי. בנוסף אני מציע לך לצפות בסרטה של עירית גל "העמק הנעלם", הממחיש את מדיניות ההצמאה של ישראל וממנו אתה למד כי יש כאן מדינית מכוונת ומתמשכת של שלילת מים מהפלסטינים עד כדי סיכון חיים ויש מי שרואים כאן מצב המתקרב להשמדת עם איטית באמצעות ייבוש. השרים וחברי הכנסת שביימו מחאה נגדך ועזבו את האולם, הם חלק מהביוב הפשיסטי שהכיבוש יצר, תועבה גזענית שצחנתה הולכת ומכסה את ישראל, הם נציגי גנבי המים. אם תתרגם את השקפותיהם לגרמנית תקבל חלק מהחתך של המצטרפים למפלגה הנאצית בשנות ה-30 של המאה הקודמת. יש מהם שהיו ממלאים בצייתנות את מדיניות השלטון.

אני כותב לך את הדברים לא רק כחבר בקהילה הבינלאומית של שוחרי זכויות אדם, אלא גם כפליט מגרמניה הנאצית שנאלץ להגר בגין חוקי הגזע, שרואה בשאט נפש את היחס המבזה והמשפיל, גדוש בגזענות, שממשלת ישראל מגלה כלפי פליטים ומבקשי מקלט. דווקא אתה, כגרמני שהפיק לקחים מהמשטר הנאצי ונאבק למען גרמניה ואירופה דמוקרטיות, רשאי, אולי גם חייב לומר לממשלת ישראל כי לא למדה את לקחי השואה. גזענות יהודית ופשעי מלחמה המבוצעים על ידי יהודים, אינם סימפטיים יותר מאלה של לא יהודים.

ממשלות ישראל הפכו את השואה לאבקת כביסה המנסה להלבין את פשעי הכיבוש ושנאת הזרים. אם יש דבר כזה כמו חילול השואה, ישראל היא מובילה בתחום זה ומוסד "יד ושם" משתף פעולה עם מגמה זו. ישראל לא זקוקה לצוללות גרמניות הנושאות טילים גרעיניים, המסכנים אותנו בשואה חדשה, אלא לבריגדה בינלאומית,לאו דווקא חמושה, שתשטוף את הארץ מהים לנהר ויחד עם שוחרי זכויות אדם ישראלים ופלסטינים יאבקו לסיום הכיבוש ולהפיכת ישראל למדינה דמוקרטית לכל אזרחיה.


צעדת המוות

היה ברור כי זה רק עניין של זמן עד שיתגלה מידע שלא היה ידוע עד כה בציבור על מעלליו של אריאל שרון המאופיינים בדגל שחור של אי חוקיות או במלים אחרות, חציית כל הקווים האדומים. דוד לנדאו שהיה עורך הארץ כותב עתה ספר על שרון ומגלה כי ב-1972, כאשר שרון היה אלוף פיקוד הדרום, נערך בסיני תרגיל אוגדתי שנשמר בסוד. באזור התרגיל התגורר אחד משבטי הבדואים. שרון החליט כי הם מפריעים לתרגיל ויש לפנותם. הוא שלח קצינים לשבט והם הצטוו להתפנות על אתר,עכשיו, מיד.

בלילה , בקור של אפס מעלת הם צעדו לאורך קילומטרים צעדה שהפכה לצעדת מוות. עשרות מתו בדרך, בעיקר תינוקות וקשישים שכוחם לא עמד להם. יכול להיות ששרון סבר כי צעדת מוות היא חוויה מרתקת, הרי אנחנו התנסינו בה, אז למה לא לשתף את הנתונים תחת שלטוננו בחוויה. זו כמובן ספקולציה פראית. מה שיותר מתקבל על הדעת, ששרון, על אף היותו חילוני עם השכלה תורנית השואפת לאפס, אוכל טריפה ולא מתנזר מהנאות החיים, הבין באינסטינקט של חיית פרא כי יש ביהדות אישור הלכתי לסוג זה של המתה. היום אנו יודעים ששרון הקדים ב-40 שנים את פרסום הספר "תורת המלך", שנתן היתר הלכתי להרג ילדי האויב.

כמעט מיותר להוסיף ששרון לא הודח ולא הועמד לדין, שהרי מה בסך כל קרה? כמה עשרות ילדים ערביים הלכו לעולמם ועל זה לא מענישים את מי שנהנה אז ממעמד של מלך ישראל. כמו כן כמעט מיותר להוסיף כי איש מהקצינים שנשלחו לבצע את הטרנספר האכזרי לא סירב פקודה ולא ראה את הדגל השחור של האי חוקיות. כי צה"ל הוא הצבא הכי מוסרי בעולם.


השטאזי מגיע לישראל

בפרשת המורה אדם ורטה, שתלמידה שלו התלוננה במכתב לשר החינוך כי אמר בכיתה שהצבא הישראלי לא מוסרי, התרכזו הדיווחים במורה ובדרישה של הימין לפיטוריו ופחות במשמעות התלונה שהגישה תלמידתו ספיר סבח.

לדידי אין ספק כי צבא הכיבוש הישראלי הוא צבא לא מוסרי, שהרי צבא המדכא עם אחר ושולל ממיליוני בני אדם זכויות בסיסיות, אינו יכול להיות מוסרי במשמעותו הנעלה של המושג. אדם ורטה הכחיש כי אמר את אשר התלמידה ייחסה לו. לגרסתו מדובר היה בשיעור שהוקדש לדיון במושגי יסוד כמו דמוקרטיה, ותוך כדי דיון העיר על פעולות לא מוסריות של הצבא בשטחים הכבושים.

הימין אימץ את גרסתה של ספיר סבח, היא הפכה לשעה קלה ליקירת הימין על כל אגפיו. שרים וחברי כנסת הזמינו אותה לכנסת ושיבחו אותה על גילוי אזרחות טובה. הקבוצה הכהניסטית שבין המתנחלים ערכה לכבודה כנס שמשתתפיו אף הם העלו על נס את מכתבה לשר החינוך כביטוי של אזרחות למופת.

זו אכן הסכנה במכתבה, שמנסים להכתירו כאזרחות טובה. זו אזרחות גרועה, טוטליטרית, סותמת פיות, אזרחות של הלשנה פוליטית. ספיר סבח לא התלוננה על מעשה פלילי של המורה, שאז חובתה לדווח. היא התלוננה נגד המורה משום שניסה ללמד דמוקרטיה מהי. דמוקרטיה וכיבוש הם דבר והיפוכו ומורה שהוא גם דמוקרט חייב להעביר את המסר הזה. אינני יודע אם ספיר למדה על תופעת המקרתיזם, אם היא יודעת מה סימל השטאזי, אם קראה את ספרו של הנס פאלאדה "לבד בברלין". יש הבדלים בין השלושה אבל יש מכנה משותף, והוא : טוטליטריות של האח הגדול המעודד הלשנה על כל אזרח החורג מהגבולות שקבע השלטון. ספיר פעלה על פי ציפיות השלטון מהתלמידים: לדווח על כל מורה הסוטה מהשורה שמאלה. המגמה ברורה – לפטר את כל המורים המחויבים לדמוקרטיה וזכויות אדם. שני מושגים אלו הפכו בישראל של 2014 למטרד שמאלני. ספיר כבר יכולה לרשום לעצמה הישג. שר החינוך פירסם הנחיה למורים לפיה יש שלושה נושאים שהם מחוץ לדיון ביקורתי: הצבא, השואה והדת. השילוש הקדוש של דמוקרטיה מתנוונת.

ספיר סבח לומדת בכיתה י"ב שהיא שנת הלימודים האחרונה בבית ספר תיכון. בעוד מספר חודשים היא וחבריה יתגייסו לצבא. חלקם הגדול יקבלו נשק וישרתו בשטחים הכבושים. הם יחליטו מי לחיים ומי למוות. לא הייתי רוצה להיות בסביבה.


פיט סיגר

פיט סיגר הלך לעולמו שבע ימים ומעשים. אמן אדיר. משורר, מלחין, זמר, נגן שמצא דרכים מקוריות לשלב את פעילותו האמנותית עם מחויבות חברתית ופוליטית. הוא היה אמן מגויס במובן הטהור של המושג. מחד היה זמר מחאה נגד הגזענות, נגד מלחמות, נגד עוולות החברה הקפיטליסטית, נגד ניסיונות של מעבידים למנוע מפועלים התארגנות במסגרת איגוד מקצועי ועוד. מאידך הוא היה זמר של תקווה לעולם צודק המכבד זכויות אדם שביטויו המובהק היה בשיר אנו נתגבר. הוא פעל על פי צו מצפונו עם מינון נכון במסר הפוליטי ולכן האמינו לו. קהל תומכיו ומעריציו חצה יבשות ועמים ובוודאי הסתכם במאות אלפים אם לא מיליונים. עבורי הוא פס קול המלווה אותי למעלה מחמישים שנים.

יפה עשה מועדון הגדה השמאלית שאירח ערב לזכרו בהנחיית המשורר ד"ר דן אלמגור. אין מתאים ממנו. מספר סיפורים נפלא וגם ידען מופלג. הזמרת נגה אשד שרה משיריו של סיגר, כולם מוכרים, והקהל שמילא את האולם, הצטרף אליה. משתתפי הערב שפעו אהבה לפיט סיגר. אני לא שרתי כי כל הזמן דמעתי.


זר פרחים לאחינועם

אקו"ם (אגודת הקומפוזיטורים) החליטה על מתן פרסים לזמרת אחינועם ניני ולזמר אריאל זילבר. אחינועם החליטה לוותר על הפרס ובלבד לא לעמוד על בימה אחת עם זילבר, לאומן וגזען שסבור כי יש לשחרר את רוצחו של רבין, ששר שירי תהילה לרב כהנא ומשתלח בערבים ובקהילה ההומו-לסבית. מיד נזעקו שומרי החומות מימין והאשימו אותה בסתימת פיות. הבלים. מעולם לא דרשה זאת. היא יכולה לסתום את פיו של זילבר? זילבר הוא השלטון, הוא בעל הבית. היא בסך הכל ביקשה להיבדל מהעדה הרעה המכסה את ישראל בחשיכה. עיתונאי מעריב אראל סג"ל כתב: לפני האפיפיור, ראש הכנסייה שרדפה יהודים את מוכנה לשיר אנה מריה ואת זילבר את מחרימה? והתשובה ברורה. האפיפיור מביע צער וחרטה על מעשי הכנסייה נגד היהודים. הוא מחפש כל דרך להידברות בין דתית שתחליף את האלימות. אילו זילבר היה עובר תהליך דומה של היטהרות ומעלה על נס את תפילת השלום של רבי נחמן (שחסידיו השוטים והקנאים עושים לו עוול) אזי אני מניח, (מבלי ששאלתי את אחינועם) היא הייתה שרה איתו את כל העולם כולו גשר צר מאד. בינתיים אני שולח מטור זה זר פרחים דיגיטלי לאחינועם ניני על עמידתה האיתנה למען כבוד האדם וחירותו.


1. "גישה למים איכותיים ותברואה הופכות בעייתיות מיום ליום: אספקת המים הכוללת בשטחים הפלסטיניים הכבושים ירדה בשנת 2007 בהשוואה לשנת 2006. אספקת המים הנוכחית בשטחים הפלסטיניים הכבושים נאמדת ב-75 ליטרים לנפש ליום (65.3 ליטרים לנפש ליום ברצועה ו-80.5 ליטרים לנפש ליום בגדה), שהנם כמחצית מהתקן הבינלאומי של 150 ליטרים לנפש ליום". (הפנייה המשולבת של סוכנויות האו"ם לגיוס תרומות, 2008); "מים זמינים הם נדירים באזור זה [השטחים הפלסטיניים הכבושים] והאספקה הקיימת בקושי עונה על צרכי הפלסטינים. ל-13% מהאוכלוסייה אין גישה לאספקת מים זורמים ורבים ממתקני המים הקיימים אינם תקינים. איכות המים ירודה ביותר, בעיקר ברצועת עזה, עד כדי כך שרק 7% מהמים המסופקים לשימוש ביתי עומדים באמות המידה הבינלאומיות ובסטנדרטים של ארגון הבריאות העולמי" (UNDP – תכנית הפיתוח של האו"ם, יוני 2007).

2. הערה טכנית מס' 9 של ארגון הבריאות העולמי – כמות המים המינימאלית הנחוצה לשימוש ביתי במצבי חירום.

תגובות
נושאים: מאמרים

3 תגובות

 1. אַמִיר עֶבֶד-רָבעוֹבָדְיָה הגיב:

  אילו זה היה שמו הוא לא היה נעצר גם אם זרק אבנים בשבּת-קודש על המשטרע. אפילו אם שרף את בובת ניר ברקת – ראש עיריית הכיבוש והשתין על פולחצו.
  *** בדרום־אפריקה האפרטהייד לא פגע ביהודים. גם כאן לא. כשטסתי ב-BOAC ליוהניסבורג, והיבטתי בבריכות השחייה שנצנצו בשמש, ליד כל וילה לבנה, העיר לי הלבן שישב לימיני: "אתה רואה איזה חיים טובים יש לנו כאן. כדאי להשתקע בסאות' אפריקה"…
  *** מעודי לא טסתי מעל מחנה פליטים. לא מעל SOWETO (ששמה קוצר מ-SOuth WEst TOwnship) ולא מעל ג'לזון או ירמוק… לא אשתה מים שנובעים שם, וזורמים בצנרת־של־כיבוש אלינו. לא אטוס למצרים הכבושה בידי החונטה של מוברק או א-סיסי. לא אשתה מי נילוס או נהר פרת. לא אתמוך "בזרע אברהם" שחומד אותם כמו שחמד את הליטני וקרא, כמו אריאל שרון לביירות "בארותיים". איני מכיר באל ש"כָּרַת בְּרִית" ופסק: "לְזַרְעֲךָ, נָתַתִּי אֶת־הָאָרֶץ הַזֹּאת, מִנְּהַר מִצְרַיִם, עַד־הַנָּהָר הַגָּדוֹל נְהַר־פְּרָת". וגם לא אכיר ב"בניו" ובמתיימרים (או מתחזים) להיות "זַרְעוֹ של אַבְרָהָם" הפיקטיבי, וגוזלים את אדמת פלסטין בתירוץ זה או אחר, ובחסדי ממשלת הייהוד.

  • צפור בודד הגיב:

   מה לך כנגד האל שפסק:"לְזַרְעֲךָ…וגו'"?
   וכי מדוע שלא יראה אלוהי הציונים, כאלוהים סוציאליסטי?
   הרי כשם שאי אפשי להוכיח קיום האל, כך ובאותה מידה, בלתי ניתן להוכיח אי קיומו.
   גם הקביעה שהסוציאליזם אטיאיסטי הוא בהכרח, שגויה, כשם שהאמונה באל, אננה הופכת אדם לדתי. מה לך כי תעקור הציונות מידי הרצל והס, שחזו כאן אור לגויים סוציאליסטי ובאינטרנציונל שלם מים עד ים ומנהר גדול אחד ועד נהר גדול שני?
   האם רק משום שכמה עובדי אלילים, קולוניאליסטים, רודפי ממון בזויים, הכריזו על עצמם כציונים, תצא אתה חיש קל ותחזק ידם?
   לידיעתך:
   כל סוציאליסט הגר בישראל הינו ציוני מעצם הגדרת הציונות וכל ישראלי שאננו סוציאליסט, גם אם יצעק עד מחר שציוני הינו, הריני לבשרך, שקר בידו.

 2. שירה הגיב:

  מה ניר ברקת נלחץ כ"כ? מדובר בעובדה. לתושבי מזרח ירושלים מעמד לא ברור, על שכונותיהם הדלות משתלטות כנופיות יהודיות משיחיסטיות (רק אותם אפשר לשכנע לגור שמה), כל כמה מטרים עומד חייל עם רובה שלוף על איזה גג. מה כבר כ"כ מסובך בלהבחין שהשכונות בירושלים "המערבית" מטוהרות מערבים? מה כבר הבחור אמר שגם לקוי ראיה יכול לראות בסיבוב קצר באיזור?
  הכי טוב שיחוקקו חוק שאסור להגיד את המילה "כיבוש". עכשיו שאני חושבת על זה אם היטלר היה מנצח מן הסתם גם הא היה אוסר להגיד את המילה "שואה". בדיקקטטורות תופסים אותך על מילים, ככה זה היה תמיד וככה זה גם אצלנו.

הגיבו כאן

אורך תגובה מקסימלי: 1000 תווים

הרשמה לעדכונים בדוא"ל

Subscribe via Email

מומלצים